Dieptepunt relatie VS-Israël Gibraltar: bron van ruzie rond Brits huwelijk Polen vieren verjaardag zonder stakingsdreiging in Hogerhuis Strauss zelfs in München niet onschendbaar Pijnlijke nederlaag regering Moord na bezoek EG- delegatie Salvador Vijandelijkheden met Libanon duren voort J\l avo-chef'Maak geheimen openbaar' DONDERDAG 23 JULI 1981 BUITENLAND PAGINA litburo aanwezig waren. De eer ste minister herinnerde in een toespraak aan het "onverganke lijke karakter" van de samenwer king tussen Polen en de Sowjet- Unie. Dit principe zal, volgens Jaruzelski, nog worden versterkt want "de bondgenoten de garantie voor het bestaan een onafhankelijk Polen". WARSCHAU (Reuter/AFP/DPA) De 37-ste verjaardag van de proclamatie van het communis tisch bewind in Polen is gisteren gevierd met bescheiden plech tigheden. Juist op het laatste mo ment hadden regeringsonder- handebars kunnen voorkomen dat de plechtigheden zouden worden overschaduwd door op handen zijnde stakingen. Twee teams van regeringsondcr- handelaars kwamen met de werknemers van de luchtvaart maatschappij LOT en met de ha venarbeiders tot overeenstem ming slechts enkele uren vóór de verjaardag, die traditioneel een vrije dag is. De werknemers van de Poolse luchtvaartmaatschap pij schortten hun staking van drie dagen, die morgen had moe ten beginnen, op nadat ze van premier Wojciech Jaruzelski een brief hadden gekregen die zij be schouwen als in principe sympa thiek ten aanzien van hun eisen tot arbeiderszelfbestuur. De mi nister voor maritieme zaken, Sta- nislaw Bejger, tekende een ak koord (na 15 uur onderhandelen) Het kabinet van Israël vergaderde vanmorgen voor een onderzoek van de militaire en politieke toe stand in het licht van de spannin gen met de Verenigde Staten. De verbittering bij de Israëlische lei ders is groot, constateren waar nemers. De Israëlische media geven ruimte aan Amerikaanse commentaren - die dikwijls zeer vijandig zijn voor de politiek van premier Be gin - van senatoren, van de pers, van de regering zelf en uit het volk (dat via opiniepeilingen aan het woord is gekomen). Beschuldigingen Zo is het de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinber ger, die Begin ervan beschuldigt dat hij bij twee gelegenheden de missie van de Amerikaanse di plomaat Philip Habib heeft ge torpedeerd, toen zij op het punt stond met succes te worden be kroond. De eerste keer was door het bom bardement op de reactor van Irak op 7 juni en de tweede keer door het bombardement van vo rige week vrijdag op Beiroet. Weinbergers verklaring, en andere uit Amerikaanse regeringskrin gen, hebben, volgens de Israëli sche staatsradio "ongerustheid, zeer grote teleurstelling en verle genheid geschapen". Volgens een hooggeplaatste Ame rikaanse functionaris die werd geciteerd door de Washington Post, zou de waarschuwing die Reagan aan Begin gaf toen hij de levering van de F-16's aan Israël verder opschortte, "een andere Amerikaanse politiek jegens Is raël kunnen inluiden". Van zijn kant verklaarde de Israëli sche ambassadeur in Washing ton, Efraim Evron - die gisteren op het ministerie van buiten landse zaken werd ontvangen door de minister van buitenland se zaken Alexander Haig -, dat er een 'probleem' is in de betrek kingen tussen beide landen. Vijandelijkheden Terwijl de Amerikaanse speciale afgezant naar het Midden-Oos ten, Philip Habib, zijn vredesin spanningen voortzette, duurden gisteren de vijandelijkheden in het Libanees-Israëlische grens gebied voort. De Israëlische luchtmacht bom bardeerde Palestijnse doelen in de buurt van de rivieren de Lita- ni en de Zaharani. Op de "vinger van Galilca", de noordoostelijke punt van Israël, vielen weer Pale stijnse Katsjoesja-raketten. Bij een om veiligheidsredenen ge heim gehouden bezoek aan het grensgebied zei premier Mena- chem Begin dat voor de bevol- Rode Brigades: spoedig twee vrijlatingen ROME (AFP) - De Italiaanse linkse Rode Brigades hebben gisteren in Milaan en Napels be kendgemaakt dat zij twee ont voerden zullen vrijlaten. Het zijn de op 27 april ontvoerde politi cus Ciro Cirillo en de op 3 juni ontvoerde Rcnzo Sandrucci, een hoge functionaris van de autofa- briek Alfa Romeo. Het