'Waarom zou ik die uitzondering niet eens kunnen zijn?' duinrell 1 r Jr .aw HELE DAG PLEZIER in Shogun deugt alleen als slaapmiddel West Side Story op herhaling Hitchcock in Filmhuis Ël Geld toe LOTTO IT PAGINA 10 FILM VRIJDAG 24 JULI 1981 Enkele onverlaten zijn een paar maanden geleden op het onzali ge idee gekomen de Amerikaan se tv-serie Shogun in Europa als speelfilm uit te brengen. Niet zo'n goed idee, want als Shogun ergens voor deugt, dan is het als probaat slaapmiddel. Tweeë neenhalf uur lang wordt hoofd rolspeler Richard Chamberlain ingewijd in Oosterse geheimen en dat is eerlijk gezegd tweee- neenhalf uur te lang. De oorzaak ligt voor de hand: tv stelt andere (lees mindere) eisen dan film. Wat zich vooral bij Sho gun wreekt, is dat er te weinig gebeurt. In de huiskamer niet zo'n ramp. maar in de verduister de gevangenis van een bioscoop zaal rest weinig anders dan de ogen luiken. Een tweede nadeel is dat het verhaal op z'n serie-ka- rakter is toegesneden. Verkeerd getimede hoogtepunten midden in de film, aangezwengeld door een bataljon violen. Richard Chamberlain is niet be paald de man óm zo'n film van zijn ondergang te redden. Erg veel eer legt hij dan ook niet in de rol van zeeman John Black- thorne, die rond 1600 in Japan aanspoelt. Hij wordt vertrouwe ling van één van de belangrijkste warlords, die het land van de rij- Hl', lllli,. 'i||||||, 'i| Shogun; regie: Jerry Lon don; hoofdrollen: Richard Chamberlain en Toshiro Mifune; theater: Luxor; 16 jaar. In een nacht veranderde ze van een j< prille maagd in een meedogenloze vroi Vanaf dat moment was geen man mee> ££Sie^jam££bohd.I iimiimiiiiiuiiiill' zende zon naar beneden halen met elkaar eeuwenlang te be vechten. Tussen de bedrijven door krijgt Blackthorne ook nog een verhouding met z'n lerares Japans, maar zelfs dat vermag Shogun niet veel vuur te geven. Als serie schijnt Shogun nogal succes te zijn geweest in Ameri ka. Dat het dat als film niet is, mag duidelijk zijn. BART JUNGMAN Twee decennia na de verfilming van de West Side Story is John Flynn op het idee gekomen om ook maar eens met camera's de Portoricaanse wijk van New York in te duiken, teneinde een de buurt terroriserende bende uit de weg te ruimen. Daarbij heeft hij met het inhuren van Jan Michael Vincent geen slechte keus gedaan, al kun je je afvra gen waarom het nu precies een blauwogige blanke moet zijn die als de grote verlosser neerdaalt. Tegen het kleurrijke decor van een armoedige wijk waar het leven op straat ligt, speelt Vincent een ontspannen rol als Tommy Gam ble, een door zijn vakbond ge schorste matroos die geen schip kan vinden en noodgedwongen ik "iii,. 'i| pn" „lil'" JÊT A I De Porto Rico Gang (Eng. I titel: Defiance); regie John Flynn, hoofdrollen: Jan Michael Vincent. The resa Saldana en Rudy Mosh; theater: Eurocine ma Alphen aan den Rijn; 16 jaar. iiiiiiiimimimiiiiiiiiinuuiil!' zijn intrek neemt in het verpau perde stadsdeel. Spoedig blijkt, dat de wel zeer onverschrokken vrijbuiter Gamble de enige is die het tegen Angel Cruz (Rudy Mosh) en zijn Porto Rico Gang durft op te nemen. Hij is het lont dat het kruitvat kan doen ontste ken, maar daarvoor dient hij eerst zijn naar zee gerichte blik te verplaatsen en de wijk met zijn bewoners als thuishaven te kie zen. Een pak slaag en de daaruit voortvloeiende romance met zijn bovenbuurvrouw Marcia (There sa Saldana) zijn daarvoor niet voldoende. Pas als ook zijn schaarse vrienden (een jongetje en twee bejaarden) in elkaar zijn geslagen (één van hen komt om het leven) neemt hij de uitdaging (defiance) aan. Een wat mager verhaal, maar aar dig verfilmd. WIM FORTUIJN ANGEL OF VENGEANCE Twee filmaffiches: de een van de nieuwste James Bond de ander van "De engel der wraak". Zij lijken verdacht veel op elkaar. Plagiaat of gewoon