Discussienota levert weinig gespreksstof op Plannen voor 'echt' filmhuis Wat kan Leiden nog ven/vachten van Beelaerts? Aan Vrouwenkerkkoor straat Binnenstad in teken van bloemen Winkeliers handhaven hun verzet tegen bouwplannen gemeente AM&Qlk Team van historici bezig met dertiendelige serie over Leiden ACHTERGROND Leidse stadsrubriek DONDERDAG 23 JULI 1981 LEIDEN Zo weinig mogelijk tamtam. Dat idee had de stichting welzijn voor ogen toen zij op de proppen kwam met haar nota over stadsver nieuwing, Blokken of Brok ken. Wel was het de bedoe ling dat er een discussie op gang zou komen, maar daar is eigenlijk weinig terecht van gekomen. In februari van dit jaar werd het boekwerk gepresenteerd. Om tactische redenen wilden de schrijvers dat er zo weinig mogelijk ophef over hun werk zou worden gemaakt, want zij waren bang dat dat de mensen af zou schrikken. En dat was niet de bedoeling, want op de voorplaat van drukwerk stond toch duide lijk te lezen dat het om "Een opbouwende discussienota" moest gaan. Een paar honderd exemplaren gingen de deur uit. Of de vas te klanten even wilden reage- Sclirijvers niet teleurgesteld ren. Tot de zomer kregen ze daarvoor de tijd, daarna moesten de reacties worden besproken in groepjes. Ten minste, zo luidde het scena rio van de stichting welzijn. Helaas, welgeteld vijf reac ties kwamen er binnen. Te weinig om een discussie mee te beginnen. Dat van die ge- spreksgroepjes hoefde dus ook niet meer door te gaan. Wat gebeurt er nu met de nota? Door de papiermolen? "Nee", antwoordt Hans van Gelder, één van de schrijvers. "We hebben op 18 juni een toelichting gegeven voor alle ambtenaren die betrokken zijn bij de stadsvernieuwing. Tijdens die bijeenkomst heb ben we ook een groepje sa mengesteld van zes mensen, die nu voor september met concrete voorstellen komen. Dat wil zeggen: we spreken dan over het functioneren van de projectgroepen". Teleurgesteld is hij niet over het geringe aantal schriftelij ke reacties. Als welzijnswer ker weet hij tenslotte welk lot menig rapport is beschoren. "Bovendien heeft het rapport meerdere functies gehad. We wilden niet alleen een discus sie op gang brengen, maar ook alles eens voor onszelf op een rijtje krijgen. En dat is goed gelukt". En hij vindt het overleg met de ambtenaren ook al mooi mee genomen. "Het is goed dat we de ambtenaren ook eens op deze manier tegenkomen. Ik verwacht ook best veel van deze gesprekken. Daar komen wel concrete aanbe velingen uit, denk ik. Want ik zie het niet als een permanete discussieclub". Blijft natuurlijk over de vraag waarom het rapport zo be droevend weinig succes heeft gehad bij de Leidse bevol king. Te saai? Te weinig schokkend? Waar lag het Van Gelder: "Ik denk eerlijk gezegd dat we de zaken te al gemeen hebben gesteld. Mensen reageren nu eenmaal eerder als de dingen wat per soonlijker worden gebracht. Misschien hebben we de mensen ook wel niet hard ge noeg toegesproken. En dan ligt zo n rapport al gauw op de grote stapel". LEIDEN - Een filmhuis, dat qua comfort kan wedijveren met de bioscopen en waar je niet tegen eikaars hoofd zit aan te kijken. Als de plannen van Jan Boer (ook drijvende kracht achter het Kijk- huis) gestalte krijgen, zal een dergelijk filmzaal aan de Vrou- wenkerkkoorstraat verrijzen. Op korte termijn zal dat overigens niet gerealiseerd kunnen wor den. De gemeente heeft sinds maandag de mogelijkheid ge opend om gedurende twee we- LEIDEN De Leidse binnenstad staat van 25 juli tot en met 1 au gustus in het teken van bloemen. "Leiden Bloemenstad", wordt evenals vorig jaar