Bonden wijzen 140 ontslagen bij Coveco af Naam Jamin verdwijnt Unikap in de problemen Dubbelganger als lokkertje i Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Koekjesgigant gaat reorganiseren Meer vraag naar saneringsregeling Oneens met afvloeiingsregeling DONDERDAG 23 JULI 1981 ECONOMIE PAGINA 13 Ontslagen bij weverij Wegens reorganisatie heeft de Ko- a- ninklijke jutespinnerij en weve- te rij Ter Horst en Co in Rijssen li- ontslag aangevraagd voor 175 n- van de 360 personeelsleden. De ?n ontslagen vallen zowel in de pro- af duktie- als in de kantoorsector. -n Aanvankelijk dacht het bedrijf te a. kunnen volstaan met een her- 'n structurering, die hooguit tach- t- tig tot negentig arbeidsplaatsen s- zou kosten. Uit nader onderzoek a- is echter gebleken dat de spinnc- ?- rij geen toekomst heeft en geheel e- moet worden gesloten. De firma Ter Horst zal de garens in het ?t vervolg uit het Verre Oosten be- le trekken. Hiervoor betaalt de on- i. derneming een lagere prijs dan waarvoor ze nu spint. n Obligatielening f De Nationale Investeringsbank gaat een 12 procent tienjarige 2 obligatielening 1981 van 100 miljoen uitgeven, waarvan de q uitgiftekoers op 28 juli voor beurs zal worden bekendge- maakt. De lening, waarop tot en met 30 juli kan worden inge- schreven, zal worden afgelost in s tien nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen op 1 september van de jaren 1982 tot en met 1991. Vcr- vroegde algehele of gedeeltelijke is niet toegestaan. De storting is op 1 september. Franse Ford De Franse dochteronderneming van het Amerikaanse automo bielconcern Ford wil het aantal werknemers in de fabriek in Bor deaux met enkele honderden l verminderen, zo heeft een woordvoerder van Ford woens dag verklaard. Er werken op het ogenblik nog 3.500 mensen in de fabriek, die versnellingsbakken produceert. t Ford verwacht dat de beperking i van het aantal werknemers in het i vierde kwartaal van dit jaar zal beginnen. De duur van het af- vloeiingsproces zal afhangen van besprekingen met de vakbon den. De maatregel is volgens de woordvoerder noodzakelijk we gens het inzakken van de auto markt. Duitse C en A Bij het kledingconcern C A Brenninkmeyer in West-Duits- land is de omzet vorig jaar met 13,3 procent toegenomen tot 5,9 miljard mark. Een woordvoerder zei gisteren dat C A daar tevre den mee is omdat in 1979 de om zet met niet meer dan 4,7 procent kon worden uitgebreid tot 5,2 miljard mark. Naar hij zei is C A over het ge heel genomen over het lopende jaar niet ontevreden, al is de toe neming van de omzet in de eerste helft geringer geweest dan in de overeenkomstige periode van 1980. Buhrmann-Tetterode Buhrmann-Tetterode heeft met de aandeelhouders van Bruna Hol ding BV overeenstemming be reikt over de verwerving door Buhrmann-Tetterode van 24 pro cent van het uitstaande aande lenkapitaal van Bruna. Tevens werd overeengekomen, dat Buhrmann-Tetterode de doch teronderneming Standaard Boekhandel BV, met 16 boek handels in Nederland, aan Bruna zal overdragen, zo heeft Bruna bekendgemaakt. De betrokken vakbonden hebben een positief advies gegeven over de samenwerking. De betrokken ondernemingsraden hebben een eveneens positief advies gegeven GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN: Datum 22-7-1981 Andijvie per kg. 20, Snijbonen 80. Sper ziebonen 2,40, Tuinbonen 64, Kroten A 16, Spitskool 22-28, Bospeen II 24-91, Waspeen AI per kist 5,10-7,00, Waspeen All per kist 3,70-7,00, Waspeen BI per kist 12,90-17,,50, Waspeen CII per kist 