Ik wil Angstige breekt houding op Oranj Hennie Kuiper: altijd te veel Ad Wijnands huilend af Knappe tweede plaats roeiploeg Nederlander valt ver terug Italië op kop in EK-honkbal Gelijkspel van Willem 2 Verlies Alphians Verlies voor Ajax (G) MAANDAG 13 JULI 1981 SPORT SPORT SPORT MORZINE (GPD) - Huilend verliet Ad Wijnands za terdag de Ronde van Frankrijk. Al na 40 kilometer na de start van de rit Besancon naar Thonon-les- Bains verdween de tweevoudige etappewinnaar in de ziekenwagen. De pijn aan zijn geblesseerde knie was ondraaglijk en op aanraden van ploegleider Peter Post staakte hij de strijd. „Met een verdoven de injectie zou ik misschien wel verder hebben kunnen rijden", betoogde de 22-jarige Limburger, „maar Post wilde dat niet, omdat ik die knie daarna misschien zou forceren". De ontgoocheling was er niet minder om. De Tour-debu tant beschouwt zijn ritover- winningen slechts als een schrale troost. ,,Aan de ande re kant", stelde hij, „ben ik beroespsrenner en zou ik met doorgaan* richting Parijs, het risico gelopen hebben dat ik na de Ronde geen enkel cri terium meer had kunnen rij den. Nu ga ik gelijk naar dok ter Derweduwen en misschien dat ik dan alleen de crite riums in de week na de Tour mis, maar vervolgens mijn twee overwinningen te gelde kan maken. Dan valt de scha de toch nog mee". Wijnands was zaterdag niet de enige etappewinnaar die het strijdtoneel verliet. Geheel volgens planning stapte de Zwitser Urs F reuier, door Post ingehuurd tot aan de Al pen. In de bezemwagen kreeg hij gezelschap van de gebroe ders Eddy en Walter Planc- kaert, die aanvakelijk na de Belgische kermis van de Tour thuis hadden willen blijven, maar onder zware druk van ronde-directeur Felix Levi- tan alsnog werden opgeroe pen om vrijdag tijdens de Troost zoekend bij verzorger Bertus Fok neemt Adje Wijnands afscheid van de Tour. i Mulhouse te vertrek tijdrit i ken. Natuurlijk verloor de Ronde dit Alpenweekeinde een aantal renners, die het niet konden bolwerken. Onder hen bij voorbeeld ook veldrijder Ro land Libcton. Van de Neder landse deelnemers bleef op Wijnands na iedereen in de strijd. Ook Aad van de Hoek, die moeizaam over de vier cols zwoegde. „Ik heb ver schrikkelijk afgezien", stelde Van de Hoek „Maar mijn uitgangspunt was om op tijd binnen te zijn en dat is ge lukt. Ik wil in ieder geval Pa rijs halen. Vorig jaar had ik voor de Tour een maagzweer en kon ik niet mee. Dat heeft me heel wat contracten voor criteriums gescheeld en nu wil ik me daarvoor revanche- Op de eindstreep, toen de eerste reclameborden al werden weggehaald, keek Van den Hoek naar Hinault. „Wie is die man?" grapte hij, „die ben ik in de bergen nog nooit tegen gekomen". MORZINE (GPD) - Hennie Kuiper is tijdens deze Ronde van Frankrijk in zijn commenta ren even onbestendig als een barometer in een Nederlandse huiskamer. De ene dag barst hij van de vechtlust en roept opgewekt dat Kuiper nog van zich zal laten horen, een etmaal later is zijn stemming in mineur. Dat laatste loopt parallel met zijn prestaties en wat dat betreft slaat het wijzertje te vaak door naar de slechte kant. Gisteren in de eerste echte Alpen-etappe tussen Thonon-les-Bains en Morzine verloor hij vele minu ten. Niet alleen op ritwinnaar Alban, maar ook op zijn tegenstanders voor een plaats bij de eerste tien van het algemeen klassement. „Ik zal nog hard moeten rijden om daar bij te komen", verzuchtte hij terneergeslagen. En zoals telkens na een forse ne derlaag kwam hij op de proppen met zijn verhaal over de cavale- rie-tocht richting Ronde van Frankrijk. De inzinking tijdens de Dauphiné Libéré, „waar ik he lemaal in