"Gewoon zitl 1 1 !-!l77 ten en 1 kijken I jUszuk agenda Nieuwbouw Willibrord: vrees voor leefmilieu Minister stemt toe in dubbel spoor tussen Leiden en Alphen Oudste deelnemer wereldkai npioenschap paal 'zitten: [t,e/cfeëo or m Grotere rol Kagerplassen in landrecreatie voor regio 1 Een open voetwond na botsing Vrijdag .NOORDWIJKERHOUT - "Als je een keer een tijd op zo n paal hebt gezeten, wil je er niet meer af. Ik beloof niks, maar ik ga wel proberen het record te verbeteren", verzekert routinier Hendrik Steen beek na ruim een etmaal bivakkeren op een paal in het Oosterduinsemeer. Meer dan de helft van de woens dagmiddag gestarte deelnemers aan de "Wereldkampioenschap- Laatste Nieuws Bij het sluiten van deze krant don gen nog vijf personen mee naar het werelkampioenschap paalzit- ten: R. Stam, J. Poolman, H. Steenbeek, de 27-MC-er Mata dor, en als enige dame nog C. Koetsier. pen Paalzitten" heeft inmiddels al een comfortabeler verblijf plaats opgezocht. De 50-jarige Hendrik Steenbeek uit Hazers- woude laat dat onverschillig. Hij heeft al eens 88 uur aan een stuk op een paal gezeten en vindt dat de wedstrijd nu pas goed en wel is begonnen. Sommige andere paalzitters heb ben boeken of spelletjes meege nomen, hij niet. "Gewoon zitten en kijken" is z'n parool. "Je moet je zo rustig mogelijk houden, dan houd je het het langste vol". Klachten over spierpijn of kramp heeft hij niet. "Ik kan al leen nog wel een aansteker ge bruiken, er zijn er al een paar in het water gevallen". De geur van gebak en patat frites komt over het water naar zijn paal. Maar ook de kermis op en kele meters afstand kan hem niet verleiden z'n paal te verlaten. "Hoe meer herrie, des te beter is het hier vol te houden", is z'n reactie. Of Hendrik Steenbeek val op het record (ruim 100 uur) zal ondernemen hangt volgens hem voor een be langrijk deel af van z'n buurman. "Als die het 80 uur volhoudt zit ik die laatste uurtjes er ook nog wel bij". Die buurman van één paal verde» is agent Jan Poolman uit Noord- wijkerhout. Ook die is nog op merkelijk monter, al waren de vroege ochtend uurtjes wel wat erg koud. "Ik heb me nog geen moment verveeld", vertelt de agent-paalzitter. "De hele nacht door is er publiek geweest. Ik zal alleen wel schor zijn als ik er van af kom, want je moet schreeu wen om de wal te bereiken". De "magische kubus" die hij als tijd verdrijf had meegenomen is hem slecht bevallen. "Het is een on ding, weet jij misschien de oplos sing", informeert hij. Van de vijf Noord wijkerhoutse po litiemannen die woensdag om twaalf uur een paal beklommen, zijn er naast Poolman nog twee over. De agenten Ram en Stam REGIO - De Kagerplassen moeten meer dan tot nu toe een rol gaan spelen voor de landrecreatie. Vooral in het zuiden, in het ge bied tussen Warmond en Lei den, moet volgens het recreatie schap "Noord-Zuidhollands Plassengebied" de oevers ge schikt worden gemaakt voor re creatie. Ook moeten in dit ge bied nog ongeveer driehonderd ligplaatsen voor boten worden aangelegd. Volgens een nota van het recreatie schap moet daarentegen het noordelijke deel van de Kager plassen, het gebied 1 Kogjespolder en Lakerpolder het centrum vormen, zoveel mo gelijk worden ontzien. Met name deze twee eilanden in de plassen vormen unieke natuurgebieden. De Kagerplassen zijn van oudsher recreatieoord geweest. Toch is dat aan de natuur maar nauwe lijks te merken. Zo worden deze plassen gerekend tot de rijkste weidvogelgebieden van Zuid- Holland vanwege het grote aan tal verschillende vogels dat er broedt. De meer afgelegen polders, zoals de Kogjes-, de Laker- en de Hem- meerpolder, zijn ook als