Vakantiegangers vaak onverzekerd Luchtmacht en marine beperken oefenprogram Radio-actief afval in voedsel Minder inkomsten hartstichting Verkoper ondeugdelijke goederen aansprakelijk Randstad wil te veel woningen Aalscholvers schieten mag van commissaris Meer ongelukken door gebruik auto Politiepistool aangepast aan linkshandigen Vlaamse gaai valt kind aan Greenpeace verhindert afvallozing Brits scliip DINSDAG 21 JULI 1981 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - De verkoper mag zich met onttrekken aan aansprakelijkheid voor gebreken van goederen die hij aan een consument heeft geleverd. De koper van een ondeugdelijke zaak kan niet alleen verhaal ha len op de verkoper maar ook op de fabrikant of de importeur van het produkt. Het is de bedoeling dat het nieuwe boek zeven van kracht wordt indien de Tweede en Eerste Kamer tevens de nieuwe boeken drie tot en met zes van het Burgerlijk Wetboek hebben aangeno men. In deze boeken worden het vermogensrecht, het erfrecht, het zakenrecht en het verbintenissenrecht geregeld. DEN HAAG (GPD) - Het is niet mogelijk het aantal nieuwe wo ningen te bouwen in de hoeveel heden die in de provinciale streekplannen staan aangege ven. De planchpaciteit is daar voor niet voldoende. Vooral in de randstad (rond Amsterdam en Utrecht) blijkt dat bestuurders 35 procent meer woningen wil bouwen dan volgens plancapaci teit mogelijk is. In zes streek- plangebieden is de situatie om gekeerd. en ruimtelijke ordening werkte. Het ministerie achtte zo n onder zoek belangrijk omdat knelpun ten in de streekplannen tussen wensen en mogelijke uitvoering vaak te laat bekend worden. Het onderzoek naar de streekplan nen laat ook zien dat nieuwbouw veel meer aandacht krijgt van provinciale volkshuisvesters dan stadsvernieuwing. Hoe de wo ningbouw gefinancierd moet worden en welke soort woningen nodig zijn. zijn kwesties die ook minder aandacht krijgen in de streekplannen. HILVERSUM (GPD) De commis saris van de koningin in Gelder land heeft de Organisatie ter Ver betering van de Binnenvisserij (O VB) toestemming gegeven voor het afschieten van aalschol vers. De afschotvergunning, be stemd voor de OVB-visvijvers bij Lelystad, geldt voor de periode van 1 augustus tot en met 30 sep tember. Een commissie, bestaande uit DEN HAAG (GPD) - Het aantal Nederlanders dat tijdens een buitenlandse vakantie door een ongeval wordt getroffen, neemt dit jaar toe. Dat constateert de ANWB uit de méldingen, die tot nu toe zijn ontvangen. Reeds 3000 landgenoten hebben inmiddels de hulp moeten inroepen van de alarmcentrale van de ANWB in Den Haag. Hoe groot de stijging van het aantal ongevallen uiteindelijk zal zijn, is nu nog niet te zeggen omdat de ANWB de balans pas aan het einde van het zomerseizoen opmaakt. DEN HAAG (ANP) - PvdA-leider Joop den Uyl loert samen met parlijvoorlichter Dick Kalk over het Binnenhof ?m te zien waar Van Agt blijft. De demissionaire premier kwam gisteravond een uur later dan was afgesproken om verder te onderhandelen over de formatie van een nieuw kabinet. Hij verleende voorrang aan het bijwonen van en wielerwedstrijd in Boxmeer, waarbij de CDA-voorman het startschot loste Steeds meer Nederlanders gaan met de auto met vakantie en dat is dan ook de oorzaak van de stij ging van het aantal ongevallen. Van de vijf miljoen landgenoten die deze zomer op reis gaan, maakt zeventig procent gebruik van de auto. De meeste Neder landers die de hulp van de ANWB hebben moeten inroe pen, zijn het slachtoffer van een verkeersongeluk. Een ander, veel voorkomend ongeval is het hartinfarct. DEN HAAG (ANP) Minister Wiegel' (binnenlandse zaken) vindt dat het nieuwe politiepi stool Walther p-5 ook geschikt is voor linkshandige schutters. Dit blijkt uit zijn antwoord aan het D'66 Tweede-Kamerlid Wessel- Tuinstra. Het kameriid meende dat er nogal wat bezwaren uit politiekring waren gerezen tegen het pistool. Het wapen zou een te forse greep hebben waardoor linkshandigen en mensen met kleine handen er moeilijk mee over weg zouden kunnen. De minister zegt nu dat het geen wezenlijk nadeel is voor linkshandigen dat de ontspan- hefboom zich aan de linkerkant van het wapen bevindt. Die hef boom wordt gebruikt tijdens het herladen, waarbij toch al met twee handen moet worden ge werkt; Bovendien wordt de hef boom gebruikt nadat is gescho ten. De minister zal nog wel laten on derzoeken of het technisch mo gelijk is om dunnere greepplaten op het pistool aan te brengen voor mensen met kleine handen. Overigens is dit volgens hem maar van beperkt belang, omdat in de opleiding het schieten met twee handen een zeer belangrij ke plaats inneemt. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburj Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg MalJorca München Nice Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis a 3 E c IZ i u cH regen 19 14 19 14 geheel bew. 20 14 motregen 19 14 regen 19 15 regen 18 14 18 15 regen 18 14 regen 19 16 geheel bew. 19 15 20 10 licht bew. 22 onbewolkt 26 16 20 13 geheel bew. 24 15 regen 19 15 17 13 18 13 regen 19 13 regen 11 10 regen 20 11 20 12 onbewolkt 36 21 geheel bew. 24 16 16 12 onbewolkt 33 15 onbewolkt 26 17 onbewolkt 27 15 regen 13 12 onbewolkt 24 18 zwaar bew. 22 16 onbewolkt 27 14 26 16 24 13 14 11 13 13 zwaar bew. 29 20 onbewolkt 32 21 onbewolkt 25 20 onbewolkt 21 licht bew. 29 22 zwaar bew 28 20 Ondanks de waarschuwingen van de ANWB vertrekken veel Ne derlanders onmiddellijk na de laatste werkdag, en dan nog liefst 's nachts, naar hun vakan tieadres. De toeristenbond wijst, op de noodzaak eerst enkele da gen uit te rusten, alvorens te ver trekken. Ook worden lange rust pauzes tijdens de autotrip nog te weinig in acht genomen. Veel on gelukken zouden kunnen wor den voorkomen, als aan de advie zen van de ANWB gevolg wordt gegeven. De auto is uit bezuinigingsoverwe gingen het favoriete vervoermid del. De ANWB heeft geconsta teerd, dat meer dan in het verle den de voorkeur wordt gegeven aan een autovakantie in de om ringende landen dan aan een vliegvakantie naar de zon. „De auto is nog altijd de goedkoopste manier van vervoer, ondanks de gestegen benzineprijzen", aldus een woordvoerder. Het beknibbelen op de vakantie uitgaven leidt ertoe, dat steeds meer Nederlanders slecht of niet verzekerd met vakantie gaan. De ANWB heeft al 500 meldingen gehad van bij ongevallen betrok ken landgenoten, die onvoldoen de of niet verzekerd waren. „Uit bezuinigingsoverwegingen heeft het overgrote deel bewust het ri sico genomen zichzelf of de kin deren niet te verzekeren", zegt de woordvoerder. Veel Nederlanders verkeren in de veronderstelling, dat de particu liere ziektekostenverzekering of het ziekenfonds de kosten in het buitenland dekt. „Dat is een groot misverstand. Alleen de ge neeskundige kosten, zoals het verblijf in een ziekenhuis, wor den gedekt. De overige kosten, bijvoorbeeld die van het trans port, moeten worden betaald. Voor een brancar in een vliegtuig betaalt men vier keer de enkele reis en dan praat ik nog niet over de kosten van het ambulance vervoer", aldus de woordvoer- - der. „Als het tegen zit. kunnen die kosten oplopen tot tiendui zend gulden". Ook de reis- en kredietbrief