panne ben gevallen", en de grote achterstand waarmee hy twee en een halve week gele den in Nice aan de start kwam. „Ik heb me dit jaar in tegenstel ling tot normaal niet laten onder zoeken voor het vertrek van de Dauphiné. Ik voelde me goed en dacht dat zoiets niet nodig was,' maar later bleek dat ik lichame lijk niet in orde was. Als dat van tevoren was vastgesteld, zou het anders zijn gelopen. Nu kan ik al leen maar zeggen dat het een on vergeeflijke fout is geweest om dat medisch onderzoek over te slaan". Kuiper loste gisteren al in de be klimming van de Col de la Ra- maz, maar kon toen nog aan- HAARLEM (ANP) - Het Nederlands honkbalteam heeft op de tweede dag van de strijd om het Europees kampioenschap in Haarlem met 4—5 verloren van grote rivaal Italië. Zaterdag won Oranje in het openingsduel maar net aan van Zweden: 6—5. Het werd gisteren in het goed be zette Pim Mulierstadion in Haar lem overigens een alleszins ver diende nederlaag van de forma tie van Cees Herkemij, die zon der vertrouwen speelde en een ongemotiveerde angst demon streerde voor de heersende kam pioen. Dat daarvoor geen reden was bleek in de slotfase van dit - overigens teleurstellende duel - toen de Italianen plotseling gin gen blunderen nadat er even druk werd uitgeoefend op hun defensie. Dat Nederland in die TILBURG (ANP) - In zijn tweede thuiswedstrijd heeft Willem 2 zijn eerste punt gehaald in de In- tertoto-wedstrijd. Het duel met Stuttgarter Kickers uit de twee-' de Westduitse Bundesliga ein digde met 3—3 nadat de Tilbur- gers met rust een voorsprong van 3-0 hadden. Het verschil tussen beide speel- helften werd voornamelijk ver oorzaakt door de Duitsers. De Kickers lieten in de eerste helft Van de Wiel, de gevaarlijke Til- burger alle vrijheid. Hij maakte daarvan gebruik door twee keer te scoren. Na rust werd Willem 2's nieuwe aanwinst veel strak ker bewaakt door Voise en Strichter en daardoor verdween elk gevaar. Stuttgarters Kickers toonde bovendien in een vry ma tige wedstrijd over wat meer conditie en vechtlust te beschik ken. Daardoor konden de West duitsers in het eerste kwartier van de tweede helft hun achter stand volledig wegwerken. Cle mens Bastiaansen liep een ern stige knieblessure op. Willem 2 - Stuttgarter Kickers 3-3, (3-0). Van de Wiel 1-0, 24. Hoycr 2-0, 24. Van de Wiel 3-0, 49. Sucsser 3—1, 53. Muller 3-2, 58. Dreher 3-3. Scheidsrechter Van der Laar, toeschouwers: 2.000, gele kaart voor Steinkirch- ner. slotinnings de winst niet naar zich toe kon halen kwam onge twijfeld door het op dat beslis sende moment weifelende optre den van de coach. Deze weigerde in te grijpen in de slaglijst, het geen mogelijk een ommekeer in de ontmoeting teweeg had kun nen brengen. Derde honkman Henk van 't Klooster en tweede honkman Don Wedman die met de knuppel volledig hadden ge faald werden niet vervangen. Wellicht zal meegespeeld heb ben dat de spelers in de dug-out ook weinig vaardig het slaghout kunnen hanteren. Maar gezien de enorme inzinking die de Italiaanse ploeg door maakte was iedere wijziging ac ceptabel geweest. Herkemij toonde daarmee aan dat hij even als zijn ploeg, teveel onder de in druk was van de squadra. Nederland dat startte met Bart Volkerijk als leider van de verde diging, had het in de eerste slag beurt even moeilijk. Maar de Ha genaar staat bekend als een slow- starter, hetgeen ook in dit treffen tot uiting kwam. Gaandeweg ging hij sterker wer pen en alleen een kleine inzin king in de vierde en vijfde in nings was oorzaak dat de Italia nen een voorsprong konden ne men. Vanger Orizzi ontrukte Vol kerijk - met reeds twee nullen - een vrije loop. die daarna