Regenbogen: een klasse apart... Service van Koemans 'breekt' Grimbergen Austins: 70.000 dollar voor demonstratie Oranje: Europese finale makkelijk haalbaar Driehuis in finale onderuit Jeugdige Lissenaar verrast bij Forescate SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Freeh beheerst openingsdagen Kaagweek HELSINKI (ANP) - De finale van de Europese zone van het Davis- cup toernooi is voor de Neder landse tennisploeg altijd een on bereikbaar ideaal geweest. Het dit seizoen voor het eerst gehan teerd systeem, waarbij de zestien sterkste landen ter wereld in één topgroep zijn ingedeeld, heeft de deur naar de zonefinale ineens wijd open gezet. Met een fortuinlijke loting als steun in de rug heeft Nederland de kans met beide handen aange grepen. Na een vrijstelling voor de eerste ronde bleek Ierland in Eindhoven een overkomelijke hindernis (4-1). Dit weekeinde ondervond Louk Sanders, Eric Wilborts en het dubbel Huub van Boeckel/Marc Albert nog minder tegenstand van een verzwakt Finland. In Helsinki, waar de zon alle dagen fel brandde, wonnen de Neder landers met maximale cijfers: 5- 0. Moeilijker wordt het ongetwij feld in de derde week van sep tember als Nederland naar de Sowjet-Unie (winnaar tegen Oos tenrijk) reist om te proberen een plaats bij de toplanden af te dwingen. Een sterke eerste dag van Wilborts en Sanders en een redelijk dubbel op zaterdag had den de balans al in het voordcel van Nederland doen doorslaan. Sanders gunde in de openings partij de 18-jarige invaller Kim- mo Alkio (de Finse nummer één Leo Palin had last van een knie blessure) slechts vijf games. En ook Wilborts behoefde tegen de wat meer ervaren Matti Timonen geen set af te staan. In het dubbelspel maakte zaterdag bij Finland Palin plotseling wel zijn opwachting. De nummer 223 van de ATP-ranglijst en enige Finse beroepsspeler was maan dagavond nog met zijn knie on der het mes geweest. Via een nieuwe, verfijnde techniek was een stukje van de meniscus ver wijderd. Palin voelde zich nog niet zodanig hersteld dat hij het waagde de enkelspelen af te werken. Tegen Van Boeckel en Albert kon Palin alleen in de eerste set rede lijk meekomen. Al snel bleek de zwaar omzwachtelde knie een onoverkomelijke handicap. In tegenstelling tot de wedstrijd in Ierland was nu Albert beter op dreef dan Van Boeckel. De Lim burger, die door zijn studie eco nomie voor de twjecde achtereen volgende keer de strijd om de na tionale titel moet laten schieten, maakte weinig fouten en hield in alle drie de sets het hoofd koel toen hij uit mocht serveren. (7-5, 7-5, 6-2). Toen de buit eenmaal binnen was verdween de inspiratie. Wilborts was aanvankelijk onherkenbaar tegen Alkio. In ruim een uur stond hij twee sets achter (2-6, 3- 6). In de tweede set sloeg de Til- burger, zeven dubbele fouten Bovendien stoorde Wilborts zich aan klappende toeschouwers en heen en weer geloop op de tribu nes. "Ik was er helemaal niet met mijn gedachten by", aldus Wil borts. "De wedstrijd was natuur lijk al gewonnen en ik had er ei genlijk niet zoveel zin meer in". Het was echter toch de eer van Wil borts te na om van een Finse ju nior te verliezen. Hij greep de eerstvolgende negen games lou ter en alleen omdat hij iets meer agressie, in zijn slagen legde. Na 6-0 en 6-2 had Wilborts de stand weer recht getrokken. In de vijf de set kwam Wilborts met 0-3 achter te staan. Hij verviel weer in zijn monotone spelltje van de achterlijn wat Alkio - die maai liefst vier keer van racket wissel de - kennelijk goed ligt. Juist op tijd kwam Wilborts weer bij zijn