LEIDSCH DAGBLAD Thatcher wil snelrecht Belfast onrustig na dood IRA-lid VW-voorzitter slaags met Katwijkse activist SMÖSHiïQQ Ontvoerde baby's voor Nederland onderschept RELLEN MAANDAG 13 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 -521 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bcreau Wre Sngel 1 2311 BG Leoen Voortónrs «coWon Tijdens optreden Zuidafrikaans orkest (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Voorzitter mr. J. van der Plas van de VVV in Katwijk is zaterdagavond op het podium van zalencomplex Tripodia slaags geraakt met een actievoer der van het Breed Komitee Kat wijk. Enige comitéleden protesteerden tegen een optreden op dat mo ment van het conservatorium- orkest van de universiteit van Stellenbos, een plaats in Zuid- Afrika. Het comité vindt dat onder auspiciën van de VW geen optredens van Zuidafri- kaanse musici ir. Katwijk beho ren plaats te vinden op grond van de "onmenselijke politiek" die in dat land wordt gevoerd. Om die mening te onderstrepen beklommen tijdens het concert twee leden van het Breed Komi tee het podium van Tripodia en ontvouwden een spandoek met daarop de kreet "Tegen apart heid". Direct daarop rende Van der Plas naar de actievoerders om hen te verwijderen. Intussen vroeg één van de actievoerders het orkest om met spelen te stop pen zodat hij een open brief kon voorlezen. Het orkest speelde echter onverstoorbaar verder. Van der Plas rukte daarop de mi crofoon bij de actievoerder van daan, waarna de twee elkaar duwden en stevig bij de kleren vastgrepen. Het ongeveer twin tig man sterke publiek raakte in tegenstelling tot het orkest in rep en roer. Het veroordeelde het op treden van de actievoerders in krachtige bewoordingen. Van der Plas wees er na afloop op dat het optreden werd gehouden als toeristische attractie en niet om de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika te verdedigen. "Wij van de WV zijn persoonlijk juist tegen die politiek. Wij willen de Zuidafrikanen laten zien dat in ons land blank en zwart vredig naast elkaar kunnen leven", zo luidde zijn motivering. De botsing tussen VVV-voorzitter Van der Plas (r.) en de actievoerder van het Breed Komitee Katwijk: trekken, duwen en stoten, het orkest speelt intussen onverstoorbaar verder. (Van c correspondente) LONDEN (GPD) - De Britse regering overweegt snelle maatregelen te nemen nm het werk van de politie en de gerechtshoven, die de rellende jongeren moeten be rechten, gemakkelijker te maken. Gerechtshoven zal gevraagd worden om diefstallen en andere minder serieuze overtredingen op de wachtlijst te zetten en voorrang te geven aan de behandeling van deel nemers aan de rellen, die sommige Britse steden al tien dagen teisteren. Een partijtje voetbal met de plaatselijke jeugd is bij uitstek geschikt om de gedachten van het immer waakza me politiekorps even van het grimmige straatgeweld af te leiden, zoals blijkt uit dit vanmorgen in de Londense wijk Bow geschoten plaatje. Het hevigst waren de rellen dit weekeinde in Londen, maar ook in Liverpool, Birmingham en Leicester braken ongeregeldhe den uit. Premier Thatcher, die in de nacht van zaterdag op zondag de poli tie in Brixton bezocht tijdens de rellen die daar uitbraken, wil door snelle actie het publiek la ten zien dat ze niet hulpeloos toe kijkt, maar links en rechts rege lingen treft om de onlusten de kop in te drukken, of ze minstens te beperken. De premier zou ook overwegen om voor de herrie schoppers de jury's af te schaffen die in Engeland beslissen of een verdachte schuldig of onschul dig is. Deze maatregel druist in tegen de wensen van de "dui- van" in Thatchers kabinet en die van de oppositie. Premier That- BELFAST (UPI/AFP) - In de Ma- ze-gevangenis in Belfast in van morgen weer een hongerstaker overleden. De 27-jarige Martin Hurson is de zesde IRA-gevange- ne die tot de dood toe heeft ge vast. Zodra de dood van Hurson bekend werd stroomden de straten van Belfast vol. Men begon te roffe len met deksels van vuilnisvaten, het gebruikelijke middel om de dood van een gevangene van de Maze aan te kondigen. Tientallen vrouwen in de wijken Ardoyne en Falls Road begonnen te bid den en te huilen. Jongeren die op straat waren gooiden stenen en Veel bewolking Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 13 graden. