"Rakettenbesluit regelen" Jaarlijkse opmars van paratyfus Amsterdam wijzigt ver slaaf denbeleid Bejaardentehuis zou van bewoners antiek opeisen Goedkope Chili-appels zijn niet te stoppen CDA-fractie wil datum voor beslissing kernwapens OR kan straks vaker beroep aantekenen Gemeentetarieven met vier procent omhoog GG en GD gaat Surinamers medisch begeleiden DONDERDAG 23 JULI 1981 BINNENLAND ROOSENDAAL (GPD) De Stich ting Ombudsman uit Hilversum eist, mede namens twee plaatse lijke instellingen waarmee ze sa menwerkt, het aftreden van het voltallige bestuur van de Stich ting Charitas in Roosendaal. De ze stichting is eigenares van een verpleeghuis en twee verzor gingstehuizen voor bejaarden. Een woordvoerder noemt nog langer aanblijven van dit college een daad van onbehoorlijk be stuur, nadat het de afgelopen da gen is geconfronteerd met een reeks klachten over het beleid, de directie en medische aangele genheden. De ombudsman en de samenwer kende instellingen willen dat na het aftreden van het bestuur de hele stichting wordt doorgelicht door een onafhankelijk bureau. Enige tijd geleden deponeerden tachtig van de 270 personeelsle den van het verpleegtehuis via de ondernemingsraad ook al een dergelijke eis bij het bestuur. Het is evenwel niet bereid om op te stappen. De deining om Stichting Charitas is eind vorige week ontstaan. Aanleiding was een pakket van klachten die ontvangen en ge bundeld door de Stichting Om- budsman de Stichting Gecoördi neerd Bejaardenwerk en het Bu reau voor Rechtshulp in Roosen daal met het verzoek om com mentaar en interne maatregelen aan het bestuur van Charitas in juni werden voorgelegd. Na een vroegtijdige publikatie van de strekking van de klachten eind vorige week in het Brabants Nieuwsblad en het weerwoord daarop van het dagelijks bestuur van Charitas volgden uit de be volking nog meer gegevens over zaken die fout zouden zijn. Die gaan over een directeur die aan drang op bewoners van zijn te huizen zou uitoefenen om hem antiek te schenken, brandveilig heid, bestuursleden die direct en indirect zakelijke belangen bij de stichting hebben en ernstige te- Al begin 1979 dienden een paar Roosendaalse artsen een klacht tegen het verpleegtehuis van Huize Charitas in bij de Brabant se inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid. Geconstateerd was dat op de afdeling demente bejaarden mensen lagen van wie de medische onderzoekstaten geheel blanco waren. In een en kel geval betrof het zelfs een pa- tint die al anderhalf jaar op de af deling was. De verantwoordelij ke geneesheer-directeur deed de kwestie dinsdagmiddag af als een administratieve aangelegen heid, omdat de gegevens nog niet van het ene papier op een ander waren overgeschreven. Het bestuur noch de geneesheer- directeur zeggen ooit over deze klacht iets van de Inspectie te hebben gehoord Met de brandveiligheid in een se mi-permanent paviljoen van Huize Charitas is het ook slecht gesteld. Het bestuur is zich daar van bewust. In 1977 ontraadde de brandweer sterk het gebruik van het gebouwtje als nachtver blijf. In 1980 volgde een scherpe herhaling van dit schrijven. Ove rigens op verzoek van het be stuur. Dat wilde daarmee be spoedigen dat het ministerie van volksgezondheid geld zal geven voor vervangende nieuwbouw. De toestemming is er nu, maar een Aan de plaatselijke pers heeft in middels een voormalig bewoon ster van een van de verzorgings tehuizen. de Brink, verteld dat de directeur daarvan haar twee maal door aandrang en charmant optreden ertoe had bewogen hem antieke voorwerpen cadeau te doen. In Roosendaal zijn er in het algemeen geruchten dat deze handelwijze eerder regel dan uit zondering zou zijn Het bestuur zegt hiervan niets te weten, maar zal het verhaal wel serieus be handelen. Ook de zakelijke bindingen van di verse bestuursleden met hun ei gen stichting zijn onderwerp van kritiek. De secretaris heeft als as surantiebemiddelaar aan de ver zekeringen van de eigendommen en verzorgden van de stichting een deel van zijn broodwinning. Nog een ander bestuurslid leverc e als glashandelaar ruiten aan het bouwbedrijf dat voor de