planten- gebied opmerkelijk. Dat het gebied ondanks de drukke recreatie zo gaaf is gebleven komt omdat de Kagerplassen door de jaren heen voornamelijk als vaargebied zijn gebruikt. Slechts vijftien van de 55 kilome ter oeverlijn is 'betreedbaar'. Hoewel er toch regelmatig door de watersporters wordt aange legd op plaatsen waar dat, aldus de nota, uit oogpunt van de na tuurwaarden en het agrarisch ge bruik niet gewenst is. houden beiden nog een paal be zet, maar willen er tegen de avond vanaf. "Ik heb morgen dienst dus ik zal wel moeten", zegt A. Ram. Z'n collega twijfelt nog of hij zijn kaartavondje voor het paalzitten zal laten schieten. "Als mijn verloofde me komt ha len ga ik mee", zegt hij. Hoei, hoei "Hou je taai, hou je sterk, hoei, hoei", klinkt het bij Paal 15 over het water. Daar zit "Matador" uit Alphen aan de Rijn, een fanatiek 27 MC'er. Hij gelooft dat het nog niet eerder is vertoond: "tokke len" en paalzitten tegelijk. "De hele nacht door ben ik aan de praat geweest. Ik heb heel Noord wij kerhout al gehad", ver zekert hij enthousiast. "Zo'n bakkie helpt uitstekend, je ver veelt je geen moment. Dat laatste wordt door z'n buur vrouw Corina Koetsier uit Kat wijk meteen beaamd. Zij is de enige vrouwelijke paalzitter die het nog volhoudt. "We hebben het vannacht best gezellig gehad, ook omdat er een vrijwillige paalzitter kwam, die behoorlijk dronken was". Ze zegt wel een beetje last van haar rug te heb ben maar denkt nog niet aan op geven. Over de verzorging zijn alle paalzit ters dik tevreden. Ze krijgen elke dag een warme maaltijd en veel koffie. Bovendien komen elk uur de medische begeleiders langs om te horen of er klachten zijn. "Zolang ze op die paal zitten gaat het nog wel, maar als ze er vanaf komen en op de wal stappen zak ken ze vaak meteen door hun be nen", vertelt een van hen. Voor de spieren is het lange stilzitten niet erg bevordelijk. Warmond, expositie aquarellen, got 6,! ches. Oude Raadhuis, 20 uur. ee Leiden, film "Iwan de Verschrikkelij! aa van Eisenstein, Kijkhuis Vrouwenkei ge koorstraat 17, 20 uur. yC Leiden, club voor alleenstaanden, m Parlement, Nieuwe Rijn 52, 20 uur. Leiden, open soos, NVSH-trefcentrui le Rapenburg 48. 22 uur. to Leiden, melding zwerf- en gevondt m dieren, dierenbescherming Leidi bl (212026). Leiden, open-huis-avond LVL, Caecili straat 18,21 uur. hi Zaterdag Leiden, verkiezing Miss Bloemensta van Eisenstein, Kijkhuis, Vrouwe kerkkoorstraat 17, 20 uur. Leiden, antiekmarkt, Nieuwe Mai hoek Levendaal, 9.30 uur. Leiden, disco, LWH, Caeciliastraat 1 22 uur. Leiden, café-avond, vrouwenhuis, Ho<s gracht 79. 21 uur. Leiden, antiek en curiosamarkt, Waa- Aalmarkt, 9 uur. Maandag Leiden, werklozenadviescentrum, Bre straat 19. 10-12 uur. Voorschoten, kortebaandraverij. Pril Bernhardlaan, 14 uur. Leiden, bejaardensoos Zuid-West, o| moetingscentrum, hoek Boshuizerlaa I 14.30 uur. Leiden, amateurfotografie, Steenschui 11,20 uur. Leiden, JAL, Caeciliastraat 67,19 uur, Wassenaar, raadscommissie onderwij cultuur en recreatie, gemeentehui 19.30 uur. Medische diensten Het publiek is erg te spreken over het evenement. Zelfs in de nacht komen veel mensen naar de paal zitters kijken, die dan met lam pen worden bijgelicht Die waar dering uit zich niet in belangstel ling alleen. Door particulieren en bedrijven is inmiddels al voor meer dan 5000 gulden aan pre mies beschikbaar gesteld. De watersport heeft op de Kagerplassen altijd een hoofdrol gespeeld. WASSENAAR - De bezorgdheid van de buurtbewoners over de nieuwbouw van het bejaardente huis "Willibrord" aan de Poort laan in Wassenaar wordt gedeeld door de Vereniging Vrienden van