iWesterse .leiders bijeen in Ottawa zal niet zwichten: rente blijft nog hoog Amerika Economische top tot mislukken gedoemd ZATERDAG 18 JULI 1981 KEB2ÜCII3 PAGINA 15 22 ill Op Narita, de omstreden luchtha ven van Tokio, landde deze tijd twee jaar geleden een vreemde vogel. Bij wijze van hoge uit zondering was het de Franse luchtvaartmaatschappij Air France toegestaan de supersoni sche Concorde op Japanse bo dem aan de grond te zetten. Ar rogantie is de leiders van de zes de republiek nimmer vreemd geweest, maar met het besluit van de toenmalige Franse presi dent Valery Giscard d'Estaing om zijn delegatie van twintig man juist door deze energiever slindende herriemaker naar een topconferentie over energiebe sparing te laten vervoeren, kreeg de traditionele Franse ei genzinnigheid wellicht een wat te provocerende nadruk. Het incident galmde in de wan delgangen van de economische top nog lang na. Opportunisti sche grappenmakers die be weerden dat van een top met dit soort mensen weinig heil te ver wachten valt, hadden het gelijk binnen bereik. Tokio loste wei nig op, bracht zelfs geen oplos sing naderbij. Het optreden van Giscard was dan ook kinderspel in vergelijking met het vlagver toon van Japan en de Verenigde Staten, die geen enkele behoefte voelden aan de door Europa zo hartstochtelijk bepleite mati ging. Op de economische topconferen tie die maandag en dinsdag in Ottawa wordt gehouden met als belangrijk agendapunt de pro- belemen rond de hoge rente, gaat de geschiedenis zich herha len. dat staat vast. De Europese leiders, ditmaal met Japan als nimmer tevoren aan hun zijde, hebben zich de afgelopen maan den ingegraven voor het ge vecht tegen hun gemeenschap pelijke vijand: Ronald Reagan, de oorzaak van alle kwaad. Want zoals de Amerikaanse pre sident in zijn eentje de schul denlast moet dragen van een be leid dat al voor zijn komst in gang werd gezet, zo wordt re (Japaa) centelijk in Europa ook het fe nomeen van de economische crisis afgedaan als een fataal rondje rente-politiek van de Amerikaanse centrale banken, de Federal Reserve Board. Niet geheel bezijden de waarheid, maar wellicht toch een wat al te magere benadering van een veelomvattend probleem. Een toelichting aan de vooravond van de topconferentie van de Verenigde Staten, Japan. Cana da, Frankrijk. West-Duitsland, Groot-Brittanie en Italië. economisch klimaat, waarin de oliecrises van '73 en '79 hun verwoestende werk kon den doen. Na '75 was het niet langer de oorlog in Vietnam, die Amerika op kosten joeg, maar de door overheidssubsi dies kunstmatig laag gehou den benzineprijs. De olie-importen van Amerika zyn onder zowel Nixon als Door Ton van Brussel Carter fors tocgenoemcn Olie die in dollars betaald moest worden. Dollars, die geen waarde vertegenwoor digden, omdat ze niet werkelijk waren verdiend, maar simpelweg op de pers gefabriceerd. De olieprodu cerende landen kregen ze met bakken binnen en een maal buiten de VS was al dat geld een gewillige prooi voor speculatie. De voorzitter van de Eu ropese Commissie, de Luxemburger Gaston Thorn trakteerde de president van de Ver enigde Staten afgelo pen dinsdag op een koekje van eigen deeg. Met het van de verkie- zingscampgane van Reagan bekende pa thos haalde hij tijdens een gesprek in het Wit te Huis fel uit naar het rentebeleid van de VS dat het Europese be drijfsleven het rood in stuurt en inmiddels 8,5 miljoen Europeanen werkloos heeft ge maakt. "Het kunstma tig hoog houden van de rente is een paardemid- del. Ruim veertig pro cent van de jonge werk lozen in Europa is nog geen 25 jaar. Jonge mensen hebben hoop nodig. Als ze geen uit weg meer zien, kunnen de gevolgen vreselijk zijn", aldus Thorn zin spelend op het straat geweld dat het Ver enigd Koninkrijk sinds veertien dagen over spoeld. Thorns klaagzang bleek tot do vemansoren gericht. Direct na zijn gesprek met president Reagan, liet de laatste zijn naamgenoot en minister van financiën Donald Reagan een verklaring afleggen: "De Amerikaanse krap-geldpoli tiek is niet tegen Europa ge richt en dient alleen om de in flatie te bestrijden". Een uit spraak die op de Amsterdam se effectenbeurs met hoonge lach werd ontvangen: "Dat is nou echt het ei van Columbus. Er is toch geen sterveling die beweert dat de VS de rente al leen maar hoog houden, om hier de recessie aan te wakke ren. Maar het gebeurt wel. Niet omdat ze daar bewust op uit zijn, maar omdat dat het logische gevolg is van hun be leid, dat in eerste instantie op sanering van de hun econo mie is gericht en met ons geen rekening houdt". De verklaring van Donald Rea gan is een goed voorbeeld van de communiatiestoornis die het Witte Huis in zijn con tacten met Europese politie ke leiders in stand