mededelingen gemeentebestuur leiden 271 m 31 juli '81 "Echte energiecrisis" door tekort aan hout m pt ZJohnson DE KRANT MEEOPl VAKANTIE I/oka"*" -X RUIL UW OUDE MOTOR NU VOORDEUR IN rnrm Leidsch Dagblad B.V. „IJDAG 24 JULI 1981 VARIA PAGINA 15 EN HAAG/NAIROBI (ANP) - 's Werelds werkelijke energiecrisis is de snelle uitputting van de houtvoorraad. Omdat de Derde Wereld voor zijn energievoorzie ning sterk afhankelijk is van brandhout dreigt de bevolking in grote moeilijkheden te geraken nu steeds minder hout ter be schikking komt en de prijzen flink aan het stijgen zijn. Als de ontbossing in het huidige tempo doorgaat, zullen tegen de eeuw wisseling ruim 2.5 miljard men sen op het platteland onvoldoen de brandstof hebben om hun potje te koken. Honger en onder voeding zijn dan onvermijdelijk, it zegt Enrique Iglesias, secreta ris-generaal van de VN-confcren- t'e over nieuwe en hernieuwbare energiebronnen (Unerg), die van 10 tot 21 augustus in Nairobi wordt gehouden, e situatie is volgens hem zo ern stig dat snel gewerkt zal moeten worden aan herbeplanting een betere vorm van bosbouw en de aanleg van plantages met snel groeiend kap- en kreupelhout. Wetenschappers zullen zich be zig moeten houden met het culti veren van nieuwe soorten bomen die snel groeien en tien keer zo veel hout kunnen produceren. Het Westen heeft, zo vindt de se cretaris-generaal. geen idee hoe belangrijk brandhout voor de ontwikkelingslanden is. Terwijl de rijke landen slechts 10 pro cent van hun beschikbare hout verstoken, gebruikt de derde we reld 80 procent als brandhout. Op het platteland verstookt 95 procent van de huishoudens in de onontwikkelde gebieden tak ken en bomen om de maaltijd te bereiden en in mindere mate voor verwarming. In Afrika en Azië maakt hout zelfs driekwart van de totale energieconsumptie uit. Door de steeds groterer aan slagen op het bosarcaal in de we reld komt er steeds minder hout beschikbaar. Was in 1950 nog éénkwart van de aarde bedekt met bossen, nu is bijna de helft daarvan verdwenen. Als gevolg hiervan hebben 100 miljoen mensen in de ontwikkelingslan den niet voldoende hout meer om in hun minimale energiebe hoefte, voornamelijk voor het koken van eten. te voorzien. Daarbij komen nog 1 miljard an deren die meer brandhout ge bruiken dan voorradig is. Dit leidt ertoe dat. als er nu geen maatregelen genomen worden, over twintig jaar ruim 2,5 miljard mensen onvoldoende energie kunnen gebruiken om zich in le ven te houden. Als gevolg van het houttekort zijn de prijzen de laatste jaren sterk gestegen. In de stedelijke gebie den van Noord-Afrika. waar een gemiddeld gezin een kwart van zijn inkomen aan brandhout uit geeft, liepen de prijzen de afgelo pen twee jaar met 300 procent op. De mensen zullen het geld voor het voor hen zo oodzakelij- ke brandhout op den duur niet meer kunnen opbrengen. Omdat de ontwikkelingslanden de steeds duurder wordende oliere kening niet meer kunnen beta len, moeten zij omzien naar an dere energiebronnen. Iglesias. die als opvolger van Waldheim wordt genoemd, wil tijdens de conferentie in Nairobi samen met de 4.000 deelnemers, die ver wacht worden, een actieplan op stellen om wereldwijd aandacht te vragen voor de ontbossing, het nijpende houttekort en de aan plant van nieuwe bossen. Daar naast zullen ook andere bronnen van energie worden bestudeerd, die de ontwikkelingslanden kun nen helpen in eigen behoefte te voorzien. De secretaris generaal denkt daarbij aan o.a. water kracht. zonne-energie. turf. leis teen en teerzand, getijdekracht, biomassa en trekdieren. Een niet onbelangrijke energie bron, die nog vele mogelijkhe den biedt, is waterkracht. Meer dan 80 procent van de in de we reld beschikbare waterkracht wordt thans niet gebruikt. In de Derde Wereld laat men zelfs 92 procent van deze energiebron onbenut. Er zal echter een be drag van 18 miljard dollar voor nodig zijn om de waterkracht bronnen in de ontwikkelingslan den de komende tien jaar te ver drievoudigen. Van de zonnekracht op aarde, die wordt geschat op ongeveer 170 biljoen kilowattuur, wordt even min voldoende gebruik gemaakt De huidige zonnecollectoren brengen niet meer voort dan 400.000 ton olie-equivalent. Dat is een tienduizendste deel van de huidige olieconsumptie. Ook de wereldvoorraad turf met een olie-equivalent van 100 mil jard ton wordt nauwelijks aange sproken. De veengronden, die een totale oppervlakte hebben van 420 miljoen hectare, liggen over bijna 50 landen verspreid Alleen de Sowjet-Unic. Finland en Ierland exploiteren hun veen gronden op ruime schaal De