.^zonderling Het meest vallen de mensen op met kleding om t lijf Waterfietsen en skelterrace voor jeugd Voorschoten weidse agenda Het "naturistenstrand" rrrr 35E Bejaarden moeten vrijwel zeker tehuis ontruimen Vernielingen aan honderd parkeermeters Zieke iepen Voorschoten worden gekapt VRIJDAG 17 JULI 1981 'Zonderling' is de naam waaronder tot en met augustus een aantal zomerverhalen op deze pagina verschijnt. Vragen, suggesties en op merkingen kunt u doorgeven aan de streek- redactie van het Leidsch Dagblad, tel. 071 144941 tst. 216 of 236. KUST- EN BOLLEN STREEK - Een naakt jongetje van een jaar of drie heeft nadat zijn moeder heel wat ener gie heeft moeten stop pen in het laten gelden van haar gezag einde lijk schep en zandvorm teruggebracht naar het gezin even verderop op het strand. Trots rent hij terug en nestelt zich naast de al wat oudere man die zo'n drie meter van zijn moeder verwijdert zit. De jongen heeft een heel ver haal, laat een hand op een been van de man rusten. Het verhaal is uit, de man rea geert met zware basstem. Verschrikt kijkt de peuter op, springt overeind en rent naar zijn moeder. Als hij zich te gen haar heeft aangeklemd, kijkt hij verwijtend over haar schouder naar de man. De twee volwassenen vinden el kaar heel even in een glim lach. Wilde stranden Tafereeltje op het naaktstrand van Scheveningen dat zich natuurlijk op elk ander wille keurig strand had kunnen af spelen. Maar, het is Scheve ningen geworden omdat dat voor veel bollenstreek-be- het meest voor de hand liggende officiële "na turistenstrand" is om te be zoeken. Simpel en alleen om dat het bijvoorbeeld vanuit Katwijk of Rijnsburg gemak kelijk per fiets, door de dui nen. is te bereiken. Puur-natuurliefhebbers uit de streek rond Leiden hebben intussen echter ook enkele zogenaamde wilde naakt stranden geannexeerd. In Noordwijk zijn op stille strandgedeelten altijd wel blootlopers te vinden, in af wachting van de opening van een officieel naaktstrand (dat wordt op zijn vroegst 1986 omdat tot die tijd een con tract van de gemeente met het hoogheemraadschap van Rijnland van kracht is, waar in staat dat naturisme hier ta boe is). In Katwijk worden op het zuiderstrand mensen in Ada- m- of Evakostuum gedoogd. En hetzelfde is het geval in Wassenaar, ten zuiden van de Meijendelse Slag tot aan Scheveningen. De politie treedt op deze plaat sen niet op. De motivatie van de Hermandad in Wassenaar: "Naaktrecreanten vormen een rustig volkje. Die kun je gerust hun gang laten gaan". De politie in Katwijk reageert alleen op klachten. En die ko men niet. Kleding Wat trouwens het meest opvalt op het Scheveningse bloot- loopstrand zijn de louter in groepjes opererende mensen met kleding aan. Drie vrolijk pratende mannen in enigs zins slobberig confectiepak, koffertje dat in een duurdere uitvoering "diplomatenkof- fer" zou heten in de hand, re genjas over de schouder: ambtenaren vermoedelijk. Vier plat-Haags pratende twintigers, tatouages op de armen, vlassnor, opzichtige zwembroeken: autochtonen. Vijf zich soepel voortbewe gende lieden die je gezien hun uitdossing eerder in een discotheek zou verwachten dan op het strand, laat staan het naaktstrand: negers. Wie deze groepjes zo met de re gelmaat van de klok aan zich voorbij ziet trekken, zal op zijn minst de volgende loftui ting over het naaktstrand van een fraai gebeeldhouwde Leidse wat al te overdreven vinden: "Hier zonnebaden geeft je een gevoel van echtheid, van eer lijkheid en van eenheid met de natuur. Kinderen krijgen een minder geremde blik op hun lichamelijkheid. Ik voel me echt gegriefd door ge meentebestuurders die geen naaktstrand willen omdat naaktheid zou bijdragen tot moreel verval, een slechte in vloed zou hebben op kinde ren. Kijk om je heen en je ziet dat het niet zo is". Moreel verval is het inderdaad niet te noemen dat mensen genieten van de zon, kinde ren met schep, emmer en zandvorm in de weer zijn en sportievelingen volleyballen. En dat gebeurt