houdt. Reagan weet heel goed wat de effecten zijn van zijn aanpak. Zijn halstarrigheid heeft alles te maken met een afweging van belangen, die in het voordeel van zijn c-igen land is uitgevallen. Voor de uitverkiezing van Ro nald Reagan tot president van Amerika ging er een golf van afgrijzen door Europa bij het aanhoren van zoveel ver- kiezingsrethoriek. Toen hij als onbetwiste winnaar uit de bus kwam, haastten com mentatoren zich te melden dat het met het inlossen van die ingrijpende beloften wel niet zo'n vaart zou lopen. Zes maanden na zijn intrek in het Witte Huis blijkt het tegen deel het geval en hoewel dat bij tijd en wijle aanleiding ge noeg geeft om de adem te houden, moet worden vastge steld dat Reagan op weinig punten afwijkt van het pro gramma waarop de kiezers hem hebben binnengehaald. De economische topconferen tie in Ottawa dreigt dan ook een soort herhalingsoefening te worden, van de vorige maand in een sfeer van we derzijdse irritatie verlopen conferentie van de OESO, het Parijse samenwerkingsver band van Westerse geïndus trialiseerde landen. "Europa probeert het eigen onvermo gen om de teruggang op te vangen te verhalen op de VS. Wat willen ze daar eigenlijk? Jarenlang deden wij het ver keerd. omdat we de inflatie niet aanpakten. Nu doen we dat wel en is het weer niet goed", aldus het verwijt van de Amerkaanse delegatie. Voor die (gespeelde) wanhoop valt wel het een en ander te zeggen. De verhouding Bonn-Washington raakte on der de regering Carter niet al leen verstoord door oneven wichtigheden in het buite- landse beleid van de Verenig de Staten Afghanistan), maar ook door het onvermo gen van Carter om in de bin nenlandse economie orde op zaken te stellen. Reagans ver gaande bezuinigingsplannen zijn ingegeven door de on heilspellend gegroeide tekor ten op de overheidsbegro ting, die, net zoals dat des tijds in Nederland gebruik was, werden opgevangen door bankbiljetten te laten drukken, met alle inflatie van dien. Hoewel Carter met een zekere regelmaat in redevoeringen voor de Amerikaanse televi sie een krachtige aanpak in het vooruitzicht stelde is het daar nimmer van gekomen. De Amerikanen hebben dat in hun portemonnee gevoeld en dat verklaart de weerklank van Reagans cam pagne bij de kiezers. Het "puin" dat Reagan nu zegt te gaan opruimen is niet al leen dat van zijn voorganger Carter, maar zeker ook van zijn partijgenoot Richard Ni xon. Deze zag zich tien jaar geleden geconfronteerd met een groeiende schuldenlast, veroorzaakt door de kosten van de Amerikaanse aanwe zigheid in Vietnam, Eind 1970 bedroeg de schuld van Amerika vijftig procent meer dan het land aan goud en de viezen bezat. En dat dan in een tijd dat de waarde van de dollar nog rechtstreeks was gekoppeld aan die van het goud of met andere woorden: er was toen nog enige relatie tussen de waarde van de Amerikaanse goudvoorraad en de waarde van het totale aantal dollars in omloop. Op 15 augustus 1971 maakte Nixon in een historische re devoering "het belangrijkste besluit sinds veertig jaar" be kend: de band tussen de dol lar en het goud werd officieel verbroken, de overheidsuit gaven met 4.7 miljard ver minderd en de financiële steun aan het buitenland met tien procent verlaagd Die maatregelen betekenden geenszins dat de bankbiljet- tenpersen stil kwamen te staan. In de vroegere jaren ze ventig werd door Nixons "oplossing" van de proble men in de overheidsfinan ciën, de kiem gelegd voor een De dollarkoers van 3,46 in au gustus 1971 gold als een diep tepunt, een teken aan de wand dat er iets moest gebeu ren. Negen jaar later kelderde die koers in Amsterdam tot ver onder de twee gulden. Ni xon had de verkeerde weg in geslagen, Carter kwam te laat met noodzakelijke correcties. Reagan toonde zich tijdens zijn campagne vastbesloten de draad op te pakken, de toen tot boven de twintig procent gestegen inflatie fors af te zwakken en de Amerikaanse economie weer "gezond te maken". In dat beleid wordt Reagan ge steund door Paul Volcker. de Amerikaanse Jelle Zijlstra, die als voorzitter van het stel sel van centrale banken, de Federal Reserve Board, een behoorlijk vinger in de pap heeft waar het de monetaire politiek betreft. Centrale vraag is nu of het me dicijn van Reagan werkt. Het belangrijkste rentetarief in Amerika bedraagt op het ogenblik 20.5%. Een overtui gende manier om te laten zien dat geld schaars is en een selectief bestedingspa troon daarom geboden, lijkt niet voor handen. De Ameri kanen hebben dat inmiddels wel door. De uitgaven van ge zinnen zijn de laatste maan den nogal opvallend gedaald, terwijl de spaarlust door de hoge vergoeding blijkt aan gewakkerd. Voor Europa is juist dat het grote probleem In vrijwel alle Europese