Israël geschokt door kritiek VS Polen protesteren met hongermarsen Sowjet-Unie prikt eigen zeepbel door EG-commissie tikt België op vingers Moskou houdt vast aan samenwerken metWesten Aanvallen op Znid-Libanon gaan door Italiaanse fabrikant vrijgelaten Winkelcentrum Winkelhof helpt"n handje... Dader aanslag paus gaat niet in beroep Britse kritiek op beleid Washington BUITENLAND VRIJDAG 24 JULI 1981 Aanbevelingen om land uit begrotingsprobleem te halen BRUSSEL (ANP) - De Belgische eerste minister. Mark Eyskens, heeft gisteren een brandbrief van de EG-commissie gekregen, waarin hem dringend wordt aan geraden maatregelen te treffen om het land van ondergang in de begrotingsproblemen te redden. De Europese Commissie heeft zich met deze brief direct gemengd in de politieke discussie in Brussel over het beperken van het groeiende tekort op de begroting en de betalingsbalans. Het ge beurt slechts hoogstzelden dat de EG-commissie zich openlijk tot de regering van een lid-staat richt. De Italiaanse regering heeft eerder dit jaar echter ook een brief met een dergelijke houd ontvangen. Gaston Thorn, voorzitter van de Europese Com missie, acht het mogelijk dat ook andere regeringen brieven zullen krijgen. Als België niets onderneemt dreigt het begrotingstekort op te lopen tot minstens twaalf procent of twintig miljard gulden van het bruto nationaal produkt (BNP).In de overige EG-lidsta ten bedraagt het begrotingste kort gemiddeld ongeveer procent van het BNP. De EG commissie wil, dat Belgie de ko mende jaren weer aansluiting vindt bij dit gemiddelde. Verder moet België nog dit jaar zijn systeem van automatisch aan de prijsstijging gekoppelde loonsverhogingen versoepelen. De automatische prijscompensatie is in België een heet hangijzer. De vierde regering Martens is over een herziening van die prij- compensatie gevallen en de Waalse socialisten, die in de rege ring van premier Eyskens zitten, hebben op het laatste partijcon gres nog eens benadrukt dat aan de prijscompensatie niet mag worden getornd. Verder zal, volgens de EG-commis sie, de werkloosheidswetgeving in België soepeler moeten wor den toegepast, misbruik van werkloosheidsuitkeringen moet worden tegengegaan en 'zwart werk' moet worden bestreden. De Commissie meent, dat zonder ingrijpende maatregelen België nooit uit de problemen komt. Volgend jaar moet 70 procent van de toename van de lopende ontvangsten van het Rijk ge bruikt worden om rentelasten op overheidsschulden te dekken. In Belgie zijn op het ogenblik circa vierhonderdduizend mensen werkloos. Dit komt overeen met elf procent van de beroepsbevol king, terwijl het Europees ge middelde 7,5 procent is. Bij de inkomens ontwikkeling in de komende jaren zal Belgie re kening moeten houden met de achterstand van de concurrentie positie en met de te verwachten zeer beperkte groei. De regering moet ook maar eens gaan onder zoeken naar welke mensen en welke inkomensgroepen de so ciale uitgaven (bijvoorbeeld on derwijs en gezondheidszorg) gaan. aldus de EG-commissie. Het dagelijks bestuur van de EG is verantwoordelijk voor de coördi natie van het economisch beleid in de Europese Gemeenschap. Daarop worden ook de aanbeve lingen aan de Belgische regering gebaseerd. De Europese Com missie kan echter geen maatre gelen afdwingen. TEL-AVIV - BEIROET (AFP/Reuter) Het Israëlische kabinet is gisteren opnieuw in speciale zitting bijeen geweest. Het heeft zich beraden over de situatie in het Libanese grensgebied en over de betrekkingen met de Verenigde Staten die nog nooit zo gespannen zijn geweest als nu. De scherpe Amerikaanse kritiek op het Israëlische optreden heeft ongerust heid en teleurstelling gewekt. Maar ook gisteren heeft de Israëli sche luchtmacht Palestijnse doe len en bruggen in Zuid-Libanon aangevallen. In Tunis is de de fensieraad van de