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige westelijke De kans op regen wordt de komende dagen groter en de temperatuur zal en kele graden lager komen te liggen, t flessen naar wagens van de poli tie en het Britse leger. Op de legerbasis Ballymurphy in west-Belfast werden enkele schoten afgevuurd, maar er vie len geen slachtoffers. De politie heeft vanmorgen het katholieke west-Belfast afgegrendeld in ver band met de jaarlijkse Oranje marsen die de protestanten hou den ter herdenking van de slag aan de Boyne. Daarbij brachten de protestanten in 1692 een be langrijke Slag toe aan de katho lieken. In de Noordbelfastse wijk Ardoyne verzamelden zich honderden ka tholieken. Veel deelnemers aan de oranjemars hebben daardoor niet het stadscentrum, waar de mars van start is gegaan, kunnen bereiken. In de wijk Anderson- town gooiden mensen benzine bommen naar de politie. In het centrum van Belfast ontdek ten Britse ordetroepen zaterdag een een illegale fabriek, waar bommen werden gemaakt. Ze troffen honderden kilo's ontplof baar materiaal aan. Drie verdach ten zijn aangehouden. De 'bom- menfabriek' lag pal naast het ge bouw, waar de slag aan de Boyne vandaag is herdacht. De overleden hongerstaker Hur son zat een gevangenisstraf uit wegens poging tot moord. Hij be gon met zijn hongerstaking op 29 mei als vervanger van Brendan Mc Laughlin. Deze had zijn actie, na ruim twee weken, moeten op geven omdat hij last had van bloedzweren. In de Maze-gevangenis zitten nu nog zeven IRA-leden een hon gerstaking uit, die ze pas willen beëindigen als de Britse rege ring hun een politieke status ver leent. Van hen weigeren Kieran Doherty en Kevin Lynch al ruim vijftig dagen voedsel tot zich te Service LEIDEN In anderhalf uur tijd is er gisterochtend voor gezorgd dat een Leidse fami lie, klaar voor de afreis naar Tunesië, aan het benodigde paspoort kwam. Op het laatste moment kwamen de vakan tiegangers er achter dat zij een paspoort nodig hadden: op het reisbureau was hun verleid dat een toeristenkaart voldoende zou zijn. De gea larmeerde politie haalde in allerijl een ambtenares op van het Leidse gemeentehuis die in korte tijd alsnog een paspoort klaarmaakte. Lichaam Italiaans jongetje geborgen ROME (ANP) Na een maand is in de buurt van Frascati bij Rome het lichaam geborgen van de 6- jarige Alfredo Rampi uit een bij na 80 meter diepe put. Mijnwerkers houden het ijsblok met het lichaam in een 16 meter lange mijnschacht die zij met veel moeite tussen een nieuw ge graven put en de oude aangelegd hebben. Alfredo viel op 10 juni m de put. Reddingspogingen die door de hele wereld met spanning wer den gevolgd, liepen op niets uit. cher zal niettemin proberen de nieuwe wetgeving er zo snel en efficiënt mogelijk door te druk ken. Thatcher is ook een voorstander van de herintroductie van de rellenwet. De oude rellenwet, die uit het begin van de 18de eeuw stamt, gaf de politie en de troe pen het recht iedereen te arreste ren die zich tijdens een rel niet verspreidde. De wet werd in 1967 uit het wetboek geschrapt, maar een deel van de conservatieve re gering zou ze graag, zij het in iets gewijzigde vorm, daarin terug willen zien. De minister van binnenlandse za ken, William Whitelaw, en velen met hem. zijn van mening dat veranderingen in de huidige wet geving niet noodzakelijk zijn. Volgens de minister van binnen landse zaken zal de politie beter in staat zijn de situatie op straat in de hand te houden, zodra ze haar tactiek van het verspreiden van groepen en de arrestatie van enkelen voordat er een winkel ruit is ingeslagen, geperfectio neerd heeft. Er heerst in de regering een even grote verdeeldheid over hoe de onderliggende oorzaken van de onlusten aan te pakken. De mi nister voor werkgelegenheid, Ja mes Prior, heeft uitgebreide plannen klaar liggen voor projec ten die schoolverlaters aan een tijdelijke baan of studie moeten helpen. De kosten van deze voor stellen zijn echter zo hoog. dat de premier vreest dat die haar hele economische strategie teniet zul len doen. Premier Thatcher reali seert zich dat Engeland van de Westeuropese landen bijna het minste doet aan banen en oplei dingen voor schoolverlaters, maar ze stelt nog steeds infiatie- bestnjding boven investeringen in werkgelegenheidsprojecten. Volgend jaar, zo wordt gevreesd, zal twee derde van de jongeren onder 18 jaar geen baan hebben. Een deel van de regering, onder wie de premier, is er ook van overtuigd dat afgezien van de eerste rellen die een spontaan ka rakter hadden, de rellen van de afgelopen dagen in hevigheid toenamen omdat de „televisie- jeugd" ze nabootsten. Over het algemeen waren radio en tv gis teren dan ook uitermate voor zichtig met de berichtgeving over de rellen en roerden zij het in sommige gevallen niet eens die af en toe t gen. tt-Europa doordrin- Droog, zonnig en warm vakantieweer komt voor in Spanje, midden- en zuid- Frankrijk, Italië en de Balkanlanden. Ook in de Sowjet-Unie is het warm. In de omgeving van de Witte Zee worden zelfs maximumtemperaturen van dicht bij de 30 graden waargenomen. 