Ontslag twintig man dreigt bij Leidse drukkerij Gemeente optimistisch over stadsvernieuwing na bezoek Beelaerts Faillissement aangevraagd a°"' Activiteiten Aan de slag in Pancras en Maredorp na bouwvak Leidse stadsrubriek Belangstelling studie informatica in Leiden stuk minder dan elders iBOm 13.13 uur iQongeluk met brommer LEIDEN - Exact om 13.13 uur knalde een 18-jarige Leidenaar got gisteren met zijn brommer tegen een omheining op de Maresingel kkelij aan. Schaafwonden en kneuzin- enkei gen waren het gevolg, zodat hij voor onderzoek naar het AZL moest worden vervoerd. Even la- entrui *er ^on bij dat ziekenhuis echter toch weer verlaten, omdat het met de verwondingen nogal mee Leidt bleek te vallen. -aecilj De Leidenaar reed richting Sop- hiastraat toen hij probeerde een oneffenheid in het wegdek te ontwijken. Die manoeuvre mis- lukte; hy raakte de macht over het stuur kwijt en vloog vervol- gens uit de bocht. Zijn vervoer- ouwe middel, flink gedeukt bleek na- Maj derhand, kwam tot stilstand te gen de omheining van het slacht- raat 1 huis. VRIJDAG 24 JULI 1981 3. Hex 5 Waa- Minister Beelaerts (links) mocht de Zaalberg-deken houden van wethouder Waal LEIDEN De stadsvernieuwing in Leiden kan doorgaan. Na het bezoek van minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) gisteren aan Leiden is de ge meente hoopvol gestemd. Ver wacht wordt dat de werkzaamhe den in De Camp en de Academie- wijk nu spoedig kunnen begin- Ook wat betreft de restauratie van de Boerhaavezalen toonde wet houder Waal zich gisteravond optimistisch. Hij zei dat de voor bereidingen kunnen doorgaan, zodat het werk zelf halverwege 1983 kan beginnen. De demissionaire minister onthul de op het terrein van de voorma lige textielfabrieken Van Wijk en Zaalberg een bord. Daarop stond 1 LEIDEN - De drukkerij Batteljee 1 Terpstra aan de Oude Rijn ver keert in ernstige moeilijkheden. Vanmorgen werd besloten het faillissement aan te vragen van dit in 1887 opgerichte bedrijf dat i twintig man personeel in dienst heeft. De enige mogelijkheid om deze mensen van ontslag te red den is een eventuele overname van de drukkerij door een derde. Vorige maand al vroegen de aan deelhouders van Batteljee Terpstra, de Haagse N.V. Lotisi- co, surséance van betaling aan. Dat betekent dat de rechtbank een bewindvoerder aanstelt, die alle problemen inventariseert. De schuldenlast van vier ton aan onder meer de belastingen zou onoverkoombaar zijn geworden. De aandeelhouders zijn dus niet meer van plan nog geld in het be drijf te steken om het in stand te houden. De enige mogelijkheid die overbleef was het aanvragen van een faillissement dat donder dag zal worden uitgesproken. Een dag later kunnen de twintig werknemers hun ontslag ver- -dy i dse rond expositie van Indianen tel te, LEIDEN - De Klinker organiseert de komende week een aantal ac- Ge tiviteiten in verband met de ten- ter toonstelling Indianen van Mexi- Vn co, die momenteel in het Rijks- museum van Volkenkunde wordt gehouden. Behalve een bezoekje aan het museum woensdag is er een spelmiddag-, een toneelmiddag en een film- middag. Vrijdag wordt afgeslo- ten met een indianendag. Oude lakens, kleden en overhemden komen daar volgens de leiding van De Klinker goed bij van pas. wachten. Hun loon zullen ze waarschijnlijk nog wel tot het eind van de maand krijgen uitbe taald. Volgens vakbondsman H. Staas van Druk en Papier is de onder gang van de drukkerij te wijten aan wanbeleid. Batteljee Terp stra kampt al jaren met een pro blemen bij de leiding, dat slechts gedeeltelijk werd opgevangen door een van de commissarissen van het bedrijf. De directeur, die wel het vertrouwen van het per soneel genoot, is zo ziek dat het hem onmogelijk is zijn werk uit te oefenen. Een en ander leidde er toe dat bij de drukkerij aan de Oude Rijn te laat