Hinault verloochent aard niet MerckxJammer dat hij niet meer tegenstand Agostinho staakt de strijd Lubberding overweegt te stoppen Nieuwe krachtsexplosie beloond met ritzege DONDERDAG I6JL'LI 1981 LE PLEYNET (GPD) - De Portu gees Joachim Agostinho, wiens prestatie in deze Tour de France ver beneden zijn niveau van de afgelopen drie jaar (tweemaal derde en een keer vijfde) lag, heeft gisteren de strijd gestaakt. Halverwege de laatste beklim ming keerde de veteraan (39 jaar) plotseling om en reed hij naar zijn hotel. Agostinho had tijdens de etappe last van hartkloppingen en voel de zich niet sterk genoeg om zich over de laatste bult heen te hijsen. In zijn laatste Tour-rit was hij trouwens al samen met de Franse kampioen Serge Beucherie let terlijk een boerderij binnen gere den toen het tweetal in een afda ling de bocht miste. Ook de af loop van de rit was minder pret tig. Hij kreeg van de jury een boe te van 100 Franse francs (50 gul den) opgelegd omdat hij na zijn opgave het rugnummer niet had ingeleverd. Lucien van Impe is uitgeroepen tot ereburger van Alpe d'Huez. De Franse wintersportplaats heeft dat gedaan omdat de Belg, in de ze Tour de vermoedelijke win naar van het bergklassement, zijn huis na zijn Tour-overwinning in 1976 de naam van die plaats gaf waar hij de basis voor zijn triomf legde. Peter Winnen, dinsdag triomfator in Alpe d'Huez kreeg van het gemeentebestuur een veertiendaags verblijf aangebo den. SPORT LE PLEYNET (GPD) - Bij het naderen van Parijs, hoofdstad van de Tour de France, zijn Bernard Hinault en zijn ploegleider Cynlle Guimard uiterst geïrriteerd geraakt door wat er zich zoal in hun omgeving aan het afspelen is. De opwinding wordt veroorzaakt door drie feiten. Hel trio De Wolf, Hinault en Bernaudeau. De gele truidrager: "ledereen loert op mtjn wiel en ik zie ze denk zo gauw hij iets zwakker gaat rijden, pakken we hem". LE PLEYNET (GPD) - Voor Henk Lubberding is de lol er vanaf. De renner uit Voorst, in 1978 winnaar van de witte trui in de Ronde van Frankrijk, is het laatste seizoen volledig in elkaar gestort en beweegt zich vrijwel anoniem door het profwielerwe- reldje. Dinsdag in de rit naar Al pe d'Huez eindigde hij (op een half uur) ver in de achterhoede. Gisteren, toen het iets beter ging, was hij na de aankomst op Le Pleynet die verschrikking van de dag tevoren nog niet vergeten. „Ik blijf zo geen jaar meer rijden. Als er geen verbetering komt, stop ik met fietsen en word ik ge woon weer boer". Lubberding kampt met een kaak- holte-ontsteking en een te laag hemoglobinegehalte in zijn bloed. „Het vervelende is dat de medicijnen voor die twee kwalen slecht op elkaar inwerken. Ge bruik ik iets voor die ontsteking, dan gaat het minder met mijn bloed en omgekeerd. Zo raak ik er nooit van af', verduidelijkte hij. Het enige wat echt zou moe ten helpen is complete rust, maar daar is hij niet voor te vinden. „Twee jaar geledenstelde hij. „had ik het gevoel dat ik nog een stuk verder kon komen, maar de werkelijkheid is dat ik in mijn ontwikkeling stil ben blijven staan. En stilstand is achteruit gang. Daarom moet het snel over zijn, want anders stop ik echt". Ten eerste: de discussie over de be rustende houding van Bernard Hinault, met name in de laatste etappes. Ten tweede: het koers verloop op Alpe d'Huez, waaruit