Onvoorstelbaar veel stress in bedrijfsleven Da's pas extra! Psychologen Suesan en Reiche: werk afstemmen op capaciteit 11 11 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Jos Koemans strandt op Vermeeren Door Frits Kof fij berg Over stress (spanningen) is al veel gezegd en ge schreven. De psycholo gen Suesan en Reiche zijn evenwel de eersten in ons land dié" een theoretische benade ring hebben losgelaten op de praktijk. Zij ont wikkelden een metho dische aanpak om ne gatieve stress in posi tieve richting om te buigen en hebben deze al mei succes in een aantal ondernemingen toegepast. Een 'zekere mate van stress is gezond, stellen zü voorop. Suesan: „Een bepaalde hoe- veelheid spanning - in de psy chologie ook wel alertheid genoemd - heb je nodig, li chamelijk en geestelijk, om tot optimale prestaties te ko- Dr. N. Suesan Behoefte aan aandacht is een fundamentele behoefte van ieder mens, ook in zijn arbeidssituatie. Maar de kwaliteit van de aandacht die mensen elkaar geven is vaak bedroevend, zeker in het Nederlandse bedrijfsleven. Wie zijn werk'goed doet, hoort daar zelden iets over, maar zodra hij of zij een fout maakt, barst de kritiek los. Dat is een van de vele bevindingen van Martin Reiche (32) en Nico Suesan (35), twee organisatie-psychologen van het adviesbureau Bakkenist, Spits en Co, die zich de afgelopen jaren intensief hebben beziggehouden met stress in het be drijfsleven. Uitdaging Reiche: „De eisen die het werk aan cent mens stelt, moeten net iets boven zijn capacitei ten liggen, zodat hij zich voelt uitgedaagd". Suesan: „Ie mand moet in zijn werk kun nen groeien". Reiche: „Maar zijn de eisen te zwaar, dan slaat de normale spanning om in negatieve stress". Iets dergelijks gebeurt ook, als van iemand te weinig wordt geéist. Dat ontstaat in feite „understress", maar het ef fect is hetzelfde. Reiche: „Het verschijnsel van understress zie je bij menige werkloze. De man raakt geprikkeld, over spannen vaak, waardoor ook zijn huwelijk op de klippen kan lopen". Volgens hem be staat er een duidelijk ver band tussen de grote werk loosheid en het aantal echt scheidingen de laatste jaren. Een organisatie waaipn ieder een. van hoog tot laag, werk verricht dat is afgestemd op zijn capaciteiten, is een onbe reikbaar ideaal. Enige nega tieve stress komt dan ook in elk bedrijf voor, stelt het tweetal vast. Maar de omvang en de intensiteit van die spanningen bepalen wel in belangrijke mate hoe de orga nisatie functioneert. Susean en Reiche zijn tot de conclusie gekomen, dat er in het Nederlandse bedrijfsle ven „onvoorstelbaar veel" negatieve stress bestaat. „Dat ervaren we zelf in de praktijk en dat zie je ook aan de WAO- cijfers". Het verlies voor de Nederlandse daarvan het gevolg is, kan weliswaar niet worden geme ten, maar moet volgens hen „enorm" zijn. Uitstel 4-Delige roestvrijstalen pannenset. Pannen: 20-18-16 cm0. Steelpan: 14 cm 0 Aluminium bodem, geschikt voor gas en elektra. -98T- Winkclccntrum "Winkelhof", Leiderdorp Er worden beslissingen uit gesteld en afgeschoven. Er wordt ordeloos vergaderd. Men onttrekt zich aan sociale contacten. De prikkelbaar heid neemt toe. Er wordt meer gerookt. Men heeft al leen oog voor het/eigen be lang. Neerslachtigheid en on zekerheid vieren hoogtij. Het zich bedreigd voelen is vol gens beide psychologen type rend voor negatieve stress. „Het zuigt niet alleen energie weg, maar buigt ook de reste rende energie in de verkeer de richting. Ruzies, elkaar in de put praten, eindeloos ge roddel in de wandelgangen, het hele doemdenken ook, dat zijn allemaal resultaten van negatieve stress", Het te rugdringen daarvan betekent dus altijd winst: produktivi- teitswinst voor de organisatie en psychologische winst voor de individuele werknemer. En met een goede aanpak is het mogelijk veel spanningen weg te nemen, aldus het tweetal. „Het probleem is al leen, dat stress nog een taboe is, een onderwerp waar men liever niet over praat. Bedrij ven willen of kunnen niet on derkennen, dat er veel nega tieve stress in hun organisa tie voorkomt. Het wordt ge