Shag is schadelijker dan de fabriekssigaret De gokkast gaat straks uitbetalen De schaduwzijde van het zonnen Zelfrollers ontzien alleen portemonnee Nieuwe wet in de maak Bruin worden is eigenlijk de huid beschadigen MAANDAG 13 JULI 1981 Wie zijn sigaretten zelf rolt, ontziet alleen zijn portemonnee. Want het gehalte aan schadelijke stof fen in sigaretten van eigen fabri kaat - zelfs met filter - is veel ho ger dan in lichte en normale fil tersigaretten van de fabriek. Dat concludeert de Duitse organisa tie Warentest na een onderzoek van 22 merken shag, waarvan er tien ook in ons land worden ver kocht. Uit het onderzoek van Warentest is gebleken dat iemand met een zelfgerolde sigaret meer schade lijke stoffen inhaleert dan met een filtersigaret van de fabriek. de inhoud hebben. Vaste nor men voor de schadelijkheid van de shag kan Warentest daarom niet geven. Bij het onderzoek werden geoefende proefperso nen ingeschakeld die van elk merk shag ongeveer 1000 sigaret ten maakten. Koolmonoxyde In de discussie over de schadelijk heid van het roken gaat het niet alleen om nicotine en teer. Siga- retterook bevat daarnaast vele andere stoffen die schadelijk kunnen zijn. Sommige zijn door de deskundigen opgespoord. Als voorbeeld noemt Warentest het kleur- en reukloze koolmonoxy de gas, dat 6 procent van de rook uitmaakt. Koolmonoxydegas kan schadelijk zijn, omdat het de rode bloedlichaampjes blokkeert en daardoor de zuurstoftoevoer vermindert. De kwestie van koolmonoxyde laat Ind6X volgens Warentest zien dat filters niet de zaligmakende oplossing zijn. Filters laten de meeste gas sen ongehinderd door. Ze kun nen het koolmonoxyde-gasge- halte in de rook zelfs vergroten. Een filter verhoogt namelijk de trek-weerstand in de sigaret en remt daardoor de zuurstoftoe voer. Dat leidt automatisch tot een verhoging van het koolmo- noxydegehalte. De sigarettenfa- brikanten hebben dit probleem naar de mening van Warentest nagenoeg opgelost door middel van ventilatie. Stikstofmonoxyde wordt ervan verdacht longkanker en bronchi tis te veroorzaken. Stikstof is op zich onschadelijk, maar in ver binding met zuurstof wordt het, wat Warentest noemt, een agres sief prikkelgas, dat werkt op de slijmvliezen en de ademwegen. Het teergehalte in de zelfgerolde si garet lag tussen de 15,5 tot 22,6 mg tegen 6 tot 14 in de fabriekssi- garetten, het nicotinegehalte tus sen 0,8 tot 22,27 mg (fabriek: 0,37 tot 0,93) en het koolmonoxydege- halte 15,7 tot 22,3 mg (fabriek: 6,0 tot 15). Alleen het gehalte aan stikstofmo noxyde is vrijwel gelijk aan dat van de fabriekssigaret. De per centages worden wel onder enig voorbehoud gegeven. De zelfrol lers bepalen bijvoorbeeld zelf de dikte van hun sigaret, terwijl fa- briekssigaretten allemaal dezelf Merk A B C D E F Javaanse Jongens 1013 19,5 1,32 21,2 0,206 83,8 Winner 980 16,5 0,80 19,6 0,174 66,6 Batavia 893 18,4 1,31 20,1 0,355 88,7 Bison halfzware 987 21,4 1,76 22,3 0,258 97,4 Drum halfzware 1014 20 9 1 61 20,6 0,186 88,3 Dregon halfzware 876 21.1 1,61 21,3 0,279 94,4 Samson halfzware 982 22,4 2,15 21,9 0,174 100,1 Van Nelle halfzw. 969 20,4 2,27 21,0 0.295 105,0 Gauloises Caporal 871 19,5 1,33 20,9 0,294 88,1 Jav. Jongens sterk 892 22,6 1,95 21,2 0,179 96,4 Betekenis van de letters: A Gewicht sigaret n mg B - Teer in mg.; C - Nicotine in mg.; D Koolmonoxyde n mg. E - Stikstof- monoxyde; F - Schade-index. Nicotine- en teergehalte worden op de pakjes sigaretten vermeld. De shagproducenten zijn volgens de Duitse organisatie eveneens be zig met het opzetten van infor- matieregels. Warentest vindt dat dan zoveel mogelijk schadelijke stoffen op de shag-verpakking moeten worden genoemd. Men heeft een index samengesteld van schadelijke stoffen in de on derzochte merken. Uitgangspunt was het getal 100, als de hoogste schadelijke stoffen waarde (ge bruikt voor het onderzoek van fabriekssigaretten met filter). De lichte shag komt er nog het gunstigste af. Het Nederlandse merk Winner was het minst ge vaarlijk met een indexcijfer van 66,6. Daarna volgden Silver Tip (72,1) en Senoussi (72,5). De lei ders in het gevarenklassement zijn twee