Alleen bruidsjurk nog geheim Lady Diana en prins Charles op ondergoed en melkdoppen „Nog een paar van die huwelijken en de Britse economie is uit de brand" ZATERDAG 18 JULI 1981 i PAGINA 17 Door Lia van Bekhoven Het huwelijk op 29 juli tussen prins Charles en Lady Diana Spencer moet en zal alle records breken die voor dergelijke gele genheden staan. Al maanden lang is dat het belangrijkste nieuws dat de Britten voorge schoteld krijgen. Ook de Britse industrie is er dolgelukkig mee. Haar enige probleem is of ze vol doende huwelijkssouvenirs kan produceren. Alleen de anti monarchisten en zij die zoeken naar kwaliteit hebben reden tot huilen. „Het is een regelrechte nachtmerrie zegt een vertegen woordiger van de Ontwerpraad over de koninklijke hu welijkssouvenirs. „Het is ongelooflij k wat we binnenkrij gen. Het is waardeloze, afschuwelijke troep. Veel erger dan we hadden verwacht. Absoluut smakeloos. Je moet het met eigen ogen gezien hebben om het te kunnen gelo ven. We proberen echt niet snobistisch te zijn, maar we staan er versteld van dat mensen deze rotzooi kopen". De Ontwerpraad, gesponsord door de staat, is een schoonheidscommissie die het Britse ontwerp in het algemeen van meer kwaliteit moet voor zien. De raad kan niets verbieden, maar alleen goed- of afkeuring aan het produkt hechten. Is een produkt goedgekeurd dan krijgt het een certifi caat van de raad. Kan het niet door de beugel dan wordt de desbetreffen de fabrikant uitgenodigd voor een bezoek aan het ontwerpcentrum om te zien hoe het wel moet. Overstelpt met ontwerpen voor koninklijke huwelijkssouvenirs besliste de raad dat de allermeeste niet door de artistieke beugel konden. Niet dat de fabrikanten daar wakker van liggen. Het gretig kopende pubhek maakt het niets uit of er wel dan niet een statusverhogend certificaat naast de beker op theedoek met de portretten van Charles en Di (spreek uit Dai) hangt. De raad stuurde 9000 handleidin gen met ontwerpinstructies naar de Britse fabrikanten, die op gro te schaal genegeerd werden. De Charles en Diana-industrie is een platvloers circus geworden, waar de raad, voorgezeten door Lord Snowdon, geen greep op heeft. het bekendma ken van hun verloving in februari j.L De peperdure verlovings ring is inmiddels ook in een slechte namaakve- rsie te koop voor veertig gulden. Recessie? De porselein- en aardewerkfabri kanten, die de beste zaken doen bij dergelijke gebeurtenissen, hadden maanden voor de verlo vingsaankondiging in februari hun ontwerpen al gereed. De Britse en buitenlandse roddel pers werd op de voet gevolgd bij de reportages over de affaires van prins Charles. De ene vriendin na de andere werd van de porcelei- nen asbakken geschrapt wanneer Buckingham Palace de geruch ten van ophanden zijnde verlo vingen ontkende. Samen met Fleet Street gokte de Britse prul- laria-industrie tijdens de winter op Lady Diana Spencer. Toen de verloving in februari werd aange kondigd was het voor veel ont werpers nog slechts een kwestie van het invullen van de huwe lijksdatum en de plaats van het gebeuren voordat het produkt in de winkels kon verschijnen. Drie minuten na de verlovingsaan kondiging hingen de eerste thee doeken met Charles en Di in de etalages: het startsein voor een souvenirslawine die niet van op houden weet. De Charles en Di- industrie lapt de inflatie, recessie en buikriemen aan haar laars en begon koortsachtig te produce ren. Binnen de kortste tijd ver schenen Charles en Di op melk- doppen, wandelstokken, bakste nen, T-shirts, lucifersdozen, spie gels, portemonnees, grootva- dersklokken, pennezakjes, schoenen, shawls en allerhande bestek en serviesdelen. Ook de beter gesitueerden behoef den het niet af te laten weten. De supersjieke Harrods zaak rappor teerde verkoopcijfers van ko ninklijke huwelijkssouvenirs die „boven alle verwachtingen uit stegen", inclusief een