lan den hikken overheden aan te gen begrotingstekorten, die worden gedekt door leningen op de kapitaalmarkt Daar echter doet zich een schaar ste aan geld voor bl leggers nemen de wijk naar de Amenkaanse markt, waar hun een gunstiger rente ge boden wordt Dat verklaart ook de populariteit van de Amenkaanse dollar die koerst in de richting van j 2.80. De voor het eerst sinds lange tijd gedaalde werkloosheid en de teruggelopen inflatie (nu op jaarbasis zeven pro cent) zijn voor Reagan be langrijke wapenfeiten, vol doende om maandag in Otta wa voortzetting van zijn be leid te bepleiten De Europe se leiders zullen daar met be hulp van traditionele midde len weinig aan kunnen veran deren. Om een koerswijzi ging in de Amerikaanse mo netaire politiek af te dwingen is meer nodig. De nieuwe regering in Frank rijk heeft dat goed begrepen. In EG-knngcn in Brussel is de afgelopen weken gesugge reerd dat van het debuut van Francois Mitterrand tijdens deze economische top een wat genoemd wordt "verfris sende werking" kan uitgaan Daarmee wordt dan gedoeld op uitlatingen van de nieuwe minister van buitenlandse za ken van Frankrijk Claude Cheysson, die al tot twee keer toe heelt laten weten dat een voortzetting van het huidige economische beleid van de regering Reagan de NAVO- bijdrage van Europese lan den in gevaar brengt. Welis waar had het kleine Dene marken al eerder iets soortge lijks betoogd, maar politiek gezien legt zo'n uitlating van Franse zijde begrijpelijker wijs meer gewicht in de schaal. Dat maakt de uitein delijke houding van Mitter rand tot het enige ongewisse element aan het schouwspel dat de komende dagen in Ott- wa wordt opgevoerd. Lukt het Frankrijk, met West- Duitsland in het kielzog niet een doorbraak te bewerkstel ligen, dan is er nog ëén factor die op enige termijn tot een koerswijziging kan bijdra gen. Die factor is van binnen landse politieke aard. Onder de Amenkaanse bevol king groeit de weerstand te gen de regering Reagan Rea gan mag dan de inkomsten belasting fors verlaagd heb ben, maar dat levert de rijken aanzienlijk meer voordeel op dan de armen. Hij mag dan tot groot verdriet van werklo zen en bejaarden, de uitkerin gen hebben gekort, om zo doende het begrotingstekort terug te dringen; aan de an dere kant is een aantal begro tingsposten nogal fors opge voerd (deferfcie) Daar komt bij dat Reagan zelf een slecht voorbeeld stelt: de begroting van het Witte Huis beloopt een nimmer gehaald niveau Uit enquêtes, die in Amerika met een veel grotere regel maat worden gehouden dan hier. blijkt d populariteit van Reagan weer terug op het lage niveau, waar het voor de aanslag op zijn leven was. Ook in het bedrijfsleven steekt kritiek sinds kort de kop op. Amerikaanse bedrijven be schikken in vergelijking met Europese over meer eigen vermogen om investeringen te financieren, maar helemaal zonder vreemd kapitaal kan men het ook daar niet stellen De hoge rente betekent ook voor het doorsnee Ameri kaanse bedryf een knellend keurslijf. En daar komt dan bij dat in een aantal vitale sectoren van de industrie (au to's en een groot aantal luxe consumptiegoederen) het herstel is uitgebleven. Het staat vast dat de regering Reagan het met deze politiek in het Congres niet kan red den. zonder de steun van de invloedrijke industrie En het is in dit verband opvallend dat juist deze week de in vloedrijke commissie voor wegen en middelen van het Huis van Afgevaardigeden, Reagans voorstel om de in komstenbelasting de komen de drie jaar met 25% te verla gen. heeft afgewezen In plaats daarvan nam de com missie een voorstel var. de democraten aan om de indi viduele belastingen te veria gen. een plan waarmee vooral de mensen met een inkomen tussen de 15 000 en ét M dollar aan hun trekken ko men De achtergrond is dui delijk de koopkracht van dc gemiddelde Amerikaan moef veilig worden gesteld, wil dt afname in de verkoop var. consumptiegoederen niet ca tastrofale vormen gaan aan nemen. Voor de man in de straat is het sprookje al lang uit. Die in van de komst van Reagari geen cent wijzer geworden Te verwachten valt dat op enige termijn de weerstan den ook in andere bevol kingsgroepcn gaan toenne men En dat is dan ook do schrale troost'voor het hogo bezoek, dat dinsdagavond onvernchtcrzake uit Ottawa zal terugkeren. In New York wordt vrijwel da gelijks geprotesteerd tegen de be zuinigingsplannen van Ronald Reagan. Deze bejaarde man neemt hel op voor zijn lotgenoten: zestig procent van de oudere Amerikanen stemde voor Reagan, nu worden onze uitkeringen ge kort. Waarom? (Foto: Dirk Ketting» lot of £l de rl t voters Supported fresident -rfacan hou OUR TïHfFirs I arf brir/g cut

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15