positieven. Hij won weer vijf ga mes achter elkaar, liet daarna nog wel een doorbraak toe, maar greep onmiddellijk daarop servi ce-game van de Fin en de partij (6-4). na bijna drie uur. Hoewel alles al lang was beslist werd overeengekomen ook de laatste partij om drie gewonnen sets te spelen. Net als Wilborts had Louk Sanders de grootste moeite zich te concentreren. Een walk-over voor Sanders (6-0). Ti monen scoorde slechts viermaal in de hele set en moest twee keer een doorbraak op love toestaan. In de derde en vierde set was Sanders telkens net iets beter, 6- Volgens Sanders is er een redelijke kans dat Nederland ook van de Sowjet-Unie kan winnen, al schat hij dat de Oost-Europea nen een fractie beter zijn. "Ik heb wel een paar maal met hun top- spelers Vadim Borisov en Kon- stantin Poegajev te maken ge had", aldus de 31-jarige Leide naar. die voor het toernooi op het melkhuisje in Kitsbuhl ATP puntcn probeert te vergaren. "Vorig jaar december stond ik in de halve finales van Sofia tegen over Borisov. Toen verloor ik in twee sets tamelijk gedecideerd Poegajev haalde daar de finale en leed een nederlaag tegen de Zweed Hjertquist". WARMOND De Rotterdammer Peter Frech heeft de eerste twee dagen van de Kaag- week beheerst. Zaterdag zorgde hij voor de minste punten voor het Hollandse regen boogteam, dat het openingsduel met de Friezen met 22 3/4 - 32 won. Gisteren verze kerde Frech zich van de Van Altena—wisselbeker. BAKKUM - Tijdens de internatio nale jeugdkampioenschappen van Nederland in Bakkum heeft Ingelisse Driehuis uit Lisse het niet kunnen redden tegen Pas- calle Druyt uit Limburg. De 13- jarige districtskampioene maak te in de finale iets meer fouten dan haar tegenstandster en ver loor met 6-3, 6-1. Driehuis speel de overigens een uitstekend toer nooi, in de kwartfinale schakelde zij de als eerste geplaatste Nicole Jagerman uit. Het jeugdteam van De Munnik, be staande uit Margot van Over loop, Brigit van der Maaren, Wil lem Jan Nijhuis; Hans Engels en Mark Post is in Ruurlo als vierde geëindigd bij de Nederlandse jeugdkampioenschappen. De Leiderdorpse ploeg overleefde na het afdelingskampioenschap zes rondes en kwalificeerde zich zo bij de laatste vier. De eerste wedstrijd tegen de uit- eindelyk winnaar Pellikan werd met 6-2 verloren, waarna ook de wedstrijd tegen De Helze uit Gel drop verloren ging, zodat De Munnik uiteindelijk op een ver dienstelijke eerste plaats eindig de. De Duitser Marcus Bühlen is de winnaar geworden van de Jaap Noordman beker verspeeld op het tennispark van Unicum. Hij versloeg in de eindstrijd in de ca tegorie t/m 18 jaar de Room bur ger Jasper van Marwijk: 6-4, 7-6. Bij de meisjes werd Patricia Laf- ay poulewinnares voor Annema- rie van Gemund. Michael van der Berg nam revanche voor de ne derlaag van vorige week op René van der Wilk bij de veertienjari- gen: 4-6, 6-1, 6-1. WIELRENNEN - De Voorscho- tense nieuweling-wielrenner Gert-Jan Zwaan leverde zater dag een goede prestatie af door in het Zeeuwse Heinkenszand een koers over 50 km op zijn naam te brengen. Met een voor sprong van 40 seconden op het peloton versloeg hij in de eind sprint medevluchter Stolk. De Hazerswoudse amateur Piet de Groot reikte zaterdag in Oost voorne achter winnaar De Hartig naar een tweede plaats. teamwedstrijd in de Regenbo gen. Aan die tweejaarlijkse ont moeting nemen tien boten deel. Hoewel er nog weinig Regenbo gen —handgemaakt- worden ge fabriceerd, vormt het duel in de ze klasse al jarenlang het hoofd gerecht van de Kaagweek. De Regenboog die ruim 50.000 gul den kost -je moet dus een be hoorlijke fanaticus zijn, wil je een dergelijke wedstrijdboot ko pen- is dan ook een schip met een rijk verleden. De door een Nederlander ontworpen Regen boog verschijnt sinds 1937 aan de start van de Kaag— en Snee kweek. Weinig klassen hebben zo'n lange traditie. De Kaagweek ondervindt overi gens duidelijk de invloed van de vele zeilweken en kampioen schappen die er het afgelopen decennium zijn bijgekomen. In enkele categoriën wordt daarom geen wisselprijs meer uitgereikt omdat het vereiste aantal zeilers daarvoor niet heeft ingeschre ven. Voorzitter W. van Eek van de KWV de Kaag bepleitte in zijn openingswoord aan de ongeveer 300 deelnemers dan ook voor meer coördinatie van de vele zeilevenementen en kampioen schappen. Door de uitbreiding en overlapping van de festijnen liep ondermeer het aantal in schrijvingen fors terug. Ter ver gelijking met de situatie vijftien jaar geleden: toen waren er 700 deelnemers. Tot opluchting van de organisatie is het aantal in schrijvingen nu wat gestabili seerd. De KWV de Kaag heeft daar weinig concesies voor hoeven te doen. Nog steeds is de Kaagweek een vijf dagen durend sociaal gebeu ren, waarbij weinig slapen, de borrel en de muziek in de socië teit en feesttent centraal staan De watersportvereniging uit Warmond heeft alleen een duide lijke plaats ingeruimd voor het fenomeen plankzeilen. Tiental len surfers verschenen gisteren aan de start. Voorts is de deelneming in de La ser opvallend groot. Dit polyes ter bootje is dan ook relatief goedkoop en makkelijk te bestu ren. Dit in tegenstelling tot bij voorbeeld de Regenboog. Dit vervoermiddel biedt plaats aan één bestuurder en twee beman ningsleden. Twee teams van vijf tien zeilers, onder wie Neder lands kampioen Martin Heineke, kregen zaterdag het eerste start schot te horen voor de Hollan d-Frieslandwedstrijd. Omdat er bijzonder weinig wind stond werd elk klein foutje afgestraft. Zoals bijvoorbeeld die van de 'Hollander' Kempeneers. Hij kwam iets te dicht bij de kant. Door de luwte van de bomen die daar aan de oever stonden moest hij enkele meters prijsgeven. Hij bracht daarmee de winst van zijn team evenwel niet in gevaar. De zege stelde het 'Hollandse' trio Frech, Theunissen en Heineke veilig door als snelsten het 16 ki lometer lange parkoers af te leg gen. Omdat zij ongenaakbaar triomfeerden beperkten de 'Frie zen' zich tot wat strijd in de ach terhoede. Eendrachtig probeer den zij de 'Hollanders' De Groot en Kempeneers met de laatste twee posities op te zadelen. En kele meters voor de finishlijn slaagden zij daar bijna in. Alleen hun captain Donker wist zich niet voor het 'Hollandse' duo te wringen. De thuisclub leidt daar door met 22 3/4 - 32. HERMAN POOS Uitslagen De uitslagen op de eerste dag zijn: Holland-Friesland: 1. Frech (Hol), 2. Theunissen (Hol), 3. Heineke (Hol), 4. Hettinga (Fri), 5. Van Drooge (Fri), 6. Zwart (Fri). Ja ger (Fri), 8. Kempeneers (Hol). 9. De Groot (Hol) en 10. Donker (Fri). Jeugd A: 1. De Groot, 2. Van Munster. Cadet: 1. Heems kerk. 2. Kampschreur. 420: 1. Muller. Laser A: 1. Wolters, 2. Bruijns, 3. Peet. Solo: 1. Bus- kens. Stern: 1. Leeman. Laser M: 1. Alblas. Yngling: 1. Sluijters. 16 m2: 1. Juray, 2. Willemsem, 3. Breur. Pampus: 1. Van Goever- den. Regenboog: 1. Heineke, 2. De Groot. 