Dagje pretpark is financieel vaak geen lolletje Uit in de regio: liever niet op zondag... Doorsnee gezin moet op 125 gulden rekenen De mogelijkheden op een rijtje ZATERDAG 18 JULI 1981 De thuisblijvers zullen er ook dit jaar tenminste éénmaal aan moeten geloven: het dagtoerisme. En dat betekent volle parkeerplaatsen, samengepakte meutes en morsige zelfbedieningscounters met verschaalde pilsjes in plastic glazen. "Bij geen bediening halen geblazen", hebben we hier en daar al zien staan. De dienstverlening ten top. Niettemin blijft het dagje uit voor kinderen een ware sen satie. Al hebben ze er doorgaans geen weet van wat het allemaal kost. Als het om inleveren gaat, zijn de pretpar ken vaak niet thuis. Want dat mag duidelijk zijn: een dagje uit is anno 1981 een regelrechte aanslag op het ge zinsinkomen. Maar zoals gezegd: er valt soms niet aan te ontkomen. Op deze pagina een opsomming van de mogelijkheden in de Randstad en een kijkje achter de schermen van de Ne derlandse recreatie-industrie. Ten onrechte vaak te duur genoemd. Maar het kan wel fors oplopen. Als er één branche is die weinig of niets lijkt te lijden onder de eco nomische recessie, dan is dat wel de recreatie-industrie. Vooral het oprukkende fenomeen 'pret park' heeft in de afgelopen jaren op deze markt een spectaculaire groei teweeg gebracht, die vorig jaar goed was voor een omzet van 350 miljoen gulden. Houden we daarbij nog eens rekening met een uitstralingseffect naar o.a. middenstand, horeca en openbaar vervoer, dan slokt het recreatiegebeuren in dit land jaarlijks al gauw een slordige miljard gulden op. Nederland kent op dit moment zo'n 35 noemenswaardige attrac ties voor dagtoerisme. En daarbij is dan van alles inbegrepen: Aviodome Schiphol. Duinrell, het Evoluon, nationaal park De Hoge Veluwe, Madame Tussaud Amsterdam, de Efteling, de die rentuinen, de Flevohof, Maduro- dam en niet te vergeten het Po nypark Slagharen, qua bezoe kersaantal de absolute topper. De grootste recreatiebedrijven hebben zich verenigd in de zoge noemde Club van Elf, de kleine re in de organisatie Tour-Ned. En op zichzelf is die vorm van sa menwerking al veelzeggend. De huidige omzetcijfers mogen dan vooralsnog de aanwezigheid van champagne en dikke sigaren ter bestuurstafel rechtvaardigen, aan de andere kant is de markt van het dagtoerisme een grillige. Los nog van de niet zo florissante klimatologische omstandighe- Door Miep de Graaff en Willem Schrama den die dit land kent, hebben de dagattracties iets eenmaligs. Om het maar eens deftig te zeggen: wie zich eenmaal de geneugten van het Dolfinarium Harderwijk heeft laten welgevallen, ?al een week later niet onmiddellijk klaarstaan om dat plezier te pro longeren. Voor de recreatie-ex ploitanten is het dus zaak om voortdurend de koppen bij el kaar te steken en op zoek te gaan naar nieuwe attracties, willen ze in de markt blijven. Concurrentie Voorlopig is er nog allerminst re den tot zorgen. Het recreatiebe- drijf kreeg vorig jaar niet minder dan 35 miljoen bezoekers te ver werken, en dat is voor een land als het onze een gigantische sco re. Maar de concurrentie in het buitenland ligt al op de loer. Bel gische pretparken als Walibi en Bobbejaanland schromen niet om via de STER-reclame de Ne derlanders over de grens te trek- wel c ken. En niet zonder succes, ge tuige het groeiende aantal peper dure reclamespotjes op de buis. Maar zoals gezegd: tot nu toe heb ben de Nederlandse recreatiebe drijven hun marktaandeel nog stevig in handen. Al vraagt dat i grote investeringen. Om 2ns enkele voorbeelden te directeur Henk Bern- boom van