georganiseerd door Leiden promotion. Begonnen wordt zaterdag op het stadhuisplein met de verkiezing van een Miss Bloemenstad. Tot één uur kan men zich voor deze wedstrijd laten inschrijven. De hoofdprijs is een reis van drie da gen naar Londen of Parijs. In de Waag kunnen op dinsdag, woensdag en donderdag de men sen terecht die zijn geinteres- seerd in bloemsierkunst. Dins dag en woensdagavond worden er wandelingen georganiseerd door de Leidse stadsparken, uit geschreven door Wandelkring Leiden en omstreken. Inschrij ven van 18.00 tot 19.00 uur op het Stadhuisplein. Op 1 augustus speelt het Rijns- burgse bloemencorso de hoofd rol. De wandelaars komen ook nu weer aan hun trekken: vanaf het VW Stationsplein kan men inschrijven voor verschillende tochten. ken bezwaren tegen de bouw plannen kenbaar te maken en zijn die er niet dan verwacht Boer pas eerst volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. De bedoeling is dat dit filmhuis bo ven het pleintje van het Kijkhuis komt. Volgens de schetsen is op dat plein zelf een café gesitueerd, vanwaar zowel het filmhuis (via een trap) als het Kijkhuis bereik baar zijn. Zelf kan Jan Boer niet al te enthou siast worden over dit nieuwe filmhuis. Met enige weerzin spreekt hij van een "deftige zaal". Boer geeft de voorkeur aan het Kijkhuis, waar naast lezingen met nog grotere regelmaat films uit het zogenaamde vrije circuit (films die buiten het bioscoop pakket vallen) worden gedraaid. De noodzaak ziet hij er echter al leszins van in. "Het filmklimaat is flink verbeterd. De belangstel ling voor films met inhoud groeit nog steeds". Boer staaft die con clusie aan zijn eigen Kijkhuis, waar op een avond met twee voorstellingen gemiddeld hon derd mensen de geïmproviseer de kassa passeren. Soms wordt dat gemiddelde echter ver over troffen en om aan die belangstel ling tegemoet te komen, was een filmhuis waar een film zeven da gen lang draait, bittere nood zaak. De zaak wordt volgens Boer ook professioneel aange pakt, "zodat we op kunnen tegen de kwaliteit van de echte biosco pen" Obstakels Twee echte obstakels ziet Boer voor een succesvolle realisering van zijn filmhuisplannen opdoe men. In eerste instantie het geld om alles rond te krijgen (zonder subsidie) en ten tweede de films in bezit te krijgen die voldoende publiek trekken. Maar met het andere imago en de betere facili teiten van het nieuwe filmhuis, zal het volgens Jan Boer allemaal wel lukken. Op plaats Overdekte LEIDEN/DEN HAAG - Een aantal winkeliers in de Haarlemmer straat blijft zich verzetten tegen de bouwplannen van de gemeen te Leiden op de plaats van het voormalige zwembad De Over dekte. Naast woningen willen zij dat er ook winkels in het plan worden opgenomen. Nadat de bewuste winkeliers on der leiding van speelgoedwinke lier Van Brussel eerst zonder succes hadden geprobeerd om het gemeentelijke bestemmings plan in hun voordeel te wijzigen, willen ze nu dat de provincie de verklaring van 'geen bezwaar' ADVERTENTIE GROTE ZOMERMANIFESTATIE li» voor het hele gezin «ikl I[6. Iedere 250sle bezoeker|16 gratis rondvlucht net KLM City topper Menkenhal Vondellaan 41 Leiden I dagelijks geopend 10 00'' zon 12.00-18.00 voor de bouw van de 24 wonin gen op het terrein van De Over dekte weer intrekt. Daartoe ver schenen de Haarlemmerstraat winkeliers gisteren in Den Haag voor een provinciale Arob-com- Zoals bekend wil de gemeente Lei den direct na de bouwvak begin nen met de bouw van de wonin gen. De provincie gaf daarvoor in april van het vorig jaar het groe ne licht. Voor de Arob-commis- sie