slechte na maak van Lady Diana's verlo vingsring voor veertig gulden. Vijfentwintig borstbeelden van de prins van Wales, die elk tien duizend gulden kosten, waren al verkocht voordat ze in de etalage verschenen van Wedgewood. Honderd geportretteerde vazen voor de prijs van 1750 gulden werden opgekocht voordat ze vervaardigd waren. De Munt in Birmingham verkocht alle hon derd gouden medaillons (3000 elk) in anderhalve week tijd. Zegen Voor Engelands aardewerk- en por seleinindustrie kwam de huwe lijksaankondiging als een zegen van boven. De recessie had vele bedrijven doen sluiten. Zij die met werktijdverkorting draaiden openden de poorten voor vijf of meer volle dagen en legden zich enkel en alleen toe op de produk- tie van huwelijksouvenirs. De ka toenindustrie wierp zich op de onvermijdelijke theedoeken en de meer gewaagde Charles en Di- T-shirts. De Charles en Di- sokken en BH- en slipset zorgden voor opgetrokken wenkbrauwen in Buckingham Palace. „Maar het was een kwestie van buigen voor de koningin of buigen voor de belasting", verontschuldigde een ondergoedfabrikant zich, op wiens artikelen de prins meer wegheeft van een kruising tussen Dries van Agt en Willem van Ha- negem. De bezielende ernst waarmee de Britten hun koningshuis vereren wordt door de souvenirindustrie goed uitgebuit. Risicoloos en pa triottisch gaan de produkten als warme broodjes over de toon bank. Uitzonderingen zijn bekers met de veel minder complimen teuze afbeeldingen van Zijne Ko ninklijke Hoogheid achter wiens enorme oren een gedicht gedrukt staat van Engelands meest be kende satiricus. Badges met „Doe het niet Di" en „Weg met het huwelijk" lopen ook niet hard. Evenmin als de eigentijdse elektronische aan- en uitfloepen- de rozetten. T-shirts van Times' cartoonist Caiman met het op schrift „Welk huwelijk?" doen het beter, zij het in zeer beperkte kring. Goedkoop en vindingrijk, volgens de fabrikant tenminste, is de her denkingsbaksteen van een steen fabriek in Walsall. Menige ver moeiende vergadering werd in de directiekamer uitgezeten over het cadeau dat prins Philip zou worden aangeboden, die kort na de verlovingsaankondiging het bedrijf zou bezoeken. Het ei van Columbus werd een baksteen waarin de namen van Charles en Diana gegraveerd werden, de da tum van het huwelijk en het ge heel in de vorm van een hart. Prins Philip kreeg de eerste steen voor niks, het gewone volk moet er f7,50 voor op tafel leggen. Heiligschennis Er gaat geen dag voorbij zonder dat radio, tv of kranten „nieuws" brengen over de voorbereidingen van het huwelijk. In geval er ab soluut niets te bedenken is, wor den de lezers of kijkers getrac- teerd op een keur van oude en recente foto's van familieleden, huisdieren en andere participan ten van beide zijden. Het best bewaarde geheim van het jaar, de bruidsjurk, is nog steeds geheim. Publikatie daarvan vóór het huwelijk zou neerkomen op heiligschennis. Dat betekent niet dat er niet geprobeerd wordt ook dit raadsel voortijdig te ontfutse len. Maar tot nu toe hebben alle verslaggevers moeten volstaan met biografieën en eerdere ont werpen van het echtpaar, dat La dy Diana uitzocht om haar jurk te vervaardigen. David Emanuel (28, en zoon van een staalarbei- der) en zijn vrouw Elizabeth (27, en dochter van een Amerikaanse zakenman) werken achter neer gelaten blinderingen in een ex clusieve salon. Aan de overkant proberen fotografen met telelen zen vast te leggen wat ze niet te zien mogen krijgen. De Emanuels hebben een reputatie voor extravagante kledij voor de high society, die volgens de preutsere bovenklasse de grens van het erotische ver over schrijdt. Ze adverteren hun ont werpen met de slagzin „Het te rugbrengen van de glamour in avondjurken" Hun reputatie groeide na de koninklijke op dracht even snel als de cliéntéle, waaronder prinses Michael van Kent, de actrice Susan