op dit strand- deel dan zonder de luttele vierkante centimeters stof die men elders nog net wel om heupen en borsten dra peert. Meer verschil is er niet. Hoewel, het moet worden ge zegd: kleding valt hier meer op en heeft meer uitdagends dan geen-kleding. De hierboven beschreven groepjes lijken er nog niet te zijn achter gekomen dat bloot doodslaat. Misschien vertoeven ze volgende week ook wel op het naaktstrand op de manier zoals dat hoort. Of over een jaar, of nooit: fru straties of andere geestelijke ballast raak je soms maar moeizaam kwijt. Nudisten Kortom, het minst opvallend op dit strand zijn de naaktre creanten zelf. Mensen die, an ders dan de naam die het strand van de gemeente heeft meegekregen doet vermoe den, namelijk "naturisten- strand", in meerderheid geen echte naturisten zullen zijn. Het zijn meest nudisten, mensen die het prettig vin den om bloot te lopen. Ter wijl de naturist ook nog eens doelbewust in harmonie leeft met de natuur, respect toont voor zijn medemens, de na tuur en het milieu, zoals de officiële omschrijving kort weergegeven luidt. In Scheveningen zie je echter dat er nog wel eens een bier- of frisdrankblikje blijft lig gen. Je hoort hier en daar een radio spelen. Er zijn vrouwen die wat al te opvallend mooi lopen te zijn en daarmee het emancipatie-effect van natu risme voor gezien houden. Honden lopen los over het strand. Er is een enkeling die het nodig vindt te wijzen naar de gehandicapte naaktre- creant, die hier komt in de veronderstelling dat waar men blootloopt men elkaar niet veroordeelt op uiterlijke kenmerken. Om al deze zaken niet te hoe ven meemaken, zal men toch echt naar één van de vele ver enigingsterreinen voor natu risten moeten gaan. Dat een dergelijke constatering misschien wat opgeblazen, maar niet geheel ten onrechte is, mag tot besluit blijken uit een voorbeeld. Tristan is al uren zoek. En toch zit zijn ba zin nog steeds op haar hand doek. Voor de zoveelste keer een snerpende pieptoon toverend uit haar honde fluitje. Vriendelijke verzoe ken van omstanders om "hiermee op te houden", die overgaan in geïrriteerd kij ken en gebaren—maken, ha len niets uit. En dat kun je nauwelijks respect voor je medemens noemen. Zelfs niet respect voor je hond. JOS VAN DER MEER VOORSCHOTEN - In Voorschoten beginnen maandag de jeugd- vakantie-activiteiten. Het geweld barst maandag letterlijk los met een skelterrace die gehouden wordt op het parkeerterrein bij het zwembad het "Wedde". Do wedstrijd begint om twee uur en zal tot ongeveer vier uur duren. Te vergeven is de titel "skelter kampioen van Voorschoten". Een dag later, dinsdag, zijn water- fietswedstryden in het zwem bad. In en rond het water zijn verder nog allerlei andere spel letjes georganseerd. Deze bezig heden beginnen om half tien en duren tot ongeveer half twaalf. Vanaf drie uur staat een dieren- shov bij het Cultureel Centrum op het programma. Het is de be doeling dat de kinderen zelf huisdieren meenemen. Het gaat wel om kleine huisdieren. Woensdag wordt een zeskamp ge houden. Plaats van handeling is opnieuw het recreatiebad "Het Wedde". De zeskamp zal de hele dag duren en begint om tien uur. Een dag later is vanaf negen uur een hengelwedstiijd in de singel bij Rosenburgh. Donderdagmid dag is er een film in het Cultureel Centrum, die om twee uur be gint. Maandag 27 en dinsdag 28 juli zyn er geen spelletjes omdat dan de kortebaandraverij en de Voor- schotense paardenmarkt worden gehouden. Vanaf woensdag 29 juli gaan de kindervakantie-acti viteiten weer verder met een wandeltocht. Deze start om ne gen uur bij het Cultureel Cen trum. De deelnemers kunnen kiezen tussen een wandeling van vijf of tien kilometer. Om twee uur beginnen die dag brand weerwedstrijden aan het Frans Halsplantsoen. DEN HAAG-WASSENAAR - De sluiting van het Huize Nieuw Rijksdorp in Wassenaar lijkt nu definitief. De Raad van State heeft vanmorgen een schorsingsverzoek van de directie en vier bewoners van het tehuis om de