Mare Albert afgeserveerd De Tour is dood, lang leve de criteriums... Van der Gijp inzet conflict bij Feyenoord Vrij spel 4 cl Wijnands wint in Boxmeer Verlies basketballers Limburger legt Smid niets m de weg op Melkhuisje Kortsjnoi schrijft Brezjnjev Russen bederven EK voor kleiduivenschutters BOTTERDAM (GPD ANP) - Op nieuw is ernstige verdeeldheid ontstaan in het bestuur van Feyenoord. Nadat eerder voorzit ter Guus Couwenberg de trans fer van Van Hanegem op eigen houtje tegen had willen houden, onderhandelden gisteren Aad van der Laan en Ger de Vries op eigen gezag met de Sparta on trouw geworden René van der Gijp. Voorzitter Couwenberg was op de hoogte, maar Eef van Walsum. Kok Dijk en directeur Stephan werden in onwetend heid gelaten en reageerden ui terst verbolgen op het initiatie! van Van der Laan. Van Walsum: „Ik was weliswaar op de hoogte van de interesse voor Van der Gijp. maar als beheerder van de portefeuille technische zaken sta ik toch op het standpunt, dat ik in deze zaak betrokken had moe ten zijn. Ik stel prijs op beleefd heidsvormen. dat heb ik Van dei- Laan inmiddels meegedeeld. Hierover is het laatste woord nog niet gesproken". Directeur Ste phan toonde zich al even ver baasd. De onderhandelingen met Van der Gijp leidden overigens nog aller minst tot overeenstemming. Van der Gijp. die met zijn nieuwe zaakwaarnemer Hans Katten burg verscheen, vroeg eer der mate absurd hoog salaris, dat Van der Laan de zaak verder als onbespreekbaar van de hand wees, na eerst nog een tegenbod te hebben gedaan. Hoewel de Rotterdamse eredivisieploeg geen verdere initiatieven wenst te ondernemen, houdt men er re kening mee dat Van der Gijp wellicht alsnog eieren kiest voor zijn geld. Op Sparta, dat de Dord- tenaar nog een jaar onder con tract heeft, is Van der Gijp zelf uitgekeken. Het Belgische RWDM. dat de Spartaan deze week tijdens een intertotoduel wil uittesten, is volgens vader Wim van der Gijp niet interes sant genoeg. Jeliazkov Bij de clubleiding van Feyenoord bestaat nog steeds onzekerheid over de komst van de kort aange trokken Bulgaar Andrei Jeliaz kov. Gisteren werd bekend dat de Stichting Arbeidszaken in lichtingen is gaan inwinnen in Bulgarije. Directeur Stephan is er wel van overtuigd dat Jeliaz kov naar Nederland komt. Hij kon echter met geen mogelijk heid zeggen wanneer dat zal zijn. FC Antwerp, dat Excelsiors Ton Pattinama uitprobeerde, heeft deze middenvelder inmiddels la ten weten dat hij niet in aanmer king komt voor een contract. CHAAM (GPB/ANP) - De Tour is dood. lang leve de criteriums. Vanaf gisteren, toen het circus in Boxmeer op gang kwam, dagelijks honderd kilometer rond een kerktoren ergens in Nederland fietsen. Een taak die de nationale en internationale wielervedetten de komende weken met plezier op zich nemen. Immers het geld vloeit rijkelijk in dergelijke wedstrijden en daar zitten de renners immers voor op de fiets. Hoogtepunt van al die korte koersen is de Acht van Chaam. een criterium met de waarde van een klassieker. Morgen is het weer zover. Dan verzamelen zich in de Brabantse grensplaats naar schatting weer honderdduizend wielersupporters om zich te vergapen aan de Tour-helden. Demissionair president Van Agt begroet Peter Winnen, gehuld in de untie trui. op het parcours in Boxmeer. De staatsman loste daar het start schot voor het eerste criterium na de Tour de France. De informatiebespre kingen liepen als gevolg van het uitstapje de nodige vertraging op De wielerploeg van Peter Post Fietste in drie en een halve weck Ronde van Frankrijk bijna hon derdduizend gulden bij elkaar, een bedrag dat de Chaamse orga nisatie uittrekt voor het contrac teren van het deelnemersveld Een ander cijfer: de