communiqué dat in Napels werd verstrekt zegt dat de fami lie van Cirillo en diens partij, de christendemocraten, 1,45 miljard lire (ongeveer 3 miljoen) losgeld hebben betaald. De verklaringen laten in hei mid den wanneer de twee vrij zullen komen. Het lot van een derde ontvoerde is nog onzeker. Rober to Peci, broer van de voormalige terrorist Patrizio Peci. was op 10 juni in handen van de terroristen gevallen, die gedreigd hebben hem te zullen vermoorden. waarin de havenarbeiders een handvest wordt verleend inzake salariëring en arbeidsomstandig heden. Door dit akkoord werd sluiting van de Poolse Oostzee havens voorkomen, die met in gang van vandaag had moeten plaatsvinden. De succesvolle onderhandelingen hebben voorlopig het gevaar weggenomen van nieuwe indus triële onrust die een beproeving had kunnen worden van de vast beradenheid van de Poolse lei ders, drie dagen nadat het bijzon dere partijcongres was afgeslo ten met een oproep tot arbeids- rust. Het geschil tusSen LOT en de autoriteiten ontstond over de king daar eens de dag zal komen dat er geen raketten meer zullen vallen. De veiligheidsraad aanvaardde eenstemmig een resolutie waarin een dringend beroep werd ge daan de vijandelijkheden te sta ken. Philip Habib voerde giste ren besprekingen met de Libane se autoriteiten en reisde vervol gens door naar Saoedi-Arabië. Premier Begin zei over de missie van Habib dat het er niet om gaat een bestand met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO overeen te komen daar Israël de ze organisatie afwijst. Het begrip bestand is door Israël dan ook niet gebruikt. "Wij spraken over contacten (met de Libanese auto riteiten) om te komen tot vesti ging van vreedzame betrekkin gen tussen Israël en Libanon" Dat is door Habib als eerste stap naar een "bestand" geïnterpre teerd. "Het is zijn recht dat zo te interpreteren", aldus Begin. CASTEAU, (AP) - De opperbe velhebber van de Navo- strijdkrachten en Europa, de Amerikaanse generaal Ber nard Rogers, heeft deze week in een interview op zijn hoofdkwartier in Brussel ge zegd dat naar zijn mening de Amerikaanse veiligheids diensten enige geheime gege vens over de Sovjet-Unie moeten vrijgeven om de Eu ropeanen te overtuigen van het Sowjet-gevaar. "Persoonlijk denk ik dat gevoe lig materiaal aan het Europe se publiek getoond kan wor den", aldus Rogers. Daarmee zou de publieke opinie in West-Europa overtuigd kun nen worden van de noodzaak om vast te houden aan het be sluit om 572 raketten voor de middellange afstand begin 1983 in Italië, Groot-Brittan- nië, West-Duitsland, Neder land en België te stationeren. Meer dan twee maanden gele den had de Amerikaanse mi nister van defensie, Caspar Weinberger, al toegezegd een "aangepaste", maar overtui gende versie van een zeer ge heim rapport over de plaat sing van SS 20-raketten in de Sowjet-Unie te publiceren. De verschillende Amerikaan se veiligheidsdiensten zijn het echter nog onderling on- benoeming van een algemeen di recteur, die voor het eerst op de mocratische wijze door de arbei ders was gekozen. De autoriteiten weigerden tot nu toe zijn verkiezing te erkennen omdat ze vinden dat de lucht vaartmaatschappij deel uitmaakt van Polens defensiesysteem en als zodanig centraal moet wor den bestuurd. Het geschil is uit gegroeid tot een krachtproef over de kwestie van arbeiders zelfbestuur. De regering accep teert in principe arbeiderzelfbe stuur door werknemersraden, maar ze heeft nog niet de gren zen vastgelegd van het kader waarbinnen het systeem kan werken. me informatie. De diensten zijn bang dat op die manier de Russen te veel te weten zouden komen over het func tioneren van de geheime diensten. Hoofdthema van het interview dat Rogers gaf was, dat het Europese volk meer be vreesd zou moeten zijn voor de militaire sterkte van de Sowjet-Unie en meer steun zouden moeten geven aan verhoging van hun defensie inspanningen. Bernard Rogers Zoals elk jaar werd de nationale Poolse feestdag gisteren geken merkt door het afvuren van de traditionele 24 kanonschoten in Warschau en andere grote steden en kransleggingen ter herden king van Poolse, maar ook Russi sche. soldaten die gevallen zijn voor de