Vechtersbaas Ismail test Fibak Vergeten Schuiten doorbreekt stilte met zege in Chaam \Z-spelers dringen aan op aankoop apvolger Kurt Welzl Favoriet tot uiterste krachtsinspanning gedwongen Uitslagen Maasdijk mist finale op haar na ONDERDAG 23 JULI 1981 SPORT kLKMAAR (GPD/ANP) - Lands kampioen AZ'67 is niet van plan om hals over kop een opvolger aan te trekken voor de naar Va lencia vertrokken Kurt Welzl. Ziedaar de visie van trainer Georg Kessler. Maar achter de schermen van de Noordholland se eredivisionist tracht diezelfde Kessler ondertussen wel de nodi ge stemmen te winnen om nog voor 15 augustus een opvolger voor de Oostenrijkse spitsspeler te vinden. rerwonderlijk is dat geenszins. Van een groep van 37 spelers (23 contractspelers en 14 amateurs) uit het o zo succesrijke seizoen 1980-'81 heeft Kessler voor de start van de nieuwe competitie genoegen moeten nemen met een groep van 29 veldspelers en 3 doelwachters. Anders gezegd: ook AZ heeft ingeleverd. Heeft het aantal contractspelers om fi nanciële redenen teruggebracht tot 21 op papier, maar 20 in de praktijk. iet probleemkind van de Alk- maarders heet Henk van Rijns oever, tot vorig jaar begenadigd voetballer bij de Noordhollan ders, maar sinds een oefenwed strijd in het noorden van het land in de aanloop naar de competitie van vorig seizoen een probleem kind, dat er zelf rekening mee houdt dat hij nooit meer binnen het betaalde voetbal tegen een bal zal schoppen. Henk van Rijnsoever verwacht zelf afge keurd te zullen worden als ge volg van een ingekorte achilles pees en ingescheurde enkelban den. Daar waar de AZ-spelers (Peters, Hovenkamp en Kist) roepen om het aantrekken op korte termijn van een voetballer van hetzelfde niveau als Kurt Welzl, maakt het bestuur van AZ'67 op het ogen blik nog pas op de plaats. Of lie ver gezegd, maakt sponsor Klaas Molenaar nog pas op de plaats, omdat hij tenslotte ondanks alle grote successen van het vorig (landskampioen, beker winnaar en Europa-Cup-III-fina- list) toch acht ton heeft moeten investeren om AZ op de been te houden. Pas in de loop van vol gende week zal er binnenska mers een principiële beslissing worden genomen om al dan niet een vervanger voor Welzl aan te trekken. Buiten de grenzen mag de waarde van AZ in de afgelopen twee jaar aanzienlijk zijn vergroot, in eigen land is de landskampioen vorig jaar sterk onderbedeeld geble ven. „Maar", zo zegt voorzitter Ligthart, „er is een kentering op komst". Die ommezwaai leidt de AZ-voorzitter af uit de toene mende belangstelling (een stij ging van 30 procent) voor het aantal seizoenkaarten. Een stij ging, die verwonderlijk mag he ten, vooral nu het AZ-bestuur heeft aangekondigd dat zodra men in het Europa-Cup-I-toer- nooi een beetje tegenstander van niveau zal loten er ongetwijfeld zal worden uitgeweken naar het Amsterdamse Olympisch Sta dion. „Slechts het duel tegen IK Start Kristiansand op 30 september zullen we ineigen huis afwer ken", aldus AZ—voorzitter Lig thart. Paulo Rossi, die door zijn aandeel in het Italiaanse omkopings schandaal twee jaar werd ge schorst, mag voor het wereldti- teltoernooi in Spanje weer spe len. De beroepsinstantie van de Italiaanse voetbalbond heeft gisteren een maand van de schorsing omgezet in en geld boete van 11.000 gulden. De schorsing van Rossi was des tijds met vier weken verlengd omdat hij zich in het openbaar smalend over de tuchtcommis- sie