van de ANWB is geen voldoende waar borg. De brief garandeert alleen het vervoer van auto en inzitten den. maar is geen verzekering te gen ongevallen. „De beste garan tie is dan ook een reisverzeke ring samen met de reis- en kre dietbrief', zegt de ANWB. Hoge brandstofprijs dwingt tot bezuinigen DEN HAAG (ANP) - De sterk ge stegen prijzen van brandstoffen hebben luchtmacht en marine gedwongen tot beperkingen. De luchtmacht heeft het vliegpro- gramma met vijf procent inge krompen. De marineschepen va ren minder vaak met hoge snel heid en ook is het binnenlands vlagvertoon verminderd. Bij de landmacht zijn er geen beperkin gen "anders dan normaal". Aldu woordvoerders van de drie krijgsmachtonderdelen gister middag. De gevolgen van de sterk gestegen brandstofprijzen doen zich het sterkst gevoelen bij de lucht macht. Het tekort od de brand stofrekening zou bij ongewijzigd vliegprogramma oplopen tot 22,7 miljoen gulden. Besloten werd om v.oor dit jaar het aantal ge plande vlieguren met vijf pro cent te verminderen. Volgens de luchtmacht-woordvoerder zal het nadelig effect op de vlieg- tuigbemanningen van deze maatregel beperkt en aanvaard baar zijn. "Maar het moet dan wel beperkt blijven tot 1981". Bij de marine wordt het aantal vaardagen (van de gehele vloot per jaar) teruggebracht. Van de geplande oefeningen gaat een aantal niet door. Het varen met hoge snelheid zal zoveel moge lijk worden vermeden. Ook het binnenlands vlagvertoon, als be zoeken van mijnenvegers aan al lerlei steden, is beperkt. Bij de landmacht is het brandstof- gebruik ongewijzigd. "Er zijn geen beperkingen anders dan normaal", aldus een landmacht woordvoerder. Dat houdt in, dat er gestreefd wordt naar een zeke re zuinigheid. Bij de landmacht is overigens een onderzoek gaan de naar het energiegebruik "In elk geval wordt op oefeningen niet bekort, het oefenschema wordt gewoon aangehouden Maar extra oefeningen zitten er niet in", aldus de landmacht- voorlichter. ASSEN (GPD) - „Die vogel kwam telkens op ons af. We moesten hem steeds met de handen voor het gezicht afweren. Ik heb met mijn sch9enen staan slaan naar de vogel. Het leek wel alsof de film Birds van Hitchcock werkelijkheid was geworden". Klaas Karssen uit de Zevenster- straat in Assen kan er nog niet helemaal over uit. Dit weekeinde werd zijn dochtertje Jonina van twee jaar plotsklaps aangevallen en gepikt door een Vlaamse gaai. Niet alleen Jonina moest het ont gelden, ook enkele kinderen van de buren met Joris de kat en Tas- ja de hond. Een neefje van de buren, de achtja rige Frank Straub, zat met Joni na in de tuin te spelen. „Opeens kwam die vogel aanvliegen en pikte met de snavel op het hoofd van Jonina", zegt Frank. Het meisje liep hierbij een wondje boven het oog op. Zijn broer Pie- ter Straub (14) zag het allemaal gebeuren. Volgens hem kwam de klap vrij hard aan. „Jonina schoot in de armen van Frank", vertelt hij. Jonina zette het be grijpelijkerwijs op een brullen. De heer Karssen, die juist de baby uit de kinderwagen had gehaald en boven aan het verzorgen was, kwam naar beneden gerend. „Ik hoorde aan de manier van huilen van Jonina dat er wel iets bijzon ders aan de hand moest zijn. Het verhaal van die vogel kon ik eerst echter niet geloven, totdat het beest er weer aan kwam vliegen. We hebben toen de kin deren naar binnen gehaald „We hebben ongeveer een half uur thuis gezeten", vertelt de heer Karssen. „We dachten dat die vo gel vanzelf wel weer weg zou vliegen. Dat deed-ie ook, maar ineens kwam-ie weer recht op me af. Ik moest met mijn armen mijn gezicht beschermen. Toen dacht