stichting werkt. bezwarende procedure tegen een Door dit bouwbedrijf, dat de afge- bestemmingsplan dwarsboomt de uitvoering van het bouwplan. Door ruimtegebrek in het ver pleegtehuis moet het paviljoen daardoor vooralsnog in gebruik blijven. lopen twaalf jaar diverse grote projecten voor Charitas uitvoer de, liet de penningmeester, in het dagelijks leven een hoge ge meente-ambtenaar. zijn woning bouwen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De CDA-fractie wil dat de afspraken die in het nieuwe regeerakkoord worden gemaakt over de plaatsing van 48 atoomraketten op Nederlands grondge bied, "dichter bij het CDA-program" komen te liggen. Dat houdt in dat de beslissing weliswaar hierover moet worden uitgesteld, maar dat er ook wel een datum moet worden afgesproken waarop een definitief besluit wordt genomen. De informateurs De Koning, Lub bers en Van Thijn hadden voor gesteld pas over de plaatsing van de kruisraketten te beslissen "als het verloop of de uitkomst" van de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie over de middellange-af- standsraketten dit "noodzakelijk maakt". Dit was het enige punt in het voorlopige regeerakkoord waarover CDA-onderhandelaar Van Agt een voorbehoud had ge maakt. In het programma van de christen democraten staat dat er pas in december van dit jaar een besls- sing moet worden genomen over de plaatsing van de kruisraket ten. Na de verkiezingen hebben diverse CDA-kopstukken echter uitstel van de beslissing bepleit, omdat de onderhandelingen tus sen de VS en de Sowjet-Unie over wapenbeperking op z'n vroegst pas in december zouden kunnen beginnen. Blijkbaar wil (een meerderheid van) de CDA- fractie nu toch een definitieve beslissingsdatum afspreken. PvdA-leider Den Uyl liet gisteren weten dat er ook in zijn fractie grote bezwaren tegen het voorlo pige programma-akkoord be staan, vooral waar dit afwijkt van de strijdpunten van zijn partij. Dat geldt met name voor het koopkrachtverlies van één pro cent voor de minima en voor de onduidelijkheid over de koppe ling tussen loonmatiging en me dezeggenschap van werknemers. Ook de voorgestelde financiering van de investeringen zou volgens de PvdA-fractie niet voldoende zijn veiliggesteld. Verder heeft de fractie moeite met een aantal onderdelen van het onderwijs en de democratisering van het wel zijnswerk. Maar Den lfyl liet gis teren weten dat hij de fractie "op een fatsoenlijke manier onder druk had gezet" en dat de meer derheid uiteindelijk het groene licht voor het bereikte akkoord had gegeven. Vier PvdA-ers we zen het regeerakkoord af, name lijk mevrouw Haas-Berger en mevrouw Salomons (vanwege de abortusparagraaf, waarin de wet van CDA en WD wordt gehand haafd), Knol (kernwapens) en Zijlstra (kerncentrales). D'66 gaat - onder voorbehoud - eveneens akkoord met het pro gramma en de zetelverdeling WEERRAPPORTEN d 3 i w E gisterer c 1 Amsterdam zwaar bew. 21 12 5 De Bilt licht bew. 21 13 0.2 Eelde 20 12 3 Eindhoven licht bew. 21 14 12 0.1 Den Helder 18 2 Rotterdam zwaar bew. 20 13 5 Twente regen 21 15 5 Vlissingen licht bew. 20 13 1 Zd. Limburg regenbui 21 14 9 Aberdeen regen 15 10 9 Barcelona zwaar bew. 26 18 0 Berlijn 26 18 0 Bordeaux regenbui 22 13 4 Brussel half bew. 20 12 0 Frankfort zwaar bew. 23 14 15 Genève regenbui 26 13 11 Helsinki regen 20 16 Innsbruck licht bew. 25 13 0 Klagenfurt onbew. 26 12 0 Lissabon licht bew. 24 15 0 24 16 18 Londen geheel bew. 18 12 20 7 Luxemburg regenbui 19 12 Madrid onbew. 34 17 0 Malaga onbew. 29 17 0 Mallorca licht bew. 28 16 0 München 24 14 0 Nice 23 17 0 Oslo onbew. 24 14 0 Parijs 23 11 9 licht bew. 26 17 0 Split onbew. 28 16 0 Stockholm half bew 19 15 Wenen licht bew. 26 14 i 0.1 2 25 12 Casa blanca 24 20 0 Las Palmas licht bew. 27 20 0 Tel-Aviv licht bew. 29 24 0 Tunis onbew. 