Alex Jansen: 'n belofte Hagoort/Bulk: hoogvliegers in nationale Valken-klasse Excelsior in grote problemen PAALZITTEN Lugthart bereikt de halve finale in Alkemade ZATERDAG 18 JULI 1981 „Ik zou best prof willen worden" LEIDEN - Een beetje dromerig staart Alex Jansen voor zich uit. Het lijkt net of de successen nog niet tot hem doorgedrongen zijn. De 20-jarige Leidse wielrenner blijft er in elk geval erg kalmpjes onder. "Het zat er gewoon in, ik ging steeds beter rijden, met wat meer geluk had ik al eerder kun nen winnen". Toch was het niet niks. Nadat hij eerst al in het Belgische Kalm- thout het genoegen van de over winning had mogen proeven, ging het hem voorgaande week helemaal voor de wind. In een criterium te Zuidland reed Jan sen in één ruk van de derde groep naar de voorste vluchters, om zijn rivalen Klomp en Griep vervolgens in de spurt kansloos te laten. Waren er in Zuidland al heel wat amateurvedettes pre sent, nog sterker was de bezet ting vorige week woensdag in Honselersdijk. In het Westland leeft het wielrennen als nooit te voren. Na Leo van Vliet heeft men nu René Koppert, Gerrit Solleveld en Teun van Vliet als grote talenten in huis. Om tot een zo sterk mogelijk deelnemers veld te komen wordt er in deze koersen royaal aan de premiebei gezwengeld. Gevolg is dat de sterke amateurs als vliegen op de stroop op deze kermiswedstrij- den afkomen. De plaatselijke cri teria zijn dan ook een heel spek takelstuk, in Honselersdijk was het niet anders. Nadat showman Dolle Dries van Wijhe in de al na drie rondes ge formeerde kopgroep uitgeraasd was, zag een drietal renners in het snikhete Honselersdijk zijn kans schoon: Teun van Vliet, Henk Rovers en Alex Jansen. Alex Jansen daarover: "In het begin van de koers zat ik in die kopgroep helemaal stuk, ik kon mijn werk doen, maar daar hield het ook mee op. Toen we het pe loton gedubbeld hadden en Van Vliet demarreerde was ik echter weer aardig hersteld. Ik sprong samen met Rovers achter hem aan en voordat we het wisten hadden we met zijn drieën de an deren op een ronde gezet." Nie mand verwachtte eigenlijk dat Jansen de spurt tegen Van Vliet zou winnen. De Amstel-renner geldt immers als één van de rap- uit het peloton. Toch lukte het, zei het met een band dikte: "Van Vliet maakte volgens mij de fout dat hij te laat de spurt aanging. Ik kon over hem heen springen en had op de meet nog net voldoende voorsprong over." De sensatie was compleet. Ter wijl de meelte renners volledig stuk zaten oogde Jansen nog fris: "Dat was echter maar schijn, ik zat er ook volledig doorheen." Het amateurkorps weet nu wie Alex Jansen is. Hoe moet dat nu verder? Hoewel de administra tieve medewerker bij een kan- toormeubelenbedrijf stelt dat zijn ouders fanatieker zijn dan hijzelf, ontbreken de ambities niet: "Als het lukt zou ik best wel prof willen worden. Maar alleen met een contract bij een goede ploeg. Volgend jaar zal ik me dan eerst in de klassiekers waar moe ten gaan maken." Momenteel staat Jansen onder contract bij de Haagse De Wit-Vrolijk ploeg. Een equipe bestaande uit typi sche criteriumrenners, die in de klassiekers weinig in te brengen hebben. In die voor de jonge ren ners zo belangrijke koersen dreigt het Jansen dan ook aan de nodige steun te gaan ontbreken, voorzover zijn ploeg tenminste aan die wedstrijden deelneemt. Die problemen lijken echter uit de weg geruimd te worden: "Ik heb even overwogen of ik niet naar een andere ploeg zou gaan, maar ik denk dat ik dat toch niet doe. Ploegleider Moes heeft me toegezegd dat ik volgend jaar el ke klassieker kan rijden die ik zou willen rijden. Tevens zal er een vergaande verjonging in de ploeg doorgevoerd worden om een goed team voor die klassie kers te kunnen formeren. Omdat ik het bij de Wit verder prima naar mijn zin heb zie ik dan ook geen reden meer om weg te gaan." Alei Jansen: "Volgend seizoen zal ik me waar moeten maken." 