„Waterschap ontvangt geld voor niets doen" Bestuur waterschap: gemeente Leiden treft blaam, ons niet Merenwijkers: geen polderlast betalen Beelaerts brengt bezoek aan Leiden Leidse stadsrubriek LEIDEN DINSDAG 21 JULI 1981 LEIDEN - De kale en troosteloze muren van de Pui aan de Van der Werffstraat zullen binnenkort tot het j verleden behoren. De kunstenares Hanneke van Rijn j is op het moment bezig de muren te voorzien van een muurschildering. Hanneke van Rijn studeert aan de Rietveldacademie in Amsterdam en in het kader van haar stage had ze het plan opgevat een plekje in Leiden van een kunstwerk te i Eigenlijk was het de bedoeling dat ook buurtbewoners zouden helpen met het beschilderen van de Pui. Deze I bleken echter niet zo enthousiast. Gehoopt wordt dat dc wijkbewoners wel zullen meedoen aan de schoonmaakactie die morgenochtend wordt gehou den. Doel is de Pui, afkorting van de "puinhoop" die het pleintje placht te zijn, vrij te waren van alle rot- Vincent Kokke, opbouwwerker in onder meer Mare- dorp, is op het moment in onderhandeling met de gemeente om ook de inrichting van het pleintje te verzorgen. Hij denkt dan bijvoorbeeld aan een paar zitbankjes. Dit plan zou echter pas kunnen worden gerealiseerd wanneer de rioleringswerkzaamheden maart volgend jaar zijn voltooid. LEIDEN Een aantal huiseigenaren in de Me- renwijk heeft de ongeveer 4000 andere woningbezit ters in deze stadswijk op geroepen de polderlasten gemiddeld zo'n tachtig tot honderd gulden per jaar - niet meer te beta len. Betaling staat volgens hen gelijk aan geld weg gooien, "omdat het water schap De Oude Veenen met dat geld helemaal niets uitvoert in de Meren- wijk". Een paar weken geleden kwamen de aanslagen binnen. Een mooie gelegenheid vond een aantal be woners om eens een daad te stel len. Zij riepen op om de lasten niet meer te betalen. Volgens het waterschap De Oude Veenen. ge zeteld in Roelofarendsveen, heb ben tot nu toe ongeveer 150 men- 99 sen gehoor gegeven aan deze op roep. Om het conflict te begrijpen moe ten we een paar jaar terug in de geschiedenis. Dc Merenwijk was nog Broek— en Simontjespolder en de bewoners betaalden pol derlasten; 7,50 gulden om cies te zijn. Op een gegeven ment werd de polder echter be bouwd door de gemeente Lei den. Er vonden gesprekken plaats tus sen de gemeente Leiden en het polderbestuur. Afgesproken werd volgens de gemeente dat de taken zouden worden overgeno men door Leiden. Dat wil zeg gen: als de provincie ook ak koord ging met de ontpoldering. Waterschap Het antwoord kwam op 1 januari 1979: de Broek en Simontjespol der werd op die datum evenals 43 andere polders in het noorde lijke gedeelte van de provincie Zuid-Holland samengevoegd tot het gloednieuwe waterschap De Oude Veenen Hoewel een stadswijk bleef de Merenwijk dus juridisch gesproken een pol der. En dat was eigenlijk niet wat de gemeente voor ogen had Nu achteraf kan de vraag opge worpen worden waarom de ge meente Leiden de afspraak met de Broek- en Simontjespolder niet sterker heeft verdedigd te genover dc provincie. Zodat de ontpoldering alsnog had kunnen worden doorgevoerd. Is hier sprake van traag reageren9 "Nee", zegt gemeenteambtenaar Jongejan. "De provincie had in dat geval toch gezegd dat haar beleid er op was gericht geen polderdelen meer af te stoten". De lasten werden ondertussen ver hoogd tot ongeveer tachtig gul den per jaar. Zeg maar een stij ging van zo n 1000 procent Het "Wij willen ons best van onze taak kwijten LEIDEN - De secretaris van het waterschap De Oude Veenen, D. de Blaeij, geeft grif toe dat het waterschap tot nu toe weinig heeft hoeven te doen voor het geld dat het aan polderlasten ontvangt van de huiseigenaren uit de Merenwijk. "Maar", voegt hij daar direct aan toe, "dat is beslist niet onze schuld. Het is te wijten aan de opstelling van de gemeente Lei den. Als zij zich niet zo hard op stelden, dan zouden wij ons ge woon van onze taak kwijten. Dus zorgen voor de kaden en de be maling. Want laat ik dat even duidelijk zeggen: de Merenwijk is natuurlijk nog gewoon polder gebied". Klokken en fietsen ontvreemd LEIDEN - Bij een