Vissers onderbedeeld Gezinsconsumptie één procent lager Winst bij Van Gelder Velsen Beperkte inzet steenkool Geen behoefte aan schoolverlaters in Derde Wereld Beurs Amsterdam marktberichten Nauwelijks haringvangst mogelijk bij Schotland ,1! is Sri:' Beursoverzfcht S rRIJDAG 24 JULI 1981 ECONOMIE ^ferwede Ar le middelgrote scheepswerf "De s Merwede" uit Hardinxveld.-Gies- scndam is in het boekjaar 1980/ 1981 voor het eerst sinds twee jaar uit de rode cijfers gekomen. Het bedrijf (560 werknemers) leed de afgelopen jaren enkele miljoenen guldens verlies. De or derportefeuille is nu echter tot het eerste kwartaal van 1983 ge zuld. 11 i Volker/Stevin Koninklijke Volker/Stevin N.V. voert thans besprekingen over de verkoop van haar werkmaat schappij George Dew and Com pany Ltd. in Oldham, Engeland. De besprekingen zijn in een ver gevorderd stadium, aldus Vol ker/Stevin. De transactie past ^volgens Volker/Stevin volledig 'in het reeds in december 1980 'aangekondigde beleid voor des investeringen in 1981 van niet- 'strategische belangrijke activa. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Snijbonen 2,40. tuinbonen 18. kroten A 38. kroten B 17. rode kool 38. waspeen Al per kist 5.30 - 6,50, All 3.95 - 5,40. BI 15.- - 20.40. Cl 6. Aanvoer: 82.5 ton. i Breekpeen BI per kist 2, Cl 10 - 12,60, sla (glas) 12 - 19. spinazie 24 - 36. j uien per kg. 36 - 88, peterselie (krul) I 25 - 34, selderij 10 - 14, bloemkool 6 gper bak I 64 - 1.18. 6 II 35 - 55, 8 I 47. 8 II 35. DEN HAAG (ANP) - In 1980 is het volume van de nationale beste dingen met één procent gedaald ten opzichte van 1979. De gezins consumptie liep met één procent terug, per hoofd van de bevol king liep de consumptie met an derhalf procent terug. De netto bedrijfsinvesteringen daalden met 10 Vu procent en de overheidsbestedingen vertoon den een lichte stijging. Dat blijkt uit de gisteren door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepu bliceerde cijfers van de nationale rekeningen 1980. Ondanks de lagere bestedingen nam het tekort op de lopende re kening van de betalingsbalans nog toe. Het werkelijke nationale inkomen daalde met één procent De daling deed zich i dingsmiddelen en duurzame go bij een nagenoeg gelijkblijvend produkticniveau van bedrijven De produktic van onder meer delf stoffenwinning. chemische en aardolie-industrie nam af. de produktic in landbouw, metaal nijverheid. transport en dienst verlening nam toe. Mede door de geringe produktivi- teitsveranderineen nam de werk gelegenheid nauwelijks toe. Na enige jaren van afnemende infla tie namen de prijsstijgingen in 1980 vooral bij de gezinscon sumptie weer toe. Volgens het ministerie van economische za ken is een daling van de con sumptieve bestedingen van ge zinshuishoudingen sinds 1951 niet meer voorgekomen men toe. De c stegen in 1980 volgens het minis tenc van economische zaken meer dan in de jaren 1976 tot en met 1979 Toch werd er relatief gezien door gezinnen meer gespaard, juist omdat er minder werd geconsu meerd. De besparingen van be drijven (niet uitgekeerde win sten) zijn volgens het ministerie echter vrij scherp gedaald. In 1980 werd vergeleken met 1979 nauwelijks meer geproduceerd door de industrie. Windenergie •erking met het Energie centrum Nederland (ECN) zal de Gelderse electriciteitsmaat- schappij PGEM in Dronten een Windenergieproject opzetten. De gemeente Dronten zal daartoe al le faciliteiten geven. Er zal een windmolen met en