toeval? De komende week staat het Kijkhuis opnieuw in het teken van "Hitch cock the Master of Suspense". Maandag 17: Foreign correspondent, uit 1940. Met Joel McCrea, Laraine Day en Herbert Marshall. Politiek getinte thriller over de voorboden van de Tweede Wereldoorlog. Donderdag 30, vrij 31 en zaterdag 1 augustus: I confess, uit 1952. Met Montgommery Clift, Anne Baxter en Karl Malden. Het bekennen uit de titel slaat in dit geval niet alleen op het bekennen van een misdaad, maar eerder op de biecht aan een priester. Aanvang steeds 20.00 en 22.15 uur. Van de twee films die komende week op de Nederlandse tele visie komen, is Paper Moon (maandag Nederland 1) onge twijfeld de bekendste. Naast Ryan O'Neal speelt daarin zijn dochter Tatum de hoofd rol. Geen eenmalig optreden, zo bleek achteraf. Want in middels heeft ze haar vader al minstens geëvenaard in po pulariteit. In Paper Moon speelt Tatum het zwervertje Addie, dat door oplichter Mo ses Pray wordt opgepikt. Die tweede film is de laatste in de filmcyclus van de VPRO en heet Siberiade (zondag Nederland 2). Een Russische film die wel vergeleken is met Italiaanse werkstukken als De Klompcnboom en 1900. Regisseur Andrei Mi- chalkov Kontschalowsky volgt twee families aan het begin van deze eeuw en hoe hun leven zich wijzigt als ge volg van politieke gebeurte- België 2 brengt dinsdag de Bel gisch/Nederlandse produktie Dood van een non, die slechts een kotf bioscoople ven beschoren was. De non wordt gespeeld door de Vlaamse actrice Nellie Ro- siers. Ze is tot het klooster toegetreden nadat ze dacht door god te zijn gestraft voor het niet nakomen van een be lofte. De moeite waard is ook l'Hom- me qui aimait les femmes van Francois Truffaut. Duitsland 3 zendt die film woensdag uit. Een tamelijk luchtig ver haaltje, waarin hoofdrolspe ler Bertrand Morane op zoek is naar de ideale vrouw. Het programma: ZATERDAG: Le verdict; 20.15 uur; Dtsl. 2 (regie: André Cayatte met Jean Gabin. Frans/laliaanse film uit 1974). Michael Koolhaas der Re- bell; 22.35 uur; Dtsl. 1 (regie: Volker Schlöndorff met Da vid Warner. Duitse film uit 1969). ZONDAG: Julek; 14.40 uur; Dtsl. 1 (regie: Milan Pavlik. Tsjechische film). Siberiade; 20.45 uur; Ned. 2. Le Samou- rai; 22.00 uur; Dtsl. 2 (regie: Jean-Pierre Melville met Alain Delon. Franse film uit 1967). MAANDAG: Paper Moon; 19.50 uur; Ned. 1. Viridinia; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Luis Bunuel. Spaanse film uit 1961). DINSDAG: Dood van een non; 20.35 uur; Bel. 2. Mourir d'ai- mer; 22.05 uur; Dtsl. 2 (regie: André Cayatte met Annie Gi- radot. Franse film uit 1970). WOENSDAG: Fog over Frisco; 20.15 uur; Bel. 2 (regie: Wil liam Dieterle met Bette Da- vis. Amerikaanse film uit 1932). Die Abfahrer; 21.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Adolf Win- kelmann met Detlev Quandt. Duitse film uit 1978). DONDERDAG: l'Horame qui aimait les femmes; 20.15 uur; Dtsl. 3. VRIJDAG: Der Maulkorb; 20.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Wolf gang Staudte met O.E. Hasse. Duitse film uit 1958). II n'y a pas des fumee sans feu; 23.20 uur; Dtsl. 2 (regie: André Cayatte met Annie Giradot. Frans/Italiaanse film uit 1973). BLIJVERS "For your eyes only" - Nieuwste Ja mes Bond. Minder geldverslindend spektakel, maar ouderwets span nend en humoristisch. Lido 1 en 2, Leiden. Euro 1, Alphen. "Platvoet" - Bud Spencer in Napels aan het werk, Lido 3. Leiden. "Private Benjamin" - Tegenvallen de film over vrouw in het leger, Li- do 4. Leiden, Euro 4, Alphen. (OP)NIEUW "Monty Python's Life of Brian" - Leuke parodie op leven van Chris tus. Camera, Leiden. "Sphinx" - Griezelen in Egypte, Eu ro 2. Alphen. "The blue Lagoon" - Suikerzoete romance op onbewoond eiland. City 1, Katwijk. "Dressed to kill" - Thriller van Brian de Palma, City 2, Katwijk. "Supersmeris" - Bud Spencer, City 3, Katwijk. NACHTFILMS "The eyes of Laura Mars" - Camera, Leiden. "Karl Ludwig doet een b(r)oekje open" - Rex, Leiden. "For your eyes only" - Euro 1, Al phen. "Het geheim van Bear Island" - Eu ro 2, Alphen. "Fataal eindpunt" - Euro 3, Alphen. REX "Een hete jeugdvakantie". DEN HAAG "Buddy goes West" - Apollo 1 (460340), al. "City of the living death" - Apollo 2. 