Haast met informatiewerk Welzijnskooi in plaats van legbatterijen FNV boos na uitspraak Prijzen sneller omhoog Volgende week mogelijk al ontwerp-akkoord Rechter wil sluiting Enka niet verhinderen Mogelijk stappen Utrechtse politie tegen advocaat Chemisch afval illegaal gestort ZATERDAG 11 JULI 1981 «'i'U'in.'i.— DEN HAAG (GPD) - De prijzen van goederen en diensten mogen vanaf 1 juli extra omhoog. Minis ter Van Aardenne (econo mische zaken) heeft dat gistermorgen in het prij- zenoverleg met vakbewe ging. consumentenorgani saties en werkgevers afge sproken. De industrie mag voor de tweede helft van dit jaar 3.5 procent van de stijging van de loonkosten in de prijzen doorberekenen. De handel mag zijn winstmarge ook met 3.5 procent verhogen en de dienstensector met een half pro cent. Extra prijsstijgingen zijn volgens de minister en de werkgeversor ganisaties nodig omdat de stij ging van de dollarkoers de in voer van buitenlandse produk- len veel duurder heeft gemaakt. Aanvankelijk was rekening ge houden met een kostenstijging van 12 procent van buitenlandse produkten. Dat komt volgens de minister echter uit op 18 procent. Voor wat betreft de detailhandel wordt rekening gehouden met een achteruitgang in omzet van ongeveer 8 procent. Dat betekent forse inkomensdalingen in die sector. Daarom zijn voor de de tailhandel de richtlijnen van het ministerie ook iets verruimd. De overheid mag haar prijzen vol gend jaar ook niet te sterk laten stijgen. Dit jaar mochten overhe den (vooral gemeenten en pro vincies) hun tarieven met maxi maal 5 procent verhogen. Dat blijkt nu volgens de minister te ruim te zijn geweest. Om dat te veel weer 'terug te halen' mogen overheidstarievcn in 1982 maxi maal 4 procent omhoog. Onder druk van de consumenten organisaties heeft Van Aardenne afgezien van zijn vorige week uit gelekte plan het de controle van de overheid op de prijzen voor sommige bedrijven af te schaffen en deze bedrijven vrij te laten in het verhogen van de prijzen. Zowel direktcur Bert Donia van Konsumenten Kontakt als FNV- vertegenwoordiger Frans Drab- be toonden zich redelijk tevre den met de bereikte overeen komst met de minister. Ook werkgeversorganisaties VNO en NCW waren niet helemaal onte vreden. Konsumenten Kontakt. Consu mentenbond en FNV hebben er bij de minister op aangedrongen scherp te laten controleren of ie dereen zich wel houdt aan de ma ximumprijzen De FNV kondig de aan dat als de prijsstijgingen ondanks de afspraken uit de hand lopen, de vakbeweging geen genoegen zal nemen met loonmaatregelen volgend jaar. Gasprijs Volgens Donia heeft minister Van Aardenne inmiddels in andere gesprekken met Konsumenten Kontakt beloofd dat hy niet in zal grijpen in de onderhandelin gen tussen de Nederlandse ener giebedrijven (de distributeurs van het aardgas) en de Gasunie (voor de helf eigendom van Shell en Esso en voor de andere helft van de staat) over de verhoging van de aardgasprys. Volgen Do nia vindt Van Aardenne dat hij niet in mag grijpen omdat hy een demissionaire status hoeft en zo'n belangrijke beslissing liever overlaat aan een volgend kabinet (mits dat er in september is). De Gasunie heeft onlangs de Vegin (organisatie van gasleverende bedrijven, in de praktijk ge meenten) voorgesteld de gasprijs voor kleinverbruikers fors te ver hogen van 47 cent per kubieke meter naar 59 cent. Uitgangs punt van de Gasunie is. dat de gasprijs even snel duurder moet worden als huisbrandolie. De Vegin heeft de stijging echter niet geaccepteerd. Gasbedrijven worden steeeds meer geconfron teerd met mensen die de gasprij- zen niet meer kunnen betalen. Èr wordt daarom over een lagere prijs onderhandeld. Van Aardenne is officieel gerech tigd om op basis van de wet aard gasprijzen in te grypen. en zelf een prijs te bepalen. DEN HAAG - De informateurs De Koning, Lubbers en Van Thijn proberen haast te maken met hun informatie werk. Zij willen de onderhandelaars van CDA, PvdA en D'66 volgende week donderdag al een definitief