.EIDSCH iÜÉ DAGBLAD CDA zet formatie vast Geadopteerd meisje blijkt ontvoerd Heroïnevangst van 4 miljoen Het Motorhuis rr^RD^r"5 DAGBLAD voor leiden en omstreken W assenaarse zakenman wordt niet uitgeleverd m zeven kilometer Indonesisch parlement roept hulp Tweede kamer in Grote onzekerheid totstandkoming nieuw kabinet Achttien paalzit(s)ters bijzondere aanbiedingen met hoge kortingen in: VAN ROSSUM DU CHATTEL 100 Occasions! OPNIEUW? uÜ NDERDAG 23 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36530 leur G. Koopman i Bureau Witte Singel 1 JAKARTA (GPD) - Indonesische parlementariërs hebben de hulp ingeroepen van de Tweede Ka mer in Den Haag in de zaak van een ontvoerd meisje dat is gea dopteerd door een Nederlands echtpaar. De fractie van de Indo nesische Democratische Partij (PDI) vraagt de Kamer mee te werken om het meisje weer naar haar ouders terug te laten gaan. De PDI-fractie doet dit beroep op STERDAM (ANP) - De Wasse- aarse projectontwikkelaar Leen (47), die ervan verdacht wordt etrokken te zijn bij de "drie mil- len gulden-affaire" waarin ex- otaris Josje S.S. en Arie O. alias, heer Olivier" de hoofdrol spe- tn, zal niet aan Nederland wor- en uitgeleverd. zakenman, die drie weken gele- ,en op verzoek van de Neder- )ndse autoriteiten op het Britse iland Man werd aangehouden, l gisteren op vrije voeten ge teld. Dat heeft een woordvoer- ler van de rijkspolitie bekendge- naakt. Britse rechtbank achtte te wei- |ig termen aanwezig om tegen R. len uitleveringsprocedure te be- jinnen. De rechtbank heeft hier- oe besloten op grond van de lossiers over de zakenman, die loor de Nederlandse autoriteiten laar Groot-Brittannië waren op- {estuurd. en R. wordt verdacht van mede plichtigheid aan verduistering tn oplichting. Hij zou hebben neegewerkt aan de verduiste- ing van drie miljoen gulden, die oebehoorden aan een cliënt van nevrouw S.S.. Dat bedrag werd ater door de ex-notaris als provi- lie betaald aan "heer Olivier", en liens compagnon, itaris S. en deze compagnon zit ten in Amsterdam in voorarrest In afwachting van hun strafzaak. PURMEREND (GPD) - Een 15- jarige meisje uit Monnik- kendam is vannacht slaap wandelend van haar woon plaats uit naar Purmerend gekomen, een afstand van ruim zeven kilometer. Kort i na drie uur werd zij wakker door een val op een brug na bij het ziekenhuis in Purme rend. Het meisje liep op blo te voeten en in een spijker broek. Zij moet de ouderlij ke woning na middernacht I hebben verlaten. Sinds een operatie komt het I geregeld voor dat het meisje slaapwandelt. Haar nachtelijke escapades wa ren tot dusver beperkt ge bleven tot wandelingen in huis. lEVENAAR (GPD) Douane en Koninklijke Marechaussee hebben bij de grenspost Bergh opnieuw een grote partij heroine onderschept. Het gaat ditmaal om ongeveer tien kilo met een verkoopwaarde voor de straathandel van zo'n vier miljoen gulden. )e heroine zat verstopt in de auto van een Turk. Het transport was ook afkomstig uit Turkije. De bestuurder is aangehouden. De heroine werd onder meer gevonden achter de achterbank en in de wieldoppen van de wagen. Iet omvangrijke transport werd overigens al begin deze maand ontdekt, maar het ministerie van financiën heeft de vondst tot dusver geheim willen houden ,,in het belang van het onderzoek", n maart van dit jaar onderschepten oplettende grenswachters twintig kilo heroïne. Deze partij was ook afkomstig uit Turkije. Uit het politie onderzoek bleek dat het transport werd uitgevoerd in opdracht van een in Amsterdam opererende heroinebende. De heroïnekoerier en zijn op drachtgevers