bagatelliseerd. Gedragswe tenschappers worden snel als bedreigend ervaren, omdat men gewoon niet wil dat er psychologische problemen zijn". Het gebeurt dan ook niet zelden dat een bedrijf or ganisatie-adviseurs in huis haalt voor een commercieel vraagstuk, terwijl er een or ganisatie-psychologisch pro bleem blijkt te spelen. Dat er iets aan de hand is, wordt meestal pas beseft, als er fysieke afwijkingen optre den: hoge bloeddruk, over vermoeidheid, maagzweren, slapeloosheid. Reiche: „Dan is het al fundamenteel mis". Suesan: „Worden die klach ten alleen puur medisch be handeld, dan blijft het bij symptoombestrijding". Hoe slechter de werksfeer in een bedrijf, hoe lastiger het voor de leiding zal zijn om er zelf aan te dokteren. „Als je duidelijk stress-veroorzaken de factoren in je organisatie hebt, ben je als werkgever „besmet" voor je werkne mers. Als de ene partij maat regelen voorstelt, is de ande re parij wantrouwend. Men zit te veel gevangen in de stress om er tegenaan te kun nen kijken. Er moet dan hulp van buiten worden gezocht, de zogenaamde neutrale der de". Toch kan een organisatielei ding zelf vrij veel doen om spanningen te verminderen. De twee psychologen spre ken van stress-management. Dat begint al bij het aantrek ken van medewerkers. Op dat punt worden reeds ont zettend veel fouten gemaakt, menen zij. Het promoveren van medewerkers gebeurt volgens hen nog overheer send op basis van vakbe kwaamheid en dienstjaren, terwijl ook - eigenlijk vooral - op de persoonlijkheid zou moeten worden gelet. Be langrijke dingen die stress kunnen verminderen, zijn so ciale ondersteuning en waar dering. „Mensen verlangen positieve waardering. Krij gen ze die niet, dan zoeken ze negatieve waardering. Als er maar aandacht is. Hoe de fun damentele behoefte wordt in gevuld door bijvoorbeeld een chef bepaalt in belangrijke mate hoe zijn medewerkers hun werksituatie ervaren". Suesan: „Het is meestal gemak kelijker voor een baas om ne gatieve aandacht te geven dan positieve. Het wordt in het algemeen vanzelfspre kend gevonden, dat iemand zijn werk goed doet. De baas zegt meestal pas iets als er fouten zijn gemaakt". Complimentje Reiche: „Wij mensen hebben eigenlijk nauwelijks geleerd, hoe we positieve aandacht moeten geven en ontvangen. Je ziet ook dat mensen zich geen houding weten te ge ven, als ze een keer een com plimentje krijgen". „Maar dat leerproces verloopt uiterst moeizaam". Gedrags verandering vereist een alert heid die erg veel energie kost: het is minder inspan nend je tè laten terugvallen in oude gedragspatronen. Bij gedragsverandering in orga nisaties werken we dan ook niet met individuen, maar met groepen, hele afdelingen, de hele top, enzovoorts". Toch zien beide heren nog niet veel bedrijven de hand in ei gen boezem steken. „Aller eerst moeten de stress-facto ren bespreekbaar worden ge maakt. Maar er bestaat veel aarzeling in organisaties om het onderwerp aan te snijden. Het taboe dus. Dat moet weg. Wfe hebben een begin ge maakt, maar lopen nog regel matig met de hersens tegen de muur en trappen in allerlei valkuilen. We hebben ook al le fouten gemaakt die er maar te maken zijn". Stress-verminderend werkt verder het verhogen van de individuele sociale vaardig heid door cursussen en trai ningen. Suesan: „Leren om gaan met spanningen en ze weten om te buigen. Leren de betrekkelijkheid in te zien van je eigen probleem: zelf spot in plaats van zelfmede lijden. De mens is gemak zuchtig: hij is snel begaan met zichzelf en heeft dikwijls geen oog voor de behoeften van anderen. Dat moet de mens maar eens weten". Iets doen „Er wat aan doen", vult Reiche aan. ,,^ls je het in een organi satie alleen bij de diagnose laat, zijn de mensen slechter af dan voorheen. Omdat ze zich dan bewust zijn gewor den van alle tekortkomingen, zonder dat daaraan een aanpak tot verbetering wordt gekoppeld. Blijft die achter wege, dan is de diagnose al leen maar stress-bevorde rend. Als mensen op een vrij blijvende manier over stress gaan praten, zie ik er weinig heil in. Het uitgangspunt met zijn, dat