bevrijding van hun land. De gebruikelijke militaire defi- lé's en andere enorme plechtig heden waren echter dit keer ach terwege gelaten als duidelijk te ken van de nieuwe politiek van bezuiniging. In het kasteel van Wilanow nabij Warschau vond voor het voltallige diplomatieke corps een receptie plaats, waar partijleider Stanislaw Kania, pre mier Jaruzelski en het gehele po- (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN (GPD) - Volgens de politie ke tegenstanders van Franz Jo sef Strauss begint diens positie als minister-president van de vrijstaat Beieren een beetje te wankelen. Dat is waarschijnlijk te sterk uitgedrukt, maar dat Strauss zelfs in München niet on schendbaar is, is de laatste dagen gebleken. De minister-president en CSU- voorzitter had namelijk forse ru zie gekregen met zijn minister van cultuur en vice-voorzitter prof. Hans Maier. Deze had zich in een column in de Münchener Merkur achter de redactie van dit conservatieve dagblad ge schaard, die voorheen in de door Strauss uitgegeven Bayern-Ku- rier heftig was aangevallen. De CSU is van mening dat de Mün- Dader aanslag paus krijgt levenslang ROME (AFP) - Een Italiaanse rechtbank heeft gisteren de Turk Mehmet Ali Agca tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld we gens poging tot moord op de paus en poging tot doodslag op twee Amerikaanse toeristes. De aanslag vond op 13 mei plaats. Agca was bij de uitspraak niet aan wezig. Hij heeft alleen de eerste dag van het proces op maandag bijgewoond waarna hij weigerde verder aan de procesgang deel te Het vonnis werd uitgesproken door de president van de recht bank Severino Santiapichi. De jury had bijna zeven uur nodig om tot een oordeel te komen. Ag ca werd bovendien veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf we gens verboden wapenbezit en het vervalsen van een paspoort. Deze tien jaar kunnen worden omgezet in een jaar isolement overdag in de gevangenis omdat hij al tot levenslang was veroor deeld. Agca moet nu binnen drie dagen beslissen of hij tegen het vonnis in beroep gaat. Hij kan erop reke nen dat hij bij een levenslange gevangenisstraf op zijn vroegst pas na 28 jaar vrijkomt De rechtbank heeft de uitspraak nog niet mondeling toegelicht. Dit zal op een later tijdstip ge beuren. Als illustratie daarvan ontvingen de Poolse leiders een "hartelijke groet" van de Russische presi dent Leonid Brezjnjew en pre mier Nikolai Tichonow. In de boodschap onderstrepen de Rus sische leiders dat "het socialisme aan de Poolse staat een echte on afhankelijkheid heeft verleend en een duurzame waarborg van de onschendbaarheid van zijn grenzen". In een toespeling op de huidige, moelijke situatie waarin Polen verkeert, heet het in de boodschap dat Polen, "lid van het Warschau-pact en de Comecon, kan rekenen op de steun van de Sowjet-Unie en an dere landen van de socialistische gemeenschap". chener Merkur allang bezig is met een „soort campagne" tegen Strauss en dat deze krant „infor matie vervalst en manipuleert". Vooral hoofdredacteur Paul Pu- cher moet het bij Strauss ontgel den; „een pseudo-hoofdredac- teur". Na het CSU-partijcongres in Mün chen, waar Franz Josef Strauss overigens met overweldigende meerderheid, (ruim 97 procent) werd herkozen als voorzitter, had de Münchener Merkur het gewaagd kritiek uit te oefenen en gesproken over „langdradige sta tements van de high society op het podium". Daarop werd ge reageerd door het huisorgaan van de CSU, de Ba.vern Kurier, die in een artikel van een pagina gal spuwde over de Münchener Merkur en het o.a. over de „neer gang" van een krant had. Dit nu ging minister Maier te ver. Hij nam de Münchener Merkur in bescherming en verklaarde dat het „onverdraaglijk is als een politieke partij probeert de pers gelijk te schakelen of meningen te sturen". Op zijn beurt ontstak Strauss in woede en eiste dat mi nister Maier of zijn verontschul digingen zou aanbieden of zou aftreden. Waarop Maier weer zei dat hij noch het een noch het an der zou doen. Uiteindelijk bereikten de twee he ren na een meer dan 120 minuten durend gesprek onder vier ogen een compromis. De minister van cultuur blijft weliswaar achter zijn column staan, maar