Oude pastorie wordt binnenkort opgeknapt Weidse agenda Festiviteiten rond Kaagweek afgelopen Restauratiewerk aan monument "gesloopt" Boot ramt brug Provincie en booteigenaar oneens over ligplaats in Oegstgeest OEGSTGEEST - Dc Ocgstgeeste- naar Koornstra en het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland verschillen van mening over de functie van het schip de "On rust". De onenigheid is ontstaan nadat de provincie de tjalk een woonfunctie gaf. waar Koornstra het helemaal niet mee eens is. In deze provincie geldt een Woon schepenverordening. waarin on der meer staat dat het verboden is om in landelijke delen van de gemeenten met een woonschip langer dan drie dagen op één plaats te liggen. Uitzondering wordt gemaakt voor jachthavens en werven. De Onrust" heeft onlangs in de Kromme Does te Woubrugge gelegen en ligt nu in dc Rijn in Oegstgeest. De provincie zag in de "Onrust" een woonschip en liet Koornstra dan ook weten dat het schip uit Oegstgeest moest vertrekken en niet terug mocht naar Woubrug ge. Koornstra tekende bezwaar aan tegen deze beslissing. Hij stelde dat op zijn schip nog nooit mensen hadden gewoond en dat dat ook niet zou gebeuren. Te HM'HiliM WARMOND - Een gedeelte van de restauratiewerkzaamheden aan het pand Groot Leerust in Warmond is zondagmorgen vroeg ongedaan ge maakt. Een vijftal jonge Warmonders vernielde in het pand aan de Burgemeester Ketelaarstraat ramen en deuren. Ondertussen lieten ze in hun slopersmanie ook een auto niet meer in de oorspronkelijke staat en deelden klappen uit naar bewoners die hen wilden tegenhouden. Het slotfeest van de Kaagweek in Warmond zat de groep van vijf jongens in de leeftijd van 16 tot 18 jaar kennelijk goed in de benen. Na afloop van het feest besloten ze wat door het dorp te zwerven en uiteindelijk belanden ze in het Park Groot Leerust. Waarschijnlijk wat verveeld en door het overmatige alcoholgebruik zeker overmoedig, besloten ze om half zes 's ochtends in het huis Leerust te klimmen. Het huis wordt op dit moment gerestaureerd. De jongens gingen er van uit dat er nog niemand in het pand aanwezig was. Dit bleek echter niet zo te zijn. De eigenaar woonde al op de inmiddels gereed gekomen bovenverdieping, poor de herrie werd hij samen met andere bewoners wakker en snelde naar beneden toe. Daar zag hij dat een tiental ruiten en een houten eikendeur door de jongens vernield waren. De onrust ligt hier vredig in de Rijn in Oegstgeest. Er is onrust ontstaan of de tjalk nu een woonschip is of een pleziervaartuig. vens verklaarde hij dat het schip nu in de Rijn ligt. omdat het bij de aldaar gevestigde jachtwerf gerestaureerd wordt. Het interesseerde de provincie echter niet of het schip nu wel of niet bewoond was. De mogelijk heid om te wonen is op het schip aanwezig en dat lijkt voor de pro vincie voldoende te zijn. Er be staan geen duidelijke criteria die gehanteerd worden om een schip als woonschip te kenmerken. Bij elke boot wordt apart gekeken en een beslissing genomen. Zo kan een enkel gasstelletje er al voor zorgen dat het schip een woonkarakter krijgt. De provincie besliste wel dat het schip niet direct uit de Rijn weg hoefde. De beslissing zou opge schort worden totdat de restau ratiewerkzaamheden gereed zijn, waarschijnlijk aan het eind van deze zomer. Verder deelde men mede dat de aanvraag van Koornstra om alsnog toestem ming te krijgen voor een lig plaats in de Rijn in behandeling De politie van Warmond was ondertussen gealarmeerd en kwam met nogal wat auto's en manschappen aangereden. De vijf jongens besloten deze confrontatie niet af te wachten en gingen heen. Voor korte tijd maar. Door de grote hoeveelheid agenten op de been, hadden ze nauwe lijks kans om te ontkomen. Ze werden snel opgepakt en naar het poli tiebureau in Sassenheim gebracht. Daar eindigde de actie van de vijf Warmonders. Tegen hen werd proces—verbaal opgemaakt waarin zij onder meer beschuldigd werden van openlijke geweldpleging en ver nieling. De schade bedraagt rond de 5000 gulden. MAANDAG 13 JULI 1981 De toegesnelde bewoners konden één jongen overmeesteren en hielden hem vast. De vier anderen lieten zich toen niet onbetuigd en keerden terug om hun maatje te bevrijden. Er ontstond een handgemeen, klap pen vlogen over en weer en met een stok werd één van de bewoners bewerkt. Met diezelfde stok hadden ze even daarvoor een aantal deu- 155482 ken in een auto geslagen die voor het pand stond. MAANDAG Leiden - JAL. Caeciliastraat 67, van 19- 22 uur. tel. 126052. