0 "Tjee, wat is die man gewoon Discuswerper Ben Plucknett betrapt Hinault bij beldimming geslagen... Tokio startplaats Tour de France? Deiiiissionaris' Van Agt in de Ronde Maurice De Muer wil Van de Velde Gisbers werkt aan nieuwe ploeg DINSDAG 14 JULI 1981 SPORT PAGINA 11 MORZINE (GPD) Bernard Hinault heeft gisteren tijdens zijn persconferentie in Morzi- ne gezegd dat hij zondag tij dens de beklimming van de Col de la Joux-Verte door een toeschouwer is geslagen. „Het was een gerichte klap. die in de maagstreek erg hard aankwam. Maar moeilijkhe den heb ik er verder niet van ondervonden", vertelde de gele-truidrager. De Waal Claude Criquielion uit de ploeg van Albert de Kimpe vreest in de strijd om de witte trui (jongerenklasse- ment) vooral de Limburger Peter Winnen. „Anderson zal de komende dagen echt wel terugvallen en dan blijft Win nen over. Die jongen is zo ge zond als een vis en herstelt enorm snel. Als hij in de ber gen geen technische tegen slag krijgt ben ik er bijna ze ker van dat hij de witte trui gaat winnen", aldus Criquie lion. Hennie Kuiper heeft het er op de rustdag lekker van geno men. Hij vergat zijn teleur stelling en genoot van de ver plichte snipperdag die Lévi- tan en Goddet de renners schonken. „Ik voel me Hol lands welvaren", zei Kuiper „alleen heb ik flanellen be- Ondanks het feit dat de be roepsrenners slechts voor een training op de fiets kro pen was er toch nog een Ne derlandse ritzege in Morzine. Limburger Bennie Ceulen, die als verslaggever voor een Nederlands wielertijdschrifl de Tour volgt, zegevierde in een klimtijdrit naar Avoriaz die voor de volgers van de ronde werd gehouden. Hij versloeg onder anderen de Belgische radioverslaggever Mare Stasijns. Ceulen was in 1975 en 1976 beroepsrenner en reed een seizoen in dezelf de ploeg als Bernard Hinault. Wereldrecord ongeldig LONDEN (ANP) - De naam van Ben Plucknett zal voorlopig uit de wereldrecordboeken verwijderd worden. De Amerikaanse discuswerper, die in mei het wereldrecord van de Oostduitser Schmidt overnam (71 m 20) en kortgeleden in Stockholm scherper stelde (72 m 34), werd gisteren door de internationale atletiekfederatie (IAAF) in Londen voor onbepaalde tijd geschorst. Plucknett en zijn Australische collega Gael Mulhall (discus) werden betrapt op het gebruik van anabole steroiden tijdens wedstryden in het Nieuw- zeelandse Christchurch op 31 januari en 1 februari van dit jaar. Ben Pluchnett in actie met de discus. Zijn wereldrecord is hij kwijt. In de urine van beide atleten wer den sporen van het spierverster- kend middel gevonden. Een con tra-expertise in een Europees la boratorium in aanwezigheid van Australische en Amerikaanse at- letiekofficials bevestigde het eer ste onderzoek MORZINE (GPD) - Tour-directeur Felix Lévitan wil dat de straffen voor het vrijwillig verlaten van de Ronde van Frankrijk aanzienlijk verzwaard worden. Tot nu toe legt de internationale wielerfederatie (UCI) alleen een startverbod op voor de duur van de wedstrijd. Lévi tan echter zal de UCI voorstellen dat daarnaast het in de Tour ver diende prijzenbedrag wordt ingehouden en hij voorts gerechtigd is die renners in de toekomst voor die wedstrijd te weigeren. In deze Tour stapten onlangs de Belgen Eddy en Walter Planckaert en de Zwitser Urs Freuler op. Tevens liet Lévitan gisteren weten dat behalve Amsterdam, New York en twee plaatsen in Frankrijk er nog twee gegadigden zijn voor de start van de Tour in 1983. Dat zijn de Zwitserse plaats Lausanne en de hoofdstad van Japan, Tokio. De Japanners hebben zichzelf kandi daat gesteld. De schorsing houdt in, dat het we reldrecord terugkeert in handen van Wolfgang Schmidt met 71 meter 16. een prestatie die hij driejaar geleden in Oost-Berlyn neerzette. John Holt. secretaris generaal van de IAAF. verklaar de in Londen, dat Plucknett en Mulhall officieel vanaf februari niet meer aan wedstrijden onder IAAF-vlag mochten deelnemen. "Daaruit mag geconcludeerd worden, dat alle prestaties DJk» dien ongeldig zyn en niet in aan merkingen komen voor officiéle erkenning", aldus Holt. Verbazing Met die uitspraak schrapte Holt Plucknett uit de recordboeken. 