Spoedig nieuwb ouw Zeehospitium Weidse agenda Plannen voor veiliger kruispunt Buurtweg Hollandse krachtmeting op Oosterduinse meer HftVHiliH'l' Ministerie geeft 32 miljoen gu kien GS: "Wassenaar niet op vingers tikken" "Hulp waar nodig is" Kortebaandraverij opent feest in Voorschoten Kinderboerderij in Houtkamp voortaan meer uren geopend DONDERDAG 23 JULI I9| Donderdag KATWIJK Direct na de zomervakanties gaat de eerste spade de grond in voor nieuwbouw van het Rijnlands Zeehospitium, het in de Katwijkse duinen gelegen ver pleegtehuis voor zwaar-gehandicapten. Het ministerie van volksgezondheid zette dezer dagen daartoe het licht op groen. De nieuwbouw omvat de bouw van een woonunit geschikt voor huisvesting van 102 bewoners. Verreweg het grootste deel daar van bestaat uit éénpersoonska mers. Voorts wordt een diensten centrum neergezet, dat niet al leen bestaat uit verschillende be handelkamers, maar tevens uit één grote gezamenlijke ruimte en enkele kamers voor de direc tie. Met name de grote (toneel- )zaal heeft altijd al bovenaan het verlanglijstje van het verpleegte huis gestaan. De twee nieuwe panden worden DEN HAAG/WASSENAAR - Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land willen Wassenaar niet op de vingers tikken over de gang van zaken rond de sluiting van be jaardenoord Huize Nieuw Rijks dorp in Wassenaar. Het dagelijks bestuur van de provincie wil nog geen uitspraak doen over de rol die het gemeentebestuur daarbij heeft gespeeld. Het college van Gedeputeerde Sta ten van de provincie zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het statenlid E.H. Schuyer van D'66. De democraat had aan het college onder meer gevraagd of de gemeente Wassenaar wel juist heeft gehandeld bij de slui ting van het bejaardenoord. De provincie houdt in dit geval duidelijk de boot af. want vol gens GS maakt het al dan niet sluiten van het tehuis deel uit van een procedure tussen de houder van het tehuis en de ge meente Wassenaar. "Het is dan ook niet aan ons hierover uit spraken te doen". Wel maakt het provinciebestuur onomwonden duidelijk het te huis geen dag langer open te wil len laten dan strikt noodzakelijk is. Op de vraag van Schuyer of het college bereid is het huis nog wat langer open te laten gezien onder andere de emotionele reacties en de spanning bij de be jaarden, anwoordt GS met een volmondig "neen". Het tegendeel zelfs, meent het col lege van GS: "De ontstane span ningen bij de bejaarden er: de eventuele medische complica ties vormen eerder redenen voor sluiting op zo kort mogelijke ter- mijn". Hema wil vestiging in Katwijk KATWIJK Het grootwinkelbe drijf Hema wil een vestiging ope nen in Katwijk. De directie van de Hema voert momenteel on derhandelingen met het gemeen tebestuur van de badplaats. De winkel moet worden gebouwd in het zogenaamde centrumplan aan de Badstraat. Zowel een woordvoerder van de Hema als de voorlichter van de gemeente Katwijk geven te ken nen dat de onderhandelingen zich nog in een beginfase bevin den. Hoe het nieuwe pand van de Hema er uit gaat zien is eveneens nog niet duidelijk. "Alles ver keert in een pril stadium", bena drukt de Katwijkse voorlichter. Zoals bekend wordt flink onder handeld over de bestemming van de gronden nabij de Bad straat. Voor sommige bedrijven bleek de prijs inmiddels te hoog en zien zij af van een winkel vesti ging. Daarentegen komen, aldus de gemeente-voorlichter, ook re gelmatig verzoeken binnen van winkelbedrijven die zich alsnog willen vestigen in het centrum van Katwijk. De Hema is daar één van. Op de vraag van het D'66-statenlid waarom de sluiting van het te huis binnen één maand moet zijn voltooid, zegt het college van GS dat de situatie in Nieuw Rijks dorp vanwege het brandgevaar "zeer ernstig is". "Zo ernstig, dat wij, gegeven de on mogelijkheid om in overleg tot spoedige sluiting te komen, moesten besluiten tot gedwon gen sluiting op de kortst mogelij ke termijn. Een langer termijn dan één maand na de medede ling van ons besluit zou niet in overeenstemming zijn met de ge boden spoed". Overigens zegt GS dat er niets van waar is dat bejaarden in het holst van de nacht door ambtenaren uit hun bed zijn getrommeld om het nieuws van de sluiting aan te moeten horen. "Het wekken van bewoners heeft trouwens in het geheel niet