links en rechts de theorie werd gehaald dat de grote dagen van Hinault als klimmer wel eens voorbij zouden kunnen zijn. Ten derde: de houding van de ren ners in deze Tour („profiteurs"). Toen dat alles Bernard Hinault teveel werd en hij in de 20sle etappe zijn benen liet rondgaan als de zuigers van een op hol ge slagen machine, wist iedereen weer waar men met hem aan toe Vooral Cvrille Guimard (onder wiens leiding Lucien van Impe in 1976 de Tour won en Bernard Hinault in 1978 en 1979) heeft zich erg boos gemaakt. ..Hinault berustend...?sprak hij voor de start van de rit naar Le Pleynet met grote felheid in zijn stem, „Hinault berustend...? Wat een onzin. Het peloton, dat is berus tend. Als ik ploegleider was van de renners die achter Hinault op een leuke plaats in het eindklas sement willen komen, dan hield ik vijftig procent van hun salaris Bernard Hinault zelf reageerde wat genuanceerder (maar daarom niet minder fel) toen hij zei: ..Wat heeft het nu toch voor zin dat ik ga aanvallen...? Waarom moet ik attaqueren terwijl ik een voor sprong heb van een minuut of tien? Dat initiatief is toch zeker niet aan mij: het behoort van de renners te komen die tweede of derde willen worden. Of die op een andere, voor hun doen eer volle, plaats hopen". Guimard: ..Maar die laten zich niet zien en daarom ben ik dinsdag in het dal tussen de Glandon en Al- mann en Henk Lubberding het tempo aangegeven en kwam de Belg Roger de Cnijf als eerste bo- Onrustig LE PLEYNET (GPD) - Jarenlang schiep Bernard Hinault er een satanisch genoegen in zijn concurrentie zo vaak mogelijk met bijna vulkanische erupties van het hoogste platform van de wielersport weg te vagen. Hij leek over een geheime krachtbron te beschikken die hem in staat stelde ook in meerdaagse etappewedstrijden dagenlang een schrikbewind te voeren. een ontsnapping met de Span- jaard Juan Fernandez), konden hem tot driekwart van de laatste 22 kilometer lange beklimming van de eerste categorie volgen. Toen bezweken ook zij onder het moordende tempo dat de Breton met de grote versnelling ontwik- Toen Van den Hoek kelde. De eerste tikken in deze laatste gro te Alpenrit waren toen overigens al uitgedeeld. Notabene Aad van den Hoek, die later na een ernsti ge valpartij achterop raakte en net voor de sluiting van de tijds- controle op Le Pleynet arriveer de. bracht op de Col des Mouilles het gevecht op gang. Aardig, maar, tevens een bewijs dat er tot op dat moment nauwelijks hard gereden was. Immers op de eer ste berg, de Luitel van de eerste Juist daarom was zijn in deze Tour de France soms bijna ingetogen houding opvallend. Vooral in de tijdritten bouwde hij een enorme voorsprong op, maar verder was hij er op uit de wedstrijd te con troleren. Het beantwoordde niet bepaald aan zijn explosieve ka rakter en bovendien begon de pu blieke opinie zich lichtjes tegen hem te keren. Gisteren in de kor te Alpenrit tussen Alpe d'Huez en Le Pleynet-les-Sept-Laux verloo chende hij echter zijn aard nie- Ouderwets rammelde hij zijn te genstanders in de twee laatste cols genadeloos van zich af. Al leen de in het hooggebergte ver rassend sterk rijdende Belg Fons de Wolf en Hinaults aartsvijand Jean-René Bernaudeau (die de koers had opengebroken door wegge sprongen werd het echter onrus tig. Hij werd nog