inbraak in een winkel aan het Levendaal zijn gisternacht vijf fietsen en drie klokken ontvreemd. De inbre kers kwamen de winkel aan- deachterzijde binnen nadat zij een deur hadden geforceerd. De totale schadebedraagt 4700 gul den. Een mythe, aldus kan de monde linge afspraak die indertijd zou zijn gemaakt tussen de de ge meente Leiden en het dagelijkse bestuur van de Broek- en Si montjespolder over ontpolde ring worden afgedaan volgens De Blaeij. "Er is wel over gespro ken, maar afspraken zijn er niet gemaakt". Hij pakt de notulen erbij om zijn gelijk aan te tonen. "Kijk, hier staat dat Leiden een verzoek tot ontpoldering heeft gedaan op 10 april 1978. Ook nog eens een keer veel te laat, want dp 16 maart 1978 werd het reglement van het waterschap De Oude Veenen door het dagelijkse bestuur van de provincie goedgekeurd". En de inlijving van de Broek- en Si montjespolder bij dit nieuwe wa terschap stond ook in die regle menten. Hier kan maar één con clusie worden getrokken volgens de secretaris: de gemeente Lei den heeft gewoon laks gerea geerd. Het dagelijkse bestuur van de pro vincie heeft zich inmiddels ach ter het standpunt van het water schap geschaard. Van de Kroon verwacht De Blaeij eenzelfde houding. "Bovendien is er een wetsontwerp in de maak dat ont poldering definitief onmogelijk zal maken. Het rijk wil namelijk in de toekomst met zo weinig mogelijk polderbeheerders te maken hebben". Als het waterschap in het gelijk wordt gesteld moet het geld dat de gemeente Leiden heeft gesto ken in waterstaatkundige werken natuurlijk wel worden vergoed? "Zeker", antwoordt de secretaris. "Dat zullen we ook niet nalaten. Maar de gemeente moet dan wel begrijpen dat we bijvoorbeeld verfraaiingen die zij hebben aan gebracht niet zullen vergoeden". Boeren Over de fikse verhoging die een paar jaar geleden werd doorge voerd, wil De Blaeij ook nog wel wat kwijt. Van een rekenfout is zeker geen sprake, benadrukt hij. "Vroeger was de polder zui ver een agrarische aangelegen heid", begint hij zijn historische uiteenzetting. "Nu is dat veran dert. Dat betekent dat je ook de financiële verhoudingen moet wijzigen" Hiermee bedoelt hij dat de boeren minder moesten gaan betalen en de stedelingen meer. "Terwijl een Merenwijker 7,50 gulden per jaar betaalde, waren er boeren die 250 gulden per hectare be taalden. De boeren betalen nu dankzij de nieuwe opzet gemid deld zo'n 72 gulden per hectare. En dat is niet meer dan redelyk". Secretaris De Blaeij "De Merenwijk is natuurlijk nog gewoon polderge bied" (foto Jan Holvast) waterschap verdedigde deze toch vrij aanzienlijke stijging door te stellen dat het reglemen tair geoorloofd was een dergelijk bedrag te heffen. Hoewel de kos ten van de waterstaatkundige werken vrijwel geheel door de gemeente Leiden werden be taald. Vooralsnog is de gemeente Leiden van mening dat activiteiten in de Merenwijk door haar moeten worden ontplooid en niet door het waterschap. De redenering die hierachter steekt voor ons is de Merenwijk stedelijk gebied en dat beleid gaan we niet doorkrui- Het geld dat het waterschap aan polderlasten ontvangt, bluft on dertussen binnenstromen "Het is toch eigenlijk krankzinnig", verzucht Merenwijker C.J Wans- beek. één van de initiatiefnemers van de niet—betalen-actie. "Wel beschouwd ontvangt het water schap voor niets doen geld". Vanzelfsprekend vindt C.J. Wansbeek dat De Oude Veenen ten onrechte mooi weer kan spe len van het geld van de Meren wijkers. "Nu al is de Merenwijk, met amper 2 procent van het ge bied dat door De Oude Veenen wordt bestreken, goed voor 25 van de inkomsten van het water schap". Patstelling Om te stellen dat een fraaie patstel ling is bereikt, lijkt niet overdre ven. Toch is gemeenteambtenaar Jongejan naar eigen zeggen de laatste tijd iets hoopvoller ge stemd Toegegeven, stellen dat een oplossing binnenkort wel zal worden gevonden, is nog steeds koffiedikkijken. "Maar w- héb ben in elk geval begrip voor el- kaars standpunten gekregen". Hij vindt het overigens onerstan- dig dat de Merenwijkers niets meer willen betalen. "Als later blijkt dat het geld ten onrechte is