'Lucky' ook op Imola Zwemtop gaat af nummer een Rein van Gastel smaakmaker in St. Isidorushoeve Twee plakken voor AZC'er Jim Lassooy Zoet breekt been Geen limieten op NK Dode en gewonden bi j 24 unrs-race MAANDAG 13 JULI 1981 Pech blijft duo Van der Laan Hoogervorst achtervolgen ST ISIDORUSHOEVE - Rein van Gastel zou best wel eens de opvolger van nationaal zijspancrosskampioen Ton van Heugten kunnen worden. Niet alleen gaat de 29-jarige stuka door uit Eindhoven na vier van de zes wedstrijden aan de leiding, in de directe confrontatie hoeft de altijd breedlachende motorcoureur niet onder te doen voor de gereputeerde Amersfoorter. Dat bleek gisteren weer eens. Op het schitterende Kotterbos-circuit in St. Isidorushoeve - een van de weinige permanente crossbanen in Neder land - was Van Gastel de smaakma ker van de vierde, zeer boeiende kampioenscross. Tot genoegen van vele duizenden toeschouwers dwong de FML-rijder de alom erkende, sterkste zijspancrosser van ons land tweemaal tot het uiterste. Goed, in de eerste manche toonde As tenaar Jan Bakens zich na een ijzer- sterke start zo onaantastbaar, dat hij de concurrentie gedurende de voor geschreven dertig minuten koers eenvoudig voor kon blijven. Aan de manche-zege kon Van Gastel dan ook niet komen, maar in een verbe ten strijd met August Muller en voor al Ton van Heugten om de tweede- plaats had de Eindhovenaar erg veel trek. Halverwege de eerste omloop moest hij nog genoegen nemen met een vierde positie. Zijn slopende aan val op de voor hem rondcirkelende Van Heugten en Muller liet toen niet lang meer op zich wachten Muller sneuvelde onder het geweld van de man met de linkse bak. En ook Van Heugten dreigde te bezwijken toen Van Gastel en zijn bakkenist Enk Hurkmans twee ronden voor het ein de op een lang recht stuk van het cir cuit aanzetten voor een beslissende inhaalmanoeuvre. Hij kwam langs Van Heugten, op wie hij zich bij het ingaan van de bocht echter toch nog verkeek. Gevolg: de twee rijders kwamen met elkaar in botsing. Van Gastel maakte een fikse tuimeling. Muller passeerde de kemphanen als lachende derde en alle moeite was vergeefs geweest. Immers. Muller reed voor Van Heugten naar de twee de eindplaats en Van Gastel boekte zoveel kostbare seconden verlies, dat de opmerkelijk rijdende Jan van Heugten zijn come back in de zij- spantop met een vierde plek kon be kronen. Van Gastel passeerde de finish als vijf de, beseffend dat zijn "alles-of-niels" poging dan wel stof tot praten had gegeven, maar hem ook de nodige punten had gekost. "Ik dacht dat ik Ton voorbij was. Toen ik die bocht indook had ik me daar toch in ver gist. Ton reed tegen ons aan en daar lagen we. Ik heb het overigens on middellijk uitgepraat met hem, want ruzie kunnen we niet hebben. De mensen dachten - als je ze tenminste hoorde praten - ook dat dat het geval was Maar ik kan "het met Ton juist ontzettend goed vinden. Het was mijn schuld". De botsing had wel degelijk gevolgen voor de tweede manche, waarin Ba kens opnieuw fel van leer trok met een kop-start. In de tweede ronde viel zijn machine echter stil nadat hij wat al te hard van een springschans was neergekomen. Bakens, die zeker nog volop meetelt in het kampioen schap, lag er dus vroegtijdig uit Dat betekende dat de hernieuwde con frontatie tussen Van Gastel en Van Heugten nu een eerste plaats als in zet had. De twee gingen verschrikke lijk hard tekeer. De rest van het deel nemersveld werd door het duelleren de koppel op grote achterstand