Arabische Li ga bijeengekomen om zich te be raden over het Israëlische optre den. De speciale Amerikaanse afgezant Philip Habib zou vandaag op nieuw door premier Menachem Begin worden ontvangen. Deze heeft de scherpe kritiek van de Amerikaanse minister van de- MILAAN (ANP) - De Italiaanse stadguerrillabcweging Rode Bri gades heeft gisteren een hoge functionaris van de autofabriek Alfa Romeo, Renzo Sandriccu, vrijgelaten. De 53-jarige Sand- rucci werd 55 dagen geleden ont voerd. fensie, Caspar Weinberger, van de hand gewezen. Volgens Wein berger heeft Israël met zijn aan val op de Iraakse kernreactor van 7 juni en het bombardement van 17 juli op Beiroet tot twee maal toe de vredesinspanningen van Habib getorpedeerd toen een akkoord over de raketcrisis met Syrië binnen handbereik lag Begin verklaarde dat dit voor hem geheel nieuw was. Nooit had hij bij zijn ontmoetingen met Habib van dergelijke vorderingen ver- Hij werd na een anoniem telefoon tje geblindoekt aangetroffen op de achterbank van een auto in Milaan. Op het eerste gezicht leek hij in goede gezondheid te verkeren. De stadsguerrillabeweging had woensdag aanvankelijk aange kondigd. dat twee door hen ont voerde personen zouden worden vrijgelaten. In hun handen be vindt zich nu nog de op 10 juni ontvoerde Roberto Peci, een broer van het voormalige lid van de Rode Brigades, Patrozio Peci. Gisteren lieten zij weten ook Pecci vrij te zullen laten, "omdat hij zijn fouten had erkend en aan zelfkritiek had gedaan". Zij heb ben de vrijlating van Sanducci en Peci een daad van "revolutio naire grootmoedigheid" ge noemd. Sandrucci heeft bij Alfa Romeo de leiding van de produktie- en ar beidsorganisatie. Duidelijke ei sen voor zijn vrijlating zijn niet gesteld, behalve dat herhaalde lijk door de Rode Brigades werd aangedrongen op het terugdraai en van het ontslag van 500 werk- bij het staatsbedrijf. In een nota aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Alexander Haig, protesteerde de premier tegen de Amerikaanse kritiek op de aanval op Beiroet. Hij zou Haig hebben laten weten dat de door Syrië gepleegde mas samoord op christenen in Liba non niet veroordeeld werd. Israël had in Beiroet "de hoofd kwartieren van de terroristen" aangevallen en zou er voortaan "zoveel in onze macht ligt" voor zorgen dat geen burgers worden getroffen. Hij zou echter hebben laten doorschemeren dat de Pa lestijnse gurerillastrijders in Li banon zich voortaan niet langer op de bescherming van een civie le omgeving kunnen verlaten. Londen Behalve de Verenigde Staten en West-Duitsland heeft ook Groot- Brittannië bezorgdheid geuit over de vijandelijkheden in het Midden-Oosten. Het heeft er bij Israël op aangedrongen postief te antwoorden op de inspannin gen om een bestand te bewerk stelligen. Het beroep werd ge daan door de minister van bui tenlandse zaken, Lord Carring- ton, die de Israëlische ambassa deur, Sjlomo Argov, bij zich riep. Het nieuwe socialistische bewind in Frankrijk heeft gisteren mee gedeeld dat het Libanon meer steun zou geven voor het reorga niseren van zijn leger teneinde weer het gezag over zijn gebied te krijgen. Dit heeft een woord voerder van president Francois Mitterrand meegedeeld. Parijs zal ook meer militairen zen den voor de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon, Unifil, zei hij. Frankrijk veroordeelde herhaal delijk het toenemen van geweld in het gebied en pleitte voor beëindiging van de militaire ope raties. LONDEN - Voorafgaande aan de bruiloft van de Britse kroonprins Charles en lady Spencer worden er bijna dagelijks (liefdadigheids) feest jes georganiseerd. Zoals gisteren in de tuin van Buckingham Palace, waar lady Di op een party in het kader van het Jaar van de Gehandicap ten figureerde. Hier begroet zij Lord Snowdcm en diens tweede echtgenote. Tanker vlot