voorstel voor programma en zetelverdeling voorleggen. Het premierschap van het nieuwe kabinet lijkt geen struikelblok meer te zijn. Volgens Lubbers vindt nu ook de PvdA dat ge werkt moet worden aan een ka binet ..waarvoor het CDA zijn kandidaat stelt". Op dit punt zijn volgens de informateur „de pro blemen nu voorbij Op een nadrukkelijke vraag van Van Agt, of het CDA zelf zijn kandidaat voor het voorzitter schap mag bepalen, is door Den Uyl en Terlouw bevestigend geantwoord. De rivalen Den Uyl en Van Agt zijn elkaar volgens Lubbers aan het begin van de vergadering van gisteren „in fi guurlijke zin in de armen geval len", zeggend: „wij gaan nu bou wen aan ns kabinet". De drie informateurs en de drie fractieleiders hebben gistermid dag en -avond langdurig met el kaar beraadslaagd over de nog op te lossen problemen. Dat ge beurde nadat koningin Beatrix de vice-voorzitter van de PvdA- fractie, Ed van Thijn, had be noemd tot de derde informateur. Volgens de opdracht moeten de in formateurs „de nog resterende problemen" oplossen. Het pre mierschap behoort daar nauwe lijks meer bij. Van Thijn zei dat „de marges in deze zaak uiterst klein zijn". De overeenstemming tussen de informateurs hierover zal niet moeilijk te verkrijgen zijn, vond Van Thijn. Volgens de PvdA-informateur „rijdt Van Agt nu in de gele trui, maar zullen we nog enkele etap pes moeten afleggen, waaronder een ploegentijdrit. De voor sprong van Van Agt is echter groot, dat is de politieke reali teit". De komende dagen gaan de infor mateurs proberen samen voor stellen te formuleren, „waarin elk element een evenwichtige plaats krijgt", aldus Van Thijn. De fractieleiders zelf nemen daar niet aan deel. Van Agt gaat tot en met woensdag naar de Tour de France, Terlouw zegt „te gaan zeilen". De onderhandelingen worden dus pas volgende week donderdag weer voortgezel. In het beraad van zijn alle pro grammatische problemen door gesproken. Volgens informateur Weer korter werken bij Estel- Hoogovens IJMUIDEN Estel Hoogovens heeft met ingang van 19 juli op nieuw verlenging van de werk tijdverkorting aangevraagd bij de arbeidsinspectie in Haarlem. Het is de bedoeling dat 950 van de 20.000 personeelsleden van Hoogovens gemiddeld 30 pro cent korter gaan werken. Bij vo rige aanvragen lag het aantal per soneelsleden dat minder ging werken aanmerkelijk hoger. Als gevolg van de vakantieperiode is dat aantal nu beduidend lager. In de nog lopende periode van werktijdverkorting werken 3000 personeelsleden gemiddeld 20 procent korter. De nieuwe aan vraag wordt nog besproken met de interne overlegorganen en met de werknemers- en werkge versorganisaties. Gevraagd uitstel voor Van Gelder AMSTERDAM (ANP) - De arron dissementsrechtbank in Amster dam heeft Van Gelder voorlopi ge surseance van betaling ver leend. Tot bewindvoerders zijn benoemd mr. D.W.O.A. Groshey- de en mr. G.A.P. de Kort, zo heeft de raad van bestuur van Van Gelder bekendgemaakt. De Koning kwamen daarbij achtereenvolgens de inkomens matiging, de positie van de mini ma, de ombuigingen en de aard gasproblemen aan bod. Ook werd gesproken over defensie, kernenergie, abortus en de zetel verdeling in het nieuwe kabinet. Opvallend is dat nu ook de deskun digen van de drie fracties op de diverse terreinen bij het informa tiewerk worden betrokken. Vrij dag kregen de informateurs van die specialisten stukken over on derwijsproblemen (zoals de posi tie van de middenschool) en be lastingzaken. Volgens Van Thijn betrof het Vrij dag nog een inventariserende ronde. In de opdracht van de ko ningin staat dat het reeds door Lubbers en De Koning vastge stelde overeind moet blijven. Van Thijn zei vrijdag dat hij alle reeds vastgestelde conclusies on derschrijft. Het gaat hierbij ove rigens slechts om minder belang rijke punten waarover de onder handelaars het helemaal eens zijn. BREDA (GPD) - De Industriebond FNV is „zeer onaangenaam ver rast" door de uitspraak van de president van de Bredase recht bank mr. J. Mendlik