ge zet, maar daar had niemand oog voor. Van Gastel: "Die botsing was voor mij wel degelijk een prikkel om in de tweede manche op sportieve manier revanche te nemen". En dat deed hij dan ook. Van Heugten moest veel, erg veel van zijn toch su persnelle machine vragen om het duel voluit aan te gaan Van Gastel blijkt met zijn nieuwe, door Cor den Biggelaar getunede motorblok zo rap te zijn, dat de leider in het WK-klas- sement slechts op foutjes mocht loe ren om de af en toe nog wel onbezon nen Eindhovenaar af te troeven. Om beurten namen zij de leiding, waar door het publiek in verrukking de slotfase afwachtte. Het cindgebeurcn werd evenwel een anti-climax, want toen dat moment aanbrak bezweek de motor van Ton van Heugten. "Een defect aan de mo tor, maar ik weet nog niet precies wat. We stonden ineens stil". Evenals Jan Bakens in de eerste, reed Rein van Gastel in de tweede manche toen op zijn gemak de slotronden uit. Des alniettemin werd hij de grote win naar door van de top-drie de meeste WK-punten te vergaren Wil van der Laan uit Ter Aar en zijn bakkenist Kees Hoogervorst kwa men aan scoren nauwelijks toe. De H4-combinatie heeft dit jaar op nieuw met blessures en pech te kam pen en dat laatste was ook nu weer het geval. In de eerste manche zocht Van der Laan al na twee rondjes het rennerskwartier op omdat hg een ge broken swing-arm had De tweede manche verliep ogenschijnlijk veel beter - hg eindigde als vierde maar toen waren er problemen met de ver snellingsbak De Ter Aarder kgkt momenteel dan ook zeer somber. Uitslagen It* manche 1 Jan Bakens (Asten), 2 August Muller (Holten). 3 Ton van Heugten (Amersfoort). 4 Jan van Heugten (Amers foort). 5 Rein van Gastel (Eindhovenl 2e Manche 1 K- m NB GttMdL 2 Jan van Heugten. 3 August Muller. 4 Wil van der Laan (Ter Aar). 5 Henk Knuiman (Wg- Stand aan kop 1 Rem van Gastel 216 pnt 2. Jan Bakens 190 pnt., 3 August Muller 142 pnt, 4. Ton van Heugten 140 pril W1M VAN WANROOY AMERSFOORT Jimmy Lassooy van de Alphense zwemvereniging AZC/Microlife heeft zaterdag twee gou den medailles veroverd tijdens de nationale zwemkam- pioenschappen. In Amersfoort legde de Roelofarendsve- ner de 100 meter schoolslag voor jongens '68 af in de winnende tijd van 1.16.6. Hij verbeterde daarmee zijn persoonlijke record met precies een seconde. Op de 200 meter wisselslag kwam Lassooy eveneens tot een nieu we beste tijd. Met 1.27.2 greep de AZC'er ook op dat nummer goud. De totale buit van de ta lentvolle zwemmer kwam dit eerste weekeinde - volgende week worden de kampioen schappen voortgezet - op vijf me dailles. Brons was er voor hem op de volgende nummers: 1500 meter vrije slag in 18.15.4, 100 meter schoolslag in 1.10.0 en 400 meter vrije slag in 4.34.9. Vooral die laatste prestatie mocht er zijn omdat hij nog eens zeven secon den van zijn beste tijd afknabbel de. Tamara Mattheeuwsen zwom zeer verrassend naar een zilveren me daille op de 400 meter vrije slag voor meisjes '71. De tienjarige AZC-zwemster ging met een tijd van 5.40.6 de finale in en kwam daar met een opmerkelijke tijd van 5.27.2 als tweede uit. Andere prestaties AZC'ers: 1500 meter vrij jongens '68: 5. Sander Verheul 18.38.3; 200 meter wis selslag jongens '68: 9. Sander Verheul 1.36.3; 200 meter rugslag meisjes '65: 9. Yvonne Zwaan 1.40.0; 1500 meter vrije slag jon gens '66: 9. Robbert Verheul 18.28.9; 400 meter vrije slag jon gens '68: 6. Sander Verheul 4.41.8; 800 meter vrije slag jon gens '69: 5. Ronnie Brouwer 10.00.5. Voormalig