zijn onlangs door de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot vier jaar. De officier van justitie is echter tegen het vonnis in beroep gegaan omdat hij de straffen te laag vindt; er was zes en vijf jaar geëist. de Kamer nadat de vader van het ontvoerde meisje, Yus Amir, haar bemiddeling heeft ingeroe pen. Pogingen van de politie en Interpol om het meisje, de vierja rige Kurniawati, terug te halen, zijn tot dusver mislukt. Volgens Yus Amir zijn de adoptiepapie ren van Kurniawati, de geboor teakte en afstandsverklaring ver valst. Kurniawati werd volgens de vader zaterdag 1 november 1980 om vier uur 's middags ontvoerd toen zij voor haar ouderlijk huis speelde in een zuidelijke wijk van Jakarta. Het meisje werd meegelokt door een vrouw die nog niet zo lang geleden in de buurt was komen wonen. Deze vrouw zou ook nog een twee de kind uit dezelfde buurt heb ben ontvoerd. Voor ruim dui zend gulden heeft deze vrouw, die later is gearresteerd, Kurnia wati aan een andere vrouw ver kocht. Via een stichting is het meisje toen geadopteerd door een familie in een dorpje in Friesland. De ouders van Kurniawati willen het kind koste wat het kost te rug. De politic is al maanden be zig in samenwerking met Inter pol om haar terug te krijgen. Maar tot dusver zijn deze pogin gen vergeefs geweest. Vooraanstaande juristen hebben er intussen bij de regering op aan gedrongen een wet in te voeren die de adoptie van Indonesische kinderen onmogelijk dan wel moeilijker maakt. Ook is er op aangedrongen om de talrijke stichtingen die de zuigelingen ter adoptie aanbieden te verbie den. +(Van e r verslaggever) Veel bewolking Veel bewolking en enkele buien. Mini mum temperatuur omstreeks 12 gra den. Middagtempratuur rond 17 gra den. Matige wind, eerst uit uiteenlo pende richtingen, morgen later op de dag aan de kust uit het noordwesten. De verwachting voor morgen en over morgen: toenemende kans op zon, maar ook enkele buien. Middagtempe- ratuur ongeveer 18 graden. gouden ringen, armbanden enz. brillanten sieraden, zilveren sieraden dames- en herenhorloges. zie onze speciale opruimings-etalage. juwelierdiamantair beëdigd taxateur Breestraat95 LEIDEN tel. 120092 DEN HAAG (GPD) De CDA-fractie heeft onoverkomelij ke bezwaren tegen het voorlopige regeerakkoord voor het nieuwe kabinet. Zij heeft fractieleider Van Agt teruggestuurd naar de on derhandelingstafel met de mededeling dat het program ma op ten minste drie punten moet worden bijgesteld. Daarmee is de totstandkoming van een nieuw kabinet uiterst onzeker geworden. NOORDWIJKERHOUT - In het Oosterduinse meer in Noordwij- kerhout is gisteren klokslag twaalf uur het wereldkampioen schap paalzitten begonnen. Zo'n twee meter boven het water met een plank onder het zitvlak en een houten steuntje voor de voeten, dingen veertien mannen en vier vrouwen mee naar het wereldrecord paalzitten. dat staat op 100 uur en 3 minuten. Dat record kan zondagmiddag om 16.00 uur zijn gebroken, als één van de deelnemers het tenminste zolang uithoudt. De deelnemers hebben veelal geen ervaring met deze unieke tak van "sport" en komen voornamelijk uit de omgeving van Noordwij- kerhout. De enige die ervaring heeft is de 50- jarige Hendrik Steenbeek uit Ha- zerswoude. Zijn persoonlijk re cord staat op 88 uur, maar hij is steevast van plan dit keer langer te blijven zitten. De informateurs De Koning, Lub bers en Van Thijn hebben van ochtend het overleg over de vor ming van een nieuw kabinet her vat. In afzonderlijke gesprekken met de drie fractieleiders zijn zij van de opvattingen van de frac ties