teruggepakt, maar even later gingen Juan Fer nandez en Bernaudeau aan de haal. Voor Bernard Hinault het sein om in de tegenaanval te gaan. Hij reed weg uit een nog grote groep, waarin onder andere Joop Zoetemelk, Johan van de Velde, Robert Alban, Lucien van Impe en Peter Winnen figureer den. categorie, hadden Gerrie Knete- de Tour ligt het geld op slraaI Niet alleen omdat er voor dit jaar een welgevulde prijzenpot is, maar in een wat directere beteke nis omdat de renners heel wat bruikbaar materiaal weggooien. Zo worden de bidons (drinkbus sen) weggeworpen zodra ze leeg zijn en hetzelfde geldt voor de lin nen etenszakjes. Bovendien smij ten de kieskeurige coureurs ook nog wat eten weg. Per dag komt dat neer op een bedrag van vijf tien gulden per rennerdus na een hele Tour driehonderd gulden de man. Met een gemiddelde van 130 deelnemers is dat aan het eind van de La Grande Bouclé een to taalbedrag van 39 mille. Bernard Hinault kraait victorie na zijn zege in de laatste Alphen-rit. Ouderwets rammelde hij de tegenstanders van zich af. De uitslag van de 20ste etappe, van Bourg d'Oisans naar Le Pelynet over 134 kilometer is: 1. Hinault (Fra-Guimard) 4.16.43 (gem. 30.617 km.u.), 2. Bernaudeau (Fra-De Muer) 4.17.15, 3. De Wolf (Bel-Swerts) 4.18.09,4. Tinazzi (Fra-Gribaldy) 4.19.16, 5. Van Impe (Bel-Lauwers), 6. Mariano Martinez (Fra-Crepel), 7. Nilsson (Zwe- De Kimpe). 8. Alban (Fra-Crepel), 9. Zoetemelk (Ned-Post) allen zelfde tijd als Tinazzi, 10. Willems (Bel-Godefroot) 4.19.34, 11. Martin (Fra-Danguiliaume) zelfde tijd, 12. Anderson (Aus-De Muerzz) 4 19.38 13. Van de Velde (Ned- Post) zelfde tijd, 14. De Muynck (Bel-De Kimpe) zelfde tijd. 15. Alberto Fernan dez (Spa-Perurena) 4.19.41, 16. Crique- lion (Bel-De Kimpe) 4.19.44, 17. Didier (Lux-Guimard) zelfde tijd, 18. Winnen (Ned-Godefroot) zelfde tijd, 19. Chas- sang (Fra-Boishardy) 4.20.03, 20. Will- mann (Noo-Godefroot) 4 20 27. 21. Sche pers (Bel-De Bruyne) 4.20.33, 22. Paul Wellens (Bel-Driessens) 4.20.56. 23. Van- overschelde (Fra-Crepel) 4.21.15, 24. Bazzo (Fra-Crepel) zelfde tijd, 25. Jones (GBr-De Muero) 4.21.38. 26. Michaud (Fra-De Gribaldy) 4.22.46, 27. Rodriguez (Fra-Guimard) 4.23 49. 28. Kelly (Ier-De Kimpe). 29. Friou (Fra-Danguillaume). 30. Martinez (Spa-Perurena) zelfde tijd als Rodriguez. 41. Knetemann (Ned- Post) 4.27.32, 42. Lubberding. Ned-Post) zelfde tijd. 58. Adri van Houwelingen (Ned-Zwerts) 4.34.50, 60. Peeters (Bel- Post), 61. Stamsnijder(Ned-De Bruyne), 67 Maertens (Bel-Driessens), 71. Kuiper (Ned-De Bruyne), 78. De Rooy (Ned-Go defroot), allen zelfde tijd als van Houwe lingen, 96. Pirard (Ned-Driessens) 436.31, 106. Hoste (Bei-Post) 4 37 38. 108. Jonkers: Ned-Lauwers) zelfde tijd. 110. Broers (Ned-De Kimpe) 4.37.56,122. Van den Hoek (Ned-Post) 4.46.57 124. en laatste Murga (Spa-Carrasco) 4.51.13. Opgegeven. Agostinho (Por-De Gribal dy). ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Hinault (Fra-Guimard) 81.49 10, 2. Van Impe (Bel-Lauwers) op 12.12, 3. Al ban (Fra-Crepel) op 13.22, 4 Zoetemelk (Ned-Post) op 15.09, 5. De Muynck (Bel- De Kimpe) op 15 33.6 Winnen (Ned-Go defroot) op 16.05. 7. Criquelion (Bel-De Kimpe) op 18.33, 8. Bernaudeau (Fra-De Muer) op 18.35, 9. Nilsson: Zwe-De Kim pe) op 19.13, 10. De Wolf (Bel-Zwerts) op 21.10. 