H* 4?r Armoede Enschede treft ook politie Reportage mssM Schaarste en corruptie leiden tot groeiende ontevredenheid s "t'i "f Ts 5ï> W™WL Afwijzing rollenbank ramp voor politie n Aangepast fregattenplan bespaart 52,5 miljoen WOENSDAG 22 JULI 1981 PAGINA 15 Door Anton Koene In West-Europa heeft Roemenië de naam een buitenbeentje te zijn in het door de Sowjet- Unie gedomineerde Oost-Europa. Dat geldt ook voor Joegoslavië, maar dat land is an ders dan Roemenië niet aangesloten bij de tegenhanger van de NAVO, het Warschau pact, en valt ook geografisch buiten de di recte Sowjet-invloed. Roemenië daarente gen grenst aan de Sowjet-Unie en ligt inge sloten tussen Bulgarije, Hongarije en Tsje- cho-Slowakije. Het „andere" beeld dat Roemenië niet alleen in Nederland oproept, wordt vrijwel geheel getekend door de onafhankelijke positie die president Ceaucescu probeert in te nemen ten opzichte van Moskou. Roemenië veroor deelde in 1968 de invasie door het Warschau pact in Tsjechoslowakije en stelt zich ook nu op het standpunt dat de Poolse kamera den zelf moeten uitmaken wat goed is voor hun land. Er wordt wel gezegd dat Moskou die zelfstan digheid van Boekarest tolereert omdat het gebruik kan maken van de bemiddelende rol die Ceaucescu kan vervullen. In relatie tot Israël bijvoorbeeld, maar ook in het con flict met China. De Russische leiders hebben bovendien de zekerheid dat Ceaucescu bin nenslands regeert volgens strikt marxisti- sche-leninistische principes: elke oppositie wordt in de kiem gesmoord, de partij, waar in familieleden van Ceaucescu sleutelposi ties bekleden, is almachtig. In die zin kan een groot vraagteken worden gezet achter Roemenië als „buitenbeentje". Onze correspondent voor Oost-Europa, An ton Koene, verbleef enige tijd in Roemenië en signaleerde Poolse temperaturen. Onte vredenheid, gebrek aan eerste levensbe hoeften, sterker wordende weerstand tegen het binnenlands beleid van Ceaucescu. In dit artikel concludeert hij dat ook in Roeme nië een „nieuwe revolutie" niet is uitgeslo ten. BOEKAREST - „Waar zijn onze levensmidde len gebleven?". Deze vraag houdt de meer derheid van de Roeme nen dag en nacht bezig, terwijl ze met zere voe ten en lusteloos van winkel naar winkel sjokken en eindeloos in de rij staan voor de es sentiële dagelijkse le vensbehoeften. In de winkels in Boekarest was kort geleden geen vlees, geen suiker, geen kaas, geen verse groen te, geen toiletpapier. Er was alleen sporadisch koffie te koop. Iedere klant kreeg een rant soen van twee ons. Voor het eerst in maanden waren er ook eieren. En verder waren er potten jam, geconserveerd fruit en paprika's bij de vleet. De restaurants hadden niet veel meer te bieden dan salade, kippelevertjes en wat twijfelachtige schnit zels. En dan te weten dat Boekarest en omge ving één van de best be voorrade streken van Roemenië is. voedseltekort is een gevolg van Roemenië's meedogenloos, naar de letter uitgevoerd be- leid niet méér buitenlandse schulden te maken, geen im portgoederen te betalen met exportgoederen en het plan de betrekkelijk kleine schuld af te lossen met meer expor- „We exporteren natuurlijk le vensmiddelen. maar de be langen van ons volk komen op de eerste plaats", werd mij door staatssecretaris van landbouw, Constantin Istra- te, en waarnemend directeur van de Plancommissie, Torna Melinte verzekerd. Op papier, gegeven het feit dat iedere volwassen Roemeen 62 kilo vlees per jaar consumeert en op een gewone doordeweekse dag 3000 calorieën naar bin nen werkt, lijkt er voor een land met een zo omvangrijk landbouwgebied geen reden te zijn om ook maar één inwo ner honger te laten lijden. Dat er toch schaarste is, schijnt te