wiekdiameter van tien meter bij de sporthal van deze plaats gezet worden. De molen, die een hoogte krijgt van 24 meter, zal per jaar 25.000 tot 27.000 kilowattuur opbrengen. Met het project is een bedrag van 70.000 gulden gemoeid, dat door de electriciteitsmaatschappij zal worden gefinancierd. Aannemers De Nederlandse aannemersbedrij ven die zijn aangesloten bij de Vereniging van Nederlandse Aannemers met belangen in het buitenland (NABU). hebben vo rig jaar voor in totaal 6.8 miljard gulden aan orders geboekt in het buitenland. Dat is 700 miljoen gulden meer dan in 1979. De tota le omzet bedroeg in 1980 7.3 mil jard. één miljard meer dan in het jaar daarvoor. DSM Nypro UK. een Britse onderne ming die voor de helft eigendom van de Nederlandse DSM is. sluit haar chemische bedrijf in Flix- borough bij Scunthorpe in het Engelse graafschap Lindolshire. Dat is rechtstreeks het gevolg van verliezen bij haar voornaam ste afnemers. Courtaulds en Bri tish Enkalon. Dit laatste bedrijf is onderdeel van het Nederland se Akzo-concern. De andere aan deelhouder van Nypro is de Na tionale Coal Board, het Blitse staatsbedrijf voor de kolenindus- trie. De fabriek in Flixborough werd in 1974 door een explosie verwoest. De herbouw kostte 35 miljoen pond sterling (ongeveer 175 miljoen gulden). Er werken 365 BRUSSEL (GPD) - Neder land komt er uiterst be kaaid af in de verdelig van de haringvangsten ten westen van Schotland, waarover gisteren door de EG-commissie overeen stemming is bereikt. Ha ring is één van de hoofd punten op de visserijraad van aanstaande maandag. Het dagelijks bestuur van de ge meenschap stelt voor. dat Neder land slechts drieduizend ton zou krijgen toegewezen uit een vangstquote van in totaal 55.000 ton. Nog maar twee maanden ge leden hoopten Nederlandse on derhandelaars minstens vijfmaal zoveel te mogen vangen in dit ge bied, dat voor het eerst sedert vier jaar weer wordt opengesteld voor de haringvangst. Wel zal de Nederlandse vloot 9000 ton mogen vissen in het zuidelijk deel van de Noordzee, ook voor het eerst in vijf jaar weer toegan kelijk voor haringvissers. Vijf duizend ton zou gaan naar Frankrijk, 2000 ton i Brittannië en 3000 to gië. Denemarken en land. Ten westen van Schotland zullen de Britten het leeuweaandeel mogen wegvissen, namelijk 37.000 ton. Ierland krijgt bijna 8000 ton, Wesi-Duitsland ruim 6000 ton en Frankrijk duizend ton. De visserijraad zal zich maandag niet wagen aan kernproblemen zoals exclusieve kustzones en de definitieve vangstverdeling tus sen EG-landen voor de diverse vissoorten. Naast de haringkwes tie staan op de agenda verschil lende overeenkomsten met der de landen, zoals Canada, Noor wegen en de Faroer-Eilanden. Ook wordt gesproken over EG- financiële hulp voor de moderni satie van de Italiaanse en Ierse vissersvloot. Een poging tot het weer vlot trek ken van het overleg over een ge meenschappelijk visserijbeleid zal pas worden gewaagd op een bijeenkomst van visserijminis ters eind september. CRICKET - Zuid-Afrika blijft voor minstens nog een jaar uitge sloten van de testmatches cric ket. Drie van de zes landen, die testmatches spelen, waren voor hertoelating van Zuid-Afrika: Groot-Brittannie. Nieuw-Zee- land en Australië. India, Pakis tan en het Caraibisch gebied stemden tegen, zodat Zuid-Afri ka uitgesloten bleef. ZEILEN - Het Europees kam pioenschap zeilen in de Tornado klasse is mislukt. Gisteren kon er in Travemünde wegens wind- flauwte