Monsterplan voor stadsverwarming Cortes niet beloond Film Paus in Lourdes Politieke problemen bedreigen de FIDE Leidsch Dagblad organiseert LEIDSCH DAGBLAD 'n aktieve krant! ELSEVIERS LEZERS S'CHRIJVEN: Zigeuners Het Nederlandse volk staat bekend om zijn vrijheidsliefde en to lerantie t.o.v. anderen, in het bij zonder tegenover hen die een an dere huidskleur, een ander ge loof of een andere manier van le ven hebben. Het Nederlandse volk schijnt nu echter over te gaan tot een daad. die in wezen tegengesteld is aan hiervoor genoemde eigenschap. Het staat op het punt zijn ambte naren-dom de vrijheid te geven een gedachtespinsel te creëren, waardoor een aantal mensen, die onder het predikaat 'zigeuners' door het leven gaan, in een dwangmatige situatie wordt ge dwongen. En dit gedachtespin sel wordt dan een terrein waar aan de status 'huis van bewaring' wordt toegekend om deze groep mensen in op te bergen. Wij zou den kunnen zeggen, dat het Ne derlandse volk gedurende de ja ren 1940 - 1945 een strenge leer school heeft doorgemaakt, maar de vraag is gewettigd of wij er werkelijk wat van geleerd heb ben. Want hoe staat het met die begrip pen 'vrijheidsliefde' en 'toleran tie' t.o.v. anderen, die zo hoog in ons vaandel geschreven staan? En wat betekent het begrip 'naastenliefde' voor hen. die zeg gen dat het gebod 'hebt uw naas te lief als u-zelf voor hen het hoogste is? Betekent dat niet dat men anderen, die er een afwij kende manier van leven op na houden dan die welke wij ge wend zijn, het volste recht ver leent hun leven te leiden op de manier die voor hen het beste is? Of is dat alleen toegestaan aan hen die zich buiten de denkbeel dige grenzen van ons land op houden, alsof de mensheid in groepen zou kunnen worden ver deeld welke wel ongelijksoortig maar niet gelijkwaardig aan el kaar zouden zijn? De indruk ontstaat dat de begrip pen 'vrijheidsliefde' en 'naasten liefde' een holle klank beginnen te krijgen. Wie is die regerende instantie, die zich het lot van zijn medemensen, de zigeuners, wil aantrekken en maatregelen treft om te voorkomen dat er onrecht wordt bedreven in Nederland? Door de eeuwen heen is er voort durend een beroep op de mens heid gedaan om te strijden tegen de ziekten van hebzucht, haat en geweld. Zij die enigermate oplet tend rondkijken in onze wereld, kunnen waarnemen dat deze op roep zijn actualiteit nog steeds niet heeft verloren. De vraag is echter of er nog men sen zijn die aan deze oproep wil len luisteren en er ook gevolg aan willen geven. J. Carton Pr. Mauritslaan 60 Voorschoten (Door de redactie ingekort). Pi'oject in Gelderland 524 miljoen gulden ARNHEM (GPD/ANP) - In Gel derland worden voorbereidingen getroffen voor een gigantisch stadsverwarmingsproject. Een provinciale studiecommissie heeft de mogelijkheid aanvaard baar genoemd voor afstandsver warming in Midden-Gelderland. De uitvoering van dit werk zal ongeveer 524 miljoen gulden kosten en hpt provinciaal be stuur rekent 'bij die investering op medewerking van het minis terie van economische zaken. Na het jaar 1996 kan het project lo nend worden of zoveel eerder als de grondstoffen voor de energie stijgen boven het normale peil. De eerste warmtebronnen zijn de nieuwe centrale van de Provin ciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij in Nijmegen en de vuilverbrandingsinstallatie in Duiven bij Arnhem. Op den duur kunnen 60.000 wooneenheden op het project worden aangeslo ten. Om te beginnen denkt men daarbij aan nog te bouwen woon wijken bij Arnhem en Nijmegen en aan de tuinbouwkassen tus sen de Rijn en de Waal. Voor de organisatie van het geheel wordt een afzonderlijke vennoot schap opgericht, waarin behalve de provincie en de PGEM deel nemen, de betrokken gemeenten en Nuts-bedrijven. Deze laatsten krijgen een belangrijk aandeel bij de distributie van de door enorme buizen te leiden af- standswarmte. In de loop van het volgend jaar denkt men de eerste wooneenheden te kunnen aan sluiten en wel in de Arnhemse wijk Kronenburg. Dit belangrij ke project wordt ook