Braassemermeer moet verlichting brengen Sierteelt-nestor Dix honderd jaar Omwonenden hebben last van jeugd op speelplaats Kagerplassen overbelast Bizarre vondsten: glaswerk en smeerolie in yoghurt „Van alles breken die jongens af" Weidse agenda HM'Hi'l fiVI'Mi- DINSDAG 14 JULI 1981 REGIO - Het Braassemer meer moet meer dan tot nu toe een deel van de re- creaticfunctie van de overbelaste Kagerplas sen gaan overnemen. Door het 'overbrengen' van verspreide ligplaat- KUST- EN BOLLENSTREEK - Lichtgevend rookvlees, plastic koffiebekertjes waar schilfertjes vanaf komen, een stuk elektriciteitsbuis in gesneden brood, vruchte- nyoghurt met een dot smeerolie, een brok turf tussen de zilveruitjes, Chinese klappertjes die in de broekzak ex ploderen en een speelgoedaapje met een los oog. Wie deze bizarre opsomming leest, weet waarschijnlijk al hoe laat het is; de keuringsdienst van wa ren voor het gebied Haarlem heeft haar jaarverslag over het af gelopen jaar uitgebracht. In on derkoeld proza zijn de misbak sels van een jaar consumptie maatschappij zorgvuldig op een rijtje gezet. De schaduwzijde van de geautomatiseerde levensmid- delenproduktie is soms wanstal- tiger dan in de kwade dromen van de grootste sceptici. De bovenstaande ongerechtighe den zijn allemaal door consu menten zelf bij de keurings dienst aangemeld. Behalve nieu wigheden als appelsap met plas tic tape een ontbijtkoek met touw en Babi Pangang met kak kerlak kreeg de keuringsdienst ook veel jaarlijks terugkerende klachten. Ook dit jaar waren er weer mensen die het ongeluk hadden delen van een muis in een zakje pinda's of een fles cho colademelk aan te treffen. Kleur stof afgevende rammelaars wa ren er ook dit jaar weer bij. In brood werden punaises, tabak, een stukje hout en diverse insec ten aangetroffen. Bij tal van le vensmiddelen werden insecten, larven, maden en wormen gratis bijgeleverd. Glas Ook met glas de levensmid delenproducenten vorig jaar al te scheutig. Glasscherven werden gevonden in pindakaas, kom kommerschijfjes, atjar tjampoer, een loempia, een boterham met worst, een rijstmaaltijd, een potje mosterd en verder nog in een zakje gesuikerde pinda's, in yoghurt, chocolademelk, zilve ruitjes en drie maal in een pot ap pelmoes. In één geval moest ie mand als gevolg hiervan met een darm perforatie in het ziekenhuis worden opgenomen. Het nagaan van klachten is het meest tot de verbeelding spre kende deel van het werk van de Keuringsdienst. De meeste tijd besteedt de dienst echter aan het zelf houden van steekproeven onder winkeliers en bedrijven. Vooral op de produktie van ijs en milkshakes had de Keurings dienst in veel gevallen wat aan te merken. "Het afleveren van een bacteriologisch onberispelijk produkt blijft een moeilijke zaak", meldt het verslag. Als produkten niet aan de eiSen voldoen, wordt een waarschu wing uitgedeeld. Is er sprake van ernstige tekortkomingen, dan kan de Keuringsdienst een pro ces-verbaal opmaken. Vorig jaar is dat in 573 gevallen gebeurd. De meeste proces-verbalen wer den opgemaakt tegen ondeugde lijk consumptieijs, maar ook an dere melkprodukten als melk en room vertoonden in veel geval len tekortkomingen. sen uit de Kaag naar de Does waar in een of meer jachthavens drie honderd ligplaatsen moe ten komen - en de aanleg van een eiland in zowel de zuidoost- als de zuid- west-hoek van het meer moet deze plas aantrek kelijker worden gemaakt voor de watersport. De nadruk dient daarbij te liggen op zeilen en ande re niet-gemotoriseerde watersport. Het recreatieschap Noord-Zuihol- lands plassengclied schetst deze ontwikkeling in haar ontwrp-ba- sisplan voor de Kager-, Westein der- en Langeraarse plassen en