andermaal niet gezeild worden. Hierdoor werd het on mogelijk om tot het minimale aantal regatta's van vier te ko- REMOULINS (ANP) - Boze Zuidfranse fruitboeren hebben gisteren tonnen perziken en pruimen wegen gegooid in het Zuidfranse Remoulins. Dit om te voorkomen dat Spaanse vrachtauto's met goedkoop fruit konden doorrijden om hun lading op de Franse markt te verkopen VELSEN (GPD) De papierfa briek van Van Gelder in Velsen heeft de afgelopen maanden een positief bedrijfsresultaat ge boekt. Sinds het stopzetten dit voor jaar van twee papiermachi nes staat Velsen er financieel vrij gunstig voor. De ondernemings raad die in mei een overlevings plan met twee machines presen teerde, voorzag dat in 1981 nog een winst van 700.000 gulden ge maakt zou kunnen worden. Uit berekeningen van de directie is nu gebleken dat deze schatting aan de lage kant is geweest. De winst van Van Gelder Velsen zal. tenzij zich tussentijds prijs- verstorende ontwikkelingen voordoen, aanzienlijk hoger ko men te liggen dan die schatting. Er wordt al gesproken over één miljoen gulden. D centrale ondernemingsraad (COR) van Van Gelder Papier brengt geen advies uit aan de raad van bestuur over de met sluiting bedreigde fabriek in Renkum. Deze vervaardigt be hangsel en diepdrukpapier, heeft 330 werknemers en is zonder geld en orders komen te zitten. Per dag wordt een verlies van 70.000 gulden geleden, zo heeft de Van Gelder-top bekendge maakt. 'De COR wil geen advies uitbren gen zolang niet duidelijk is wat de sociale gevolgen van een mo gelijke sluiting zijn. Zo staat de afvloeiingsregeling voor het per soneel op de tocht en is niet aan gegeven op welke termijn tot sluiting zou moeten worden overgegaan. Er v 5 tot r toe r PETTEN (ANP) - Tenzij voor een aantal knelpunten oplossingen worden gevonden zal directe ver branding van steenkool in de in dustrie beperkt blijven tot tien a vijftien procent van het indus triële energieverbruik in het jaar 2000. Dat is de conclusie van het rapport "kolen als industriële brand stof'. dat het ECN (Stichting Energieonderzoek Centrum Ne derland) in Petten heeft gemaakt in opdracht van het ministerie van economische zaken. Het rapport behelst een studie naar de inzetmogelijkheden van steenkool voor de toekomstige energievoorziening van de Ne derlandse industrie. Een van de moeilijkheden die ont staat als steenkool wordt ge bruikt voor de energievoorzie ning van de industrie is dat een kolengestookte installatie hoge re investeringen vereist dan een olie- of gasgestookte installatie. Ook zijn meer investeringen no dig om aan milieunormen te vol doen. Bedrijven hebben meer ruimte nodig als zij met kolen werken wegens de grotere om vang van kolengestookte instal laties en voor de opslag van ko len en as - met name kleine afne mers zullen bovendien nog extra kosten krijgen door voorbehan deling, overslag en transport van kolen. Een deel van deze problemen kan volgens het ECN worden opge lost door de kolen niet direct te verbranden, maar ze eerst cen traal te vergassen. Het ECN vindt dat de overheid zo snel mo gelijk duidelijkheid moet ver schaffen m het gasafzetbeleid ten behoeve van de industrie en in de normen voor toegestane uitstoot voor industriële kolen gestookte installaties. Bovendien zouden, aldus een van de aanbevelingen in het rapport, de bestaande wir-premies (wet op de investeringsrekening) moeten worden aangevuld met maatregelen die het investeren in kolenverwerkende