3. Frech, 4. Jager, 5. Zwart. O-jol A: 1. Schlieker (Wdl), 2. V.d. Veen, 3. Kagchel- land. 127 Voetsjol A: 1. V. Wee- zenbeek, 2. V.d. Baumen, 3. Reij- ers. Optimist: 1. Van Rij, 2. Kolk. TOKIO (ANP) - Tracy Austin en haar broer John zijn giste ren 70.000 dollar (ruim 175.000 gulden) rijker geworden door een partijtje te tennissen togen het echtpaar Lloyd- Evert. Do Austins wonnen in Tokio een demonstratieprtij tegen Wimbledonwinnares Chris Evert en John Lloyd in twee sets. Na 6-7 en 4-6 kon het verliezende dubbel een cheque van 30.000 dollar in ontvangst nemen. Wojtek Fibak heeft het Open Zwitserse tenniskampioen schap behaald. In Gstaad won de 28-jarige Pool in twee sets van de Fransman Yannick Noah. De als derde ge plaatste Fibak besliste de finale door veelvuldig gebruik te maken van zijn uitstekende back-hand. waarmee hij Noah keer op keer passeerde. Fibak. die in het toernooi geen set verspeelde, zegevierde met 6-1,7—6. De overwin ning leverde hem een bedrag van 25.000 dollar (ruim 62.000 gulden) op. De zeventienjarige Westduitse Claudia Kohde bracht het en kelspel bij de dames op haar naam. In de eindstrijd ver sloeg Kohde de Zwitserse Villiger in drie sets 6-1, 4-6, 6-2. De 22-jarige Brent Pirow heeft gistermiddag op de Metsba nen van Scheveningen het tweede zomer-satellietcircuit op zijn naam gebracht. Voor ruim 800 toeschouwers won de blonde Zuidafrikaan met 6-4, 6-3 van de als eerste geplaatste Alejandro Cortes uit Columbia. Cortes, die in Emmen het eerste toernooi gewonnen had, was in Scheveningen slecht op dreef. Pirow profiteerde keer op keer van de aan het nt volledig falende Colum- biaan. In het dubbelspel nam Cortes revanch. In de eindstrijd ver sloeg hij met zijn Amerikaanse partner Skakle de Zuid- afrikanen Pirow en Prinsloo. In het Interzonale toernooi zijn alle halve finalisten bekend. Australië. Engeland. VS en Argentinië plaatsten zich naar verwachting bij de laatste vier. De Amerikanen Stan Smith (35) en Bob Lutz (34), kortgele den verliezende finalisten op Wimbledon van McEnroe en Fleming, behielden in de zo belangrijke dubbelstrijd hun koelbloedigheid en versloegen Ivan Lendl (21) en Tomas Smid (25) met 9-7, 6-3 en 6-2. De tegenstander van de VS in de halve finales is Australië. In Baastad brachten de Australiërs veel meer routine op de baan dan de jeugdige Zweden, die zich wilskrachtig verzetten maar zonder Björn Borg, die zijn voorbereiding voor de Open Amerikaanse kampioenschappen niet in ge vaar wilde brengen, te weinig inhoud hadden. Het duel werd in het laatste enkelspel wegens regenval voortijdig beëindigd. In de andere halve eindstrijd komen Engeland en Argentinië tegenover elkaar op de baan. En geland was in Christchurch sterker dan Nieuw-Zeeland (1-4) en Argentinië hield in Timisoara Roemenië met 3-2 onder de duim. De finales in de Europese groepen gaan tussen Nederland en de Sowjet-Unie in de B-groep en Spanje en Hongarije in de A-groep. Nederland versloeg in Helsinki Finland met 5-0 De Sowjet-Unie nam in Portschach tegen Oos tenrijk een beslissende voorsprong met 3-0, waarna re genval gisteren het treffen voortijdig beëindigde In de A-groep won Spanje met speels gemak met 5-0 van Monaco. Hongarije versloeg in Tel Aviv Israel met 3-2. Die prijs, die is genoemd naar de voormalige secretaris van de Ko ninklijke watersportvereniging De Kaag. veroverde Frech in de 12-voetsjollen. In die zeilboot werd het algemeen clubkam pioenschap gevaren. Aan die ti telstrijd nam slechts een tiental zeilers deel. die zich van te voren via onderlinge wedstrijden daar voor had geplaatst. Zaterdag was dus andermaal een hoofdrol voor Frech weggelegd tijdens de Holland-Friesland Na vier toernooiweken is Herman van der Capelle naast Marinus Brooshooft aan de leiding geko men van het Match-tenniscircuit. Frans Grimbergen steeg