ZEEBRUGGE (ANP) - Twin tig sleepboten uit Nederland, België en Duitsland, samen goed voor een trekkracht van ruim 100.000 pk. zijn erin ge slaagd de 276.000 ton meten de Liberiaanse supertanker „World Dignity" vlot te trek ken. Het schip was woensdagavond, geladen met 130.000 ton ruwe olie, vastgelopen voor de ha ven van het Belgische Zee- brugge in de monding van de Westerschelde. Volgens de bergingsexperts ging het hier om een spectaculair karwei. Aanvankelijk had men een deel van de lading over willen pompen in andere tankers, maar deze arriveerden te laat, zodat besloten werd een nog vloot grotere vloot van sleep boten in te zetten. Een eerde re poging met vijftien sleep boten gistermorgen misluk te. ADVERTENTIE WTNKTÏÏ CENTRUM WINKELHOF LEIDERDORP" WARSCHAU (Reuter/UPI) In twee Poolse steden dreigen honger marsen te worden gehouden, ter wijl de Poolse autoriteiten giste ren bijzonderheden van een plan bekendmaakten om sommige voedselprijzen te verviervoudi gen. De onafhankelijke vakbe weging Solidariteit heeft laten weten dat in Kutno, ten zuiden van Warschau, morgen een hon- germars wordt gehouden, terwijl in Lodz de tweede stad van Po len, op verschillende dagen vol gende week dergelijke marsen worden gehouden. De mars in Kutno wordt gehouden als protest tegen wat Solidariteit noemde de chaos op de plaatse lijke markt. Twee weken geleden hielden buschauffeurs in Kutno een waarschuwingsstaking van twee uur om betere voedselvoor ziening af te dwingen. In Lodz zullen als de voedselsitua tie niet verbetert volgende week maandag, dinsdag en woensdag meer dan duizend vrouwen dooi de stad marcheren. In het stadje Piotrkow Tribunalski eiste Soli dariteit het ontslag van de plaat selijke gouverneur wegens slecht economisch beleid. Een woordvoerder van Solidariteit ROME (Reuter) - Mehmet Ali Ag- ca, de Turk die tot levenslang werd veroordeeld wegens een moordaanslag op de paus, gaat niet tegen zijn vonnis in beroep. Dat heeft zijn advocaat gisteren bekendgemaakt. „Ik heb dertig minuten met Agca gesproken en hij heeft mij gezegd dat hij geen beroep wil aantekenen", aldus advocaat Pietro. De 23-jarige Agca werd woensdag na een proces van drie dagen tot levenslang veroordeeld. Agca. die bekende op 13 mei op de 'paus te hebben geschoten, boy cotte de rechtzitting na een korte verklaring op de eerste dag waar in hij het recht betwistte van de Italiaanse rechter te oordelen over vergrijpen gepleegd in Vati caanstad. zei dat er vooral in de provincie gebrek aan voedsel was en dat hier ook de distributie niet goed functioneert. Solidariteit zal zich maandag beraden over te hou den protestacties. De vakbond zal besprekingen voeren met plaatselijke autoriteiten over wat werd genoemd de catstrofale voedselvoorzieningssituatie. Prij sverhogingen De voorgestelde voedselprijsver hogingen zijn bedoeld om de kostbare overheidssubsidies uit de wereld te helpen, het teveel aan contant geld af te romen en de druk van de markt te nemen. Zdzislaw Krasinski, de minister die voorzitter is van de staats commissie voor prijzen, zei giste ren dat als de prijzen niet werden verhoogd er tegen het eind van het jaar enorme rijen voor lege winkels zouden staan. Een paar voorbeelden van de ver hogingen: een kilo ham gaat van 100 naar 450 zlotys (een zloty is volgens officiële koers acht cent, volgens onofficiële 1,5 cent), een brood gaat van zeven naar 21 zlo tys en een kilo suiker van 10.5 naar veertig zlotys. Krasinski on derstreepte dat de autoriteiten er zich van bewust waren dal in het verleden pogingen tot verhoging van de prijzen van levensmidde len aanleiding gaven tot massale protesten die tot terugdraaiing van de besluiten leidden. „Er zal een openbaar debat moeten wor den gevoerd voor er besluiten worden genomen deze keer. zo zei hy. Lot Gisteren werden nadere bijzonder