Polen diep in ellende Weer rellen in Londense wijk Brixton Geen heksenjacht in Polen" Prijzenslag op wereldoliemarkt Drie doden bij actie Israël boven Z.-Libanon Secretaris partijcomité: V) Gewelddadige aankomst Isabel Peren in Spanje India wil niet aan kernwapens CIA minder informatief Westduitse Ford trekt 900 nieuwe werknemers aan ZATERDAG. 11 JULI 1981 WARSCHAU (GPD) - De Poolse communistische partij volgt een tactiek die erop is gericht van corruptie en machtsmisbruik be schuldigde leden strafrechterlijk te vervolgen en tegelijk moreel, aanzien en macht van de partij hoog te houden. Tegenover vroe gere partijleiders toont men zich echter vergevingsgezind. Dat blijkt uit een rapport dat Ta- deusz Grabski, aanhanger van de harde lijn en lid van het Politbu ro, heeft aangeboden aan het Centraal Comité. Dat vergaderde gisteren voor het eerst ter voor bereiding op het bijzondere par tijcongres, dat volgende week in de Poolse hoofdstad begint. Grabski is rapporteur van de door het Centraal Comité ingestelde commissie van onderzoek, die handel en wandel van gekriti seerde partijleden tegen het licht moet houden. In Grabskis rap port wordt gesteld dat „vroegere Poolse communistische partijlei ders", waarmee hij de weggezui verde partijsecretaris Edward Gierek en zijn trawanten be doelt, genoeg hebben geleden „omdat zij moeten leren leven met de manier waarop hun na men in de geschiedenisboeken zullen opduiken". Grabski geeft in zijn rapport toe dat de schade die de „foute lei ders" hebben toegebracht aan Polen in het algemeen en de Poolse economie in het bijzon der veel groter is dan de straf die zij te verwachten hebben. In heel Polen heerst drie dagen vóór het partijcongres een uiterst nerveuze en verbitterde sfeer. Onder de bevolking gonst het letterlijk van de geruchten dat alsmaar meer Russische troepen het land worden binnengeloodst buiten de troepen die er al zijn. De rijen voor de winkels worden steeds langer en de mensen wor den alsmaar wanhopiger. Ie mand zei mij gisteren: „We zijn over onze tranen heen". Sinds Solidariteit zich met de ak koorden van Gdansk een vaste plaats in de Poolse samenleving veroverde, is gespeculeerd over de mogelijkheid van een Russi sche militaire interventie in het land. Met het bijeenroepen van het speciale partijcongres, waar tegen Moskou zich tot het laatst toe heeft verzet, werden geruch ten over Russische stappen te gen Polen steeds sterker. De laatste dagen wordt er echter in het Westen vanuit gegaan dat er geen onmiddellijk gevaar is voor Sowjet-ingrijpen. Na zijn bezoek aan Brezjnjev concludeerde oud- Bondskanselier Willy Brandt dat al. Ook de NAVO in Brussel heeft bekendgemaakt dat er geen tekenen zijn van mogelijke Russische acties tegen Polen. De NAVO heeft daarom geen bijzon dere militaire maatregelen geno men, verluidde deze week in Brussel. MADRID (UPI/DPA) - De voor malige president van Argentinië Maria Estela "Isabelita" Marti nez Peron is gisteren in Madrid aangekomen, "om er de lucht der vrijheid in te ademen, na vijf jaar gevangenisstraf'. Mevrouw Peron werd de afgelopen week op vrije voeten gesteld na vijf jaar onder huisarrest te heb ben gestaan. Haar advocaat ver klaarde in Madrid dat mevrouw Peron geen plannen heeft om in Spanje politieke activiteiten te gaan ontplooien. Mevrouw Peron. die haar overle den man (in 1974) als president opvolgde tot haar gevangenne ming in 1976 werd vergezeld van een tiental in burger geklede lijf wachten, die de honderden op dringende journalisten opzij zet ten, waarbij er enkelen werden neergeslagen en camera's wer den vernield. Buiten de luchthaven riepen 50 a 60 peronisten "Isabel, Isabel" en zwaaiden met de Argentijnse vlag. LONDEN (AP/GPD) - Ongeveer 400 zwarte jongeren zijn gisteren in de slag gegaan met de politie in de sloppen wijk Brixton in Londen waar drie maanden geleden ook al bloedige rassenrellen hebben gewoed. De onlusten in Brixton zijn de nieuwste uitbarsting van geweld in Engeland, dat nu al bijna een week wordt geteisterd door rel len en plundering in vier grote steden. De politie werd met flessen en ste nen bekogeld en er zijn