Wassenaar. De omwonenden vrezen dat het woon- en leefmi lieu in deze omgeving door de bouw van een massaal aandoend gebouw wordt aangetast. De nieuwbouw, een verzorgingste huis, moet plaats bieden aan 144 bedden en is gepland in het park gelijk naast het bestaande tehuis. De Vereniging Vrienden van Was senaar deelt de vrees over de om vang van het complex en heeft dit nu schriftelijk meegedeeld aan burgemeester en wethou ders en de leden van de raads commissie voor technische dien sten. Ook zegt de vereniging dat zij het betreuren dat opnieuw een stukje groen in de kern van de gemeente aan de bouwplan nen ten offer valt. Verder de Vrienden van Wassenaar dat de geplande par- keercapaciteit van 50 plaatsen, bereikbaar vanaf de Kerkstraat, onvoldoende is. Ook aan de zijde van de Poortlaan, waar de toe gang voor bewoners en bezoe kers is geprojecteerd zijn de par- keermogelijkheden beperkt. De vereniging is dan ook bang, dat daardoor alsnog in de Poortlaan zelf geparkeerd zal worden. Om deze overlast te beperken doen de Vrienden van Wassenaar de suggestie de parkeercapaciteit van het eigen terrein van Huize Willibrord met name aan de Poortlaanzijde uit te breiden en het verkeer daar naar toe te lei den. Ook de omwonenden hebben eer der al hun bedenkingen geuit te gen de parkeermogelijkheden. Zij zyn van mening dat de par keeroverlast alleen maar zal toe nemen. Die is naar hun oordeel nu al groot door de bebouwing van de Spinbaan, het Jeroen- huis, enkele grote scholen in de omgeving en zal nog toenemen door het uit te breiden zwembad. De bewoners zijn van mening dat "het echte Wassenaar wordt ver moord", doordat steeds meer groen en open ruimte nabij het dorpscentrum verloren gaat. Zij hebben dan ook al voorgesteld om de nieuwbouw op te schui ven en gedeeltelijk samen te la ten vallen met het bestaande ge bouw. Toch ziet het ernaar uit dat Huize Willibrord gewoon de vergun ning voor de bouw krijgt. Begin deze maand werd door de com missieleden die zich over de plannen bogen niet zo zwaar ge tild aan de bezwaren van de om wonenden, omdat al meer dan twintig jaar net voornemen be staat tot een dergelijk bouwplan. Het kon dus ruimschoots tevo ren als bekend worden veronder steld, aldus de commissie. Bo vendien is het plan, volgens de gemeente, niet strijdig met het bestemmingsplan. De bouwver gunning kan dan ook niet wor den geweigerd. Expositie ALPHEN AAN DEN RIJN/ STREEK - Do Nederlandse Spoorwegen hebben van het mi nisterie van verkeer en water staat toestemming gekregen voor de spoorverdubbeling tus sen Leiden en Alphen. Dat bete kent echter niet dat nu ook snel met de aanleg wordt begonnen. Bij de NS rekent men erop dat niet, zoals de bedoeling wes, in 1983 maar pas in 1985 de kwar- tierdienst tussen Alphen en Lei den een feit is. De belangrijkste oorzaak voor deze grote vertraging is de rechtzaak die de NS tegen de gemeente Ha- zerswoude heeft aangespannen. Dat gebeurde omdat Hazcrswou- de een aanvankelijk verleende ontheffing aan de NS weer heeft ingetrokken. De gemeente be sloot daartoe omdat de spoorwe gen geen overeenstemming met de boeren aan de Rijndijk kon den bereiken over een veilige oversteek van de verdubbelde spoorbaan. De oversteek van de huidige enkel- baans-spoorlijn vormt voor de ongeveer veertig Rijndijkse boe ren al sinds jaar en dag een pro bleem. Ze hebben ongeveer een kwartier om na het passeren van een trein hun landbouwmachi nes of zeventig tot tachtig koeien tellende kudden over het spoor te loodsen voordat de volgende trein komt. "Het mag een won der heten dat daarbij nog geen doden ijn gevallen", zei LTB-se- cretaris C. J. Kerkvliet