op de hoogte gesteld. De in formateurs zullen nu aan de hand van de gegevens die zij hebben gekregen, moeten bekij ken of het zin heeft hun informa tiepoging voort te zetten. D'66 wil geen heropening van de onderhandelingen, zoals het CDA heeft voorgesteld. "Dat kan men van een fractie als D'66 niet verwachten", zei Terlouw van middag. De Democraten eisen wel dat Terlouw als gedoodverf de minister van economische za ken de integrerend bewindsman wordt voor de sociaal-econo misch/financiële sector. D'66 gaat wel akkoord met de pro gramma-voorstellen van de in formateurs. De drie onderdelen in het akkoord waartegen de CDA-fractie be zwaren heeft zijn de koppeling tussen loonmatiging en werkge legenheid, de collectieve lasten druk en het belastingstelsel. Ver der hebben de christendemocra ten grote moeite met het "super ministerie" van sociale zaken dat aan PvdA-leider Den Uyl is toe gedacht. Ook moet er duidelijkheid komen over de taakverdeling tussen de minister van onderwijs (Van Ke- menade van de PvdA) en zijn twee (CDA-)staatssecretarispen, vindt de fractie. De defcnsiepara- graaf - en met name het onder deel over de plaatsing van atoomraketten - acht de CDA- fractie, zoals te verwachten viel, eveneens onaanvaardbaar. In een eerste reactie liet Den Uyl gisteravond weten "verbluft en verbijsterd" te zijn over de op stelling van het CDA. Hij ver baasde zich ook over Van Agt die eerder had verklaard dat hij het niet nodig vond het voorlopige regeerakkoord te wijzigen, met uitzondering van de defensiepa ragraaf. Den Uyl noemde de hou ding van de CDA-fractie "onfat soenlijk" tegenover de informa teurs, die volgens hem hadden aangegeven dat er geen verdere ruimte voor onderhandelingen Ook D'66-leider Terlouw toonde zich er verwonderd over dat Van Agt in zijn fractie zo'n grote ne derlaag had geleden nadat hij maandagavond nog had ver klaard dat hij het bereikte ont- werp-akkoord in de CDA-fractie zou verdedigen. "Het is onbegrij pelijk dat het CDA nu dat ak koord op losse schroeven zet. Dit trekt essentiële bouwstenen uit het moeizaam opgetrokken ge bouw weg. Dat betreur ik zeer". Het CDA wil in de sociaal-econo mische paragraaf van het bereik te akkoord het voorgestelde koopkrachtverlies van één pro cent voor de minima schrappen. De fractie wil hier geen percenta ge genoemd hebben. Verder moet er meer worden bezuinigd dan is voorgesteld en ook moet er een duidelijker verschuiving worden aangegeven in het belas tingstelsel, waarbij het laagste btw-tarief moet worden ver hoogd en de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting moeten worden verlaagd. De christendemocraten willen dat er over deze paragraaf alsnog uit voerig gepraat wordt met vakbe weging en werkgevers alsmede met de president van de Neder- landsche Bank, Zijlstra. Wat de zetelverdeling betreft is D'66 akkoord gegaan met de post defensie. De kandidaat-minister voor deze functie is niet Brink horst, zoals aanvankelijk werd gesuggereerd, maar een andere, nog onbekende figuur. Brink horst heeft er de voorkeur aan gegeven fractieleider van de De mocraten in de Tweede Kamer te worden. Bij de PvdA werd gisteren overi gens weersproken dat de Rotter damse burgemeester Van der Louw kandidaat zou zijn voor een van de zes ministerposten die de sociaal-democraten zou den krijgen. (Zie ook pag. 7) Het Motorhuis doet mee aan deopruiming. En goed ook! Met maar liefst 100 occasions van alle merken! ANWB-gekeurd, alle reparaties uitge voerd en met het Bovag Garantiebewijs. Dat sluit alle verrassingen uit, behalve één: de prijs, want die duikelt tijdens de opruiming naar een absoluut diepterekord! wie nu niet komt kij ken loopt een levensgrote kans. dat hij er achteraf spijt van krijgt. Rij dus vlug even bij ons binnen. Dan merkt u meteen dat we tijdens de opruiming óók een bijzonder opgeruimde kijk hebben op de in- ruilprijs van uw auto! I vondellaan 80, Leiden ./CN Tel. 071-769313. 