Druk YS op Israël nodig Geen oplossing economische crisis Polen Oost-West- denken gaat niet op in Midden-Oosten W.-Duitsland: linkse S Pü er uit de partij Reagan spreekt kritiek tegen Wapenexport blijft steun pilaar Franse economie Europese leiders dringen cuin: Bekentenis dader aanslag op paus „Madrid" opnieuw in diepe impasse DINSDAG 21 JULI 1981 Partijcongres afgesloten WARSCHAU (GPD) Dc Poolse communistische partij heeft een nieuw centraal comité, een nieuw politburo maar nog altijd geen duidelijk uitgestippeld pro gramma dat een richtlijn moet .lijn om de immense problemen waarvoor het land staat uil de weg te ruimen. In zijn slotrede gisteren legde de herkozen par tijsecretaris Stanislaw Kania er de nadruk op dat de partij er nu in moet slagen Polen uit de crisis te halen „anders gaan wij de his torie in als mensen die Polen dood gepraat hebben". De Poolse communistische partij heeft zich tijdens het te ver uitge lopen negende buitengewone congres in alle bochten gewron gen om zowel de vrije onafhan kelijke vakorganisatie en de bondgenoten binnen het War schau-Pact tevreden te Stellen over het verloop en het resultaat van het congres. Alleen hieruit is het feit te verklaren dat hoewel binnen het centrale comité zich een vrijwel ondenkbare aardver schuiving heeft voorgedaan - weg van de burocraten en de in tellectuelen naar de arbeiders en de boeren - het nieuwe politburo een volstrekt ander gezicht biedt. Daarin zijn de beroepspo- liticilin de meerderheid. Hoewel Solidariteit vertegenwoor digd is door een vrouw - in de Poolse communistische politie ke wereld een unieke aangele genheid - hebben de aanhangers van de harde lijn tegen vele ver- Het Centrale Comité, het algemene bestuur van de partij, is verant woordelijk voor het binnenlands beleid. Het politburo moet het gezicht van de partij ook op bui tenlands politiek gebied over de Poolse grenzen presenteren en kan zich niet permiteren onder de tegenwoordige vrijwel uit zichtloze toestand ook maar een schijn van zwakte te tonen. Tij dens het congres is door de af gevaardigden, die vaak twaalf tot veertien uur ononderbroken hebben vergaderd en aan het slot door de vermoeienissen van het als democratisch bestempelde congres duidelijk getekend wa ren. vele uren besteed aan de in terne verhoudingen binnen de partij en aan de schier onoplos bare economische problemen. Een aantal afgevaardigden heeft doorgaans tijdens de korte open bare zittingen naar de microfoon gegrepen en zich in emotionele bewoordingen beklaagd over de vrijwel uitzichtloze economische positie waarin het land verkeert. Een absolute teleurstelling was dat het congres ondanks aard verschuivingen in de partij niet met een antwoord is gekomen welke richting Polen uit moet. Met de dag is er minder te krij gen in de winkels. Bovendien wordt de toestand intussen zo slecht dat zelfs in de zogenaamde Pewex-winkels waar men uit sluitend met harde valuta kan kopen het tekort aan goederen merkbaar is. Het oplossen van de crisis was niet de directe taak van het buitengewone partijcon gres. In eerste instantie moest de partij orde op zaken stellen in eigen rij en. En voor alles moest het con gres op democratische wijze de gasten uit de geallieerde War schau- Pactlanden overtuigen dat de Poolse communistische partij in staat is controle uit te oefenen in eigen land. Niettemin hadden de 33,3 miljoen Polen die niet tot het inmiddels tot net onder de 3 miljoen geslonken aantal leden van de communistische partij behoren gehoopt dat het congres iets concreets zou opleveren ot op zijn minst iets concreets zou aankondigen om de sociale en economische crisis te bezweren. OTTAWA (GPD/Reuter) - Europese leiders oefenen krachtige druk uit op de Amerikaanse president Ronald Reagan om Israël te bewegen af te zien van verder agres sief militair optreden in Libanon. Duitse conferentiekringen