14 juli - Zon op 5.35, onder 21.54 uur. Maan op 19.37, onder 3.29 uur. Hoog water in Katwijk om 2.08 en 14.43 uur. Laag water om 10.13 en 22.49 uur. In Indonesië (Van onze correspondent) JAKARTA (GPD) - De Indonesische politie heeft op het allerlaatste moment Verhin derd dat vier baby's per vliegtuig naar Nederlandse adoptie-ouders zouden ver trekken. Op het vliegveld van Kemajoran werd een groep buitenlanders aangehouden die een aantal baby's van érn tot drie maanden bij zich had. De vier voor Nederlandse ou ders bestemde öaby's, twee jongens en twee meisjes, zouden morgen naar Neder land afreizen. Vermoed wordt dat de ba by's zijn ontvoerd en voor veel geld aan adoptie-ouders zijn verkocht. Italiaanse adoptie-ouders slaagden er wel in de politie te omzeilen en wisten met vijf baby's per vliegtuig Indonesië te ver laten. Alle baby's kwamen uil Soerabaja op Oost-Java. Handel in (ontvoerde) kinderen komt in In donesië geregeld voor. Vorige maand ar resteerde de politie een vroedvrouw die baby's ontvoerde en ze voor 2000 gulden ter adoptie aanbood aan buitenlanders. Een van die baby's was door een Rotter dams echtpaar geadopteerd. Twee jaar geleden werd er ook al een kind naar Nederland ontvoerd. Tot dusver zijn de Indonesische ouders cr niet in ge slaagd hun kind terug te krijgen. Bij deze affaire is Interpol ingeschakeld. Joop Zoetemelk terug bij besten PAGINA I Intellect in Polen voorziet een ramp PAGINA 6 Verkeersdrukte is nogal meegevallen Wereldrecord van Sebastian Coe PAGINA 11 De rellen in Engeland springen vooral in het °°9 door de schaal waarop ze ge beuren en door het feit dat er massaal wordt geplun derd. De grote aandacht voor de ongeregeldheden, met name op de Britse televisie, heeft er zeker toe geleid dat ook andere jonge ren zich in het stnjdgewoel zijn gaan begeven. Het besluit van de televisieleiding zelfcensuur toe te passen bij de verslaggeving is in dit verband meer dan zinvol, mits men niet denkt dat dit zelfs maar een deel van de oplossing bete kent. Het optreden van de Bhtse politie en de verantwoordelijke politici is terecht. Het geweld dat de op roerkraaiers toepassen is onaan vaardbaar. wat ook geldt voor vandalisme en plundering Daar op past geen ander antwoord dan dat wat nu wordt gegeven Dat wil met zeggen dat het ook helpt Maar de rechtstaat heeft geen andere middelen. De publieke opinie valt massaal over premier Margaret Thatcher heen Toch is dat te gemakkelijk De diepe achtergrond - de grote kloof tussen arm en njk - is niet ontstaan tijdens het bewind van de conservatieve Thatcher, die is er al vele tientallen jaren. Wel valt Margaret Thatcher te ver wijten dat zij de kloof heeft ver wijd omdat zij uitsluitend aan dacht heeft voor de strijd tegen de geldontwaarding in een po ging het economisch doodzieke Engeland weer te genezen en vrijwel niets doet om de werk loosheid te verminderen. Het ge volg is dat bijvoorbeeld de helft van de gekleurde jongeren in Li verpool zonder werk zit. Het is daarom ook een bewijs van wereldvreemdheid dat premier Thatcher de oorzaak alleen zoekt bij de volgens haar ongeremde zucht naar vandalisme, die zou overheersen bij de Britse jeugd. Woordvoerders van de socialisti sche oppositie hebben dan ook terecht kritiek geoefend op me vrouw Thatcher en gepleit voor meer voorzieningen in de verpau perde wijken van Londen, Liver pool en Birmingham. In politiek opzicht komt Margaret Thatcher steeds benauwder te zitten. Want het is niet alleen de oppositie die grote kritiek heeft, ook in haar eigen partij groeit de aanhang van vooraanstaande conservatieven die tegen haar straffe monetaire politiek zijn. Nog onlangs laaiden de discus sies binnen de conservatieve partij hoog op toen mevrouw Thatcher een plan voor meer ba nen voor jongeren als te duur van de hand wees In dit verband is het te hopen dat de rellen althans nog een positief gevolg zullen hebben. De conser vatieve premier zal iets moeten doen aan de oorzaken van de on geregeldheden Men kan daar overigens op korte termijn niet te veel van verwachten, daarvoor zijn de problemen te complex en te diepgeworteld in de Britse sa menleving. Voorlopig is het zaak de gemoede ren weer enigszins tot bedaren te brengen Een aardige opdracht voor mevrouw Thatcher, die tij dens haar verkiezingstoernee op twee zaken de grootste nadruk legde rust en orde in de Bntse samenleving en aandacht voor de toekomst van de jongeren DAGBLAD ir Wilt u mij nu r.téér nc .'ren bis >onnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe tonder post tegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1