minimale ga ge voor een broodfietser is 75 gulden. Mannen als Zoetemelk, Moser en De Vlaeminck vangen BOEKAREST (ANP) - De Nederlandse basketbalploeg is het toernooi op de Universiade-spelen in Boekarest niet al te florissant gestart. Tegen Engeland werd na een ruststand van 30-30 met 60-66 verloren. In de slotfase bleek Nederland, dat gedurende een groot gedeelte van de tweede helft een voorsprong had, niet opgewassen tegen de fysiek ster kere tegenstander. Nederland zal het in de komende dagen moeten opnemen tegen Roemenië en Libië. De winnaar van deze poule plaatst zich in de finalegroep, waarin acht landen uitkomen. Nederland had tegen de Engelsen een vliegende start. Esveld en Rijks voerden de ploegen naar een positieve marge (17-8), die echter in een mum van tijd werd genivelleerd (19-19). Vanaf dat moment ging het duel gelijk op. Geleid door Watson, die in de slotminuten twaalf punten maakte en met 24 punten topsborer van dit openingsduel werd. werd de vooral in conditioneel opzicht te kort schietende Nederlandse ploeg overspeeld. bijna het honderdvoudige. Hi nault rekent zelfs 15.000 gulden per wedstrijd De Acht van Chaam blijft met de rijke traditie het hoogtepunt van het vervolg van de Ronde van Frankrijk. Vorig jaar kwamen liefst 120.000 mensen een kijkje nemen. Zoetemelk (toen Tour winnaar). Kuiper (toen tweede) en Van de Velde, die de witte trui mee naar Nederland bracht, zorgden voor een explosie van enthousiasme. Dit jaar zal het misschien allemaal wat minder zijn; de prestaties waren nu een maal overeenkomstig, maar het parcours in Chaam zal ongetwij feld weer uit zijn voegen barsten als de vedetten eerst met de auto het circuit betreden en zich later omgekleed en wel op de fiets aan den volke presenteren De nieuwe held heet Peter Winnen, die dit jaar de witte trui voor de beste jongere in Frankrijk ver overde, maar ook de oude garde zal weer volop in de schijnwer pers staan: Knetemann. Raas. Zoetemelk. Kuiper. Van de Vel de en Lubberding, hun namen zullen gescandeerd worden, ter wijl mannen ale Wies van Don gen, Jan van Tilborg en Ab van HILVERSUM (GPD) Geen van de vier geplaatste spelers, die gisteren in actie kwamen tijdens de open Nederlandse tenniskampioenschappen op het Melkhuisje in Hilversum, hebben het in de eerste ronde moeilijk gehad. Daardoor was er weinig opzienbarends te beleven op de eerste dag van het toernooi, dat op een beetje gezapige manier van start is gegaan. De favoriet voor de eindzege, Fibak, stond vier games af aan de Amerikaan Graham (6-3, 6-1), Smid gunde de Nederlandse Davis-Cupspeler Albert slechts twee games (6-0, 6-2), Heinz Gunthardt de Australiër Maher vijf (6-3, 6-2) en Taroczy won met dezelfde cijfers van de Boliviaan Benavi- des: 6-3, 6-2. De drie Oosteuropeanen en 'de Zwitser kregen op deze manier uitstekend de gelegenheid om zonder al te veel weerstand op temperatuur te komen ter voor bereiding. op het grotere werk. Met name Tomas Smid werd door de Limburger Marc Albert geen strobreed in de weg gelegd. De als derde geplaatste Tjech had niet meer dan 54 minuten nodig om Albert op een zijspoor te zetten. Slechts in de beginfase van de tweede set stribbelde Albert met GLARIS (ANP) Viktor Kortsj- noi, de in Zwitserland leven de schaakgrootmeester, is van plan zich tot de Sowje- trussische president Brezjn jev te richten om gedaan te krijgen dat zijn gezin her enigd kan worden. Dit heeft de advocaat van Kortsjnoi in de Zwitserse plaats Glaris be kend gemaakt. Kortsjnoi wil eenzelfde soort verzoek over brengen aan de Italiaanse president Sandro Pertini en Kurt Waldheim, secretaris generaal van de Verenigde Naties. Eind vorige week werd bekend dat de tweekamp om de we reldtitel