's Winters, als de fiets in de schuur verdwenen is, staat Alex Jansen ook op schaatsgebied zijn man netje. Als eerstejaars A-mara- thonrijder schopte hij het tussen de cracks als Van Wijhe, Giling. Kruithof e.a. al een keertje tot een vierde plaats. "Het fietsen is echter altijd hoofdzaak geweest. Velen raden me aan dat ik een keuze moet gaan maken, in één van de twee sporten zal ik wat gas terug moeten nemen. Dat zal dan wel het schaatsen worden. Ik stop daar 's winters wat eerder mee, neem een paar weken rust en stap dan op de fiets. Het koersen deed ik al van jongsaf aan. Het schaatsen kwam later om de conditie op peil te hou den." Een rit met neef Aloys Goossen, die op dat moment al koerste, bracht Alex Jansen in contact met het wielrennen: "Op 8-jarige leeftijd ging ik een keertje met Aloys meefietsen. Ik had het te kwaad, maar ik kon het bijhou den. Het zwart voor de ogen zien noemen ze dat, maar ik zag toen vreemd genoeg allemaal ratten. Ik ben hierna bij de Swift-jeugd gaan fietser., dat ging meteen lekker. In tegenstelling tot mijn broer Peter, die eerst voetbalde maar later toch een goede ama teur werd, heb ik dus altijd al ge fietst. Later heb ik een tijdlang bij de Amsterdamse Bataaf gere den, om tenslotte bij Zoetermeer terecht te komen. Geen aanspre kende vereniging, maar zeer ge zellig met een hechte vrienden band. Als junior heb ik nooit een wedstrijd kunnen winnen, wel eindigde ik een paar keer als tweede. Vorig jaar begon ik als eerstejaarsamateur al goed te draaien, waarna het dit seizoen helemaal goed ging. Ik zat al een paar keer dichtbij de zege, waar na het afgelopen week plots twee keer raak was." De realiteit verliest hij daarbij niet uit het oog: "Natuurlijk is het niet altijd feest. In Obdam en dinsdags in 's-Gravezande miste ik bijvoorbeeld weer de slag. Voorlopig blijf ik ook rustig werken. Je blijft dan tenminste in een ritme. Ik ben 's middags al vroeg klaar en stap dan meteen op de fiets om drie uurtjes te trai nen." RUUD DOBBELAAR KOUDEKERK - Wouter Hagoort beschouwt zich zelf niet ten onrechte als een laatbloeier. Al twin tig jaar is hij actief in de zeilsport. Incidenteel be haalde hij wel eens een succesje, met name in de Finjollen-klasse. Sinds hij twee jaar geleden als stuurman in een Valk te recht kwam, gaat het be duidend beter. "Sinds die tijd heb ik eigenlijk heel veel succes gehad." merkt de 35- jarige zeilmaker uit Koudekerk zelf op. Samen met bemannings lid Fred Bulk uit Woubrugge voer Hagoort regelmatig hoofd prijzen bij elkaar. Deze week on derstreepte het duo z'n suprema tie in de Valken-klasse door voor het tweede achtereenvolgende- jaar de nationale titel voor zich op tc eisen. Op de Loosdrechtse plassen lieten zij een veld van ze ventig deelnemers achter zich. "Het ging beslist niet zo gemakke lijk als vorig jaar, toen we alle wedstrijden wonnen. Dat komt omdat het op de Loosdrechtse plassen, met zoveel eilandjes, moeilijk zeilen is. Het is vrij smal water, vaart niet echt fijn en geeft je weinig mogelijkheden om verdedigend te zeilen, terwijl dat ons juist zo goed ligt. Op open water kun je iedereen zien en nu zag je soms niemand van je concurrenten omdat die achter een eiland voeren. Eigenlijk zijn de Loosdrechtse plassen niet ge schikt voor een kampioen schap," meent Hagoort. Hoewel zij vorig jaar nog opper machtig waren, schenkt deze tweede titel in successie het Val ken-koppel minstens zo veel vol doening als de eerste. Hagoort: "We hadden nu 20.6 punt tegen over vorig jaar 0. Alleen de eerste twee wedstrijden wonnen we. In de laatse vier moesten we met een mindere klassering genoe gen nemen. Maar door prive-om- standigheden hadden we een slechte voorbereiding gehad. Normaal maken we zeker 25 starts voor een kampioenschap. Dit keer waren het er slechts ne gen. Toch ging het die negen keer steeds goed en werden we vrijwel elke keer eerste. Daarom hadden we wel vertrouwen in een goed kampioenschap." Dat vertrouwen bleek niet mis