LEIDSCH DAGBLAD Oproep tot verzet in Iran larlanderveen "vecht" voor behoud dorpsagent Israël stemt in met bestand Grote gemeenten tegen aantasting sociale minima Bedorven vlees bij Vierdaagse Bani-Sadr bepleit boycot van verkiezingen DEMONSTRATIE IN AMBASSADE WENEN Politie breekt tenten af in anti-atoomdorp Itabaanse politicus vrij ■tlJUAü 24 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36531 •ecteur G. Koopman oidfedatfeur AAM. Schuurmans j.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Borwj m e Sn# 1 ?311 BGLeOen Voor W nrs. w coloton (Van één onzer verslaqaevers) AARLANDERVEEN "Als het moet voeren we harde actie. Dan blokkeren we 's morgens in het spitsuur de Rijnbrug. We willen onze agent niet kwijt". De inwoners van Aarlanderveen staan op hun ach terste benen nu bekend is geworden dat hun dorps agent, brigadier G. van Reenen, zal worden over geplaatst naar Alphen aan den Rijn. Er is op stel en sprong een actiecomité in het leven geroepen dal gistermorgen vroeg het dorp introk om handteke ningen tegen het besluit in te zamelen. Al meteen werd duidelijk dat politieman Van Ree nen op veel krediet kan rekenen van de inwoners van het dorp. "We hebben ruim zeshonderd protest brieven verspreid. Verreweg de meeste zijn voor zien van naam, adres en handtekening weer bij ons ingeleverd", zegt mevrouw S. Meijer van het actiecomité. Het is de bedoeling dat die brieven straks door burge meester Paats, hoofd van het Alpheuse politie korps, in ontvangst worden genomen. De belangenvereniging Aarlanderveen hoorde al eerder van de plannen om de geliefde politieman over te plaatsen. Een brief aan de gemeenteraad van Alphen waarin met klem werd geprotelsleerd tegen de voorgenomen overplaatsing haalde, zo bleek gisteren, niets uit. Loco-burgemeester Goedhart burgemeester M. Paats van Alphen aan den Rijn is met vakantie) liet het actiecomité gisteren weten dat de overplaatsing definitief was. Van Reenen zelf wil helemaal niet weg uit Aarlan derveen. Hij heeft het in het dorp naar zijn zin en voelt niets voor een baan op het Alpheuse politiebu reau. Volgens mevrouw Meijer is de overplaatsing ook niet eerlijk tegenover Van Reenen zelf. Bij zijn aanstelling in Aarlanderveen, nu zeven jaar gele den, is hem beloofd dat hij altijd in Aarlanderveen zou mogen blijven werken. De Alpheuse politiecommissaris J. Volwerk weet niets van een dergelijke belofte. "Dat is blijkbaar een zaak geweest tussen Van Reenen en mijn voor ganger". De commissaris houdt ondanks de protesten van de dorpsbevolking vast aan hel besluit dat Van Ree nen wordt overgeplaatst. "Samen met burgemees ter Paats heb ik langdurig over deze zaak ge praat. Daarna hebben we het besluit genomen". Volwerk zegt de protesten van de bevolking wel te hebben verwacht. "Maar je zit bij de politie nu een maal niet van je twintigste tot je zestigste op eén plaats". Er is de Aarlanderveners alles aan gelegen om Van Reenen te behouden. "Van Reenen is niet alleen po litieman, hij is ook sociaal werker en heeft ontzet tend veel voor het dorp over", zegt mevrouw Meijer. "Zo heeft hij een club opgericht voor een groep bal dadige jongens. Die houdt hij elke vrijdagavond bezig. In zijn vrije lijd, dus". Als de handtekeningenactie niets oplevert gaat het actiecomité hardere actie voeren. "Het beslui! moet worden teruggedraaid", vindt mevrouw Meijer. Aarlanderveen is nu eenmaal niet compleet zon der Van Reenen". IJMEGEN (GPD) - De Vleeskeu ringsdienst Nijmegen heeft de afgelopen dagen in de Nijmeegse binnenstad tientallen partijen vlees in beslag genomen bij de vele kraampjes, waar loempia's, saté, kroketten en andere vlees gerechten aan Vierdaagse-gan- gers worden verkocht. Het in be slag genomen vlees bleek bijna bedorven of voor de gezondheid gevaarlijke bacteriën te bevat ten. oor de primitieve omstandighe den waaronder de verkopers hun werk moeten doen wordt het vlees onvoldoende of vaak hele maal niet gekoeld bewaard. Bij enkele kraampjes is wel een koelkast aanwezig, maar die wordt 's nachts om twaalf uur au tomatisch uitgeschakeld wan neer de stroomtoevoer naar het tijdelijk net wordt afgesneden. Het vlees wordt de volgende dag echter weer even vrolijk aan de man gebracht. ok langs de parcoursen van het wandellegioen buiten Nijmegen wordt druk gecontroleerd, aldus dr. Versteeg, hoofd van de medi sche Vierdaagse-staf. In samen werking met deze staf is de Keu ringsdienst van Waren actief. „Het is ook hard nodig, want één kraampje met bedorven vis langs de route - zoals een paar jaar