halfzware types, beide Nederlandse. Van Nelle zit wel erg diep in de gevarenzone met 105,0. Samson scoort 100.1. Er zijn shags bij met relatief weinig teer en nicotine, met veel teer en nicotine (Samson halfzware) en met veel teer en weinig nicotine. Vaak gaan hoge koolmonoxyde en hoge teerwaarden samen, maar niet altijd. Warentest voegt er nog de alom bekende waar heid aan toe dat niet uitsluitend de hoeveelheid schadelijke stof fen in een sigaret bepalend is voor de gevaren, waaraan de ro ker bloot staat, factoren zijn ook: hoe diep men inhaleert, hoeveel sigaretten men per dag rookt en het moment van de dag waarop men met roken begint en de duur van het roken. Spelen op gokkasten in café's, cafetaria's en sportkantines wordt binnenkort bij de wet ge regeld, maar dat betekent niet dat deze wijze van gokken aan banden wordt gelegd. „Voor het publiek zal er niet veel verande ren. Het belangrijkste verschil zal zijn, dat de kasten straks de prijzen rechtstreeks uitbetalen, zodat je niet meer stiekem naar de kastelein hoeft te gaan om je prijsje in ontvangst te nemen", zegt de heer H. van Dessel uit het Limburgse Meijl. landelijk voor zitter van de Vereniging Auto matenhandel Nederland (VAN). Tienduizenden Nederlanders zijn verslaafd aan de gokkast. De nieuwe wet, die het uitbetalen van prijzen gaat legaliseren, zal er niet toe leiden dat het aantal verslaafden vermindert. „Je kunt verslaving onmogelijk uit bannen", zegt de heer Van Des sel. „Als je het spelen op gokkas ten gaat verbieden, wordt het clandestien gedaan en dan kan het in de criminele sfeer terecht komen. Dan wordt er in achter kamertjes gespeeld op kasten die oncontroleerbaar zijn". Op 17 november 1980 hebben de staatssecretarissen van economi sche zaken en justitie een wets ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Een bijzondere ka mercommissie houdt zich er sindsdien mee bezig en heeft in middels een aantal wijzigingen voorgesteld, waarover de staats secretarissen zich in een memo rie van antwoord moeten uit spreken. Zo heeft de commissie onder meer gevraagd straks ook gokkasten bij de „droge horeca' (cafetaria's etc. die geen drank vergunning hebben) toe te staan Daardoor tracht men te voorko men dat mensen speciaal naar café's moeten gaan om te kun nen gokken. Instemming De Vereniging Automatenhandel Nederland heeft de suggestie van de kamercommissie met in stemming begroet. Immers, de VAN-leden zouden een groot stuk inkomen gaan missen als er straks niet meer in cafetaria's kan worden gegokt. De kamer commissie wil ook. dat de gok kasten vóór plaatsing worden ge keurd door het IJkwezen. Ook daarmee stemt de VAN in, om dat het geknoei met het uitbeta lingspercentage van de kasten door die ijking voorkomen zou kunnen worden. De kamercommissie voelt er veel voor dat de gokkasten zo worden afgesteld, dat er per uur niet meer dan ongeveer een bruto uurloon van een modale werkne mer kan worden verloren, terwijl het uitkeringspercentage ten minste 70 zou moeten zijn. Hier schuilt een addertje onder het gras. Want dat maximale verlies per uur van straks Z zo'n 35 tot 40 gulden - is een gemiddeld ver lies. De dagelijkse praktijk in café's en cafetaria's is, dat iemand die pech heeft wel honderd gulden per uur kan verliezen bij een kast waarvan het uitkeringspercenta ge meer dan 70 bedraagt. Een verslaafde speler kan zelfs vele honderden guldens achter elkaar in zo'n kast werpen zonder zelfs maar quitte te spelen. Een ande re speler die direct daarna slechts een gulden in dezelfde kast gooit kan, als hij wl geluk heeft, een groot bedrag winnen. Maar het is nooit te zeggen wan neer de kast gaat „geven". Ook niet bij de nieuwe kasten. Zodat verslaving en grote verliezen ook bij de nieuwe wet blijven be staan. Door Henk Kuipers schatting zo'n twee miljard, gulden Twee miljard Naar schatting zijn er in Nederland 30.000 gokkasten waarvoor een vergunning is afgegeven. Er is wel eens becijferd, dat er per jaar twee miljard gulden in die kas ten verdwijnt, waarvan dan een onbekend percentage als „winst" terugkomt. Per kast be tekent dat dus een inworp van zo'n 6000 