in Otta wa spraken over de dringende noodzaak dat de Israëlische pre mier Begin door de Verenigde Staten hard op de vingers wordt getikt. Richard Allan, de veilig heidsadviseur van president Reaganzei maandagochtend nog dat er geen tekenen zijn dat het geweld in Libanon zal uit monden in een oorlog waarbij andere landen zoals Syiië zijn betrokken. Met bezorgdheid en vrees bespra ken de ministers van buitenland se zaken van de zeven landen van de Ottawa-top - Amerika, Ja pan, Canada en de vier grote EG- landen - de situatie in het Mid den-Oosten. Die bezorgdheid komt voort uit de voortdurende Isralische aanvallen en is er de afgelopen 24 uur niet kleiner op geworden, aldus de Britse woordvoerder van buitenlandse zaken. De Britse zegsman wees erop dat Londen uit naam van de Europe se Tien dc Israëlische aanvallen al fel heeft veroordeeld. Hij ver wees naar de verklaring van de Britse onderminister Douglas Herd, die in de Jordaanse hoofd stad Amman heeft gezegd dat „geweld van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO niet kan dienen als rechtvaardiging van de Israëlische bombarde menten in Libanon". Volgens een legerwoordvoerder in Tel Aviv bombardeerde de Israë lische luchtmacht gisteren be langrijke steunpunten van Pale stijnse guerrillastrijders in de buurt van Nabatiyeh en het Pale stijnse bolwerk Beaufort. Israëli sche grondtroepen kregen steun van de marine die doelen aan de Middellandse-zeekust van Zuid- Libanon tussen Tyrus en Sidon onder vuur nam. Bij een nachtelijke commando operatie van Israëlische soldaten in Zuid-Libanon kwam gisteren een Israëlische officier om het le ven. Zeven Israëlische soldaten werden gewond toen zij vermoe delijke Palestijnse steunpunten 45 km over de grens in de buurt van Nabatiyeh overvielen. Vol gens berichten uit Beiroet wer den bij een Israëlische luchtaan val in Zuid-Libanon zondag 12 mensen gedood en 30 gewond. Rente mogelijk eind dit jaar lager Agca, geboeid binnengeleid. ROME (Reuter) - De Turk Mehmet Ali Area, die wordt beschuldigd van dc moordaanslag op de paus op 13 mei, heeft op de openings dag van zijn proces in Rome be kend. De Italiaanse rechter is echter volgens hem niet bevoegd hem te berechten en Agca wei gerde verder deel te nemen aan de procesgang. De 23-jarige Turk, die de kans loopt tot levenslange gevange nisstraf te worden veroordeeld, verklaarde dat hij tijdens zijn hechtenis onmenselijk is behan deld en dreigde over enkele maanden in hongerstaking te gaan. "Ik weiger absoluut de rechts macht van een Italiaanse recht bank te aanvaarden. Op 13 mei bevond ik mij binnen het Vati- caan. Toen schoot ik het hoofd van de Vaticaanse staat neer" al dus Agca in een verklaring die uit het Turks in het Italiaans werd vertaald. De rechters had den echter al tijdens een korte schorsing de verklaring van Ag- ca's verdediger afgewezen dat de rechtbank niet bevoegd zou zijn omdat de misdaad is gepleegd door een niet-Italiaan binnen het Vaticaan. De rechtsmacht van de Italiaanse rechter vloeit voort uit het verdrag van Lateranen uit 1929 tussen het Vaticaan en de Italiaanse staat, aldus de recht bank Agca, bleek en met een baard, was dc rechtszaal geboeid binnenge leid omringd door vijf agenten. OTTAWA (GPD) - De hoge rente stand in Amerika gaat „spoedig, mogelijk tegen het eind van het jaar" naar beneden. Met deze voorzichtige voorspelling rea geerde de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan gisteren op Europese kritiek dat de hoge rente in de Verenigde Staten de economische crisis in Europa al leen maar erger maakt. Reagan deed echter geen enkele toezeg ging om zijn economisch beleid aan te passen. De hoge rente in Amerika stond centraal op de eerste formele bij eenkomst van de leiders van de zeven westelijke industrielanden op hun economische top in Ottr- wa. De Duitse bondskanselier Helmut Schmidt deed een