het Ponypark Slagha ren is de laatste jaren niets te dol geweest om zijn winkel aantrek kelijk te houden. Dartelde er aanvankelijk alleen maar een kudde Shetlandse pony's rond, geleidelijk kreeg alles wat rolt en draait er vorm in zo'n honderd attracties. Een investering van miljoenen, maar het gevolg is dat het publiek blijft komen. Slagha ren heeft het hoogste bezoekers aantal en is ook verreweg de po pulairste NS-dagtocht. Miljoenen Een ander voorbeeld. De Efteling, van oorsprong een sprookjesbos naar een ontwerp van Anion Pieck, heeft voor de komende ja ren een bedrag van 40 miljoen gulden uitgetrokken voor allerlei nieuwe attracties, waaronder een groot amusementspark met o.a. een alle proporties tartende acht baan. Terloops wordt ook het aangrenzende bungalowpark nog even uitgebreid van 42 naar 250 woningen. Bij het recreatie annex safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek - dat overigens bij uitzondering door de overheid wordt geëx ploiteerd - liggen de zaken al niet anders. Kostte de aanleg van een kunstmatig meer in het verleden al zo'n dertig miljoen gulden, voor de nabije toekomst is nog eens de helft van dat be drag geïnvesteerd ten behoeve van een aantal 'slecht weer at tracties' als een reusachtig Cos mo-Center (met sterrewacht en ruimtevaartevenementen) én een zogeheten meerdimensionale Met het voorgaande wil gezegd zijn dat de dagattracties in Neder land vaak ten onrechte als duur worden bestempeld. De toe gangsprijzen varieren gemiddeld van zes tot tien gulden, en die be dragen zijn bijna altijd in over eenstemming met de doorgaans grote investeringen. Niet voor niets schroefde de overheid en kele jaren geleden het BTW-ta- rief voor dierentuinen - die ook de naam hebben duur te zijn terug van 18 naar 4 procent. 125 gulden Maar daarmee is nog niets gezegd over het feit dat een bezoek aan zo'n dagattractie toch een be hoorlijke aanslag op de porie monnee kan zijn. Bemboom mag dan reppen over 'betaalbare re creatie', een organisatie als Kon- sumenten Kontakt denkt daar anders over. In zijn maandblad KoopKracht gaf Konsumenten Kontakt in mei j.l. een overzicht van wat een dagje uit in Neder land nu eigenlijk kost. Een gezin met twee kinderen - zo bleek uit dat overzicht - is bij een bezoek aan een pretpark of een soortgelijke attractie al snel 125 gulden kwijt De prijzen van consumpties mogen er wezen, en die belopen per gezin meestal zo'n 20 gulden. De maaltijden blijken over het algemeen niet duurder te zijn dan elders in de horeca, maar vormen voor vier personen niettemin een post van 40 gulden. Voeg daarbij eenzelf de bedrag aan entreeprijzen, en er is 100 gulden uitgegeven. En dat is dan exclusief de kosten meeste gevalien toch wel 25 gul den moet worden uitgetrokken Maar een verduboeling van dat bedrag is soms ook realistisch. Foto: Dtrfc Kettlnc voor wie bedenkt dat ook een in woner van Sappemeer wel eens de Efteling wil zien Extra's NS-dagtochten (vaak met inbegrip van trein- en busvervoer, entree geld en soms nog een gratis at tractie) bieden in financieel op zicht ook niet altijd soelaas. Of ze goedkoper zijn hangt af van het aantal personen dat aan de reis deelneemt. Weliswaar kunnen kinderen tot en met 9 jaar voor half geld reizen, toch blijkt in de meeste gevallen voor een groep van vier personen ofwel het doorsnee gezin de auto voorde lig* En dan zijn de vele extra's in dc dagattrracties nog buiten be schouwing gelaten Zo scoort bij voorbeeld de Linnaeushof in Bennebroek met een entreegeld van 3 gulden uiterst laag Maar wie ter plekke zin heeft in een partijtje midgetgolf, een rondje waterfietsen en een duik op de trampoline, komt al gauw in de buurt van het reeds genoemde tientje. Voor een goed begrip het is door gaans alleszins redelijk dat voor deze extra's moet worden be taald. maar in combinatie met et telijke guldens parkeergeld m dat verleidelijke fotootje bij de uitgang is de kostenberekening van KoopKracht bepaald niet overdreven. Hoeveel pret een park ook mag bieden, de lol is er op die manier snel van af. De Linnaeushof, Bennebroek (rechts aan de weg Leiden-Haar- lem). 