pleitten de 23 neringdoenden voor een soort tussenvoorstel: kantoren met een baliefunctie in plaats van woningen. Ook verwijzen zij naar een beroep dat bij dc Kroon is ingesteld te gen het bestemmingsplan Mare- dorp dat door de provincie is goedgekeurd. De winkeliers vin den dat niet op de uitspraak van het hoogste rechtscollege mag worden vooruitgelopen. De winkeliers beklaagden zich er verder over dat in het bouwplan waarmee de gemeente aan de - slag wil, niet is voorzien in de aanleg van zestien parkeerplaat sen. die wel in het bestemmings plan zyn opgenomen. "Gegeven de huidige parkeerdruk in dit deel van de binnenstad achten wij het onaanvaardbaar dat niet wordt vastgehouden aan de kop peling woningbouw en aanleg van parkeerplaatsen. Politie dak op 0111 inbrekers te pakken LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht drie Leidenaars, 15,17 en 19 jaar oud, aangehouden, omdat ze hadden geprobeerd in te breken bij V en D aan de Bree- straat. Om tien over drie vannacht ging het inbraakalarm bij V en D. Om dat er de laatste tijd al een paar keer eerder was ingebroken, ruk te de politie uit met twaalf agen ten. Zij zorgden ervoor dat de uitgangen werden bewaakt. Binnen bleek dat de daders al een paar vitrines hadden geforceerd en tassen en dozen, volgepropt met horloges en andere kostbare spullen, klaar hadden staan. Het duurde echter toch nog tot tien voor vier eer de eerste dader op het dak werd gepakt. Om de twee anderen te pakken te krij gen moest de politie het hele da kencomplex in de omgeving doorzoeken. Rond vijf uur wer den echter ook zij gearresteerd. De jongens, bekenden van de poli tie, hebben inmiddels bekend. Zij ontkennen echter iets te ma ken te hebben met de twee voor gaande inbraken. LEIDEN - Een team van Leidse historici is al geruime gulden per stuk gaan kosten, uit. Elke maand zal er tijd bezig aan een dertiendelige serie over Leiden. ecn nieuwe aflevering verschijnen. Als alles volgens plan verloopt zal het eerste deel Allerlei Leidse historische aspecten zoals de industrie, drie october uitkomen. universiteit en volksfeesten zullen aan de orde ko men. Ook aan illustraties zal het niet ontbreken. De Boekhandel de Kier uit Leiden brengt in samenwer- pagina's worden opgesierd met kleurrijke tekenin- king met de uitgeverij Waanders de deeltjes die 6,50 gen en oude foto's. LEIDEN - Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisves ting) bezoekt vandaag Lei den. Wat is er van zo'n bezoek nu eigenlijk nog te verwach ten? Beelaerts is immers een minister die in het nieuwe ka binet Van Agt-Den Uyl (zo dat er komt) geen plaats krijgt. Naar verluidt is de mi nister nog slechts zijn klus aan het afronden om binnen kort wellicht burgemeester in het oosten des lands te worden. De demissionaire minister wordt echter vergezeld door enkele niet-demissionaire (top)ambtenaren. En het Leidse gemeentebestuur hecht veel waarde aan een re gelmatig contact met de Haagse ambtenaren. Kenne lijk heeft het er ervaring mee dat de stem van de ambte naar zwaarwegend is Bovendien is er de hoop dat de minister nog een afscheidsca deautje in petto heeft. Een ca deautje in de vorm van onge veer tien miljoen gulden voor het opknappen van de wijk De Camp. Het wachten daar op duurt al zolang, dat het eerder een teleurstelling te nister niet met dat presentje aankomt. Verder koestert de gemeente nog een hele waslijst van wensen en verlangens. Met name op het gebied van de stadsvernieuwing. Maar ook de stadsuitbreiding in de Ste venshof vergt de nodige njkssteun. De beide wethou ders