één plaats ten koste vah Leon Da- mcn. Bij de dames verstevigde Liselotte van der Bijl haar kop positie en kwam Jacqueline van Wijk op de tweede plaats. De stand bij de heren: 1. M. Broos- hooft, H. van der Capelle 66; 3. J. Koemans 52; 4. F. Grimbergen 56; 5. L Damen 50 6. H. Tönjann 44; 7. H. Koemans 42; 8. B. van der Feen 40; 9. A.J. van der Meer; 10. B. van der Zee 30; 11. J. Theu nissen 24; Dames: 1 L. van der Bijl 36; 2. J. van Wijk 28; 3. M. Guyt 24; 4. M. Lembeck 16; 5. I. Driehuis, M. Meier. M. de Groot, V. Pardoel, R.M. Verdegaal, P. Wessels 12. op Herman van der Capelle. Na eenvoudige winst van de eerste set voor Koemans veranderde Van der Capelle van taktiek. Hij liep voortdurend achter z'n servi ce aan en omdat z'n tegenstander slecht retourneerde, werd het via een tie break gelijk. Al in de eer ste game van de derde set ver speelde Van der Capelle z'n op slag-game en Koemans serveer de vervolgens naar 6-4 en een fi naleplaats. Frans Grimbergen had het in de halve finale lang niet zo moeilijk. Z'n tegenstander, Jan Rien van der Poel. die Jos Koemans in de kwartfinale uitschakelde, bleek na een zware vrijdagnacht verre- van gedisponeerd. Grimbergen De finalisten van Forescate. Links verliezer Frans Grimbergen en rechts winnaar Henny Koemans. De Leidse Hout-speler won in twee sets: 6-3, 6-4. Bij de dames won de eerste geplaatste Ellen Winkel, die Leontien Poots ver sloeg: 3-6, 6-4, 6-2. De Boekhorst MC Jan Willem Lugthart van Zee en Duin is de winnaar geworden van het herenenkelspel C van het toernooi van het Noordwijker- houtse De Boekhorst. De Katwij- ker wees in de finale Marcel Ger ritsen met overtuigende cijfers terug: 6-2. 6-2. Bij de dames ging de titel naar Ineke van Parera, die in de eindstrijd een thuis wedstrijd speelde tegen Ien ten Hage: 7-5, 6-4. Bij de heren in D won J. Ruygrok, bij de dames was dat Pauline Kleijne. der Bijl was de zege binnen handbereik, maar haar opponen- te kwam sterk terug. Van Wijk veranderde van taktiek, hield de bal in het spel en kwam zelfs met 5-4 voor. Zij kon die voorsprong niet vasthouden. Liselotte van der Wijk wijtte haar nederlaag onder meer aan een gebrek aan wedstrijdritme: "Ik ben net van vakantie terug, mis toch nog wedstrijdritme. Daarbij was ik erg gespannen, ik durfde niet door te slaan". Bij de heren in C ontmoette Waldo Jansen en Rob van Marwijk el kaar in de eindstrijd. Het was de derde confrontatie tussen het tweetal van dit seizoen en ook de derde overwinning voor Jansen. LEIDEN - Vier games heeft het er naar uitgezien, dat de verrassende finalist. Frans Grimbergen, in het toernooi van Forescate ook Henny Koemans aan de kant zou zet ten. De jeugdige Lissenaar had een 3-1 voorsprong genomen dankzij een aantal zuivere passeerslagen en het feit, dat Koemans nog al wat fouten maakte. Hij kreeg vervolgens goede kansen op 4-1 na een 0-40 achterstand ongedaan te hebben gemaakt, maar verspeelde twee game- points. Koemans kwam op gelij ke hoogte 3-3 en stond vervol gens nog slechts één game af. Vooral z'n service bleek herhaal delijk te moeilijk voor Grimber gen, die ook door de straffe wind slechts zelden een return kon plaatsen: 6-3, 6-1. Koemans was in de eindstrijd ge komen door een moeizame zege wachtte rustig op de fouten van z'n tegenstander, die bij regel maat en overvloedig kwamen: 6- 2. 6-3. Bij de dames in B ging de zege niet zoals verwacht naar Jacqueline van Wijk, maar naar haar team genoot Liselotte van der Bijl. Bij de stand 6-3,4-1 en 40-0 voor Van

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12