werd ingesprongen op de nieuwste ontwikkelingen van de techniek. Eerst anderhalfjaar ge leden werden moderne machi nes aangekocht, een investering die de aandeelhouders destijds nog wel aandurfden. De hypo theek op het grachtenpand aan de Oude Rijn werd verhoogd. Hoewel er anderhalfjaar geleden dus nog flink geïnvesteerd werd, blijken de aandeelhouders er nu geen gat meer in te zien. Zij zijn niet bereid de schuldenlast en een flinke omzetdaling door het wegvallen van een belangrijke klant op te vangen door meer geld in het bedrijf te steken. Het personeel kan niet anders dan het beste hopen van deze pogin gen. Hoewel ze geen wonder dur ven te verwachten, wordt hun optimisme toch enigszins ge sterkt door de wetenschap dat een aantal grote klanten hun steun hebben toegezegd. Ook is de ordermap toch nog aardig ge vuld en beschikt Batteljee Terpstra inmiddels natuurlijk toch over een aantal moderne machines. de bouw aangekondigd van 86 woningwetwoningen. (Het slaan van een eerste paal was er in ver band met de bouwvak niet bij Wethouder Tesselaar wreef de mi nister by deze gelegenheid nog eens goed in dat de huren van de ze woningen - zoals dat zich nu laat aanzien - voor de Leidse wo ningzoekenden wel erg hoog worden: tussen de 500en 525 gul den per maand. Tesselaar zei dat dit ongeveer hon derd gulden meer is dan by an dere nieuwbouwprojecten in Leiden en ook meer dan is afge sproken. Hy zei voorts te zullen proberen om de huren alsnog omlaag te krijgen De architect van het bouwplan, ir. J.L. Gelderblom. hield een vurig pleidooi tegen de versobering in de vormgeving om de kosten te drukken De Uiterstegracht zou anders een monotoon en hard ui terlijk krijgen. De (grootschalige) bestemmingsplannen uit de ja ren vijftig en zestig zouden dan wel weer uit de kast gehaald kunnen worden, zo verdedigde de architect met verve zijn ont werp. waarin tien verschillende woningtypen zijn opgenomen. Hardloper De minister antwoordde de wet houder en de architect door te verklaren dat Leiden in vergelij king met andere gemeenten erg hard loopt wat de stadsvernieu wing betreft. Hij hamerde erop dat het rijk hier veel geld op toe legt en dat 'de burger' dan ook wel bereid moet zijn om via de huur er aan mee te betalen. Beelaerts verwijderde daarop de Zaalberg-deken van het bord. Hy mocht de deken houden. Ook kreeg de minister een 'gevonden voorwerp' aangeboden. By de graafwerkzaamheden op het ter rein was een redelijk gave histo rische aarden werken schaal ge vonden. "Het heeft niet veel ge kost. maar dat zou in deze tyd ook niet passen", zei wethouder Waal handig. In de besprekingen die aan het of ficiële gedeelte vooraf gingen, hadden wethouder Tb Béuar en de minister ook al uitvoerig van gedachten gewisseld over de hoogte van de huren. Hierbij werd met name aan de proble men rond de Meermansburg aan dacht geschonken. "Een pro bleem dat zich straks ook bij an dere hofjes gaat voordoen en dat de minister helemaal niet ken de". aldus Tesselaar. Een oplossing is er overigens niet gevonden. De wethouder zei dat er een 'clubje' gevormd wordt met onder andere de gemeente lijke accountant om de proble men te bekyken. Wat betreft de bebouwing van de Stevenshof was de wethouder na afloop van het beraad optimis tisch. Over twee weken zou de beslissing over dit grootscheepse bouwplan genomen worden en naar verwacht valt dat positief uit, aldus Teselaar. i drukkerij Battaljee en Terpstra aan de Oude Rijn. Het in 1887 opgericht bedrijf is aangevraagd. LEIDEN Na de bouwvak beginnen in de wijken Pancras-Oost en Mare dorp diverse werkzaamheden. De plannen voor de stadsvernieuwing in deze wijken komen nu in uitvoering In Pancras-Oost wordt begonnen met de bouw van 86 woningen op het Van Wijk/Zaalberg-terrein. In oktober wordt een aanvang gemaakt met de restauratie