auto's in brand gestoken. Aan de kant van de politie vielen drie gewonden. Volgens ooggetuigen begonnen de moeilijkheden toen de politie een auto aanhield waarvan werd aangenomen dat hij gestolen was en vervolgens een bemoeizuchti ge buurtbewoner arresteerde. Binnen enkele minuten was er een grote menigte op de been die de politiemensen bedreigde. Vol gens de politie heeft het een uur geduurd voordat men de situatie weer meester was. In een poging om orde en gezag te rug te brengen in de Britse ste den, zal minister van binnen landse zaken William Whitelaw eventueel het leger inzetten te gen relschoppers. Na de hevige rellen van de afgelopen week heeft de regering duidelijk ge maakt ingrijpende maatregelen te zullen treffen om de onlusten de kop in te drukken. Daartoe behoort nieuwe rellenuitrusting voor tweeduizend agenten van de Londense politie, het intrek ken van verloven en waarschijn lijk het gebruik van rubber ko gels tegen de jeugdige oproer kraaiers. Whitelaw is geen liefhebber van rubber kogels, maar staat onder grote druk van Conservatieve ka merleden en van de politie om de laatste beter te bewapenen. Hij schade die de jongeren hadden aangebracht. Hij zei absoluut geen voorstander te zijn van het inzetten van het leger bij onlus- BROKDORF - Een waterkanon kwam er gisteren aan te pas om demon stranten bij de kerncentrale Brokdorf vlakbij het Westduitse Hamburg te verjagen. De anti-kernenergie-demonstranten wilden de kerncentrale blokkeren. De politie arresteerde ruim honderd van hen. LONDEN (Reuter) - Een aantal be langrijke olie-exporterende lan den heeft de afgelopen weken hun omzet op schrikbarende wij ze achteruit zien gaan in een prij zenslag op leven en dood met de westerse oliemaatschappijen, zo NEW DELHI/MADRID (AFP/AP) - India is niet van plan kernwa pens te maken, zelfs als aartsri vaal Pakistan dat wel doet. Dit heeft premier Indira Ghandi van morgen verklaard tijdens een persconferentie, bezag gisteren met eigen ogen de 'Wij geloven niet in de theorie van de afschrikking. Ik weet niet of het ons zou helpen als wij ook kernwapens bezaten', aldus me- Ghandi. ten in de binnensteden, noch van Ook Spanje zal geen kernwapens Libanese burgers bekijke7i een door Israël vernielde raketinstallatie. LONDEN (Reuter) - Israël heeft gisteren een luchtactie uitgevoerd boven Zuid-Libanon. Uit zieken huizen is vernomen dat zeker drie mensen omkwamen en 15 perso nen gewond raakten toen de vlieg tuigen de marktplaats Nabatiyeh, een Palestijns bolwerk, bestook ten. Een woordvoerder van de Israëli sche luchtmacht zei dat de toestel len artilleriebatterijen en raketin stallaties hadden uitgeschakeld voordat ze alle op hun basis terug keerden. De luchtactie was de eerste sinds een maand, en de eerste na de ver kiezingen in Israël, waarvan de uit slag premier Begin goede vooruit zichten biedt op een tweede ambts termijn. In Beiroet besprak Philip Habib, de Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, intussen met pre mier Shafiq al-Wazzan van Liba non, hoe men de crisis kan bezwe ren die ontstaan is door de opstel ling van Syrisch anti-luchtdoelge schut in centraal-Libanon. Israël heeft herhaaldelijk gedreigd, de installaties te vernietigen als Damascus ze niet zelf ontmantelt De Syrische regeringskrant "Tish rin" schreef gisteren echter: "Syrië trekt zich volstrekt niets aan van enige Amerikaanse druks Onze (de fensieve) raketten zijn en blijven waar ze staan". Sinai Egypte en Israël hebben een defi nitief akkoord bereikt over de sa menstelling van een internationale vredesmacht, die in april volgend jaar in de Sina! zal worden gesta tioneerd, "als Israël de laatste fase van de evacuatie van de Sinai gaat uitvoerenDe Verenigde Staten hebben nu het groene licht gekre gen voor de uitvoering van de ak koorden van Camp David, zo ver klaarde de Amerikaanse afgezant Michael Sterner gisteren in Cairo. In de akkoorden van Camp David was de stationering van een VN- macht in de Sinai voorzien, maar de veiligheidsraad had Cairo dit voorjaar informeel laten weten dat een dergelijk voorstel zeker zou stuiten op een veto van de