eerder in een interview in deze krant. Tunnels Toen de NS het plan voor de spoor verdubbeling presenteerde, eis ten de boeren een veilige over- steekmogelijkheid. Die leek aan vankelijk te zijn gevonden in de aanleg van twintig tot vijfentwin tig tunneltjes onder de nieuwe lijn door. Bij nadere beschou wing stuitte deze oplossing bij beide partijen op problemen, De NS, vond de kosten van de tun nels - geraamd op een half mil joen gulden per stuk - te hoog. Ook al omdat deze na de voltooi ing van de ruilverkaveling in fei te waarschijnlijk overbodig zou den zijn. De boeren waren ook niet enthou siast. De tunnels zouden te klein zijn voor het grote landbouwma- teriaal. Ook zouden twee of drie boeren samen één tunneltje moe ten gebruiken. Bij bet uitbreken van een veeziekte zou dat tot gro te problemen aanleiding kunnen geven. Rijksweg 11 De onzekerheid over de aanleg van de autoweg Leiden-Bodegraven vlak langs de spoorlijn was een extra probleem. De spoortunnels zouden immers nutteloos zijn als niet ook de rijksweg daarvan zou worden voorzien. Deze laatste zouden door hun veel grotere lengte ook veel duurder uitval len. De werkgroep Milieubeheer, een fervent tegenstander van de nieuwe weg, zag haar kans schoon en wees de boeren daar op. De onderhandelingen liepen vast en de gemeente trok onder druk van de agrariërs de eerder ver leende ontheffing aan de NS in. De ruilverkavelingscommissie kwam vervolgens met het voor stel om de verdubbeling uit te stellen totdat de verkaveling in kannen en kruiken zou zijn, maar daarop ging de spoorweg directie niet in. Het zou dan op z'n vroegst 1990 voordat de kwar- tierdienst zou kunnen rijden. De NS stapte daarom in februari - de maand waarin de regering be sloot rijksweg 11 in zijn geheel aan te leggen - naar de Raad van State om de gemeente Hazers- woude te dwingen alsnog de ont heffing af te geven. Lichtpuntje halen hadden de werkzaamhe den al vorig jaar augustus moe ten beginnen, maar er is nog geen schep zand verzet. Bij de spoorwegen wordt daarom over wogen om in afwachting van de uitspraak van de Raad van State, die komend voorjaar wordt ver wacht, alvast bij Leiden met de aanleg te beginnen. Maar zelfs als dat gebeurt en de Raad van State stelt de NS in het gelijk, dan nog wordt het 1985 voordat het dubbelspoor een feit is. Eén lichtpuntje zit er voor de NS in de vertraging. Om de kwartier- dienst goed te laten fiinctioneren moet Alphen zijn nieuwe station hebben en moet het nieuwe baanvakgeleiding-systeem klaar zijn. En met de bouw van een nieuw Alphens station wordt, zo staat vast, zeker niet voor 1983 begonnen. Aquarellen, gouaches en kera miek vallen vanaf zaterdag tot en met 19 augustus te bewonde ren in het Oude Raadhuis in de Dorpstraat in Warmond. Daar exposeren gedurende die tijd Paula van der Weerdt-Schmit, Else van Beek en Benno Bink. Paula van der Weerdt heeft aquarellen en gouachtes voor de tentoonstelling terwijl het kunstenaarspaar Van Beek en Bink keramiekwerkstukken op de expositie heeft. De tentoon stelling wordt vanavond om acht uur officieel geopend door Ben Vernimmen, beeldend kun stenaar in Bennebroek. De openingstijden van de exposi tieruimte in het Oude Raadhuis zijn als volgt: dinsdag van ze ven tot negen uur 's avonds, woensdag en donderdag van twee tot vier uur 's middags, za terdag van elf tot vier uur en zondagmiddag van twee tot Stomppop Later dan andere jaren wordt het Stompwijkse popfestival "Stomppop" afgewerkt. De or ganisatoren hebben gekozen voor 1 augustus. Die dag vindt voor de vierde keer in successie dit popgebeuren plaats, 's Oh- tends staan activiteiten voor kinderen op het programma, ge volgd door een voetbaltoernooi. Vanaf drie uur barst het popfes tival los. 