16 PAGINA'S Veel "regionalen" in de Vierdaagse PAGINA 11 Dieptepunt relatie Amerika-lsraël Impasse rondom de kernwapens Jamin haalt naam van zijn winkels PAGINA 13 Het akkoord dat de ba- sis moest vormen voor de 9rote coa,itie blijkt achteraf toch niet zo hecht te zijn. Hoewel het van de zijde van de informateurs om een zogenaamd eindbod ging. waarlegen de drie beoogde coalitiepartners alleen maar ja of nee zouden kunnen zeggen stelt de CDA-fractie doodleuk dat ze in feite vrijwel opnieuw wenst te onderhande len Een belangrijke vraag is wat er fout is gegaan? Heeft CDA-onderhan- delaar zich vergist in zijn fractie, of probeert hij alsnog de PvdA in een zodanige hoek te krijgen dat het voor de socialisten - dat zou trouwens voor elke andere partij gelden - moeilijk, zo niet onmoge lijk wordt zonder smadelijk ge zichtsverlies toe te treden tot een coalitie CDA. PvdA en D 66. Met het risico van speculatie mag als waarschijnlijk worden aange nomen dat CDA-leider Van Agt zijn fractie die kritiek heeft laten spuien, die Van Agt op het ak koord had en heeft. De positie van Van Agt binnen het CDA is zodanig dat wanneer hij het akkoord werkelijk met inzet van zijn persoon had verdedigd het de eindstreep had gehaald, met hier en daar een opmerking in de marge. De manier waarop het is gegaan is op zijn minst ongebruikelijk. Zo wel Van Agt als Den Uyl zegden toe het akkoord in de eigen frac ties te zullen verdedigen Dat het resultaat van het CDA-beraad Den Uyl - die wel rondkwam met zijn fractie - verbijsterde is volko men begrijpelijk. De PvdA-leider is voor de zoveelste maal gecon fronteerd met de grilligheid van Van Agt. Aan de andere kant is het naief te veronderstellen dat het akkoord, bereikt in de nacht van maandag op dinsdag, zodanig was dat het nog slechts een kwestie van de tails zou zijn. De PvdA was wat invloed betreft in het beoogde ka binet overbedeeld, ten koste van het CDA, maar vooral ten koste van D'66. Niet Van Agt. maar Den Uyl was de grote overwinnaar. Daarnaast was er nog een groot aantal vaagheden, plus een ordinaire tijdbom. Den Uyl heeft nadrukkelijk ver klaard dat er, wat zijn fractie be treft, geen millimeter ruimte is om verder te onderhandelen Het zal echter van de politieke wil van de PvdA afhangen in hoeverre er werkelijk geen ruimte meer is. Wil zij namelijk meeregeren dan is het tot op zekere hoogte belang rijker wat het CDA wil dan wat de socialisten zelf willen Het is al eerder op deze plaats ge zegd: de PvdA is veroordeeld om met het CDA richting Catshuis te gaan. Het CDA heeft meer moge lijkheden. Vliegtuigincident MOSKOU! UPI AP) - Een vlieg, tuig, vermoedeluk van Argenti nië. is in het Russische lucht ruim terechtgekomen en in brand gevlogen na een botsing met een Russisch toestel. Het ministerie stelt pogingen in het werk om opheldering te krij gen over het ongeluk, dat al za terdag moet hebben plaatsge vonden. Het incident is gebeurd boven de Sowjet-republick Armenië langs de grens met Iran. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu meteen Naam. Adres: neteren als «.bonnee Woonplaats: Gironr.: Tel S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus. y

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1