'Europa's grootste speeltuin' is de slogan waarmee de Linnaeushof aan de markt timmert. En groot is de speeltuin zeker: er staan ruim 250 speelwerktuigen op 45.000 vierkante meter grond. Verder is er een (wandel)bos met speelweide. Erg eigentijds is de Linnaeushof echter niet. Hel complex maakt een wat verouderde indruk. De speelwerktuigen komen na tien verschillende uit te proberen veelal op hetzelfde neer. Voor de wat aantrekkelijker apparaten en spelen moet zonder uitzondering worden bijbetaald: midgetgolf (2,-), het treintje (0,75), waterfiet sen (1,50), skelters (0,50), trampo line (1,-). Daar staat een vrij lage toegangsprijs van drie gulden te genover. Gratis zijn (na het beta len van de entreeprijs natuurlijk) de overdekte speeltuin met luchtskelters en de peuterspeel tuin. Het restaurant is eenvou dig, maar vooral: druk. Nummer tjes trekken dus. De Linnaeus hof is dagelijks geopend van ne gen tot zes uur. Dierenpark Wassenaar (aan de rijksstraatweg van Leiden naar Den Haag)/ Een bezoekje aan een dierentuin blijft leuk als de bezoeker het idee dat 'die zielige beestjes in een hokkie zitten' van zich kan afzetten. Dierenpark Wassenaar is een echte doorsnee-dierentuin, waar de meeste van de 3000 die ren zich toch wel redelijk ruim kunnen bewegen. Voor kinderen is het geheel toch wel aantrekke lijk verpakt. Er is een kinder- ranch waar geiten, kippen, var kens en wat dies meer zij rond scharrelen. De speeltuin is heel aardig. Het apenhuis blijft altijd leuk, evenals het junglehuis en de apenboot. Minder leuk zijn de toegangsprijzen die een bezoekje met het gezin tot een kostbare maken: volwassenen betalen acht gulden vijftig, kinderen van twee tot dertien jaar vijf gulden vijfentwintig. Baby's en peuters tot twee jaar kunnen de beesten gratis bekijken. Dierenpark Was senaar is geopend van half negen tot half acht, waarbij gemeld dat de kassa om half zes dichtgaat. Madurodam (Den Haag richting Scheveningen, 'n kwestie van de borden volgen) Voor wie het nog niet mocht we ten: Madurodam stelt een ver kleinde Nederlandse stad voor in al haar facetten. Compleet met treinen, schepen, vliegtuigen, een oude binnenstad, fabrieks complexen en Klein-Zwitserland maar dan op de schaal 1 25. Om Madurodam kun je vooral met kleine kinderen niet heen, al is het een crime om op zondagmid dagen slechts stapvoets langs de slingerpaden te kunnen lopgn. De verrukking die het minia tuurstadje bij een kind teweeg kan brengen vergoedt veel. 's Avonds is Madurodam feestelijk verlicht met 30.000 lampjes. De entree bedraagt zes gulden; kin deren tot en met 12 jaar betalen drie gulden. Het stadje is deze zo mermaanden geopend van half tien 's morgens tot half elf 's avonds. De Pier, Scheveningen (aan het strand) Eigenlijk is de Pier, die tot 400 me ter in zee loopt, een stukje verga ne glorie. Afgebladderde verf en roestige pijlers maken het geheel er niet vrolijker op. Anderzijds moet het voor de exploitanten ook geen doen zijn om een derge lijk uitsteeksel, dat is blootge steld aan zeewater, wind en zout, perfect te onderhouden. Een speciale