geheven, dan krijgen ze het als nog terug". WIM BRANDS LEIDEN - De demissionaire mi nister van volkshuisvesting en ruim.clijke ordening, Beelaerts van Blokland, zal donderdag middag het officiële startsein ge ven voor de bouw van 86 wo ningwetwoningen op de terrei nen van de voormalige fabrieken Van Wijk- en Zaalberg. Het bouwplan, ontworpen door Van Wijk Gelderblom Partners uit Soest, omvat tien typen hui zen. Parkeren is mogelijk op het binnenterrein en gedeeltelijk on der de woningen Beelaerts van Blokland komt ove rigens niet alleen in verband met het Van Wijk- en Zaalbergcom plex naar Leiden. Op het pro gramma staat ook een gesprek met de wethouders Waal (ruimte lijke ordening) en Tesselaar ADVERTENTIE GROTE ZOMERMANIFESTATI c (volkshuisvesting). Gesproken zal o.a. worden over de te hoge huren in stadsvernieuwingsge bieden, restauratie van de Boer- haavezalen en de ontwikkeling van de Stevenshof. Een uur is hiervoor uitgetrokken. Daarna wordt er gewandeld door Noordvest, Maredorp, de Camp, Academiewijk, Hogewoerd e.o. en Pancras-Oost. Het bezoek wordt besloten met het bezichti gen van een film over stadsver nieuwing in Leiden. |i§ Nu uitgebreid met modelspoorweg- en stoomhobby Menkenhal Vondellaan 41 Leiden dagelijks geopend 10.00-18 00 zon 12 00-18.00 Meisje redt zusje van verdrinking LEIDEN - De 19-jarige Ingeborg van der Kamp heeft gisteren haar zusje van de verdrinkings dood gered. De tweejarige Marie Louise was achter haar ouderlijk huis in een sloot langs de Brik- kenwal geraakt. Toen Ingeborg haar zusje miste, ging ze op zoek en zag bij de sloot alleen nog het hoofdje van het kleine meisje bo ven het water uitsteken. Een duik in het water en de direct daarna toegepaste mond op mond-beademing hebben het Leidse meisje gered. Wel moest zij nog ter behandeling worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. door René van der Velden Jaap Visser Landjepik De bewoners van de Verver straat (even nummers) heb ben vorig jaar september een stuk grond achter hun huizen erbij gepikt. Het groeit en bloeit, krap een jaar later op de plaats waar het verkrotte en uiteindelijk uitgebrande Ververshof stond. Bij goed weer zit heel de buurt in de tuin. De een heeft een gras perkje, de ander een moes tuin en nog een ander heeft eindelijk de ruimte om kip pen en konijnen te houden. Hengels hangen in de Bin nenvestgracht. De mogelijk heid bestaat nu ook om de kleine keukens naar achteren uit te breiden. Na de sloop van de veertien wo ningen van het Ververshof, ruim een jaar geleden, liet de woningbouwvereniging 'Werkmanswoningen" de grond braak liggen: grond achter de piepkleine tuintjes van de bewoners van de Ver verstraat. Een trotse bezitter van een gro te tuin vertelt: "Het stuk grond werd een oerwoud, een paradijs voor ongedierte. Het is zonde als de grond jaren lang braak blijft liggen, dach ten we. Waarom zouden we niet vooruitlopen op wat er uiteindelijk toch gaat ko men?" Wat er uiteindelijk gaat komen staat in het be stemmingsplan: tuintjes die de bewoners gedeeltelijk mo gen bebouwen. De gemeente moet alleen nog de grond ko pen van Werkmanswonin gen. Werkmanswoningen gedoogt de 'landjepik'. Inspecteur Kluts had het hoogstens wat galanter gevonden als de be woners eerst overleg hadden gepleegd met de eigenaar al vorens dc grond te bezetten. "Maar als woningbouwver eniging doen wij niet moei lijk", zegt Kluts die in februa ri dc doorgetrokken tuintjes ontdekte. In officiële bewoor dingen heeft Werkmanswo ningen de bewoners onlangs meegedeeld dat "hoewel u dc grond thans onrechtmatig in gebruik heeft, wij u toestaan deze in gebruik te houden tot de plannen van de gemeente Leiden gereed zijn. Indien uit deze plannen blijkt dat u de grond niet langer als tuin kunt gebruiken, dient u de Het groeit en bloeit achter de woningen aan de Ververstraat. De bewoners hebben het stuk grond ingepikt waarop vroeger de veertien woningen van het Ververshof stonden. De afdruk op de melaalfabriek van Jesse herinnert nog aan de gesloopte hofwoningen. grond op eerste aanzegging te ontruimen en in opgeruim de staat achter te laten". De