van Leiden die zich hier mee bezighouden. Waal (ruimtelijke ordening) en Tesselaar (volkshuisvesting), hebben dan ook veel te be spreken met de minister en zijn ambtenaren. Wat De Camp betreft hoopt de gemeente nu snel een drietal projecten te kunnen uitvoe ren (als Beelaerts zijn ca deautje niet vergeet). Het gaat om de voormalige Vrou- wekerk, om bejaardenwonin gen tegenover het Sint Elisa- bethgasthuishof en om de vernieuwing van de walmu- ren en rioleringen van Turf markt en Oude Vest. De restanten van de Vrouwe- kerk, volgens winkeliers in de buurt is het terrein uitste kend geschikt om te parke ren, moeten naar de memng van de gemeente bewaard blijven en er moet een pla teau worden aangelegd. Waal verbond zijn politieke carriè re aan de toekomst van dit terrein. Het is aan CDA-mi- nister Beelaerts om de PvdA- wethouder te behoeden voor een voortijdige val. De be langrijkste oppositie tegen Waals plannen voor dit ge biedje was afkomstig van de Leidse CDA-fractie Ook andere wijken komen aan bod. In Noordvest wordt de minister een kijkje gegund op de nieuwbouw van wo ningwetwoningen tegenover het Stadsbouwhuis, maar ook op het nog altijd braak liggende terrein van de voor malige Zoutkeet. In Maredorp wordt onder meer het hof de Meermansburg be zocht, waar dc huren na res tauratie tot grote problemen hebben geleid. In de Academiewijk wordt ge keken naar de Doelengracht. In verband met werkzaamhe den op het Doelenterrein werd de uitvoering van werken aan deze gracht ur gent, maar voor de uitgave werd door de provincie geen goedkeuring verleend. De minister heeft onlangs het plan gelanceerd om voor der gelijke urgente werken in stadsvernieuwingsgebieden een apart fonds te scheppen. Ten slotte wordt de minister naar Pancras-Oost gevoerd. Als het gezelschap al niet door de Kraaierbrug zakt, dan zal de minister tenminste toch aanschouwen dat de brug in slechte staat verkeert en aan vervanging toe is. Uit eindelijk komt de minister dan bij het voormalige Van Wijk-Zaalbergcomplex Daar mag hij een officiële han deling verrichten. Een deken van Zaalberg van het bord verwijderen dat de bouw van 86 woningwetwoningen aan kondigt. Met deze beleefd heidsdaad zal de aard van zijn bezoek waarschijnlijk het best gekarakteriseerd worden. Na een rondwandeling door de Leidse binnenstad, waarbij bij elke voetstap van de mi nister en de toelichting van wethouder Waal op de ach tergrond de kassa rinkelt, zal de minister niet veel meer kunnen toezeggen dan dat de problemen de aandacht" van de rijksoverheid hebben, dat hij ook van mening is dat het budget voor de stadsvernieu wing - voor zover de bezuini gingen dat toelaten - opge trokken moet worden en dat het ontwerp-regeerakkoord van mede zijn partij daartoe ook de mogelijkheid biedt. Het is alleen aan zijn waar schijnlijk socialistische op volger Van Dam om dat waar te maken, maar die opmer king zal - ook uit beleefdheid - wel achterwege blijven. LEO MAAT door René van der Velden Jaap Visser Doorkiezen De stadhuis-telefonistes worden verlost van inkomende prive-ge- sprekken voor ambtenaren. De telefoon-dames blijven voortaan verschoond van echtgenotes die aan de lijn hangen om te vragen of manlief op weg naar huis nog even de slager wil aandoen. Het stadhuis krijgt namelijk een doorkiessysteem zodat het thuis front de ambtenaren in het ver volg rechtstreeks kan benade- Mevrouw Perizonius van de PTT-telefoondienst bivakeert deze week op het stadhuis om de telefonistes wegwijs te maken met de moderne doorkies-appa- ratuur. Om beurten mogen de te lefonistes 