Helpt opruiming alleen de handel? amrraa Grijpgrage armen van fiscus zijn erg lang Beursweek Uitverkoop wordt deels ingekocht Belastingen SATERDAG 18 Jl'Ll 1981 WwMMBDbi! In een winkel, waarvan de deuren een maand daarvoor voor het eerst opengingen, wordt de uitverkoop aangekon digd. Ra ra, hoe kan dat? Zit die midden stander nu al met on verkoopbare spullen, die zo onbarmhartig als 'winkeldochters' wor den aangeduid? De werkelijkheid is hoogst waarschijnlijk anders. De be wuste middenstander, hij staat niet alleen, zal de term uitverkoop wellicht alleen gebruiken om extra klanten te trekken. En trékken doet de opruiming. Twee maal per jaar is het offi cieel zover, 's Zomers en 's winters, in de week waarin de donderdag van respectieve lijk 15 juli en 15 januari valt. Uitzonderingen op die Uit- verkopenwet zijn mogelijk. Voor bijzondere aanleidin gen (verbouwingen, ophef fingen) is een regeling in de wet gemaakt. Met toestem ming kan de winkelier de door het Hoofdbedrijfschap Detailhandel vastgestelde uitverkoop-perioden ontdui ken. Maar regel is het nipt. Juist door de Uitverkopen- wet blijft de opruiming een trekker voor slappere perio den. Maar de gemiddelde winkelier is natuurlijk ook niet gek. Hij, zal niet zozeer proberen bui ten die perioden om uit te verkopen - de boete van ma ximaal 10.000 gulden die daarop staat is niet mals - maar hij speculeert op de aantrekkingskracht van de kreet 'alles moet weg'. Dumppartijen Voorraden kweken voor de uit verkoop, dumppartijen opko pen zijn voorbeelden van der gelijke speculatie. En dat mac. In de Uitverkopenwet staat niets dat hem belet. De Kamer van Koophandel pro beert dergelijke aktiviteiten weliswaar tegen te gaan, maar staat vaak machteloos. Ook andere overheidsinstel lingen reageren berustend. Zoals de Economische Con troledienst, wier taak het als opsporingsinstantie is te con troleren of de Uitverkopen- wet wordt nageleefd. Woord voerder Groeneveld beaamt dat er speciaal wordt inge kocht voor de uitverkoop, maar zegt daartegen niets te kunnen ondernemen. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting hamert er keer op keer op dat 'koop jes' niet altijd zijn wat ze lij ken. "Het kan erg frustrerend werken als mensen denken een koopje te hebben en achteraf een normale prijs betaald blijken te hebben" zegt NIBUD-woordvoerder Christine Groenewegen. ''En wat je in deze tijd ook vaak ziet: een zogenaamd officiële prijs, doorgestreept, en ver vangen door een lagere prijs. Die eerste prijs is dan fictief, of het betreft de adviesprijs. Maar daar koopt tegenwoor dig niemand meer voor. Vaak worden aanbiedingen ook ge hanteerd om de mensen in verwarring te brengén. Zo'n artikel blijkt achteraf in prijs te stijgen, maar dat valt na die aanbieding niet meer op." Consumenten Kontakt en de Consumentenbond wensen zich heleméal verre te hou den van de uitverkoop, onder het motto: 'je kunt het alle maal toch niet tegenhouden.' Een rondvraag bij verschillen de grootwinkelbedrijven leert dat er in dit wereldje heel verschillend wordt ge dacht over de tendens om be wust in te kopen voor de op ruiming. Sommige bedrijven, zoals het modewarenhuis C A, zegt zelfs nu niet zonder Forse advertenties in kranten en plakkaten op winkelruiten maken er de koopjesjagers opmerkzaam op: de uitverkoop is weer begonnen. Dat feit zegt een aantal landgenoten niets, maar een meerderheid spreekt de opruiming wel degelijk aan. Vooral bij ouderen is de uit verkoop nog razend populair. Wat te denken van de uitlating die een woordvoerder van een groot meubelpaleis doet: "Er zijn mensen die er hun vakantie op afstemmen of zelfs voor opzij zetten". Op het eerste gezicht lijkt het reilen en zeilen rond die uitverkoop - naar echt Nederlands gebruik - weer keurig geregeld. Een speciale Uitverkopenwet voorkomt dat grootwinkelbedrijven het hele jaar door 'stunten'. De wet biedt in dit opzicht