AZC'er Eric Rieken - momenteel uitkomend voor HPC in Heemstede - greep een gouden medaille op de 1500 me ter jongens '66. Zijn tijd: 17.06.1. De Alphenaar greep op de 400 meter vrije slag een zilveren me daille in 4.14.8 en werd derde op de 200 meter wisselslag in 2.20.7 BZPC Peter Sterk van het Bodegraafse BZPC werd eerste op de 100 me ter schoolslag jongens '67. Hij realiseerde een tijd van 1.15.6. Zijn clubgenoot Edwin van Hou ten won zilver op de 100 meter rugslag jongens '65 in 1.03.0. Blokpoel Katwijk 1.16.84; 100 meter schoolslag meisjes 1970: Mireille Correljé Zijl/LGB 1.32.2; 100 meter schoolslag jongens 1966: Reinier Haasnoot Zijl/LGB 1.16.08; 100 meter schoolslag jon gens 1965: Hans Lalau Zijl/LGB 1.14.79; 200 meter wisselslag jon gens 1968: René Correljé Zijl LGB 2.33.9: 200 meter wisselslag jongens 1966: Reinier Haasnoot Zijl/LGB 2.27.4; 200 meter schoolslag dames Ellen Hoogen- boom LZ'86 2.56.1; 100 meter vlinderslag jongens 1968: René Correljé Zijl/LGB 1.10.51; 100 meter rugslag jongens 1965: Wil- co van der Zeeuw LZ'86 1.07.75. Zijl/LGB De Leidse zwemverenigingen heb ben drie ereplaatsen behaald. De estafetteploeg van dc Zijl/LGB behaalde op de 4 maal 100 meter vrije slag jongens onder de 16 jaar een uitstekende tweede plaats in 3.57.26. René Correljé (Zijl/LGB) werd op de 100 meter schoolslag jongens '68 derde. Zijn tijd was 1.19.28 Sylvia Bak ker van LZ'86 werd eveneens derde. Zij leverde deze prestatie op de 200 meter rugslag voor meisjes uit 1968. Haar tijd was 2.42.92. Andere uitslagen waren: 100 meter vlinderslag meisjes on der 10 jaar Ingrid van Veen (Zijl/ LGB) 1.31.48; 100 meter vrije slag jongens onder 10 jaar: Marco AMERSFOORT (GPD) - In een broeikas, waar zelfs de meest subtropische plant een onna tuurlijke dood zou zijn gestor ven, is de Nederlandse zwemtop volledig kopje onder gegaan. Met het schaamrood op de kaken moest de zwemcommissie van de KNZB na dit eerste weekein de constateren dat geen enkele topper in het Amersfoortse Sportfondsenbad voldeed aan de individuele limieten voor de Eu ropese titelstrijd in het Joegosla vische Split. Oók Leidenaar Ed ward Maasdijk, kampioen op de 100 "meter vlinderslag, niet En op basis van de gemaakte tijden zou je kunnen uitgaan van de conclusie, dat de zwemploeg be gin september in Joegoslavi maar een uiterst geringe bezet ting krijgt. Een conclusie die echter geweld wordt aangedaan door de uiterst soepele selectie die de zwembond de laatste jaren hanteert. Limiettijden kunnen gemakkelijk worden omgezet in richttijden en daarnaast heeft men nog altijd de goocheltruc met de estafettes. Van zo'n 15 kandidaten is i ZEILEN - De Westduitser Wolf gang Gerz is voor de kust van Groemitz wereldkampioen zei len in de Finnjollenklasse gewor den. In de zesde en laatste race eindigde Gerz als tweede achter de Deense Europese kampioen Lasse Hjortnaess. België )e zes winnende getallen in de Belgi sche lotto van dit weekeinde zijn: 1 - 21 - 23 24 - 26 31. Het bijkomen- DEN HAAG - De resultaten van de lot to's van Nederland. West-Duitsland en Belgie en van het super-trio zgn: Lotto De winnende getallen zijn- 12 - 19 - 24 - 26 - 28 - 34. Reservegetallen 31 er 39. Eerste prijs: 452.581.- Tweede prijs: 129 309.-. Derde prijs 193.963.—. Vierde en vijfde prijs J 258 618,-. West-Duitsland De trekking van de Westduitse lotto: 4 - 7 - 9 - 34 - 40 - 44 Het reservegetal is 45. Winnend in "Spiel 77" is: 5 6 3 2 8 7 2. Supertrio Gisteren gelopen in de Duinrell-prijs op Duindigt: 1 nr 5. Fangoline (E. Bloem). 