ZIGEUNERS AL EEUWEN OPGEJAAGD ONDERWEG "Wegwerpvolk" ZATERDAG 18 JULI 1981 Door Dolf Snel op die manier kwamen er ver schillende varianten van het Romany, dat op zich in stand gehouden is als gemeen schappelijke taal. Waar schijnlijk is het Romany ge- beleven, onder meer omdat de zigeuners het als geheim taal gebruikten en gebruiken. Behalve hun spreektaal heb ben de zigeuners een taal van tekens, waarmee ze informa tie doorspelen. Ze gebruiken daarvoor takjes, veren, blade ren of ze graveren Door het materiaal in een bepaalde vorm neer te leggen of door een bepaald teken in te ker ven, geven ze elkaar inlichtin gen, vertellen ze bijvoor beeld, dat een kind is gebo- Godsdienst De godsdienst van de zigeuners is ingewikkeld. De ondoor zichtigheid wordt onder meer veroorzaakt, doordat de zigeuners zich in hun reli gieus beleven schijnbaar la ten beinvloeden door de plaatselijke godsdienst. Dui delijk is wel, dat de zigeuner gelooft in één god, die hij aan duidt met o Del of het ver kleinwoord O Delero Vanuit Muziek Muziek is een belangrijk aspect van de zigeunercultuur. Hoe de opbouw van de zigeuner- muziek precies is valt niet aan te duiden. Het is muziek, die ontstaat op basis van een een voudige melodie, maar die dan vervormd en omspeeld wordt en waarin ritmiek ein deloos gewijzigd wordt tot een stuk, dat moeilijk met an dere muzikale uitingsvormen te vergelijken valt Dordat muziek en zigeuners onver brekelijk bij elkaar horen, is het logisch, dat veel zigeuners van spelen hun beroep ma ken. Verder beoefenen zigeu ners reeksen uiteenlopende beroepen, vaak in de sfeer van het amusement, zoals in cir cussen, vaak ook in de sfeer van handwerk: houtbewer king, schoenmakerij, vervaar diging van huishoudelijke voorwerpen. Traditioneel zijn de beroepen van waarzegster en paardenhandelaar. „Gadjo" Zigeuners denken anders dan de bevolking van dt landen, die ze reizend aandoen, men sen, die ze met de term ..gad jo" aanduiden. Ze wijzen ra tionalisme af Kennis moet naar het oordeel van de zigeu ners steunen op ervaring, niet op rede. Daarom valt van de zigeuner geen exacte om schrijving te geven door een reeks kenmerken of gewoon ten op te sommen, zo min als door nauwkeurig de ecschic denis weer te geven Het volk omgeeft de geschiedenis met legenden en legt er zo een ne vel omheen Het kijkt niet achterom, maar is gericht op de volgende dag. de volgende mogelijkheid En het geeft lang niet alles prijs van wat de eigen cultuur is Het volk wenst geen etiket. Het houdt er regels op na. Een strenge sexuele moraal, huwelijken die worden gesloten, nadat ouders een partner voor de zoon of dochter gezocht heb ben. Het heeft verboden, die erop zijn gericht de eigen identiteit als Romani te be houden. Een zigeunermeisje trouwt niet met een gadjo Regels Met het noemen van regels, op vattingen en gebruiken van zigeuners valt geen stereotiep beeld op te bouwen. Er is wel een stereotiepe reactie van de westerse samenleving op hét rondtrekkende volk Overheden willen een gere gelde samenleving, waarin uitzonderingen weinig op prijs worden gesteld. De zigeuners krijgen in de komende tijd weer te maken met de stereotiepe reactie van de Nederlandse samenle ving. Die komt erop neer. dat de zigeuners een probleem vormen, dat moet worden op gelost. Door ze, op grond van de Vreemdelingenwet op h- t vliegtuig te zetten naar een land. waarvan justitie be paalt. dat dat hun vaderland is. Of door de zigeuners te dwingen op te gaan in de rest van de bevolking, onder pnjs- geving van de eigen cultuur. Het beleid zigzagt Tien iir geleden werd de