die een eis van de federatie om sluiting van Enka Breda (waar 600 man werken) te voorkomen niet heeft ingewilligd. In het kort geding dat Je FNV daartoe maandag aanspande, bepaalde mr. J. Mendlik gisteren dat er geen overeenkomst is tussen de direc tie en de Industriebond FNV waarin is vastgelegd dat de vesti ging voor onbepaalde tijd open moet blijven. Wel blijft voor de FNV de moge lijkheid open om. zoals in het vonnis van mr. Mendlik wordt gezegd, vóór 1 november 1981, de datum waarop Enka tot uit- UTRECHT (ANP) - De Utrecht se politie bekijkt samen met het openbaar ministerie wel ke stappen er kunnen wor den ondernomen tegen advo caat mr. J. Boone die eerder deze week tijdens een hasj- smokkelproces in Utrecht de recherche ervan beschuldig de over de schreef te zijn ge gaan. Volgens mr. Boone zouden en kele Utrechtse rechercheurs processen-verbaal hebben opgemaakt die in strijd wa ren met de waarheid. Voorts zou de recherche volgens mr. Boonc een getuige in de hasj zaak hebben aangezet tot het afleggen van een valse getui genverklaring. Dit in ruil voor strafvermindering. Mr. Boonc wil dat de rechtbank de zaak "in het belang van de .'htszekerheid" terugver te zijn om de politie in een kwaad daglicht te stellen. "Ik heb alledn op grond van de processen-verbaal het sterke vermoeden gekregen dat de politie zich in deze zaak sterk vergist of dat er sprake is van opzet. Ik heb dc rechtbank daarom gevraagd de zaak te rug te verwijzen naar de rech- ter-commissaris Die moet dan tot o|>de bodem uitzoe ken wat er precies is gebeurd. Dat is in het belang van de rechtszekerheid. Ik kon on der de gegeven omstandighe den met anders doen." Ook verbaast het mr. Boone dat de politie al met een verkla ring komt terwijl de zaak nog "onder de rechter is. Men had er verstandiger aan gedaan eerst het oordeel van de rech ter af te wachten." vijst de chter Hij wil de rol van dc recherche nader laten uitzoe ken. De rechtbank doet 21 ju li in deze uitspraak. Tijdens de behandeling van de zaak wees officier van justitie mr. A. Herstel de beschuldi gingen van de advocaat perti nent van dc hand cn gisteren deed de Utrechtse politietop in een verklaring hetzelfde. De politic kwalificeert de uit latingen van de advocaat als "aantijgingen" en zegt dat er geen enkele aanleiding be staat om aan de integriteit van de betrokken recher cheurs te twijfelen. Volgens de politie heeft mr. Boone zich al eerder "en ook toen ten onrechte van dit soort methoden" bedient Mr. J. Boone zei in een eerste reactie er bepaald niet op uit voering van de reorganisatie wil overgaan op grond van het bur gerlijk wetboek, de Onderne mingskamer te verzoeken de rechtmatigheid van het pleit van Enka grondig te onderzoeken. Mr. W. van Veen, de advocaat van de Industriebond, noemde de uitspraak „schokkend". Het erge van dit vonnis is. aldus mr. Van Veen. dat afspraken nu niet meer afdwingbaar zijn. Hiermee wordt een stukje normaal overleg tus sen de bonden en de werkne mers op het spel gezet. Binnen het federatiebestuur worden dit soort afspraken behandeld alsof het om cao's gaat. Ik vraag me nu af wat in Nederland nog wél een overeenkomst is". De FNV zegt dat in maart 1980 in een overeenkomst met Enka is bepaald dat het bedrijf niet ge sloten zou worden zolang Enka nog garens spint. De FNV meent dat die overeenkomst moet wor den nageleefd, desnoods onder dwang van de rechter. Mr. Mend lik zegt: Dat was geen overeen komst die af te dwingen is. maar alleen een afspraak. Niets wijst erop dat Enka een verplicht na te leven overeenkomst heeft willen aangaan met de vakbond. „In kort geding kan een rechter slechts een voorlopige maatregel nemen en zonder een grondig en afdoend onderzoek naar de be drijfseconomische aspecten kun nen wij een beslissing nemen", aldus de Bredase rechtbankpre sident. die in zijn vonnis verwijst naar de Ondernemingskamer te Amsterdam. Volgens mr. Van Veen zal de bond zich niet tot de ondernemingska mer wenden. „Wc gaan daar