bescherming aan de detail listen die kleiner van omvang zijn. Maar de vlag dekt de lading niet. In principe is de uitverkoop slechts bedoeld om 'winkeldochters' het huis uit te krijgen. Steeds en meer kopen bedrijven spcriale 'dump partijen op of houden ze een voorraad achter. Speciaal voor de uit verkoop-tijd, wanneer alles toch al goedkoper lijkt. Daarnaast gaat de strijd om de gunst van klanten het hele jaar door - moet die uitverkoop dan nog wel zo nodig? te kunnen. C A adverteert dezer dagen in alle kranten met de kreet 'minimaal' zo veel stuks (broeken, jurken) per filiaal verkrijgbaar. Woordvoerder Remark: "Dan zijn restanten niet genoeg. Die advertentie-aanpak maakt het voor ons noodza kelijk om speciaal in te ko pen voor de uitverkoop. Maar zonder die noodzaak gebeurt het ook wel. Als je een goeie partij op de kop kunt tikken, waarom niet? De fabrikanten houden ook wel eens uitver koop. Dat pikje dan méé." De Bijenkorf (zowel dit waren huis als de Hema zijn onder deel van het KBB-concern) heeft een heel specifieke filo sofie over haar winkeldoch ters. "Zodra we zien dat een artikel niet loopt prijzen we dat al af. We nemen het ver lies liever onmiddellijk dan te wachten op de uitverkoop. Dan heb je tenminste ook de kans je voorraden meteen te Wolfs. vertelt de heer In de Bijenkorf en de Hema dit keer geen speciale partijen om de uitverkoop-voorraad aan te vullen. "We doen het een enkele keer, als het de opruiming attraktief maakt. Maar momenteel hebben we nog wel één en ander in huis." Ook C A zit niet zonder, de speciale partijen ten bate van de advertentie-campagne ten spijt. De C A-man hierover: "Ja, want het sukkelende voorjaar en de verslechteren de economische situatie heb ben ertoe geleid dat de klant een grillig gedrag heeft ver toond. We kunnen alleen maar constateren dat hij soms hele goeie dingen heeft laten hangen." Echt enthousiast over de uit verkoop zijn ze pas bij meu belgigant Van der Meer. Woordvoerder Nieuwenhui- zen, hij draait 40 jaar mee in de meubelbranche, is van de aantrekkingskracht van de uitverkoop meer dan over tuigd. Hij is het die signaleert dat een zekere groep mensen wacht met op vakantie gaan tot de uitverkoop achter de rug is. "Ik kan u nog sterker vertellen. Ik word soms opge beld met de vraag of ik wat wil bewaren door mensen die op vakantie zijn. Echt, de ge dachte niet weg te kunnen omdat het uitverkoop is leeft nog in Nederland." Speciaal inkopen doet Van der Meer niet. "Ik weet dat er be drijven zijn die dat doen, maar wij hebben nog ge noeg." Evenals Van der Meer wil het warenhuis V D éérst van de overtollige voorraden af. Volgens de secretaris van de Raad van Bestuur, de heer Lempers, zijn het vooral boe ken, confectie en platen die voor tientallen procenten minder weggaan. En tenslotte zegt de firma Blok ker (huishoudelijke artike len) voor de januari-uitver- koop wel degelijk speciale partijen op te kopen. Maar nu gaat het erom de al aanwezi ge voorraden weg te werken. Waar Blokker vanaf wil? "Niet speciaals" zegt de heer J. Blokker. "We hebben geen modegevoelige artikelen. Al hoewel kleuren een rol spe len." Blokker heeft dit keer veel aan dacht besteed aan de zomer- opruiming. Dat terwijl het concern doorgaans vraagte kens zet bij de betekenis er van. De woordvoerder merkt op dat sommige collega's al een maand eerder beginnen met uitverkopen. Waarom nog éen seizoenoprui ming als de grote jongens toch het hele jaar door al bo demprijzen hanteren om de gunst van de klant te verwer ven? De Economische Con troledienst denkt dat "de uit verkoop allang op z'n gat ligt. Dat vindt het bedrijfsleven tenminste" verklaart Groene veld. Toch lijkt de middenstand er niet écht vanaf te willen. Deels om de aantrekkings kracht, deels uit bescher ming van de kleineren. Zou er geen vastgestelde uitver koop-periode zijn dan kon den de grootwinkelbedrijven het hele jaar door