'Big Ben' rukte in mei in het Cali- fornische Modesto onverwacht op van de zesde plaats naar de top van de wereldranglijst. Tot zijn eigen verbazing verbeterde hy toen zijn beste persoonlijke prestatie met meer dan drie me ter en het wereldrecord van Schmidt met vier centimeter. Na alloop van die wedstrijd stamel de hij"Ik kan het nauwelijks ge loven". MORZINE (GPD) „Geen enkel probleem hoor", zegt Philip Freriks, de Parijse correspondent van het NOS-journaal, als het gaat over de vraag of de demissionaire minister-president Van Agt vlot zijn medewerking gaf aan al die opname- drukte bij zijn privé-uitstapje naar de Tour de France. Een Franse lichtassistent heeft de spot vol op het gezicht van de bekendste Nederlandse wielersupporter in Morzine gezet. Hij hapt in een van-alles-wat salade en naast hem zit Raleigh-renner Aad van den Hoek. „Twee knechten bij elkaar", grapt er iemand. De heer Van Agt is in khaki-pak, met witte armen onder de korte mouwen, wat aan een tafel met journalisten lol oproept. De vondst 'demissionaris' scoort het LOUTER BERGWEGEN.. 20e ETAPPE J 34 km hoogst. „Ik heb de indruk dat de heer Van Agt het juist erg leuk vindt", zegt Philip Freriks, die in Parijs om half zes uit zijn bed is gestapt teneinde in Morzine met drie gehuurde technici materiaal te verzamelen voor een minuut of twee ('hooguit drie') NOS- journaal. Er is intussen al ge filmd tijdens een klim, waarbij de NOS concurrentie had van de TROS, reden voor spoedoverleg met het thuisfront in Bussum wat resulteerde in het uitzenden op maandagavond in plaats van vandaag. „Het viel me geweldig mee. Hij klom knap", prees Knetemann na de inspanning van de heer Van Agt die ten behoeve van de TROS-cameraploeg een keer was afgestaqt. Waar Van Agt - ge kleed in rood wielershirt zonder reclame - Nederlandse wieier- supporters kruiste, juichte men in Morzine, en bij het hotel van Raleigh (waar hij in de Tour al tijd logeert) verdrongen zich op gewonden landgenoten. „Tjee, wat is die man eigenlijk ge woon". „Hij heeft helemaal geen verbeelding". Vraag van een journalist: „Meneer Van Agt, vindt u het wel verant woord in deze politieke situatie weg te gaan uit Den Haag om in Frankrijk naar wielrenners te kij ken?" Antwoord: „Ja hoor, daar is-ie weer. Deze vraag kan alleen gesteld worden door een Neder lander. U móet natuurlijk zo n vraag stellen. Laat ik het zó zeg gen: bij bespreking van deze vraag wordt de grens zichtbaar, zo niet de demarcatielijn, tussen Rome en de reformatie. Wilt u wel op de zetduivel letten? refor matie". Niet bang zijn Een terrasje in Morzine. Theo Koomen achter zijn schrijf machine. Waarom zou ik bang zijn? Niet au roepen, je hebt geen pijn. Gapende diepten, 'n auto in het ra vijn. i gal t Henk Lubberding wisselen ervaringen uit met Dries van Agt. Zo te zien gaat het er „Fantastisch, zoals Johan van de Velde klimt, geweldig zoals Zoetemelk aan haakt. Gewoon roepen dal het fijn Het is toch fijn? Wat mooi die sneeuw, wat n strijd. kip aan de Formidabel zoals Winnen aan o zijde van Hinault wiekt. Adelaars in het hooggebergte. Schitterend, oh wa m-o-o-o-o-o-i". Niet bang zijn, geen pijn voelen. Moeder, m'n stuitje au. Morzine. 13-7-81. MORZINE (ANP) - Maurice de Muer, de ploegleider van de Peu- geot-ploeg waarvoor onder ande re Bernaudeau, Anderson en Du- clos-Lassalle rijden, deed in Mor zine voor het tweede achtereen volgende jaar moeite om Johan van de Velde bij Raleigh en Peter Post los te weken. "Van de Velde draagt geen slaapmuts en hij is geen zeurpiet", verklaarde De Muer, "Hij houdt van een lolletje en hij fietst met veel allure. Van de Velde past precies in onze ploeg". De Muer had echter geen schijn van kans. Johan van de Velde heeft reeds lang zijn con tract voor de ploeg van Peter Post verlengd. Bovendien spreekt de Brabander niet meer dan drie woorden Frans. Hennie Kuiper heeft zich twee seizoenen lang doodongelukkig gevoeld in dezelfde ploeg. Van de Velde prefereert het systeem van koersen onder Peter Post boven een groter jaarsalaris. "Bij Post wordt het seizoen niet ge programmeerd. Als je sterk voelt, neem je je kans waar en rijdt automatisch de hele ploeg in jouw dienst. Op die heb ik al een behoorlijke erelijst bijeen gefietst. Ik ben ervan overtuigd, dat dit bij een andee ploeg niet was gelukt" Het is toch mooi? Pas op. schreeuwt Raymond. Honder kilometer i Ambiance Assistent-ploegleiders in de Tour (2l Jules de Wever, leeftijd: 56 jaar, woonplaats: Ent, ploeg: Raleigh. „In de winter spaar ik al mijn vrije dagen op voor de zomer Om