tocht naar Schevenin gen, alleen voor De Pier, zou '.e- veel eer zijn. Maar eenmaal toch in de residentie kan het object wel even worden meegenomen De bezoeker kan er zonnen (soms), winkelen, vissen, spelen in de amusementshal, de wieier- trimbaan of het speeltuintje be zoeken. De fantasiewereld van Jules Verne kan voor twee gul den vijftig extra worden beke ken. Er is een koralen- en schel- pentuin. Maar zonder dit alles: het idee om zover in zee te zijn (nou ja, erboven dan) is grappig. En de uitkijktoren (schepen in zicht?) is gratis. Bij het betreden van de Pier moet twee gulden vijftig (kinderen 1,25) worden be taald. De Pier is geopend van ne gen tot negen. Vogelpark Afivauna, Alphen aan den Rijn (rijksweg Leiden-Al- phen) Avifauna is in de eerste plaats vo gelpark. Er zijn 350 soorten uit de hele wereld te bezichtigen in een ambiance van fonteinen, wa terpartijen en bloemen. Maar zo als ieder zichzelf respecterend toeristisch oord doet Avifauna het ook niet meer zonder recrea tie. Vandaar dat de vogels het terrein delen met een manege, een speeltuin, zwembad, amuse mentshal en andere dieren als kangaroes en ezels. In de manege kan men onderricht krijgen in dressuur, springen met paarden en pony's. Regelmatig worden buitenntten en wedstrijden geor ganiseerd. Als vreemde eenden in de bijt staan er enkele geko pieerde Nederlandse gebouwen op het Avifauna-terrein (Sneker poort. Ridderzaal). Tegen beta ling kan de bezoeker er met een mini-motorboot varen, trampoli ne springen en skelternjden. In elk geval moet dc entreeprijs van drie gulden (kinderen tot en met 12 jaar een gulden minder) wor den betaald. Avifauna is dage lijks geopend van negen tot ne gen uur. Luchtvaartmuseum Aviodome (Schiphol-terrein, Amstelveen) Zeker nu de Schiphol-lijn rijdt is de afstand naar Schiphol gemak kelijk te overbruggen Voor wie onbekend is met het vliegen kan de luchthaven zelf een aardig uit je zijn. Op de bezoekerspromena de kunnen de komende en gaan de vliegtuigen worden gadege slagen. De promenade is zowel van buiten als van binnen bij de aankomst- tevens vertrekhal te bereiken, 's Zomers is de prome nade geopend van tien tot zes uur. Eindelijk iets waar geen toe gang hoeft te worden betaald. Verder op Schiphol het lucht- en ruimtevaartmuseum Aviodome voor de echte liefhebbers. In het museum staan 25 echte vliegtui gen en helikopters. Er zijn films, linktrainerdemonstraties, mo dellen en kopiëen van ruimte vaartuigen. Al met al geven de objecten een beeld van de ont wikkeling van lucht- en ruimte vaart. De toegang is gratis voor kinderen tot 6 jaar. Oudere kin deren betalen drie gulden vijfen twintig. volwassenen een gulden meer Aviodome is open van tien tot vijf uur. Recreatiecentrum Duinrell, Was senaar (afslaan bij Den Deyl, richting dorp, borden volgen) Duinrell is een recreatiecentrum Niks meer, niks minder Het voormalige grafelijke landgoed is 110 hectare groot. Het kan er dus niet gauw te druk zijn. Het terrein is onderverdeeld in een (nog immer schitterend) wandel gebied. een camping (die is wel bomvol) en een terrein voor dag recreatie. Over laatstgenoemd terrein gaan we het dus hebben. De appara ten. speelwerktuigen en moge lijkheden zijn te veelomvattend om op te sommen Een beschei den poging: manege, minigolf baan. treintje, verkeerstuin, golf baan. bootjes, film. poppenkast, uitkijktoren (in het wandelge bied), zwembad, kanovijver. De dieren in het dierenparkje wor den rond vier uur gevoed. Trek kers vormen de twee Disney achtige shows, respectievelijk een kikker- en een insectenop treden. De speeltuin is groot, houdt na