Woonwagen- wet van kracht op grond waarvan vijftig grote regiona le centra voor woonwagens moesten worden ingericht. De bedoeling was de woon wagenbewoners - en dus de zigeuners, in vrijheid naar MO sedentaire status te brengen, dat wil zeggen ze een vaste plaats te geven. De vraag of zij dat in vrijheid wilden, werd niet gesteld De politie kreeg opdracht de zigeuners naar de centra te slepen. De concen tratie van woonwagens op een aantal grote centra werd geen doorslaand succes en drie jaar geleden werd beslo ten dan maar weer kleine kampen in te richten. Het beeld van zigeuners, die van de ene plaats naar de an dere worden gestuurd, zal in de komende tijd, naar valt te vrezen, opnieuw te zien zijn Het onderzoek naar de vraag, waar de Neder landse overheid het weg werpvolk van de zigeuners kwijtkan. moet worden afge rond. Staatssecretaris Haars van justitie Blijft bij het stand punt. dat mensen, die geen verblijfsvergunning hebben het land uit moeten In 1907 schreef Abraham (de ge weldige) Kuyper als slotsom bij zijn overdenkingen bij „het zigeunerprobleem" ..Hun besluit van 1417 i.' ropa binnen te trekken heeft Europa nooit anders dan schade berokkend en is voor henzclven verkeerd in een niet meer af te wenden doem". Een zigeunerin, die begin dit jaar bij het verlaten van het Middelburgse huis van bcwa ring kruistekens maakte, zal geneigd zijn met het laatste deel van die conclusie in te stemmen. Het grootste deel van de infor matie, die in dit artikel wordt gegeven, komt uit het bock ..Zigeuners, de overleving van een reizend volk" Het is geschreven door Nico Bo- gaart. Paul van Eeuwuk en Jan Rogier De uitgave is van Elsevier en de pros f29,50 het samengestelde dgezin, waar behalve de vader, moe der en ongetrouwde kinderen ook de getrouwde dochters met hun man en kinderen bij horen. Een familie kan ver spreid wonen, maar wordt ook dan door de zigeuners be schouwd als een sociale een heid. Voor buitenstaanders is daardoor moeilijk uit te ma ken wie bij wie hoort. Aan het hoofd van een aantal gezinnen - tussen de tien en de dertig - staat een gekozen stamhoofd, wiens titel niet erfelijk is. Hij bepaalt waar heen men gaat en treedt naar buiten toe op. Het stamhoofd wordt bijgestaan door een wijze oude vrouw, die veel macht heeft. Het hoogste gezagsorgaan van de zigeuners is de „kriss", een raad van oudsten, die boven alles staat. De kriss spreekt recht, regelt huwelijk, bepaalt hoe het sociale leven geleefd wordt. Aan het gezag van de kriss wordt door een zigeuner niet getornd - de raad van oudsten is een sterk bindend element,'die het volk hecht bijeen houdt. De straffen, die de kriss kan opleggen vane ren van - steeds minder toe gepaste - lijfstraffen, tot eco nomische en sociale sancties, waarvan uitstoting de zwaar ste is. Veel zigeuners zijn analfabeten. Geschreven recht is er niet. Men vertelt door van generatie op genera tie. Zo ontstaat traditie. Doet ze dat wel, dan wordt ze uitgesloten - ze hoort niet meer bij haar volk. Er zijn ge bruiken: de kleding van de vrouwen, die een aantal - vaak zeven - rokken; het niet al te vaak een bad nemen, een gegeven dat kan leiden tot de gedachte, dat zigeuners min der hygiënisch zijn. Zij den ken anders. Ze vinden het buitengewoon vies om een toilet in een huis naast de keu ken te situeren, om maar iets te noemen. die basisgedachte bestaan on der zigeuners complexe reli gieuze opvattingen. Sommi gen geloven, dat de aarde, „ons aller moeder", al vóór god bestond. Op die aarde, die van alle tijden is. verscheen god en tegenover hem de dui vel. o Bengh. Er is een mythe, waarin