IL eidse agenda Affaire rond Nieuw Rijksdorp 'snel afronden' UW uit met pand ruimtenood Kerkstraat Gemeenteraad Wassenaar: sa Toestand bewoonster bejaarden tehuis nu wat beter Niet naar Jeroenhuis in Wassenaar Leiderdorp en Oegstgeest nu apart vermeld in telefoongids Dinsdag Wethouder Van der Klaauw: "Hei gaat niet om een activiteit die speciaal gericht is op Nieuw Rijks dorp". Om het gebouw nu snel helemaal leeg te krijgen gaat de gemeente Wassenaar naast het voeren van verweer in de zaak die door het bejaardentehuis Nieuw Rijks dorp bij het kantongerecht is aangespannen zelf een eis tot ontruiming indienen. De ge meenteraad ging gisteravond eenstemmig met dit voorstel van burgemeester en wethouders ak koord om toch zo snel mogelijk tot een oplossing te komen van het probleem rond het bejaar dentehuis. CDA-er Van Rij vatte de mening van de meeste raadsleden samen door te stellen dat het geheel snel moet worden afgerond. Hij wees erop dat de zaak steeds onver kwikkelijker dreigt te worden door allerlei acties en reacties. Volgens hem getuigt het van weinig inzicht dat de bewoners en bewoonsters steeds meer als speelbal worden gebruikt in een zaak waarvan de uitslag naar zijn mening al bij voorbaat vaststaat. Hij wees er nog eens op dat het gebouw is afgekeurd en dat de bejaarden dan ook niet verder aan gevaren moeten worden blootgesteld. "Het gaat in eerste instantie om de bescherming van de bejaarden." Alle woordvoerders van de partij en drongen er bij het college op aan om het tijdstip van de de ont ruiming in gemeenschappelijk overleg met de bewoners vast te stellen en geen dwang uit te oefe nen. Verder wilden zij dat voor de bewoners naar een bevredi gende oplossing, door een goede plaatsing in andere tehuizen, wordt gestreefd. Weinig kans WD-er Nieuwzwaag wees de aan wezigen er nog eens op dat het verbouwplan wat de bewoners zo graag gerealiseerd hadden ge zien, mogelijk tóch weinig kans gemaakt had bij de provincie. In zijn ogen zou het twijfelachtig zijn geweest of de provincie goedkeuring had gegeven voor een besteding van rond de één miljoen, omdat Wassenaar zich met de bejaardentehuizen al bo ven de landelijke norm bevindt. Zijn voorstel om verdere stappen in de raadscommissie voor maat schappelijke voorzieningen te brengen werd uiteindelijk over genomen door wethouder Van der Klaauw. Alle volgende ont wikkelingen zullen nu in die commissie ter sprake komen. Eerder had PvdA-raadslid Gou- looze gevraagd om het instellen van een speciale commissie waarin enkele deskundigen, de gemeente en de bewoners met familieleden vertegenwoordigd zouden zijn, om te komen tot een soepele ontruiming en nieuwe plaatsing van de bejaarden. Wethouder Van der Klaauw noem de het voorstel van de PvdA-er wel sympathiek, "maar nog te vroeg". Zodra volgens de wet houder de noodzaak aanwezig is om als plaatselijke overheid in te springen dan wordt dit gedaan. Op het ogenblik is naar de me ning van de wethouder de be trokkenheid van de provincie na drukkelijk aanwezig. Slachtoffer Goulooze wees erop dat naar de in druk van de PvdA de bewoners duidelijk het slachtoffer gaan worden in een papieroorlog tus sen gemeente, provincie en de exploitant van het bejaardente huis. Hij gaf aan dat zijn partij wel akkoord ging met het voor stel van burgemeester en wet houders, maar dan wel met moei te "over deze nare afwikkeling van deze affaire". De PvdA-er plaatste verder een groot vraag teken bij de bestuurlijke gang van zaken. Voorzichtig kwam hij met de constatering dat de zaak te lang op zijn beloop is gelaten. Volgens hem zijn de nodige vormfouten gemaakt en is het verbouwplan eigenlijk afgewe zen omdat er andere plannen zouden zijn. Toch is tot nu toe geen ander plan voor het gebied gekomen, zo stelde de PvdA er: "Het verbouwplan kon niet door gaan omdat er andere plannen waren. Die waren er niet. Op ba sis van niets heeft de gemeente gezegd dat er toch maar niet ver bouwd moest worden." Wethouder Van Dingstee ant woordde daarop dat binnen deze termijn een eerste aanzet voor de