blijven 'op ruimen'. Waardoor de kleine ren gedwongen zouden wor den om mee te doen in de concurrentieslag. Het meest somber over de toe komst van de opruiming is de Bijenkorf. "De uitverkoop is aan 't vervagen - dat zal wel verder doorgaan. Het echte effect ervan is de laatste vijf jaar al verdwenen. Honder den mensen die voor de deur staan te wachten tot je open gaat, dat zie je niet meer" al dus de heer Wolfs. Van der Meer blijft een vurig pleitbezorger. "De attraktie blijft. Mensen stemmen hun budget af op de uitverkoop. Niet iedereen kan de volle mep betalen." Als het er op aankomt wil V D er ook niet vanaf. "Vooral in deze economische situatie is het voor de klant interes sant. en dus voor ons." Maar aan de uitverkoop verdie nen is er toch niet bij? "Nee" zegt C A-man Remark. "Maar afprijzen is afstand ne men van je winst - dat is niet anders." De uitverkoop blijft dus - een noodzakelijk kwaad. Met de belastingmoraal (sommigen weten niet eens, wat dat is!) nemen velen het niet zo nauw. Na het verschijnen van het belas tingfraude-rapport van de ex-direkteur-gcneraal van de Belas tingen. W. J van Bijsterveld. is de publicitaire aandacht voor het fenomeen groter dan ooit Tal van suggesties worden gedaan om de gezindheid op te vijzelen Een aantal politieke partijen denkt mee in deze richting verlaag het tarief en zet rigoureus het mes in de aftrekposten. Onze volksaard (onder de vaan van de rede lijkheid ingewikkelde oplossingen bedenken, zonder wakker te liggen van de uitvoeringsproblemen) zal de verwezenlijking van deze simpele verbetering wel weer beletten. Maar. hoe de zaak ook zal worden aangepakt, fraudeurs en valse aangevers zullen er altijd blijven. Daarentegen zijn de gryp-ar- men van de fiscus ook erg lang. Het fiscaal strafrecht kent pittige en gevoelige correcties op het onmaatschappelijk gedrag, dat belastingontduiking is. In dit ar tikel een kijkje achter de schermen voor hen. die de strijd met de tegenvoeter gaan verliezen. FIOD In het algemeen is de controlerende belasting-ambtenaar degene, die als eerste met ernstige fiscale overtredingen worden gecon fronteerd. De fiscale opsporingsambtenaar is eigenlijk de eerste aangewezene, om - zonder dat daaraan een rechter te pas komt - na te gaan of van een strafbaar feit sprake i> In ons land kennen we een bijzondere opsporingsdienst; de Fisca le Inlichtingen- en Opsporingsdienst, kortweg "FIOD" ge naamd; een instelling, welke haar bekendheid en image ver kreeg door (het in ogen van velen) spectaculaire werk van zo'n 70 man. Vanuit de Haarlemse vestiging doen zij aan het opspo ren van fiscale delicten. Een andere uiterst belangrijke activiteit van deze Dienst is. het inwinnen van inlichtingen en het verza melen van de gegevens, die van belang zijn om de aangiften op juistheid te kunnen beoordelen. Het informatiecentrum van de FIOD beschikt over een arsenaal van gegevens van redelijke winstmarges voor de kruidenier om de hoek tot recent gebleken toepassingen van fiscale constructies en routes toe Alle FIOD- ambtenaren zijn ambtenaren van de rijksbelastingdienst maar zij onderscheiden zich van hun collega's in één opzicht zij heb ben een opsporingsbevoegdheid in de hoedanigheid van (onbe taald) politieman door J. Booij belastingadviseur De Inspecteurs bij de FIOD zijn tevens hulpofficier van Justitie. Zo kan iemand worden aangehouden en voorgeleid. Een voorlo pige hechtenis is toegelaten, als er een verdenking is van het met opzet doen van een onjuiste aangifte of het met opzet verstrek ken van onjuiste inlichtingen. Daarbij moet dan tevens een vluchtgevaar bestaan en voorts de mogelijkheid, dat eventuele getuigen nog snel even worden beïnvloed. Gesprek In het merendeel van de gevallen begint het allemaal erg rustig, een controleur van de Inspectie of een ambtenaar van de Ryks- accountantsdicnst (de laatste doet zwaardere boekenonderzoe ken van