uit een oog Het aantrekkelijkst lijkt het de pro vincie de taken zo te verdelen dat de PGEM het transport van de waimte en de aanleg van de hoofdtransportleidingen voor haar rekening neemt en dat de gemeentelijke gasbedrijven de distributie gaan verzorgen. Dat moet gebeuren op basis van een "joint venture". Dat betekent dat de gezamenlijke gasbedrijven de distributie gaan verzorgen waar door het risico voor de afzonder lijke bedrijven kleiner wordt. Gedurende de looptijd van het project, dat gecoördineerd wordt door de PGEM zijn 7.600 extra manjaren meer nodig dan in de situatie waarin gasverwarming zou worden toegepast. Bekeken moet nog worden wat bijvoor beeld de levering van materialen (veelal buizen) voor gevolgen kan hebben voor de werkgele genheid in het gebied. In een televisietoespraak tot het internationaal eucharistisch congres in Lourdes heeft paus Johannes Paulus 2 gisteren de katholieken over de gehele we reld eraan herinnerd, dat Chris tus van alle gelovigen moed tot lijden en zelfs de marteldood ver wacht. Centraal in zijn bood schap stond een principiële uit eenzetting van de katholieke leer der eucharistie. De boodschap werd zaterdag j.l. opgenomen in het Gemelli-zie- kenhuis in Rome door de Ita liaanse televisie. Verschillende landen hebben de uitzending via de Eurovisie overgenomen. Tele visiestations in Noord- en Zuid- Amerika zonden de paustoe spraak in zijn geheel uit. De deel nemers aan het eucharistische congres in Lourdes konden de toespraak schermen ~iij het congres in Lourdes zijn ge wonden gevallen. Toen gister avond in de kathedraal de bood schap van Johannes Paulus II aan het congres werd afgedraaid, ontstond er een chaos. Toen de vertegenwoordiger van de paus, curiekardinaal Bernardin Gantin, uit de kathedraal werd geleid, werden verscheidene mensen voor de hoofdingang on der de voet gelopen. De gewon den, waarvan het exacte aantal nog niet bekend is, werden naar een ziekenhuis overgebracht. Een Engelse actiegroep 'christe nen tegen racisme en fascisme' (Caraf) heeft een verklaring uit gegeven naar aanleiding van de houding van regering en politie tegenover de recente rellen in di verse steden in Groot-Brittannië. Daarin noemt de actiegroep de politiemacht een 'goed georgani seerde politieke actiegroep'. Zo- wel regering als politie, aldus Ca raf, zien dc rellen in de eerste plaats als uitingen van misdadi ge elementen en niet als een ern stig teken van verwarring en wanhoop. De actiegroep Caraf werd in 1977 opgezet door leden van een aantal organisaties, o.a. van de afdeling samenleving en rassenverhoudingen van de Brit se raad van kerken, de Rooms- Katholieke commissie voor ra ciale rechtvaardigheid, de qua kers en de Christenstudentenbe weging. Voor het eerst sinds 1973 is het aantal priesterwijdingen in de rooms-katholieke kerk gestegen. Het statistisch jaarboek over 1979, dat vandaag te Vaticaan stad is vrijgegeven, meldt dat in 1979 de stijging in vergelijking met 1978 1.33 procent bedroeg. Sinds 1973 was het aantal wijdin gen jaarlijks met gemiddeld 2 procent teruggelopen. In 1979 werden op drie na 6.000 priesters gewijd. De stijging be droeg in Afrika ruim 12, in Azië ruim 6 en in Noord- en Zuid- Amerika bijna 3 procent, terwijl in Europa de dalende tendens zich voortzette (min 3.1 procent). Op 31 december 1979 was 18 pro cent van de wereldbevolking rooms-katholiek: 794 miljoen. HOORN (ANP) In Hoorn vlogen de schijven gisteren massaal over het gladde houtwerk bij het nationaal kampioenschap sjoelen. Zo'n honderd sjoelbakken waren in het centrum van de stad opgesteld en van lijd lot tijd ontwikkelde zich een vinnige strijd tussen de deelnemers. ATLANTA (DPA) - Het voortbe- staarPvan de wereld schaakbond (FIDE), die momenteel in Atlan ta vergadert, wordt bedreigd door voornamelijk de politieke problemen binnen de schaakwe reld. Dc Verenigde Staten wei gerden de Libische deelnemers aan het congres. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie eist een plaats in de bond op. Bovenal speelt echter het probleem rond de wereldtitel-tweekamp tussen titelverdediger Anatoli Karpov en uitdager Viktor Kortsjnoi. De voorzitter van de FIDE, Fridrik Olafsson schoof met de data van die tweekamp. Wegens ongelijke persoonlijke omstandigheden, meende hij, zou de begindatum op 19 oktober moeten vallen en niet op 19 september. In die tijd zou de Sowjet-Unie de mogelijk heid hebben om de vrouw en zoon van Kortsjnoi een uitreisvi sum te verlenen. In Atlanta stelde de delegatieleider van de schaakbond van de Sow jet-Unie echter een ultimatum aan de FIDE: of de tweekamp begint op 19 september of er wordt helemaal niet gespeeld. De organisatoren uit Merano, waar zal worden gespeeld, ble ken op technisch organisatori sche gronden - voorstander van de eerste begindatum. De organi satoren dreigen de FIDE met een schade-claim als niet aan de ver plichtingen, die in de overeen komst staan, wordt voldaan. Het bestuur van de FIDE is van plan te bemiddelen om de match te redden. Lukt dat niet, dan hangt Karpov het verlies van zijn titel boven het hoofd wegens het niet verschijnen. NOORDWIJK - De Colom biaan Alejandro Cortes, als tweede geklasseerd in het met 25.000 dollar ge doteerde Zomer Satelliet circuit is op de Noord- wijkse tennisbanen in drie sets onderuit gegaan te gen de pas 18-jarige Zweed Sjogren: 3—6, 7—5, 3-6. Tegen de vanaf de achterlijn vast en secuur tennissende Zweed bleek de gedurfde aanvalstac- tiek van de Colombiaan niet lonend. Beter verging het de als eerste ge plaatste Zuidafrikaan Pirow, die geen problemen had met de Amerikaan Hale: 6-1, 7-5. Maar de Amerikanen hebben meer ijzers in het vuur. Vijf van dg tien Amerikaande deelnemers zijn nog in de strijd. Even zoveel Ne derlanders zijn nog actief in Noordwijk. Het zijn Thung, Don, Schapers, Gorter en Van Boee kei. die René Broers in twee sets aftroefde (6-3, 6-4). Hak speelde een goede partij tegen de Italiaan Baiaro maar kon niet door de hechte dekking heenkomen: 4-6, 7-5, 3-6. In het herenenkelspel B hielden Herman van der Capellen en Leon Damen de eer van de Leid- se regio op. Van der Capellen was na een slechte start heer en meester tegen Bloemendaal: 1—6, 6—3, 6—3. Leon Damen had geen kind aan de Duitser Nickel en stond slechts drie games af (6-2, 6-1). Bij de dames B was Jacqueline van Wijk succesvol. De Forescate-speelster liet oppo- nente Pietersz met 6-3, 6-2. Het herenenkelspel C baart de or ganisatie nogal wat zorgen. Er zijn liefst 128 deelnemers en de partijen duren langer dan aan vankelijk werd aangenomen. Vandaar dat vandaag ook wed strijden op 'Zee en Duin' in Kat wijk en 'Gevers Banen' in Noord- wijk worden gespeeld. Artesia In Koudekerk, bij het toernooi van Artesia bleef elke verrassing uit. Alie Snellenberg (als eerste ge plaatst in het DEC) kende geen pardon met Kitty Croon: 6-1, 6-3. In het HDC lieten Goemans en Thuis zich niet verrassen door üosma en Van der Bosch (6-3, 6-1) en het ongeplaatste koppel Roelvink Romberg sleepte twee overtuigende zege uit het vuur: 6-4, 6-4 tegen De Bruin/De Bruin en 6-0, 6-0 tegen Ouds hoorn/Oudshoorn. Een halve Fi naleplaats is hun loon. Voor het Meren wij kdubbel Leontien Poots-Hans Thuis was er geen probleem tegen het duo Snellen berg. Met 6-4, 6-2 verzekerde Thuis zich van een tweede halve finaleplaats. ATLETIEK - Sammy Monsels heeft gisteravond tijdens atle tiekwedstrijden in Den Haag voor de beste Nederlandse sei zoenprestatie gezorgd op de 200 meter. Hij liep de "dubbele" sprint in 20,7 seconden. Wybo Lelieveld (De Bataven) won de 800 meter in 1.51,0 minuten. ALGEMEEN - Het internationaal Olympisch comité, bevreesd voor een Afrikaanse boycot van de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles, probeert te ver hinderen dat het Zuidafrikaanse rugbyteam in de Verenigde Sta ten oefenwedstrijden kan spelen. TENNIS - De Argentijn Jose-Luis Clerc heeft het internationale toernooi van Chestnut Hill en ruim 75.000 gulden gewonnen. op vrijdag 24 juli in Noordwijk voor de jeugd t/m 13 jaar. Plaats van handeling: strand t.o. politiepost. Aanvang 14.30 