2. nr. 7. Steel Maiden (Ier) (M Rilcy). 3 nr 3 King's Eagl.-(T Caini) Niet gestart: nr 1. Amend, rir 6. Char lie Brown en nr 12. Sir of England De inleg was 474 759.- gulden. De uitkering is 149,50. de kledingmaat al genomen en de verwachting is dan ook dat met n weekeinde voor de boeg de hoge hoed toch wel weer een fikse delegatie zal opleveren. „Als ik het allemaal zo bekijk, word ik er redelijk ziek van", was het niets aan twijfel overlatende commentaar van bondscoordina- tor Bert Sitters. Een parttimes die naast zijn werk als gymnas tiekleraar moet zien het zwem men in goede banen te leiden. En als het slecht gaat komt er ook kritiek los van de trainers, die niet in staat blijken hun pupillen op de juiste momenten in top vorm te hebben. Zo vielen er klachten te beluisteren over de te geringe aandacht van de bewus te bondsofficials voor de clubs, het te geringe contact met de trainers en het gebrek aan water waardoor trainingen niet opti maal kunnen zijn. Excuses Het zijn excuses die misschien wel een kern van waarheid inhou den, maar die niet bepalend zijn voor de vorm waarin een pupil verkeert. ,,Mcn is", zo meent Sit ters, „in Nederland niet bereid internationaal te denken. Een se lectie voor de Europese kam pioenschappen staat in dc voor bereiding niet primair. Er wordt onvoldoende naar gewerkt. Het ligt echt niet aan de limieten, die zijn wel reel. Het ligt eerder aan de mentaliteit, aan de voorberei ding van de pupillen. Het is een clubgebeuren en daar heb ik als bondscoordinator geen invloed op". En fouten werden er gemaakt. Zo als bijvoorbeeld door trainer Honk Veldman van het Bossche Solar, die zijn pupil Annemarie Verstappen op maar liefst elf nummers had ingeschreven Veldman, een beroepsmilitair, die zich veel met turnen heeft be ziggehouden en de laatste jaren met enig succes in de zwemwe- rcld opereert, maakte in zijn on kunde de fout niet tot een keuze te komen, waardoor het talentrij ke meisje soms tweemaal op een avond binnen een tijdsbestek van tien minuten twee of meer moest zwemmen. En dan kun je toptijden wel verge ten. En dat gebeurde dan ook bij Annemarie Verstappen. Op de 100 meter vlinderslag werd zij tweede in 1.03,80. op de 200 meter rug vierde in 2.27,5, op de 200 meter wisselslag eerste in 2.22,17 en op de 200 meter vrije slag tweede in 2.03,77. Best aardi ge tijden, maar er zat geen enkele limiet bij. terwijl dit Brabantse meisje toch als een vrijwel zeke re kandidate op de lijst van Sit ters stond vermeld. Die positie namen ook Jolanda de Rover en Monique Bosga in, maar beiden faalden op de 200 meter rugslag. Althans wat de li miet betreft, want de medailles, verbonden aan de klasseringen, grepen ze wel, maar dat mag voor de meisjes, die een dergelijk niveau hebben bereikt, geen doel zijn. Mist Er ging nog een kandidate voor Split in dit eerste weekeinde dc mist in: Connie van Bentum. Zij bleef op de 200 meter vrije slag met 2.03,63 slechts 0,13 seconde boven de limiet die de zwem bond had gesteld. ,,De derde 50 meter was te traag", concludeer de trainster Rian Smit na afloop koel en daarmee had ze gelijk. Maar waarom wachtte het Barne- veldse talent zo lang met. haar eindsprint en ging zij niet eerder op jacht naar de snel vertrokken Annemarie Verstappen? Gebrek aan lef misschien9 Niet over tuigd zijn van je eigen mogelijk heden? Datzelfde geldt ook voor vlinder slagzwemster Wilma van Velsen. die zaterdag op dc 100 meter de reeks limieten had kunnen