be roep op Reagan om meer reke ning te houden met de ernst van de economische situatie in Euro pa. De Amerikaanse president herhaalde echter alleen de be kende Amerikaanse standpun ten. Het kwam niet tot een politieke confrontatie. De leiders van de westelijke zeven, van wie er vier voor het eerst aan dit topoverleg deelnemen, leken vooral vrien delijk en diplomatiek voor elkaar te willen zijn. Op economisch ge bied, zowel als op dat van de Oost-Westverhoudingen, was echter sprake van toenadering tussen enerzijds Amerika en aan de andere kant de Europese lan den, West-Duitsland voorop. Waarschuwing Schmidt wees erop dat de Europe se landen in 1977 Amerika dóel- treffend hebben geholpen om de koers van de dollar te ondersteu nen. „Een dergelijke hulp zullen we niet kunnen verlenen als de VS hun huidige economische en monetaire beleid niet aanpas sen". zo zei hij. De Amerikaanse president Reagan zei dat de hoge rentestand in Amerika een gevolg is van het anti-inflatiebeleid. Er bestaat geen hoge rentepolitiek, bena drukte hij. Hij wees op de onaf hankelijke positie van de Ameri kaanse centrale bank die door een strakker monetair beleid het geld krap en dus duur houdt. De Amerikaanse minister van finan ciën Donald Reagan zei dat dit strenge monetaire beleid niet langer dan negen maanden (tot eind van dit jaar) zal kunnen worden volgehouden. De Amerikaanse president be klemtoonde dat zijn economi sche politiek tot herstel in de Verenigde Staten moet leiden, en daarvan zullen dan ook de an dere landen profiteren. Behalve Schmidt kreeg Reagan ook waarschuwingen te horen van de Franse president Mitter rand. Als de economische situa tie nog erger wordt zullen som mige landen als het ware tegen hun zin protectionistische maat regelen moeten nemen, aldus Mitterrand. Voorzitter Gaston Thorn van de Europese Commissie (die in Ot tawa de EG-landen vertegen- israëls aanvallen op Libanon vergen het uiterste van Ame- rika's elasticiteit. Binnen de regering-Reagan gaan steeds meer stemmen op om Ameri- ka's enfant terrible-bondge- noot hardhandig aan te pak ken. De onrust in het Mid den-Oosten is een schok voor de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig. Steeds meer moet hij gaan er kennen dat het simpele Oost- West denken in het Midden- Oosten niet opgaat. Doorgewinterde Amerikaanse diplomalen vonden de hou ding van hun baas „naïef'. Bij een werkbezoek bracht een Saoedi-Arabische vorst hem dan ook gauw aan het verstand, dat Israël voor de Arabieren de grootste bedrei ging vormt en niet de Sowjet- Unie. Toen begon Ha.g te be seffen, dat de problemen in het Midden-Oosten ingewik kelder liggen dan hij dacht. De Israëlische aanval op de Iraakse kernreactor plaatste de VS plotseling midden in de realiteit. Het viel midde nin de crisis van Syrische luchtafweerraketten. De „tij delijke" missie van de specia le gezant Habib werd al gauw een permanente. Reagan stel de de levering van F-16's uit. De Israëlische aanval op Bei roet volgde pal op een Ameri kaans-Israëlische verklaring van wederzijds begrip over de aanval op Irak en bracht Amerika in een heel lastig parket. Minister van defensie, Wein berger, vindt dan ook dat Amerika alle hulp aan Israël moet stopzetten, maar minis ter Haig neemt een tussenpo sitie in. In een televigieuit- zending op zondagmorgen zei Haig dat de levering van F-16's niet in verband stond met Israëls gedrag in Liba non, maar toch gaf hij toe, dat de levering van F-16's te ma ken heeft met „Amerika's be leid om te matigen, speciaal in de crisis in Libanon". Met andere woorden: Haig wil zijn politieke druk op Israël discreet uitoefenen. Ook in het Congres vallen er steeds meer kritische gelui den over Israëls gedrag te vernemen. Normaal staan de congresleden op een rijtje voor de interruptiemicrofoon opgesteld, als de regering een vinger tegen Israël uitsteekt. Er was