plaatsgevonden". onderling met elkaar verbonden door een loopbrug. Dit om de hoogteveschillen voor de bewo ners, die zich veelal in rolstoelen begeven tot een minimum te be perken. De nieuwbouw, met daarbij alle andere mogelijke voorzieningen komt pal achter de huidige panden, midden in de duinen. Nu al is rekening gehouden met een uitbreiding van het aantal wooneenheden dat plaats moet bieden aan nog eens 48 perso nen. Het dienstencentrum is reeds afgestemd op die uitbrei ding. Het Zeehospitium is voortgeko men uit het in 1902 in Katwijk gestichte sanatorium voor de be handeling van zowel long- als bot- en gewrichtstuberculose. Het ontwikkelde zich in de jaren vijftig en zestig tot een centrum voor klinische revalidatie voor kinderen en volwassenen met overwegend motorische func tiestoornissen. In 1974 kreeg het Zeehospitium te vens de erkenning als instelling voor revalidatie-dagbehande- ling. Uiteindelijk groeide het aantal paviljoens voor perma nente verzorging en bewoning tot zes en telde ruim 90 bewo ners. Het is de bedoeling dat een paar oude paviljoens van het Zeehos pitium na de nieuwbouw worden afgebroken. Een ander deel blijft behouden, met name voor de huisvesting van personeel. Over de bestemming van het paviljoen "Feijenoord" is nog geen oordeel .gevallen. Overwogen wordt dit pand speciaal voor gehandicapte kinderen ter beschikking te stel len. Het hoofdgebouw van het Rijnlands Zeehospitium nieuwbouw onder de slopershamer. groot deel van dit pand valt miljoen gulden. Aanvankelijk zou dit bedrag hoger zijn uitge vallen, maar door een aantal klei ne wijzigingen in de eerste bouwplannen konden de kosten worden gedrukt. Die eerste plan nen stammen uit 1975. Het ge bouw voldeed destijds allang niet meer aan alle eisen en "schreeuwde om vernieuwing". Nu het ministerie uiteindelijk, na dat het eerste plan wat was aan gepast, toestemming heeft ver leend toont de directie van het Zeehospitium zich opgelucht. "Ondanks de goede samenwer king met het ministerie en alle andere instanties hebben wij steeds met enige zorg uitgeke ken naar het antwoord van het ministerie. Zeker gezien de hui dige economische situatie", al dus de directie kunnen wij functioneren zoals wij dat wensen". Bij het ontwikkelen van de plan nen is steeds nauw overleg ge voerd tussen directie, personeel, bewoners, de architect een ad viesbureau. Ook de oudervereni ging van de bewoners werd re gelmatig van de voortgang op ae hoogte gesteld. Voorschoten, hengelwedstrijd in singi bij Rosenburgh, 9 uur. Leiden, film "Iwan de verschrikkelijke van Eisenstein, Kijkhuis, Vrouwe} kerkkoorstraat 17, acht uur. Leiden, algemene reclasseringsvei ging, Rijnsburgerweg 167, 9-17 uui Voorschoten, spreekuur invaliden, fare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 19-20 uur. Leiden, vrij advies architecten, archil tenwinkel, Hooglandse Kerkgracht 19.30-21.30 uur. Leiden, vrij advies architecten, architi tenwinkel, Pieterskerkhof 18, 20-21 ui Leiden, voorlichting en begeleid: dienstweigeren, werkgroep dienstwi geren, Troef, Noordeinde 2A, 20-21 Leiden, disco, Stats jongerencentrunl Haarlemmerstraat 73, 20-22.30 uur. Leiden, werkgroep Homosexualiter, Caeciliastraat 18, 21-1 uur. Leiden, hulp- en adviesbureau WAq WSW, 't Spoortje, Bernhardkade 40 13 20.30. LEIDEN - De Leidse politie heef gisteravond omstreeks zes uur ir de Rosmolen (Merenwijk) twe< Amsterdammers aangehouden] die liepen te venten met ansicht kaarten ten bate van de actie "Hulp waar nodig is". Volgens de politie verdwijnt het geld, zo] genaamd voor de gehandicapte medemens, grotendeels in de! zakken van de initiatiefnemers. I Eindelijk Al een tijdlang wordt er geld ingej zameld onder het motto "Hulp waar nodig is". Sinds enige tijd staande venters echter ondei] verdenking van de politie. In maart van dit jaar wees het Cen traal Archief voor het inzame lingswezen er namelijk op dat het geld vaak niet ten goede komt van gehandicapten. NOORDWIJKERHOUT - Een op de juiste hoogte vastgespijkerd dwarslatje vervolmaakt het beeld van een publieke kruisi ging. Keurig op een rijtje zitten sinds twaalf uur gis termiddag in het Ooster- duinsemeer bij Noordwij- kerhout 18 mensen op een paal. Het geïmproviseerde voetensteuntje is het eni ge comfort waarover ze beschikken. "De Het met name