Pander verbouwt! Rumoer blijft rond giftige Spaanse olie Zware beschieting Z.-Libanon Kijk nü naar de prijzen. Strijd om leiderschap in Polen is al beslist Portugal verkoopt tankers Verrassende winst nieuwe Britse partij Pander Israël wil toevoerroutes Palestijnen vernietigen Onderzoek naar Britse rellen Aan de Botermarkt in Leiden gaat Pander werken aan een optimale indeling en presentatie. Daarvoor is ruimte nodig. U kunt nü profiteren van zeer interessante opruimingsprijzen in zitmeubelen, eetkamers, slaapkamers, kasten etc. Vrijmetselaarsaffaire in Italië breidt zich nog uit 17 JULI 1981 BUITENLAND Schrik voor Labour en Conservatieven (Van onze correspondente Lia van Bekhoven) LONDEN (GPD) - De nieuwe so ciaal-democratische partij in En geland heeft zowel de Conserva tieve als de Labourpartij de schrik op het lijf gejaagd door gisteren bij de tussentijdse ver kiezingen in Warrington als goe de tweede te eindigen. Het kies district Warrington blijft in de handen van de Labourpartij, maar haar meerderheid is danig geslonken dank zij de vier maan den oude sociaal-democratische partij. De SDP deed het veel beter dan de partij zelf en de opiniepeilingen voorspelden. De Labourpartij haalde 48 procent van de stem men, de sociaal-democraten 42 vatieve partij 9. Het was de eerste keer dat de nieuwe sociaal-democratische partij meedeed aan verkiezingen. Het percentage stemmen dat ze in de wacht sleepte zorgde voor een van de meest sensationele ver kiezingsuitslagen in Engeland sinds de Tweede Wereldoorlog. Een emotionele Roy Jenkins, ooit tweede man in de Labourpartij, en nu de SDP-kandidaat. noem de het resultaat „absoluut fantas tisch". Hij zei in het verleden 12 verkiezingen gevochten te heb ben. „Dit is de eerste verkiezing die ik in 35 jaar verloren heb, maar tevens verreweg de groot ste overwinning die ik ooit be haald heb". De Labourpartijkandidaat, Douglas Hoyle, sprak over de „vreselijke nederlaag" die de Conservatieven hadden geleden. Hij zei deze uitslag als overwin ning te beschouwen voor het so cialisme. Hoyle wilde er echter niet meer aan herinnerd worden dat hii no.e vlak voor de verkie zingen had gezegd dat als zijn Labourpartij minder dan 55 pro cent van de stemmen zou beha len, hij dat als een nederlaag zou beschouwen Hoyle behaalde het laagste percentage Labourstem- men in Warrington van de afgelo pen 50 jaar. Roy Jenkins en andere leiders van de SDP, de vroegere Bende van Vier, probeerden uit te rekenen wat de cijfers in Warrington voor betekenis zouden hebben in een landelijke verkiezing. Een over weldigende meerderheidsrege ring van liberalen en sociaal-de mocraten zou het geval zijn. Maar Warrington is geen gemid delde zetel en landelijke verkie zingen zullen pas over twee jaar worden gehouden. Voor de La bourpartij. die Warrington als een van haar veiligste zetels be schouwde, is het kiesdistrict nu een marginale zetel die bij een volgende verkiezing alle kanten op kan. De onophoudelijke interne ruzies binnen de Labourpartij en de zwaai naar links die de partij doormaakt, zijn de oorzaken voor het afhaken van de kiezers. De Labourpartij is er niet in ge slaagd munt te slaan uit de diepe onpopulariteit van de Conserva tieve regering. Normaliter zou Labours voorsprong op de Con servatieven veel groter moeten zijn. De SDP heeft die voor sprong eraf gebeten. Warrington bewijst dat niet alleen de teleurgestelde Tories op de SDP hebben gestemd, maar dat de sociaal-democraten ook een veilige thuishaven vormen voor gedesillusioneerde Labourkie- zers. Het bewijst ook dat in het Britse traditionele twee-partijen - systeem ruimte is voor een derde partij. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Zuid-Libanon is van het noorden afgesne den als gevolg van zware Israëlische bombardementen van gisteren, waarbij 5 bruggen over de rivieren de Zach- rani en de Litani werden verwoest. De Israëlische opper bevelhebber, Etan, heeft gezegd dat Israël niet zal toe staan dat de bruggen worden hersteld. Doel van de Israëlische operatie is de toevoerroute van zware wa pens voor de Palestijnen in Zuid- Libanon af te snijden. Er zijn nu LONDEN (DPA/GPD) - De Britse regering wil met be hulp van een commissie on der leiding van minister Mi chael Heseltine van milieuza ken de problemen van de door onlusten getroffen ste den gaan onderzoeken. Dit heeft minister William White- law van binnenlandse zaken gisteren meegedeeld. Volgens