van de Kerkpleinbrug Dat is de brug over de Heren gracht. ter hoogte van de Ir. Dnessenstraat. Dit werk. waarbij de brug aanzienlijk wordt verbreed, zal ongeveer een jaar duren. Gedurende die tijd is doorgaand auto- en busverkeer door de Ir. Dnessenstraat en Oosterkerkstraat onmogelijk Ook dit najaar (november) wordt begonnen met het herstel van de wal- muren en de rioleringen aan de westzijde van de Herengracht. Andere werkzaamheden, zoals woningbouw op het terrein van Sjardin en de bebouwing van het Ir. Dnessenplein verkeren nog in het stadium van plannenmakerij. In Maredorp wordt na de bouwvak begonnen met de vernieuwing van de rioleringen en met het herinrichten van straten in de Van der Werf- straat en omgeving. De Druckerstraat is het eerst aan de beurt. LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser Gesprek Mr. F.B. Kloppenburg, die tot be windvoerder is benoemd tijdens de surséance van betaling, had vanochtend vroeg nog een ge sprek met de aandeelhouders. Nu wordt getracht een bedrijf te vinden dat de drukkerij wil over nemen. het liefst natuurlijk met het personeel erby. De recht bank ging ermee akkoord dat de voorkeur wordt gegeven aan de gene die het bedrijf met perso neel en al overneemt, ook al zou die een lager bod doen dan een ander. LEIDEN - De nieuwe studie infor matica mag zich landelijk gezien in een grote belangstelling ver heugen. Alleen Leiden vormt tot nu toe een uitzondering: pas de helft van de plaatsen is bezet Informatica, het vak dat dit jaar voor het eerst de status van hoofdvak heeft gekregen, wordt gedoceerd aan negen hogescho len en universiteiten. In totaal kunnen er 585 mensen worden geplaatst. De toeloop is echter groter dan ver wacht. Inmiddels hebben zich 676 eerstejaars gemeld. Iedereen wordt overigens geplaatst, om dat men er rekening meehoudt dat er altijd weer mensen zullen zijn die alsnog van gedachten veranderen en besluiten een an dere studie te gaan volgen in Leiden is de situatie anders. 23 van de 40 plaatsen zijn hier tot nu toe bezet. Gebrek aan interesse is hier niet de oorzaak van volgens het bureau toewijzing van de Leidse universiteit Woordvoerder Buis: "Ik denk dat veel mensen Leiden als tweede keus hebben opgegeven, omdat het een tijdlang onduidelijk was of er hier wel informatica gestu deerd kon worden "Tot voor een maand moesten we de mensen in het ongewisse la ten. Kwamen er mensen, die in formatie wilden hebben.- dan hielden we altijd nog een slag om de arm. We zeiden meestal: het gaat waarschijnlijk wel door, maar helemaal zeker is het niet Daardoor zullen toch een aantal mensen op het idee zyn geko men om zich maar elders op te geven, denk ik". m, Dick Wansink"Het zijn een stelletje zeikerds hier Waar klagen ze in hemelsnaam over?" gaan wat ze wilden als Burenoverlast In een paar maanden tijd is de Leidse Schouw aan de Lange Scheistraat 5b (naast De La kenhal) uitgegroeid tot de thuishaven van de Leidse Vereniging voor Popmuzi kanten (LVP). Maar klagende buurtbewoners zijn er inmid dels in geslaagd om De Schouw verboden terrein te maken voor de Leidse pop. De Leidse Schouw wordt ge pacht door Dick Wansink, ei genaar van het jazz-cafe The Duke aan de Oude Singel, ie mand die de Leidse popscene een warm hart toedraagt. Tot voor enkele maanden werd de Leidse Schouw aljeen ge bruikt voor bruiloften en par 6 tijen ick Wansink hoorde op zeker moment dat vijftig Leidse bandjes gezamenlijk het LVP haden opgericht en druk op zoek waren naar geschikte oefenruimte en mogelijkhe den om op te treden. Wan sink bood het LVP aan om van de Leidse Schouw ge bruik te maken. Overdag oe fenen en'éen keer in de week een optreden, op woensdag avond van tien tot twaalf uur Wansink: 'Wanneer er werd geoefend zette ik een pot kof fie neer en zei tegen die gas ten dat ze tekeer mochten r