's Middags treden drie regionale bands op. Voor het avondprogramma zijn de groe pen "Rotjoch" (van acht tot ne gen uur), "Jan Kin" (van kwart voor tien tot kwart voor elf) en "Lancée" (van kwart voor twaalf tot één uur) uitgenodigd. Plaats van handeling is een feesttent op een weiland aan de Meerlaan in Stompwijk. tel. 123089; zondag S. Kooijman, eindsplein 2a. tel. 122268. Wijk 2 (Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijl I Professorenwijk, De Waard); zaterda A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122521 zondag E.K. Fogelberg, De Sitterlaa 18, tel. 132877. Wijk 3 (Mors, Haagwegkwartier, Zuid west); zaterdag B. Roos, Zocherstraat 1 t t tel. 766123; zondag A. Boer, Kennedj laan 46, tel. 310420. De praktijk van de doktoren Groem veld, R. van Leeuwen, Meyer, Reinden Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhag wordt waargenomen door: M. van To De Sitterlaan 80, tel. 142427 (spreekuu 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2). Leiderdorp - zaterdag en zondag I Middeldorp/P. van 't Woud, Hoofdstraa 40, Leiderdorp, tel. 410070 (zat. en zone spreekuur van 12.30 - 13.00 uur op hel zelfde adres). V Oegstgeest - H.A. Reterink, Terwee wèg 152, tel. 150394 (zat 10 uur to maandag 7.30). Voorschoten - zaterdag A. Tromp Leidseweg 328, tel. 071-762159 zondai B.R. van Beusekom, Beresteynstraat i tel. 2520. Warmond - L. Lempers, Churchilllaal 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken Leiden - De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Leidei wordt waargenomen van 24 tot 31 jul door Haven Apotheek, Haven 18, Lei den, tel. 071-120085 en apotheek Lin naeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeesl tel. 071-153274. Dierenartsen Leiden - Voor de praktijk van Muur ling, Helder, Roest: F. Muurling, Plant soen 23, Leiden, teL 125057. B.H. Broei BoshuizeMaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - I.J. Krol, Pres. Kennedy laan 260, Oegstgeest, tel. 071-153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidse weg 560, tel. 071-768616. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn 134604, tel. tei J zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Berkenkade, Leider dorp, tel. 071-410131, spreekuur ma. t/n vrij. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond - T. de Bruin, Lod. van Deijs sellaan 20, Hillegom, tel. 02520-22076. ZOETERWOUDE - Een 23-jarige vrouw uit Zoeterwoude moest gistermorgen na een botsing met een auto met een open voetwond en een hersenschudding worden! vervoerd naar het AZL. Het ongeluk onstond op de Burge meester Smeetsweg, ter hoogte van Heineken. De vrouw fietste voor een auto; raakte aan het slingeren en kwam vervolgens: op de motorkap terecht. lEIDSCH al dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidach Dagblad B.V. LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tusaen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater dag van 16.00-18.00 uur. Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damlate Holding BV Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post I 291,70 Losser r 0,75 Directie; G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: te R D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. J.P.M. fl'°L t der Meer (re- W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele visie. kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. 'Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'H. v. Egmond tel. 071-172766

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2