plannen in de raadscommissie voor technische diensten kan worden behandeld. Onduidelijk Wethouder Van der Klaauw verde digde het beleid van het college rond de bestemming van het ge bied door te stellen dat de ont wikkelingen bij de datum van aankoop van het bejaardente huis (1977) zo onduidelijk waren "dat we geen definitieve ontwik keling konden aangeven." "Bo vendien maakte een steeds ver dergaande ontwikkeling bij de bejaardenoorden nadere voor schriften noodzakelijk. Oude huizen werden voor bewoning gesloten. Daar hoort Nieuw Rijksdorp ook bij." Volgens Van der Klaauw gaat het hier niet om een activiteit die speciaal is ge richt op Nieuw Rijksdorp, maar om een gevolg van wettelijke re gelingen. Goulooze bleef aandringen op een commissie voor de zeven overge bleven bejaarden die niet weg- willen. "Het zou juist goed zijn als wij rond de tafel zouden gaan zitten. Ik denk dat de lucht rond deze zaak gezuiverd moet wor den. Wij moeten een gebaar ma ken, wij moeten nu iets doen", al dus de PvdA-er. Wethouder Van der Klaauw wees nog eens op de bemoeienis van de provincie met de zaak, die ook met de bejaar den en familieleiden op pad gaat om plaatsen in andere tehuizen te bekijken en zei nogmaals toe alle ontwikkelingen in de ko mende raadscommissie voor maatschappelijke voorzieningen te bespreken. Leiden, NVSH-informatiecentrum, NVSH-bibliotheek, Rapenburg 48, 14-16 j uur en 20-21 uur. Leiden, Nederlandse les voor buiten- landse jongeren, Stats jongerencen trum, Haarlemmerstraat 73, 19-20.30 I Leiden, algemene reclasseringsvereni- i ging. Rijnsburgerweg 167. 9-17 uur Leiden. café-avond, Vrouwenhuis, r Hooigracht 79, 21-1 uur. Voorschoten, hengelwedstrijd in singel bij Rosenburgh, 9 uur. Voorschoten, kinderfilm. Cultureel Centrum, 2 uur. Leiden, film "Iwan de verschrikkelijke" van Eisenstein, Kijkhuis, Vrouwen- kerkkoorstraat 17, acht uur. Leiden, algemene reclasseringsvereni- ging, Rijnsburgerweg 167, 9-17 uur. Leiden, NVSH informatiecentrum, NVSH-bibliotheek, Rapenburg 48.14-16 Voorschoten, spreekuur invaliden, wel fare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33 19-20 uur. Leiden, vrij advies architecten, architec tenwinkel, Hooglandse Kerkgracht 32, 19.30-31.30 uur. Leiden, vrij advies architecten, architec tenwinkel. Pieterskerkhof 18. 20-21 uur. Leiden, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, werkgroep dienstwei- geren, Troef, Noordeinde 2A, 20-21.30 Leiden, disco, Stats jongerencentrum, Haarlemmerstraat 73, 20-22.30 uur. Leiden, werkgroep Homosexualiteit, Caeciliastraat 18, 21-1 uur. Leiden, hulp- en adviesbureau WAO WSW, 't Spoortje, Bernhardkade 40 19- 20.30. WASSENAAR - De zaak rond de ontruiming van Nieuw Rijksdorp in het belang van de bejaarden zo snel en soepel mogelijk worden afgerond. Bij de provincie moet worden aangedrongen op het laten vervallen van de ontruimingsdatum. In plaats daarvan moet gauw in overleg met de bewoners gezocht worden naar geschikte plaatsen in andere tehuizen. Dit is samengevat de mening van de Wassenaarse gemeenteraad die gister avond over de bezetting van het bejaardentehuis Nieuw Rijksdorp vergaderde. WASSENAARyDEN HAAG - De 84-jarige mevrouw Van der Horst, bewoonster van het bezette bejaardentehuis Nieuw Rijksdorp, die vrij dagochtend na het horen van een voor het tehuis negatieve uitspraak van de Raad van State, een beroerte kreeg, maakt het weer iets beter. Dit deelde wethouder Van der Klaauw gisteravond tijdens de raadsvergadering in Was senaar mee. De bejaarde vrouw wordt nu nog ver pleegd in het Haagse Brono- voziekenhuis. In het ziekenhuis kreeg zij nog een beroerte en haar toestand werd dan ook kritiek ge noemd. De vrouw verkeerde in coma. Volgens wethouder Van der Klaauw is zij nu weer herstellende en zal ze na ont slag uit het ziekenhuis uit be jaardentehuis Nieuw Rijks- dorp verhuizen. Dan zijn er nog zeven bewoners over. Van de oorspronkelijke 19 bejaarden zijn er inmiddels 10 elders opgenomen (onder andere in Leiden. Den Haag, Rijswijk, Wassenaar, Zoeter- meer. Voorburg en