7.50, Breekpeen BI per kist 3.60-4.50. Breekpeen Cl per kist 10.40-13.00. Prei B per kg. 47-51. Radijs (bos) 16. Sla (na tuur) 17-24, Sla II 11. Spinazie 19-22, Uien per kg. 37-93, Peterselie (krul) 16- 25, Selderij 17, Bloemkool 6 per bak I 99-140, Bloemkool 6 II per bak 35-58, Bloemkool 8 I per bak I 55-86, Bloem kool 8 JI per bak I 48. DEN HAAG (GPD/ANP) - De ko mende jaren zal de naam Jamin verdwijnen van de winkelpuien van dit snoepconcern. De 422 winkels zullen losgemaakt wor den van de Jamin-fabrieken in België en Oosterhout en onder gebracht worden in een aparte BV. Om de kostprijs te verlagen zal het concern het assortiment verkleinen en als merkartikel aanbieden in andere winkels. Ook de export zal fors worden aangepakt. Jamin verkeert al sinds 1974 in de rode cijfers. De veertig aandeel houders hebben al zes jaar geen dividend uitgekeerd gekregen en naar verwachting zal dat ook de komende jaren niet gebeuren. De nieuwe koers van het concern zal een investering van vele mil joenen vergen, miljoenen die overigens uit eigen middelen ge haald kunnen worden. Het con cern heeft een eigen vermogen van ruim 50 miljoen. Het probleem van Jamin is het ge ringe aandeel (3,5 procent) dat men heeft in de snoepjesmarkt. terwijl het bedrijf een naambe kendheid geniet van 92 procent Met andere woorden: bijna ieder een kent de naam Jamin, maar bijna niemand koopt de produk- ten. In 1975 heeft het concern al een stevige reorganisatie doorge voerd. De DETAM, de bedrijfs vereniging voor de detailhandel, eiste toen dat Jamin het volledi ge winkelpersoneel op de loon lijst van het concern zou zetten. Jamin heeft daarop een groot aantal buurtwinkels die niet ren dabel bleken te zijn afgestoten. Ook werd in de overgebleven winkels het assortiment uitge breid met andere dan de eigen produkten jamin heeft in 1979 en 1980 al in vijftig van de in totaal 260 eigen winkels een nieuwe huisstijl in gevoerd. het winkelconcept-80. Doel was de 'gezelligheid' in de wikel terug te brengen via wat interieuraanpassingen en een verbreding van het assortiment met bijvoorbeeld luxu brood en de mogelijkheid een kopje koffie te gebruiken. De Raad van Commissarissen van Jamin heeft de 49-jarige Harry van Hees aangetrokken voor de reorganisatie. Deze verdiende zijn sporen in de snoepwereld als directeur van Nuts. DIEMEN (ANP) - Vorig jaar hebben 1500 ondernemers een aan vraag ingediend voor een uitkering omdat zij hun bedrijf gingen sluiten. Ten opzichte van 1979 is dat een stijging van 400 aanvragen Dit staat in het jaarverslag over 1980 van de stichting ontwikkeling en sanering voor het midden- en kleinbedrijf. In totaal hebben tot nu toe 30.000 ondernemers gebruik gemaakt van de sane ringsregeling. waarmee een bedrag was gemoeid van ongeveer 750 miljoen gulden De stichting verwacht een verdere stijging van de aanvragen in de komende jaren, ten eerste omdat de economische omstandighe den daar aanleiding toe geven, maar ook omdat de regeling is uitgebreid. Ondernemers van 58 jaar en ouder kunnen nu tot zij 65 jaar zijn, rekenen op een maandclijke uitkering Aanvankelijk hadden zij daar maar twee jaar recht op Maar niet alleen sanering, ook de ontwikkeling van het bedrijfsle ven behoort tot de taak van de stichting In 1980 verstrekte zij 1.700.000 gulden aan collectieve ontwikkelingshulp zoals kre- dietonderzoeken. adviezen en cursussen voor ondernemers. UTRECHT (GPD) De vakbonden gaan niet akkoord met de plannen van Coveco in Arnhem voor de financiering van een afvloeiingsregeling. Voor deze plannen heeft Coveco maar twee miljoen gulden ter beschikking, veel te weinig voor een aanvullende uitkering aan de mensen die worden ontslagen. 