Whitelaw gaat de com missie bekijken hoe de on derontwikkelde en in verval geraakte wijken kunnen wor den geholpen. Deskundigen moeten daarvoor nagaan wat de oorzaken zijn van de onge regeldheden, die zich bij voorbeeld in de Liverpoolse wijk Toxteth hebben voorge daan. Na het uitbreken van de rellen was de eerste reactie van de Britse regering de politie het gebruik van traangas en plas tic kogels 'in allerlaatste in stantie' toe te staan en het openen van een legerkamp voor gearresteerde relschop pers. Kritiek daarop door de Labour-oppositie en verte genwoordigers van minder heidsgroepen werd door pre mier Thatcher beantwoord met de stelling dat het nu de tijd niet was om de oorzaken van de rellen te analyseren. De regering blijkt daarover nu van gedachten veranderd Whitelaw zei geen tweede rangs staatsburgerschap vooi zwarten en Aziaten te tolere ren en elk spoor van racisrm te willen uitroeien. Hij zei dt politie meer bij het gemeen schapsleven te willen betrek ken, "omdat het niet goed ij de politie alleen de brokstuk ken te laten oprapen die dooi verval worden veroorzaakt" nog twee bruggen in gebruik over de Litani en Zachrani. Een daar van staat onder VN-toezicht, de andere wordt gecontroleerd door de christelijke militie van Had- dad. Israël bombardeert niet alleen mili taire doelen van de Palestijnen, maar ook de infrastructuur, aldus generaal Etan. Behalve 5 bruggen hebben Israëlische vliegtuigen volgens een legercommuniqué de hoofdkwartieren van twee Pa lestijnse organisaties vernietig- In Damoer, 20 km ten zuiden van Beiroet, werd het regionale hoofdkwartier van Hauwatme's Democratische Front voor de Be vrijding van Palestina platge gooid en ten zuiden van het zuidelijker gelegen Sidon werd het regionale hoofdkwartier van het pro-Iraakse Arabische Bevrij dingsfront verwoest. Ten zuiden van Tyrus, in het vluchtelingen kamp El Chilwe, werd een Pale stijnse uitvalsbasis vernietigd. El Chilwe is het grootste Palestijnse vluchtelingenkamp in Libano- De grootscheepse actie van gister middag was kennelijk een vergel ding op de Palestijnse raketbe schietingen van woensdag, waar bij 3 doden en 25 gewonden vie len. Generaal Etan zei dat Israël niet kan volstaan met het bom barderen van louter militaire doe len, maar dat het zaak is de infra structuur van de Palestijnen aan te tasten, om daarmee te voorko men dat de grens met Libanon een oorlogsfront wordt in de ware betekenis van het woord. Waar het Israël vooral om gaat, is voorkomen dat de Palestijnen in Zuid-Libanon een min of meer' geregeld leger op de been kunnen brengen, in een soort van Pale stijnse ministaat op Libanees grondgebied. Oud-premier Rabin heeft de massa le bombardementen op Zuid- Libanon afgekeurd. Volgens Ra bin werken dit soort bombarde menten een algehele escalatie in de hand zonder dat het doel - ver mindering van Palestijnse ter- reuractivitsit - bereikt wordt. Om Palestijnse terreuracties in Israël te voorkomen is volgens Rabin nodig een hermetisch afsluiten van de grens, alsmede selectieve acties tegen de Palestijnen, van beperkte omvang. De Poolse partijsecretaris Kania spreekt tijdens e ki (links) tot gedelegeerden. i pauze gedurende het partijcongres met premier Jaruzels- Uitslag tijdens middagzitting bekend WARSCHAU (Reuter/UPI/GPD) - Het buitengewoon congres van de Ppolse communistische partij heeft rond middernacht de stem mingen voltooid voor de samen stelling van het nieuwe centra comité. De Poolse televisie deel de mee dt de uitslagen vanmid dag bekend gemaakt zouden worden wanneer het congres weer in openbare plenaire verga dering bijeenkomt. De gedelegeerden op het partijcon gres hebben 275 kandidaten voorgesteld en 105 plaatsvervan gende leden voor het Centrale Comité alsmede de kandidaten voor de Rekenkamer en de Con- trolecomissie voor het politieke gedrag van de partijleden. De procedure van de stemmingen is ingewikkeld en tijdrovend. Intriges ADVERTENTIE Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROi TERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE - APELDOORN De kansen van de nog regerende partijsecretaris Stanislaw Kama zijn in de loop van gisteren ver der geslonken en zoals eerder ge zegd werkt het verstrijken van de tijd in zijn nadeel. De intriges acher de schermen zijn onmeet baar in de strijd om het leider schap tussen liberalen, conserva tieven en de gematigde midden groep. Het feit dat de vroegere partijsecre