heel wat minder reac tie te vernemen, toen presi dent Reagan de levering van F-16-straaljagers aan Israël uitstelde. Een gezaghebben de senator vond het zelfs te weinig. Hoewel het Congres nog steeds achter wapenle veranties aan Israël staat, val len er weinig kritische gelui den te horen tegen uitstel, i MAARTEN HUYGEN OTTOWA - Voor het maken van het obligate plaatje van de zeven leiders in Ottowa op een rijtje, controleerden Mitterrand en Trudeau of hun das wel recht zat. terwijl Reagan de glans van zijn schoenen inspecteerde. Helmut Schmidt kijkt alsof alle zegen voor deze economische top van boven moet komen. woordigde) zei: sche crisis in Europa is erger dan in Amerika of Japan, de werk loosheid is er hoger en de onze kerheid over economisch herstel groter. De gezondmaking van de Amerikaanse economie moet dus wel snel komen, het is eerder een kwestie van maanden dan van een jaar", aldus Thorn. Nauw samenwerken De zeven leiders kwamén overeen dat ze tussen de economische topconferenties die jaarlijks wor den gehouden, nauwer gaan sa menwerken. Er zal tussentijds op hoog niveau (bijvoorbeeld mi nisters van financiën) overleg worden gepleegd om de uitvoe ring te waarborgen van de af spraken die de regeringsleiders maken. Alle zeven bevestigden nog eens dat ze vasthouden aan het stelsel van vrije handel. De volgend jaar geplande ministers conferentie van de GATT (we reldhandelsorganisatie) zal met grote zorg worden voorbereid. MADRID (GPD) - De confe rentie voor Europese veilig heid en samenwerking is na een korte, hoopvolle ople ving vorige week opnieuw in een diepe impasse geraakt. Belangrijkste strijdpunt is het opstellen van een kader voor een aparte Europese ontwapeningsconferentie, te houden na afsluiting van de veiligheidsconferentie in Ma drid. De westerse landen stellen als voorwaarde dat het raam werk voor die ontwapenings conferentie al in Madrid wordt opgesteld. De Oost bloklanden willen daarente gen die ontwapeningsconfe rentie grotendeels z'n eigen agenda laten bepalen: Het grootste breekpunt is even wel de zone, waarbinnen de maatregelen ter bevordering van het wederzijdse vertrou- Uitstel tot eind 1982 dreigt wen en veiligheid (de zoge noemde CBM's) ten uitvoer moeten worden gebracht. De westerse landen dienden gisteren een officieel voorstel in. waarbij die zone wordt be paald tot het Europese terri torium plus aangrenzende wateren en luchtruim. Dat voorstel werd echter onmid- dolijk door het Oostblok van de hand gewezen. De Sowjet- amabassadeur Ilichov en de Russische maarschalk Mi- chailov eisten als tegenpres tatie voor uitbreiding van de zone op Russisch gebied tot de Oeral, een identieke uit breiding in westelijke rich ting. In die zin dat ook een groot deel van de Atlantische Oceaan onder de werking van de controle-maatregelen zou vallen. Hetgeen voor de westerse landen weer onaan vaardbaar is. zing van het westerse voor stel - gepresenteerd als een minimumvoorstel waar niet verder over te onderhandelen valt - kritiek. In elk geval lijkt het perspectief, dat de aan vankelijke doelstelling ge haald wordt - afsluiting van de veiligheidsconferentie met een „evenwichtig en in houdelijk aanvaardbaar" slotdocument - vrijwel ver dwenen. In verdaging van de conferen tie tot het najaar, na een zo merreces van twee maanden, zien nu steeds minder delega ties enig heil. Vandaar dat er nu stemmen opgaan om de veiligheidsconferentie uit te stellen tot oktober 1982 na de wereldkampioenschappen voetbal van volgerd jaar. Met als „legaal" excuus dat het organisatiecomité haast heeft om het congrescentrum als perscentrum^voor de wereld kampioenschappen voetbal in te richten. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN (GPD) - De afdeling Ne- derrijn van de Westduitse so ciaal-democratische partij SPD heeft haar Bondsdagafgevaar digde Karl-Heinz Hansen (54) ge royeerd. Een uit drie leden be staande arbitragecommissie is tot dé conclusie gekomen dat de als „uiterst links" geldende Han sen zware schade heeft toege diend aan de partij en herhaalde lijk in strjjd met fundamentele grondbeginselen van de SPD heeft gehandeld. Het Bondsdaglid Hansen noemde de uitspraak van de commissie een „zwaarwegende fout, waar van de gevolgen niet zijn te over zien". Hij is overigens in beroep gegaan en, vertrouwt erop dat een federale arbitragecommissie de beslissing hem uit de partij uit te sluiten zal herzien. Voorlopig blijft Hansen dus lid van de SPD. Het bestuur van de Jong Socialis ten staat ongewijzigd achter Hansen. De actie „solidariteit met Karl-Heinz Hansen", waar voor al 15.000 sociaal-democra ten hun handtekening hebben gezet, gaat door. Hansen heeft in de twintig jaar dat hij lid van de SPD is en de twaalf jaar dat hij in de Bondsdag zit, vaker voor irritaties binnen de partij gezorgd. Hij heeft ook met een bepaalde regelmaat afwij kend van de overgrote meerder heid van de fractie gestemd. Dat zou echter nooit reden kunnen zijn om hem als SPD-lid te roye ren. De beslissing van de arbitra gecommissie is vooral gebaseerd op drie voorvallen. In 1978 be schuldigde Hansen de mede door sociaal-democraten ge vormde regering ervan dat zij „nazi's beschermde" door te wei geren het Amerikaanse Docu ment Center in Berlijn over te nemen. Daarvoor werd Hansen destijds door de SPD-fractie be rispt. In januari van dit jaar had hij in een artikel in het linkse maand blad Konkret geschreven dat de politiek van Bondskanselier Schmidt op het gebied van de buitenlandse politiek welhaast aan „politieke zwijnerij" grenst. De afdeling Nederrijn besloot toen hem eveneens te berispen. Hansen kreeg bovendien de waarschuwing dat als hij nog een keer dit soort beledigende op merkingen zou maken hij uit de partij zou worden verbannen. In mei verklaarde Hansen niette min op een bijeenkomst van Jong Socialisten dat inzake vre- des- en veiligheidspolitiek de Bondsregering geheime diplo matie tegen het eigen volk be drijft. Hansen is uitgesproken te genstander van het tweeledige rakettenbesluit van de NAVO, waar de regering van West-Duits land geheel achter staat. Hansen heeft volgens de arbitrage commissie niet aannemelijk kunnen maken dat zijn uitlatin gen niet kwetsend waren be doeld. De afgevaardigde zelf, die in Dusseldorf woont, vindt dat hij slechts „zakelijke" kritiek heeft geleverd. PARIJS (Reuter) - Na een aanvan kelijke aarzeling van enkele we ken heeft de nieuwe Franse rege ring besloten een actieve cam pagne te voeren ter stimulering van de wapenexport. De rege ring van president Francois Mit terrand wil meer zaken doen met de Arabische staten - vanouds Frankrijks belangrijkste afne mers van geavanceerde wapens - en hoopt tevens nieuwe klan ten te werven, waarbij met name wordt gedacht aan China en In dia. De export van militair materieel - vliegtuigen, helicopters, oorlogs bodems en raketten - levert Frankrijk naar schatting jaarlijks 40 miljard franc (ongeveer 18 miljard gulden) op. Met een aan deel van 16 procent in de interna tionale wapenmarkt staat Frank rijk derde op de lijst van 's we relds grootste wapenleveran ciers, alleen voorafgegaan door de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie. De wapenindustrie biedt werk aan meer dan 300.000 technici en ge schoolde arbeiders. De nieuwe linkse regering heeft wel enige 'ethische beperkingen' willen opleggen aan de wapen export: zo zullen geen wapens worden geleverd aan fascistische en racistische staten - genoemd werden Zuid-Afrika en Chili' - waar de wapens voor binnen landse onderdrukking gebruikt zouden kunnen worden. Minis ter van buitenlandse zaken Clau de Cheysson heeft ook gezegd dat geen wapens geleverd zullen worden aan oorlogvoerende lan den.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6