veelal langere duur: gemiddeld zo'n negen dagen per onderzoek) neemt contact op met de ondernemer of onderne ming voor het periodiek onderzoek. Het gaat daarbij niet om een afdoende en sluitende controle, zoals die in accountantskringen wordt toegepast, maar om een test van de aanvaardbaarheid en betrouwbaarheid van de opgegeven bedragen. Deze in die zin controlerende personen brengen schriftelijk rapport uit aan de Inspecteur, die overigens verder zijn eigen koers mag volgen. De Inspecteur zal. indien hij "slechts" onregelmatigheden con stateert. de belastingplichtigen uitnodigen voor een gesprek. Hij kan dan de aangifte laten verbeteren of navorderen. Schikking Indien de Inspecteur een ernstig fiscaal delict vermoedt, moet hu aan de hierachiek boven hem gestelde - de Dirckteur der Rijks belastingen - de vraag voorleggen, of deze een vervolging wense lijk acht. Ook een door de FIOD uit te voeren opsporingsonder zoek moet via dc Direkteur lopen. De Officier van Justitie kan. na lezing van het proces-verbaal, over de wenselijkheid van ver volging weer een eigen - andere - mening hebben Vragen als "is het bewijsmateriaal voldoende", "loopt het werkelijk de spuiga ten uit" en "kunnen we de zaak niet beter laten afdoen met een administratieve boete' passerendan de revue Het voor de beoor deling van de zaak nodige fiscaal inzicht wordt de Officier van Justitie geboden dooreen contactambtenaar, die in dienst is van de betreffende Direktie van 's Rijks Belastingen. Zolang het proces verbaal nog niet in handen is van de Officier van Justitie kan nog een aanbqd worden gedaan, om de zaak met een boete in de sfeer van een schikking af te doen, om daarmede vervol ging te voorkomen Op zo'n voorstel, ingegeven door de wens om de strafrechtelijke sfeer te verlaten, wordt niet altijd inge gaan. Daarna wordt de gerechtelijke procedure met mogelijk heid van beroep ingezet Hoe al deze kommer en kwel te voorkomen? Gewoon eerlijk zijn AMSTERDAM - Wall Street was besluiteloos en daardoor verdeeld, waardoor de Am sterdamse effectenbeurs geen kompas had om op te varen. Hier te lande overheer ste de vakantiestemming en werd er gewacht op duidelij ker impulsen. De Newyorkse effectenbeurs zat ook deze week verstrikt in dc strijd tussen een aantal grote Ame rikaanse concerns om het be zit van of in elk geval de zeg genschap over de Ameri kaanse oliegigant Conoco. Vier grote Amerikaanse be drijven en n Canadees probe ren elkaar voortdurend te overtroeven door het uitbren gen van een bod op de aande len Conoco, waarvan de koers nu in korte tijd is geste gen van 50 dollar tot tegen de 90 dollar. Ondertussen heeft deze rage ook heel wat losgemaakt bij de bedrijven onderling en met name in de olie-indus trie, waar een aantal grote concerns elkaar met arguso gen bekijken en eikaars doen en laten scherp in de gaten houden. Vooral toen bekend werd dat een van hén. de Te xaco, in Europa beter bekend onder de naam Caltex, onver wacht zo'n 5,5 miljard dollar is gaan lenen. Trouwens, ook de andere achter Conoco aan lopende ondernemingen heb ben grote bankleningen afge sloten om te laten zien dat hun bod op deze oliemaat schappij serieus bedoeld is. Financiële kringen in de Ver enigde Staten schatten het totale bedrag dat door deze affaire nu bij banken op le ningsvoorwaarden is vastge legd op ten minste 20 miljard dollar. Wall Street is hierover nogal onthutst, want in een toch al uiterst krappe geld markt met rentestanden van boven de 20 procent, is een dergelijk omvangrijk bedrag voor iets wat voor de nationa le economie als zodanig wei nig zin heeft, wel het laatste waarom gevraagd werd. Het vormt bovendien nog een be dreiging voor al die onderne mingen die dit jaar nog veel geld nodig hebben voor hun investeringen, wat wel van grote betekenis is voor de na tionale economie. Het is dan ook geen wonder dat de rente ook deze week in de Verenigde