aanzegging van de provin cie het huis te ontruimen, niet ingewilligd. Het bejaardentehuis moet worden ontruimd omdat het brandge vaarlijk is. Staatsraad Veringa wilde vanwege die brandge vaarlijke situatie geen gevolg geven aan het schorsingsver zoek van de inwoners en en de directie. Het hangt nu van de provincie af wat er verder gaat gebeuren. Tijdens de zitting voor de Raad van State deze week zei een woordvoerder van de provincie dat de huidige bewoners in ieder geval niet onder poliliedwang uit het tehuis zullen wor den gezet. Uiterlijk zondag moeten de bewoners het tehuis hebben verla ten, maar dat achtten de betrokken partijen niet haalbaar. De provincie denkt dal in augustus de zaak wel rond zal zijn en het huis ontruimd is. Donderdag 30 juni een nieuw pro gramma-onderdeel: midgetgolf. Dit spel vindt plaats op de mid- getgolfbaan bij het zwembad "Het Wedde, 's Ochtends is de kinderen tot en met 9 jaar en 's middags de jeugd van 10 tot en met 15 jaar aan dc beurt, 's Och tends begint het golven om tien uur, 's middags om twee uur. De tekenwedstrijd staat voor vrij dag 31 juli op het programma. Van tien tot elf uur kunnen de kinderen tekenen bü het Cultu reel Centrum. Van maandag 3 tot en met vrijdag 8 augustus is in en om "De Linde hoeve" weer het traditionele "vakantieland" met allerlei acti viteiten voor kinderen. Zo wordt er een huttendorp gebouwd en kan er met klei, touw, papier, kralen en dergelijke worden ge speeld. De kinderen worden van tien uur tot vier uur beziggehou den. De gemeente en de Lindehoeve, die deze vakantiebezigheden or ganiseren zoeken voor de wed strijden nog een aantal medewer kers. Voor deze begeleiders geldt een minimumleeftijd van 18 jaar en ervaring op het terrein van de creatieve handvaardigheid en het goed kunnen omgaan met kinderen. LEIDEN - Bijna honderd parkeer meters werden de afgelopen twee maanden het doelwit van vernielingen en diefstal. De ge meente Leiden deed gisteren aangifte van het molesteren van de parkeerautomaten. Maar liefst 42 parkeermeters aan de Apothe- kersóijk werden vernield, aan de Boommarkt moesten er 47 wor den vervangen. De totale schade bedraagt 7.000 gulden. De zieke iepen in Voorschoten die binnenkort worden omgehakt i uitbreiding van de ziekte tegen te gaan. VOORSCHOTEN - Bij een con trole van het iepenbestand in de gemeente Voorschoten is geble ken dat een aantal iepen ziek zijn. Ze zijn besmet met de zoge naamde iepziekte en zullen bin nenkort worden omgehakt om verder gevaar uit te roeien. Het gaat hier om een aantal iepen nabij de buitenplaats Ter Wad ding en aan het Nicolaespad. De oorzaak van deze iepziekte is niet bekend. Het gaat hier in ieder ge val om een kever die zich in kwij nende en dode iepen sterk gaat vermeerderen. De kever brengt de schimmelziekte snel over op andere iepen. De enige manier om de ziekte te stoppen is om de bomen te kappen. Pas dan voor komt men dat de ziekte verder wordt overgedragen. De ziekte ziet men doordat de bla deren van de bomen verwelken en verdorren. Het begint met de bladeren aan de top en gaat dan langzaam omlaag. Het gaat in Voorschoten om iepen die zo'n zestig jaar oud zijn. Een woord voerder van de gemeente noem de het 'een plicht' om de bomen te kappen. Het kappen doet de gemeente in samenwerking met de plantenziektekundige dienst en zal zo snel mogelijk worden uitgevoerd. LEIDEN De panden Vree wijkstraat 4 en 6 in Leiden moeten behouden blijven. Het raadslid Glaubitz (D'66) vindt dat de twee panden niet gesloopt mogen worden en heeft het college van burge meester en wethouders ge vraagd duidelijkheid te ver schaffen over het lot van de twee panden. Raadslid wil renovatie twee panden wijkstraat te slopen in ver band met de modernisering van het bejaardenhuis Huize Vreewijk. Glaubitz vraagt zich af of het niet mogelijk is de twee panden te renoveren, met behoud van de karakte ristieke gevelwand. Het raadslid wil hierover zo snel mogelijk zekerheid. Vrijdag Leiden, club