ik: ik bel de politie of die niet iemand van de dierenbe scherming kan sturen of zo. De twee agenten die kwamen, dach ten zelf het karweitje wel te kun nen klaren, door met een welge mikt schot uit het dienstpistool de vogel onschadelijk te maken. Ze schoten echter mis. Ondanks de knal bleef het het dier onbe weeglijk nog een minuut of vijf in de boom zitten. Daarna is-ie weggevlogen en hebben wij hem niet meer gezien". Bioloog J. M. Tinbergen van het Zoologisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit in Groningen kan geen verklaring geven voor het vreemde gedrag van de vo gel. „Hij gedraagt zich abnor maal, dat is duidelijk", zegt hij. Doorgaans is de Vlaamse gaai een schuwe vogel, die in de bos sen leeft. Tinbergen acht het waarschijnlijk dat het hier gaat om een exemplaar dat „met de hand is opgevoed", dat wil zeg gen bij mensen thuis. Kraaiachti- gen - een Vlaamse gaai is een kraaiaehtige - kunnen dan een dergelijk agressief gedrag gaan vertonen. „Het kan echter ook zijn dat de vogel een of andere ziekte heeft", aldus Tinbergen. DEN HAAG (ANP) - Het nieu we schip van de milieu-orga nisatie Greenpeace "Sinus" heeft gisteren geprobeerd om het Britse schip "Gem" te verhinderen radio-actief af val in de Atlantische oceaan te dumpen. Greenpeace heeft laten weten dat vrijwilligers van Greenpeace er twee keer in zijn geslaagd hun rubber boten zo te manoeuvreren dat de Gcm het storten van vaten met radio-actief afval moest staken. Volgens een woordvoerder van Greenpeace moesten verdere pogingen gestaakt worden omdat het dumpschip met hoge snelheid voer en men vanaf het dumpschip brand spuiten gebruikte teneinde de actievoerders te weren. Wel meer subsidie-aanvragen UTRECHT (ANP) - Voor het eerst in haar twaalfjarig be staan heeft de Nederlandse Hartstichting vorig jaar min der geld binnengekregen dan in het voorafgaande jaar. Door de economische terug gang kwam in 1980 een einde aan de voordien steeds groeiende toename van de fi nanciële middelen, stelt de hartstichting in haar jaarver slag. Het boekjaar 1980 werd dan ook afgesloten met een nade lig saldo. De hartstichting gaf ruim een half miljoen meer uit dan er binnenkwam, een bedrag dat opgevangen kan worden door het vrije eigen vermogen van de stichting, dat eind 1980 nog 3,5 miljoen bedroeg. De inkomsten van de hartstichting (uit giften en acties) bedroegen vorig jaar 14.879.000 gulden. Het over- de grote deel daarvan werd uit gegeven aan allerlei onder zoeksprojecten. zo hartstichting zelf als van der den (bijna 7 miljoen) en aar voorlichtingsactiviteiten (ruim drie miljoen). De economische krapte beïn vloedt het werk van de hart stichting nog op een andere manier. Door de bezuinigin gen van de overheid werden in 1980 53 procent meer sub sidie-aanvragen voor onder zoek ingediend dan in 1979, in totaal kwamen 260 aanvra gen binnen. Daarvan zijn er in 1980 79 in behandeling ge nomen, 43 kwamen volgens de wetenschappelijke advies raad van de hartstichting in aanmerking voor een subsi die Daarnaast verleende de hartstichting subsidies aan reeds lopende projecten. Wetenschappers zien aanwijzingen: DEN HAAG (ANP) - Engelse en Amerikaanse wetenschappers maken zich in toenemende mate zorgen over het storten van ra dio-actief afval in de oceaan Uit recente onderzoeken is gebleken dat zeedieren op plaatsen, waar radio-actief afval is gestort, be smet zijn. Er zijn aanwijzingen dat deze radio-activiteit via de voedselketens bij de mens te recht komt. Op grond van nieuwe onderzoeken naar het stralingsgevaar zijn de geleerden voorts tot de conclusie gekomen