Schrijverschap in beeld gebracht „Ogen van vuur" boeiend van begin tot einde Levendig jeugdboek over Tour de France aCctai* ALISTAIR WÏÏÏii MACLEAN üf m Justitie gaat "lege" bv's in hele land aanpakken Lijnrechte spanning bij MacLean Uniek maar niet geheel vlekkeloos Ansichten uit Amerika: geslaagde roman Na iVi jaar de NIEUWE Bagley! lsevier (Q Van Jan Cottaar HET BOEK VAN DE FILM! VRIJDAG 17 JULI 1981 PAGINA 17 Stephen King - wiens boeken in het Engelse taalgebied ruim twaalf miljoen maal zijn verkocht - heeft weer een thriller geproduceerd die men om zo te zeggen in één adem uitleest. De auteur jongleert op de grens van het onmogelijke zó knap met onwaarachtigheden dat men zich afvraagt of die ab surditeiten nu echt wel zo ver van ons afliggen. Zo weten we dat Duitsers in de oorlog op barbaarse wijze met mensen hebben geëxpe rimenteerd. Dat is geen gege ven ontsproten uit menselij ke fantasie, maar echt ge beurd. Zou het dan ook niet mogelijk zijn dat elders in de wereld, om welke redenen dan ook. wetenschapsmensen of qua si-wetenschappers nogmaals mensen zouden manipule- Zo zou het kunnen gebeuren dat twee jongemensen krap bij kas zittend zich voor een grijpstuiver lenen voor een - volgens zeggen - klein maar in feite lang niet ongevaarlijk probeerseltje met een onbe kende stof Ze weten niet of nauwelijks dat ze wat verknipt uit hun roes ontwaken maar realiseren zich pas ten volle de draag wijdte van het experiment als hun dochtertje zogenaamde pyrokinetische eigenschap pen blijkt te hebben: ze kan met één oogopslag alles, zelfs mensen, in vuur verzengen. En zou het niet waarschijnlijk zijn dat de mensen (of mon sters?) achter dat experiment met die wetenschappelijke "triomf" binnen handbereik alles zouden doen om dat jon ge kind in handen te krijgen? Ongeacht gewoon menselijke gevoelens, onder het mom dat anderen anders achter de waarheid zouden kunnen ko- En dan zou men zich kunnen voorstellen dat een vader al les doet wat in zijn meer dan normaal vermogen ligt om te voorkomen dat zijn kind tot "proefkonijn" wordt. In ruim vierhonderd pagina's reproduceert Stephen King de jacht op dat kind. Een lij vig verhaal derhalve. Maar ondanks al dat onwezenlijke - een kind dat alleen met haar ogen een inferno ontke tent - boeit het van het begin tot het einde. Weer vond het ik jammer Kings laatste blad zijde achter de rug te hebben. Stephen King 'Ogen van vuur" door Stephen King, verschenen bij Uitge verij L.J.Veen in Utrecht. „Bahama Crisis" tegenvaller Desmond Bagley weet hoe hij een spannend verhaal moet componeren. Hij heeft het meermalen bewezen in de kleine twintig jaar dat hij avonturenromans schrijft. Misschien is het juist daarom dat zijn jongste produkt "Ba hama Crisis" wat tegenvalt. Men verwacht wat meer van zo'n routinier. Het feit dat een hotelmagnaat op de van toerisme afhankelijke Baha ma's de ene kwalijke streek na de andere klap heeft te in casseren kweekt nog geen spanning. Het is teveel voorspelbaar en weinig geïnspireerd weerge geven. Glad verteld, dat wel. Maar ja.dat is het minste dat men na een dik dozijn boe ken van Bagley mag ver wachten. Maar dan heb ik ook de grootste verdienste van deze "Crisis" genoemd. En dat is niet genoeg "Bahama Crisis" door Des- mond Bagley, verschenen bij Elsevier in Amsterdam (ƒ.22.50). Alistair MacLean is meer een soort- dan een eigennaam in de wereld van de thrillers. Met de regelmaat van de klok produceert hij zijn verhalen en zijn uitgevers zorgen er wel voor dat ze bij het gretige publiek komen. By een pu bliek dat de voorkeur geeft aan een merkartikel. Want bij Alistair MacLean weet een ieder wat hem te wachten staat Lijnrechte spanning, volop actie. Ditmaal bezet een internationale misdadi- gersbende de Eiffeltoren en gijzelt daar de moeder