voor alleenstaanden, 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, acht uur 's avonds. Leiden, open soos, NVSH-trefcentrum, Rapenburg 48, tien uur 's avonds. Leiden, dierenbescherming melding zwerf en gevonden dieren, 071-212026 Leiden, open huis-avonden L.V.L., Cae- ciliastraat 18, negen uur 's avonds. Zaterdag Leiden, antiekmarkt en curiosa, Nieuwe Mare Oude Singel, half tien 's ochtends tot 's middags vijf uur. Leiden, disco-avond Leidse Werkgroep Homosexualiteit, Caeciliastraat 18, van af tien uur 's avonds. Leiden, café-avond vrouwenhuis. Hooi gracht 79, 's avonds van negen tot een Artsen 24 i Wijk 1 - (Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Meren wijk) zaterdag H.C. Jasperse, Witte Singel 72. tel. 124961; zondag J. Crul, Noordeinds- plein 8a, tel. 142888. Wijk 2 (Binnenstad-Zuid, Tuinstad wijk, Professorenwijk, De Waard), zaterdag J de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225; zondag J. van Gent, Zoeterwoudsesin- gel 28. tel. 122538 Wijk 3 (Mors, Haagwegkwartier, Zuid west): zaterdag F. Lahr, Zoeterwoudse- singel 11, tel. 120347; zondag-E. Nieu- wenhuis, Bevrydingsplein 60, tel. i Leeuwen, H. Meyer, Reinders, Tan, Van Tol en Verhage: J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834. (Spreekuur 11-11.30 in gezond heidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2). Leiderdorp - zaterdag 0. Du Ry v. Beest Holle,Vlaskamp 16, Leiderdorp, tel. 891100; (spreekuur 12.30-13 uur aan het zelfde adres); zondag H.B. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529 (spreekuur 12.30-13 uur in gezondheids centrum Florijn 10, tel. 891000). Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255 Voorschoten - zaterdag A. Meiman, Leidseweg 128a, tel. 2493; zondag C. Meijer, Roucooppark 11, tel. 2493 Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel. 01711-10030 Apotheken Leiden - De avond-, nacht- en zon dagsdienst der apotheken in de re gio Leiden wordt waargenomen van 17 tot 24 juli door apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 071-120136 en apotheek Voorscho ten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Dierenartsen Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 071-125057. H. Vestjens en M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schie- kade 23, Leiden, tel. 144323. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266 Voorschoten - J. Frencken, Römt- genlaan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Gezondheidscentrum, Berkenka de, Leiderdorp, tel. 410131, spreek uur ma. t/m vrij. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscen trum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - L. Alders, Lindenhof 20, Noordwijk, tel. 01719-17143. Een riskant spelletje LEIDEN - Een zeer riskant spel letje van twee jongens heeft gis teren een noodstop van een trein veroorzaakt. Een 16-jarige Leid se en 17-jarige Haagse jongen gingen gistermiddag op de spoorlijn langs de Stadhouders laan staan. Toen er een trein na derde verzetten ze geen stap van de spoorlijn. De machinist ging op zijn remmen staan en bracht de trein vlak voor het tweetal tot stilstand. De trein liep enige ver traging op; de twee jongens zijn op het politiebureau stevig on derhouden. Forse buit LEIDEN - Een bewoner van de Haarlemmerstraat is gisteren be stolen van ruim 12.000 gulden. Inbrekers doorzochten zijn kan toor dat achter de woning van de Leidenaar ligt. De daders zijn on opgemerkt gebleven, hoewel er op het moment van de inbraak wel mensen aanwezig waren in het pand aan de Haarlemmer straat. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur). dag v 16.00-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement 1 202,30 per post f 291,70 J.P.M. glo) Hoofdredacteur: A A M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: r Meer (re- z (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 •H. v. Egmond tel. 071-172766 Ch. lennartz tal. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2