Leid- schendam). Wethouder Van der Klaauw zei dat er voor de overgebleven bejaarden ge noeg goede plaatsen beschik baar zijn. Eerst zal de inspec- trice van de provincie, die be last is met bejaardenzorg met de nog aanwezige bewoners gaan praten. De bewoners van Huize Nieuw Rijksdorp hebben inmiddels over het gebeuren rond me vrouw Van der Horst een brief geschreven aan burge meester en wethouders van Wassenaar en aan de provin cie. Een afschrift is verzon den aan vooraanstaande lan delijke politici. In de brief stellen de bejaarden burge meester en wethouders en de provincie aansprakelijk voor "de reeds plaatsgevonden noodlottige gevolgen" rond mevrouw Van der Horst en "voor mogelijk in de toe komst plaatshebbende gevol gen door uw beslissingen". Woensdag Voorschoten, zeskamp voor kinderen, zwembad "Het Wedde", 10 uur. Leiden, soos, dansen en sport, Stats jon gerencentrum, Haarlemmerstraat 73, 15-17 uur. Leiden, algemene reclasserinsgvereni- ging, Rijnsburgerweg 167, 9-17 uur. Leiden, NVSH informatiecentrum, NVSH-bibliotheek, Rapenburg 48,14-16 Donderdag Nieuwzwaag (WD) wilde ook van burgemeester en wethouders nu eindelijk de toezegging dat bin nen drie maanden meer duide lijkheid zou komen over de be stemming van het gebied Nieuw Rijksdorp. lEIDSCH sCt. DAGBLAD Uitgave. Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater dag van 16.00-18.00 uur. J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.O. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geesteli)k leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'R v. Egmond 'tel. 071-172766 VOORSCHOTEN - In Voorschoten zijn gisteren de kindervakantie-activiteiten van start gegaan met een skelter race. Deze werd gehouden bij het zwembad het Wedde, waar onder aanwezigheid van talrijke kinderen toppres taties op de kleine vierwielers werden geleverd. De komende twee weken zijn in deze gemeente nog allerlei andere activiteiten voor kinderen. Zo is er morgen een zeskamp in het zwembad en overmorgen een hengelwed strijd in de singel bij Rosenburgh. WASSENAAR - De stich ting Unie van Vrijwilli gers (UW) in Wassenaar krijgt de beschikking over het gebouw Kerkstraat 14. Mogelijk komt ook de Ro de Kruisafdeling in dit Elisabeth- ziekenhuis heeft nieuwe directeur LEIDERDORP Dc heer W Rom bout uit Amstelveen is benoemd tot algemeen directeur van het Elisabethziekenhuis in Leider dorp. Mr. Rom bout wordt daar mee de opvolger van mr. J.G. Bergmeijer, die per 1 januari van dit jaar met pensioen ging. Rombout (42 jaar) is nu nog alge meen directeur van de Vale- riuskliniek in Amsterdam. pand terecht. Daarmee komt voor de UW een einde aan het ruimtepro bleem dat men tot nu toe had in het gebouw aan het Plein 2, waar deze stich ting overigens ook samen met het Rode Kruis in zat. In dit gebouw had de UW alleen de beschikking over de begane grond. Voor het grote aantal acti viteiten van de UW was deze ruimte duidelijk te klein. Voor het volksdansen en de gymnas tieklessen moest men uitwijken naar het Dorpscentrum. De diep- vrieskasten voor Tafeltje Dek Je staan opgesteld in het gebouw van de gemeentelijke keurings dienst voor vee en vlees in de Cornelis de Wittstraat. De twee jaarlijkse kledingbeurs moest steeds worden gehouden in de foyer van de Zijllaankerk. Daar naast heeft de UW behoefte aan een droge en vorstvrije ruimte voor de opslag van kinderkle ding. De UW. die vorig jaar haar 35-ja- rig bestaan vierde en zo'n 300 vrijwilligsters telt kreeg eerder verschillende gebouwen aange boden, maar die bleken toch om uiteenlopende redenen niet ge schikt. Met het gebouw Kerk straat 14 kon men wel akkoord gaan. De gemeente zag voor dit gebouw ook gelegenheid om de in oktober 1980 ontstane stich ting Samenwerking Bejaarden- werk samen met de UW in dit pand onder te brengen. Deze stichting, waarvan alle gemeen telijke instellingen op het gebied van het bejaardenwerk deel uit maken, krijgt binnenkort een be roepskracht en heeft ook behoef te aan een permanente ruimte. Verwarring De stichting was echter bevreesd dat