apparatuur vergemakkelijkt. race geldig. De Sowjets Viktor en Aleksander Potapov wonnen. Twee vliegen in één klap. Het ei van Columbus. Zo zou men in alle argeloosheid het plan van de Belgische minister voor ontwikkelingssamen werking Coens kunnen beju belen. Coens wil jonge Belgi sche werklozen aan werk hel pen m ontwikkelingslanden als Suriname. Nigeria. Malei sië en Marokko Wie echter meent dat het aanbod van werkloze schoolverlaters in Belgie past op de vraag naar ontwikkelingshulp vanuit de Derde Wereld, komt zeer be drogen uit. Bovendien kan men vraagtekens plaatsen bij de motieven achter het plan van Coens. De reacties vanuit Nederland zijn sceptisch 'Ronduit schandalig' is het oordeel Poelman van de Nederlandse samenwerking (Novib) over die thans kennis van heeft kunnen een gedachte als 'we hebben hier toch een boterberg' bij het verstrekken van voedselhulp aan de Derde Wereld Als wij te veel hebben, dan kunnen we wel wat afschuiven naar de ontwik kelingslanden. Dat slaat nergens op Bij ontwikkelincshulD moetje uitgaan van de behoefte en niet van je eigen prot Mr Egbert Jacobs, directeur van de Stichting Nedcrlanci willigers (SNV) heeft zich ook al in die zin uitgelaten Wie het nog krachtiger wil uitdrukken zou de Belgische regering er zelfs van kunnen beschuldigen de eigen werkloosheid af te willen wentelen op de Derde Wereld Immers, als het even kan dient het 'gastland' de salarissen van de uit te zenden 1 te betalen. De Belgische sociale verzekering voor ook dan nog (financieel) een werkloosheidsuitkering. Coens is inderdaad niet op zijn idee j vraag vanuit de derde wereld. r Boudewyn r Ontwikkclings- _jr zover hij er al- Het doet denken Vry- (BTK). de Derde Wereld, meer dan tienduizend als minister voor ontwikkelingssamenv delen om zijn plan uit te voeren Hij 1 doen op de zogeheten regeling Bijzonder Tijdelij door het ministerie van arbeid ingevoerd om werklozen voor maximaal twee jaar aan werk te helpen. Daarvoor is een wets wijziging noodzakelijk, maar die kan er volgens de bewindsman zo snel zijn dat nog dit jaar ruim 200 jongeren (van wie de helft binnen het raamwerk van de BTK-regeling) kunnen worden uit gezonden. Voor 1982 en volgende jaren wordt gedacht aan enke le duizenden uitzendingen. Een woordvoerder van het departe ment voor ontwikkelingssamenwerking voegt daar wel aan toe dat het hier nog gaat om 'eerste idceen. die in samenwerking met de betrokken ontwikkelingslanden moeten worden uitge werkt'. 'De cijfers zijn nog wat voorbarig', aldus deze woord voerder. Nu kan men. niet ten onrechte, stellen dat in het Belgische plan weinig kwaad schuilt. Tenslotte zullen de ontwikkelingslanden zich niet zomaar westerse werklozen in de maag laten splitsen, temeer daar zij in het algemeen zelf met een grote werkloosheid kampen. Zij zullen zich door de eigen behoefte laten leiden. Dan doet zich echter de vraag voor of Coens de jeugdige schoolverla ters in zijn land niet een dode mus heeft voorgeschoteld. Een vraag die met een ondubbelzinnig 'ja moet worden beantwoord, zo blijkt bij een rondvraag al spoedig De regering denkt bijvoorbeeld in Suriname zo'n 500 jonge Belgen aan het werk te kunnen zetten. In Suriname heeft men echter behoefte aan 'hoger geschoold kader Academici bijvoorbeeld, die ontwikkelingsprojecten kunnen leiden. In totaal gaat het om enkele tientallen van dergelijke mensen, die we zoeken in België. Nederland en de Verenigde Staten', aldus woordvoerder