voor fietsers en voetgangers gevaarlijke kruispunt. Door verschillende maatregelen wil de gemeente de kruising veiliger maken. Scherpe bocht moet snelheid verminderen Wereldkampioenschappen Paalzitten" wordt het evenement in het Oosterduinsemeer ge noemd, een weidse benaming voor een wedstrijd waarbij alle - deelnemers afkomstig zijn uit de KuSSGntjG streek. Wel staat een wereldre cord op het spel. Wie het langer volhoudt dan 100 uur en 3 minu ten mag zich de beste paalzitter ter wereld Haar plaatsgenoot Ruud Oostdam heeft een sportschool en doet mee om daar wat meer bekend heid aan te geven. "Ik verwacht niet dat ik het zal halen", zegt hij. "Overdag zal het wel gaan, maar ik ben bang dat de nachten zul len tegenvallen". Het Noord wijkerhoutse politie korps is met maar liefst vijf paal- zitters vertegenwoordigd. Ook zij zien het meedoen niet als een mogelijkheid om hun salaris aan te vullen. "We doen mee om een ruggesteun aan het evenement te geven", zegt Jan Poolman. "We willen een bijdrage leveren om de wedstrijd door te laten gaan. We hebben met z'n vijven een minimumtijd van een etmaal af gesproken". WASSENAAR - Het kruispunt Groot Haescbrockseweg Stoep- laan Buurtweg Wilhclminalaan in Wassenaar wordt verkeersvei liger gemaakt. Het doortrekken van een middenberm, het aan- VOORSCHOTEN - Het jaarlijkse feest rond het paard in Voorschoten begint maandagmiddag weer met de kortebaandraverij op de Prins Bernhardlaan. Aan de start om half twee komen dravers uit bekende stallen die weer voor deze kortebaan hebben ingeschreven. Er is een prijzentotaal van rond de 6500 gulden te verdienen. De jeugd krijgt de gelegenheid om te raden welk paard de winnaar wordt. De formulieren voor deze wedstrijd zijn 's ochtends verkrijgbaar in de waranda van "Het Wapen van Voorschoten". Ook de ouderen kunnen een gokje wagen via de totalisator die op de draverij aanwezig is. De draverij wordt georganiseerd door het comité "Paardensport Voorschoten". Door de draverij en de paardenmarkt moet een deel van het centrum van Voorschoten maandag en dinsdag voor het verkeer worden afgesloten. Zo moet maandag tussen twee en zeven uur het deel van de Prins Bernhardlaan tussen de Prinses Margrietlaan en de Bachlaan autovrij zijn, omdat daar de draverij wordt gehouden. Verder blijft dit stuk op genoemde uren voor verkeer dicht. Daarnaast wordt ook het deel van di' Bachlaan tussen de Grieglaan en de Oude Adegeesterlaan voor alle doorgaande verkeer gesloten. In verband met de kermis zijn dinsdag, de dag van de paardenmarkt, de Schoolstraat, Treubslraat en Bloklaan voor alle verkeer afgesloten. De Voorstraat» waar alle paarden staan is uiteraard ook gesloten voor alle verkeer. leggen van een scherpe bocht, het onmogelijk maken van het inhalen, het verplaatsen van de bushalte en het aanbrengen van een rijbaanscheiding zijn de voorstellen van de gemeente die tot een veiliger kruispunt moe ten leiden. Ofschoon er tot nu toe weinig on gelukken ter plekke gebeurd zijn, meent de gemeente toch dat het kruispunt erg onveilig is. Dit wordt onder meer afgeleid uit de telefonische en schriftelijke reac ties van bezorgde ouders die het kruispunt als een gevaar zien voor hun daar passerende kinde- De onveiligheid wordt veroorzaakt door de onoverzichtelijkheid van het kruispunt door de flauwe bocht en het samenkomen van vier wegen. Een ander probleem is dat de bushalte voor het kruis punt is geplaatst. Daardoor steekt een deel van het fietsver- keer over de Groot Haesebroek- seweg/Buurtweg eerder over. Gebleken is dat dit meestal ge beurt op het deel van de Groot Haesebrockseweg, waar al een middenberm aanwezig is. Verder ontstaat een extra gevaar doordat veel automobilisten, ko mende uit de Buurtweg, die vooral tijdens de spitsuren aan- trekkelijk is voor het sluipver- kcer, de bocht afsnijden en aan de verkeerde kant van de weg passeren. De gemeente is nu van plan de aan sluiting van de Buurtweg op de Wilhclminalaan zodanig te ver leggen dat er een scherpe bocht ontstaat, waardoor automobilis ten worden gedwongen hun snelheid te verminderen. Het in halen voor het kruispunt wordt onmogelijk gemaakt. Verder staat de verplaatsing van de bus halte op het programma tot voor bij het kruispunt. In de Wilhel- minalaan komt een rijbaanschei ding en in een