met hun vingers tap en de drankkasten afble ven. Geen centje last gehad". Voor de vaste LVP-avond be stond aanvankelijk weinig belangstelling. Wansink: "In het begin zaten er op woens dagavond maar een man of vier in de zaak. Betaalde ik de vervoerskosten zodat er in elk geval geen geld bij hoef de Langzamerhand begon het te lopen en de laatste tijd hadden we elke avond meer dan honderd mensen in huis. Hadden die gasten toch een leuke gage van een paar hon derd gulden. Konden ze hun dure apparatuur wat sneller afbetalen". Maar toen de buurt begon te klagen over geluidsoverlast was het snel uit met de pret. Na overleg met de politie werd besloten om het popcir cuit stop te zetten. Wansink. "Het zijn een stelletje zei kerds hier in de buurt. Er werd" éen keer in de week op getreden. Twee uurtjes op de woensdagavond. Om twaalf uur was het rustig. Het is nooit uit de klauwen gelopen. Waar klagen ze dan in he melsnaam over'' Het was soms zo erg dat er op woens dagavond om negen uur, ter wijl er nog geen noot was ge speeld. al naar de politie werd gebeld. Bovendien is De ouderwetse PTT-auto vermocht de stekelbaarsjes c het aquarium hielp wel. hei Rapenburg niet op te winden Sjorren aan van de klagers nog nooit ie mand met mij komen pra ten". Het stopzetten van het popcir cuit noemt Dick Wansink een gevoelige klap voor het LVP: "Na een heel moeilijk begin hadden ze de zaak eindelijk op poten. Een hechte organi satie en een prima eigen ruimte. Nu nu kunnen ze weer helemaal van voren af aan beginnen". Dat het LVP Dick Wansink ui terst dankbaar is, blijkt wel uit het laatste nummer van haar lijfblad 'Pleej'. Daarin staat de aankondiging dat de agenda van 'The Duke' voor taan in de notulen zal worden opgenomen. Dit om Dick Wansink tegemoet te komen in het verlies van enkele hon derden guldens als gevolg van het stopzetten van het popcircuit Wansink: "Leuk gebaar toch? Ja. voor myzelf is het ook jammer dat de zaak is stopgezet. Maar voor voor die gasten is het nog veel er ger Voor hen is het een ramp...". Mysterie De stekelbaarsjes zijn kenne lijk ook niet meer wat ze ge weest zyn. In 1938 stelde pro fessor Tinbergen nog weten schappelijk vast dat stekel baarsjes gevoelig zyn voor de kleur rood. Maar een Britse filmploeg, speciaal naar Lei den afgereisd om dit ver schijnsel te filmen, moest gis teren constateren dat de vis jes vandaag de dag nog maar nauwelijks door de kleur rood zijn op te winden. Professor Tinbergen kwam bij puur toeval tot zyn opvalen- de ontdekking. Het viel hem namelijk op dat elke keer wanneer de rode PTT-auto zijn woning aan het Rapen burg passeerde de stekel baarsjes in het auqunum voor het raam opgewonden raakten. BBC-regisseur Andrew Bucka- nan is druk bezig met het ma ken van een serie televisie programma's over dierenge- drag. Onderdeel daarvan is "The mystery of the excited sticklebacks', ofwel 'Het mysterie van de opgewonden stekelbaarsjes'. Vandaar dat een BBC ploeg vanochtend op het Kapen, burg neerstreek Er werd ge opereerd vanuit het pand Ra- penburg 128. de huidige fa culteit voor Japanologic en Korcamstick Met welwillen de medewerking van politie, gemeente en omwonenden was een deel van het Rapen burg autovrij gemaakt en er was zSi£L.ccn beuse ouder wetse PTT-auto op de kop ge- Maar hoe vaak dit museumstuk ook het raam van het grach tenpand passeerde, in de 'sticklebacks' was geen enke le beweging te krijgen Zelfs niet wanneer de Engelse ver sie van professor Tinbergen met zyn rooie haardos boven het aquarium verscheen. De trip van de BBC ploeg leek op een mislukking uit de draaien maar kon nog juist worden gered toen zo'n beetje de complete filmploeg nerveus aan het aquarium be gon te sjorren. Daar raakten de stekelbaarsjes namclyk Wel opgewonden van.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3