werd binnengebracht door een flitsen de 2-honkslag van derde honk man Guggiani. Tegen die man, die in de ontmoeting tegen Bel gië reeds twee homeruns had la ten aantekenen, aarzelde Volke rijk even. Genoeg voor de slagvaardige Italiaan om zijn der de homer te slaan en de stand op 3-0 te brengen. Hoop Oranje leek verslagen toen in de vijfde innings John Cortese voor 4-0 zorgde, maar Volkerijk her stelde zich en slaagde erin de Ita liaanse runhonger in te dammen. In de zevende innings gloeide plots een sprankje hoop in de Nederlandse harten. Een vrije loop voor veld-captain Hennie Jenken werd gevolgd door twee nullen, maar daarop sloeg de vlam in de pan. Honkslagen van Jim Sieval en Ed Hickingson brachten de stand terug tot 4-1, maar in de eerste helft van de achtste innings vergrootte Italië de marge weer op vier runs via linksvelder Costa. Maar de vlam bij Nederland was nog niet gedoofd. In de gelijkma kende achtste innings brandde hij met ongekende kracht en de ze felheid verschroeide de Italia nen, die tot,dan een hautaine houding aangenomen, bijna. Acht man veschenen in het slag- perk en deze dwongen David Fa rina tot "aftreden" met de cijfers 7-2, 7-2 in 7 1/3 innings en nog eens drie man. Het totale falen van korte stop Romano die tot tweemaal achtereen misgreep was hieraan echter wel debet. Honkslagen van Urbanus (slag gemiddelde 667) en Jan Venema en een fout op de klap van Jen ken. deden de honken vollopen. Hennie Jenken scoort voor Nederland, de Italiaanse catcher is te laat. Oranje verloor overigens met 5—4. Farina ging, Paolo Cherubini kwam met een stand van 5-2, omdat Urbanus inmiddels thuis was gekomen. Een harde klap van Paul Smit (slaggemiddelde 500) en een harde honkslag van pinchhitter Ed Tromp brachten de score op 5-4 en Italië op de rand van de afgrond. Maar in de laatste slagbeurt weigerde Her kemij opnieuw in te grijpen en kon Italië juichen. Maar de angst die in zeven innings bij Oranje had geheerst was door die ver bluffende eindsprint bij Italië in de benen geslagen, hetgeen per spectief opent voor de volgende ontmoetingen. Moeilijk Nederland had in deze titelstrijd overigens een moeilijke opening gehad in de wedstrijd tegen Zwe den. Uitsluitend door tegenval lende slagprestaties. Staffan Lindberg, de Zweedse werper was beslist niet groots, maar Ne derland zat volkomen vast en kwam slechts tot vijf honksla gen. Desondanks leidde Neder land na vijf innngs met 5-1 het geen de concentratie deed ver slappen, daarvan maakten de Zweden een goed gebruik, te meer daar Jan Hijzelendoorn in de vijfde slagbeurt een zware in zinking kreeg en moest verdwij nen. Zijn cijfers 10-3-7-1 lijken voldoende, maar'de zeven honk slagen geven te denken, bij 5-3 werd hij opgevolgd door Ed Kruijs, maar ook deze Amstel Tijger slaagde niet in de opzet de opmars van Zweden af te rem men. Bij de stand van 5-5 moest hij plaatsmaken voor Ed Tromp, waarbij Oranje nog geluk had dat de Zweden in die laatste slag beurt door gebrek aan ervaring geen voorsprong namen. Nu kon Nederland nog iets goedmaken in de gelijkmakende negende in nings door Arnold Whitfield. LUZERN Slechts de twee zonder stuurman Willem Jan Atsma/Ted Bosman is het afgelo pen weekend in staat gebleken mee te strij den om het eremetaal tijdens de grote gene rale repetitie voor de W.K. in München, de Rotsee-Regatta bij Luzern. Het Aegir/Pho- cas-duo van coach Martijn Bakker behaalde zaterdag in de finale een schitterende 2e plaats achter de gebroeders Pimenov uit Rusland, op papier de sterkste twee die er is nu de Landvoigt-broerd uit de DDR na hun gouden medaille in Moskou gestopt zijn. Derde