had uitgelaten. Door het op heffen van die extra schosing kan Rossi, die tijdens het vorige wk-toernooi furore maakte, in april 1982 weer spelen. Volgens de Italiaanse bondscoach Enzo Bearzot heeft de 24-jarige CHAAM (GPD) Het kan verkeren, zelfs in de wielersport. Terwijl Gerrie Knetemann al voor de aanvang van de wedstrijd de circa 70.000 toeschouwers in Chaam erop attent maakte dat Johan van de Velde wel hield van een ronde-miss in tijgerpak, was het drie uur later niet de „aangewezen" kopman van de Postploeg, maar Roy Schuiten die de zege in de Acht van Chaam wegkaapte, voor uitgerekend de neus van dezelfde Van de Velde. Roy Schouten, verbitterd vanwege de geringe belangstelling rond zijn persoon en pas 's ochtends gecontracteerd voor de 8 van Chaam, tiomfeer- de in het Brabantse land. Roy Schuiten, die notabene pas 's morgens een contract tekende om het veld te completeren. Ver bitterd moet de in Italiaanse dienst koersende Schuiten de af gelopen weken door het leven hebben gestapt. Terwijl de nationale Tourvedetten het ene aanlokkelijke crite riumaanbod na het andere voor gehouden kregen en ook onder tekenden, bleef het angstvallig stil in huize Schuiten. Zegge en schrijve één contract (op 3 au- Rossi dan nog voldoende tijd om zich op de titelstrijd die op 13 juni begint, voor te bereiden. Roger Schouwenaar, het afgelopen seizoen centrumspits bij Beer schot uit Brussel, speelt de ko mende drie jaar bij FC Den Bosch. Schouwenaar heeft giste ren een driejarig contract gete kend bij de Bossche eerste-divi- sieclub. De 22-jarige spits, die verschillen de malen in Jong Oranje speelde, maakte twee seizoenen geleden naam bij AZ'67, maar kon zijn kwaliteiten in België niet geheel bewijzen. Karei Bonsink heeft voor twee jaar getekend bij de Franse tweede- divisieclub Stade Rennes. De 29- jarige Bonsink was het afgelopen seizoen door Ajax 'uitgeleend' aan RWD Molenbeek in Brussel. gustus in Roosendaal) sloot de voormalige wereldkampioen achtervolging af. „Ik rijd te veel in het buitenland", stelde Schui ten enkele weken geleden al. „Je moet in beeld blijven, anders hebben de comités je gewoon niet nodig. Toen ik nog voor Post reed was het geen enkel punt, nu ik voor een Italiaans merk koers, moet ik smeken om een contrac- tje". Dat bedelen hielp in Chaam in ie der geval niet. Schuiten kreeg in eerste instantie niet eens een contract aangeboden. Pas op het allerlaatste moment, gistermor gen om tien uur, had Chaam hem, om een gaatje in het ren- nersveld te vullen, nodig. Schui ten hapte toe, hoewel het zijn eer zal hebben aangetast, maar wat kon hij anders doen als beroeps- wielrenner „Ik verscheen gemo tiveerder dan ooit aan de start van een criterium. Deze overwin ning, voor de neus van de beken de Tourrenners, is voor mij de mooiste wraak op iedereen die mij vergat en niet meer nodig had". Voor het publiek een fikse tegeval- ler. want zelden zal dc huldiging van de winnaar in Chaam zo ge ruisloos en zonder problemen hebben plaatsgevonden als dit keer. Het was de laatste jaren ge bruikelijk dat het podium na af loop van de Acht werd bestormd, en dat renners via allerlei achter- 1IVERSUM (GPD) - Haroon Ismail blijft een opvallende verschijning op de Nederlandse tennisbanen. Niet alleen vanwege het donkere uiterlijk van de 25-jarige Zimbabweaan, maar ook omdat de speler die dit seizoen competitie heeft gespeeld voor Popeye GS de