11. Paul Wellens (Bel-Driessens) op 21.53, 12. Martin (Fra-Crepel) op 24.10. 14. Van de Velde (Ned-Post) op 24.59, 15. Schepers (Bel-De Bruyne) op 25.05. 16. Tinazzi (Fra-Gribaldy) op 27.15, 17. Anderson (Aus-De Muer) op 27.32, 18. Willems (Bel-Godefroot) op 27.38, 19. Laurent (Fra-De Muer) op 30.10, 20. Rodriquez (Fra-Guimard) op 30.51, 25. Kuiper (Ned-De Bruyne) op 44.52, 44. De Rooy (Ned-Godefroot) op 1.13.42, 51. Lubberding (Ned-Post) op 1.23.27, 62. Knetemann (Ned-Post) op 1.35.49, 69. Maertens: Bel-Driessens) op 1.40.29.72. Peeters (Bei-Post) op 1.41.17, 79. Adri van Houwelingen (Ned-Swerts) op 1.51.19, 85. Stamsnijder (Ned-De Bruyne op 1.55.28, 99. Pirard (Ned- Driessens) op 2.11.56, 102. Hoste (Bel- Post) op 2.12.32, 112. Broers (Ned-De Kimpe) op 2.33.12. 118 Jonkers (Ned- Lauwers) op 2.51.30, 120. Van den Hoek (Ned.Post) op 2.51.59. PLOEGENKLASSEMENT 20ste etap pe 1. Ploeg Crepel (Martinez, Alban, Van Overschelde en Bazzo) 17 uur 21 minu ten en 2 seconden, 2. Ploeg De Kimpe 17.22.27. 3. Ploeg De Muer 17 24.25. 4. Ploeg Guimard 17.24.58. 5. Ploeg Post defroot 17.34.35. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE MENT 1. Ploeg De Muer 341 uur 21 minuten en 50 seconden. 2. Ploeg Guimard op 2 38, 3. Ploeg Godefroot op 24.27, 4. Ploeg De Kimpe op 26.31, 5. Ploeg Crepel op 39.41, 6. Ploeg De Gribaldy op 1.28.41, 7. Ploeg Post op 1.46.30 BERGKLASSEMENT: 1. Van Impe 246 pnt, 2. Hinault 209 pnt, 3. Bernaudeau 146 pnt, 4. Alban 134 pnt, 5. Nilsson 95 pnt, 6 Winnen 70 pnt JONGERENKLASSEMENT (witte trui): 1. Winnen. 2. Criquielion, 3. Anderson. 4. Rodriguez. 5. Jones. Pt'NTENKLASSEMENT (groene trui) I. Maertens 385 pnt, 2. Tackaert 191 pnt. 3. Hinault 139 pnt, 4. Pevenage 135 pnt, 5. Willems 124 pnt, 6. De Wolf 122 pnt, II. Van de Velde 75 pnt Terwijl Hinault met De Wolf - dit jaar winnaar van de klassieker Milaan-San Rcmo en iets te voor barig afgeschreven als rondcrcn- ner - het vluchtersduo achterna ging, ontspon zich een boeiend duel om de tweede plaats. Vooral Joop Zoetemelk wilde graag tijd terugwinnen in het algemeen klassement, om morgen voor de tijdrit niet tegen een schier on overbrugbare kloof aan te kijken. „En", zei de Nederlandse Tour winnaar van vorig jaar, „ik had echt de macht en de vorm om met Hinault mee te gaan. Maar Alban, Van Impe en Winnen zaten con stant aan m'n wiel. Ik kon niet wegkomen". Nu finishte hij in dezelfde tijd van Van Impe en Alban (2de en 3de in de algemene rangschikking) en won hij zelfs nog 22 seconden op pc d'Huez naast Hinault gaan rij den om hem te verbieden zwaar werk te doen. Er werd weer op een verschrikkelijke manier van hem geprofiteerd" Hinault: „Dat is ongelooflijk. Ie dereen loert op mijn wiel en ik zie ze denken: zo gauw hij iets zwakker gaat rijden, pakken we hem Dat mag dan misschien een niet onbegrijpelijke houding zijn. maar ik vind het een erg on elegante manier van koersen. Ik hou daar niet van". Cynlle Guimard groeit in zijn op winding als het over dat onder deel van de ontstane wrevel rond de gele truidrager gaat „Daar kan ik me echt vreselijk kwaad over maken", zegt hO- ..De hele dag zie ik niets anders dan dat ze alleen maar op Hinault letten En dat is niet alles ze doen hem nog na ook. Als Hinault een slok drinken neemt, zie je in de kort ste keren een heel stel coureurs de bidon pakken Maar