door breken. Maar in plaats van de ge vraagde 1.03.0 kwam zg tot 1.03,38, ook maar een paar tien den van een seconde verschil, maar toch falend voor haar exa- Heren Bij de heren was het dan misschien iets beter, maar ook het sterke geslacht moest afhaken in de ra ce naar Joegoslavi. Zelfs Fred Eefting, die bij de selectie voor Moskou vorig jaar de ban door brak, bleef steken in zijn goede bedoelingen. Op dc 200 meter wissel zwom hij met 2.10.10 nog een Nederlands record, maar met die tijd bleef hij 2 seconden boven de limiet en ook op zijn favoriete rugslag. die hij als eer ste doel voor plaatsing had uitge kozen, haalde hij met 58,74 de cis niet. In de marge werden er nog wat as piranten-records verbeterd, met name door de jeugdige Hans Kroes, die zijn verbetering van de 800 meter-tijd op vrijdag avond (8.35.03) in het weekeinde ook nog de 200 wissel (2.12.08) en de 400 meter vrije slag (4 05.63) scherper stelde. Ook op de rug slag gaat het bij de jeugd niet slecht. Nadat Edsard Schlinge- mann de 100 meter in de serie in 1.00,89 had afgelegd, deed Petro Stalman uit Emmen daar nog een schepje bovenop door 1.00,27 te noteren. In de finale deed hij daar nog 0,16 vanaf, zo dat het aspiranten-record op die afstand op 1.00,11 werd gebracht. Het waren slechts kruimels in een oogst, die als geheel als mislukt mag worden beschouwd. Het Nederlandse zwemmen dl in een diep dal, dat is de enige conclu sie die de realieit op de juiste wij ze schetst. IMOLA (ANP) - Marco Lucchinel- li kan na het winnen van de Gro te Prijs van San Marino aange merkt worden als de grootste kanshebber op het wereldkam pioenschap (Assen. Francor- champs en Imola) wist de Ita liaanse fabriekscoureur de maxi male score van 45 punten te ha len. Dat heeft hem in de gunstig ste positie van het WK-klasse- ment gebracht. Luchinelli heeft een flinke kloof geslagen met zijn Amerikaanse achtervolgers Mamola en Roberts. Waar Luchinelli de laatste drie GP's sterk optrad, lieten Mamola en Roberts steken vallen. Mamo la, evenals Lucchinelli fabrieks- rijder voor Suzuki, mag zich al kansloos achten voor de we reldtitel aangezien de Japanse stalbazen ongetwijfeld orders zullen uitvaardigen waarbij alle bescherming aan Lucchinelli ge geven dient te worden. Roberts, de regerend wereldkam pioen. reed van dc laatste drie ra ces er twee niet uit. In Imola ver scheen hij niet aan de start- streep. Darmstoornissen vanwe ge een lichte voedselvergiftiging hadden een flinke aanslag ge daan op zijn lichamelijke condi tie. De circuitartsen in Imola achtten het niet verantwoord de Amerikaan voor een zware race op weg te sturen. Roberts' protesten tegen die hesliaaing werd niet ontvankelijk ver klaard. Daarmee was Lucchinelli al voor de race zijn voornaamste concurrent. Roberts is kopman van Yamaha, kwijt. Barry Sheen, oud-wereldkam- pioen en teamgenoot van Ro berts. moest daarop de belangen van deze racestal waarnemen De Brit deed het cn nam al spoedig de leiding. Halverwege d« wed strijd rukte Lucchinelli, die een thuiswedstrijd reed. echter op cn in de dertiende ronde passeerde hij Sheene. Rcmproblemcn zorg den ervoor, dat de Brit niet kon aanhaken, waarna Lucchinelli onbedreigd naar de overwinning reed. Die zege kwam overigens zes ron den ceder dan voorzien tot stand. Hevige regenval maakten het ra cen op proficlloze banden te ge vaarlijk, waarna de wedstrijdE i ding de race afvlagde. Aangezien er meer dan tweederde van de wedstrid was afgelegd behoefde Tijdens de trainingen