Staten nog weinig tekenen van dalen vertoonde Ook al neemt de overtuiging toe dat de top voorlopig weer is bereikt. Het hakketakken om Conoco was wel bevor door C. Wagenaar derlijk voor een betere stem ming voor dc oliefondsen in New York. Vorige weck wa ren hier al flinke koersstijgin gen opgetreden en ook deze week lag de oliesector goed. Met name voor de Koninklij ke Shell bestond goede be langstelling en de Koninklij ke Petroleum liep dan ook flink op. Dit had, zoals ge bruikelijk, ook een opwaart se tendens voor het grootste aandeel op onze beurs tot ge volg, waar de Koninklijke eveneens tot de sterk oplo pende aandelen ging beho- de grote invloed die dit fonds op de koersindex geeft, gaf dit de indruk dat de Am sterdamse effectenbeurs een Ge positieve week beleefde. Maar zo optimistisch was de beurs toch niet, ook al bleef de Koninklijke niet alleen staan. Want ook op onze beurs speelt het rentevraag- stuk nog altijd een domine rende rol. Uit de deze week bekend gemaakte nieuwe staatslening van 11,75 pro cent waarop tot en met vol gende week dinsdag kan worden ingeschreven, blijkt dat sedert het midden van ju ni de rente toch weer is geste gen Dc toen geplaatste staatslening droeg een couponrcntc van 11 procent. Ditmaal dus drie kwart procent meer. waar door het ministerie zich wil verzekeren van een groter succes dan een maand gele den. Toen werd maar voor 450 miljoen gulden inge schreven Door het deze weck bekend gemaakte ho gere financieringstekort van de overheid, dat op een extra stijging van een kwart pro cent uitkomt tot 7,25 procent voor geheel 1981, kan de re gering nog best een paar mil jard gulden gebruiken. Aan de andere kant werd oen lening van 12 procent van de Bank voor Nederlandse Ge meenten een goed succes Want ondanks de hoge emis- siekoers van 101 procent kwam de nieuwe lening op 101.50 procent m de officiële handel terwijl ook de obliga- tiemarkt zelf eerder een nei ging tot aantrekken vertoon de. Een en ander hield ver band met de teruglopende dollar die op verschillende Westeuropese markten deze week een flinke duikeling maakte. In Amsterdam zakte de waarde van f 2,75 op f 2.68 Hoe belangrijk de valutaver houdingen voor de bedrijfs resultaten kunnen zijn leer den de bedrijfsberichten van de KLM en de Koninklijke Shell Eerstgenoemde publi ceerde het jaarverslag, waar in weliswaar nog een winst stond vermeld, maar dat niet overvloeide van optimisme. Ook over het lopende boek jaar blijkt de KLM niet erg optimistisch te zijn. omdat een groter aandeel in de kos ten van de duurdere dollars moet worden gedragen, hel geen aan dollars aan vliegtic kets wordt ontvangen Dat het aandeel desondanks toch opliep na het verschijnen van dit verslag, kwam door de ho gere beladingsgraad die de KLM In juni en het kwartaal van het nieuwe boekjaar heeft kunnen beha len. duidelijk dat de gewyzigde verhouding tussen dollar en het Britse pond. waarin dc bedrijfsresultaten worden uitgedrukt, tot een flinke na delige invloed op het tweede kwartaal kan hebben geleid Dit remde dc koersstijging van het aandeel later in dc weck sterk af, waardoor er per saldo niet meer dan zo'n 10 gulden aan winststijging overbleef. Na een slecht begin met nieu we laagterecords sedert jaren herstelde vooral de Westland- Utrecht Hypotheekbank zich krachtig en hield rond 5 gul den aan koerswinst over. Voor de rest was de beurs eerder wat lager gericht by stille handel. Holec verloor 10 gulden. Nationale-Ncdcrlan den en Mcneba ongeveer 5 gulden. Van Gelder kwam beneden de 2 gulden en be landde in de aparte note ring sgroep van met-officieel genoteerde fondsen, waar mee het beurs bestuur wil aangegeven voor dcrgclyk speculatief materiaal geen verantwoordclykh» ui meer te willen dragen. Hoogovens liep daarentegen een kleine 2 gulden op door een grote kans op ruime overheids steun.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21