gulden per jaar gemid deld, want er zijn kasten waarin per week hetzelfde bedrag ver dwijnt, maar er zijn ook gokauto maten waarop weinig wordt ge speeld. Het zal dus niemand ver bazen, dat de overheid in het gokkastenwezen graag een beetje orde op zaken wil stellen. Dat de automatenhandel omvang rijk is blijkt ook uit de investe ring van 200 miljoen gulden, die volgens VAN-voorzitter Van Dessel nodig zal zijn om bij in voering van de wet de bestaande kasten te vervangen door nieu we, rechtstreeks uitbetalende au tomaten. De heer Van Dessel zegt dat 90 tot 95 procent van de huidige kasten niet kan worden aangepast aan de nieuwe richtlij nen. „Dat wordt straks een ge weldig stuk kapitaalvernietiging. Een klein deel van de huidige kasten kan aan het buitenland worden verkocht, het overgrote deel zal moeten worden vernie tigd. Gelukkig geldt er straks, als wet er is, een over gangsregeling waarbij de oude kasten nog anderhalf jaar mogen blijven staan. Wij zouden veel lie ver zien. dat die overgangstijd drie jaar gaat duren", zegt de heer Van Dessel. Vrije handel De handel in gokkasten in Neder land is vrij, ook al probeert de Vereniging Automatenhandel Nederland de zaak te coördine ren. „Iedereen die automaten wil kopen en plaatsen, mag dat. Al leen de caféhouder heeft een ver gunning nodig. Als de nieuwe wet er door komt, wordt die vrije handel aan banden gelegd. Dan heeft de handel een exploitatie vergunning nodig, die wordt in getrokken als er met geijkte au tomaten is geknoeid. De hande laren zullen daar straks wel voor oppassen, want als iemand zijn exploitatievergunning kwijt is ligt de concurrent al op de loer om de caféhouder van nieuwe kasten te voorzien. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken zal het nog wel een jaar duren voordat de nieuwe wet er is. De heer Van Dessel houdt het op zo'n ander half tot twee jaar. Dat betekent dus, dat de eerste rechtstreekse uitbetalende gokkasten tegen het jaar 1983 hun intrede zullen doen. Door Hein Dik Urenlang wentelen in de zon heeft schadelijke kanten U hoeft uw vakantieple- zier er niet door te la ten vergallen. Er is geen reden om somber op uw hotelkamer of in uw tent te blijven. Zó gevaarlijk is de zon nou ook weer niet. Maar gezond? Iedere dokter zal het tegen spreken. Urenlang wentelen onder „de ko peren ploert" heeft schadelijke kanten. „Mensen willen zo vlug moge lijk bruin worden", zegt F. A. Bol, voormalig huisarts en nu hoofdredacteur van Medisch Kontakt. „Dus wat doen ze? Ze gaan liggen sudderen met zo'n ingevette huid. Dat is be slist niet goed. Het ultravio lette licht van de zon verhoogt de kans op huidkanker. Onze huid is niet toegerust op zo'n grote dosis zonneschijn. Let wel: de mensen komen echt niet met huidkanker terug van vakantie. Zo werkt het niet. Het is een proces van ja ren. Vergelijk het maar met roken. Je doet er lange tijd over voor je longen worden aangetast. Zonnebanken „Het verband tussen te veel zon en huidkartker is al lang be kend. Je ziet bijvoorbeeld meer huidkankers als je dich ter bij de evenaar komt. Het zonlicht wordt daar minder gefiltreerd. Zo sta je meer bloot aan ultraviolette stra ling. Onze zonnecultuur leidt ook tot een toeneming van huidkankergevallen. Mensen halen een hoogtezon in huis. Er wordt reclame gemaakt voor een solarium of voor zon nebanken. Tijdens hun vakantie willen mensen in drie weken tijd maximaal bruin worden. Pas op lange termijn blijkt of er schade is aangericht". Dokter Bol beschouwt zichzelf niet als een deskundige. „Wat ik zeg over dit onderwerp weet iedere arts. In Koning Klant heb ik indertijd nogal gefulmineerd tegen die zon nebanken. Ik ben toen wat dieper in de literatuur gedo ken". De fabrikanten van solaria von den dat Bol het te zwart voor stelde en begonnen een te genoffensief. Glimlachend herinnert de arts zich deze woordenwisseling. „Ze stelden dat het gevaar voor al werd veroorzaakt door de korte ultraviolette golven. Hun apparaten zouden lange golven uitzenden. Inderdaad zijn de korte golven gevaarlij ker dan de lange. Maar dat be tekent niet dat die zonder risi co zijn. Ultraviolette