worden veroorzaakt door gesjoemel met de produktie- cijfers. Daarop is het hele planningsysteem gebaseerd. Maar die cijfers worden bij el ke ambtelijke schijf, van de staatsboerderij tot het minis terie, naar boven „herzien" tot zij het jaarlijkse „plan" marginaal Achter overschrijden. Want in het Roemenië van pre sident Ceaucescu is er niets ergers dan verder te gaan dan in het almachtige staatsplan is voorzien. Als de werkelijke produktie X is, de vastgestel de produktie X plus Y en het exportcontingent op X. dan blijft er weinig of niets over voor de eigen markt. Straatbeeld in Boekarest: ook hier de dreiging De autoriteiten weten heel goed wat er gaande is. Maar toege ven zou ook betekenen een er kenning dat de Roemeense produktie in de landbouw ver achter is op het schema en dat het landbouwbeleid heeft ge leid tot een noodlottige achteruitgang van talrijke agrarische staatsbedrijven. Met andere woorden: het plan is mislukt. Maar in Roemenië is het plan onfeilbaar. Een ander excellent voorbeeld van het verschil tussen de of ficiële versie en de feiten zijn de woonomstandigheden van 20.000 buitenlandse studen ten, uit 120 landen, van wie er •olutie. veel in Boekarest studeren. „Wij zorgen voor de huisves ting van de studenten tegen de spotprijs van 50 Lei (3.30 dollar) per maand", vertelde de persoonlijke adviseuse van de minister van onder wijs, mevrouw Mircea Racea- nu. „Voor 500 Lei per maand kunnen ze bovendien drie maaltijden per dag krijge- Onbewoonbaar Dat kan inderdaad. Maar de ge bouwen waarin veel studen ten in cellen wonen, die niet groter zijn dan 2,5 bij 1,5 me ter en die vaak geen venster hebben, zouden naar zelfs de meest primitieve westerse maatstaven onbewoonbaar moeten worden verklaard. Vuilniskokcrs zijn volledig verstopt door rottend afval. Omdat er geen vuilnisem mers zijn, wordt het vuil uit de ramen langs het trappen huis naar beneden gegooid op een minuscuul binnenplaats je. De gebouwen zijn door drongen van de stank van ge blokkeerde en kapotte WC's. Een conciërge beneden vraagt alle bezoekers zich te legiti meren en noteert de i van Roemenen die buiten landse studenten bezoeken. De lijst wordt elke dag opge haald door de politie Het al ternatief voor deze huisves ting is een kamer voor 150 dol lar per maand te huren, wat moet worden betaald in harde valuta. Weinig studenten kunnen dat betalen. De meerderheid komt uit de ontwikkelings landen en studeert in Roeme nie omdat ze zich dat in het eigen land niet kunnen per mitteren. Niettemin, verze kerden zij ons, zijn de omstan digheden waaronder de Roe meense studenten wonen zelfs slechter. Bijna niemand gaat in de mensa eten. „Zelfs een kat zou het niet overle ven", zo zei een student Onderdrukking De Roemeense leiders hebben genoeg reden zich zorgen te maken over wat er in Polen gebeurt. Dezelfde sympto men worden hier duidelijk. De tolerantie ten opzichte van de wijdverspreide corruptie en het nepotisme, dat van hoog tot laag deel uitmaakt van de Roemeense manier van leven, gaat net zo snel om laag als de aanvoer van con sumptiegoederen slinkt. Het belangrijke verschil is dat in dit land. waar dissidenten meedogenloos worden onder drukt, nog geen duidelijke centrale groep bestaat die de heersende ontevredenheid kan kristalliseren. „Dit is niet de communistische partij waarvoor ik na de oorlog gete kend heb", zegt een overtuigd communistisch veteraan, die nu volledig gedesillusioneerd is door het systeem. Maar hij illustreert wel een ander „Pools" symptoom: ook in de partijgelederen zelf is de onte vredenheid binnengeslopen. Een lange hete zomer - de tem peraturen zijn al 36 graden in de schaduw - zou Roemenië tijdelijk kunnen