33 23 0 voor het nieuwe kabinet, met uit zondering van de post economi sche zaken. De Democraten ei sen dat Jan Terlouw als nieuwe minister van economische zaken ook de integrerend bewindsman wordt voor de gehele financieel/ sociaal-economische sector. De informateurs hebben deze taak echter bij de minister van sociale zaken (Den Uyl) gelegd, die daar mee al op voorhand de titel "su perminister" heeft verworven. Terlouw en Den Uyl hebben giste ren uitvoerig over de taakverde ling tussen beide ministers ge sproken, maar er is nog geen op lossing uit de bus gekomen. Vol gens de PvdA berust de veron derstelling van D'66 dat econo mische zaken zou worden "uitge kleed", op een misverstand. Maar de Democraten bestrijden dit. Terlouw liet gisteravond we ten dat hij er geen bezwaar tegen heeft dat Den Uyl "projectminis ter" voor het werkgelegenheids beleid wordt. Maar de minister van sociale zaken kan nooit be slissen over het scheppen van werkgelegenheid in de industrie. Die taak moet bij de minister van economische zaken blijven, al dus Terlouw. In najaar opening armoede- loketten" (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - De formulie ren waarmee de mensen met de laagste inkomens een extra uit kering kunnen krijgen, en de fol ders die duidelijk maken wie nu precies recht heeft op die uitke ring, liggen vanaf 15 september op de postkantoren. Daarnaar al thans streeft het ministerie van sociale zaken. Het ministerie ziet geen andere mogelijkheid om de groep die in aanmerking zou komen voor de ze uitkering te bereiken dan via het postkantoor. In de Tweede- Kamercommissie voor sociale zaken was enkele maanden gele den nog protest gerezen tegen het inschakelen van postkanto ren, omdat men weinig voelde voor „armoeloketten". Volgens het ministerie van sociale zaken komen ongeveer 300.000 gezinnen voor de koopkrachttoe lage in aanmerking. Een gezin zonder kinderen, en alleenstaan den met een kind, krijgen 250 gulden. Een alleenstaande met twee kinderen, en een echtpaar met een kind, krijgt 350 gulden, en gezinnen met twee of meer kinderen, alsmede alleenstaan den met drie of meer kinderen, hebben recht op 450 gulden. Een deel van de CDA-fractie die gisteren uitvoerig vergaderde c de Boer, Van Agt en Van Leijenhorst. rhet voorlopige regeerakkoord. V.l.n.r. Hans Minister Braks: afspraak in EG-verband DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van landbouw kan geen maat regelen nemen om te voorkomen dat grote hoeveelheden goedko pe appels uit Argentinië en Chili op de Nederlandse markt ko men. Het Landbouwschap had onlangs aan minister Braks, van landbouw, verzocht maatregelen te nemen zodat de prijs van de Nederlandse appel niet onder de buitenlandse appelen zou lijden. Ook de WD-kamerleden Waal- kens en Blauw hebben de minis ter over de appclimport vragen gesteld. Volgens een woordvoerder van het ministerie kan Braks geen maat regelen nemen omdat de import van de goedkope appels in EG- verband is overeengekomen en dat Nederland buiten internatio nale afspraken om geen eenzijdi ge maatregelen kan nemen. Bo vendien, zo stelt de woordvoer der, is de import-overeenkomst in juni reeds afgelopen dus met de buitenlandse appels is het bij na afgelopen. Een woordvoerder van het land bouwschap vindt dat het aflopen van de overeenkomst niet vol doende soelaas biedt voor de Ne derlandse fruittelers. Hij zegt dat er in de koelhuizen nog enorme hoeveelheden buitenlandse ap- DEN HAAG (ANP) - Minister Al- beda van sociale zaken wil de mogelijkheden die onderne mingsraden hebben om in be roep te gaan tegen besluiten van de bedrijfscommissies uitbrei den. Hij heeft daarover advies gevraagd aan de Sociaal-Econo- mische-Raad (SER). Op het ogenblik kunnen onderne mingsraden tegen besluiten van de bedrijfscommissies in beroep gaan bij de minister van sociale zaken Tegen beslissingen van de minister kunnen zij terecht bij de Raad van State. Maar er is een aantal besluiten van de bedrijfs commissies waartegen zij hele maal niet in beroep kunnen. pels liggen opgeslagen van infe rieure kwaliteit. "Omdat ze zo matig van kwaliteit zijn willen andere EG-landen ze niet heb ben en komen ze binnenkort op de Nederlandse markt. In augus tus komt de nieuwe oogst van de Nederlandse appel op de markt. Ook de prijs van deze nieuwe ap pels zal onder druk komen te staan door de buitenlandse ap pels". Marktgegevens van het product schap voor groenten en fruit la ten zien dat Argentijnse