reputatie heeft opgebouwd zich nooit over te geven voordat de laatste bal is geslagen. De Pool Wojtek Fibak heeft giste ren tijdens de open Nederlandse kampioenschappen in Hilver sum ondervonden hoe groot het incasseringsvermogen van Is mail is. Met de eerste set op zak en een voorsprong van 5-1 in de tweede zou de favoriet op het Melkhuisje de partij eventjes uitserveren. Maar vanaf dat moment, toen de heren elkaar reeds twee uur en een kwartier op de proef hadden gesteld, bracht Fibak zelf een on gekende wending aan de partij. Hij verloor de tweede set alsnog en kon in de beslissende pas na 20 games laten zien dat hij de be tere was (7-6, via 8-6 in de tie break, 7-5 en 11-9). Fibak had er vier uur en tien minuten voor no dig. Voor zover hij zich naderhand kon herinneren was het de langste drie-setter die hij ooit had ge speeld. De Pool was er vast van overtuigd, dat er na de stand 6-6 in de derde set ook zou worden overgegaan tot de tie-break en was dus verrast toen die niet werd aangekondigd. Maar on danks die misvatting bleef de 28- jarige speler uit Poznan uiterst geconcentreerd bezig. In tegenstelling tot het cruciale moment in de tweede set, bij 5-1 in zijn voordeel. „Ik verloor plot seling mijn concentratie, waar schijnlijk omdat ik het zo plezie rig vond om op de baan te staan. Ik had er natuurlijk zo snel mo gelijk een eind aan moeten ma ken. Gedurende de volgende ga mes lukte dat niet meer", lichtte de Pool toe. Fibak vond de Zimbabweaan een van de lastigere tegenstanders op vochtige gravelbanen. „Hij is erg taai op langzame banen, vooral ook omdat hij aan de ach terlijn erg constant speelt en dus niet veel fouten maakt. Tegen zo'n man kun je heel moeilijk agressief spelen", aldus Fibak, die dan ook minder dan gebrui kelijk aan het net verscheen. De Pool was niet alleen wat het laatste aangaat beperkt in zijn mogelijkheden, de backhand en de smash lieten hem tevens in de steek. Desondanks had hij nooit het gevoel gehad te zullen verlie zen. Zelfs niet op het moment, in de derde set, waarop de nummer 16 van de wereldranglijst dreigde te worden gewipt, nadat hij overi gens zeven games eerder drie matchpunten had verspeeld. Is mail kwam op een 8-9-voor- sprong via een doorbraak - in to taal werd 15 keer de opslag verlo ren in 45 games - maar verspeel de dat voordeel direct weer. Ismail, die het halverwege de der de periode vertikte om een naar zijn mening onterecht toegewe zen punt te accepteren, wist dat hij tegen de Pool niets had te ver liezen, maar had vanwege de re putatie toch moeite met het spel van Fibak. „Tot de stand 5-1 bleef dat door mijn hoofd spelen. En toen alles verloren leek, heb ik mezelf ertoe gedwongen al leen aan de bal te denken", aldus de Zimbabweaan, die vond dat hij gisteren niet de beste partij van zijn leven had gespeeld. „Dat komt ook omdat ik twee we ken geleden met een ander rac ket ben gaan spelen. Ik raakte de ballen daardoor minder goed. Bovendien vertraagde Fibak het spel door extra lang te wachten bij de opslag. Daardoor had ik er steeds moeite mee om mij te blij ven concentreren". Hoe hardnekkig Ismail, die in de Nederlandse competitie twee partijen verloor (Van Hak en Newburry), zich ook verzette, hij was niet in staat om de Pool vol ledig onder druk te zetten. Dus voor een tweede sensatie op het Melkhuisje - vorig jaar via de kwalificatieronden tot de finale doorgedrongen - wist Ismail