ge leden is gebeurd - en wij hebben het noodhospitaal vol wande laars die vergiftigingsverschijn selen vertonen", aldus dr. Ver steeg. Duizend gulden voor zak patat SOEST (GPD) - Duizend gul den voor een zak patat. Dat was een drietal kinderen gisteren bereid te betalen. De jeugdigen van 6 en 7 jaar stapten een snackbar in Soest binnen en bestelden frietjes. Met een ruim ge baar werd een briefje van duizend op de toonbank ge deponeerd. De eigenaar vroeg gekscherend of de kin deren nog geld terug wilden hebben. Dat was niet nodig, verklaarden ze. Een niet on aantrekkelijke fooi derhal ve. De politie werd ingeschakeld en kwam tot de ontdekking dat een van de drie het groe+ ne lapje had weggenomen uit moeders beurs. Buien TROS-tv lanceert 'Bliksemtienkamp' tf en toe buien, vannacht mogelijk net onweer. Morgen overdag ook en- tele opklaringen. Minimumtempera- uur rond 11 graden, middagtempera- uur omstreeks 18 graden. Matige loordwestcn wind. wachting voor de rest van iet weekeinde, maandag en dinsdag is letzelfde. Dok elders in Europa doet zich een der- gelijk weertype voor, behalve in mid- j Jen- en zuid-Italié, midden- en zuid- Frankrijk, Spanje en Portugal, Joego slavië en de Balkanlanden, waar het warm tot zeer warm is. JERUZALEM (AP/AFP/ Reuter/UPI) - De Israëli sche regering is vandaag akkoord gegaan met de voorstellen voor een be stand in de nu al twee we ken durende 'oorlog' tus sen Israël en de Palestijn se guerrillastrijders. Dit heeft premier Begin van morgen bekendgemaakt. De voorstellen zijn afkomstig van de Amerikaanse afgezant Philip Habib. Over de inhoud van de voorstellen is nog niets bekend. Minister van onderwijs Hammer zei dat de re gering had ingestemd met de voorstellen om tot een verminde ring van de spanning aan de noordgrens met Israël te komen en een korte pauze mogelijk te maken die Israël in staat zal stel len de politieke implicaties en de KALKAR (ANP) - De politie van de kring Kleef heeft in de afgelo pen nacht in het anti-atoomdorp tegenover de snelle kweekreac tor in Kalkar de daar door de ac tievoerders opgezette tenten af gebroken en in beslag genomen. Dit heeft een woordvoerder van de stop Kalker groep meege deeld. De politie kwam volgens de woordvoerder in actie met 150 tot tweehonderd man. De politie in Kleef wil geen enkele medede ling doen. Oproerpolitie in Wenen arresteert een van de 37 Iraniërs, die gen de ambassade van hun land hadden bezet. veiligheidsaspecten van de situa tie nader in overweging te ne- Toen de Israëlische regering nog beraadslaagde, beschoten de Pa- lestijnen delen van noord-Israël met raketten. Daarbij kwam een 65-jarige man om het leven en werden veertien mensen ge wond. De gevechten tussen Israel en Pa- lestijnen hadden zich vannacht nog verhevigd. Israëlische troe pen ondernamen opnieuw een actie tegen een centrum van Pa lestijnse 'terroristen' in het zuiden van Libanon. Volgens een mededeling van het Israëli sche opperbevel vanmorgen is daarbij een aantal guerrillastrij ders gedood. Intussen hebben Palestijnen van morgen weer bombardementen uitgevoerd op de 'vinger van Ga- lilea', het uiterste noordoosten van Israël en zijn er, volgens het Palestijnse persbureau Wafa, he vige gevechten aan de gang op Libanees grondgebied op onge veer 25 kilometer ten zuiden van Beiroet, waar Israëliërs een lan ding hebben uitgevoerd. Van Lennep weg bij OESO DEN HAAG (GPD) - Mr. Emile van Lennep zal met ingang van 1 april volgend jaar aftreden als secre taris-generaal van de OESO, de in Parijs gevestigde Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling. 66-jarige Van Lennep leidt deze gezaghebbende organisatie voor economische beleidszaken sinds oktober 1969. Daarvoor was hij thesaurier-generaal bij het ministerie van financien. Zon op 5.50, onder 21.42 u 1.16, onder 15.39 uur. Hoogwater in Katwijk i Ï2.39 uur, laagwater om NAPELS (AP) - De Italiaanse terroristische organisatie de Rode Briga des heeft vanmorgen een christendemocratisch politicus uit Napels, de 60-jarige Ciro Cirillo, na bijna drie maanden van gevangenschap Cirillo werd op 27 april ontvoerd. De Rode Brigades maakten bekend ZIJn 24 lar|den aange dat hij voor een volkstribunaal was verschenen en dat zij een losgeld s An nrBani" van 1,5 miljoen dollar voor zijn vrijlating hadden ontvangen. De Ita liaanse christendemocratische partij die het land gedurende 35 jaar regeerde, ontkende dat zij een losgeld voor Cirillo's vrijheid had be taald. De terroristen hadden de vrijlating van "de beul Cirillo" en twee ande