tussen Kortsjnoi en Karpov vermoedelijk toch op 19 september in Merano zal starten nu Friderik Olafsson, voorzitter van de wereld schaakbond. redenen had aan te nemen dat uitreisvisa voor de echtgenote enzoon van Kortsjnoi binnen afzien bare tijd verstrekt zouden kunnen worden. Olafsson was tot deze overtuiging ge komen na een gesprek met Sowjetrussische autoriteiten. De IJslander had eerder be sloten de tweekamp een maand uit te stellen om zo veel mogelijk gelijke spee- lomstandigheden te schep pen. succes tegen. Nadat hij voor het eerst zijn opslag had weten te be houden (1-0), slaagde hij er waarachtig in de service van Smid te doorbreken. Smid liet het geen tweede keer gebeuren. Als Albert het toptennis op deze manier blijft benaderen, dan mag hij er van verzekerd zijn dat hij geen niveau van enige inter nationale betekenis zal halen. De 21-jarige speler uit Eijsden hinkt immers nog altijd op twee ge dachten: hij wil blijven studeren en daarnaast zo goed mogelijk le ren tennissen. Die combinatie is, zo heeft hij inmiddels ondervon den, onmogelijk en nu profiteert hij van de mogelijkheden die hem worden geboden, bijvoor beeld via de bond. Toch over weegt Albert om over anderhalf jaar de studieboeken voor onbe paalde tijd in de kast te laten staan en serieus naar een profsta- tus te dingen. Twijfel „Maar het is de vraag of ik daartoe over anderhalfjaar in de gelegen heid wordt gesteld, want ik moet nog in militaire dienst", aldus Al- bert. die overigens zelf twijfelt aan een glanzende carriëre als tennisser. Hij beweegt zich bij voorbeeld niet met dezelfde gre tigheid over de baan als zijn landgenoot Eric Wilborts en geeft dat ook toe. „Ik kan het niet opbrengen. Ik zou niet van het ene naar het andere toernooi kunnen trekken om kwalificatie wedstrijden te spelen. Dat heb ik tijdens de vakantieperiode van vorig jaar vier weken gedaan en daarna kon ik geen tennisbal half jaar nog doet. Voorlopig r burger voort, hij is zich voor de Davi: spel) in te zetter tionale kampioenschappen in Scheveningen, die van 10 tot en met 16 augustus worden gehou den. schieten. „Ik heb in die pe riode tentamens en daardoor kan ik me niet goed op de nationale concentreren. Alleen daarom heb ik afgezegd", verklaart Al- bert Van de opponenten die gisteren de tweede ronde niet wisten te ha len, was Albert de zwakste. De Oostenrijker Kandler - een van de spelers uit de voorronden - toonde zich het taaiste in het duel met Aubone uit Argentinië. Na ruim drie en een half uur gaf de verwoed vechtende Oostenrij ker zich over: 7-5, 6-7 (tiebreak 0- 7) en 9-7. Omdat Caujolle uit Frankrijk in geen velden of we gen was te vinden, mocht de Au straliër Pascoe het opnemen te gen zijn landgenoot Collings, bij genaamd „the animal". Pascoe was de lucky loser, zoals dat in de tenniswereld zo mooi heet. Had hij in de eerste set niet veel in te brengen tegen de kei hard serverende Collings, in de tweede dwong Pascoe hem een tiebreak af, waarin hij echter met 5-7 verloor: 6-2, 7-6. De Tsjech Tomas Smid kon zich i Nederlandse Davis-Cupspeler woi t voorbereiden op het grotere werk. De Peer met vreemde ogen het schouwspel van afstand gade slaan Niemand die zich om de kleintjes drukmaakt. Toch profi teren ook de mindere het aan bod van werk is toegenomen, er zijn nu eenmaal meer wedstrij den. Het door de managers Bonthuis en tïerksen gecontracteerde veld mag er zijn, al springt het zeker niet boven dat van andere crite riums uit Hmault bijvoorbeeld is voor Chaam nog steeds een utopie gebleken Morgen wordt namelijk ook in Bretagne een cri terium gereden Reden dat ook Bernaudeau. Alban en Duclos Lassalle ontbreken DEN HAAG (ANP) - De sportcom- missie van de Koninklijke Ne