niet te zorgen. Balazs Taroczy, evenals Fibak ge tipt voor de finale van zondag, had ontzettend veel moeite om Robbie Venter (kwalificatiespe ler) de doortocht naar de derde ronde te beletten. Taroczy nam in de eerste set een 4-1-voor sprong, maar verloor alsnog met 4-6 tegen het talent uit Zuid-Afri- ka, die als 273e staat gerang schikt op de ATP-lijst. In de daarop volgende sets stelde de Hongaar orde op zaken: 6-1, 6-3. Erik Iskersky bereikte als enige uit de voorwedstrijden van het toer nooi de derde ronde. De Ameri kaan versloeg de Fransman Erik Deblicker met 3-6, 6-1, 6-1 en zal in de kwartfinales uitkomen te gen Fibak. Herenenkelspel, tweede ronde: Tomas Smid (Tsj/3) - Carlos Castel lan (Arg) 6-3, 6-4; Shlomo Gli- chenstein (Isr) /4) - Brad Guan (Aus) 6-3, 6-3; Heinz Günthardt (Zwi/5) - Dale Collings (Aus) 6-2, 6-2; Jeff Borowiak (VSt/6) - Guil- lermo Aubone (Arg) 6-2, 6-2; Woj tek Fibak (Pol/1) - Haroon Ismail (Zim) 7-6 (8-6), 5-7, 11-9; Roland Stadler (Zwi - Ray Moore (ZAF) 6-0,6-1; Erik Iskersky (VSt) - Eric Deblicker (Fra) 3-6, 6-1. 6-1; Ba- lasz Taroczy (Hon/2) - Robbie Venter (ZAF) 4-6, 6-1,6-3. Herendubbelspel, eerste ronde: Haroon Ismail/Mark Vines (Zim VSt) - Dave Collings/Brad Guan (Aus) 7-6, 6-1; Rav Moore/And rew Pattison (ZAF/VSt) - Ricar- do Acuna/Shlomo Glickstein (Chi/Isr) 6-3, 3-6, 8-6; Jeff Boro wiak/Mike Estep (VSt) - Bob Bla- ze/Erik Iskersky (VSt) 3-6, 6-0, 6- 3; Markus Günthardt/Roland Stadler (Zwi) - Theo Gorter/Rolf Thung (Ned) 6-0, 6-3; Ramiro Be- navides/Louk Sanders (Bol/Ned) - David Mustard/John Trickey (Aus) 7-5, 6-1; Jan Kodes/Tomas Smid (Tsj) - Carlos Castellan/Jor- ge Todero (Arg) 6-0,6-3; Cliff Let cher/Warren Maher (Aus) - Jeff Lee/Eric Sherbeck (VSt) 6-3, 6-1. BOEKAREST (ANP) - Edward Maasdijk heeft zich op de eerste dag van de zwemwedstrijden van de Universiade in Boekarest net niet kunnen plaatsen voor de eindstrijd op de 100 meter vrije slag. In de halve finale bracht de Leidenaar 53.92 sec op de chro no, waarmee hij juist te kort kwam. Op het onderdeel atletiek moest Hugo Pont ongelukkigerwijs af zeggen voor de finale. De Sisu- atleet, die in de series op de 400 meter horden een bronzen me daille wegkaapte met een tijd van 50,4 sec, moest de eindstrijd als gevolg van buikloop laten schieten. Dit onderdeel leverde een overwinning op voor de Amerikaan David Lee (49.05), voor de Rus Sjkaroepin (49,52) en de Braziliaan Ferreira (50,04). uitgangen moesten wegvluchten om niet ten prooi te vallen aan de hysterie Niemand maakte zich gisteren evenwel druk om de winnaar. Schuiten kon zelfs na de huldi ging normaal wegfietsen naar zijn omkleedadres. Zelfs voor de organisatie bleek het een tegen valler. Hoewel secretaris Koen- raad het niet met zoveel woorden wenste te zeggen, had ook hij lie ver Johan van de Velde op het podium gezien; een winnaar met naam en populariteit staat nu eenmaal beter op de erelijst. Al na vijfiig kilometer ontstond er in de Acht van Chaam een negen man sterke kopgroep. Toen daar even later nog eens zes renners bij aansloten was een sterke groep geformeerd. Drie renners van Post: Van den Hoek. Priem en Van de Velde, twee van Koop- mans: Nieuwdorp en Van Peer, Pirard, Verlinden en De Witte van de Dnessens-formatie. Van der Poel en Stamsnijder van de ploeg De Bruyne, en Schuiten. Nielsson, Van Houwelingen. Aling en Hunt als individuclen Toch kwam het peloton bij het in