re gevangenen van te voren aangekondigd. sloten. De organisatie is vooral bekend door de onafhankelijke rapporten die zij uitbrengt over de economische ontwikkeling- .Die rapporten spelen een be langrijke rol bij de bepaling van het economisch beleid door de regeringen van de aangesloten landen. TEHERAN/LONDEN (Reuter/AFP/UPI/DPA) - De afge zette president Abolhassan Bani-Sadr, die zich in het westen van Iran schuilhoudt, heeft zijn landgenoten opgeroepen de presidentsverkiezingen van vandaag te boycotten. Dit is gebleken uit zijn ondergrondse krant die gisteren in Londen werd uitgegeven. Het huidige door de geestelijkheid beheerste bewind biedt, aldus Bani-Sadr, geen ander perspectief dan de burgeroorlog. Doelend op de golf van executies voegde hij eraan toe dat het huidige bewind in twintig dagen heeft gedaan wat het vorige bewind van de Sjah in tien jaar uitvoerde. Sowjet-Unie prikt eigen zeepbel door Informateurs: geen hernieuwd overleg De boodschap van de ex-president werd gepubliceerd in een pam flet-uitgave van zijn vroegere krant 'Islamitische Revolutie'. Kennissen noemden de handte kening van Bani-Sadr onder de boodschap Authentiek. De stemlokalen zijn om 03.30 onze tijd opengegaan en blijven ge opend tot 15.30. In het gebied waar de oorlog met Irak woedt, kunnen de militairen tot veel la ter hun stem afgeven. Radio-Teheran zei dat het volk "een slag zal toebrengen" aan vij anden van de Islamitische repu bliek. De "hoeders van de revolutie" (een para-militaire organisatie) meld de dat ze twee dagen geleden een komplot van 60 Moejaheddin hebben opgerold. Die zouden van plan geweest zijn "om stem bussen te vernielen of te stelen". Het is vrijwel zeker dat premier Rajai de nieuwe president wordt. Op straat in Teheran is het rustig, niet in het minst omdat er een verbod geldt voor motorfietsen. Dat zijn geliefde vervoersmidde len gebleken voor mensen die aanslagen wilden plegen, wat de laatste weken herhaaldelijk ge beurd is. Aanslag Gistermorgen werd in Isfahan par- lementskandidaat Hodjatoles- lam Sejjed Hasan Behesjti. neef van de bij de bomaanslag op het IRP-hoofdkwartier omgekomen leider van de IRP/Ajatollah Be hesjti. in zijn huis doodgescho ten. Een vierjarig neefje van hem overleed later aan schotwonden in het ziekenhuis. Radio Teheran stelde imperialisti sche agenten met hun Ameri kaanse kogels verantwoordelijk voor de aanslag. Later ontsnapte parlementskandi- daat Hodjatoleslam Harandi aan de dood toen bij de stad Eghlid het vuur werd geopend op zijn auto. Drie begeleiders moesten worden opgenomen in een zie kenhuis in Isfahan. Maandag werd presidentskandidaat Habi- bollah Olladi licht gewond bij een aanslag. Wenen De linkse beweging Moedjahidien- e-Chalq (volksstrijders voor de islam) worden verantwoordelijk gesteld voor de golf van aansla gen in Iran. Zy strijden tegen machtspositie van de IRP, de partij van de geestelijkheid. De oppositie zou er vooral op uit zyn de presidentsverkiezingen van vandaag te verstoren. Ongeveer 50 Iraanse studenten zijn vanmorgen de Iraanse ambassa de in Wenen binnengedrongen Beelaerts Van liloklaiul burgemeester Apeldoorn APELDOORN (ANP) - Dc dcmis- sionaire minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, jhr P A C. Beelaerts van Blok land (48) is met ingang van 1 sep tember benoemd tot burgemees ter van Apeldoorn. Hij is lid van het CDA en hebben het gebouw bezet, naar eigen zeggen uit protest te gen het regime in Teheran, zo is door de Oostenrijkse politie be kend gemaakt. Vissers ontevreden over haringquota Brief aan informateurs BREDA (ANP) - De wet houders van sociale zaken van de grote gemeenten in ons land hebben in een brief aan de informateurs gevraagd te bevorderen dat er in een eventueel re geerakkoord geen verdere aantasting van de sociale minima plaatsvindt. De wethouders vaardbaar dat de ongeveer dat de ongeveer vierhonderdduizend bijstandtrekkers worden gecon fronteerd met een verdere koop krachtdaling. Deze groep staat toch al voor vrij wel onoplosbare problemen door de sterke stijging van de woon lasten (huur en energiekosten) en door allerlei prijsstijgingen in de sfeer van de directe levensbe hoeften. De wethouders wijzen er op dat een aantal bijstandsgc- ri t htigden er op 1 juli al op achteruit is gegaan. De brief is afkomstig van de wet houders van Utrecht. Haarlem. Arnhem. Nijmegen. Enschede. Zaanstad, Groningen. Eindho ven. Den Haag, Rotterdam, Am sterdam en Breda. Wilt u mij nu meteen noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1