redden van het uit de hand lopen van de moeilijkheden. Tenzij er een fundamentele verandering in het beleid komt voordat de bescheiden aanvoer van groenten op de vrije markt opdroogt, staat het land voor de dreiging van een onvermij delijke revolutie. (Van onze correspondent) ENSCHEDE (GPD) - De benarde financiële positie van Enschede heeft ook gevolgen voor de ge meentepolitie. Bij het Enschede- se korps moeten 20 manjaren overwerk worden teruggewon nen. Omstreeks mei-juni is ge bleken, dat wanneer men op de huidige voet voort zou leven de begro.ing voor dit jaar ver zou worden overschreden. Zonder bijsturing dreigt een tekort van 850.000 gulden. Dat bedrag be helst overigens nog geen 4 pro cent van de totale begroting, die in de buurt van de 22 miljoen gulden ligt. De budgetcommissie heeft na overleg met de dienstcommissie van de Enschedese politie (een soort van medezeggenschaps commissie binnen het korps) een aantal ingrijpende voorstellen DEN HAAG (ANP) - De Hoge Raad heeft in een proefzaak be paald dat de rollenbank. die de politie gebruikt in de strijd tegen opgevoerde brommers, niet vol doende bewijs levert dat een brommer inderdaad is opge voerd. De uitspraak van de Hoge Raad, een dezer dagen gedaan, is een vervolg op een vonnis van de rechtbank in Alkmaar waarbij een bromfietser werd vrijgespro ken hoewel zijn brommer bij de test op de rollenbank wel bleek te zijn opgevoerd. De verkeerschout bij de rechtbank te Alkmaar zei gisteravond dat de uitspraak voor de politie "een ramp" betekent omdat de politie nu gedwongen is een brommer weer te demonteren om het be wijs te kunnen leveren dat hij is opgevoerd. Ook de hoofdcommissaris van po litie te Utrecht, C S van Does burg, tevens voorzitter van de centrale politie verkeerscommis- sie (CFVC), zei dinsdag dat de uitspraak voor de politie een ern stige tegenslag is. "De slagkracht ran de politie wordt erdoor ver minderd. Er is ons een handzaam n nauwkeurig middel uit han- in geslagen. Wij hadden ge- lacht dat dc rollenbank het bij de Hoge Raad wel zou halen", al dus Van Doesburg. Van Doesburg vindt dat de rollen bank, die door verschillende korpsen is aangekocht en enkele duizenden guldens kost, door de uitspraak is gedegradeerd tot een selectiemiddel. "Middels de rollenbank kan het vermoeden worden verkregen dat er iets met een brommer niet goed zit maar het bewijs moet voortaan weer geleverd worden via demontage. Dat gaat de politie veel meer tijd kosten. De brommer moet mee genomen worden naar de werk plaats en daar gedemonteerd zo dat we aan de cylinder kunnen zien dat er mee geknoeid is", zie Van Doesburg. gedaan om alsnog uit de malaise te komen. Zo zullen vanaf 3 juli jl. overuren niet meer in geld, maar in vrije tijd worden beloond. Tegelijker tijd wordt het overwerk tot het uiterste beperkt. Piketdiensten worden sterk verminderd en zijn zelfs deels geheel ingetrokken. Voor veel politiemensen - vooral voor die van de recherche - bete kent dit een forse inlevering wat de inkomsten betreft. Sommigen worden geconfronteerd met hon derden guldens netto minder per maand. Er komt verder een belangrijke „temporisering" in de materiële sfeer. Er moet worden bespaard op voertuigen, brandstoffen en energie. Gevolg daarvan is weer dat de politie meer gebruik moet gaan maken van fiets- en voet surveillance. Grootste tegenvaller voor de En schedese politie was wel dat ste vig het mes werd gezet in de uit betaling van overuren. Ten op zichte van 1979 (800.000 gulden) moest men twee ton omlaag en later bleek men zelfs terug te moeten naar 450.000 gulden. Na enkele maanden in dit jaar werd door het ministerie van binnen landse zaken meegedeeld dat er