gaan van de finale dichterbij, maar uitgerekend toen de voor sprong was teruggelopen van 1 minuut naar 20 seconden, sloeg het noodlot voor de grote groep toe. Een valpartij zorgde voor een kloof tussen de leiders en het peloton. Het verschil was plotse ling weer 1 minuut. In de finale rekende natuurlijk nie mand op Schuiten. In het sper vuur van demarrages hield de blonde Puttenaar zich ook opval lend rustig. Pirard en Van de Velde bleken wel trek te hebben in de overwinning want dit twee tal was er steeds bij, zodra er een kopgroepje ontstond. Tot een echte breuk kwam het evenwel niet. De voorsprong van de vluchters werd nooit giote. dan- vijftig meter Pas in de slotfase had de zoveelste demarrage van Johan van de Velde SUCCM. Al leen Schuilen kon nog aanpik ken en zegevieren. Schuiten: „Ik moest er een lange sprint van maken. Van de Velde is nu eenmaal op korte afstand wat rapper. Maar misschien dat hij er niet meer op rekende. Ik kon ieder geval simpel over hem heen. Ach. natuurlijk is dit een mooie wijze om je in de kijker te rijden". Roy Schuiten ging zelfs nog ver der, want hij stak zijn ambities om zich ook in de wegploeg te rijden voor het wereldkampioen schap in Praag niet onder stoelen of banken. „De Ronde van Ne derland ga ik rijden als gastren- ner bij Elra, daar heeft Piet Lie- bregts voor gezorgd. Mocht blij ken, dat ik inderdaad in goede vorm ben en niets voor de rest onder doe, dan zal ik zeker een kans willen maken. Maar ook in dit geval is het weer het oude liedje iemand die zijn wedstrij den niet binnen gezichtsveld fietst komt pas op het laatste mo ment voor een eventuele verkie zing in aanmerking". De op het Melkhuisje als nummer één geplaatste Wojtek Fibak kwam ondanks een gewonnen eerste set en een 5-1 voorsprong in de tweede set danig in de problemen tegen "vechtersbaas" Haroon Ismail. Nadat de Nederlandse basketbal- ploeg dc tweede wedstrijd in de kwalificatieronde met 81-78 van Roemenië had verloren, heeft dc formatie met een monsterover winning afscheid genomen van de voorronden. Libië werd met 157-37 geklopt Jos Kuypers was met 51 punten topscorer (schot Ptelintip MM Nederland speelt nu verder voor de 17e tot cn met de 24ste plaats. Supporter veroorzaakt valpartij CHAAM (GPD) - Toen 40 kilo meter voor het einde van de Acht van Chaam de medede ling van een grootscheepse valpartij, die in een van de buitenlussen had plaatsge vonden, het centrum van Chaam bereikte brak er een lichte paniek uit rond de fi nish Ir «Ierd om zirkrnwa- gens geroepen, die enkele minuten later met grote vaart en loeiende sirenes richting ongeval trokken. Toen alle stofwolken waren opgetrokken bleken wiel renner Ad Tak uit Oud Gastel en een jeugdige sup porter naar een Breda's zie kenhuis te zijn gebracht voor onderzoek. De renner kwam er goed van af. het kind niet. Dat bleef met ver moedelijk een schedelbasis- fractuur en een gebroken bo venbeen in het hospitaal achter. Overigens was de jongen zelf de oorzaak van het ongeluk. Hij stak namelijk over op het moment dat het peloton hem passeerde. Ad Tak raakte de jongen vol en be landde na een schuifpartij over de weg in de sloot. Met hem smakten onder andere ook Joop Zoetemelk, Phil Anderson (gebroken vinger), Mario van Vlimmeren, Ger rie Knettemann, Jacques Ilanegraaf en Theo Smit te gen de groiul Zij kuamm met de schrik vrij.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9