5Bliksemtienkamp9 wellicht een nieuw atletiekonderdeel Rijk verhoogt studiebeurzen Oud-Leidenaar Van de Water haalt wereldtop meerkamp naar Leidse Hout voor tv-program ma Recordaantal wandelaars Goedkoop vakantieplan bijstandtrekkers flopt Congres Lourdes afgesloten VARIA 1981 VRIJDAG 24 JULI 1981 PAGINA II In september krijgt Leiden wellicht een wereldpri meur op atletiekgebied. Dan worden op de kunst stofaccommodatie in de Leidse Hout de eerste te levisieopnamen gemaakt door de AVRO van de Bliksemtienkamp. Het is de bedoeling dat dat programma begin januari op de maandagavond (van 19.00 tot 20.00 uur) op het Nederlandse en Engelse commerciële - beeldscherm te ïien zal zijn. Voorlopig staan minimaal drie Bliksemtienkam- pen in de wintermaanden gepland. Het komt er in die programma's op neer, dat de uitgenodigde topatleten in een tijdsbestek van slechts dertig minuten de tien onderdelen van de tienkamp moeten afwerken, althans de afsluitende 1500 me ter moet binnen het half uur zijn ingezet. Normaal krijgen de atleten twee dagen de tijd om de tien kamp af te werken. Als de Bliksemtienkamp slaagt is de mogelijkheid niet uitgesloten dat dit onderdeel dan binnen af zienbare tijd door de internationale atletiekfede- ratie (IAAF) als een officieel nummer wordt inge voerd op de atletiekkalender. Initiatiefnemer voor de Nederlandse Bliksemtienkamp is de in Leiden geboren en getogen Bené van de Water. De tegenwoordig in Hilversum wonende Van de Wa ter was zelf een verdienstelijk meerkamper en is oud Nederlands kampioen verspringen. Onlangs verwisselde hij zijn voormalige werkgever, de AVRÖ, voor de TROS waar hij nu op de afdeling amusement werkzaam is. René van de Water in de studio ran zijn werkgever, de TROS Eindelijk heeft hij een belofte ingelost door opnamen te maken van de atletiekbaan in de Lexdee Hout, waar hij vroeger zelf enkele toptijden neerzette HILVERSUM/LEIDEN - In een bijna niet te volgen tem po verhaalt René van de Wa ter quasi nonchalant over zijn maatschappelijke carrière en opvattingen over de atletiek. De 35-jarige producer is snel op de prestatieladder geste gen en laat dat ook graag aan de buitenwereld weten. Na dat Van de Water als gesjees de student medicijnen zijn militaire dienst had vol bracht ging hij als chef sport aan de slag bij het Rotter damse sportpaleis Ahoy. Daar legde Van de Water vier jaar lang contacten bij het be drijfsleven en bewees hij te beschikken over organisatie- bloed. Geknipt dus voor de taak als producer. Toen Van de Water liet door schemeren op te gaan stap pen seinde de AVRO hem al in dat er een baan vrijkwam bij Sportpanorama. „Zonder een meter te hebben geregis seerd", werd hij aangenomen als producer/regisseur. Op vijf harde leerjaren kan Van de Water terugblikken als hij praat over de omroep „waar je goed zit". Althans die sug gestie wordt het kijkersvolk gegeven. Van de Water weet wel beter. Hij moest twee he ren dienen (produceren en re gisseren) en wanneer je een perfectionist bent zoals Van de Water dan kan zoiets niet Het verzoek om een 'rechter hand' werd niet ingewilligd. „Het is tekenend dat direct na mijn vertrek twee mensen mijn werk hebben overgeno men. Dat was de eerste be slissing nadat ik was wegge gaan bij de AVRO", probeert Van de Water zijn gelijk af te dwingen. Vertrossend Omdat zijn opvattingen over de amusement zich het best la ten omschrijven als 'vertros send' („Ik vind het zalig om de grote massa bezig te hou den. De tv is er niet alleen om te worden geïnformeerd. Amusement is belangrijker") stapte