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Adviescentrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Kantine NEM - ingang 5-Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien- den', 20 uur. t Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama- teurfotografie. 20 uur. Vakantie-activiteiten: buurthuis De Kooi, kinderkennis op dinsdag van 14 tot 15.30 uur. Vakantie-activiteiten: buurthuis Groenoord, verkleedpartij gevolgd door een modeshow, dinsdag om 10 uur; 's middags disco. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht, en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 10 juli tot 17 juli door: Apotheek Leiden Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 763134; apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753 Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. Rozenkoningin bezoekt weer Leidse regio REGIO - De Haagse Rozenkonin gin is deze maand weer op toer- nee door de regio om reclame te maken voor bloemenpracht van Den Haag. Zij trekt door diverse plaatsen in de omgeving om het dagtoensme naar Den Haag Scheveningen en Kijkduin te be vorderen. Naast het uitdelen van rozen en Haagse hopjes zal zij de mensen in de regio vertellen over de 20.000 rozen die in honderden va riëteiten gloeien in het rosarium en de bloemententoonstelling in de Haagse Houtrusthallen, die van 13 tot en met 23 augustus wordt gehouden. De Haagse rozenkoningin Renee bezoekt morgenochtend vanaf tien uur de markt in Wassenaar. Op de markt in Oegstgeest wordt zij morgenmiddag rond half vier door wethouder mevrouw Blom ontvangen. Donderdag 16 juli is zij weer in Wassenaar en wel op Duinrell, waar zij rond half drie zal aankomen. Vrijdag doet Re- nee Voorschoten aan. Ook hier zal zij over de markt wandelen. Volgende week donderdag 23 juli bezoekt de rozenkoninging van af half tien de markt in Leider dorp. Eind deze maand, dinsdag 28 juli is zij, zoals de laatste jaren steeds het geval was. op de paar denmarkt in Voorschoten. In au gustus bezoekt zij opnieuw Was senaar. Vrijdag 7 augustus gaat ze daar rond half vier naar het Dierenpark. De oude pastorie in Wassenaar. Twee jaar geleden stond ze op het punt gesloopt te worden. Nu kan het sterk in verval geraakte gebouw waar schijnlijk helemaal gerestaureerd worden. WASSENAAR - Het ziet er naar uit dat de oude pas torie van de hervormde gemeente aan de School straat in Wassenaar bin nenkort kan worden op geknapt. Met het beschik baar stellen van subsi dies door diverse over heidsinstellingen komt er langzaam een einde aan de onzekerheid rond dit monumentale ge bouw, dat de laatste ja ren erg in verval is ge raakt. Volgende week maandag móet de Wassenaarse gemeenteraad 121.510 gulden beschikbaar stel len voor de opknapbeurt van het pand. In totaal is rond de 800.000 gulden nodig voor de totale res tauratie van het gebouw. Het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk zal zo'n 200.000 gulden beschik baar stellen, terwijl het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een bij drage tot 100.000 gulden geeft. Dit laatste bedrag komt vrij om dat het pastoriepand, samen met enkele andere gebouwen die in het centrum van het dorp liggen, is opgenomen in een zogenaamd rehabilitieplan voor dit gebied. In het kader van de uitvoering van dit plan heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening een jaarlijkse bijdrage toegekend gedurende een periode van 20 jaar. Verwacht wordt verder dat de pro vincie Zuid-Holland zo'n 40.000 gulden beschikbaar zal stellen. Sinds 1 januari van dit jaar is het namelijk weer mogelijk om van de zijde van de provincie subsi dies te krijgen voor de restaura tie van monumenten. Provincia le Staten van Zuid-Holland heb ben daartoe een nieuwe subsi dieregeling vastgesteld. Al dit geld is bestemd voor de kerk voogdij van de Nederlandse her vormde gemeente, die eigenares se is van het gebouw en dit nu laat opknappen. Sloop Begin 1978 zag het er nog allemaal slecht uit voor het pand aan de Schoolstraat. Het college van kerkvoogdën zag zich toen ge noodzaakt om een sloopvergun ning voor het gebouw aan te vra gen. Toentertijd stond het ge bouw nog niet officieel als monu ment te boek en zou dus niet in aanmerking komen voor subsi die van het ministerie van CRM. Ook was niet helemaal duidelijk of het pand tot