plaatst. hoewel Hagoort toegeeft dat gebrek aan training hem en zijn partner toch wel parten heeft gespeeld. Een achttiende plaats in een van de zes meetellend ra ces verduidelijkt dat. "Gelukkig mag je het slechtste resultaat af trekken, anders zouden we er ze ker naast gegrepen hebben. Aan de andere kant kun je daaruit ook afleiden dat de concurrentie veel sterker is geworden," vindt Hagoort. Wouter Hagoort met het kampioensvaan van de Valkenklasse. Zijn tweede, want vorxg jaar won hij ook aL Hoewel de Valk oorspronkelijk een driemansboot is, doen Ha goort en Bulk nooit een beroep op een derde bemanningslid. In de top begint het trouwens een normaal verschijnsel te worden om de derde man, die in feite ex tra ballast betekent, uit de boot te weren. "De meesten varen nog met drie man, maar in feite is er te weinig werk in dc boot om dat vol te houden. Met z'n tweêen kunnen we het net aan. Zeker omdat we elkaar zo goed aanvoe len. Ook omdat ik fysiek nogal sterk ben en m'n lichaam goed weet te gebruiken," aldus Ha goort. Voordat de Koudekerker bij Bulk in de boot stapte was hij al eerder als bemanning in de Valk actief. Hoewel Bulk de eigenaar van de kampioensboot is, heeft Hagoort nu toch het stuur in handen. "Misschien is het wat vreemd. Als stuurman doet Fred zeker niet voor mij onder. Ook als we de rollen omdraaiden pakten we eerste plaatsen. Maar Fred doet het als bemanning gewoon een stuk beter als ik. En in de prak tijk blijkt de huidige taakverde ling het beste te werken. Daarom hebben we die afpraak gemaakt. Het teamwerk is namelijk erg be langrijk. Ik noem maar wat Als ik denk dat er een spinaker op moet, heeft Fred hem al gehesen. Dan voel je elkaar echt goed Hagoort zelf is van plan om zich dit seizoen ook in een andere klasse - de 16 m2 - te manifesteren. "Ik stop nu niet met het varen m een Valk, hoor. Maar vorig jaar heb ik meegedaan aan de zgn. Pn- mus-inter-Pares, een wedstrijd voor de kampioenen in alle klas sen in een 16 m2. Daar werd ik tweede in Dat is me zo goed be vallen, dat ik alf september aan het kampioenschap in die klasse wil meedoen Aan het einde van deze maand begin ik met de trai ning. En volgend jaar ga ik afwis selend in een Valk en een 16 m2 varen. Kies ik de leukste wed strijden uit WIM VAN WANROOY Zestig jongens straks verstoken van gymnastiektraining ADVERTENTIE_ LEIDEN - De Leidse gymnastiek vereniging Excelsior zit diep in de zorgen. Als het tekort aan ge schoolde leiding niet snel wordt opgeheven is de kans groot dat Excelsior zestig jeugdleden de deur zal moeten wijzen. Eind december vorig jaar keerden drie trainers Excelsior om maat schappelijke redenen de rug toe. Uit nood werden hun plaatsen ons te helpen. Er lopen maar wei nig mensen rond die er wat voor voelen om bij ons gymnastiekles te geven. De meesten die wij be naderd hebben bleken geen tijd te hebben. Bij andere takken van sport schijnt het opvullen van opengevallen trainersplaatsen wat gemakkelijker te verlopen. Die zijn populairder en bieden wat meer competitie. tijdelijk ingenomen door drie be- "Bovendien", gaat Pannekoek ver der, "kampen we met de moei lijkheidsgraad. Onze tak van sport vergt jaren voor je er wat mee kunt doen. Dat blijkt ook wel uit die jongens van de Aca demie voor Lichamelijke Opvoe ding die bij ons bijles komen ha len en aan wie wij zeggen dat ze het nooit zullen leren. Een beetje goeie trainer moet toch ook het een en ander voor kunnen doen". stuur sleden: Excelsior-voorzitter Hans Pannekoek en de TC-man- nen Arie de Vink en Hennie Sie- val. Het trio wil nu zo snel moge lijk van deze slopende dubbel- funktie af. In het ergste geval ziet het bestuur van de Leidse gymnastiekvereniging zich ge noodzaakt de afdeling in de Me- renwijk in de gymzaal aan het Valkenpad te sluiten. Deze afde ling telt zestig jongens in de leef- Maar die goeie trainers blijken i tijd van 5 tot 16 jaar. Daarmee zou de trainersnood bij Excelsior tot een