appelen begin deze week voor 65,45 gul den per honderd kilo via Rotter dam in ons land werden inge voerd, tegen 228,71 gulden een jaar tevoren. Voor Chileense ap pelen was de invoerprijs nu 47,45 gulden tegen 220,71 gulden een jaar geleden, voor Zuidafrikaan- se 132,45 gulden nu tegen 232,71 toen. Bij Nederlandse golden delicious lag de veilingpnjs voor eerste kwaliteit in de week van 6 tot 11 juli op 71 cent per kilo tegen 1,25 gulden een jaar tevoren. Een grootwinkelbedrijf, weet het productschap te vertellen, bood vorige weck Franse en Neder landse golden delicious aan voor respectievelijk 2,40 en 2.78 gul den per twee kilo, tegen vijf gul den voor zowel Franse als Neder landse een jaar geleden. Ander half kilo granny's kostte bij dit bedrijf vorige week 3,98 gulden tegen 5,98 gulden een jaar gele den. DEN HAAG (GPD) - Deze zomer neemt zo als elk jaar de kans op besmetting met de voedselbacterie Salmo nella toe. Elke zomer laat een opleving zien van paratyfus, de ziekte (buikloop ofwel diar ree) die een gevolg is van salmonellabesmet ting. De vieskeurings dienst in Groningen constateert daarbij dat in haar gebied de laat ste jaren elke zomer meer bacteriën worden aangetoffen in vlees. Directeur M P. Smit schrijft in het jaarverslag van de vlees- keuringdienst dat de laatste vijftien jaar de golfbeweging van salmonellabesmettingen in vlees een langzaam stijgen de lijn vertoont Volgens de Groningse dienst geldt dit ook voor de rest van Neder land. Op het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne wordt gezegd dat gegevens hierover niet bekend zijn. Het ministerie geeft aan dat pa ratyfus, waarvan de gevolgen voor gezonde mensen on schuldig maar lastig zijn, vooral in de zomermaanden veel voorkomt. De salmonel labacterie vermenigvuldigt zich namelijk zeer snel in voedsel bij een warme, niet te hete temperatuur. Boven dien. geeft een woordvoerder aan, kunnen of willen vakan tiegangers in binnen- of bui tenland niet altijd dezelfde strenge hygiënische normen in acht nemen. Het ministerie gaat dit jaar voor het eerst vakantiegangers via Viditel waarschuwen tegen paratyfus via de salmonella besmetting. Dit jaar weer is ook is een waarschuwingsfol der verspreid („Schiphol heeft er onlangs 50 000 be steld") waarin toeristen wordt gewezen op de gevaren voor voedselvergiftiging in het buitenland. Bronnen van salmonellabesmettingen zijn behalve rauw vlees, ook con sumptie-ijs, melk en dergelij ke, maar ook zelfs rauwe groente. Controle De berichten dat salmonella steeds vaker in Nederlands vlees wordt aangetroffen wil de heer Vermeulen van de ve terinaire hoofdinspectie in Den Haag bevestigen noch ontkennen. „Uit de maandverslagen van de keu ringdiensten is ons niet ge bleken dat er sprake is van een toename van salmonella in het vlees", zegt hy. Dat zou ook niet goed mogelijk zijn, want volgens Vermeu len is de controle door de vleeskeuringsdiensten niet specifiek op de salmonella bacterie gericht. Hij legt uit dat in slagerijwinkels, slachterijen en vleesverwer kende bedrijven geregeld de hygiëne wordt onderzocht door het nemen van kiem- proeven. Daaruit blijkt de aanwezigheid van schadelij ke bactenn. Welke dat zijn, is dan niet bekend. Vermeulen: „Het kan zijn dat directeuren van de keuringsdiensten het nodig achten het aandeel van salmonellabactenn daarin te meten, maar dat vergt extra laboratoriumonderzoek". Dat in consumptievlees in het algemeen salmonellabac- terién zitten, staat volgens hem buiten kijf. „Het zit in dieren dus zit het ook in hun vlees". Van een alarmsituatie kan vol gens hem geen sprake zyn. Ook al omdat de aanwezig- heid van salmonella in vlees niet direct paratyfus hoeft op te leveren. „Als dat zo was dan was constant tien pro cent van de Nederlanders ziek" Besmetting kan voor komen worden door het voortdurend koelen van vlees „en niet 's ochtends om negen uur naar de slager, het vlees in een warme auto laten liggen en eerst nog een reeks boodschappen doen". Goed verhitten van vlees bij de be reiding doodt de bacteriën die zich mogelijk in de warm te ontwikkeld hebben. Maastricht Dat niet alleen