niet voor joker staan. Het gaat in deze zaak om een afspraak met Enka en daar heeft een ondernemings kamer niets mee te maken". De FNV gaat onderzoeken welke actiemogclijkhedcn er nu nog zijn om Enka Breda open te hou den. Het federatiebestuur be raadt zich de komende dagen over een eventueel hoger beroep of andere stappen. Binnen veer tien dagen moet hierover beslist worden. Minder vluchten naar noorden SCHIPHOL (ANP) De Neder landse luchtvaartmaatschappij NLM. een 100 procent dochter onderneming van de KLM, zal met ingang van de komende win- terdienstregelingen de diensten tussen Amsterdam en Gronin gen/Enschede gaan terugbren gen. Nu nog worden zowel Gro ningen als Enschede driemaal per dag vanuit Amsterdam aan- gedaan Na 28 september aan staande. de ingangsdatum van de nieuwe wintcrdicnstregcling, zou tweemaal per dag een retour vlucht Amsterdam - Enschede - Groningen worden uitgevoerd Dit heeft de KLM vrijdag bekend gemaakt. De NLM ziet zich volgens de be kendmaking tot deze maatrege len gedwongen wegens de steeds stijgende Kosten en het stagne rende vervoer op deze lijnen van de afgelopen tien jaar. In de afge lopen zeven jaar heeft dc NLM op deze zogeheten "Noordlijn" een verlies gemaakt van in totaal 19 miljoen gulden. AMSTERDAM (GPD» - De Am sterdamse politie heeft gisteren de bestuurder van een uil Haar lem afkomstige vrachtwagen gearresteerd op beschuldiging van het illegaal dumpen van che misch afval in het westelijk ha vengebied. De man stortte don derdagmiddag in drie keer ruim honderd vaten op het terrein van een autosloperij Omwonenden zagen dat veel vaten tijdens het dumpen kapot sprongen en dat de inhoud naar buiten lekte De politie werd gewaarschuwd en heeft inmiddels de voor de vaten verantwoordelijke personen ach terhaald en ook de inhoud van de vaten geanalyseerd Het gaal om chemische afvalslof- lcn van dc failliete papierfabriek Hens Papier bv in Eerbeek. De vaten bevatten fosforzuur. na tronloog. formaldehyde, hars achtige stoffen en bindmiddelen. Twee Haarlemmers kregen geld voor de vaten met afval met de bedoeling ze ergens te dumpen Doorverkoop De Haarlemmers verkochten de vaten door aan een Alkmaarder. omdat het vinden van een ge schikt terrein niet zo eenvoudig was. Ook de Alkmaarder slaagde daar niet in. Uiteindelijk ver kocht deze de boel weer door aan een andere Haarlemmer die het terrein van de sloperij in het westelijk havengebied als dump plaats uitverkoos De politie heeft alle betrokkenen gearresteerd. Deze zijn weer vrij gelaten in afwachting van een strafrechtelijke procedure. De verdachten worden aansprake lijk gesteld voor de kosten die de gemeente Amsterdam maakt om de vaten weer weg te halen. De afvalstoffen komen nu tijdelijk te liggen op een afgesloten ter rein in Amsterdam-Noord Voorspelling van het Instituut voor Pluimvee-Onderzoek, het Spelderholt. aan de kip- penhouders van Nederland „De weerstand legen het leg batterijsysteem. die grote vormen aanneemt, zal wel licht in de toekomst leiden tot een verbod van legbatte rijen. Er zal een goed alterna tief moeten worden gevon den om het voortbestaan van de legpluimveehouderij te garanderen". Zo'n uitspraak is allesbehalve vaag. Hy geeft duidelijk te verstaan, dat de acties tegen de legbatterij succes zullen hebben en het is tevens een versluierd advies aan de pluimveehouders om tijdig de bakens te verzetten. Een opmerkelijk geluid van het Spelderholt. dat zich in het verleden nooit zoveel gelegen heeft laten liggen aan de wen sen van de familie Doorsnee. Het Instituut voor Pluimvee- Onderzoek in het Veluwse Beekbergen, dat net zijn 60- jarig bestaan heeft gevierd met een groot internationaal symposium, heeft niet alleen in het teken gestaan van hoogwaardig wetenschappe lijk onderzoek, maar ook van het verschijnsel Consument. Zo is de mening van de kip- peêter over de smaak van het braadkuiken ineens belang rijk geworden. Specialisten met indrukwekkend lange namen, zoals consumenten gedragsonderzoekers, wor