dit te kunnen doen. Als je bij ons in Belgié in staatsdienst bent en je werkt op zondag, dan krijg je een dubbele rustdag Dus wat doe ik ik maak buiten het wielerseizoen zo veel mogelijk extra diensten Als buschauffeur dus". „Ik heb in Gent lijn 71. van Sint Pieters Static naar Oostakker Een man of 85 gaat er op die bus. Ik krijg gelukkig veel medewer king van mijn collega's. Die ne men in de zomer wat diensten van me over, want dat mag bij ons. Dan ondertekenen we bei den het verslag, geven dat aan de ploegbaas en het is in orde. En omgekeerd help ik in de winter anderen, die gek zijn van de voet bal. Of wc regelen het onderling met wat drinkgeld, of ik geef ze keer wat franken". „Maar een probleem is dat nooit. Gelukkig niet. Ik zou dit niet graag willen missen. Nee. nee... Niet vanwege het geld Dat speelt geen rol Het is de ambian ce. De sport. En Raleigh. Dat is standing Dat is wat he: Raleigh. En Post natuurlijk. Ik heb jaren lang bij Post gewerkt als zijn ver zorger in de zesdaagsen. Toen hij stopte, na die val in Rotterdam, ben ik ook gestopt. En als hy er straks als ploegleider mee op houdt, stap ik er ook gelijk uit. wij zijn zO op elkaar ingesteld. Ik zou nooit met een ander kunnen werken. Dat is iets geweldigs, weet u dat? Met Post werken Begin juli werd Ben Plucknett door de Amerikaanse bond op de hoogte gesteld dat hem een schorsing boven het hoofd hing. Drie dagen later versloeg hij Wolfgang Schmidt in Stockholm in een rechtstreeks duel De Oostduitser bleef steken bij 6!' meter 06. terwijl Plucknett als eerste werper de discus over de 72 meter (72.(4) liet land*] Plucknett wist op dat moment dat zijn wereldrecord niet er kend zou worden. Gael Mulhall won tydens de Gome- nebestspelen van 1978 in het Ca nadese Edmonton goud op het onderdeel kogelstoten. In Mos kou reikte ze op haar specialiteit niet verder dan de 12e plaats. Beide atleten zijn voor onbepaalde tijd geschorst. De Australische en de Amerikaanse bond hebben de mogelijkheid na 18 maanden gratie aan te vragen. Aanvraag Die aanvraag wordt zoals uit het verleden blijkt, meestal ingewil ligd. Plucknett is de 2Ssti aftk 11 sedert 1977 die op het verboden gebruik van spierversterkende middelen wordt gepakt. De laat ste waren de Russische kogel stootster Noenoe Abasjidse en de Oostenrijkse 400 meter loop ster Karoline Kafer. die tijdens de Europese indoorkampioen schappen betrapt werden. De anabole steroiden kwamen in 1977 in opspraak door Scandina- viêrs. De Fin Tuokko en de Noor Hjeltness (beiden discus) werden in de halve finales van dc Buropfl cup positief bevonden. Datzelfde overkwam Ilona Slupianek. de Oostduitse wereldrecordhoud ster kogelstoten. Het nieuwtje aan Plucknett is, dat hij d< I 6V te atleet is wiens naam uit de re cordboeken verwijderd wordt vanwege het gebruik van anabo- lica. MORZINE (GPD) - Eind deze maand valt de beslissing over een nieuwe grote Nederland se beroepsrennersploeg waarvan het de opzet is dat die wordt samengesteld uit voornamelijk jonge coureurs, die voor het merendeel thans nog amateur zyn Wordt het interne beraad by de adspi- rant-sponsor afgesloten, dan zal de te vormen groep ten minste dne jaar in de prof- wielersport blyvcn. Het plan dat momenteel wordt uitgewerkt is van Jan Gis bers. die als ploegleider by dc amateurs een uitstekende re putatie opbouwde en die door dc KNWU werd be noemd als coach voor de ploeg die by het wereld kam pioenschap de 100 kilometer moet ryden. Rustig Gisbers ..Opzet is om met jon ge renners rustig te begin nen Wel grote wedstryden doen - zoals klassiekers en etappekoersen maar ruet meteen voluit Het moet een evenwichtig groeiproces worden van mensen die wei nig of geen ervaring hebben met profwielrennen en daar hoor ik zelf ook by Wat my voor ogen staat is een groep die samen de hele ontwikke ling doormaakt en daarom ben ik ook zeker niet van plan om er ouderen by te ne- In combinatie met een vakantie heeft Jan Gisbers het Tourge zelschap in Morzine opge zocht en daar enkele gesprek ken gevoerd. „Ter oriënta tie". zoals hy zegt. „Ik ben me goed aan het voorbereiden. Mocht het met deze sponsor niet doorgaan, dan zou ik met het oog op dergelyke moge lijkheden in de toekomst graag eens op een of andere manier als assistent ervaring opdoen by een profploeg"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11