echt mee werken in de wedstrijd daar denken ze niet over. Ze zijn veel meer bezig met de vraag hoe ze zo dicht naast Hinault kunnen rijden dat ze ook op de televisie of op de foto komen' Tot die conclusie kwam ook vijf voudig Tour-winnaar Eddy Merckx, die enkele dagen de Ronde van Frankrijk volgde en na de verwoestende uithaal van Hinault op Le Pleynet vaststel de: „Ik vind Hinault een groot kampioen, maar voor de wieler sport is het jammer dat hij niet meer tegenstand heeft. Het ont breekt aan coureurs die hem goed kunnen bekampen In mijn tijd moest ik afrekenen met man nen als Ocana, Gimondi en Delis- le. maar wie bestookt Hinault nu? Hij wint zijn rondes makke lijker dan ik En ik ben ervan overtuigd dat hij in deze Tour ook eerste zou zijn zonder een ploeg rond hem Dat heeft de si tuatie in de bergritten bewezen Wanneer je aan de voet van een col op kop gaat zitten zoals hg doet, en je kunt naar boven rij den zonder dat'ie echt wordt aan gevallen, dan zegt dat alles over de tegenstand". In dat verband gaf de ontwikkeling op Alpe d'Huez nog wat stof tot praten, begrijpelijk, wanneer een gele truidrager moet afhaken en duidelijk zijn cadans kwijtraakt, voor hoe kort dan ook Tour-di recteur Jacques Goddet nam het in zijn dagelijkse hoofdartikel woensdag meteen op voor Hi nault. „Een kampioen is ook maar een mens", schreef hij. „Ie der werkt op zijn manier". En om dat laatste ging het. „Want", aldus Bernard Hinault. ..ik zou verschrikkelijk dom gehandeld hebben wanneer ik in het ritme van de echte klimmer, zoals Win nen en Van Impe, door was ge gaan. Ik ben nu eenmaal niet zo'n specialist. Dus hield ik mijn eigen tempo in de zekerheid dat het tegen het einde, waar de weg wat vlakker is, goed zou komen En dat gebeurde ook Echt. ik kwam geen moment in paniek". Bijval van Cyrille Guimard „Zo is het. Degenen die in de carrière van Hinault een verzwakking meenden te bespeuren door wat er op Alpe d'Huez gebeurde, hebben geen verstand van wiel- ren INDIVID.T'JDRIT de Belg Johan de Muynck. die net achter hem staat. Erg hoog schat te Zoetemelk na gisteren zijn kansen op een zesde tweede plaats in 's werelds belangrijkste wielerwedstrijd niet meer. „Mis schien dat ik in de tijdrit van mor gen nog een plaatsje kan opschui ven, maar de drie minuten op Van Impe zijn wel veel. Ik geef me na tuurlijk niet zonder meer gewon nen. maar zeker kan ik ook weer niet zijn. Het zal er om hange- Wisselvallig De wisselvallige Johan van de Vel de beloofde in de laatste dagen een grote steun cn toeverlaat van zijn kopman te zijn. al gokte hij toch weer op een tweede ritzege. „Het ging nu weer een stuk be ter", stelde hij. „en je kunt mer ken dat iedereen er toch een beetje door gaat zitten nu Parijs nadert. Ik kan me op twee dingen richten: voor Joop werken en proberen een dagsuccesie te be halen, want het klassement is niet bclangrgk meer". Peter Winnen, de Limburgse witte truidrager, consolideerde zijn zesde plaats. „Toch was vooral die laatste col niets voor mij. Niet steil genoeg", mopperde hel nieuwe klimtalcnt. „Ach", voeg de hij er aan toe, „wat zou ik me ook drukmaken. Zesde worden in je eerste Tour, de nt naar Alpe d'Huez winnen en in de witte trui in Parijs komen, dat is voor mg al mooi genoeg".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9