wordt vertelddat god en de duivel samenwerkten bij de schepping van de mens. De duivel maakte beeldjes van aarde, waarin god het le ven bracht. Echt duidelijk wordt de religie niet. Er zijn zekerheden over het voorbe staan na de dood en over een god die vergeeft en be schermt. Vanuit die grondge dachte beleven de zigeuners, op verschillende manieren, hun religie met een sterke in tensiteit en zekerheid. Dat kan zich uiten in een declna- kerkdienst. Maar achter wat direct valt waar te nemen, ligt een voor de buitenstaander ondoorgrondelijke wereld van mythe en overlevering. Gezinnen Zigeuners kennen twee soorten gezinnen Het gezin, waarin de vader, moeder en dc kinderen zijn opgenomen en daarnaast Schadeloosstelling was er na de oorlog niet voor de overleven den. Van Wiedergutmachung kwam niets terecht. Op gang gezette procedures liepen dood. En vaak besloten zigeu ners af te zien van aanspra ken. Na eeuwen pesterijen en vervolging, na moorden op in dividuen en na de uitroeiing in de oorlog hielden ze zich ver van politiek, van ambte narij, van registratie. De zi geuners hadden een diep in gevreten gevoel van wantrou wen ten opzichte van de geor dende samenleving. Ze hou den zich op een afstand van de maatschappij, die wetten maakt, die erop gericht zijn hen als volk te laten opgaan in een nieuw milieu. Ze trekken zich terug binnen hun eigen stelling. Die van hun cultuur. Taal Belangrijk voor die cultuur if hun taal, het Romany, dat geen geschreven vorm kent De taal kent dertien dialecten Ze ontstonden in perioden, waarin groepen zigeuners zich een tijdlang in een be paald gebied bevonden. Zo n groep leende woorden van de ter plekke gesproken taal en De anti-revolutionaire staatsman doctor Abra ham Kuyper schreef in 1907 over zigeuners: „Ze zijn en blijven parasieten in den meest eigenlijken zin van het woord, die, meer verte rend dan producerend, en zonder iets dat ook maar naar een ideaal zweemt, tal van kringen vergiftigd hebben. Ze hebben ons niets toege bracht, en veel goeds onder ons bedorven". De spelling en woordkeus zijn wat verouderd. De opvatting van Kuyper, dat de zigeuners een probleem vormen, dat om een internationale oplossing vraagt, is niet verdwenen. Even terug naar begin van dit jaar: een groep niet geregi streerde zigeuners in Neder land wordt te verstaan gege ven dat vertrek naar een an der land het beste is. Waar heen? Duitsland sluit de grenzen, België doet dat ook. Na lang getouwtrek en heen en weer gesleep van de groep besluit de Nederlandse over heid de zigeuners te registre ren. Als tijdelijk onderkomen dienen de huizen van bewa ring in Zwolle en Middel burg. De staatssecretaris van justitie mevrouw A.Haars brengt de zigeuners daar een bezoek. Ze noemt hen 'bizonder vriendelijk', hoewel ze de zi geuners zelf niet heeft ge sproken. Verder heeft ze de indruk dat de zigeuners zich naar hun eigen gevoel in 'een paradijs' bevinden. Inmid dels hebben rechters in Mid delburg en Zwolle het vast houden van de zigeuners in de gevangenis veroordeeld. Justitie zal per individu na gaan wie van de zigeuners het land moet verlaten. Op dit moment verkeren ruim 180 zigeuners in een identie ke situatie. Al meer dan een week worden ze opgejaagd van parkeerplaats naar par keerplaats, van grens naar grens, op zoek naar een vaste standplaats: Den-Haag, de rijksweg bij Hoevelaken, Vlaardingen, Didam, de Ne derlands-Belgische grens overgang bij Hazeldonk, en weer terug naar Den Haag.... Een verblijfsvergunning wordt hun tot nu toe gewei gerd. Het ministerie van jus titie is nog steeds van mening dat de