dat de stralingsdoses. die tot nu toe voor de mens toe laatbaar werden geacht, wellicht tien tot honderd keer te hoog zijn. In een door de internationale mi lieu-organisatie Grcenpace ver spreide verklaring dringen zes Amerikaanse en Engelse weten schappers. tien Britse parle mentsleden en twaalf vakbonds vertegenwoordigers in Engeland aan op stopzetting van het stor ten van radio-actief afval in zee, totdat meer bekend is over de ge volgen ervan voor de mens, het dier en het milieu. Er is volgens de ondertekenaars van het mani fest nog onvoldoende bekend over het gedrag van radio-actieve stoffen in het zeemilieu, de in vloed van de straling op zee-or- ganismen. de opeenhoping van radio-activiteit in zeedieren en de toelaatbare stralingsdoses voor de mens. Twee van de geleerden, die hun handtekening onder de verkla ring hebben gezet, zullen volgen de weck dinsdag als getuige-des- kundigen aanwezig zijn tijdens de behandeling van het beroep van Greenpace tegen de vergun ning voor het storten van Neder lands, Zwitsers en Belgisch ra dio-actief afval door de Raad van State in Den Haag lift styn vrouwelijke kinderarts A. Ste wart van het kankeronderzoe kinstituut in Birmingham en professor J. Davis van de univer siteit van Californiè. De laatste heeft verschillende rapporten ge schreven over de gevolgen van Amerikaanse stortingen van ra dio-actief afval in de Atlantische en Stille oceaan. De deskundi gen komen op grond van de on derzoeken tot de conclusie dat het verpakte radio-actieve mate riaal op de diepzeebodem een in tense en constante bron van be smetting van het zeemilieu vormt. Er zijn volgens hen bewij zen dat de vaten met het radio actief afval kunstmatige woon plaatsen vormen en organismen aantrekken Hierdoor wordt de mogelijke besmetting van voed selketens steeds groter Radio activiteit is gemeten in dieren die op de stortplaatsen werden ge vangen. Hieronder bevinden zich sponsen, wormen, zeekom kommers, krabben en inktvis sen. Er werden ook radio-actieve stoffen gemeten n de door de mens geconsumeerde vissoor ten. Greenpace he^ft goede hoop het beroep bij de Raad van State te winnen Op 21 mei willigde de voorzitter van de afdeling ge schillen van bestuur van de raad het schorsingsverzoek inzake de vergunning van het Energie-on derzoek Centrum Nederland (ECN) 1:1 Petten m D<- vergun ning dateert van 6 april en stond ECN toe uit Nederland. Bèlgie, Zwitserland en Engeland verza meld radio-actief afval in een vier kilometer diepe trog, 750 ki lometer ten noordwesten van Spanje te storten. Sinds 1967 is daar door acht landen bijna 75.000 ton afval met een activiteit van ruim 700.000 curie gestort Greenpace meent dat er voldoen de ruimte en mogelijkheden zijn het radio-actief afval op verant woorde wijze op het land op te slaan, zolang het eindadvies van de "commissie heroverweging verwijdering radio-actieve afval stoffen" nog niet gereed is. Tege lijkertijd dient volgens Greenpa ce zo snel mogelijk het onder zoek te beginnen naar de moge lijkheden de hoeveelheid aango boden radio-actief afval te beper ken. legen woord igors van CRM. OVB. Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders en Staatsbosbe heer. alsmede een expert op het gebied van afschot van wilde ganzen, prof dr Dobben. zullen het experimentele project bege leiden. Het aantal te schieten aal scholvers is niet gelimiteerd. De vergunning is verleend ondanks de protesten van tal van natuur- en vogelbeschermingsorganisa ties. "Baby uit reageerbuis in iNederlaud niet haalbaar"1 DEN HAAG (ANP) Het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam meent dat het niet ver antwoord is te gaan werken aan een systeem, waarbij een eicel buiten de baarmoeder wordt be vrucht. Het heeft over het alge meen te weinig succes. De resul taten zijn. vooral voor de betrok kenen. teleurstellend. Een te gro te inzet van het personeel wordt gevraagd en de kosten staan in geen verhouding tot hetgeen een dergelijk systeem oplevert. Hiermee reageert het medisch cen trum op de mededeling van prof. dr G Zeilmaker van de Erasmu- suniversiteit in Rotterdam, dat eind volgend jaar of begin 1983 de eerste Nederlandse reageer buisbaby is te verwachten. In KRO's actualiteitenrubriek "Brandpunt" VOD zat. rdag 11 juli zei hij te hopen dat dit jaar nog met het werk te kunnen begin nen. Hij verklaarde verder dat het al 33 keer gelukt is een men selijke eicel te bevruchten, maar tot nu toe was nog geen toeste- ming van het bestuur van het Dijkzigtziekenhuis verkregen die bevruchte eicel in de baar moeder terug te brengen. Prof. Zeilmaker hoopt deze toestem ming binnenkort te verkrijgen, als een speciaal daarmee belaste commissie zich positief heeft uit gesproken en alle voorwaarden duidelijk zijn omschreven. De kansen op succes zijn volgens enkele deskundigen niet erg groot. Uit ervaringen elders heeft men geleerd dat van de acht po gingen er maar één slaagt. Het is drie jaar geleden dat de eer ste reageerbuisbaby in Engeland ter wereld kwam. Énkele weken geleden werd in Australië een reageerbuisbaby geboren. Speciale woningen geestelijk gehandicapten LELYSTAD - Als staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) ermeer instemt krijgt Lelystad over enige tijd "socio-therapeuti- sche" woningen voor veertig paicnten De woningen zijn »n hoofdzaak bestemd voor patiën ten die na behandeling in het psychiatrisch ziekenhuis Veld wijk in Ermelo via een verbluf in zo'n woning wordt voorbereid op zelfstandig wonen. Het verzoek om de woningen te mogen bouwen is ingediend door de vereniging tot christelij ke verzorging van geestcs- en ze nuwziekten en het wordt ge steund door B en W van Lely stad. De veertig patiënten zullen "stapsgewijs in huurwoningen worden ondergebracht. Zodia een groep v.m v kt t<.t mi patiën ten eraan toe is. wordt er weer een woning betrokken. De begc leiders gaan elders in Lelystad De socio-therapeutische woningen vormen misschien de eerste aan zet tot aan algemeen psychia trisch ziekenhuis. Het Zuiderzee- ziekcnhuis dat op het ogenblik in Lelystad in aanbouw is krijgt omstreeks 1983 een psychiatri sche afdeling van 24 bedden. Maar daarnaast is ook een aparte voorziening nodig voor langduri ge klinisch psychiatrische be handeling. Veldwijk en het ge meentebestuur van Lelystad voelen meer vooreen aantal door de stad verspreide kleinschalige voorzieningen dan voor een "klassiek" psychiatrisch zieken huis dat op éën terrein is geves tigd. In eerste instantie vallen de socio- therapeutische woningen onder de verantwoordelijkheid van Veldwijk Te zijner tijd gaan ze deel uitmaken van het regionaal instituut voor geestelijke ge zondheidszorg in Flevoland. Violen gestolen EINDHOVEN (ANP) - Uit een in Eindhoven geparkeerde auto zijn elf violen gestolen ter waar de van ruim honderduizend gul den De diefstal is al in het week einde gepleegd Er is pas giste ren aangifte van gedaan Eén van de elf violen is halverwege de vorige eeuw door de Franse instrumentenmaker Jean Baptis te Vuillaume gebouwd Deze viool is volgens de aangifte vijf tigduizend gulden waard Men is de auto binnengekomen door de achterruit in te slaan

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7