derlandse Wielrenunie (KNWU) heeft gisteren de namen van tien profrenners bekend ge maakt. die Nederland tflJdOMde wereldkampioenschappen in het Tsjechoslowaakse Brno (zondag 30 augustus) vertegen woordigen. De sportcommissie koos na overleg met ploegleider Piet Liebregts en op basis van prestaties in de ronde van Frankrijk en voorseizoen voor de tien volgende renners: Joop Zoetemelk. Gerrie Knetemann. Johan van de Velde. JieqiMI Hanegraaf, Hcnnie Kuiper. Henk Lobbwdlf, \d Wijuwb, Theo de Roov, Peter Winnen en Adrfl van der Poel. De twee nog resterende plaatsen in de WK-ploeg /uilen n.i de Ronde van Nederland ingevuld worden. Maar wie zal er zich druk over ma ken. Het gaat immers om „onze" jongens, de red bijzaak En die jongens laten alles met veel ge noegen over zich heen komen Niemand klaagt plotseling meer over de verplaatsingen Het rei zen midden in de nacht van Box meer naar Obbicht. van Obbicht naar Chaam. van Chaam naar Wateringen, van Wateringen naar Kwadendamme. enzo voorts, is geen punt meer. Bo vendien brengen de meesten thuis de nacht door. zodat het aantal kilometers per dag nog wat vordt opgevoerd De «..u- reurs slikken alles voor zoete koek. ook de afgezaagde huldi gingen. iedere keer weer. maar het hoort bij hun vak en het vult de buidel. Boxmeer Ad Wijnands en de ploog-Post heeft de Ronde van Boxmeer ge wonnen Hij legde de 100 kilome ter af in twee uur. achttien minu ten en elf seconden Wijnands, die twee etappes won in de Ron de van Frankrijk maar nader hand uitviel vanwege een knie- blussure, won de sprint van een kopgroep van drie man. Jacques Hanegraaf. de nationale kam pioen. sprintte naar d< i plaats en de Australiër Phil An derson greep de derde plaats Premier Van Agt was in Box meer aanwezig om het startschot te geven. MOSKOU (GPD) - De vier Ne derlandse skeet-schutters die deelnamen aan de Europese kampioenschappen kleidui ven zijn uiterst verbolgen over de intimidatiemethoden die de Russische scheidsrech ters hebben toegepast op de Europese kleiduivenkam- pioenschappen in Moskou. Uit protest is de gehele Neder landse afvaardiging gister avond niet verschenen op de afsluit in gscerem ome gister avond. Zwollenaar John Pierik schroomde niet de Russen te beschuldigen van intimida tiemethoden die hun weerga niet kennen. „Het was onge looflijk wat ze ons als buiten landers daar flikten. Ze kwa men, terwijl je in volle con centratie een van je series aan het afwerken was. plots naast je staan. Met een of an der gesmoes wilden ze duide lijk maken dat er iets met klopte Ze haalden je door die psychologische oorlogvoering volledig uit de concentratie Buiten een Fransman kou niemand van de schutters ook maar enigszins ui het ntmr komen. Het was duidelijk er moest en zou een Rus deze Eu ropese kampioenschappen gaan winnen". ..De Fransman Forduy moest in barrage met twee Russen Ze presteerden het zelfs glashard een raszuivere treffer van de ze Fransman af te keuren. Later op de televisie kon je duidelijk zien dat hij wel de gelijk die duif raakte. Het kost hem wel de gouden me daille". Het Nederlandse team - Kick van Ieperen. Nick Wolthuis. Albert ran den Berg en John Pierik - bleef duidelijk onder zijn kunnen Het viertal kwam met zijn score in de middenmoot terrcht. Van Ie- peren en Wolthuis schoten 191. Albert van den Berg en Pierik 190 treffers ..En dan te weten dat ik het gehele jaar", aldus John Pierik. „nog met onder de 195 treffers ben ge komen Ik heb zelfs een top van 198 gehaald ..We zijn niet de enigen die met op die sluitingsceremonie zijn geweest Tal van landen die zich gedupeerd ixielden bleven ook weg EER6T 1S T Nou ACAZMPjpy AAA Oy LA DONNA

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9