Van de Water over naar de TROS. In samenwer king met regisseur Erik Ryendam (Dicterend: „Met Ypsilon en Nico") en Ron Brandsteder stelt hij de Show Bizz Quiz samen. Het aantrekken van kandidaten, artiesten en het bedenken van spelletjes („Als je een bruikbaar idee heb kun je zö vijfhonderd gulden van mij krijgen") behoren onder meer tot zijn taken. Nog even terug naar zijn Sport- panorama-tijd. Toen legde Van de Water tevens de basis voor zijn nog prille bestuur dersloopbaan bij de Konink lijke Nederlandse atletieku- nie, de KNAU. Twee jaar ge leden polste de bond hem voor het voorzitterschap van het organisatiecomité voor het grootste en belangrijkste atletiekevenement dat ooit in Nederland wordt gehouden, de Europese kampioen schappen voor junioren. De KNAU had een jaar of zes ge leden goede ervaringen met Van de Water toen deze de or ganisatie in handen had van het Europees indoorkam pioenschap in het Ahoy—- complex. Toen hij ,ja" zei had Van de Water er geen flauwe notie van wat de consequenties waren. „Maar als ik nee had gezegd, had ik er later mis schien spijt van gekregen." Dankzij Van de Water zal de KNAU medio augustus bij het EK voor junioren in Utrecht geen financiële strop lijden. Enkele tonnen praatte hij los bij een drietal spon sors. Een bewonderenswaar dige zaak in een tijd waarin de economische recessie dui delijk merkbaar is in de tak ken van sport waar de com mercie succes en publiciteit beheerst. Omdat hij er zelf niets aan ver dient, was vermenging van belangen uitgesloten bij het afsluiten van sponsorcon tracten. Toch zat Van de Wa ter de afgelopen twee jaar op twee totaal verschillende stoelen te praten. „Aan de ene kant gaf ik adviezen voor de plaatsing van de reclame borden, zodat die het beste in beeld kunnen komen. Aan de andere kant bepaal ik de op namen in de regiekamer en ken ik de gedragsregels van de minister van crm. Een pi kante zaak dus" Maar zelfverzekerd vervolgt Van de Water: „Ik durf rustig te stellen dat hier iemand zit die een expert is op het ge bied in het leggen van con tacten met sponsors. De men sen weten dat Van de Water niet alleen een goede babbel heeft, maar ook eerlijk is. Ik heb in mijn Ahoy-tijd nog nooit ruzie gehad met geld schieters. En ik ken de be hoefte van het bedrijfsleven, wel of niet ideëel, de media en de overheid, want tot die laatste instantie behoorde ik toen ik chef sport was bij de Ahoy". En dan snel zijn verkoop praatje voor het EK junioren afmakend: „Je krijgt daar at leten te zien die gemakkelijk 2.20 meter hoog springen of 19 meter ver kogelstoten. Ze hebben weieens berekend dat dertig procent van de me daillewinnaars in Utrecht bij de Olympische Spelen van '84 in Los Angeles op het po dium staat" Gewichtig Nu hij zijn taak als voorzitter bijna heeft volbracht kan Van de Water al vooruitblik ken naar zijn nieuwe functie binnen de KNAU, die de coördinatie van de Sectie Wedstrijdsport behelst. Een gewichtige taak, waarop me nig bestuurder aast. „Verbre ding van de topsport", heeft Van de Water zich ten doel gesteld in zijn komende SWS-periode De opvolger van John Derks („Hij had als nadeel dat hij niet uit de sport voortkwam") verduide lijkt: „Het belangrijkste is dat ik jonge atleten er van wil doordringen dat ze op 17-, 18-jarige leeftijd een keuze moeten maken voor hun stu die öf topsport. Ik heb er een hekel aan als mensen top sport willen bedrijven, maar gevoelsmatig al weten dat ze er over anderhalf of twee jaar toch mee uitscheiden. Daar kweek je frustraties mee bij trainers en coaches. Boven