16 jr. "Twee maffe vogels" - Asta (463500), al. "Ordinary people" - Bijou (461177), al. "De kleine Lord" - Calypso (463502), al. "De eend en de cadillac" - Babyion 1 (471656), al. 'Tendres cousines" - Babyion 2, 12 jr- "Lili Marleen" - Babyion 3, 16 jr. "Angel of vengeance" - Cineac 1. (630637), 16 jr. "Herbie is de pisang" - Cineac 2. al. "Kentucky fried movie" - Cineac 2, 16 jr. "Caveman" - Cineac 3, 12 jr. "The blue lagoon" - Du Midi (855770). al. "The sound of music" - Euro Cine ma (667066). al. "For your eyes only" - Metropole 1 (456756), 12 jr. "Heaven's gate" - Metropole 2,16 jr. "Fort Apache, the Bronx" - Metro- pole 3, 16 jr. a mad, mad, world" - Metropo- "For your eyes only" - Passage (460977). 12 jr "Pluk mij" - Royal 3. 18 jr. "De terugkeer van de eenarmige zwaardvechter" - Roval 4. 16 jr. AMSTERDAM "De kleine Lord" - Alfa 1 (278806), a). jr- "Twee maffe vogels"- Bellevue Ci nerama (234876/266227). al "Buddy goes west" - Calypso 1 (266227/234876). al. "Trek naar de sterren" - Calypso 2, al. "Lili Marleen" - Calypso 3. 16 jr. "Sweet young girls" - Centraal (248933), 18 jr. "Alien" - Cineac Damrak 1 (245648), 16 jr. "Caveman" - Cineac Damrak 2, 12 jr. "Herbie is de pisang" - Cineac (243639), al. "De liefde tussen Imacolata en Con- cetta" - Cinecenter (236615), 16 jr. "Le voyage en douce" - Cinecenter. 16 jr "Exterieur nuit" - Cinecenter. 16 jr. "Twee maffe vogels" - Cinema 1 (151243), al. "Once upon a 12 jr. le 4, al. "Shogun" - Metropole 5, 16 jr. "Fort Apache, the Bronx" - Odeon 1 (462400), 16 jr. "This is America 2" - Odeon 2,16 jr. "Herbie is de pisang" - Odeon 3, al. "Jules et Jim" - Odeon 4, 16 jr. "One flew over the cuckoo's nest" - Odeon 5, 16 jr. "Amor doet aan porno" - Le Paris 2 (656402), 18 jr. "Fort Apache, the Bronx" - City 1 (234579), 16 jr. "Goodbye pork pie" - City 2, 16 jr. "De spiegel barstte" - City 3, al. "Van 9 tot 5" - City 4 al. "Quadrophenia" - City 5 (34579), 12 jr. "Botsing der Titanen" - City 6 (234579). 12 ir. "Herbie is de pisang" - City 7 (234579), al. 'Teenage stepmother" - Climax Ci nema (244152), 18 jr "The deer hunter" - Cine •D'(226551). 12 jr. "The Godfather 2" Desmet (226551). 12 jr. "Last tango in Paris" - Du midi (723653). 16 jr. "Cheech and Chong's next movie" - Leidsepleintheater (235909), 16 jr. "Fort Apache, the Bronx" - Nögge- rath(248933), 16 jr. "Memories within miss Aggie" - Pa- risien (248933), 18 jr. "Angel of vengeance" - Rembrandt- pleintheater (223545). 16 jr. "De Bermudadriehoek" - Rem- brandtpleintheater 2 (223545), 162 jr. "De kleine dikke met de superslag" -Rex (266132), 16 jr. "De kleine Lord" - Rialto (723488). al. "De eerste klap is een daalder waard" - Rivoli (723488). al. "De hete jungle der verschrikking" "The paradine case" '- Studio K <231708). 16 jr. "Jules et Jim", "Bye bye Brazil", "Voltati Eugenio" - The Movies (245790), 16 jr. "For your eyes only" - Tuschinski 1 (262633), 12 jr. "Heaven's gate" - Tuschunski 2 (262633), 16 jr. "Shogun" - Tuschunski 3 (262633), 16 jr. "Caligula" - Tuschinski 4 (262633), 18 jr. "Home movies" - Tuschinski 5, 16 jr. "Ordinary people" - De Uitkijk Gerard v.d. Berg over Wereldspelen: LEIDEN - Als Gerard van den Berg zich vandaag neervlijt in de Jumbo 747 die hem naar 'de overkant' moet brengen zal hij wellicht eens diep en opgelucht ademhalen. Ener zijds omdat na zeven jaar ploeteren met deze trip naar het