van de Amen kaan se president. MacLean is voor wat grover ge weld nooit uit de weg gegaan. Trouwens, ook zyn "held" Malcolm Philpott van de Amerikaanse anti-misdaad- bngade doet dat niet En dan raadt men de afloop heel ge- makkelyk. "Toren gegijzeld" door Alis tair MacLean. verschenen bij Elsevier in Amsterdam. Prijs f 19,50. Ik begrijp niet watje zcgi. Hoor je me niet Het onlangs bij Ploegsma ver schenen boek Hoor je me niet?, geschreven en geïllu streerd door Hans Henkes, mag een unieke uitgave wor den genoemd. Het is een ver haal grotendeels getekend in de internationale gebarentaal voor doven, waarmee Henkes meer begrip wil vragen voor de specifieke moeilijkheden van gehoorgestoorden en hun problemen. Dat laatste neem ik ten minste aan, want een voorwoord bij dit boek ontbreekt vreemd genoeg. Aangeboren doofheid levert onvermijdelijk problemen op met het leren spreken. De spraakontwikkeling van kin deren verloopt via de gespro ken taal van de ouders en de natuurlijke neiging van kin deren woorden over te ne men. Een doof kind zal nooit uit zichzelf leren spreken. Veel aangeboren doven zijn stom, d.w.z. niet of nauwe lijks in staat tot spreken. Om contact met anderen toch mogelijk te maken heeft men een internationele gebaren taal ontwikkeld: gebaren die de gesproken woorden zo veel mogelijk moeten vervan gen. Gebruik makend van deze ge barentaal heeft Hans Henkes een boek samengesteld voor kinderen over een doofstom me jongen uit een Zuidfrans dorpje, die uitgroeit tot een ware held. Het verhaal is op gebouwd uit tekeningen die het verhaal weergeven. On deraan de bladzijde een korte tekst die vertelt wat op het plaatje te zien is, terwijl die zelfde tekst ook in gebarem taal wordt uitgedrukt, (zie voorbeeld). Het is moeilijk voor een buiten staander als ondergetekende een gefundeerd oordeel te ge ven over een dergelijk boek. Daarom de mening gevraagd van een vrouwelijke collega, die zelf gehoorgestoord is en zich dagelijks bedient van ge barentaal. Ook zij wijst op het onbreken van een verklarend voorwoord: er had best wel wat verteld mogen worden over doofheid in het alge meen, de spraak- en commu nicatieproblemen. Een groter bezwaar is dat nergens in het bock een verband wordt ge legd tussen gebaar en articu lerende mond. Doven onder elkaar praten door middel van gebaren die ze onder steunen met een bewegende mond. De plaatjes in het boek van Henkes laten wel de gebaren zien, maar de mond blijft gesloten. Geen vlekkeloze uitgave dus, maar wel een uiterst prijzens waardige poging van Henkes iets te laten zien van de taal problemen van gehoorge stoorden. Hoor je me niet, Hans Henkes, uitg. Ploegsma. MARGOT KLOMPMAKER De P C. Hooftprijs werd in 1980 aan Willem Brakman toegekend. Nu een paar maan den later, komt zijn 12e roman uit: Ansichten uit Amerika'. Het verhaal speelt zich afin het onlieflijke stadje E., waar Ben temidden van een norse vader die bareigenaar is en twee zusters, Asselien en Teep, opgroeit. Zijn moeder is onder verdachte omstan digheden gestorven en Asse lien neemt de leiding van het gezin op zich. Zij is gedwon gen 's nachts haar slaapka mer af te sluiten omdat de va der 'onrustig slaapt' en 'door het huis dwaalt'. Asselien is ook degene die Ben steeds weer aan een baantje helpt; eerst in de wapenhandel (zijn hele leven is trouwens door spekt met allerlei wapen tuig), dan als rattenvanger en tenslotte als vertegenwoordi ger in gezelschapsspelletjes. Ondertussen is Lam, een land schapsfotograaf, ten tonele verschenen en hij wordt ver liefd op Asselien. Als hij merkt dat Ben tussen hem en Asselien instaat probeert hij in te spelen op Ben's fascina tie voor cowboys en Ameri ka: "Ga naar Amerika Ben, donder op naar dat beloofde land Dan grijpt Asselien echter in, en herinnert Ben