Abdoelrhaman van de Surinaamse ambassade in Brussel. Voor enige honderdtallen is in Suriname zeker geen plaats Dat kan niet kloppen. Misschien geldt dat voor één van de andere landen die de Belgische regering heeft genoemd' Dat is echter op zijn minst twijfelachtig. Bij de ambassades van Maleisië, Marokko en Nigeria in Den Haag is men weliswaar terughoudend met het geven van (mondelinge) informatie of ontbreken de vereiste gegevens, maar de ervaringen van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers geven aan dat voor deze lan den min of meer hetzelfde geldt. In Nigeria bijvoorbeeld heeft de SNV in het verleder ook vrij massaal aan ontwikkelingshulp gedaan. In 1974 waren er nog 51 vrijwilligers gestationneerd. Een aanpak die volgens adjunct-directeur J.J Dijkstra niet erg suc cesvol is gebleken 'Dat is toen niet goed uitgepakt Het bleek erg moeilijk om de mensen zinnig aan de slag te houden. Er moet aan heel wat voorwaarden zijn voldaan, voordat iemand werkelijk aan de slag kan. Goede wil alleen is niet voldoende, want het is echt niet zo dat er kant en klare banen liggen te wachten. En zeker niet voor duizenden mensen.' Aldus Dijkstra, die daar nog aan toevoegt dat de behoefte aan mensen zonder praktijkervaring zoals schoolverlaters steeds kleiner wordt. 'We zenden steeds minder schoolverlaters uit Doordat gevraagd wordt om mensen met ervaring is de gemiddelde leeftijd van de uitgezonden ontwikke lingswerker op ruim 27 jaar komen te liggen De SNV. die mo menteel zo'n vierhonderd Nederlanders naar in totaal 28 ontwik kelingslanden over de gehele wereld heeft uitgezonden, voorziet dan ook een complete mislukking van het Belgische plan om ontwikkelingshulp te combineren met werk ding in het eigen land. Afgezien daarvan denkt d. wens ook niet over om het Belgische voorbeeld te volgen. Dijk stra: We blijven liever een pure ontwikkelingsorganisatie dan dat we ons ook bezig gaan houden met werkloosheid Het lijkt duidelijk. De ontwikkelingslandenlanden hebben in het algemeen alleen behoefte aan hoog tot zeer hoog opgeleid perso neel met praktijkervaring. Mensen dus. die in het algemeen al werk hebben en niet snel zullen worden 'afgestaan' aan een an der land. De jcudige schoolverlater kan het. met andere woor den. wel vergeten, terwijl maar zeer de vraag is of de ontwikke lingslanden enige baat zullen vinden bij het Belgische plan W1M FORTUYN ACTIEVE AANDELEN VRIJDAG 24 JULI 1981 Ahold 70.40 BINNENLANDSE AANDELEN 150.10 150.10 280,00b 283.00 108.00 107,80 BELEGGINGS INSTITUTEN 110.30 111.00 195.00 195.00 375.00 374.00 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD 110» lil 21.» 24» &RL3 AMSTERDAM (ANP) - Dc Am sterdamse effectenbeurs ver toonde aan het eind van de week een redelijk levendig beeld Vooral voor Philips bestond een grote vraag, die de aandelen naar een 40 cent hogere koers van i 22.20 stuwde. Ook de andere internationale waar den konden wat aantrekken, ge holpen door een licht herstel in Wall Street Zo kon KLM t 2.20 i Olievat op een winst van een dubbeltje op j 89.60 Ook Hoo govens bleek goed te lig gen en steeg 40 cent op 17.90. ver het het een beetje afweten. ilve gulden 144.20 De obligatiemarkt het opnieuw met lagere noteringen doen, waarbij de af wijkingen hier en daar opliepen tol 0.5 punt. Dit betekende dat ook de lange rente aantrekt, nadat eerder deze weck de tarieven voor kort geld Hctfoi

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17