3 BHBBMBi Een van de afgewezen voorstellen betreft het plan te korten op het loon en het niet uitbetalen van de Bonden toch bij overleg hypotheekbank UTRECHT (ANP) - De Westland- Utrecht Hypotheekbank (WUH) is er alsnog mee akkoord gegaan om de vakbonden te betrekken bij het overleg over de reorgani satieplannen en over een sociaal plan. De raad van bestuur van de WUH heeft dit meegedeeld na overleg met de vakbonden. Tot nu toe wilde de WUH de vakbon den niet als overlegpartner er kennen met het argument dat de hypotheekbank geen lid is van de centrale organisatie van bank- werkgevers en evenmin de banfy cao heeft ondertekend maai] dinsdag ging de raad van bestuuij alsnog overstag. Bestuurder A. Steijgert van de' Dienstenbonden FNV zei niet ontevreden te zijn over de jong ste ontwikkeling. "We hebben er hard voor moeten knokken om de raad van bestuur zo ver te krij gen maar we zijn blij dat nu ein delijk de basis is gelegd voor ver der constructief overleg". De bonden hebben overigens wel hun bezwaren gedeeltelijk inge slikt tegen de zogeheten stimule ringsregeling natuurlijk verloop die de directie in petto heeft voor werknemers die nu al hun baan bij de bank willen opzeggen. De bonden vonden die regeling te mager maar ze zijn er alsnog mee akkoord gegaan dat in afwach ting van een definitieve regeling een sociaal plan alsnog als een soort voorlopige afvloeiingsrege ling van kracht wordt. Vorige maand kondigde de WUH aan dat ze 250 van de 900 werkne mers wilde ontslaan maar na he vige protesten van de vakbonden slikte de bank die ontslagplan nen weer in en kondigde aan dat men via natuurlijk verloop het personeelsbestand wilde afslan ken. 2 procent-uitkering aan het eind van het jaar. De vakbonden wil den de personeelsleden laten meedoen aan een financiering via een vrijwillige lening, die la ter zal worden terugbetaald met een „milde rente". Dit voórstel werd niet door de directie geac cepteerd. Vorige week kwam Coveco met het voorstel het koffiegeld (5 gul den per man per week) voor de rond de tweeduizend personeels leden af te schaffen. De leden van de Voedingsbond CNV zijn uit solidariteit bereid het koffie geld in te leveren, in ruil voor het recht mee te praten over de wijzi gingen op het plan om Coveco in te krimpen. De kaderleden van de Voedingsbond FNV zijn „on voorwaardelijk" tegen dit plan, vertelde bestuurder Roel Dik vanochtend. „We weten", aldus Dik, „dat Cove co ondanks de financile regeling er nog steeds moeilijk voor staat. Er moet 50 miljoen op tafel ko men voor het concern weer sterk is. Dat rechtvaardigt geenszins het voorstel het koffiegeld in te trekken". Maandag gaan de bonden weer praten met de hoofddirectie in Arnhem over de voorstellen. Het gaat vooral om ontslagen in Wierden. Van de 153 produktie- Koffieoogst mislukt AMSTERDAM - De consument staat een nieuwe prijsverhoging van koffie te wachten, nu koffie- planten in Brazilië door vorst aanzienlijke schade hebben op gelopen. De oogst van dit jaar loopt geen gevaar, maar de plan ten zijn zo aangetast, dat de op brengst volgende jaar tenminste 20% lager zal liggen. Die ver wachting heeft dc prijzen op de wereldkoffiemarkt inmiddels in een paar dagen tijd met ruim 40 doen stijgen De oogst in Brazilië is dit jaar nog wel groter dan vorig jaar. omdat een groot aantal nieuwe struiken is aangeplant. mensen in