aan haar wraakneming op hun vader. Ben begrijpt wat hem te doen staat en schiet Het boek eindigt met de alle somvattende opmerking "dat het er voortaan om zou gaan zich zo voorzichtig en behoedzaam mogelijk af te schermen tegen het gevoel van geluk." Door de steeds terugkerende thema's en motieven die als een rode draad door al zijn werken heen lopen, vormt Brakmans oeuvre een een heid. Ook in 'Ansichten uit Amerika' ontbreken ze niet: De lichamelijke aftakeling, ziekte en dood (beide ouders van Ben sterven in het boek), de seksualiteit om uit het iso lement te geraken dat op zichzelf weer een belangrijke plaats inneemt (Ben staat he lemaal buiten het maatschap pelijk leven), en tenslotte het identificeren van de romanfi guren met superhelden (Ben tracht met alle mogelijke middelen het ideaal van cow boy-zijn te verwezenlijken). Er is echter meer aan de hand in dit boek; achter het ver haal van Ben en zijn lotgeno ten wordt het scheppingspro ces van de roman zichtbaar, in lange voetnoten wordt het probleem van het schrijven uit de doeken gedaan. De verteller en de schrijver be commentariëren en belichten door het hele boek hun standpunten en hun menin gen. De schrijver is steeds ge neigd zijn ervaringen op de voorgrond te plaatsen, hij vraagt telkens weer aandacht voor zijn eigen persoon: zoge naamd om het verhaal te ver duidelijken. De verteller wijst echter op deze tekortko mingen: "Niet dat wat de schrijver als persoon onder lijnt hoort in een verhaal, maar wat van hem afwijst." Hij is duidelijk met tevreden met de aktiviteiten van de schrijver, en vermeldt dat de verhouding als volgt zou moeten zijn: "Echt doorleefd materiaal dient er door de schrijver te worden aange dragen, de verteller zorgt wel De relatie tussen de verteller en de schrijver is erg gespannen, dit wordt vooral duidelijk door de rol die mevrouw Blauw speelt. Eerst is zij de liefde van de verteller, maar zij wordt door de schrijver in gepalmd en de verteller heeft het nakyken. Wel krijgt de verteller steeds meer vat op het verhaalverloop, terwijl de schrijver er helemaal niet meer aan te pas komt, hier ze geviert de verteller. Voor de ware Brakman liefheb ber zal dit boek veel leesple zier opleveren; voor de arge loze lezer echter ligt het alle maal wat moeilijker. Brak man schrijft niet zomaar een verhaaltje, hij doorleeft zijn materiaal als een ware filo soof en presenteert het dan aan de lezer in een vorm die zeker niet gemakkelijk en vlot te lezen is. Ansichten uit Amerika, Wil lem Brakman. Querido, A dam 1981, prijs 23,50. PETER ROLANDS Willem Brakman, winnaar van de PC Hooftprijs in 1980. ADVERTENTIE BAHAMA CRISIS Het beste boek tot nu toe uit Desmond Bagle/s glanzende carrière! Gebonden, f22,50. Bij elke boekhandel. Stephen King OGEN VAN VUUR Andy Mc.Gee en Vicky. Tomlinson treden in het huwelijk. Twee jaar later slaagt hun dochtertje Charlie erin haar teddybeer in brand te laten vliegen.alleen maar door ernaar te kijken. Charlie is pyrokinetisch begaafd en is in staal met haar blik speelgoed, kleding en zelfs mensen in vuur en vlam te zetten. Pai^erback f 24,50 Stephen King DODELIJK DILEMMA Overtuigend geschreven door deze internationaal bekende succesauteur. King heeft herhaaldelijk bewezen dal hij de lezer bang kan maken met horror en occulte zaken, maar in 'Dodelijk dilemma' gaat het louter om de huiveringwekkende feiten van het werkelijke leven. Paperback f 24.50 Verkrijgbaar in de boekhandel Als de naam van (radio- jverslaggever Jan Cot taar valt, wellen in het geheugen spoorslags de glorieuze successen op die de Nederlandse wielrenners in de jaren vijftig in de Tour de France behaalden. Cot taar verhaalde er over met enthousiasme (dat echter nimmer uit de hand liep), deskundig heid en nauwgezetheid. Al vele jaren