liet tege lijkertijd weten dat het nooit zijn bedoeling was geweest de CSU of Strauss te krenken. Volgens Maier is dat echter geen veront schuldiging. Strauss vindt nu juist dat dit wel het geval is, en zo heeft een verschillende interpre tatie er vooralsnog voor gezorgd dat de strijd binnen de CSU-top naar buiten toe beëindigd is. LONDEN (DPA) - De Britse rege ring heeft gisteravond in het Ho gerhuis een pijnlijke nederlaag moeten incasseren. De Lords stemden in het debat over de om streden nationaliteitswet vóór het toekennen van het volwaar dige Britse staatsburgerschap aan de bewoners Gibraltar. De leider, van het hogerhuis, Lord Soames, had de conservatieve meerderheid onder de Lords aangeraden dat zij de burgers van Gibraltar van de bepalingen In diplomatieke kringen en in het parlement in de Britse hoofdstad ontspxich gisteren een ruzie over de weigering van de Spaanse koning Juan Carlos het huwelijk van prins Charles en lady Diana bij te wonen. Juan Carlos en ko ningin Sofia bedankten voor de uitnodiging omdat het Britse koninklijk paar zijn huwelijksreis in Gibraltar zal beginnen. Aangenomen wordt dat de Spaanse monarch, wiens per soonlijke band met de Britse koninklijke familie bijzonder vriendelijk is, door het Spaanse parlement onder druk is gezet vanwege de sterke publieke opinie over de gevoelige Gibraltar-kwes- tie. Britse vertegenwoordigers we zen erop dat prins Charles en lady Diana geen staatsbezoek aan Gibraltar zullen brengen, maar er slechts heenvliegen om vandaar uit aan boord te gaan van het koninklijk jacht voor een huwelijksreis in de Middellandse Zee. Opgeblazen In het Lagerhuis deelde de staatssecretaris van buiten landse zaken, Sir Ian Gil- mour, mee dat de Britse rege ring er niet aan denkt om het koninklijk paar over te halen Gibraltar te vermijden, om dat die beslissing een kwestie is van het aanstaande bruids paar alleen. Gilmour zei ver der dat het incident niet bui ten alle proporties opgebla zen moest worden, omdat het niets veranderd had aan de politieke verhoudingen tus sen Spanje en Engeland. Die verhoudingen zijn de afge lopen jaren verbeterd, hoe wel Gibraltar wiens inwoners voor het grootste deel bij Groot-Brittannië aangesloten willen blijven, een doorn in het oog blijft. Maar Engeland steunt de Spaanse aanvraag voor lidmaatschap van de EG en de NAVO. Conservatieve kamerleden, die door de Spaanse afwijzing danig op hun tenen zijn getrapt, riepen gisteren niets meer met Spanje te maken willen heb ben en tegen de Spaanse toe treding tot de EG te zijn. De weigering van de Spaanse koning Juan CarloS om acte de presence te geven bij het huwelijk van prins Charles en lady Diana Spencer is in Spaanse politieke kringen en in de pers juist met instem ming begroet. De daad van de Spaanse koning wordt al gemeen beschouwd als „als vaderlandslievend". Klap in gezicht Sommigen interpreteren de keuze van Gibraltar als ver trekpunt van de huwelijks reis van het Engelse prinselij ke paar als een provocatie en een klap in het gezicht van de Spanjaarden. En op z'n minst als een duidelijke stap terug in de onderhandelingen tus sen Engeland en Spanje over uiteindelijke overdracht van de Engelse kolonie aan Span je. In het voorjaar van 1980 leek er enige opening te komen in de patstelling, ontstaan nadat in 1969 generaal Franco de in de nationaliteitswet zouden uitzonderen, als zij het land niet voor een 'nieuwe en zeer ernstige situatie' wilden plaatsen. Het besluit van het Hogerhuis zou de spanningen tussen Groot- Brittannië en Spanje groter kun nen maken daar het vooruitloopt op het resultaat van de bilaterale onderhandelingen tussen beide landen praktisch ten gunste van Groot-Brittannie. Bovendien zouden andere leden grensovergang over land her metisch had afgesloten, zich beroepend op het Verdrag van Utrecht van 1713. Voor jaar 1980 besloten in Lissa bon Lord Carrington en de toenmalige Spaanse minister van buitenlandse zaken Oreja om een serie gesprekken over Gibraltar te beginnen. Spanje zegde daarbij toe de grens weer te zullen openen, zodra echteonderhandelin gen zouden beginnen over de toekomst van de apenrots. Engeland stelde als voor waarde dat de autochtone