uur. Deelnemerskaarten zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij de VVV Noordwijk en vanaf 13.00 uur ter plaatse. I MAGAZINE Afgelopen weekeinde vormde Am sterdam de achtergrond voor een groots vollemaan-feest. druk be zocht door de discipelen van de zo spoorslags verdwenen Bagh- wan Shree Rajneesh. Een grote zee van rood en oranje, dat elkaar knuffelde of slechts in eikaars ogen keek. EM heeft een nuchter en niet-be- t grijpend verslag. Leuk dus. "Twee sannyassins zien elkaar reeds van verre aankomen. Op dat moment krijgt de gang een huppelend karakter, dan wordt er gegrinnikt en vervolgens ge gierd. Om niet meer bij te ko men: het is niet een zich benat- ten, maar eerder een genoeglijk schuddebuiken, de lach van de bevrijding". De verslaggever snapt het allemaal niet zo en krijgt dus te horen: "Als je dat niet voelt, dan ben je gewoon in een heel andere spa- Dat zal dan wel. EM omschrijft het 'gebeuren' als volgt: "Het Bagh- wan-gevoel is nauw verwant aan het Wilhelmus-gevoel". Om tot de conclusie te komen: "En wie weet is het inderdaad wel fijn om eindelijk eens niet jezelf te zijn. Een vergelijkend warenonder zoek leert overigens, dat goedko pere middelen om het Baghwan- gevoel deelachtig te worden aan zienlijk minder kans op de ziekte van Pfeiffer opleveren". Elk jaar worden één miljoen Ne derlanders slachtoffer van van dalisme. Over dit verschijnsel is een studie verschenen en EM schrijft daarover een analyse over. ïnlormateur De Koning. '"Op het ogenblik', zegt de nieuws lezer. 'is het wachten nog op pre mier Van Agt die kennelijk nog niet is teruggekeerd van zijn be zoek aan de wielerronde van Boxmeer'. 'Prima, prima', mom pelt de ontbrekende fractielei der. Zelden hebben wij het ANP- nieuws zo snel op zijn accurates se kunnen checken. 'Bij het vol gende nieuws zijn we er mijn heer', zegt chauffeur Bron. Om half elf rijdt de dienstauto het Binnenhof op en "vijf minuten later krijgt de premier de al door hem tegemoetgeziene schrobbe ring van informateur De Ko ning". Foei toch. En VN kreeg deze week ook al geen dagboekaantekenin gen van A. van Agt. Scenarioschrijven is een vak, dat door velen wordt uitgeoefend, maar door weinigen wordt ver staan. Althans zo denken sommi gen erover. Wim Verstappen: "Wat veel scenarioschrijvers hier niet begrijpen is dat gedachten en intenties die je zo gemakke lijk op papier zet in de film niet overkomen. 'Hij is een filosoof, lees je dan bij voorbeeld. Maar hoe maak je in een film duidelijk dat iemand een filosoof is? Moet je hem het verzameld werk van Spinoza laten voorlezen?" VN ging tevens op zoek naar de achtergrond van de rellen in En geland. Het kleurkatern gaat over Tibet- een verboden land. De (in)formatieperiode moet Dries Van Agt, als wielrenfanaat, danig zijn opgebroken. Behalve één dagje Alpe d'Huez kon er alleen nog een avondje Boxmeer vanaf. Daar zou hij om half negen het startschot geven voor de wieler ronde. Maar hij had zijn Haagse companen wél beloofd om negen uur terug te zijn. VN-redacteuren Van Tijn en Van Weezei waren erbij en reden mee terug naar Den Haag. waar Van Agt een standje zou krijgen van de praktijken van het Philips-con cern hebben zich niet alleen in de bedrijfs-economische sfeer af gespeeld. In de jaren dertig heeft het Eindhovense concern zijn portiersdienst omgesmeed tot een complete politiemacht die ook buiten de fabriekspoort zijn terreur uitoefende. Aldus een ar tikel in HP deze week, waarin Frans Dekkers de terreur van Willem Dijs, de communisten jacht van Philips en de samen werking met de Gestapo be schrijft. HP geeft onder meer het volgende voorbeeld van de communisten jacht onder de Philips-werkne- mers in die tijd: "De arbeider K. neemt aan de fa briekspoort een exemplaar van het communistische blad De Luidspreker aan en groet de ver spreider, een oude schoolkame raad. Hij zag dat de portier daar op zijn controlenummer innam. Kort daarop volgde zijn ontslag". Wanneer politie-inspecteur Willem Dijs zijn intrede doet, wordt het helemaal bar. Intimidatie