heden bekend over de overeen komst bij de luchtvaartmaat schappij Lot die een voor van daag uitgeroepen staking voor kwam. Premier Jaruzelski be loofde een speciale wet die het mogelijk maakt Lot als een com merciële onderneming te laten functioneren die alleen voor mi litaire doeleinden ondergeschikt is aan de autoriteiten. De door de regering benoemde di recteur, luchtmachtgeneraal Jo zef Kowalski, krijgt de algemene leiding, maar zo deelde het offi ciële persbureau Pap mee, de kandidaat van de werknemers, Bronislaw Klimaszewski, wordt onderdirecteur en krijgt de lei ding over de commerciële activi teiten van Lot. Het officiële Sowjet-persbu- reau Novosti heeft gisteren een abrupt einde gemaakt aan alle speculaties over een veronderstelde bereidheid in Moskou om delen van haar grondgebied te betrekken bij een eventueel kernwapenvrij Noord-Europa. In een com mentaar noemt het pers agentschap het „inconse quent" om delen van het grondgebied van een kern wapenmacht te willen be trekken bij een dergelijke kernwapenvrije zone. Eind vorige maand liet de Russi sche partijleider Brezjnjev te genover SPD-voorzitter Willy Brandt doorschemeren dat daarover wel te praten zou zijn. Maar de Sowjet-leider stelde zijn „voorstel" in zulke vage bewoordingen, dat politieke leiders in de Scandinavische landen zich en bloc afvroe gen wat Brezjnjev in zijn schild voerde. Zelfs in Fin land, dat zich in de regel ge heel voegt naar de internatio nale initiatieven van de machtige oosterbuur, bleef de reactie opvallend gema tigd. Een krant als „Hufvud- stadsbladet" vroeg zich zelfs af, of het hier niet ging om een poging van Moskou om de groeiende meningsver schillen tussen Amerika en West-Europa te gebruiken. Thema Een kernwapenvrij Noord-Eu ropa is een steeds terugke rend thema in de Scandinavi sche hoofdsteden, al sedert het einde van de jaren vijftig toen de toenmalige partijlei der Nikita Chroesjtsjov een Sowjet-garantie om geen kernwapens tegen Scandina vische landen te zullen inzet ten aanbood in ruil voor een kernwapenvrij houden van Scandinavië. Sindsdien wa ren er eigenlijk geen nieuwe elementen in de discussie ge bracht. De „romantische zeepbel", zo als een Westduits kabinetslid de weer even opgelaaide dis cussie noemde, is door het Kremlin nu maar snel door-' geprikt, vlak voor zij uit zich zelf uiteen zou spatten. Brezjnjev is er niet in ge slaagd de scheidslijnen tus sen voor- en tegenstanders van een „open dialoog" tus sen Moskou en de Scandina vische landen in haar voor deel te verschuiven. De Russische voorstellen, later uitgedragen door de Finse president Kekkonen, worden in het Westen algemeen als pure propaganda be schouwd. Mensen als de Amerikaanse minister Haig en bondskanselier Schmidt verklaarden onlangs nog eens duidelijk helemaal niets te zien in zelfs maar een dis cussie over dit onderwerp. In heel Scandinavië staat im mers geen enkel kernwapen opgesteld, een situatie die de NAVO-landen Noorwegen en Denemarken officieel heb ben vastgelegd. Alleen in tij den van acute oorlogsdrei ging zullen zij eventueel kernwapens van de bondge noten op hun grondgebied toestaan. Tegelijkertijd heeft de Sowjet- Unie op het aan Finland en Noorwegen grenzende schie reiland Kola een gigantische concentratie opgebouwd aan (kern)wapens. Daaronder zijn ook kernwapens met een korte dracht, gericht op de Scandinavische landen. Wapendepots In Noorwegen leidde de groeiende militaire macht in Noord-Rusland tot het ver zoek aan de Verenigde Staten om op Noors grondgebied wapendepots aan te leggen. Na een zwaar politiek offen sief van Moskou krabbelde de Noorse regering gedeelte lijk terug. Uiteindelijk stem de het Noorse parlement vo rig jaar met grote meerder heid in met een wapendepot met uitrusting voor 8000 ma riniers in Midden-Noorwe- gen, en niet zoals