het beschermd dorpsgezicht behoorde. De kerkvoogdij zag geen mogelijk heid om de restauratie zelf te be kostigen. Zelfs al zouden de no dige fondsen beschikbaar zijn, dan nog was het onverantwoord om een dergelijk groot bedrag te besteden voor het opknappen van één huis, zo liet de kerkvoog dij weten. De vertegenwoordiging van de Hervormde Gemeente zag in die tijd dan ook meer in nieuwbouw van een pastorie, die veel goed koper zou zyn. Zo was uitgere kend dat een nieuw gebouw 250 tot 300.000 gulden goedkoper zou zijn dan restauratie van het bestaande en sterk vervallen pand. De keuze van de kerkvoog dij was dan ook, zij het gedwon gen, duidelijk. Wel werd toege zegd dat ze bij nieuwbouw zou den zorgen voor een aan de om geving aangepast gebouw. Tegen de afbraakplannen kwamen echter vrijwel onmiddellijk be zwaren op. Er werd een handte keningenactie tegen de sloop- plannen gevoerd. Ook de Histori sche Vereniging Oud Wassenaar zette zich in voor het behoud van het pand. De gemeente trad daarop in over leg met Monumentenzorg. Uit eindelijk zei de rijksdienst voor monumenten in 1978 nog toe om het pand alsnog op de voorlopige lijst van monumenten te plaat sen. Monumentenzorg het op aanvraag van burgemeester en wethouders weten dat de grens van het beschermd dorpsgezicht ongelukkig getrokken was. Tot die tijd liep deze lijn langs het pand. Maar volgens monumen tenzorg was het toch eigenlijk al tijd de bedoeling geweest om het gebouw ook tot dit beschermd gebied te rekenen. Met deze "lijnverlegging" werd in feite de aanzet gegeven tot de subsidies die nu rondkomen en moeten leiden tot een totale res tauratie van het oude pastoriege bouw. WARMOND - Het feest rond de Kaagweek in Warmond is weer verleden tijd. Een week lang konden de burgers genieten van het mooie weer en een groot aan tal activiteiten tijdens de feest- week. Afgelopen zaterdag waren vooral de braderie op het pleintje voor het Meerpunt en de ringrijderij op dBeatrixlaan grote trekkers. Een groot aantal spullen, vaak uit grootmoederstijd, ging tij dens de rommelmarkt bij het Meerpunt zaterdag weer van de ene eigenaar naar de andere. Waar sommige mensen tegen zeggen "wat moet ik met die rot zooi", bleken anderen weer zeer blij die spullen eindelijk in hun bezit te hebben De nationale ringrijderij is altijd weer een waar spectakel. De Oudhollandse wagens met berij ders in originele kledy waren hier uiteraard volop aanwezig. De jury lette niet alleen op de correcte gang van zaken bij het ringsteken, maar ook op de ver siering aan de wagen en de kle ding. De Warmondse ringrijderij maakte deel uit van de landelijke competitie. Veel Warmonders bezochten zaterdag de rommelmarkt bij het Meerpunt. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tien duizend gulden schade aan zijn zeilboot was de prijs die de 66- jarige Bloemendaler E.N. moest betalen voor een mislukte po ging om onder de Alphense brug door te varen. Vrijdagavond om half twaalf kwam de waterspor ter bij de brug aan, die toen uiter aard dicht was. De Bloemendaler dacht dat de brug wel hoog ge noeg was om eronder door te va ren. Toen hij dat probeerde kwam hij tot de slotsom dat dit een verkeerde gedachte was. Hij kwam klem te zitten, waarbij zijn mast zware schade opliep aan zo wel de top als aan de bevestiging op de romp. De zeiler kon zijn boot op eigen kracht loskrijgen. Daarbij bleek dat de, pas na een aanvaring herstelde brug deze keer geen enkele averij had op gelopen. LEIDEN - Door een raam te force ren kwamen onbekenden gister nacht een woning binnen aan de Rijnkade in Leiden. De hele wo ning werd doorzocht en uit een geldkistje werd een bedrag van 5.000 gulden meegenomen. De bewoners waren tijdens de in braak niet aanwezig. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater dag van 16.00-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol doen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damlate Holding BV ti Haarlem Kwartaalabonnement 153,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291.70 Losse 0,75 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: t (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sporl) P C. Rosier (radio en tele- vlale, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 1st. 222 ■H v. Egmond 'tel. 071-172766 Ringsteken vanuit Oudhollandse wagens in de Beatrixlaan in Warmond.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2