LEIDSCH DAGBLAD Negen miljard bezuinigen Polen kiest voor gematigde koers Staking treft Griekse vloot Gif Volgermeer ongevaarlijk )rie Nederlanders in ühili gevangen gezet? Weer F-16 neegestort Staking verlamt toerisme Italië Ministerraad akkoord met plannen voor 1982: Balkons bezwijken: 43 doden Terugtrekken troepen uit Cambodja geëist MERDAG 18 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36526 recteur G. Koopman jofdredacleur AAM. Schuurmans Jj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Buuu W vt Snj tf 1 2311 BG L *ó*n Voor lel nn w coWon EN HAAG'SITTARD (ANP) - De Nederlandse ambassade in Chili stelt een onderzoek in naar de verdwijning van drie Neder landers in Chili, die mogelijk ge vangen zijn genomen. Het zijn de 27-jarige socioloog Rob Hof, zijn 23-jarige vriendin Lia Scholten uit Amsterdam en de 18-jarige Eddie Hof uit Sittard. 'olgens vader Hof was het drietal in Chili om daar een film te ma ken. Ze zouden afgelopen dins dag aan de Chileens-Argentijnse grens bij de plaats Neuquen zijn aangehouden. tob Hof en Lia scholten verbleven sinds begin april in Chili in de plaats Tenuco, waar Eddie Hof zich half juni bij hen voegde. Volgens de vader van Hof had zijn oudste zoon een afspraak ge maakt met de NOS voor het ver vaardigen van een televisiefilm. Hij zou een voorschot hebben ge kregen. Bij de NOS is daar echter niets van bekend. Een voorschot heeft de NOS ook niet aan Hof uitbetaald, aldus een woordvoer der. Volgens de vader van Rob Hof werkte aan de film een aantal Chilenen mee, die ook allen zou den zijn gearresteerd. Op grond waarvan de Nederlanders zijn aangehouden is niet bekend. LEEUWARDEN (ANP) - Deze wrakstukken bleven over van een F-16 straaljager van de vlieg basis Leeuwarden, die gister middag direct na de landing m brand vloog De vlieger, de 23-ja- rige tweede luitenant F. Appel doorn, wist zich met zijn schiet stoel te redden en bleef onge deerd. Tijdens de uitloop van de landing miste de vanghaak van het toe stel de vangkabcl. De jager schoot door, sloeg over de kop en vloog in brand. *tOME (UPI) Ongeveer 800.000 werknemers in de Italiaanse ho tels, restaurants en andere on derdelen van de toeristensector zijn gisteren in staking gegaan, waardoor voor de toeristen in het land grote moeilijkheden zijn ontstaan. 5e staking is uitgeroepen door de drie grote vakbonden. Het meest getroffen zijn de grote hotels in de steden, kustgebieden en de bergen en ook in de kampeerge- bieden. In de kleinere onderne mingen, meestal familiebedrij ven, wordt niet gestaakt. De staking is uitgeroepen uit pro test tegen het afbreken van de onderhandelingen voor nieuw collectief arbeidscontract. Waarschijnlijk zullen veel binnen landse vluchten moeten worden geschrapt door een staking van twee dagen van de boordwerk tuigkundigen van de Italiaanse binnenlandse luchtvaartmaat schappij. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Van Agt zal bij het op stellen van de begroting voor 1982 rekening houden met nieuwe bezuinigingen van ongeveer f5 miljard. Samen met de bezuinigingen, waarover dit voorjaar al overeen stemming werd bereikt, zal volgend jaar in totaal f 9 mil jard worden omgebogen. De ministerraad bereikte gis terochtend overeenstemming over dit voornemen. Het kabinet wil uiterlijk half augustus de laatste beslissingen over het bezuinigingsprogramma nemen. KANSAS SITY (UPI) - In tel in het Amerikaanse Kansas Sity zijn gisteravond twee bal kons, waarop zich honderden mensen bevonden, bezweken en omlaag gestort. Volgens de poli tie zijn er minstens 43 doden, en ruim honderd gewonden. Ver wacht wordt dat dit aantal nog zal stijgen. De balkons bevonden zich boven de hal van het hotel, waar op dat moment mensen bij een waren voor een dansavond. Het besluit is tot stand gekomen onder druk van minister Van der Stee (financiën). Hij liet vorige week al weten bezuinigingen in de orde van grootte van vijf tot zes miljard noodzakelijk te ach ten. Vice-premier Wiegel bepleit te echter uitstel van de beslissin gen. Hij is van mening dat ingrij pende beslissingen zoveel moge lijk aan een nieuw kabinet moe ten worden overgelaten. De nieuwe bezuinigingen zijn vooral noodzakelijk om het veel te hoge overheidstekort terug te dringen. Daarnaast kan alleen door nieuwe bezuinigingen wor den voorkomen dat de belastin gen en de sociale premies fors moeten stijgen. Het kabinet heeft vastgesteld dat de nieuwe bezuinigingen gevon den moeten worden door de ver schillende departementen min der geld ter beschikking te stel len. Ook de ambtenaren zullen echter een