taris Edward Gierek uit de partij is gezet heeft Kania ook weinig goed gedaan. Teveel Polen, ver tegenwoordigd door de afgevaar digden bij het Partijcongres, houden in herinnering dat Kama als bestuurder in de top van de Poolse communistische partij te lang heeft meegedraaid onder het Gierek-regime Het lijkt erop alsof de Polen vragen om een nieuw gezicht om het verloren vertrouwen van het volk terug te winnen. Als persoon heeft Kania zich nooit goed kunnen profile ren, zodat de strijd om het leider schap van de Poolse communis tische partij nog volledig open is. Het personeel van de Poolse lucht vaartmaatschappij LOT heeft be vestigd dat zij van plan is op 24 juli voor onbepaalde tijd te gaan staken. De controverse beweegt zich om de door de staat be noemde en de door het LOT-per- soneel gekozen nieuwe direc teur. Door de staat is de perso- neelskeuze als niet-aanvaardbaar afgewezen en de onderhandelin gen zijn afgebroken. De werkne mers bij de Poolse luchtvaart maatschappij hebben de drin gende waarschuwing gekregen dat een staking voor onbepaalde tijd de veiligheid van het land in gevaar kan brengen met alle ge volgen vandien. (Van onze correspondent Gerrit-Jan Hoek) MADRID - Spapje is nog steeds niet verlost van de naweeen van de longziekte, die begin mei voor het eerst de kop op stak. Hoewel sinds medio ju ni de oorzaak van die long ziekte vast staat - de con sumptie van frauduleus als spijsolie verkochte lijnolie voor industriële doeleinden, vermengd met giftige kleur stoffen - blijft het aantal slachtoffers dagelijks stijgen. Terwijl tot medio juni 27 men sen aan vergiftigingsver schijnselen bezweken, is het aantal slachtoffers tot giste ren inmiddels opgelopen tot 68. Het aantal opgenomen pa tiënten met vergiftigingsver schijnselen is in die periode weliswaar gedaald van boven de 3000 tot ongeveer 1300, maar dat beeld is vertekend, omdat in dat aantal niet de zieken zijn opgenomen die gewoon thuis worden ver pleegd. Begin juli startte de Spaanse regering een massale in- ruilactie. Degenen die in het bezit waren van goedkope merkloze olie, konden die in ruilen voor echte olijfolie. In enkele dagen tijd werd er ruim 150 ton goedkope olie ingeleverd. Ondanks die in- ruilactie en de waarschu wingscampagne tegen het ge bruik van goedkope, merklo ze olie blijven zich evenwel nieuwe gevallen van vergifti ging voordoen. Dat wijst erop dat er nog steeds mensen zijn die die giftige olie gebruiken, hetzij door gebrek aan infor matie, hetzij omdat het hen aan de financiële middelen ontbreekt om de veel duurde re merkolie te kopen. In medische kringen maakt men zich niet alleen zorgen over het gestaag toenemende aantal sterfgevallen. Maar ook over de alarmerende be richten van de laatste dagen, dat de vergiftiging mogelij kerwijs blijvende schade heeft aangericht. Volgens de directeur van het laborato rium in Majadahonda bij Ma drid heeft de giftige olie niet alleen de longen aangetast, maar ook nieren, lever en hersenen. Onderzoek heeft bovendien uitgewezen, dat de giftige stoffen sterk kan kerverwekkend zijn. Over de hoofden van de onge veer 15.000 mensen die de vergiftiging overleefd heb ben, speelt zich momenteel een weinig frisse politieke strijd af. De Spaanse rege ring, en in het bijzonder de minister van volksgezond heid, Sancho Rof, probeert de zwarte piet ijlings door te spelen. Volgens Rof treft zijn ministerie in deze affaire (door de minister zelf be stempeld als een „onaange naam incident") geen enkele blaam Volgens hem ligt de schuld bij de gemeenten, de pers en de consumenten. Bij de gemeenten omdat die de distributie niet gecontroleerd zouden hebben. Bij de pers. omdat deze schade heeft aan gericht door ook alarmeren de met-officiële berichten te publiceren. En ten slotte dra gen ook de consumenten zélf schuld, omdat die volgens Rof geen merkolie hadden gekocht. Dok de ministers van handel en landbouw wijzen iedere ver antwoordelijkheid van de hand. Tydens een persconfe rentie eerder deze week meenden de drie ministers zichzelf nog een pluim op de eigen hoed te moeten steken: niet alleen zijn 56 frauduleu ze producenten en verkopers gearresteerd, maar tevens hebben de betrokken minis teries „efficiënt" gewerkt. Deze publiekelijke afwijzing van elke schuld veroorzaakte een storm van protest. Het socialistische parlementslid Ciriaco de Vicente daagde minister Sancho Rof uit tot een direct en publiekelijk tv- debat, wat de