Sowjet- Unie. Daarom is nu overeengeko men een multi nationale vredes macht van 2.000 h 3.000 man samen te stellen, waartoe de Verenigde Staten een bataljon van 800 solda ten zullen bijdragen. De Egypti sche minister van buitenlandse za ken, Kamal Hassan Ali, verklaarde dat ook is overeengekomen dat de ze multinationale vredesmacht te- zijnertijd eventueel kan worden vervangen door "blauwhelmen" van de Verenigde Naties, waar Egypte de voorkeur aan geeft. waterkanonnen maar voegde aan toe dat als de politie meende dat het laatste noodzakelijk zou zijn, hij toestemming zou geven om waterkanonnen in te zetten. Het Uitbreken van de onlusten, dat voor de regering als een volsla gen verrassing kwam, heeft de roep om hardere maatregelen, variërend van een bewapende politiemacht tot het herinvoeren van lijf- en doodstraffen, sterk doen opleven. De eerste priori teit van de regering is om de poli tie met alle mogelijke middelen te steunen en de wetgeving zoda nig aan te passen dat de vrede ge handhaafd kan worden. Behalve de overweging het leger in te zet ten kondigde de regering eerder aan met nieuwe rellen wetgeving te zullen komen. Oppositiepartij Labour is vierkant tegen een herintroductie van de rellenwet die uit 1714 dateert en 14 jaar geleden uit het wetboek geschrapt werd. Onder de oude wet kon iedereen die zich na een rel op straat bevond gearresteerd worden en werden politie en troepen vrijgesteld van vervol ging als ze de relschoppers dood den of verwondden. Nieuwe wet Whitelaw beloofde ook de intro ductie van een nieuwe wet die volgend jaar van kracht moet worden en waarbij ouders van kinderen die actief zijn bij rellen, een boete kan worden opgelegd. De huidige Conservatieve rege ring is een sterke voorstander van het principe dat „het gezin de hoeksteen van de maatschap pij is" en minacht alle andere samenleving. op zijn grondgebied toelaten, blijkt uit een vraaggesprek met de Spaanse minister van buiten landse zaken, José Pedro Perez Llorca, in het Madrileense blad 'Ya'. De minister verblijft mo menteel in de Verenigde Staten, waar hij onder meer zal spreken over de toetreding van Spanje tot de NAVO. WASHINGTON (UPI/DPA) - Sinds 1 juli beschikt de Ameri kaanse inlichtingendienst (CIA) niet meer over een aparte afde ling voor voorlichting aan het publiek. Directeur William Ca sey heeft kort geleden verklaard dat "de moeilijkheden uit het verleden voorbij zijn" en dat de dienst "niet langer haar tijd hoeft te verdoen met het rechtvaardi gen van haar activiteiten". Eerder had de CIA de gewoonte af geschaft om journalisten, die om informatie verlegen waren, ver trouwelijk in te lichten. In het begin van de jaren '70 besteed den de Amerikaanse kranten veel aandacht aan de activiteiten van de CIA. Publikaties over de "vuile zaken" waar de dienst zich mee bezig hield, bezorgden de inlichtingendienst een dubieuze reputatie. Als reactie daarop pro beerden het Congres en de rege ring, de geheime dienst door zichtiger te maken voor het pu bliek. verklaren verschillende kenners van de oliemarkt in Londen. De omzetdaling zou sommige pro ducenten wel eens kunnen dwin gen tot prijsverlagingen die het gezicht van de wereldoliemarkt in de komende jaren kunnen be palen. De oliemaatschappijen kopen zo min mogelijk olie in de dure olie landen met het gevolg dat voor sommige van deze landen ernsti ge financiële problemen voor de deur staan, zo menen oliedes kundigen en bankiers in de Brit se hoofdstad. Maar het is duide lijk dat deze landen zich niet zon der meer bij deze gang van zaken neerleggen en op middelen zin nen om de oliemaatschappijen deze handelwijze betald te zet ten. Bovendien heeft de omzet daling ervoor gezorgd dat de prij zen op de vrije markt voor het eerst in maanden weer stijgen. De minister van olie van de Ver enigde Arabische Emiraten CVAE) heeft al gedreigd dat de Organisatie van Olie-exporteren de landen (OPEC) best eens een zwarte lijst zou kunnen opstellen van maatschappijen die zich niet aan eenmaal gemaakte afspra ken houden. Mexico heeft op een vermindering van de aankopen door de Compagnie Francaise des Pétroles (CFP) gereageerd