het Braassemermeer. Gelegen in een gebied waarbinnen in een straal van dertig kilometer onge veer tweeëneenhalf miljoen mensen wonen zal dit gebied de komende jaren steeds belangrij ker voor de recreatie worden. Gezien de economische recessie zal de groei in de recreatie vooral zitten in de goedkopere water sporten als windsurfen, kanoën en roeien. Het Braassemermeer heeft tot nu toe weinig 'hinder' ondervonden van de vooral in de jaren zeventig explosief gegroei de waterrecreatie. Door de meer geïsoleerde ligging ten opzichte van de grote steden, de onge schiktheid van vrijwel de gehele oeverlijn voor recreatie, het ont breken van voldoende ligplaat sen, het weinig afwisselende vaargebied en het - vooral door de hogere golfslag - meer stuur manskunst vereisende water heeft het gebied tot nu toe nau welijks als 'overloopgebied' voor de Kagerplassen gefunctioneerd. Het resultaat daarvan is geweest Eilanden Het Braassemermeer moet in de toekomst een groter deel van de recreatievaart op de Kagerplas sen gaan opvangen. Door in de Does driehonderd ligplaatsen aan te leggen hoewel het ge meentebestuur van Woubrugge daar al protest tegen heeft aange tekend omdat dit het karakter van de Wijde Aa teveel aantast - wordt het van daaruit varen naar de Kagerplassen niet onmogelijk maar een tochtje naar het Braas semermeer wel veel aantrekkelij ker. Ook het meer krijgt een uit breiding van het aantal ligplaat sen. Momenteel zijn er jachtha vens bij Roelofarendsveen en Rijnsaterwoude. maar de geplan de uitbreiding van deze laatste tot een capaciteit van vierhon derd ziet het recreatieschap niet zitten vanwege de ongunstige ligging ten opzichte van de wind. De aanleg van een ongeveer vijf dat het meer uit natuurkundig oogpunt gespaard is gebleven. Net als de (overigens veel druk kere) Kagerplassen is het een rijk weidevogelgebied, maar - en dat in tengestelling tot de Kagerplas sen - is de flora niet zwaar aan getast. Het grasland vertoont wel sporen van een 'tamelijk tot zeer zware' bemesting, maar de oe vers getuigen volgens de nota van een 'matige tot vrij lichte' cultuurdruk. Dat laatste zal in de toekomst niet noemenswaardig veranderen omdat de oevers, met uitzondering van de zuidzij de van de Wijde Aa en de Kleine Heilige Geestpolder, niet tot nau welijks geschikt te maken zijn voor oeverrecreatie. De daarvoor wèl geschikte kleine heilige Geestpolder moet over een op pervlakte van twee tot vijf hecta re worden ingericht voor landre- creatie met een capaciteit van ongeveer driehonderd mensen per dag. Daarvoor moeten onder meer speel- en ligweiden, sanitai re voorzieningen en beschutten de beplanting worden aange bracht. Als startplaats voor windsurfen is het gebied vanwe ge de ongunstige ligging ten op zichte van de wind echter onge schikt. hectare groot eiland in de zuid oost-hoek met een capaciteit van 150 tot tweehonderd ligplaatsen en een eiland in de zuidwest hoek met nog eens honderd lig plaatsen bieden volgens de nota veel betere mogelijkheden. Op dat eerste eiland moet een soort oeverpark komen waarop onder meer speel- en ligweiden, sanitai re voorzieningen en beschutten de beplantingen moeten komen. Het eiland in het zuidwestelijke deel, dat in tegenstelling tot het eerste eiland nog niet in een be stemmingsplan is opgenomen, moet vooral als 'jachthaven' gaan fungeren. Een bijkomend voor deelvan realisatie van deze eilan den is dat er een min of meer be schutte baai ontstaat, wat, zo denkt het recreatieschap, vooral voor windsurfers en kleine zeil boten aantrekkelijke perspectie ven opent HEEMSTEDE - De heer J.F.Ch. Dix wordt maan dag 20 juli 100 jaar. Hij is de nestor van de Neder landse sierteelt