de hammen- en con- servenafdcling kunnen er onge veer tachtig worden overge plaatst naar vestigingen in Bor- culo en Twello. De overigen wor den ontslagen, ofschoon er nog steeds contacten zijn met twee bedrijven die de afdeling willen overnemen. Volgens de bonden dreigt voorts ontslag voor ruim zestig mensen in de administra tieve sector. Fiets mee met Schiphollijn UTRECHT (ANP) Reizigers op de gloednieuwe Schiphol- en Veenendaallijn mogen vanaf 1 augustus hun fiets meenemen op de trein. In- en uitladen van fietsen is vanaf dan toegestaan op alle stations die aan deze lijn liggen. De Spoorwegen komen hiermee tegemoet aan de wens van de fietsersbond ENFB en andere or ganisaties die het fietsen willen bevorderen. BRIGHTON (AP) - In de Engelse plaats Brighton werd er gisteren gedemonstreerd legen de commerciële walvisvaart. De demonstranten vroegen 'vrede voor alle walvissen'. Even verderop vond op dat moment de walvisvaart-conferentie plaats. Het voorstel, om de commerciële walvis vaart te beteugelen heeft het ondanks de demonstratie niet gehaald. Rest fietsenindustrie verwacht groei ENSCHEDE (GPD) - Terwijl de Overijsselse fietsenfabriek Uni kap een werktijdverkorting van 40 procent voor haar 400 perso neelsleden heeft moeten aanvra gen. zeggen de andere grote rij wielfabrikanten in ons land, Ba- tavus in Heerenveen en Gazelle in Dieren, dat zij de vraag nauwe lijks kunnen bijbenen. Volgens hen heeft Unikap de vakhandela ren tegen zich in het harnas ge jaagd, van wie velen weigeren nog langer Union-fietsen te ver kopen. Unikap moet de produktie tijdelijk terugschroeven, omdat men zit met te hoog opgelopen voorra den, volgens de directie een ge volg van overbcvoorrading bij de detailhandel, die vorig jaar te op timistisch zou hebben inge kocht. De concurrenten beweren niets van een marktverstopping te kunnen merken, integendeel „De vraag naar onze fietsen is groter dan ooit", aldus commer cieel directeur Hiensch van Bata- vus. ..We maken nu 1900 rijwie len per dag en dat zijn er nog te weinig. Onze omzet nam vorig jaar met 15 a 20 procent toe en dit jaar verwachten we weer zo n groei". Ook verkoopdirecteur Breukink van Gazelle zegt op dit moment nauwelijks aan de vraag te kun nen voldoen. „We werkt n op top capaciteit. met levertijden van zes weken". Hij verwacht dat de omzet dit jaar met 14 miljoen gul den stijgt tot 130 miljoen. Vol gens de RAI gaat de fietsenver- koop in ons land nog steeds om hoog Vorig jaar werden er bijna 1.4 miljoen rijwielen aan de man gebracht, tegen 1.2 miljoen in 1979. Men heeft de indruk dat er in het afgelopen halfjaar weer veel fietsen zijn verkocht, al be schikt de RAI nog niet over exac te cyfers over dat tijdvak. Hiensch meent dat Unikap zijn problemen niet aan de markt (..die is levendig genoegj moet wijten, maar aan zijn eigen ver- kooppolitick. De Overijsselse fa briek is anderhalf jaar geleden begonnen zijn produkten ook te sleten via 'branche-vreemde' ka nalen zoals warenhuizen en dis countzaken. Daar werd dezelfde fiets verkocht als bij de vakhan- del. maar dan met enorme kor tingen. Dat heeft bij veel fietsen handelaren kwaad bloed gezet Zij hebben Unikap de rug toege keerd. Breukink is dezelfde me ning toegedaan ..Unikap lijkt het slachtoffer te zijn geworden van zijn eigen verkooppolitick". „Dubbelgangers gevraagd. In dien u grote overeenkomsten vertoont met bekende Neder landers of prominente figu ren aarzel dan niet...". Via ad vertenties roept de Ensche- dese reclameman Berry Oos- terbaan (25) mensen