door een aantal aantrekkelijke orders voor de Franse industrie in te trekken. Dat neemt echter nog niet weg dat het westen mo menteel baadt in de olie en de oliemaatschappijen bij de onder handelingen met de olielanden in de beste positie verkeren. De huidige besprekingen over de leveringen in het derde kwartaal van dit jaar kunnen beslissend zijn voor het slagen van de Saoe- dische pogingen om de andere OPEC-landen enige prijsdiscipli- ne op te dringen. Door vast te houden aan een forse produktie van 50,3 miljoen vaten (van 159 liter) olie per dag is Saoedi-Ara- bië in niet geringe mate verant woordelijk voor het huidige overschot op de wereldmarkt. SCHAKEN - Grootmeester Viktor Kortsjnoi heeft een moeilijke start gehad in het internationale schaaktoernooi van Baden Ba den (Wdl). Na twee ronden bezit hij een half punt en een afgebro ken partij, tegen de Roemeen Florian Gheorghiu. In de stelling heeft Kortsjnoi overigens een licht voordeel. In de tweede ron de van het toernooi wist hij tegen Boris Ivkov (Jsl) een dergelijk voordeel niet te bereiken. De partij eindigde, nog in de eerste zitting, in remise. Echt honger hoeven de Polen niet te lijden, schreef het dagblad Trouw begin maart. De voedselsituatie in Po len op dat moment gaf aanleiding tot die con clusie. Wie lang genoeg in de rij wilde staan kon nog genoeg basis levensmiddelen be machtigen, hoewel vlees, suiker en melk zeer schaars waren. En op 1 april ging het vlees op de bon, zodat in de ry staan overbodig werd. Maar allengs bleken ook de bonnen minder waard dan aanvankelijk toegezegd. De regering gaf toe, dat er niet genoeg vlees is. En inmiddels is schaarste ook troef op tal rijke andere gebieden. Vakantiegangers wordt al aangeraden zelf voldoende voedsel mee te nemen, en benzine is soms in een be paald gebied een hele dag niet te krijgen. De voedselsituatie is, kortom, snel verslechterd. Tegelijk wordt nu alom de noodklok geluid voor de hele Poolse economie. De industriële produktie loopt snel terug, en Polen kan zijn afgesproken hoeveelheden steenkool niet meer leveren aan andere lan den van het Oostblok. Trybu- na Ludu, het blad van de Poolse communistische par tij, schreef deze week dat een kwart van de Poolse indus trie niet wordt gebruikt. Er zijn eenvoudig geen grond stoffen voorhanden. Als verwachting gaf het Poolse partijblad dat de produktie nog wel verder zal dalen. Economisch kan Polen zich dat eigenlijk niet permitte ren. Het land heeft nu een schuld van rond zestig mil jard gulden bij westerse lan den. De meeste Poolse ex port gaat naar het Oostblok. Het is het veel kleinere deel van de produktie dat op ex port naar het Westen gericht is. dat de deviezen moet bin nenbrengen...om rente en af lossing van de schulden te betalen! Gebeurt dat niet of willig het boetekleed heeft aangetrokken, en zijn eigen vakbond verantwoordelijk stelt voor de puinhoop van de Poolse economie. Maar waar schijnlijk bedoelt Walesa iets anders. Aan de ene kant lijkt hij met zijn uitspraak - zoals hij vaker heeft gedaan - op tc roepen tot voorzichtigheid, en aan de andere kant duidt hij aan, dat de bereidheid van de Poolse bevolking om de vrije vakbeweging te blijven steunen wel eens zou kunnen staan of vallen met verbete ring van de materiële om standigheden. Dit laatste kan uitgroeien tot een belangrijk chantagemid del tegen de vrije vakbond, bijvoorbeeld van de kant van de aanhangers van de "harde lijn" binnen de communisti sche partij, maar vooral van de kant van Rusland. En dit chantagemiddel wint natuur lijk aan kracht, naarmate de economische crisis zich ver diept en Polen (omdat import uit het Westen onbetaalbaar is geworden) economisch steeds afhankelijker van Rus land wordt. Dat maakt het dan voor de Sowjet-Unie makkelijker om grenzen te stellen aan de hervormingen in Polen. Dat "Solidariteit" en de nu ook erkende vrije boerenvak- bond verantwoordelijk zou den zijn voor de economische situatie, is onwaar. Behalve een aantal tegenvallende oog sten (zoals de slechte graan oogst van 1980), waardoor Polen bijvoorbeeld veevoer uit het Westen moest impor teren, zijn er vooral