in de zomer pa ratyfus voorkomt, bewees de massale voedselvergiftiging begin dit jaar tijdens de Euro topconferentie in Maastricht Honderden journalisten lie pen paratyfus op omdat kou de aardappelsalades te lang ongekoeld op comsumptic stonden te wachten De sala des waren besmet door keu- kenpersoneel dat de bacterie bij zich droeg zonder er zelf last van te hebben. Melk is behalve slaatjes, vlees en consumptie-ijs dat vanuit karretjes op straat wordt ver kocht een beruchte paraty- fusbron. De ministeriele woordvoerder: „Als je melk ongekoeld in warm weer laat staan en je drinkt het later, kun je er zeker van zyn dat je later aan de poepenj bent". Rauwe groente kan besmet raken met salmonella via de (dierlijke) bemesting. De sal monella houdt zich namelijk op m de darmen van dieren of mensen. JOSÉ SMITS DEN HAAG - De gemeenten en provincies mogen hun tarieven volgend jaar met hooguit 4 pro cent verhogen. Dat staat in een brief die staatssecretaris Koning (binnenlandse zaken) aan de ge meenten en provincies heeft ge stuurd. Bij deze tarieven gaat het om door de overheid verstrekte diensten zoals leges en tarieven voor zwembaden en sportaccomoda- tie. De stijging blijft met betrek king tot het zogenaamde basista rief van de electriciteitstarievcn beperkt tot 3 procent, zo blykt uit de brief. Staatssecretaris Kocing meldt de gemeenten en provincies voorts, dat verzoeken om grotere tariefs verhogingen alleen in overwe ging zullen worden genomen, als kan worden aangetoond dat zon der die extra verhogingen finan ciële tekorten ontstaan die later niet meer kunnen worden goed gemaakt AMSTERDAM (ANP) - Er moet een nieuwe organisatie in het leven worden geroepen die zich gaat bezighouden met de hulpverlening aan Surinaamse drugsverslaafden in Amsterdam. Het fi nanciële beheer daarvan moet de ge meente voor haar rekening nemen, ter wijl de GG en GD belast moet worden met de medische begeleiding van de junkies en verstrekking van methadon. De sociale en maatschappelijke begelei ding kan in Surinaamse handen blijven. Dat heeft Freddy Axwijk van de stich ting Srefidensie gisteren meegedeeld en een woordvoerder van de gemeente heeft dat bevestigd. Op deze manier hoopt de gemeente orde op zaken te stellen nu de Surinaamse welzijnsstichting Srefidensie en de "be heersstichting" voor de café-achtige ruimtes door financieel wanbeheer fail liet zijn gegaan. Freddy Axwijk heefl deze week over een en ander uitgebreid overleg gevoerd met burgemeester Polak, de gemeente lijke sociale dienst, de GG en GD en de curator van de stichting. Volgens hem is de gemeente in beginsel bereid pogin gen in het werk te stellen om de twee afkickboerderijen van Srefidensie, die door het faillissement in hun voortbc staan worden bedreigd, voor sluiting u behoeden. Dit op gezag van de GG en GD, die over het functioneren van de centra een gunstig rapport heeft uitge bracht. Vandaag gaat Polak met de mi nisteries van volksgezondheid en CRM praten over de financiering van de nieu we plannen. Van de zes café-achtige ruimten in Am sterdam zijn er intussen vier opgehe ven. De laatste twee, in de Wielingen- straat en dc- Cetebcastraat, zullen Bin ncn niet al te lange tijd volgen Zoals bekend wil Polak van de café s af. om dat de heroïnehandel er welig tiert, ter wijl de hulpverlening, waar het allemaal om begonnen was, nauwelijks u t yooi stelt. Ter compensatie van de sluiting wil de wethouder meer dc nadruk gaan leggen op de verstrekking van metha don. Axwijk vindt die oplossing volstrekt on toereikend. "We werken noodgedwon gen aan deze maatregel mee, maar het is nogal duidelijk il.it H proUnMD hier mee alleen maar vooruitgeschoven wor den. terwijl het laatste restje sociale be geleiding op de helling komt te staan. Naar onze mening moet de gemeente op z'n minst een zestal maatschappelijke werkers aantrekken die zich full time met de opvang gaan bezighouden, nu de café's dreigen te verdwijnen Anders verliest de hulpverlening alle greep op de verslaafden en krijgen de herolne- doalers de kans om hun invloed te ver groten".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7