groep het land uit moet. De beslissing van justitie over het al of niet registreren van zigeuners gebeurt op grond van wetten, die de zigeuners kennen noch erkennen. Zij hebben hun eigen wetten. Ze hebben hun eigen taal, hun eigen cultuur, eigen leefre gels, eigen muziek, hun eigen geschiedenis. Alleen hebben ze geen eigen land.... Uit India Ze komen uit India, de zigeu ners. Er is niet nauwkeurig bekend op welk moment ze India verlieten. Een belang rijk jaartal is in elk geval 1192, toen slag werd geleverd bij Therain nabij Dwelhi De moslimveldheer Mohammed van Ghur versloeg de legers van de Hindoe-koning Prthvi- raja. Het verslagen Indische leger splitste zich in groepen en één daarvan trok naar het noorden, richting Europa. De mensen van die groep zijn de voorouders van de zigeuners, die nu nog steeds door Euro pa trekken. Het zijn er naar schatting over de hele wereld zes miljoen. Zeshonderd jaar hebben ze rondgezworven. Ze werden en worden aange duid als Gipsy - afkomstig uit Egypte -. Cygan. of Cigans of zigeuner aangeduid, maar in feite is dat onjuist. Correcte namen zijn onder meer Rom - dat betekent tnens - en Sin- ti. Als beesten Door een diep dal gingen de zi geuners in de Tweede Wereld oorlog. Wat voor de joden gold, was ook op hen van toe passing. Nazi-Duitsland maakte jacht op hen als op beesten. Groepen zigeuners werden tijdens veldtochten door Rusland en de Baltische landen vermoord, andere groepen werden uitgehon gerd. Dat gebeurde al vanaf het begin van de oorlog. En later werden ze naar Duitse concentratiekampen gesleept om vergast te worden. Zigeu ners uit Rusland, Servië, Kroatië. Oostenrijk, Roeme nië en Polen, uit Duitsland, Nederland en Frankrijk. Ze werden misbruikt voor medi sche proeven, ze werden mis bruikt als slaven, ze vonden de dood in de gaskamers. Het ging om honderdduizenden mensen. De moord, die op het volk van de zigeuners werd gepleegd, heeft na de oorlog betrekke lijk weinig aandacht gekre gen. Vandaar, dat over het aantal mensen, dat werd om gebracht, alleen schattingen bestaan. „Officieel" werd aan genomen, dat een halfmiljoen zigeuners is vermoord in de oorlog. Mensen, die door de SS-commandant van het kamp Auschwitz, Rudolf Hess, werden omschreven als „mijn liefste gevangenen". H~ss was graag in hun barak ken. Ze waren zo optimis tisch, schreef hij. Er werd mu ziek gemaakt en de kinderen dansten. Opgejaagd In de zeshonderd jaar, dat de zi geuners zwierven werden ze op sterk verschillende manie ren behandeld. Soms werden ze onthaald door edelen, vaak werden ze opgejaagd. In het Europa van de vijftiende eeuw trokken ze, zonder be lemmering, rond. Maar Euro pa was in die tijd en voor de normen van die tijd al dicht bevolkt. Aan de ene kant was het nor maal, dat een groep mensen rondreisde - de hele samenle ving was meer mobiel dan in later tijden. Aan de andere kant arriveerden de zigeuners te laat in Europa om er nog een plaats voor zichzelf te vin den of om opgenomen te wor den in de bevolkingsgroepen, die er al waren. Toen na 1500 de samenleving vastere structuren kreeg, ble ven zij daar buiten. En vanaf die tijd werd vanuit de geor dende samenleving op gezet te tijden jacht gemaakt op de mensen, die nergens thuis hoorden. Of overal thuishoor den. Europa leek een haat liefde gevoel te hebben voor de reizigers. Er werd en wordt in romantiserende zin over hen gesproken. En er werden wetten tegen hen uitgevaar digd, beschuldigingen tegen hen ingebracht, die niet waar gemaakt hoefden wórden om tot een veroordeling te leiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19