nieuwe veer moeten laten en zal er bezuinigd moeten worden op de sociale zekerheid en in de gezondheidszorg. Verwacht wordt dat van de totale bezuinigingen ongeveer twee miljard gevonden zal worden op de begrotingen van de departe menten. Dat zou betekenen dat ongeveer drie miljard bezuinigd wordt op ambtenarensalarissen, uitkeringen en volksgezondheid. Demissionair Het kabinet heeft bij het vaststel len van dit bezuinigingspro gramma rekening gehouden met zijn demissionaire karakter Van daar dat het nemen van de laat ste (en definitieve) beslissingen is uitgesteld tot half augustus, een week later dan minister Van der Stee noodzakelijk achtte. Bij het besluit om zo n vijf miljard te bezuinigen heeft de minister raad geen rekening gehouden met de wat gunstiger vooruit zichten, die het Centraal Planbu reau voor 1982 heeft voorspeld Het kabinet heeft hiervan afge zien omdat het nog volstrekt on zeker is of de aangekondigde drie procent economische groei ook werkelijk zal plaatshebben. 26 PAGINA'S Reagan negeert kritiek op rente Geweld Israël in Bei roet escaleert Kabinetsformatie nog vol problemen Dagje pretpark duur plezier (Van onze correspondent) WARSCHAU (GPD) - Slechts vier van de leden van het bestaande Politburo hebben de verkiezin gen voor het nieuwe Centrale Comité overleefd. Het zijn Ka- nia, Olszowski, Barcikowski en Jaruzelski. De stemmenverhou ding binnen het Comité maakt duidelijk dat de verkiezingen van een nieuwe partijscretaris die veel tijd zal vergen. De 1909 afgevaardigden hebben ie der afzonderlijk over elke kandi daat in een geheime stemming hun stem uitgebracht. Jaruzelski kreeg 1615 stemmen, Kania 1338, Barcikowski 1269, Olszowski 1090 en Rakowski 1085. Het re sultaat kan worden gezien als een overweldigende nederlaag voor de aanhangers van de harde lijn en als een nadrukkelijke zege voor de voorstanders van de middenweg. Toen gisteravond beetje bij beetje de namen van de 200 leden van het nieuwe Centrale Comité van de Poolse communistische partij Af en toe zon De Bilt verwacht voor vandaag af en toe zon, maar ook regen, soms zelfs ge paard met onweer, hoewel die kans in het zuiden groter is. Temperatuur 17 graden. Noord-westelijke wind met windkracht 4 in het binnenland en windkracht 5 aan de kust. Morgen wordt het weer iets beter. De tempera tuur stijgt naar 18 graden, maar ook dan moet er rekening worden gehou den met een bewolkte lucht. Dat blijft vermoedelijk tot woensdag zo. 19 juli: Zon op 5.42, onder 21.49 uur, maan op 23.15, onder 8 uur. Hoogwater in Katwijk om 5.26 en 17.54 uur, laagwater om 1.28 en 13.40 uur. 20 juli: Zon op 5.43, onder 21.48 uur. Maah op 23.41, onder S.!3 uur. Hoogwa ter in Katwijk om 7.06 en 18.32 uur, laagwater om 2.08 en 14.23 uur. doorkwamen, waren velen ge schokt. Twee potentiële kandi daten voor de functie van partij secretaris. Grabski - de man van de harde lijn - en de liberaal-ge zinde fiszbach, waren niet in het Centrale Comité gekozen, even min als andere belangrijke figu ren in het Politburo zoals Za- binski, vice-premier Jagielski, die de beslissende onderhande lingen met de nieuwe vakcentra le Solidanteit vorig jaar herfst heeft gevoerd, en de gevreesde generaal Mieczyslaw Moczar, di? in de jaren '60 de geheime dienst onder zijn hoede heeft gehad. De belangrijkste kandidaten voor de functie van partijsecretaris zijn nu de huidige partijsecreta ris Stanislav Kania, de vroegere minister van buitenlandse zaken Stefan Olszowski en de liberaal- gezinde Mieczyslaw Rakowski, de vroegere hoofdredacteur van het Poolse partij-orgaan Trybuna Ludu. De kansen dat Rakowski veel stemmen wint zijn enorm geste gen, omdat zijn rede over de slechte toestand in Polen, met name de economische, door de afgevaardigden op het congres met zeer veel bijval is begroet. Hij is bovendien de man die de beste betrekkingen onderhoudt met de onafhankelijke vakcen trale Solidariteit. Als hoofdre dacteur van het partijblad Try buna Ludu heeft hij drie regimes overleefd, en dat is - zeker als men uitgaat van de grillig verlo pende relaties tussen de Oost bloklanden onderling - een op merkelijke prestatie. Het algemene gevoel in Polen is, dat het land nu een man nodig heeft uit het politieke midden of zelfs iemand met een beetje con servatieve instelling om de War- schau-pactbroeders te tonen dat de Poolse communistische partij zich partijpolitiek in zuivere han den bevindt. Het lijkt derhalve niet uitgesloten dat de verkiezin gen voor Rakowski een sterke positie zullen opleveren in de strijd om het leiderschap, maar dat hij het niet zover brengt de andere kandidaten achter zich te laten.Niettemin menen sommi gen aan dat het mogelijk is dat hij toch als de eerste man te voor schijn komt. Mocht Rakowski niet de uitverko ren leider zijn, dan wordt vrijwel zeker de strijd uitgevochten tus sen Kania en Olszowski, de nog heersende leider en de 'eeuwige tweede'. NEW YORK (Reuter) De interna tionale conferentie over Cam bodja heeft haar werk in New York beëindigd met de eenstem mige aanvaarding van eer. 