land van de onbegrensde mogelijkheden erkenning eindelijk zijn deel is en anderzijds omdat de spanning die de laatste twee maanden van keihard trainen met zich meebrachten goeddeels zal wegval len nu het uur U dan heeft geslagen. Toch gaat het, met die vliegreis naar Santa Clara, California, eigenlijk pas beginnen. "Maar", zegt de Leidse taekwondoka aan de voor avond van de Wereldspelen op welk podium hij zich internationaal echt mag waarma ken, "ik ben vooraf altijd veel nerveuzer dan tijdens de wedstrijden. Als het eenmaal maar begonnen is". Het is dus bijna zover en daarmee gaat voor de 24-jarige Leidse metselaar annex sportschool- houder een droom in vervulling. Zeven jaar heelt hij hier naar toe gewerkt, een tijdsbestek waarin hij veel meer tegenslagen heeft moeten overwinnen dan lauwe ren heeft kunnen oogsten. Maar het fanatisme waarmee hij deze oostelijke verdedigingssport stukje voor beetje onder de knie kreeg en het doorzettingsvermo gen dat h»j aan de dag legde in het sportje voor sportje beklim men van de ladder legden hem uiteindelijk geen windeieren. Na vijf missers sloeg hij in de strijd om de nationale titels de laatste tweemaal goed raak. Als enige uit de regio west kreeg hij het vertrouwen van de bondscoach die hem selecteerde voor de na tionale ploeg. En hoewel hij op het EK in Denemarken met een vierde plaats naar eigen zeggen teleurstelde bleef dc technische leiding geloven in zijn kunnen. Op de Wereldspelen in Amerika en tijdens de WK in Mexico hoopt hij dan ook internationaal een doorbraak te kunnen force ren. Of zoals hij zelf zegt: "Ik ga daar niet heen om alleen deel te nemen, ik ga daar naaf toe voor een eerste plaats. Waarom zou ik die uitzondering eens niet kun- Blessure Wat dat laatste aangaat doelt Ge rard van den Berg op Sjef Vos, een man die vorig jaar vriend en vijand verraste door vrijwel van uit het niets de wereldtitel te be machtigen. Vos maakt overigens vanwege een blessure geen'deel uit van de negen man tellende ploeg die acte de presence geeft op de eerste Wereldspelen in Santa Clara. Een happening die is bedoeld voor takken van sport die niet op de Olympische lijst voorkomen, zoals ondermeer da- meswaterpolo (de Nederlandse ploeg die in Brisbane afgelopen zondag de wereldbeker aan Ca nada moest laten neemt ook deel), karate, badminton en tae kwondo. Voor die laatste sport zijn de veertien sterkste landen van de wereld uitgenodigd waar onder de absolute topper Zuid- Korea. Dat alleen al betekent dat er een klein wondertje moet ge schieden wil Van den Berg straks op de hoogste tree van het podium staan. "Toch kan het blijkbaar", verwijst hij opnieuw naar Vos. "Ik denk alleen dat je wat geluk nodig hebt, dat wel". Met West-Duitsland behoort Ne derland tot de sterkste Europese landen en qua kracht zit men op het niveau van Mexico en de Ver enigde Staten. Ver daarboven staat Zuid-Korea, het land waar het taekwondo in vroeger eeu wen zijn oorsprong vond. De Aziaten hebben dan ook een na tuurlijke voorsprong al is er de laatste jaren duidelijk sprake van nivellering. "Maar", zegt Van den Berg. "toch zou ik er niet ge lukkig mee zijn wanneer ik met een in de eerste ronde tegenover een Koreaan kom te staan. Dat bedoel ik met, je moet een beetje mazzel hebben. Eerst een paar makkelijke knapen om in je rit me te komen. In Denemarken moest ik het ook direct opnemen tegen de latere (Duitse) kam pioen Dan kan je het schud den." Legendarische Het taekwondo in Nederland maakte destijds net als het kara te en allerlei andere Aziatische verdedigingssporten opgang vooral dankzij de films van de le gendarische Bruce Lee. Inmid dels is het kaf van het koren ge scheiden. Naast het gekende ju do hebben karate en taekwondo Terwijl het vaak zo is dat zij die in den vreemde voor een vertegenwoordigend