be volking met die onderhande lingen en met de inlijving bij Spanje akkoord zou gaan. Verkiezingen vorig jaar in Gi braltar wezen echter uit dat de meerderheid van de au tochtone bevolking weinig of niets voelde voor aansluiting bij Spanje. En een extra bar rière, onoverkomelijk, die uiteindelijk verhinderde dat de grens weer openging, was de weigering van Engeland om het wederkerigheidsprin cipe toe te passen. Dat wil zeggen dat de Spanjaarden dezelfde rechten zouden krij gen als de autochtone bewo ners van Gibraltar om bij voorbeeld huizen te kopen of een zaak te beginnen. Recente gesprekken begin de ze maand tussen Lord Car rington en de Spaanse minis ter van buitenlandse zaken Perez Llorca leverden geen nieuwe gezinspunten op om uit de impasse te geraken. Het ligt voor de hand dat door dit diplomatieke con flict de discussie in Spanje over Gibraltar opnieuw zal oplaaien. Hoewel ook de linkse oppositie de eis tot teruggave van Gi braltar ondersteunt, beplei ten vooral conservatieve sec toren momenteel als enige weg om Gibraltar bij Spanje in te lijven, toetreding tot de NAVO. Als Spanje eenmaal lid van de NAVO zou zijn, zou in die conservatieve visie Gibraltar tot een belangrijke NAVO-basis kunnen worden. Maar dan wel onder Spaanse souvereiniteit, waarbij de En gelse invloed beperkt zou blijven tot meebeslissen over de strategisch militaire as pecten van Gibraltar. LIA VAN BEKHOVEN GERRIT JAN HOEK van het voormalige Britse impe rium soortgelijke rechten voor hun burgers kunnen eisen. Met haar nationaliteitswet die drie verschillende rangen van staats burgers creëert - wil de conser vatieve regering echter voorko men, dat de stroom immigranten naar Engeland aanhoudt. Men verwacht, dat het nu door het Hogerhuis aangenomen ontwerp ook in het Lagerhuis in derde le zing zal worden goedgekeurd. BRUSSEL (DPA) - twee socialisti sche leden van het Europees par lement beschuldigen de regering van El Salvador ervan de moeder van een politieke gevangene te hebben vermoord nadat zij met een EG-afvaardiging had gespro ken. Een delegatie van christendemo cratische en socialistische Euro parlementariërs heeft onlangs een bezoek gebracht aan El Sal vador. De Nederlandse afgevaar digde Ien van de Heuvel en haar Westduitse collega Heidemarie Wieczorek-Zeul hebben gisteren een brief geschreven aan de Sal- vadoriaanse president Jose Na poleon Duarte. Hierin zeggen zij dat de 67-jarige Cristales Flores vermoord is nadat zij zich met een verzoek tot hulp voor haar zoon gewend had tot de EG-dele- gatie. Volgens de Europarlementariërs zijn ook familieleden na dit ge sprek door de politie opgepakt. "U had beloofd dat wij met ieder een konden praten met wie wij wilden praten. Is de arrestatie en zelfs de moord van de mensen met wie wij spraken, het gevolg van uw belofte?" zo vragen zij president Duarte. De oppositie in El Salvador is be reid met de regering van presi dent Napoleon Duarte te onder handelen over een politieke op lossing in het land. Dit heeft Ru ben Zamora, belast met de inter nationale betrekkingen van het revolutionair democratisch front (FDR) gisteren in Washington bekendgemaakt. De FDR is de politieke vleugel van het guerril- - lafront "Farabundo Marti" (FMLN). Volgens Zamora "is het noodzake lijk dat de twee partijen (regering en oppositie) bemiddelaars aan wijzen" om "serieuze onderhan delingen" te garanderen. Deze zouden met name moeten gaan over het houden van verkiezin gen. JERUZALEM (AFP/UPI/Reuter) - Nooit waren de betrek kingen tussen Israël en de Verenigde Staten zo gespan nen als nu, verklaarde gisteravond de commentator van de Israëlische televisie. Alle Israëlische donderdagkran ten en bespeelden dit thema. if; -jm> Medewerkers ran het Rode Kruis zoeken in de puinhopen r, Israël in Zuid-Libanon. r eventuele slachtoffers van de beschietingen door Om gevaar Moskou te tonen i5 »-V'I -i vi- w \II \iïi.i: r": ll; TiiNsiwi) tó)Y\l. -;\\ti>I>IV./ T - tl T ill KIT t - •- 7 OI< si"»] De stoelen staan al klaar langs de route die het Britse kroonprin selijk bruidspaar zal aandoen. Wie belangstelling heeft, kan zelfs nog stoelen huren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6