minister om zeilde door te verklaren dat hij alleen wilde debatteren met minder verhitte leden van de Socialistische Partij De regeringspartij UCD kwam zijn eigen minister in nood te hulp door de weinig verheffende beschuldiging, dat de socialisten politieke munt wilden slaan uit de gi faffaire met het oog op de ko mende verkiezingen van 1983 -let enige positieve punt in de ze macabere kwestie is mis schien dat het olieschandaal langzaam een bewustwor dingsproces op gang heeft gebracht. Pers en consumen ten bfijken plotseling aan zienlijk meer belangstelling te tonen, getuige de recente publikatics over frauduleuze wijnen, vlees met hormonen, bedorven kaas of melk met een overdosis aan schadelij ke bacteriën Maar het zal nog wel enige tijd duren voordat er een waterdichte warenwet komt en de autori teiten een echt efficient con troleapparaat geformeerd hebben. En tot dat moment blijft het gissen, wat je in Spapje eet of dnnkt, en ho pen dat het goed afloopt ROME (DPA) - De affaire rond de Italiaanse vrijmetselaarsloge P-2 breidt zich steeds verder uit. Het Openbaar Ministerie in Rome heeft een gerechtelijk vooron derzoek gelast tegen Walter Pelo- si. die verantwoordelijk is voor de coördinatie van de inlichtin gendiensten. Hij wordt beschul digd van de "vorming van een criminele vereniging en van poli tieke spionage". Pelosi heeft daarop zijn onslag ingediend. De 60-jarige Pelosi zou, naar giste ren in Rome verluidde, op eigen houtje een onderzoek van de in lichtingendienst hebben steld naar de huidige socialisti sche minister voor staatsdeelne ming, Gianni de Michelis. De be vindingen zou hij vervolgens aan de inmiddels voortvluchtige lei der van de loge. Licio Gelli, ter beschikking hebben gesteld De discussie over het geheime ge nootschap, de vrijmetselaarslo ge, heeft uok de justitie in Italië in een crisis gestort. De rechters van het arrondissement Milaan, die bij de onthullingen over de affaire een belangrijke rol heb ben gespeeld, hebben in een tele gram aan president Pertini met aftreden gedreigd. Zij vinden dat zij ten onrecht door politici ervan worden verdacht met hun onder zoek te veel stof opgewaaid te hebben en daarmee te hebben bijgedragen tot een algemeen on zekere toestand Bfj de affaire zijn al 1000 deels hoge ambtena ren, militairen, politici, zakenlie den en publicisten betrokken. Forse bezuinigingen op komst LISSABON (ANP) - De Portugese regering zal een uitgebreid be- zuinigingsprogrhmma presente ren. Er zal flink worden gesne den in de overheidsuitgaven. Er staan tevens enkele monetaire maatregelen voor de deur, terwijl de prijs van sommige oliepro- dukten zal worden verhoogd. Joao Carvalho Carreira. staatsse cretaris van energie, heeft in een vraaggesprek met het persbu reau Reuter verklaard dat de Portugese staatsolietankermaat- schappij, Soponata, verschillen de tankers zal moeten afstoten. De regerihg is niet van plan om Soponata, die de laatste jaren zware verliezen lijdt, op te hef fen, maar de maatschappij be schikt op het ogenblik over een vloot die twee keer zoveel olie kan vervoeren als nodig is, aldus Carreira. Soponata vervoert tweederde van de olie die Portugal importeert. Het land kon daardoor vorig jaar veertig miljoen dollar aan bui tenlandse valuta besparen. Dit bedrag zou nodig zijn geweest om buitenlandse maatschappij en voor hun vervoersdiensten te betalen. De Portugese premier, Francisco Pinto Balsemao, kondigde de be zuinigingsmaatregelen twee we ken geleden al aan in een toe spraak die door de Portugese te levisie werd uitgezonden. Hij zei toen dat de hoge koers van de dollar en de voortdurende hoge rentestand de regering hadden gehoopt haar plannen voor een gematigde economische groei dit jaar bij te stellen. Uranium Portugal verkoopt Irak dit jaar 130 ton natuurlijk uranium, zo heeft de Portugese staatssecretaris van energie, Joao Carvalho Car reira, gisteren meegedeeld. Irak is Portugal groot U tUdcvtraO' cier, verleden jaar leverde het 3,32 miljoen ton, ruim veertig procent van het Portugese olie- verbruik. Portugal leverde Irak in 1980 120 ton uranium. In Lissabon is her haaldelijk opgemerkt dat de ura niumleveranties mets te maken hebben met de garanties die Irak verschaft voor de olievoorzie ning van Portugal. Volgens Car valho is de 130 ton uranium die Portugal aan Irak levert de totale Portugese uramumexport van dit jaar

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9