Kerkhof aan Groenesteeg keten in groene gordel grarma Aangekocht door gemeente Leids Plein Festijn weer voor herhaling vatbaar Huurgeschil leidt tot vechtpartij Gemikt op lantaarnpaal; jongen (14) geraakt In gevecht met barkeeper Opengebroken Forse buit MAANDAG 13 JULI 1981 Het terrein van het voormalige Nederlandse Drukkerijbedrijf met links op de achtergrond de begraafplaats - opgenomen in de groene gordel. LEIDEN De begraafplaats aan de Groenesteeg, tegenover de Zijlsingel, wordt - door de ge meente aangekocht. Het terrein krijgt in de toekomst de functie van openbaar groen. De gemeente en de eigenaar van de begraafplaats, het college van kerkvoogden van de Hervormde gemeente Leiden, hebben over eenstemming over de koop be reikt. De gemeenteraad zal naar verwacht met de aankoop ak koord gaan, want het past in het gemeentelijk streven om rond om de binnenstad, langs de sin gels, een groene gordel te verwe zenlijken. In dat streven is inmiddels het Huigpark aan de Maresingel en het Ankerpark aan de Zijlsingel tot stand gekomen. Sinds kort is daar ook het parkje tussen de Meelfabriek en de begraafplaats, het terrein van het voormalige Nederlands Drukkerij Bedrijf, bij gekomen. De groene gordel moet een open baar karakter hebben, dat wil zeggen voor iedereen toeganke lijk. De begraafplaats aan de Groenesteeg is dat in eerste in stantie niet. Ook na aankoop door de gemeente zal dat niet on middellijk het geval zijn Vol gens de heer Schaap van de ge meentelijke afdeling grondzaken is de begraafplaats in '79 geslo ten. Het duurt dan nog zeker tien jaar - dus tot '89 - voordat de ge meente iets met de grond mag ondernemen. Schaap wijst in dit verband op de begrafeniswet volgens welke het eerst na tien jaar is toegestaan om de grond van een begraaf plaats tot een diepte van 30 centi meter om te woelen. "Voorlopig zullen en willen we niets doen. Daarmee zouden we de grootst mogelijke moeilijkheden krij gen. Ook na tien jaar zullen we nog rekening moeten houden met de rechten van familiegra ven en dergelijke", aldus Schaap. Voor de aankoop van de begraaf plaats heeft het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een subsidie van tach tig procent toegezegd. De rest betaalt de gemeente uit het fonds bovenwijkse voorzieningen. In dat fonds is een bedrag speciaal gereserveerd voor parkaanleg langs de singels. Duivensport (1) De P.V. Columbia vloog naar Duffel. De uitslag: 1., 6. en 9. H.J. Kette- nis; 2. C. v.d. Nieuwendijk; 3., 9. en 10. H.A. Adali; 4. L. Ha lewijn; 5. en 7. R.P. de Graaf Duivensport (2) P.V. Columbia vloog ook naar Ruffec. De uitslag: l.,2. en 5. L. Klein; 3., 8. en 9. H.J. Kettenis4. en 10. C. v.d. Nieuwendijk; 6. R.P. de Graaf; 7. T. Platteel. Duivensport (3) De P.V. de L.P.C. vloog met ou de duiven vanuit' Chateau- rouse. De uitslag: 1. en 8. W. Onstenk 2. en 6. J. Staffelen; 4. en 7. P. de Haas; 5. en 10. W. de Groot en zn.; 9. G. van Steyn. Duivensport 4) De L.P.C. vloog met jonge dui ven vanuit Strombeek. De uitslag: 1. en 10. G. van Steyn2. F. Sipman; 3. W. de Groot en zn.; 4. comb. J.H. Pen; 5. W. Schouten; 6. en 8. W. Onstenk; 9. G. Jongbloed. Duivensport (5) De P.V. Leiderdorp vloog met jonge duiven naar Duffel. 