organisa torische oorzaken. In het be gin van de jaren zeventig is massaal (vooral met westers geld) gcinvesteerd in de zwa re industrie. Even groots zijn nu de verliezen. Het geld ging op aan zinvolle investerin gen. maar ook aan prestige objecten. De Poolse arbeider schiet wei nig op met nieuwe vrije vak bonden, als het er op den duur op uit zou draaien dat er nog harder gewerkt moet worden en minder "gezeurd" om betere arbeidsomstandig heden. en als de grenzen van wat gedacht en gezegd mag worden elders worden vast gesteld. Walesa: voorzichtig gebrekkig, en Polen is alles behalve een trouw betaler, dan krijgt Polen geen grond stoffen meer uit het westen. En zo stapelt de ellende zich op. Daarnaast blijft er arbeidson rust, deze week in de Poolse havens en bij de luchtvaart maatschappij LOT. Lech Wa lesa, leider van de onafhanke lijke vakbond "Solidariteit zei deze week volgens het Amerikaanse persbureau AP dat het voortzetten van vak bondsactiviteiten nutteloos is in het licht van de steeds slechter wordende economi sche situatie. "Als dit zo doorgaat", aldus Walesa, "zullen zij die in augustus 1980 nog voor ons hebben geapplaudisseerd. stenen naar ons gooien". Met "augustus 1980" doelde Walesa op de toen succesvol geëindigde stakingen in de havenplaats Gdansk, waar de Poolse arbeiders het recht kregen zich buiten de officie le communistische vakbond te organiseren. De officiële vakbond had het te bont ge maakt: een zeer autoritaire structuur, en voordeeltjes voor de vakbondsleiders in. plaats van voor de arbeiders. Oorzaak Het lijkt er misschien op. dat Walesa met zijn uitspraak ge- Congres Met deze problemen op de ach tergrond komt volgende weck het buitengewone con gres van de Poolse commu nistische partij (de PVAP) bijeen. De afgevaardigden voor het congres zijn op een voor het Oostblok unieke ma nier gekozen. nameUjk tij dens vrije, geheime verkie zingen in de partij-afdelin gen. Een zeer groot deel van de ruim 1900 afgevaardigden, die uit heel Polen afkomstig zijn, heeft nog nooit een par tijcongres bijgewoond Het congres moet de hervor mingen in Polen, zoals het recht op vrije vakbonden en het recht van "Solidariteit" op zendtijd in de massame dia. officieel goedkeuren. Het partijcongres kan - dank zij het feit dat veel afgevaar digden zich minder gebon den voelen aan de "harde lijn" binnen de communisti sche partij - grote gevolgen hebben. Vooral de samenstel ling van het centraal comité en het politbureau zouden wijzigingen kunnen onder gaan. De voorbereidingen rond het congres zijp in de Sowjet-Unie met argusogen gevolgd Wanneer de Poolse communistische partij een nieuwe richting inslaat, kan dat grote gevolgen hebben. Het zou de vijandigheid van het Oostblok tegenover Po len, die nu al voelbaar is, nog kunnen versterken. HENK VEGTER Voor uitbreiding produktie KEULEN (DPA) De fabriek van Ford in het Westduitse Keulen teren bekend gemaakt op een zal 900 nieuwe werknemers in persconferentie in Keulen dienst nemen om de produktie te De Westduitse Ford heeft in sep- kunnen uitbreiden van 850 tot tember van het afgelopen jaar 1110 auto's per dag. Daarnaast onderhandelt de directie met de ondernemingsraad over het doen van overwerk. Dit heeft Ford gis- 6.600 werknemers met vloeiingsregeling de laan uitge stuurd. De onderneming liet op de persconferentie weten dat de opleving van de afzet toen niet is voorzien. De indertyd ontslagen werknemers krijgen voorrang bij het in dienst nemen van nieuwe personeelsleden. De uitbreiding van de produktie houdt verband met het feit dat in de Spaanse Ford-vestiging in Va lencia. waar tot nu toe alleen de Fiesta werd geproduceerd, voor taan ook tweehonderd auto's van het type Escort per dag van de band zullen komen. De fabriek in Valencia is daardoor niet meer in staat voldoende Fiesta's voor de Europese markt te produce ren. In Keulen zal de produktie van dit model nu worden ver groot van 250 tot 450 auto's per dag. Bovendien zullen er m de Duitse fabriek per dag honderd auto's van het model Granada meer worden gefabriceerd dan tot nu toe.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9