werd de nieuwe Oost-Duitse twee. Deze ploeg was zondag de snelste met we derom Atsma/Bosman op de tweede plaats, op niet meer dan anderhalve seconde. Heeft het roeien bij de "zware" heren al jaren moeite om in de prijzen te vallen, tot voor kort lukte dit nog wel bij de "lichte" roeiers en de dames. Dit jaar lijkt daarin verande ring te zijn gekomen. De beste lichte ploeg, de vier zonder stuurman van Poulssen c.s., die twee en drie jaar geleden zilver won op de W.K. en dit jaar een gooi wil doen naar de hoogste plaats, kwam in de finale op zater dag niet verder dan een vijfde plaats. Ook zondag werd de Nereus-Orca-combinatie 5e. Het is niet uitgesloten, dat de ploeg, die na zovele successen alleen nog naar de W.K. wil als er een ereplaats valt te behalen, na deze resultaten zal afzien van deelname. De troef bij de dames heette de twee zonder stuurvrouw te zijn bestaande uit Linda Lui- ting en Geri Donkervoort. Velen zien in hen de opvolgsters van het succesrijke duo Ab- ma/Dierdorp van enkele jaren geleden. De nieuwe twee is fysiek sterk en is in Neder land oppermachtig, maar bleek dit weekend toch internationaal niet echt bij de top te be horen. Een vijfde en een zesde plaats volde den niet aan de wellicht ten onrechte hoog gespannen verwachtingen. De gestuurde vier van Orca werd op beide dagen vijfde. Andere Nederlandse finalisten waren er bij het lichte roeien: de skif, de dubbele twee en de acht werden allen zesde. Als enige Leidse ploeg was de gestuurde vier van Njord naar Zwitserland afgereisd. Even als de grote Nederlandse concurrent Nereus, kwam Njord op geen van beide dagen in de finale. Als de Roeibond na afloop van de Nationale Kampioenschappen op vrijdagavond de equipe bekend moet maken voor de Wereld kampioenschappen en ze hanteert de ge bruikelijke norm, dat een finaleplaats haal baar moet zijn, dan wordt de Nederlandse afvaardiging de kleinste, die er ooit geweest is. Het is echter te hopen voor roeiend Ne derland dat de K.N.R.B. een flinke scheut ALPHEN AAN DEN RIJN - Het softbalteam van Alphians heeft opnieuw een nederlaag geleden. Na het verlies tegen Ado 2 volg de dit weekeinde puntenverlies tegen Westerkwartier 2. In Den Haag werd het 3-1 voor de thuis ploeg. Alphians, dat nu aan een zomer stop begint, heeft in twee weken tijd z'n titelkans aardig op het spel gezet. Gingen de Alphense dames onlangs nog fier aan de leiding, nu moet al genoegen worden genomen met een plaats je in de sub-top. Tegen Wester kwartier kwam Alphians er aan slag nauwelijks aan te pas. Het enige tegenpunt kwam tot stand uit een zgn. technische homerun van Marinka Muller. Dat gebeur de in de slotinning, toen Al phians al een 3-0 achterstand had opgelopen. ONZE J0N6E VEÏENP LUKT ME MOó NIET HELEMAAL 6ESTANP TEOEN VE 6P2\NNIN6£N VEJZ0ONPEN AAN 'N ^EEP klampen. Tegen de Joux Plane op ging het echter definitief mis. Een heel ander beeld dan zater dag toen hij enthousiast fietste en een ontsnappinkje forceerde, waardoor hij een kleine voor sprong op „zijn tegenstanders" nam. „Toen hebben Michel Lau rent en ik als duivels gereden om tijdwinst te boeken. In mijn en thousiasme ben ik er in gevlogen en dan win je vijftien seconden. Nu verlies ik acht minuten. Ik zal moeten accepteren dat ik niet meer meespeel". Dat laatste kost hem moeite. Want hoewel een vluchtige blik op de algemene rangschikking leert dat zijn positie hopeloos is, ver telde hij even later toch weer monter: „Ach, in 1978 werd ik ook vierde op 28 minuten". Zo wordt Kuiper heen en weer ge-, slingerd tussen hoop en realis me. Met de grootste moeite pro beert hij moreel overeind te blij ven door het