bewoners wachten opge ruimd af tot op hun tuinen het etiket "rechtmatig" wordt geplakt. Zij hebben de tijd en de de tuin. Natuurgenieters De beheerscommissie van de Leidse Hout "Stichting Fonds Aanleg en Beheer van Wandelpadenvindt in over grote meerderheid dat een stuk van de Leidse Hout aan de Van Slingelandtlaan be bouwd mag worden voor al leenstaanden en stellen Dat is heel vreemd De 'be heerscommissie Leidse Hout' is toch die commissie die het stadspark De Leidse Hout zo goed mogelijk voor de recreatie wil bewaren9 Nee. Het is niet zo vreemd Het bestuur van de beheerscom missie bestaat uit mevrouw Ruhaak. dc heer Bruinsma en... de heren Goekoop, Waal, Schoute. Van Dam. Bordewijk, Tesselaar en me vrouw Fase. oftewel het col lege van B en W B en W hebben gekozen om de bouw Van zo'n duizend wo ningen voor alleenstaanden en stellen op open plekken voor te bereiden Daar zitten .nogal wat groene plekken tussen, zoals de plek aan de Van Slingelandtlaan in de Leidse Hout. Het is nog lang niet zeker of daar mettertijd woningen zullen verrijzen maar "gezien de grote wo ningnood moet elke eventue le bouwplaats in beschou wing worden genomen", zeg gen B en W "Zeker als het bouwplaatsen zijn die zich bevinden in wijken met een riant wooncomfort", voegen B en W er haast kwaadaardig aan toe in een brief aan de buurtvereniging van de Raadsherenbuurt. Deze verenging maakt zich grote zorgen over bebouwing van een stukje Leidse Hout en maakt zich kwaad over de houding van B en W: hoe ha len zij het in hun hoofd de be bouwing van een stuk Leidse Hout te koppelen aan het "nante wooncomfort" in dc Raadsherenbuurt Je bouwt of je bouwt niet Dat heeft niets maar dan ook niets met het luxe wonen in de buurt te maken", meent Chris Maas Geesteranus, secretaris van de buurtvereniging Het is niet zo dat wij ons slechts be zig houden met het luxe wo- Als dit inderdaad niet zo is. lijkt de buurtvereniging een min derhcidspositie in dc buurt in t<- nemen Rb idsheei Posthuma heeft nam« gerekend dat bij dc «aai verkiezingen de partu hetluxewonBit.de WD vooruit is gegaan in de Raadsherenbuurt de WD veroverde maar liefst een derde van het totaal aantal stemmen Dc CDA die meest al alleen haar verkiezingspro- pagande 'groen' aankleedt, is de tweede partg met 22 pro cent van de stemmen De Partij van de Arbeid (die in het college van B en W en dus ook in de 'beheerscommissie Leidse Hout' de dienst uit maakt) is in de Raadsheren buurt met 17 procent van de stemmen net iets groter dan D'66 met 13 procent Klem links haalt 7 procent; dit kan volgens Posthuma net de doorslag geven dat in de Leidse Hout geen atoomra ket wordt geplaatst Maar misschien juist wel de door slag dat er woningen komen op een stukje Leidse Hout Representatief of niet. de buurtvereniging heeft een slimme zet gedaan. Zij vraagt de 'beheerscommissie Leidse Hout' zich te scharen achter de stelling dat "de Leidse Hout tegen iedere verdere aantasting verdedigd moet worden Dat mag je toch als doel van de beheerscommis sie veronderstellen En het stadspark De Leidse Hout is al genoeg aangetast door de beheerscommissie, door de verbreding van de Warmor.- derweg en vooral door de aanleg van de Oegstgeester- weg die dwars door de Leidse Hout loopt. De meerderheid van de be heerscommissie geeft geen krimp... Dick Tesselaar (wiens hoofd bezaaid is met dc petten van wethouder van volkshuisvesting, van be stuurslid van de beta ei com mi Ltid ilooi, van Raadsheer en van recreant) zegt dat het standpunt van B en W hetzelfde zal zijn als de collegeleden de pet op heb ben van de behcerscommis- .mc Hij hoort het wel als de twee andere leden van de be heerscommissie, Ruhaak en Bruinsma, het met eens mochten zijn met de mening van de andere leden van de beheerscommissie Van die andere leden is noch hortus chef Bruinsma noch me vrouw Ruhaak die vanaf haar de Houtlaan op i Jt uitkijkt, voor Maar dochter «luhac ons dat moe der fel gekant is tegen bebou wing van een stuk Leidse Hout. Het stukje Leidse Hout (welk stukje dan ook precies) doet nu in elk geval nog stof

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3