en is nog steeds geïnteresseerd en actief in de sierteelt. Zijn interesse strekt zich uit over de gehele sierteelt, maar vooral geldt voor bollenvak. Dix aanschouwde het levenslicht in Maartensdijk, waar zijn vader tuinbaas was op een grote bui tenplaats. De liefde voor al wat groeit en bloeit werd hem als het ware met de paplepel ingegoten. Op 14-jarige leeftijd kwam hij van de lagere school. Hij kon wel doorleren, maar hij had andere gedachten. Hij wilde bij zijn va der op de tuin werken. Het mag verwonderlijk heten dat iemand met zo weinig ondergrond zich wist te ontwikkelen tot eén auto riteit, als zodanig erkend en geëerd, en publicist met een ge weldige produktie. Hij heeft heel wat vakliteratuur op ziin naam i de Agathastraat. Bordjes met "verboden te voetballen" zijn verdwenen. De omwonenden i--. l.ll 1 de jeugdige voetballers. WASSENAAR - De verstandhou ding tussen de bewoners aan de Mariastraat en de spelende jeugd op de Agathastraat in Wassenaar is verre van optimaal. Vooral de voetballende jeugd is een doorn in het oog van de merendeel ou dere bewoners van deze straat. Achter de tuinen van hun huizen is de speelplaats waar vooral ge voetbald wordt. "Het is een hopeloze boel. Het is vreselijk", zo omschrijft me vrouw Colijr. de situatie aldaar. Zij heeft mede namens zestien andere bewoners een brief ge stuurd naar het college van bur gemeester en wethouders. De Auto in brand OUD ADE Door een onbekende oorzaak is vannacht een auto op de hoek Leidse weg/Bockhor- sterweg in Oud Adc in brand ge raakt. De 18-jarige eigenaar had enkele uren eerder een ongeluk gehad met deze auto. De man, die geen rijbewijs had. kon ech ter door de politie worden opge spoord. Na verhoor werd hy heengezonden. 's-Nachts vloog de auto in brand. brief is eigenlijk een herhaling van eenzelfde actie twee jaar ge leden Toen werd er ook een brief verstuurd naar het college, echter alleen door één familie on dertekend. In die twee jaar is er nauwelijk iets veranderd en de verschillende families hebben nu de handen ineen geslagen om gezamenlijk iets tegen de voet ballende jeugd te doen. De speelplaats aan de Agathastraat grenst aan de tuinen van de be woners rondom deze plek. Op het plaatsje staan een paar klim werktoestellen, een basketbal- paal en een zandbak. De klim- wcrktoestcllen en de zandbak zijn vooral bedoeld voor de klei nere kinderen. Voor de oudere jeugd is speciaal de basket. Deze blijkt echter bij de Kerkehoutse jeugd niet in trek. Zij willen voet ballen, maar daarvoor lijkt het terrcintje niet geschikt. Met twee bordjes met het opschrift "ver boden te voetballen" moest dit aan de jeugd duidelijk worden gemaakt. Zij zagen dit kennelijk niet zo zitten en besloten de bordjes weg te halen. Want geen bordje betekent dat je wel mag voetballen. De bordjes verdwe nen, de jeugd ging voetballen en de bordjes bleven weg. Brutaal "Van alles breken die jongeren af op het plaatsje. De voetbal die komt vaak in de tuin of op het dak van het schuurtje Dan klim men ze gewoon op het dak of stappen zo in je tuintje. We zijn allemaal AOW-ers en een plan tje voor in de tuin kost tegen woordig toch gauw 2,5 tot 3 gul den. Ze zijn ook zo brutaal tegen andere mensen. Ik vraag me af hoe dat toch mogelijk is. Hier moet echt een eind aankomen", aldus mevrouw Colijn. De bewoners hebben zelf een op lossing aangedragen Nabij Sportvereniging Wassenaar (een voetbalclub) ligt een braak stuk veld. Volgens mevrouw Colijn heeft de gemeente dit veldje al jaren aangewezen als trapveldje. Maar in die jaren is men niet overgegaan om het veld in orde te maken. De velden van de voet balclub zijn voor de jongens ook verboden terrein Iets