en bruut optreden tegen vermeende linkse elementen zijn aan de or de van de dag. En wanneer het nationaal-socialisme in Duits land opkomt vinden Dijs en zijn handlanger Brinkman in de na zi's hun geestverwanten in de ge meenschappelijke communis- tenhaat. Een even opzienbarend als lezenswaardig artikel. Koos Rietkerk, voormalig staatsse cretaris van sociale zaken, is het niet eens met Van der Doef en Albeda, maar: "Ik wil niet terug naar de armenzorg". Ook sprak HP met een aantal jeug dige heroïnegebruikers en schrijft Cees Nooteboom een be spiegeling over Florence. I hervormd nederland Van de grote schoonmaak in Ne derland komt niets terecht. Her vormd Nederland heeft onder deze kop een artikel gewijd aan het opruimen van de gifbelten in Nederland. Na Lekkerkerk is een groot aantal speurders op zoek gegaan naar nog meer van dergelijke rotzooi in Nederland en men kwam tot 4000 plaatsen. Inmiddels moeten er, volgens de speurneuzen, alweer tientallen zijn bijgekomen. "Je kunt niet compleet zijn. Je moet kiezen. Zo werken bijvoorbeeld alle che mische wasserijen met tri- en perchloor-ethyleen, giftige stof fen. Als we daaraan beginnen kunnen we de hele provincie wel rood kleuren". HN stelt dat het uitgangspunt van Lekkerkerk, dat alles schoon moet, al lang verlaten is. Een van de ambtenaren die aan de voor bereiding van de wet bodembe scherming werken: "Ik wil niet zeggen dat het weggegooid geld is, die opruiming. Maar zonder een goed preventief beleid creë ren we nu de Lekkerkerken van de jaren negentig". "De drugsverslaving is een non stop klinkend alarmsignaal van een talende cultuur. Een cultuur die gebaseerd is op het hebben, bevordert nu eenmaal versla ving", zegt Hans Visser, direc teur van de Stichting voor kerke lijke sociale arbeid van de her vormde gemeenten in Rotter dam. Visser is een voorstander van het verschaffen van heroïne aan drugsverslaafden. "Iemand die niet van de heroïne afgebracht wil worden en dit derhalve zelf ook niet kan, heeft toch recht op een menswaardig bestaan. Aan die mensen moet je ook kwalita tief goede heroïne verstrekken en hygiënische middelen als spuiten, zodat ze gespaard blij ven voor allerlei rotziekten en kunnen opknappen". HN signaleert verder dat de vrou wen in Amerika door een diep dal gaan en wijdt een artikel aan de zigeuners. Amerikaans onderzoek heeft uitge wezen dat drie van de vier men sen het liefst thuis willen ster ven. De Tijd besteedt aandacht aan de discussie hierover. "Het gaat om een uiterst dringende fase in jp leven en om dan naar een instituut te worden verwe zen. Dat instituut mag dan nog zo goed zijn - en daarover valt nog heel wat te zeggen - het blijft toch altijd een vervanging, een min of meer noodzakelijk kwaad. Je raakt een groot stuk privacy kwijt, je krijgt een bed, een nachtkastje, misschien nog een prikbord aan de muur, als je geluk hebt een eenpersoonska mer en daarmee houdt het wel op", aldus dr. Oostvogel, genees heer-directeur van het verpleeg huis Antonius in IJsselmonde. De acteur Joop Admiraal, die zelf zijn vader thuis in diens sterven begeleidde: "Ik had een met viooltjes geborduurd tafelkleed over het voeteneind van zijn bed gehangen en bij de deur had ik bloemen neergezet. In sommige ziekenhuizen hangen van die akelige foto's, een akkerland- schap in de winter met enge kale wilgen. Dat is dan kunst. Daar kijk je naar vanuit je bed. Dat is toch vreselijk? Er moeten leuke appelbomen in bloei hangen, iets vrolijks". Joke van Calcar coördineert het project Terminale Thuiszorg Amsterdam en omstreken: "Er wordt wel eens tegen me gezegd: wat heb jij een rotbaan. Maar dat is niet waar. Ik vind het erg be langrijk mensen de kans te ge ven in hun eigen bed dood te gaan, een steentje daartoe bij te dragen". Bram Vermeulen worstelt met het maken van een liefdeslied, al is hij er al vaak erg dichtbij ge weest: "Het is het meest interes sante gevecht dat ik ooit heb ge voerd. Hoe krijg je zo'n nummer èn rockend, èn teder ën sexy? ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12