feit dat hij als nestor zijn ploeg in woord en daad by kan staan. Het is een doekje voor het bloeden, want ook hij kan er niet onderuit dat hij is gestrui keld over zijn eigen enthousias me. „Ik wil altijd veel te veel. Ik ben al drie keer de strijdlustigste ren ner in een Tour de France ge weest en telkens als ik aan een nieuwe Ronde begin, wil ik de gele, groene en bolletjestrui win nen. En als ik goed rijd en er is een tussensprint onderweg, doe ik er ook aan mee. Ook zaterdag rij ik me leeg om seconden te pakken, terwijl ik beter kan blij ven zitten tot de laatste kilome ter om mee te doen voor de etap pezege. De eerste week had ik nog schrik om helemaal wegge reden te worden en daarna had ik weer moed". Echter, een over dosis vechtlust en een gebrek aan kracht gaan slecht samen. Kuiper weet daar nu van mee te praten. water bij de wijn zal doen. Hét grote nieuws dit weekend op de Rotsee kwam van de enige heren-finale, die niet werd gewonnen door Rusland of de DDR, nl. de skif. Ex-wereldkampioen Peter Kolbe uit W. Duitsland, nog steeds een van de bete re scullers, maar zeker niet superieur, won zaterdag met overmacht in een nieuw baan record. Opvallend was de boot waarin Kolbe deze prestatie leverde. Een al 25 jaar oud idee was nu voor het eerst toegepast op een topboot: in plaats dat Kolbe op een bakje zat, dat heen en weer kon rijden, zat hij op een vast bankje en was het voetenboord, waartegen men zich normaal afzet, beweeg baar, zodat bij de benentrap de voetenplank, met daaraan vast de dollen, werd wegge trapt. De roeihaal wordt hierdoor niet bein- vloed en een groot verschil is dat de roeier niet met zijn hele gewicht (toch al gauw 90 kg.) heen en weer gaat door de boot. Hier door kan de boot veel gelijkmatiger door het water gaan. Tot nu toe was de toepassing er van te zwaar en/of te duur. Dat laatste is voor W. Duitsland, als het op prestaties gaat zel den een probleem. Het zou interessant zijn te weten in hoeverre Kolbe's topprestatie toe te schrijven is aan dit nieuwe type boot. Zon dag verscheen Kolbe niet aan de start. JAN KIERKS. OEGSTGEEST- In een pret tig en enerverend duel heeft de Oegstgeester cricketploeg van- Ajax de eer aan het Am sterdamse VW moeten la ten. In deze thuiswedstrijd mocht Ajax als eerste het wilgen hout hanteren, hetgeen haar aanvankelijk niet al te best verging, getuige de tussen stand van 38 voor 5, Ton El- dering 11. Hierin kwam enige verandering door het bekwa me batten van Frank Snieder (27), Jonhan Gordinou de Gouberville (29) en Frits de Jong die op de rand van de 50 strandde (48). Zij brachten Ajax weer in het spel met een eindscore van 153 runs, de hoogste Ajax-score dit sei zoen tot nu toe. Het Amsterdamse openings- paar toonde weinig ontzag voor de Ajax-bowlers. Het eerste wicket viel pas na 85 runs. Via 106 voor 3 en 148 voor 7 passeerden de Amster dammers ruim binnen de tijd het Ajax-totaal. Het bowlen van Ajax was in de tweede helft van de fielding-innings duidelijk beter verzorgd: Jo- han Gordinou 2-19 in 8 overs en Ton Eldering 4-44 in 15 overs. Vangen van Frank Snieder (2 x), Herman Harte- velt (2 x) en Erik Spruyt (1 x), welke laatste tevens een schitterende run-out veroor zaakte. Het heeft allemaal niet mogen baten, de 6 wed- strijdpunten gingen naar WV. Ajax speelt a.s. zater dag uit tegen HCC 3 te Den Haag. Het tweede Ajax-team dat in de klasse 2B speelt, had een uit stekend weekend. Spelend vanuit een laatste positie op de ranlijst, werd zaterdag ge wonnen van nr. 2 Bloemen- daal, terwijl zondag van kop loper HBS 6 punten ontfut seld werden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10