hoogtepunt zijn gerezen. Voorzitter Pannekoek heeft er al les aan gedaan om de opengeval len plaatsen weer bezet te krij gen. Tevergeefs tot nu toe. Hij verzucht: "Wij hebben alle moge lijke middelen aangegrepen de gymnastiek- en turnwereld dun gezaaid. Vandaar dat Excel sior ook in het verleden vaak een beroep moest doen op studenten aan de sportacademie. "Want", licht Pannekoek toe, "zulke hoge eisen stellen we ook weer niet. We zijn immers geen topvereni- ging" te trekken, maar nie- Interimtrainers De Vink en Sieval de gelegenheid i hebben beiden te kennen gege ven met ingang van het komende seizoen te willen stoppen. Vooral Arie de Vink vindt het nu wel welletjes'. "Ik heb er de balen van. Ik word er echt te oud voor om na mijn normale werkdag nog eens vier uur achter elkaar les te geven. Ik ben nu 57 jaar. Die vier uur vergen ontzettend veel van mijn concentratie. Het zijn immers kinderen die heel \vat aandacht vragen. Het is beslist niet zo dat ik het niet meer goed doe. Dat zie ik wel aan het groeiende ledental. Maar het kost me teveel inspanning. Ik werk overdag hard genoeg. Ik wil er dus liever vanaf. Het is ook veel anders dan vroe ger", verzucht De Vink: "Je moet nu veel meer je geduld bewaren. Ik voel me ouderwets. Ik denk dat ik nog teveel op wedstrijden gericht ben. En de kinderen zijn daar kennelijk niet meer zo op gesteld. Ik zou het overigens zonde vinden als de boel in elkaar zou zakken wanneer ik ermee stop. Dat merk ik aan een aantal kinderen die nog echt willen turnen. Ze heb ben zoveel moed, dat ik me daar over wel eens verwonder. Het liefst zouden ze na afloop nog een uurtje door willen gaan. daaraan kun je wel zien dat ze willen". Ook voor Hennie Sieval (40) die tij delijk de leiding heeft genomen over een selectiegroep, wordt het teveel: "Toen ik eraan begon in december heb ik tegen mezelf gezegd: Goed, ik wil wel helpen, rnaar tijdelijk. Tot de vakantie en dan stop ik ermee." .Voor Sieval is het bezwaarlijk dat zijn gezinsleven eronder te lijden heeft: Die trainingen kosten naast mijn eigen sportieve bezig heden nog eens een avond. En dat wordt me teveel. Die tijd heb ik gehad. Ik voel me nog wel niet te oud, maar ik vindt dat er jon geren voor moeten staan. Ik heb het nu lang genoeg gedaan", ver zucht Sieval. "Vanaf mijn twaalf de heb ik leiding gegeven. Ik ben altijd voor de vereniging bezig geweest en nu wil ik wel eens wat minder gaan doen". Pannekoek die samen met De Vink de trainingen in de Meren- wijk verzorgt kan onmogelijk de taak van De Vink overnemen: "Ik kom pas om half zes van mijn werk en de eerste les begint al om vijf uur. Als De Vink er inder daad mee stopt zullen we ons moeten afvragen of we onze af deling aan het Valkenpad in de Merenwijk maar niet moeten sluiten. Iets wat we pas als laat ste overwegen. We willen im mers de kinderen niet duperen. Enig lichtpuntje zien we nog in een contact. Maar deze geeft pas eind augustus uitsluitsel. Verder lopen alle kanalen die we hebben aangeboord dood. Ik weet echt niet meer bij wie we nu nog kun nen aankloppen". HAJÉ OLDEN 22 juli t/m 26 juli 1981 Wereldkampioenschappen in Noordwijkerhout Plaats van handeling: Oosterduinse Meer Hoofdprijs: 1000,- Inschrijving deelnemer: VVV Noordwijkerhout (02523-2096) Organisatie: Comité Noordwijkerhout 750 in samenwerking met het Leidsch Dagblad en het Alphens Dagblad Nederlandse Kampioenschappen Freestyle. Vettebroekplas (Steupel, Reeuwijk) 19 juli I98I Inlichtingen: 079-2I0082. ALKEMADE - Twee van de vier halve finalisten in het enkel C in Alkemade zijn bekend. Frans Liefbroer bereikte afgelopen donderdag reeds de voorlaatste ronde tegen Van Veen (6-2, 6-i-) en gisteren wist Lugthart jr. zich al even overtuigend te handha ven tegen Staal: 6-3, 6-3 Frans Liefbroer kan zich instellen op een treffen met de als eerste geplaatste Huizinga. De Leeu- wenbergh - speler zal met Kuy- venhoven geen onoverkomelijke problemen hebben, maar de