dien steek je als bond soms duizenden guldens in een trainingsplan. terwijl er slechts een beperkt aantal plaatsen is". „Het nadeel in Nederland is dat topsport in het verdomhoek je zit. Ik wil de Oostbloklan den helemaal niet idealise ren, integendeel zelfs. Maar als je daar sportief slaagt zit je maatschappelijk geramd. Je krijgt huursubsidies en je wordt vaak in goede posities geloodst, zoals trainer of sportambtenaar. De motiva tie om voor sport te kiezen is daar supergroot". Omdat Van de Water zelf de voorkeur gaf aan het sociale leven was zijn atletiektijd een kort leven beschoren. „Ik wilde niet op iemand leunen daarom ben ik er vroeg mee- gestopt. Toch had ik talent. Ik ben twaalf keer uitgeko men voor de landenploeg, maar ik heb even zo veel ke ren bedankt omdat ik geen zin had Ik heb één winter echt fanatiek getraind. In dat zelfde jaar werd ik ook Ne derlands kampioen versprin gen. Ik heb nu nog enkele Leidse records in mijn bezit" Zijn oude woonplaats is weer genoemd. De sentimenten komen bovendrijven („Goh weet jij waar ze die mooie blauwe steen die midden in de Breestraat lag, hebben ge laten?") en Van de Water raakt geestdriftig. Praat op gewonden en druk gesticule rend over het uitgangspunt van het gesprek, de Bliksem tienkamp. Bij de openingsceremonie van de kunststofbaan in de Leid se Hout liet Van de Water doorschemeren: „Als ik de kans krijg dan maak ik een keer beelden van deze baan. waar ik zelf vroeger altijd op heb gelopen en mooie herin neringen aan bewaar". Op donderdag, vrijdag en moge lijk zaterdag 17, 18 en 19 sep tember lost Van de Water die belofte in. Dan kan de Leidse bevolking zich vergapen aan de wereldtop op meerkamp- gebied. Enthousiast Van de Water: „In nota bene een heel klein berichtje heb ik het idee reeds in '78 opge pikt. De Oostenrijkse tv bleek er later weieens wat aandacht aan te hebben be steed. Daarvoor was het nog nooit op de beeldbuis ge weest". De juwelierszoon raakte allengs enthousiaster Het resulteerde uiteindelijk in een internationale co-pro ductie met de Engelse com merciële zender ITV. Er lo pen nog contacten met West- duitse en Amerikaanse om roeporganisaties. Hoewel het draaiboek al klaar ligt, is het nog niet bekend welke atletiektoppers naar de Sleutelstad komen. Tot nu toe heeft de Brit Daley Thompson reeds toegezegd te zullen deelnemen. Het deelnemersveld bepaalt ui teraard voor een groot deel het succes van de Bliksem tienkamp. „Vandaar", zegt Van de Water. ..dat we er naar streven de beste vijf meer- kampers van de wereld te contracteren. We zijn nu op het moment bezig met Hings- en. Verder mikken we nog op de beste Amenkaan. heel misschien de Nederlandse topjunior Robert de Wit en eventueel degene die voor de beste seizoenprestatie zorgt. Overigens zullen niet van £1 die atleten de opnamen wor den uitgezonden. Voor de ze kerheid halen we zes tot ze ven atleten naar Leiden, want de kans bestaat altijd dat ie mand geblesseerd afhaakt Jürgen Hingsen vestigde overigens in mei van dit jaar al een officieus wereldrecord Bliksemtienkamp met 7104 punten. Van de Water besluit: ..Als de Bliksemtienkamp inderdaad een officieel nummer mocht gaan worden, dan kan dit on derdeel uitgroeien tot een machtig interessant voorpro gramma bij grote internatio nale wedstrijden En het leu ke is dan dat mijn oude ge boorteplaats Leiden de we reldprimeur heeft gekregen". NIJMEGEN (GPD) - Het vierdaag- se-legioen zal vanochtend met 18.310 deelnemers(sters) van start gaan, want gisteren na de derde etappe noteerde men bij de