aanvanke lijk bedoeld was dichter bij de Russische grens in het Noorden. In NAVO-kringen is men al ge ruime tijd bezorgd over de „zwakke noordfiank", die voor de Westerse defensie van groot belang is. De groot ste Sowjet-vloot heeft haar thuishaven in Moermansk niet ver van de Noorse grens. Van daaruit kan het Kremlin in een crisissituatie het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan bestrijken, en moge lijk de verbindingsroute tus sen de Atlantische bondge noten ernstig verstoren. De NAVO-strategie is juist voor een groot deel gebaseerd op het overbrengen van extra troepenversterkingen vanuit Noord-Amerika in geval van dreigende oorlog in Europa. RUUD KREUTZER Op economisch gebied MOSKOU (DPA) - De Sowjet- Unie is en blijft bereid de econo mische samenwerking met het Westen te onderhouden en te ontwikkelen, zo heeft de Russi sche minister van buitenlandse handel, Nikolai Patolitsjev, giste ren laten weten naar aanleiding van de uitkomst van de economi sche topconferentie van de Wes terse industrielanden in Ottawa. Eerder had het partijblad "Praw- da" geschreven dat de Verenigde Staten hun bondgenoten tot een LONDEN (Reuter) - Bekende persoonlijkheden, onder wie politici, geestelijken en academici, hebben in een advertentie over een gehele pagina in de Times vandaag in een open brief aan president Ronald Reagan kritiek geleverd op de Amerikaanse buitenlandse politiek. Zij uitten bezorgheid dat de Verenigde Staten in hun bezorgheid "het communisme tegen te houden" zich mengen in de binnenlandse zaken van andere landen. "Wij zijn bezorgd dat de nieuwe zelfverzekerheid van de V.S. voornamelijk gericht is op gebieden en landen waar noch de Sowjet-Unie noch de V.S. een recht hebben tussenbeide te komen". Tot de ondertekenaars behoren 48 parlementsleden, vijf leden van het house of Lords, zes leden van het Europees parlement. 10 vakbonds mensen. hoogleraren en artistieke leiders. Onder de initiatiefnemers zijn Lord Avebury (liberaal) en Lord Brockway (labour). 'Verklaard werd dat wij "vooral de Amerikaanse politiek jegens Midden- en Zuid-Amerika, zuidelijk Afrika en het Midden-Oosten betreuren die rechtstreeks indruist tegen de rechten van de volken in die gebieden om wijzigingen na te streven van de sociale, politieke en economische omstandigheden als zij menen dat deze uitbuitend en onderdrukkend zijn". "Wij veroordelen terreur, maar erkennen het recht van bevrijdingsbewc gingen wapens op te nemen waar politieke strijd er niet in is geslaagd een einde te maken aan economische en sociale onderdrukking". vermindering van de Oost-West handel hadden aangezet. Vol gons Patolitsjev zal de Sowjet Unie de economische betrekkin gen blijven benutten voor hi eigen technische vooruitgang en voor het welzijn van de bevol king. Hij noemde in dit verband de levering van buizen door en kele Westerse landen ten behoe ve van de aardgasleiding Siberië- Europa. Graan De Sowjet-Unie zal volgend jaar minstens zoveel graan uit het Westen moeten importeren als dit jaar. Dit staat in een gisteren geplubliceerde analyse van de Internationale Tarweraad. De Sowjet-Unie zal dit jaar naar schatting 33 miljoen ton graan invoeren. De Sowjet-Unie streeft voor dit jaar naar een graanproductie van 236 miljoen ton, evenveel als de recordoogst in 1978. De oogsten van 1979 en 1980 vielen veel klei ner uit en deskundigen verwach ten dat er ook dit jaar niet meer dan omstreeks tweehonderd mil joen ton zal worden geprodu ceerd. Het verbruik in de Sowjet-Unie lag de afgelopen jaren tussen 225 en 230 miljoen ton. De afneming van voorraden als gevolg van de slechte oogsten van de laatste ja ren zal voor de Sowjet-Unie ver moedelijk een reden zijn om meer te importeren dan voor het dekken van de behoefte noodza- .kelyk is.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6