voor de Gro te Pnjs van San Marino op het circuit van Imola zijn twee mo torcoureurs ernstig gewond ge raakt. De Italiaan Saura Paz- zaglia werd na een valpartij in de 250cc-traimng met een schedel breuk naar het ziekenhuis ver voerd. Zgn toestand werd kritiek genoemd. In dezelfde training viel zaterdag de Venezolaan Car los Lavadoi van zijn machine. De nummer drie in net WK kla se- ment brak daarbij zijn linker been. BARCELONA - In de nacht van zaterdag op zondag is tijdens de 24 uurs-race van Barcelona op het Circuit van Monljuich een lid van het rode kruis om het leven gekomen Vier andere personen, waarvan drie motorcoureurs, raakten bg het ongeluk gewond De hulpverlener werd geschept door een motor en op slag ge dood toen hij op weg was naar een motorrijder, die uit de bocht was gevlogen Een derde coureur kon de ravage niet meer ont wijken en vloog in volle vaart op dezelfde plaats tegen de vlakte Een vijfde persoon raakte gewond bg de aanblik van de chaos Dc toeschouwer moest met een hartaanval worden opgenomen in het ziekenhuis. Over de ernst van de blessures van de drie gewonde motorcoureurs, de Brit Courly en de Spanjaarden Pe rez en Ortiz. WM DÖg nM bekend er niet opnieuw te worden ge start. Lucchinelli kon zich laten knuffelen door zijn uitgelaten landgenoten De opvolger van dc legendarische Agostini (in '75 voor de laatste keer wereldtitel- houder) lijkt voor de Italianen in de maak Zoet De Nederlandse coureurs m de 500cc konden van die regenach tige omstandigheden nauwelgks meer profiteren. De laatste we ken was gebleken dat coureurs als Van Duimen en Zoet zich in die situaties prima thuisvoelen. Van Duimen, de nummer vier in het WK-klassemcnt moest echter al vroegtijdig met ontstekings problemen naar dc kant. Hg dui kelde daardoor twee plaatsen »n de algemene rangschikking Voor Willem Zoet was dc afloop van de race in Imola nog drama tischer. Op een zesde plaats lig gend ging de coureur uit Ophe- mert in dc zesde ronde onderuit en brak daarbij een been en een schouder Jack Middelburg hield de Nederlandse eer in de 500cc- klasse nog een beetje overeind door na een inhaalrace als zeven de te eindigen. In de 50cc-klasse werd de Span jaard Tormo wereldkampioen. De Nederlander Henk van Kes- sel, nu op een fabrioksmachine werd voor de derde achtereen volgende keer tweede, terwijl Theo Timmer wederom als derde eindigde Timmer heeft met nog één grand prix te rijden alle kans op de tweede plaats in het WK cindklsscment te belanden In de 250cc was de overwinning ui teraard vooi do Wi tduttitf Au tong Mang, die in de eerstvolgen- do Grote PrUa (Engi land I twi e wereldtitels kan binnenslepen, zowel in dc 250 als 350cc kan Mang niet meer bedreigd wor den. In de 125cc klasse gaf WK i iM'!;! taanvoerder NlftO 'lil keer dc overwinning weg aan zijn teamgenoot Loris Rcggiani Uitslag van dc 500cc kla i na tellend voor het wereldkam pioenschap (21 van dc 27 ronden gereden 105 840 kilometer) 1 Luchinelli (Ita) Suzuki 42 19,98 gem snclh 150 010 km u. 2 Sheene (Gbr) Yamaha 42 23.29. 3 Crosby (Nzl) Suzuki tUfl ii J Mamola (V»t) Suzuki 43 04.76. 5 Ballington (ZaD Kawasaki 4332.17. 6 Pan (Ita) Yamaha 43 41.26.7 Middelburg (Ned) Su ■M 43 42.70 De stand in het wcrcldkampiocn- schapsklassement van de 500cc- klassc is na de grote prijs van San Marino: 1 Luc hinelli 88 pun ten. 2 Mamola 72. 3 Roberts 58. 4 Sheene 57, 5 Crosby 56.6 Van Duimen 47, 7 Middelburg 27. 11 Zoet (Ned) 10

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13