straling heeft altijd een negatieve in vloed op de huid" Langzaam beginnen „Het ultraviolet vernietigt de DNA-moleculen in de huid. Gelukkig is er wel een herstel mechanisme. De huid heeft het vermogen zichzelf te repa reren. Je moet dat mechanis me wel de tijd geven. Daarom is het zo belangrijk om lang zaam te beginnen als je gaat zonnebaden. Naarmate de huid bruiner wordt, kan hij zich beter verdedigen. Een beetje overdreven kun je stel len: bruin is eigenlijk een huidbeschadiging". „Zonnebrandmiddelen hebben nauwelijks effect. De reclame die voor deze crèmes en zalfjes wordt gemaakt, zit op de grens van misleiding. In feite zou op elk flesje zonne brandolie moeten staan: „Te veel zon is schadelijk voor de huid". Er is wel een enkel zalf je dat inderdaad bescherming biedt. Het probleem daarvan is dat je er nauwelijks bruin van wordt. Al het ultraviolet wordt gefilterd". „Als je toch wilt zonnebaden, moetje voorzichtig beginnen. Mensen die met vakantie gaan, raad ik aan om de eerste dag helemaal niet in de zon te liggen. Het beste kun je ge woon wat rondlopen, de boel verkennen. De tweede dag kan je een kwartiertje zonnen, aan beide kanten. Zo krijgt de huid gelegenheid om zich aan te passen. Er zijn natuurlijk ook individuele verschillen. Blonde en roodharige men sen met een lichte huid lopen meer risico dan donkere ty pes". Vitamine D „Het verhaal dat zonlicht ge zond is. stamt uit het begin van deze eeuw. Je zag toen nogal wat mensen met een vi- tamine-D-tekort, met als ge volg Engelse ziekte. In die tijd werkten kinderen zo'n 15 uur per dag in de fabriek. Ze gin gen bij donker weg en kwa men bij donker weer thuis. Bovendien was de voeding veel te eenzijdig Tegenwoordig loop je eerder de kans op een teveel eenzijdig, vitamine D dan op een tekort. In margarines en zuigelingen voeding wordt de hoeveel heid vitamine D verminderd. Een teveel is namelijk ook niet goed. De kalkhuishou- ding in het lichaam kan er door in de war worden ge stuurd". „Mensen die medicijnen ge bruiken. moeten soms extra voorzichtig zijn met zonlicht. Er zijn nogal wat medicamen ten die de gevoeligheid verho gen. Antibiotica bijvoor beeld, maar ook medicijnen die worden gebruikt bij asth ma en rheuma. Iedereen die voortdurend medicijnen ge bruikt. raad ik aan eerst zijn arts te raadplegen voor hy gaat zonnebaden". .Huidkanker is in de meeste ge vallen goed te behandelen. Er zijn ook wel wat kwaadaardi ge soorten waar je niet veel tegen kunt beginnen. De kans datje die overleef, is gering. Meestal wordt huidkanker operatief behandeld in com binatie met bestraling. Litte kenvorming is moeilijk te voorkomen Na de behande ling zal elke huidarts je advi seren het zonlicht zoveel mo gelijk te mijden". Overgevoeligheid Overigens is huidkanker niet het enige risico van te veel blootstelling aan zonlicht. „Je ziet vaak overgevoeligheids reacties: jeukbulten. rode plekken. Bovendien verou dert de huid sneller by veel zonnebaden. Hij droogt uit en gaat rimpelen. Hy wordt ook gevoeliger voor infecties". „De moeilijkheid is dat mensen in onze tijd een rotsvast ver trouwen hebben in de genees kunde. Wat we door verkeerd gedrag kapot maken, kan de dokter wel repareren, is zo'n beetje de houding Men is daardoor onverschillig voor wat men zelf aanricht. Maar in feite kan de geneeskunde ver rekt weinig Menselijk gedrag is veel belangryker voor de gezondheidstoestand dan de stand van de wetenschap Voorkomen is beter dan weg nemen wat rot ia Daarom moet veel meer worden ge daan aan gedragsbeïnvloe ding van jonge mensen" Wie per se toch zonnebrandolie wil gebruiken, moet volgens dokter Bol de voorkeur geven aan Vila Ignnul U DOYOD de i tie .unem.lellingen. „Of reclame voor die middelen verboden moet worden1 Ik ben niet zo erg voor verbie den. Maar je zou erby moeten zeggen wat de nadelen zy n' Mensen die bruin willen wor den kunnen volgens hem ook een crerhe gebruiken die de huid kleurt zonder dat er zon licht aan te pas komt A het goed gebruikt, krijg je een prachtige kleur. En het is ge zonder dan dagenlang in de zon liggen"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15