bij huisvesting in Kerkstraat 14 samen met de UW ertoe zou leiden dat beide instellingen met elkaar in verband zouden wor den gebracht. De stichting Sa menwerking Bejaardenwerk wil voorkomen dat zij als een onder deel van de UW wordt be schouwd. Daarom voelde deze instelling er meer voor om de door het vertrek van de UUV vrijkomende ruimten in het ge bouw Plein 2 te gebruiken. Het Rode Kruis, dat hoofdhuurster is van Plein 2, moet zich nu nog be raden over niet verhuizen en sa men met de stichting Samenwer king Bejaardenwerk in één ge bouw of over verhuizen en dan samen met de UW in één ge bouw. PvdA-raadslid Greep ergerde zich gisteravond tijdens de raadsver gadering over het voorstel van burgemeester en wethouders rond de verhuizing van de UW. Hij begreep wel dat de Unie ver legen zat om andere ruimte, maar hij herinnerde eraan dat de UW oorspronkelijk samen met de stichting Samenwerking Be jaardenwerk de peilers zouden vormen voor het nieuwe sociaal- culturele gebouw in Wassenaar. Volgens de plannen moet dit het Jeroenhuis worden. Greep vroeg zich af wat er met het Jeroenhuis gaat gebeuren nu beide instellin gen elders worden onderge bracht. "Een half jaar geleden dachten wij dat we eindelijk een sociaal-cultureel gebouw kregen toen wij de plannen voor het Je- reonhuis goedkeurden. Nu vrees ik dat het Jeroenhuis in het ge drang komt", aldus Greep, die eraan toevoegde dat in het voor stel elke relatie met een totaal ac- commodatiebeleid ontbreekt. "Het moet niet zo zijn dat we in het najaar krijgen te horen dat het Jeroenhuis niet doorgaat, omdat we nu Kerkstraat 14 hebben ge bruikt. Voordat wij als PvdA ja zeggen tegen dit voorstel moeten wij helderheid hebben over de toekomst van het Jeroenhuis." Wethouder Dijkstal antwoordde dat de koppeling tussen het Je roenhuis en Kestraat 14 niet ge maakt hoeft te worden. Hij gaf toe dat er in vroegere discussies was uitgegaan van het onder brengen van dc UW in het Je roenhuis, maar dat nu niet meer van deze instelling wordt uitge gaan bij de sociaal-culturele ac commodatie. De UW stond vol gens Dijkstal bovendien niet te springen om ruimte in het Je- LEIDERDORP/OEGSTGEEST - De nieuwe telefoon gidsen waarin Leiderdorp en Oegstgeest apart ver meld staan, worden binnenkort verspreid. Daarmee is een al jarenlang bestaande wens van deze ge meenten in vervulling gegaan. Tot nu toe stonden alle aangeslotenen in Oegstgeest en Leiderdorp nog onder Leiden in de telefoonboeken. De gidsvervaardiging berustte tot nu toe op een zoge naamd handsysteem. Hierdoor was een eerdere splitsing van de gemeenten een zeer omvangrijk karwei met vele risico's. Nu de gidsvervaardiging is geautomatiseerd konden de gemeenten makkelijker apart worden opgenomen. De splitsing heeft overigens geen gevolgen voor net en abonneenummers. roenhuis. Men wilde een eigen ruimte voor permanent gebruik en niet een onderkomen delen. "Zij waren niet zo geinteresseerd in het Jeroenhuis omdat ze daar medegebruikers van de ruimte zouden hebben." Dijkstal beloof de verder dat er zeer binnenkort concrete voorstellen over het Je roenhuis zouden komen. Greep liet daarop weten dat de wethouder met de laatste opmer king wat van zijn ongerustheid had weggenomen. Hij vond ech ter de argumentatie voor een ei gen ruimte van het UW nog vrij onduidelijk. "Er zijn ook een he leboel andere verenigingen die een eigen ruimte willen. Ik wil argumenten horen waarom ze die eigen ruimte willen. Het moet niet zo zijn dat er straks nog een aantal verenigingen hier staan die heer en meester willen zijn in een ruimte." Druk programma Wethouder Dijkstal verduidelijkte dat de UW erg veel activiteiten op haar programmè heeft staan. Een heleboel programma-onder delen worden elke week afge werkt, zodat het gebouw vrijwel dagelijks bezet is. Daarom kan de Unie geen medegebruikers goed onderbrengen, aldus de wethouder die daarmee de PvdA-er meekreeg. Gebouw Kerkstraat 14. Onderkomen voor het UW en mogelijk voor het Rode Kruis afdeling Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2