als tweede geplaatste Stam, die van daag pas zijn eerste partij speelt in het toernooi, zal waarschijn lijk hard moeten werken om Pauwels van de winst af te hou den. En dan zal hij in de halve finale zijn beste spel op het gra vel moeten leggen om Lugthart tenminste het vuur aan de sche nen te leggen. Winst lijkt er voor hem dan ook niet meer in te zit ten. De finale zal in dit nummer vermoedelijk gaan tussen Hui zinga en Lugthart en dat kan een spectaculair duel worden. Bij de dames in C wist dc als twee de geplaatste Van Ruiten zich ten koste van de jeugdige Juliet- te Grimbergen voor de finale tc laten noterón: 6-3, 6-1. In die fi nale zal zij of Leontien Poots of Truus Tonjann als tegenstand ster krijgen. Twee speelsters die het elkaar in dc halve finale Beer lastig zullen maken. Leontien Poots lijkt conditioneel wat ster ker maar Truus Tonjann lijkt dat in mentaal opzicht te zgn Een open strijd derhalve. Gisteren ging de belangstelling vooral uit naar de dubbelspelen. Gnmbergen/Tibboel leidden donderdag tegen Lugthart jr. en sr. met 7-6, 6-3 toen de regen verder spelen onmogelijk maak te. Gisteren waren het vader en zoon Lugthart die de wedstrijd naar hun hand zetten. Met 6-3, 6-3 moesten Grimbergen/Tib- boel het veld ruimen. Voor Ton Grimbergen betekende dat ove rigens niet het einde van zijn op treden in Alkemade. Met dochter Juliette stapte hij via een twee sets zege op RenecThuis de fina le van-het gemengd dubbel bin nen. Een toernooizege lijkt bin nen bereik te liggen. Thuis, ge wipt iVi het enkel C en in het ge mengd dubbel, bleef gist. n n niet met lege handen staan Met Van Gerven als geroutineerde en solide partner bk-el /ij in drie sets de baas over het jeugdige koppel Juliette Grimbergen en Patricia Lafay: 6-1, 2-6, 6-1 Tenslotte mag niet onvermeld blij ven de fraaie /eg.- y ,,n S< hut/ 12 jr en Liefbroer (13 jr in het dubbel D op het als eerste ge plaatste duo Looyer/De Jong. b-1. 6-7 5—7), 6-4. FRANK BONTE. Noordwijk loot Veendam 'uit' ZEIST (ANP) - Noordwijk zal in de eerste ronde van het toernooi om de KNYB-bcker moeten af reizen naar Veendam. De kust bewoners, die op grond van hun afdelingstitel aan de strijd om de KNVB-beker mogen mee doen. spelen op zaterdag 5 sep tember tegen de plaatselijke eerste divisieclub pit Veendam. In de eerste ronde ontmoeten dc amateurclubs elkaar niet. Voorts zijn de ere-divisieclubs al ge plaatst voor dc tweede ronde De loting, die gisteren werd verricht door de compctitieleiders in het betaalde- en amateurvoetbal, Jan Huijbregts en Herman Fennga, had het volgend.resuUaai FC VVV Caesar. Umtas DS 79, Telstar RKC. FC Amsterdam - DOSK. RBC Heracles. Heerenveen - ACV. De Tref fers - FC Den Bosch. DHC - Fortuna Sittard. Veendam Noordwijk. Ap pingedam Excelsior, Eindhoven - Volendam. Vitesse - Helmond Sport, SVV - SC Cambuur en SC Amersfoort - FC Wagening.-n De veertien wi naars komen met de achttien eredivi sieclubs uit in de tweede ronde op 31 oktober'1 november. ATLETIEK Op dc eerste dag van de atlctiekintcrland tussen Groot-Brittanni.- m Soajll Unie zorgde de Russische speer- werper Kula voor de beste pres tatie Hij wierp een afstand van 90 meter en 54 centimeter. ATLETIEK - De wereld record hou der discuswerpen Ben Plucknctt door de IAAF voor het leven ge schorst wegens het gebruik van anabole steroiden mag, als hg wil, wel deelnemen aan duels in zgn vaderland, dc VS TENNIS - De Nederlandse tennis- plocg. bestaande uit Marianne van dc Torre en Nanette Schutte, heeft zich gisteren in Lc Touquet geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Coupe Annie Soisbault Nederland won in de kwartfinales met 3-0 van Polen. MIDLOTTO DEN HAAG - De mid-io dag IS juli kent «een w eerste- of tweede prgi 4 844.00 Vierde prijs pr\)> 32,50 NOTEER OOK VAST: 26 EN 27 SEPTEMBER '81: WEDSTRIJDEN TE HERRINGEN OM DE CHOCOMEL TROFEE VOOR DE "SURFER VAN HET JAAR!'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11