Hampshi re en Bianca Jagger. Het goed koopste crêpe de Chine T-shirt kost 1200 gulden. Over de eerste avondjurk die zg maakten voor Lady Diana zijn de over het alge meen weinig modebewuste Brit ten nog niet uitgepraat. Zwart, schouderloos en gedecolleteerd sloeg het in als een bom toen La dy Diana het droeg voor haar eer ste officiële gelegenheid als ver loofde van Charles Alles wat de ontwerpers over de bruidsjurk, die geschat wordt op minstens 18.000 gulden, willen loslaten is dat Lady Diana er als een sprook jesprinses in uit zal zien. Haarstijl Minstens even goede zaken doet Lady Diana's kapper. Zijn zaak, en die van menig andere Engelse kapper, wordt overstroomd met verzoeken om een Diana- haarstijl De navolgingen aanbid ding van de Lady Diana-stijl en al wat koninklijk is, komt andere Bntse kringen „de strot uit", zo als een fervent republikein het uitdrukte. Een stijgend aantal le den van de Labour-oppositiepar- tij heeft de huwelijksuitnodiging geweigerd. Zij nemen zelfs de moeite niet meer om er een aan nemelijk excuus voor te verzin nen. „Ik had eerdere afspraken gemaakt", zei een Labour- kamerlid Gevraagd naar de aard van die afspraken zei hij lacherig „die eigenlek niet meer te we ten". Andere kamerleden van de oppositie hebben kant en klare verklaringen voor de afschrijvin gen klaarliggen bij hun secreta resses, die ze aan de lopende band voorlezen als journalisten bellen met de vraag of het kamer lid wel dan niet het huwelijk zal bijwonen. De Labour-leider van de Londcnse gemeente zal op 29 juli ook niet van de partij zijn in St. Paul's Ca thedral. omdat „andere en be langrijkere dingen" te doen heeft. Ken Livingstone heeft zgn repu blikeinse gevoelens nooit ónder stoelen of banken gestoken en huivert bovendien bij het idee dat voor een dergelijke gelegenheid „het een of andere rare pak aan getrokken moet worden". „Ik vond mijn eigen huwelijk ver moeiend genoeg om er nog meer van te moeten meemaken", zei hij. Verder staat de Londense ge meenteraad op het standpunt „dat niemand ons gekozen heeft om naar huwelijken te gaan Wij zijn gekozen om bussen te laten rilden". De gemeenteraad van het plaatsje Clay Cross besloot de dag van het koninklijk huwelgk om te dopen in een „Republikeinse dag". De inwoners kunnen zich de hele. dag tegoed doen aan politiek theater en andere activiteiten die voor de werklozen gratis zullen zijn. De gemeenteraad wil die dag de andere kant van de monarchie laten zien door toneelgroepen de koninklijke familie uit te laten beelden als mensen die hun ambt uitoefenen „over de ruggen van de arbeiders zonder zich te reali seren in wat voor moeilijkheden dit land zit". Uit de band Buckingham Palace heeft het nog nooit zo druk gehad met binnen- en buitenlandse verslaggevers die op de hoogte wensen te wor den gesteld van essentiële zaken, zoals de namen van de paarden die de koets trekken en de kledij van de soldaten op wacht. De BBC en de onafhankelijke ITV- omroep bereiden zich voor op de grootste omroepgebeurtenis die ooit heeft plaatsgevonden. De BBC zal duizendmiljoen mensen van Zweden tot Korea de live- uitzendingen van het huwelijk voorschotelen. Omdat het een staatsaangelegenheid is mag de BBC er geen cent winst op ma ken. Van de grotere landen heeft tot nu toe alleen de Sowjet Unie aangegeven geen belangstelling voor de gebeurtenis te hebben. Amerikaanse tv-maatschappijen hebben een minimum van tien duizend gulden moeten betalen voor een plaatsje bij het raam met uitzicht op de kathedraal Een ei genaar van een aantal gebouwen in de buurt van St Paul's heeft gegadigden bneven gestuurd waann hg zijn ruimte wil verhu ren aan de hoogste bieder gedu rende de 29ste juli „Nog een stuk of wat komnklgke huwelgken en de Britse economie is uit de brand", was het commentaar van een van de bieders.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17