een bezoekje aldaar re kening met afgematte, dus zeur derige kinderen. Het profijtbo ginsel heeft in Duinrell goed deels afgedaan. Eenmaal de toe gangsprijs van zes gulden be taald, dan zijn de meeste van de 33 attraktics gratis, enkele auto maten uitgezonderd. Duinrell is tot 's avonds negen uur geopend Voor bezoekers die na zes uur komen is er een avondtarief van drie gulden. Speeltuin Drievliet, Rijswijk (snelweg Amsterdam-Den Haag, afslag Leidschendam) Een vergelijking tussen Dnevlict en de Linnaeushof gaat volko men mank. Drievliet is namelijk 'gespecialiseerd' in mechanische attraktics. wordt daarom een combinatie van lunapark en mo derne speeltuin genoemd In Drievliet staan 125 speelwerk tuigen Daarbij gevoegd zijn een fauna, lachgrot, amusementshal en kleutertuin. Dc aloude evene menten als ezeltje rgden en bootje varen ontbreken niet en delen het terrein broederlijk met de astro-liner raket en andere ul tra-moderne apparaten. De toe gangsprijs is vrij fors: zes gulden vijfenzeventig Daar moet bij worden vermeld dat voor de me chanische attraktics niet apart betaald hoeft te worden. Drie vliet is van negen tot zes open. maar de mechanische apparaten wat korter: van half elf tot half Panorama Mesdag, Zeestraat 65b, Den Haag In het rijtje regio-evenementen mag Panorama Mesdag niet ont breken Ditmaal geen vermaak- centrum maar juist een tegen pool. Kinderen kunnen er niet rennen en dollen. Wel kunnen ze het grootste panorama-schilderij ter wereld bewonderen In de vo rige eeuw werd de Panorama Mesdag geschilderd door H W Mesdag en zijn vrouw Het aardi ge van dc schildering is dat de bezoeker zich als het ware in het middelpunt van het schilderij bevindt Het cirkeldoek veroor zaakt een optische illusie Men denkt in dc werkelijkheid het oude Scheveningen te zijn maar is det dus niet Zelf de werking van het 1680 vierkante meter gro te doek ondervinden kan tegen betaling van twee gulden (kinde ren 1 piek). Panorama Mesdag is tot en met september geopend van tien tot vijf uur, op zon- en feestdagen van twaalf tot vijf. Diverse rondvaarten Er zijn verschillende mogelijkhe den om deze regio vanuit het wa ter te bekijken. Vanuit Avifauna is er dagelijks een vijf kwartier durende rondvaart over de Braassemermeer. De boot ligt af gemeerd in de Oude Ryn. tegen over het vogelpark. Een rond vaart is er ook vanaf Leiden (Stcenstraat). Rederij Triton ver zorgt boottochten in Katwijk aan Zee (Prins Hendrikkade), dage lijks om twee uur. In Leiden vindt de afvaart dagelijks plaats om 9.45 uur vanaf het Kort Gal gewater Tarief volwassenen 11,50; kinderen tot en met twaalf jaar 8,50 (inclusief een toegangs kaartje voor Avifauna) Een ruim drie uur durende boottocht van uit Leiden langs Oegstgeest, Val kenburg. Katwijk. Rijnsburg en Warmond kan om kwart over twee (Kort Galgewatcr), dage lijks behalve zondags. Deze Hol land Middenroute kost acht gul den (kinderen zes gulden). Tot slot een paar suggesties voor bezigheden die gratis zijn Lei derdorp is in het bezit van oen kinderboerderij aan de Van Diepingenlaan. die evenwel be perkte openingstijden kent Da gelijks van twee tot vijf uur. in het weekeinde is de kinderboer derij dicht. Meyendel (in Wasse naar) is nog steeds een prachtig wandelgebied Er staan her en der ook wat (houten) speelwerk tuigen opgesteld In Heemstede, op de weg Leiden-Haarlem is een wandelgebied met een heel aar dige kinderboerderij Maar ook hier geldt liever niet op zondag middag bezoeken want dan moet de aandacht van de dieren met tientallen anderen worden gedeeld.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13