is Cottaar uit de verslaggeversrijen verdwe nen, maar zijn faam is, bij de generatie die hem meemaak te, nog niet verbleekt. Te recht. Over de Tour heeft hij in de loop der jaren al menig werk geschreven, maar nog geen jeugdroman ("Gele trui tegen wil en dank"), zoals hij nu het licht heeft doen zien. Het is een zeer levendig boek geworden, een Verhaal dat heel vlot van stapel loopt. Aan de hand van de jeugdige coureur Bart Roest uit Oos terhout beschrijft Cottaar de woelige Tour-belevenissen Hij probeert dat zo realistisch mogelijk te doen, dus met al le aandacht voor het "spel": de combines, de kuiperijen en de vuile streken. Tal van echte renners hebben op de een of andere manier model gestaan voor de figuren die Cottaar in het boek laat op draven. Wie enig inzicht in de historie van de wielrensport heeft, herkent ze vrij gemak kelijk, maar wie die kennis niet heeft, mist niets. ADVERTENTIE De nieuwste avonturenroman van Gebonden, slechts f 19,90 Een goed jeugdwerk dus. al valt er ook wel wat op aan te merken. Bij alle realiteit die Cottaar nastreeft, is geen ech te plaats ingeruimd voor het begrip doping Dat zal wel om pedagogische overwegin gen zijn nagelaten, maar je kunt natuurlijk ook zeggen dat het er daarom nu juist wel in had gemoeten: Verder valt hier en daar enige braafheid op (Vader Roest tot zoon Bart: "Ik vraag je alleen dit vertrouwen waar te maken en watje ook zult bereiken, te blijven wat je altijd bent ge weest: een gewone Brabantse jongen"). Dit soort gedateer de keurigheden herinneren er aan dat Cottaar (inmiddels 66 jaar) een kind van zijn tyd is. Aan het eind van het boek is een stukje echte Tourhistorie opgenomen en tevens een verklarende woordenlyst van tal van wielertermen. "Gele trui tegen wil en dank" door Jan Cottaar. Uitgege ven door Elsevier/ Van Goor, Amsterdam. Prijs f. RUUDPAAUW ROTTERDAM (ANP) - Na een geslaagd experiment m Rotterdam gaat het openbaar ministerie in het hele land zogenaamde "lege" bv's en nv's (besloten vennootschappen en naamloze vennootschappen) aan pakken. Alleen al in Rotterdam staan honderden van dergelijke bv's geregistreerd die niet meer functioneren en waarvan een deel wordt gebruikt om fraude mee te plegen. In Rotterdam krijgen de officieren van justitie voor deze aanpak steun van de Kamer van Koophandel. Volgens de Rotterdamse officier van justitie mr. J Schoonaard is de Rotterdamse aanpak doorgesproken in het landelijk overleg van offi cieren van justitie die zich bezighouden met economische zaken. In de afgelopen maanden zijn in Rotterdam al enkele tientallen "lege" bv's geliquideerd. Dit ging met behulp van de Kamer van Koophandel die als zogenaamde vereffenaar optrad Een vereffenaar wordt meestal door de rechtbank aangesteld om de ont binding te realiseren. Volgens Schoonaard is het niet zeker of ook in andere steden de Kamers van Koophandel meewerken Anders kan justitie ook een beroep doen op advocaten. De kosten daarvan zijn echter hoger. Koppelbazen De lege bv's worden veel gebruikt door koppelbazen die er hun werk zaamheden tn onderbrengen De eigenaar laat de bv failbel verklaren zodra de schulden aan sociale premies, belastingen enzovoort te hoog zijn opgelopen. Het werk wordt dan doorgeschoven naar een andeie opgekochte, bv Behalve met hot liquideren van lege bv's wil justitie het stichten daarvan ook bemoeilijken Een bv moet worden aangevruagd bij het ministerie van justitie dat na advies van het plaatselijk openbaar ministerie een verklaring afgeeft van geen bezwaar Volgens Schoonaard kijkt justitie voortaan kritischer voordat een dergelyke verklaring wordt afgegeven Met deze wettelyke mogelykheden in handen denkt justitie de fraudes meer by de wortel te kunnen aanpakken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17