'De uitslag: l.,2. en 10. J.C. Knij- nenburg; 3. en 7. H. Flippo; 4. W. de Roode; 5. M. Reierse; 6. H. van Laar; 8. W. Jacobi; 9. J. van Laar. Duivensport (6) De P.V. Leiderdorp vloog met oude duiven naar Ruffec. De uitslag: 1. en 5. H. Flippo; 2. B. van Vliet; 3. en 9. P. Sloos; 4. Th. Habraken6. en 8. J. van Alphen; 7. D. Zwaan-den Ouden; 10. J. C.Knijnenburg. Duivensport (7) De P.V. Rijnklievers vloog naar Strombeek. De uitslag: 1. en 4. J. Kok; 2. J. Zevenhoven; 3. J. v.d. Wal; 5. S. van Goozen; 6. N. Hooger- vorst; 7., 9. en 10. gebr. Hoo- gervorst; 8. W. Pielanen. Duivensport (8) De P.V. Rijnklievers vloog ook naar Chateaurouse. De uitslag: 1. en 4. J. van Ley- den; 2. K. van Ley den; 3. en 5. J. v.d. Wal; 6. gebr. Hooger- vorst: 7. S. van Goozen; 8. B. van Mil; 9. J. Kok; 10. P. Veel- enburg. ADVERTENTIE Restaurant voor fijnproevers! MENU Rapenburg 97 Leiden Tel. 071 122176 IEDERE DAG GEOPEND V.A. 18.00 UUR ZONDAG V.A. 17.00 uur iedere maandag t/m donderdag CONSOMMÉ AU XEREZ Heldere runderbouillon met sherry, tomaat en rijst LIMANDE DE SOLE CARDINALE Tongscharfilets met kreeften saus SORBET AU CASSIS Fris nagerecht met het sap van zwarte bessen en crème de cas- van f 33,50 voor f 24,50 Het ligt in de bedoeling om in de toekomst de nog in gebruik zijn de katholieke begraafplaats bij de Zijlpoort, tegenover de He rensingel, eveneens aan te ko pen. LEIDEN - De steigers rond de Hartebrugkerk zijn verdwe nen. Na de bouwvak wordt de laatste hand aan de res tauratiewerkzaamheden ge legd. "Het is nog een kwestie van afwerken", zegt pastoor Demmers van de Hartebrug- parochie. Hoewel de dien sten er nagenoeg niet onder te lijden hebben gehad, is hij toch erg gelukkig als de kerk er binnenkort weer in zijn volle glorie bijstaat. In februari 1979 is men begon nen met de werkzaamheden aan het front van de kerk, want alleen dat gedeelte is gerestaureerd. Monumen tenzorg, de provincie en de gemeente hebben er voor ge zorgd dat er een bedrag van ruim anderhalf miljoen op tafel kwam. Met dat geld is ook het orgel hersteld. De Hartebrugkerk stamt uit 1835. De kerk is, zoals meer kerken in Nederland in op dracht van het ministerie van Waterstaat, waaronder toentertijd ook kerkbouw viel, gebouwd. De Harte- brug wordt daarom ook wel een typisch voorbeeld van waterstaatskerk genoemd. De naam Hartebrug is ont leend aan bierbrouwerij 't Hart, die in vroegere tijden op de plaats van de kerk stond en aan de brug die over de Mare liep en toegang tot de kerk verschafte. In de maand september wil pastoor Demmers speciale aandacht aan de hernieuw de Hartebrug schenken. "Als alles volgens plan verloopt wordt er 13 september een orgelinwijding gehouden en 20 september een officiële viering". Laatste hand aan Harte brugkerk gelegd LEIDEN - Van vrijdagavond ze ven uur tot zondagmiddag half zes was het stadhuisplein het to neel van muziek, theater en dans. Voor de tweede keer werd het Leids Plein Festijn gehouden. Een daverend succes, dat zeker volgend jaar wordt voortgezet. Het stadhuisplein werd tot voor enige jaren geleden nog steevast bezet door automobielen. Nadat het autovrij werd gemaakt was Leiden een schaars goed rijker: een pleintje, geschikt voor re creatieve en culturele doelein den. Sindsdien wordt er regelmatig een koffie-terras geexploiteerd en sinds vorig jaar is er dan het Leids Plein Festijn. Was dat vo rig jaar nog 'uitgesmeerd' over drie weekeinden, nu was er één weekeinde lang een bomvol pro gramma. De publieke belangstelling was zaterdagmiddag redelijk, maar zou de volgende dag ver overtroffen worden Al toen de popgroep Tower vrij dagavond de eerste geluiden over de verstilde stad uitstootte, was de publieke belangstelling zeer redelijk. Sommigen