'droogzwemmen' met het computer-speelgoed Op maandag drie augustus is het af gelopen met het droogzwemmen en moeten de zes telefonistes met de nieuwe toetsenborden aan de slag. De zes zien tegen het werken met een veranderd systeem helemaal niet op. Vooral niet omdat PTT- ïnstructrice mevrouw Perizonius heeft aangekondigd dat zij haar pupillen de eerste dagen niet al leen zal laten zwemmen. "Boven dien ben ik op die ouwe appara ten onderhand wel uitgekeken", merkt Sary Marcelis laconiek op "Daarom vind ik het wel prettig dat we met nieuwe apparaten gaan werken. Ook al zal het de eerste dagen best een gekken huis zijn". Op drie augustus betrekken de telefonistes ook hun nieuwe on derkomen op de begane grond tegenover Buro Voorlichting. Da's geen toeval want de telefo nistes zullen toetreden tot het 'gilde' der voorlichters. Het is de Suus van Lieshout. Sary Marcelis en Corrie de Heiden frechts krijgen "zwemles" van PTT-instructrice mevrouw Perizonius. De brandschone gevel van Vroom dl ProtWMMm D<Houten zijn razend enthousiast" zegt bedrijfsleider Randag bedoeling dat de zes een cursus gaan volgen zodat zij straks, net als de medewerkers achter de stadhuis-balie, voor de eerste 'opvang' kunnen zorgen, door de telefoon dan. Het werken met het doorkiessys teem lijkt op het eerste gezicht een taakverlichting voor de tele fonistes. Maar de schijn bedriegt want de telefooncentrale krijgt vanaf drie augustus in plaats van twee. vijf instanties onder haar hoede. Tot op heden kregen de stadsdichteres Toos Kop en de haren de telefoontjes binnen voor het stadhuis en het stads bouwhuis (gemeentewerken). Daar komen nu de sociale dienst, de stichting welzijn en de stede lijke musea De Lakenhal en Dc Valk bij. Dat betekent zo'n beef je een verdubbeling van de lijnen (achthonderd tegen ruim vier honderd). Met de intrede van het doorkies systeem in het stadhuis, maan dag over een week, veranderen ook de telefoonnummers. Stadhuis en stadsbouwhuis: 254911 (was 145344) sociale dienst: 254922 Lakenhal/De Valk 254933 stichting welzijn: 254892 Ban de Bus Meneer Vroom en meneer Drees- mann hebben de strijd aange bonden met het spuitbussen- volk; een soort 'Ban de Bus'. Sinds enige tijd is de witte gevel van V D aan de Breestraat weer blinkend wit. Dezelfde ge vel die onlangs zo fraai is geres taureerd maar, nauwelijks uit de steigers, in mum van tijd met verfbussen werd bewerkt. Hanx. Leeds en Case lieten hun visitekaartje achter op de witte pui terwijl een van hun collega's het warenhuis zelfs aanmerkte als atoomschuilkelder Dit tot grote ergernis van vooral be drijfsleider Randag Deze nam enkele schoonmaakspecialisten in de arm die V D aan een pro baat anti-spuitbus-middel wisten te helpen Randag "De gevel is gelukkig weer brandschoon en zal dat in het vervolg ook blijven Dat durf ik u te verzekeren. Met het mid deltje dat we nu in huis hebben kunnen we al het geklieder mak kelijk van de gevel knjgen Wan neer ze 's nachts met de spuitbus in de weer zijn geweest halen wy het er 's ochtends meteen af De anti graffiti campagne kost de heren Vroom en Dreesmann een lieve duit maar volgens hun Leidse zetbaas Randag wegen de schoonmaakosten niet op tegen het genot van een schone gevel. "De klanten zyn razend enthou siast We krygen echt hele leuke reacties van de mensen Klagen over graffiti, wat overal in de stad gebeurt, heeft geen enkele zin. De mensen moeten niet zeu ren maar hun handen uit de mouwen steken Er is namelijk best wat tegen de spuitbus te on dernemen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3