voor 1981 maar 250.000 gulden voor overwerk beschikbaar zou zijn. Dat geld was op het moment dat het bericht kwam al op ge bruikt. „Voor een goede dienstuitvoering kunnen we niet zonder over werk", zei hoofdcommissaris Hoppel gisteren op een peiscon- ferentie in het bureau van politie. De gehele operatie zal volgens Hoppel ook niet onopgemerkt aan het publiek voorbijgaan. Het kan naar zijn mening niet anders of de te nemen maatregelen gaan ten koste van de dienstverlening. DEN HAAG (ANP) - Dankzij dc overdracht van twee Nederland se standaardfre-gatten aan Grie kenland is het mogelijk het stan- daard-fregattenprogramma van de Koninklijke Marine zodanig aan te passen dat dit een bl pi ring oplevert van tenminste 52,5 mihoen gulden. Er hoeft dan geen extra (comman dofregat te worden gebouwd «.p het bestaande programma Dat komt tot uiting in een brief en een bijgevoegd studierapport van staatssecretaris Van Eekelen (defensie) aan de voorzitter van dc vaste Tweede-Kamercommis sie voor defensie. Bedoeling was dat het bestaande programma voor de bouw van twaalf standaardfregatten zou worden uitgebreid met één aan gepast fregat - het zogenaamde commando-fregat - dat zou wor den uitgerust met een tartar-ra- ketsysteem voor de luchtverde diging op middelbare afstand en met extra verbindingsmiddelen voor commandovoering over een verband van schepen Dit fregat zou de kern vormen van de derde escortcgroep van de Koninklijke Als gevolg van de recente aankoop door Griekenland van een twee de fregat stelt de staatssecretaris nu voor af te Sten van de bouw van het aangepaste oorlogsschip en het Urtsr luchtverdedigings systeem dat in Amerika voor Nederland wordt gebouwd - op de laatste twee van de serie van twaalf fregatten aan tc brengen. Beide schepen kunnen dan de rol vervullen die het aangepaste fregat-i ioebedai ht al Iti Van Eekelen in de brief. VLISSINGEN (GPD)- In Vlissingen is de familie Bom vorige week ver blijd met de geboorte van acht leguanen Het nest is het grootste dat ooit in Nederland is uitgebroed. De geboorte van leguanen in gevangen schap is een vrij zeldzame aangelegenheid In Nederland zijn, voor zover bekend, maar zes keer van die kleine Caraibtsche reptieltjes uit het ei gekropen en dan nooit in een groter gezelschap dan van één of twee broertjes en zusjes. De geboorte van de 27 centimeter lange reptielen brengt het leguanen be stand van de familie Bom op 28 Daarnaast huizen er nog 19 andere reptielen, insecten, hamsters, cavia's en duiven. De leguanen kunnen ongeveer twee meter lang worden Haagse notaris gedaagd voor rechtbank DEN HAAG (ANP) - De 66 ja- rige Haagse ex notaris E II. zal worden vervolgd wegens valsheid in geschrifte en ver duistering De officier van justitie in Den Haag heeft, na afloop van het gerechtelijk vooronderzoek dat meer dan een jaar heeft geduurd, een voorlopige dagvaarding uit gebracht. De ex-notans wor den zeven misdrijven ten las te gelegd, waarbij het in to taal gaat om ruim 46.000 gul den. De voorlopige dagvaarding is een selectie uit de strafbare feiten, die aan het licht zijn gekomen sinds de notaris werd aangehouden, vorig jaar maart Hij werd aanvan kelijk verdacht van het ver valscn van één notanele akte. maar het onderzoek van de rijksrecherche leverde al spoedig meer frauduleuze handelingen op. De notaris werd twee maanden na zijn aanhouding in vrij heid gesteld. De koninklijke notariële broederschap royeerde hem en zijn kantoor ging aan het begin van dit jaar dicht. Dc officier van jus titie kon nog niet meedelen wanneer de notaris voor de rechter zal moeten verschij nen. Zolang blijft hg op vrge voeten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15