men vast van plan is er iets aan te doen". De twee psychologen hebben een aantal diagnose-midde len ontworpen om in een or ganisatie stress snel te kun nen signaleren en de oorza ken te achterhalen. Ze werken met een paar vragen lijsten met in totaal negentig vragen, en interviewen een aantal sleutelfiguren in de or ganisatie. „Met zo'n klimaat onderzoek weten we vrij gauw waar de fout zit en waardoor. Afhankelijk van de medewerking van de be trokkenen kan het plaatje rond zijn in drie vier weken tot anderhalve maand". Ze hebben inmiddels in diverse organisaties meegemaakt, dat de passieve medewer king, die ze in het begin kre gen, veranderde in actieve medewerkjng toen men inzag dat „die gedragwetenschap pers" gelijk hadden met hun conclusies en aanbevelingen. „De resultaten zijn er naar", aldus Suesan, „de sfeer is er verbeterd: dat merk je vanaf het gefluit in de gang tot aan de hogere productiviteit". Rectificatie LEIDEN - In het lijstje van evenementen in de regio (de ze krant van afgelopen za terdag) ontbrak rederij Slin gerland. Daaruit zou wel licht de indruk getrokken kunnen worden dat dezè re derij niet (meer) vaart. Het tegendeel is dus waar; Slin gerland maakt wel degelijk, ook op zondag, rondvaarten vanaf de Steenstraat in Lei den. NOORDWIJK - Hoe sterk dit jaar het tennistoernooi in Noordwijk wel is, althans voor wat betreft de be zetting van de herennummers, wordt wellicht het beste geïllustreerd door het feit dat niet alleen het herenenkelspel A een kwalificatietoernooi heeft, maar ook het herenenkelspel B. In de kwalificatie voor het HEA traden gisteren twee gerenommeerde spelers uit de regio Leiden aan, namelijk Hcnny Koemans en Jos Koemans. Eerstgenoemde verloor na een overigens goede partij van de Amerikaan Ed wards: 1-6, 6-7. In de tweede set leidde Henny Koe mans nog met 6-5 en 40-30 (setpunt). Jos Koemans ontmoette in de kwalificatie een landgenoot, Chris Vermeeren uit Noord-Brabant. In de eerste set had Jos Koemans het juiste ritme nog niet te pakken (1-6), maar in de tweede had hij met 4-3 en 40-15 volop kansen op setwinst. Dat gebeurde echter niet. Een zeer solide tennissende Vermeeren haalde de buit in twee sets binnen: 6-4. In het HEB won gisteren Frans Grimbergen in twee sets van R. Blommendaal, juist hersteld van een beenblessure, 6-3, 6-3. In de kwalificatie won Thijs Steensma van Edwin Bosch, 6-2, 6-3, Erik Jan Schrcuder van D. Kraal, 6-1, 6-2 en Jon Asselbergs van de Westduitser Jochem Gerads, 6-2, 6-3. In het DEB zijn geplaatst Karin Bakkum (Beverwijk), Mirjam de Groot (DDV-A'dam), Monique Lembeck, Nicole Eysen, Ellen Driebergen, Veroniquc Pardoel, Jacqueline van Wijk en Mirelle Smit (Beverwijk). De eerste vier geplaatsten in het HEC zijn Waldo Jansen, Jan de Groot, Jan Willem Lugthart en K. Huizinga. Bij de dames zijn de favoriteten Marlies van Baaien. Elly Groof, Juliette Grimbergen en Pat Heyligers. Enkele uitslagen in het HEC: D. Willems - Th. de Mooy, 6-3, 6-4, Roy de Groot - H. v.d. Mees, 3-6, 6-3,6-3, Jan van der Lippe - B. Voorhoff, 6-0,6-2. Koudekerk Arno Vonk was gisteren met R. de BakKer al tot de derde ronde in het HEC gevorderd. Wat laatstge noemde betreft is dat niet zo opmerkelijk. R. de Bakker is immers een geroutineerd toernooispeler, die bovendien het racket zeer behoorlijk weet te hanteren. Maar Arno Vonk treedt in dit toernooi pas voor de eerste maal in het HEC aan. Eerst won hij van R. Schrcuder, 6-3, 6-2 en vervolgens van Pim de Bruin, 6-2, 6-3. R. de Bakker had evenmin onoverko melijke problemen, 7-5, 6-1 tegen H. Eradus en 6-3, 6-2 tegen E. Vonk. Geplaatst zijn in het HEC J A. Vink en Bart van der Velde (Artesia). In het DEC voert de geroutineerde Ali Snellenberg de deel- ncemsterslijst aan, met M Bergwerf als no. 2. Bij de heren in D worden C. Koeleman en A. Vonk als kanshebbers gezien en bij de dames zijn dat Yvonne Snellenberg en L. Leunissen. Die laatste bereikte gisteren de derde ronde via een bye in de eerste ron- zegc in de tweede ronde op Boekweit, 6-4, 6-0. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 8