wat me vrouw Colijn niet begrijpt. Zij stelt dat de sportvereniging sub sidie krijgt van de gemeente en dat de sportclub daar dan best wel wat tegenover mag stellen. De bewoners storen rirb niet al leen aan de voetballers, maar ook aan de jongeren die met hun brommers over de speelplaats rijden. "Vooral als er kleine kin deren spelen, houd ik mijn hart vast. De bromfietsers rijden die kinderen nog eens hartstikke dood. Als die brommers komen, ga ik tegenwoordig naar binnen toe, want dat wil ik niet meema ken". Hun ideaal is om gezellig op een bankje op de speelplaats te kun nen gaan zitten, kijken naar de kleine kinderen die daar spelen op de klimtoestellen en in de zandbak. Deze kinderen worden nu weggejaagd door de 'ouderc'- voetballers. Of dit ook binnen kort gerealiseerd kan worden, valt niet te zeggen. De brief van de bewoners wordt in de ge meenteraad van 20 juli behan deld. Van de buurtvereniging hebben de bewoners weinig te verwachten. Deze neemt in deze zaak weinig initiatief. "In november als de jaarvergade ring is, zullen we zeker van ons laten horen. De buurtvereniging laat het nu maar op zijn beloop. Wij wachten voorlopig rustig af', zegt mevrouw Colijn met een ge laten stem. Het is nu aan de ge meente Wassenaar om aan deze 'opvangcentrumplaats voor de jeugd' zoals mevrouw Colijn het noemt, iets te doen. Nestor Dix van de Nederlandse sierteelt wordt maandag 100 jaar. De •.eer goed ingevoerde publicist is nog altijd actief in zijn vak. Hij kreeg een aanstelling als assis tent bij de Hortus Botanicus van de rijksuniversiteit in Utrecht. Vanaf het begin schreef hij zijn bevindingen op en dat heeft er rechtstreeks toe bijgedragen dat hij later zoveel heeft gepubli ceerd. Nu reeds 82 jaar geleden werd hij vaste medewerker van het blad "Floralia" en sindsdien heeft zijn pen niet gerust. Nieuwe soorten Nat hij publiceerde was vooral zo belangrijk omdat hij ook in de praktijk opvallende resultaten behaalde. Reeds vroeg was zijn belangstelling gewekt voor het verdelen en door kruising win nen van nieuwe soorten. Bij het alom bekende bloembollenbe- drijf van Krelage in Haarlem werd hij volop in de gelegenheid gesteld zijn hobby uit te oefenen en de resultaten waren voor heel het bollenvak van grote waarde. Hij gat tussen vroege en late tul pen vulde hij met de Mendeltulp. Dankzij hem werd het assorti ment verrijkt met leliebloemige tulpen. Ook vele andere aanwin sten staan op zijn naam. Dix is uiteraard erelid van de Ko ninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur en van de Nederlandse Dahlia vereniging. Hij is de laatste over levende van het groepje dat lang geleden het twee-cent-per-roe- fonds oprichtte, waaruit na di verse gedaantewisselingen de bloembollenraad is voortgeko- DINSDAG Leiden - Buurthuis de Kooi, naar Duinrell. woe 9 uur. Buurthuis Groenoord - uitstapje naar Avifauna, woensdag. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000 Ton Menkenhal - Vondellaan 41, optre den All Student Band and Chorus, woe 15 uur. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins, van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of fill.-woe. soos en sport. 15-17 uur. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en infomatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Voorschoten - Gouden Leeuw, optreden rondgang plus tonknuppelen, 19 uur. Feesttent - concert 'L Seven', 20 uur. Dr. V. Noortstraat - ponyrennen, woe 14 WOENSDAG Leiden - Buurthuis Groenoord, maken van poppenkastpoppen. waarmee 's middags kan worden gespeeld. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Stompwijk - bromfietsen-race, 18.30 Dr. V. Noortstraat - kortebaandraverij, do 14 uur. Wassenaar - Sporthal Dr. Mansveltkade, kinderspelen, do 9.30 uur. DONDERDAG Leiden - Welfare-lokal Rode Kruis, Leidsewegv 33, Voorschoten, tel. 01717- 3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; wijd soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond. 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40. spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurthuis Groenoord - vrijdag, kettin gen maken. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, en zondags dienst van de apotheken in de regio loei den wordt waargenomen van vr 10 juli tot 17 juli door: Apotheek Leiden Z ud- West, Brahmslaan 20, tel. 763134; apo theek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. Op talloze tentoonstellingen en keuringen heeft de heer Dix ge jureerd. Vele jaren verzorgde hij het keuringsverslag in het Week blad voor Bloembollencultuur. Hij kraakte nooit iets af, maar wanneer hij vond dat een bepaal de inzending "nog maar eens te rug moest komen", wist iedereen hoe laat het wasBescheiden en vriendelijk, bereidwillig en onopvallend, met die eigen schappen groeide de autoriteit van Dix. IJzeren geheugen En ondanks zijn hoge leeftijd is hij nog altijd actief. Op de laatste Keukenhof-tentoonstelling wan delde hij, zonder hulp van stok of staf, langs de inzendingen en niets ontsnapte aan zijn waak zaam oog. Hij heeft een ijzeren geheugen en verkeert in goede gezondheid. Het bollenvak is trots op Dix en al le vakgenoten hopen dat zijn honderdste verjaardag een on vergetelijke mijlpaal zal zijn. Zijn verjaardag valt op de dag van de wekelijkse keuringen in Hillegom. En dat kon wel eens de reden zijn dat hij bij die keu ringen één keer zal ontbreken. Ter gelegenheid van zijn 100ste verjaardag biedt de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur de heer Dix een receptie aan in de Lunazaal van restaurant Trèslong in Hille gom. De receptie voor genodig den begint om 14.00 uur. Vanaf 15.30 uur is iedereen welkom. v.d. Waalslaan, tel. 4641. Katwijk morgen op tv KATWIJK - De oude ambachten staan donderdag centraal op de wekelijkse toeristenmarkt in Katwijk. Ook Ka'twijkse kant- klossers zullen zijn vertegen woordigd. In het tv-programma 'Van gewest tot gewest' van mor genavond wordt ondermeer aan dacht besteed aan het kantklos sen. Ook modelbouwers van de vereniging Oud-Katwijk zullen voor de camera's verschijnen. Middagconcert bij Airrail LEIDEN - Op de Airrail-manifesta- tie in de Ton Menkenhal treedt morgenmiddag om drie uur de All student band and chorus op. Dit Amerikaanse koor en orkest bestaat uit ruim 75 leden en brengt onder meer werk van be kende Amerikaanse componis ten. Gospelzanger in Vschoten LEIDEN De Amerikaanse go spelzanger Mike Adkins is van avond te beluisteren vanaf 19.30 uur in restaurant De Gouden Leeuw in Voorschoten. Adkins zal begeleid worden door de Ne derlandse gospelformatie Mes siah's Fishermen. De toegang voor dit evangelisatiegebeuren is geheel vrij. leidsch ki dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witta Singel 1, 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); zater- Abonnementsgelden bij overschrijving geen Incassokosten. Voor botallng van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement I 53,45 per post 75,80 Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Ad|unct-hoofdredacteur: R D. Panuw Alg. redactiechef: Plv. Alg redactiechef: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P C. Rosier (radio en tele- vl tie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie atad en randgemeenten Tel. 071-125260 o» 071-144941 tat. 222 'H. v. Egmond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2