op die gelijkenis vertonen met be roemde personen. „Alles wat met het gezicht te maken heeft moet vrij perfect zijn. Er mogen wel enkele ver schillen zijn. daar kan de gri meur wel wat aan doen, maar een duidelijke overeenkomst moet er zijn", aldus Ooster- baan. Oosterbaan wil evenbeelden van bekende Nederlanders inzetten bij evenementen. Bij openingen van bedrijven en beurzen, bij feestelijke gele genheden, overal zullen de pseudo's straks optreden. Want dat is het plan achter de oproep „dubbelgangers ge vraagd". Oosterbaan: „Zakenmensen en andere belanghebbenden kunnen bij mij terecht om een dubbelganger te huren, als lokkertje bij een evene ment". Alle dubbelgangers krijgen vol gens zijn zeggen een con tract. Voor ieder uur dat ze voor hem op pad zijn krijgen ze voorlopig 25 gulden netto per uur. Hoe bekender de te vervangen neaenanaer is en hoe groter de vraag naar de pseudo, des te hoger wordt het honorarium. „Het percen tage dat ik er zelf aan verdien is dus ook weer afhankelijk van de marktwaarde van de echte". Voordat deze mensen worden ingezet zullen zij op het gebeuren worden voorbe reid. Ze worden door de gri meur „bijgewerkt" en verder met passende begeleiding naar dc plaats van het optre den gebracht Pseudo pnns Bernhard zal dus verschijnen in een limousine en omringd worden door lijfwachten Oosterbaan: „Alles zal per fect worden geregeld". Oosterbaan pakt de zaken di rect feroot aan Op 25 juli geeft hij in Krasnapolsky in Amsterdam een party voor alle dubbelgangers die zich bij hem hebben gemeld. Dat zijn er nu ongeveer 170 Oos terbaan: „Deze avond zal worden gepresenteerd dooi Fred Futselaar Hierbij zijn ook de echte beroemde Ne dcrlanders uitgenodigd. Zc treffen de evenbeelden el kaar en kunnen we meteer toestemming aan ze vrager voor het inzetten van d« pseudo-beroemd heden Di wordt dan nog wel schrifte lijk vastgelegd. Wy nemen d« verantwoording en willei dus geen moeilijkheden I ACTIEVE AANDELEN DONDERDAG 23 JULI 1981 Kon. Olie Nedlloyd groi NMB Ogem holdini Pakhoed hold Pakhoed hold Philips Robeco 52.20 51.80 110.30 195.00 375.00 BINNENLANDSE AANDELEN 135.00c 135.00a 27.00 26,50 760.00 770.00 39,20e 90.00c 75,10 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD 145,50 145.50 BELEGGINGS- INSTITUTEN 1*0 00 12000 B3KKT, i Duitse Mark l< Ital lire <IOOO< Portuc^ 187.50c 185*50 50.80 50.80 35.50 35.40 1296.00 1296.00 10.00 113.00 21.50 «.SO 2ZS 2.U 45.75 48 TS 131 SO 43.25 46.25 34.25 37.25 15 74 16.04 2 «8 2 12S, Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs zakte vandaag weer zachtjes weg in een zoete zomerslaap. De activi teit op de vloer stond op een zeer laag pitje. Bovendien moest de beurs in Amsterdam opboksen tegen invloeden van binnenaf, die een druk op de markt legden Dc dollar was ruim twee cent lager en de Dow Jones-index van de Amerikaanse beurs ging byna 10 punten achteruit Kon. Olie kreeg hierdoor wat aanbod te verwerken en moest 1.50 om laag op 88.50. Ook Unilever wa^ zwak met een verlies van 1.20 op f 144.60 KLM was zelfs aan de flauwe kant De koers dook 4,50 naar beneden op 97,50 De overige internationale waarden hielden het verlies beperkt tot enkele dubbeltjes. Heineken raakte 1.50 kwijt op 45.50 Het weer doet dan ook niet ver moeden dat de bieromzet in ons land thans erg hoog ligt Bij de verzekeraars moest Ennia 1,50 prijsgeven op 123 Het fonds steekt de afgelopen dagen met doorlopende verliezen toch wat af by de andere assuradeurs.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13