zeiden dit weekeinde speciaal vrij ge houden te hebben met het oog op het festijn. De .muziekgroep Loose Ends vormde vrijdag het hoogtepunt van de avond. Zaterdag ging het programma verder met het Leid- se kindertheater Pluisje, muziek en straattoneel. Het winkelende publiek zorgde voor een ruime belangstelling. Een belangstel ling die uiteindelijk zondagmid dag werd overtroffen, toen de po pulaire Nederlandstalige pop groep Doe Maar optrad Terwijl het weer steeds beter werd, stroomde het stadhuisplein vol ler en voller. Het publiek kwam niet alleen uit Leiden maar ook uit de randgemeenten op de mu ziek af. Het bordes van het stad huis was afgeladen vol en wel licht voor het eerst in de geschie denis van het Leidse stadhuis werd er op het bordes uitbundig geswingd. Onder meer op de hit 'Sinds een dag of twee', 's Middags om vijf uur zat de stem ming er zo goed in dat het strak ke tijdschema even vergeten werd en Doe Maar nog een flinke toegift deed. De nieuwe ronde stadhuistrap bedoeld om de toegankelijkheid van het stad huisplein te vergroten - was nog niet gereed. Desondanks bleek het plein dit weekeinde toegan keiijker dan ooit LEO MAAT LEIDEN Een huurgeschil was zaterdagavond de aanleiding voor een schietpartij in de Leidse Cronjéstraat. Een 30-jange man loste daarbij enkele schoten op zyn bovenbuurman, tegelijk zyn huurbaas. De door buurtbewo ners gealarmeerde politie trof de man voor zijn woning aan. een stiletto in zijn handen. Het vuur wapen had de man inmiddels doorgegeven aan zyn vrouw, die met het wapen binnenshuis was gegaan. Ook deze vrouw werd door de agenten meegenomen naar het politiebureau. De bo venbuurman werd overigens niet gewond. Hij deed later aan gifte van een poging tot dood slag. LEIDEN - Een veertienjarige jon gen werd zaterdagavond het on bedoelde doelwit van een schut ter met luchtdrukpistool. De jon gen hep op de Sparrenrode in de Merenwijk toen hij aan de neus werd geraakt door een kogeltje uit het luchtdrukpistool. De schutter, een 19-jarige bewoner van de Sparrenrode. werd door de politie aangehouden. Deze jongeman verklaarde een lan taarnpaal als schietschijf te heb ben gebruikt. LEIDEN - Een groep jongens heeft zaterdagavond voor een be hoorlijke onrust in de Jan Vos- sensteeg gezorgd Twee maal werd de politie erbij gehaald. De tweede keer dat agenten pools hoogte kwamen nemen, troffen de agenten een 15-jange jongen aan. slaags met de barkeeper van een kroeg in de Jan Vossonsteeg. De jongen werd meegenomen naar het bureau, tot grote woede van zijn vrienden Een half uur na dit incident werd door dezelfde groep jongens een grote ruit vernield van een kle dingzaak in de steeg. Daarna to gen de jongeheden naar het poh- bUftH waar ze vrijlating cis ten van hun jeugdige vriend Hierbij werd de voordeur van het politiebureau ingetrapt en een tweede jongen naar binnen ge haald. LEIDEN - Op het parkeerterrein by Molen de Valk zyn het afgelo pen weekeinde weer verschillen de auto's opengebroken. Dne ei genaars deden aangifte, zij ver misten onder meer een fototoe stel en cassettebandjes. De poli tic verwacht dat nog meer auto bezitters aangifte van vernieling en diefstal zullen doen. LEIDEN - Bij een inbraak in een groot warenhuis aan de Bree straat is vrijdagnacht voor vele duizenden guldens aan tabak, sieraden en aanstekers buitge maakt. De daders kwamen het winkelpand binnen door een ruit in de expeditieruimte.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3