eindcontrole 429 uitvallers. „Ik twijfel er niet aan of we zul len morgen op de laatste mars dag meer dan 18.000 deelnemers de eindstreep zien halen, en dat is een record", aldus marsleider Ton van Dongen. Het gevecht om het vierdaagse- kruis bereikte gisteren overigens in de meest letterlijke zin het hoogtepunt. De zogenaamde ber getappe voerde de tippelende meute namelijk over de in wan delaarskringen beruchte Zeven- heuvelenweg tussen Groesbeek en Berg en Dal. De derde mars dag werd, in tegenstelling tot de twee voorgaande wandeldagen, begunstigd door uitstekend wan delweer. Vandaag, bij de triomfale intocht, zal ook prins George van Dene marken, de militaire attaché in ons land, evenals andere jaren weer van zijn belangstelling blijk geven. GRONINGEN (ANP) - Het plan dat de Groningse WV en de Groninger Gemeentelijke Socia le Dienst hebben opgevat om bij standtrekkers een goedkope vakantie te bezorgen, is slechts zeer ten dele geslaagd. De beide instanties hadden voorgesteld om te bemiddelen bij huizenruil als een vorm van goedkope vakantie voor mensen die van de bijstand moeten leven. In Gro ningen gaven zich een kleine vijftig gegadigden op. Groninger WV-directeur C. Klarenberg nam vervolgens contact met Eindhoven op, om ook daar ga- gadigden te werven, zodat hui zenruil mogelijk zou worden. De belangstelling in Eindhoven was evenwel zeer gering. Slechts vijf mensen reageerden. 'We hebben de adressen van de Groningers naar Eindhoven doorgespeeld, zodat die vijf men sen daar nu een ruime keus heb ben. Maar we hadden het ons wel wat evenwichtiger voorgesteld', zegt VW-woordvoerder Jan Kappenburg in Groningen. 'Mis schien is het plan ook wel wat te laat van de grond gekomen, of zijn bijvoorbeeld de reiskosten voor de bijstandtrekkers toch nog te hoog. We hebben overwo gen om voor deze mensen spe ciale treintarieven bij de NS te bedingen, maar uit privacy-over- wegingen hebben we dat idee weer te laten varen.' Volgend jaar willen de Groninger VW en dc sociale dienst op nieuw bekijken of dergelijke plannen alsnog te verwezenlij ken zijn. DEN HAAG (ANP) - De toelagen voor het hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs zijn verhoogd. Het maximum bedraagt in 1981/1982 voor een uitwonend student 10.490 gulden en voor een thuis wonend student 7.070 gulden. Deze bedragen zijn exclusief college- en inschrijvingsgeld en eventuele reiskostenvergoeding Dat heeft het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen gistermiddag meegedeeld. De maximum toelagen voor de opleiding tot kleuterleidster bedragen voor het komende jaar 8.690 gulden voor een uitwonende student en 5.270 gulden voor een thuiswonende student. De studietoelagen wor den deels als beurs, deels als renteloos voorschot verstrekt Ook de tegemoetkomingen in de studiekosten voor leerlingen in het voortgezet onderwijs zijn verhoogd. De volgende maximumbedragen (afhankelijk van het inkomen van de ouders) zijn vastgesteld: 380 gul den voor lager beroepsonderwijs, lavo en mavo; 490 gulden voor havo, atheneum, gymnasium, meao, middelbaar huishoud- en nijverheidson derwijs, middelbaar nautisch onderwijs en middelbaar sociaal en peda gogisch onderwijs; 630 gulden voor middelbaar agrarisch onderwijs, middelbaar technisch onderwijs en middelbaar middenstandsonder- wijs en 820 gulden voor eerste leerjaar MTS, opleiding sportleider en opleiding verpleegkunde. Thuiswonende leerlingen kunnen verder nog in aanmerking komen voor reiskostenvergoeding. Leerlingen die op kamers of in een internaat verblijven kunnen een