deel van de Groot Haesebrockseweg en de Stoep- laan wordt de middenberm door getrokken, net voorbij de krui sing met de Buurtweg en de Wil- helminalaan. Hierdoor moeten voetgangers en fietsers deze weg in twee fasen oversteken. Deze maatregelen moeten ertoe lei den dat de oversteek voor fiet sers overzichtelijker en verkeers veiliger wordt De reconstructie zal zo'n 176.400 gulden gaan kos ten. De verschillende raadscom missies en de gemeenteraad zul len zich nog over deze plannen uitspreken. Al zolang de mensheid bestaat hebben sommigen zichzelf ge zocht door in eenzaamheid tot de grenzen van hun mogelijkheden te gaan. In het Oosten zijn medi- tiatie en yoga de geestelijke mid delen daartoe. Het Westen heeft altijd meer lichamelijke wegen gezocht. Wat is vanzelfspreken der dan als Hollander jezelf te zoeken in een krachtmeting met en op het water? Succesvolle paalzitters kunnen twee meter boven het water van het Oosterduinsemeer nog wat anders vinden dan alleen zich zelf. Op de winnaar ligt 1000 gul den te wachten. Degene die er in slaagt het record te verbeteren krijgt zelfs het dubbele bedrag uitbetaald. Wie die buit wil bin nenhalen moet wel tot zondag middag vier uur z'n paal bezet houden. Voor de lol Wat bezielt iemand om een aantal dagen en nachten onafgebroken op een paal door te brengen? De deelnemers ontkennen dat het geld de grootste trekker is. "Ik doe het gewoon voor de lol", ver zekert Sari van Rooijen uit Noordwijkerhout. Zij is een van de vier vrouwelijke deelnemers en wel een beetje zenuwachtig voor de start. Een groep van medische begelei ders is aanwezig om geestelijk en lichamelijk "doorzitten" te be strijden. De meeste deelnemers hebben zelf geen echte voorbe reidingen getroffen, hoewel een enkeling een kussentje heeft meegenomen. Eén van de agen ten had zelfs de nacht voor de aanvang van de wedstrijd nog dienst gelopen. Agent Poolman heeft een "magische kubus" aan geschaft om de lange uren mee door te komen. Sari van Rooijen] heeft wat boeken bij de hand om de tijd te korten. "Ik heb m'nl hoofd vol gedachten en daar heb ik genoeg aan", verwacht Ruud Oostdam. Slechts één van de deelnemers kan bogen op ervaring. De öO-jarige- Hendrik Steenbeek uit Hazers-I woude heeft al drie keer paal ge zeten. Zijn beste prestatie is toti op heden 88 uur, maar hij is er van overtuigd dit keer verder te zullen komen. Hij is een van de weinigen die bij het bestijgen van de paal regenkleding mee neemt. Het paalzitten kent eigenlijk maar één regel. Je mag op de paal gaan staan, je mag er aan gaan hangen, alleen je mag er niet af. Dat wekt meteen nieuwsgierigheid naar hoe de deelnemers gehoor moe ten geven aan de roep der na tuur. Daarin heeft de organisatie voorzien. De paalzitters hoeven niet "en plain public" met de bil len bloot. Wie een grote bood schap moet doen krijgt discreet een tentje op een stok over zich heen, voor een kleine boodschap kan men de rug naar het publiek toekeren. ARIE JAN KORTEWEG LEIDERDORP - De kinderboerderij in park de Houtkamp in Leiderdorp is voortaan elke doordeweekse middag van twee tot vijf uur open. Tot voor kort kon de boerderij alleen op de woensdagmiddagen open zijn, omdat er niet voldoende mensen waren die toezicht houden. Uitbrei ding van het personeel maakt nu de nieuwe openingstijden mogelijk. Het is de bedoeling om in de toekomst de kinderboerderij ook in het weekeinde open te stellen, maar dan zal er eerst nog iemand bij moeten komen om toezicht te houden. Kinderen die hun schooltuintje in de Houtkamp naast de kinderboerderij hebben kunnen nu elke middag terecht om in hun tuintje te werken. Ook in de Bloemerd is 's middags iemand aanwezig bij de schooltuin tjes. Kinderen die hun schooltuin daar hebben, kunnen er van twee tot vier uur komen werken. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur), zater dag van 16.00-18.00 uur. overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV t Haarlem. Kwartaalabonnement 1 53,45 per post I 75,80 Jaarabonnement t 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A A M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.O. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geesteli|k Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'H. v. Egmond 'tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2