oliereserves in leisteen en teer zand zijn veel groter dan de con ventionele crtievoorraden. leis teen bevat 12 miljard ton olie en teerzand 150 miljard ton Een probleem is echter, dat de olie moeilijk winbaar is en de inves teringen in de exploitatie erg duur. De commissie, die zich met de voorbereiding van de energie- conferentie in Nairobi heelt be zig gehouden, heeft berekend dat 100 plaatsen in de wereld ge schikt zijn voor grootschalige projecten voor getijdekracht. De capaciteit daarvan bedraagt 13.000 megawatt. Langs de half miljoen kilometer lange kusten kan 50 triljoen kilowattuur per jaar opgewekt worden door mid del van golfkracht. Het doel van de conferentie is de wereld bewust te maken van en begrip bij te brengen voor de huidige energiesituatie, de tech nische kennis van alternatieve hulpbronnen te vergroten, natio nale regeringen te helpen bij het opstellen van een energiebeleid, internationale samenwerking uit te breiden en de inspanningen van de verenigde naties op dit gebied te coördineren De geza menlijke bijdrage van nieuwe en hernieuwbare energiebronnen zal rond de eeuwisseling 52,7 miljard megawatturen moeten bedragen. Dat is 30 procent van de energieconsumptie in de we reld. "Ik verwacht geen directe en con crete resultaten van de conferen tie. maar belangrijk is dat de ma chine aan het werk wordt gezet en de landen ervan worden over tuigd dat actie dringend nodig is", aldus Iglesias. "De belang rijkste bijdrage zal zijn dat we overeenstemming bereiken over enkele principiële uitgangspun ten". Diversen Bouwplan voor 7 woningen aan de Oude Vest naast het voormalige Ketelhuis van de Overdekte (Oude Vest 223) Burgemeester en Wethouders van Leiden willen met toepassing van artikel 50, lid 8 van de Woningwet een bouwvergunning af geven voor het bouwplan, dat de gemeente wil realiseren op de gronden gelegen aan de Oude Vest, naast het voormalige ketelhuis van de Overdekte. Deze gronden zijn op dit moment onbebouwd. Zij liggen in het binnenst.adsgebied Maredorp. Het bouwplan is ontworpen door het Ingenieurbureau voor Architectuur en Stedebouw Mehrtens en van Veldhoven, architecten B.N.A. te 's-Gravenhage op basis van het bestemmingsplan Maredorp, dat nog in procedure is. Het bouwplan ligt voor ongeveer de helft in uitwer- kingsgebied nr. V van dit bestemmingsplan (kaart nc 12 ST 7076 A). Het bouwplan omvat in totaal 7 wo ningen, nl.: - 2 tweekamerwoningen - 5 driekamerwoningen. In het uitwerkingsgebied komen alleen driekamer woningen voor. Het bouwplan zal van maandag 27 juli tot maandag 10 augustus 1981 ter inzage liggen in kamer 213 van het Stadsbouwhuis, Langegracht72. Tijdens de ter inzagelegging kan iedereen bij het Col lege van Burgemeester en Wethouders schriftelijk be zwaren tegen dit bouwplan indienen. Optocht bloemencorso "Vindingrijk met bloemen" Op zaterdag 1 augustus a.s. trekt het Rijnsburgs bloemencorso onder het motto "Vindingrijk met bloe men" door de stad. Om 14.20 uur zal het corso aankomen op de grens Oegstgeest-Leiden en volgt daarna de volgende we gen: Rijnsburgerweg - Stationsplein - Stationsweg - Steen- Gemeentewoningen te koop Burgemeester en Wethouders van Leiden bieden een tweetal woningen te koop aan uit het verspreid gelegen gemeentelijk woningbezit. De bij deze woningen behorende grond zal in erfpacht worden uitgegeven en tevens zal aan koper de ver plichting opgelegd worden tot verbetering van de betreffende woning. Overzicht te kopen woningen Straat en huisnr. Sectie en nr. Oppervl. Prijs k.k. Erfpacht per jaar Prinsenstraat 66 K 2504ged. ca. 58 Rijnsburgersingel 2A A1306 54 f23.100,— f55.550,- straat - Blauwpoortsbrug - Haarlemmerstraat - Peli kaanstraat - Hooigracht - Watersteeg - St. Jorissteeg - Levendaal - Korevaarstraat - Hogewoerdsbrug - Breestraat - Kort Rapenburg - Prinsessekade - Turf markt - Turfmarktbrug - Nieuwe Beestenmarkt - Lam mermarkt - Korte Mare - Haarlemmerweg - Floris Versterlaan (zij-ingang terrein Groenoordhallen). Het verkeer zal rekening moeten houden met ernsti ge vertraging. De organisatie verzoekt de winkeliers van de Haarlemmerstraat tussen 14.30 uur en 15.15 uur geen uitstallinkjes van goederen en of terrasstoel tjes tijdens het voorbijgaan van de stoet buiten te zet ten vanwege de breedte van de praalwagens. Jongeren opgelet: denk aan de leerplichtwet Als je tien jaar onderwijs hebt gevolgd en niet meer van plan bent vijf dagen per week naar school te gaan moet je voldoen aan de partiële ofwel de gedeeltelij ke leerplicht. Dat betekent dat je gedurende één schooljaar nog twee