team uit komen geld toekrijgen (voet ballers bijvoorbeeld) moet Ge rard van den Berg voor de trip naar Santa Clara centen mee brengen. Zeshonderd gulden dient de Leidse taekwondoka over te maken op de giroreke ning van de Bond als bijdrage in de kosten. De TBN, een rela tief kleine organisatie, heeft namelijk geen geld genoeg om de hele zaak te financieren en dus werd de Oranje-klanten gevraagd een duit in het zakje te doen. "Als je het vergelijkt met die voetballers is het na tuurlijk wel raar", zegt de Lei- denaar hierover. "Maar moet ik het daarom maar laten Zo'n kans krijg ik toch nooit meer. Twaalf dagen naar Ame rika voor zeshonderd gulden". *Gerard van den Berg: "Ik ga zich goed kunnen handhaven en erkenning van NSF-zijde is in middels een feit. Maar waar het karate met name in de Randstad populair is vindt het taekwondo vooral in het zuiden en oosten van het land zijn aanhangers. Ge rard van den Berg vormt hier in Leiden de bekende uitzondering op de regel. "Hoe dat precies komt, weet ik niet. Misschien dat het iets met mentaliteit te maken heeft. Er zijn er hier zat die tae kwondo beoefenen. Maar om door te dringen tot de nationale top moetje er tegenwoordig heel wat voor over hebben. De mees ten houden het niet vol om vyf keer in de week te trainen. Ze ko men vaak enthousiast binnen, maar na een jaar houden ze het voor gezien. Moeten ze weer naar de bioscoop of naar het cafe. Het valt dan ook niet mee". Zelf. het is al gememoreerd, heeft hij vijfjaar dag in dag uit moeten trainen om die top te halen. "Ik ben geen geboren talent, ik moet het vooral hebben van mijn ka rakter en doorzettingsvermogen. Nog leer ik elke dag 'bij. Snel heid, het bepalen van het juiste moment, het verdelen van je krachten, dat soort dingen. De technieken beheers ik wel, ik ben ook derde dan. Maar je moet blijven werken aan je conditie. Vandaar dat ik de laatste maan den twee keer per dag ben gaan trainen, 's Ochtends lopen, 's avonds sparren. En tussendoor nog een beetje basketballen om de lol er in te houden. Het is niet erg, hoor, ik doe het graag. En als het straks in Santa Clara en Me xico nog wat oplevert is het ze ker de moeite waard geweest". AD VAN KAAM DEN HAAG - Lotto 29 van het af gelopen weekeinde heeft geen winnaar van de eerste prijs opge leverd. Van de eerste prijs van bijna 452.000 gulden, gaat 90.390 gulden naar lotto 30 als jackpot, het restant wordt gelijk verdeeld over de andere vier rubrieken. De prijzen in lotto 29 zijn: Eerste en tweede prijs: 7 winnaars, die elk bruto 31.359,60 ontvangen, der de prijs: 156 winnaars, elk bruto 1.821,00, vierde prijs: 8308 v elk ƒ41,90, vijfde prijs: 18.3 naars, elk 18,90. Wateringen in ban Zoetemelk WATERINGEN (ANP) - Joop Zoe temelk heeft gisteravond het tourcriterium in Wateringen ge wonnen. De voormalige Tour winnaar had niet veel last van de blessures, die hij woensdag in Chaam opliep. Zoetemelk ont snapte twee kilometer voor het einde van de 90 kilometer lange wedstrijd uit de zes man sterke kopgroep. Zijn vlucht werd be schermd door zijn ploeggenoten Jacques Hanegraaf en Ad Wij- nands. ADVERTENTIE mei Annabelie Libciio da Kikkershow mei Ritmo. Kikkero en de Kikkeretles waterspeelplaats grote veilige speeltuin tra wobbelfietien rolski's treintjes (de minltrein rijdt door 'n tunnel vol geheimen) Theater HIP met poppenkast en filmvoorstelling kiauterduinen uitkijktoren pottenbakken en andere ambachten zwembad, spartelvijver en zonneweiden verkeerslum sp .De Schaapskooi' mei vele specialiteiten w o pannekoeken ()7 soorten). DUINRELL WASSENAAR Vi la de sprookjesachtige Insektenshow mpolines midgetgolf gondels airwalk dlerenkamp Sportland eurtocht fantasie doolhot. enz enz OOR EEN ONVEROETELMKE OAOI «rsr e^n (atui

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10