'ver klaring over Cambodja'. Daarin wordt de terugtrekking van alle buitenlandse troepen gevraagd, een VN-vredcsleger en vrije ver kiezingen onder supervisie van de VN. Er is een commissie ingesteld die contact zal zoeken met alle par tijen in het conflict, ook met Vietnam dat 200.000 soldaten in Cambodja heeft. Er hebben meer dan 90 landen aan de conferentie deelgenomen. Vietnam en de Sowjet-Unie wa ren daar niet bij. ROTTERDAM (ANP) - De machi nisten op Griekse schepen zijn met steun van hun vakbond een actie begonnen voor een beter loon en een betere rechtspositie. Zij houden per afgemeerd schip een waarschuwingsstaking van drie dagen. In Rotterdam staken volgens de voorzitter van de Pe- men op vijf schepen de machi nisten. Ook in Antwerpen en an dere havens over de hele wereld leggen Griekse machinisten het werk neer. De actie geldt voor ongeveer 5.000 schepen van Griekse eigenaars of buitenland se reders die onder Griekse vlag varen. Bij de Pemen zijn 16.000 machinisten aangesloten. Hun actie duurt tot 11 augustus. Volgens voorzitter A. Stamatopou- los van de Pemen is de actie noodzakelijk om aan de druk van de Griekse reders weerwerk te bieden Aan de machinistenactie zijn enkele maanden van overleg met de eigenaren vooraf gegaan Daarna heeft een Griekse recht bank de actie illegaal verklaard. De Griekse regering heeft vol gens Stamatopoulos vervolgens 'met een foefje' - de actie zou de staatveihgheid bedreigen - hoger beroep tegen de rechterlijke be slissing verboden. De druk van de reders heeft vol gens Stamatopoulos ruzie ver oorzaakt in de overkoepelende Griekse zeeliedenbond Peno De reders hadden geëist dat de ver schillende bonden, onder welke de machinistenbond, afstand de den van hun individuele eisen en alleen de - lagere - eisen van de Peno accepteerden. Peno sloot daarna wel een cao met de reders af cn liet de Pemen vallen De pressie van de reders is ook tij dens de staking te merken. In Antwerpèn zyn volgens de Pe- men-voorzitter. die momenteel een aantal grote Westeuropese havens afreist, al zes machinis ten ontslagen Donderdag onder ging een machinist in de Rotter damse haven hetzelfde lot LEIDSCH üj\ DAGBLAD Uitslag onderzoek gemeente Amsterdam: AMSTERDAM (ANP) - Buiten de giftige vuilstortplaats in de Vol germeerpolder even boven Am sterdam komen slechts minieme hoeveelheden dioxide voor in het slib. Deze hoeveelheden zijn zo klein dat er zowel op korte als op lange termijn geen gevaar be staat voor de volksgezondheid. Dit heeft het bureau voorlichting van de gemeente Amsterdam gisteren bekendgemaakt. Hoe wel de gemeente al in een vroeg stadium na de vondst van de va ten met giftig chemisch afval vo rig jaar wist te vertellen dat er geen gezondheidsrisico's waren, bleven vooral de omwonenden van het terrein ongerust. De officiële uitslagen van het ver gelijkend onderzoek door labora toria in Amsterdam en Milaan naar de hoeveelheid dioxide in het slib binnen en buiten de belt moeten de bewoners nu defini tief geruststellen. "Pas wanneer iemand van zestig kilo lichaams gewicht bij het sluisje van de belt (daar heeft het slib het hoogste gifgehalte) ongeveer 120 kilo nat slib zou eten, zou deze in acuut levensgevaar kunnen gaan ver keren", aldus onderzoekers. De onderzoekers zeggen echter wel dat er nog geen gegevens be kend zijn over het voorkomen van dioxide in planten en dieren en daarvan afkomstige voedings middelen. Zo lang het onderzoek hiernaar niet is afgerond, wordt de omwonenden dan ook voorlo pig afgeraden voedselprodukten uit de omgeving van de belt te consumeren. Inmiddels heeft de provincie de sa nering van de Volgermeer met voorrang bij het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne aangemeld. Zoals bekend werd in de Volgermcerpolder vo rig jaar een grote hoeveelheid va ten met giftig chemisch afval, ja ren geleden gestort door (Phi lips) Duphar, gevonden. IJzJU Jij Wilt u mij nu met«en not< Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel Svp bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naar LeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1