tegemoetkoming van maximaal 2070 gulden (jonger dan achttien jaar) of 4.090 gulden (achttien jaar en ouder) krij gen. Voor leerlingen van zestien en zeventien jaar in het volledig dagon derwijs is verder nog een maximale toeslag van 1.620 gulden mogelijk. Meerderjarige studenten die niet voor een studietoelage in aanmerking komen, maar wel bevredigende studieresultaten halen kunnen een ren tedragendc lening afsluiten van maximaal 5.700 gulden. Het renteper centage is vastgesteld op 10,75 procent. Het 42ste internationale eucharisti sche congres is gistermiddag in Lourdes afgesloten met een plechtige eucharistieviering. Tij dens deze dienst diende de pau selijke legaat, kardinaal Gantin. de priesterwijding toe aan 11 dia kens. Rond 27.000 gelovigen uit 142 landen ongeveer de helft van het verwachte aantal - heb ben acht dagen lang zich bezon nen op het thema van dit con gres. "Jezus Christus brood gebroken voor een nieuwe we reld". De meeste inleidingen op dit con gres, met name die van dc paus, legden grote nadruk op de katho lieke leer van de eucharistie en op het priesterambt Kardinaal Gantin beklemtoonde dit nog maals in zijn laatste predikatie toen hij wees op de stnkt nood zakelijke band tussen prieste rambt en eucharistie. Dit is het breekpunt in de oecumenische beweging. Het verlangen naar volledige eenheid, dat leeft in al onze oecumenische inspannin gen. is onscheidbaar verbonden met de wens brood en kelk te de len in waarheid en liefde" In na volging van de paus i$ zijn grote luespraaK zegt kardinaal Gantin in feite, dat eenheid slechts mo gelijk is in de opvatting over eu charistie en ambt, zoals die in de R K kerk en <><>k in de orthodo xie te vinden is De werkgroep 'Sicherung des Fnedens" van de evangelische akademie in het Westduitse Oad Boll meent dat de bewapenings wedloop bevorderd wordt, als door eenzijdige ontwapening "voor anderen het perspectief wordt geopend dat zonder veel eigen risico macht en bezit te verwerven zijn door politieke druk of militair geweld". De werkgroep zegt dit in een open brief die deel is van een serie brieven voor vooraanstaande kerkelijke en wetenschappelijke figuren Paus Johannes Paulus II blijft in het Romeinse universiteitszie kenhuis totdat hij volledig is her steld Pas na de tweede chirurgi sche ingreep zal worden ontsla gen. Dat heeft een woordvoerder van het "Gemclii" ziekenhuis meege deeld. Volgens hem vindt de paus het zelf ook het best» dat hij nog in het ziekenhuis blijft De tweede operatie is ervoor om de kunstmatige darmuitgang te ver wijderen Wanneer die moet plaatsvinden, staat nog niet vast Beroepingen - Nederlands Her vormde kerk Beroepen te Lopi- kerkapel A Langerak. kandi daat te Koeuwijk. te Hoogeloon en Eersel mevr J K Bilstra. kandidaat te Amsterdam. Te Ryssen dr A van Brummclcn te Huizen Aangenomen naar Ter neuzen D W. Kocleman, predi kant bij/onder werkzaamheden zieken hui pwdflt—11 tg 'In reu zen. Aangenomen naar Leusden. toezegging G D E van Veldhui zen te Huisscn Aangenomen naar Wommels Hijlaard J Wal stra te Assen. Aangenomen naar Buitenpost C Vijfhuizen te De- demsvaart. Bedankt voor Soest: drs J. Gebraad te Katwijk a d. Rijn Geformeerde Kerken Vrij gemaakt Beroepen te Winscho ten J P van der Wal te Surhuis- terveen. Te Gramsbergcn L.S K. Hoogendoorn. kandidaat te Gro ningen Bedankt voor Oostvoor- ne-Tinte J Blokland te Maria- Horebake (b). Nederlandse Gere formeerde Kerken Beroepen te Dalfsen (part-time) W. Smouter. kandidaat te Apeldoorn.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11