dagen per week onderwijs moet volgen. Je kunt kiezen uit vier mogelijkheden: 1. twee dagen per week naar de streekschool, in de meeste gevallen is dit: de streekschool voor beroepsbegeleidend onder wijs s.b.b.o. Lammenschanspark 1 Leiden, telefoon 071-769242 2. twee dagen per week naar: het vormingscentrum werkende jongeren Lammenschanspark 2 Leiden, telefoon 071-769213 3. een dag naar de streekschool en een dag naar het vormingscentrum 4. andere opleidingen die door de minister zijn goed gekeurd binnen de partiële leerplicht, bijvoorbeeld avond-mavo, -meao óf -havo. Wil je meer informatie of is iets nog niet duidelijk, kom dan eens praten op het bureau Leerplichtzaken, kamer 411 van het Stadhuis. Spreekuren: maandag en vrijdagochtend van 8.30 - 10.30 uur. Woensdagmiddag van 14.00 - 15.00 uur of na telefo nische afspraak. Wie komen in aanmerking? Voor de aankoop van een van de genoemde woningen kunnen zich laten inschrijven: - degenen die als woningzoekenden staan geregistreerd bij het gemeentelijk buro huisvesting en/of een wo ning van een Leidse woningbouwvereniging of Leidse woningstichting leeg kunnen achterlaten; - degenen die een particuliere huurwoning in Leiden leeg kunnen achterlaten waarvan de huurprijs lager is dan f 750, (kale huur) per maand; - degenen die niet als woningzoekenden bij het gemeentelijk buro huisvesting staan ingeschreven en geen woning als hierboven bedoeld leeg kunnen achterlaten, maar wel voldoen aan de door het buro huisvesting te hanteren normen voor het verkrijgen van een woonvergunning. Selectie van inschrijvers vindt plaats in bovengenoemde volgorde. Waar informatie??? Vanaf maandag a.s. tot en met 7 augustus a.s. liggen in de hal van het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, gegevens ter inzage van de te verkopen woningen. Deze gegevens bestaan o.a. uit: - een tekening van de bestaande situatie en de situatie na verbetering, een omschrijving en kostenraming van de verplicht aan te brengen verbeteringen en een overzicht van de mogelijkheid ter verkrijging van woningverbeteringsubsidie. Voorts is ter inzage aanwezig een model voorlopig koopcontract met daarin opgenomen de verkoopvoor waarden en een exemplaar van de erfpachtvoorwaarden van de gemeente Leiden. U kunt in de hal van het Stadsbouwhuis terecht op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur. Inschrijving en verdere gang van zaken Als u zich na kennisneming van bovengenoemde gegevens en van de beschikbare informatie als gegadigde voor een of beide woningen wilt inschrijven, kunt u dat doen door het invullen van een inschrijfformulier. Bedoelde formulieren zijn aan de bali in de hal van het Stadsbouwhuis te verkrijgen. De inschrijving staat open tot en met 7 augustus a.s Indien u in het bezit bent van een registratiekaart van het buro huisvesting dient u bij inschrijving het re gistratienummer te vermelden. Na genoemde datum wordt een selectie gemaakt uit de binnengekomen formulieren op basis van de hierbo ven genoemde vereisten. Belangrijk!! Voor degenen, die na selectie als serieuze gegadigden voor deze woningen overblijven organiseert de ge meente t.z.t. bezichtiging van de woningen. In dit verband verzoekt de gemeente u om de huidige huurders van de betreffende woningen niet lastig te vallen met verzoeken om de woning nu al te mogen bezichtigen. Nieuwe telefoonnummers gemeente Vanaf maandag 3 augustus zijn veel gemeentelijke diensten en afdelingen te bereiken onder een nieuw telefoonnummer. Hieronder volgen de nieuwe nummers: Stadhuis Stadsbouwhuis Bouw- en Woningtoezicht Buro Huisvesting 25 4911 Sociale Dienst 25 49 22 Tevens verandert het telefoonnummer van de Stichting Welzijn 25 48 92 JACHTHAVEN POELGEEST B V. Haarlemmertrekvaart 16a OEGSTGEEST Tel. 071-154054. Als u bij ons een nieuwe JOHNSON koopt, profiteert u van Goede inruilcondities Gratis montage Meer stuwkracht Storingsvrije electron, ontsteking Vakkundige service Johnson zuinigheid: U kunt per seizoen 400,- sparen aan brandstofkosten! zekerheid achter uw boot Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt f 2,10 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie-adres in Nederland of België is gratis. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wensen wij u alvast een Weg op VAKANTIEPERIODE Terug op: HUISADRES NIET INVULLEN NAAM ADRES WOONPLAATS VAKANTIEADRES:. ADRES PLAATS LAND: NIET INVULLEN II 111 I I Wijknummef VOORL HUtSn TEL.: HUISNUMMER POSTCODE Zend uw opgave aan afd Abonnementenadministratie Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15