den door het instituut aange trokken om zo nauwkeurig mogelijk de voorkeur van u en mij af te tasten. Ook dat is nieuw, want tot voor kort be schouwden de wetenschap pers van het instituut zichzelf als de beste smaakmakers. Wat de consument lekker vond. was hoogstens goed voor een uitgebreide discus sie op ecnv verjaarspartijtje met familie en kennissen. Gekakel Wat is er aan de hand met het Spelderholt? B. Erdtsieck, waarnemend-directeur van het instituut, beaamt dal de consument een belangrijke rol gaat spelen in het onder zoek. Toen het gekakel van de Hollandse kip overal in Europa werd beluisterd, kon den de werkers van het insti tuut zich nog verschansen in hun ivoren toren. Maar de si tuatie is inmiddels drastisch gewijzigd. Buitenlandse con currenten beginnen de Ne derlandse kippenhouders naar de kroon te steken, zo dat de roodgekamde geld- brengertjes van weleer weer een opdoffer nodig hebben. In opdracht van dc regering moet het instituut daarvoor zorgen, maar het Spelderholt redt het deze keer niet zonder de steun van de consumen ten. Het parool is nu verbete ring van dc kwaliteit, omdat aan de prijs niet meer valt te sleutelen. Dc bodem is be reikt. Meer kwaliteit bete kent betere smaak cn om die te realiseren moeten de test kippetjes over meer tongen huppelen dan die van de we tenschappelijk onderzoekers De eerste passen op de weg naar de eremedaille van de Consumentenbond zijn reeds gezet. Erdtsieck ..We hebben een re giment Franse slachtkuikens vooreen proeverij ingevoerd Ze luisteren naar de naam Label Rouge en de gourmets vinden, dat ze lekkerder zijn dan hun eenvoudige soortge noten Daar hebben we merk waardige dingen mee be leefd". Wonderdier Op verschillende beurzen is de kwaliteit van het Franse won derdier vergeleken met de smaak van de Hollandse ka kelaar. En wat bleek'' De vrouwen gaven in het alge meen dc voorkeur aan het kuiken van eigen bodem van wege het malse boutje en de mannen prefereerden de twee keer zo dure poule om haar smaak Erdtsieck ..Ik vermoed waarom dc vrou wen aan mals vlees zoveel waarde hechten Als het kip petje in de pan ligt te- suddc ren is het zo moeilijk de smaak te testen. Het risico van een stukje te heet vlees in de mond is te groot. In plaats daarvan prikken ze met dc vork regelmatig in het vlees om te controleren of het al gaar is. Is de kip gebraden i toch mals gebleven, dan het toppunt v bereikt' Met het procv stukjes vlee de bakkunst van het Spelderholt ook ver tellen welke wensen zy heb- Het hele Nederlandse volk kan net niet in de cnquètezaal te- Dat groepje wordt nauwkeu rig ondervraagd door een keur van specialisten. Als het even kan wordt het vader landse slachtkuiken aange past aan de verlangens van de testgroep. Als dc meerder heid vindt dat het dier de vorm moet hebben van een kurketrekker. dan zullen dc wetenschappers misschien even met de ogen knipperen maar gaat het om het verkrij gen van een andere kleur, dan is dat niet zo'n probleem. Tot nu toe hebben we het ge had over de verse kip Dat is niet voldoende Er bestaat ook nog zoiets als een diep vrieskip Het zou geen kwaad kunnen als die in het onder zoek werd betrokken. Tien tegen een. dat de keurders namens ons zouden klagen over de waterige smaak. Flauwekul Erdtsieck .Kijk. een kip heeft van zichzelf een vry hoge temperatuur. Wordt ze ge slacht. dan moet die zo snel mogelijk zakken tot beneden de acht graden om bederf te voorkomen. Daarom worden de kippen eerst in water ge koeld en dan ingevroren Die methode heeft nauwelyks in vloed op de smaak Wel hoor ik nogal eens dc klacht, dat een diepvriezcrtje zoveel wa ter by zich heeft waardoor de afnemer voor te veel vocht en te weinig kip zou betalen. Da s natuurlijk grote flauwe kul. want met de prijs is daar natuurlijk allang rekening mee gehouden" Als de consument merkt dat hij niet alleen zijn mond open mag doen maar dat ook nog naar hem wordt geluixt. nl gaat hij op de barricade. Sinds jaar en dag ijveren ac tiegroepen voor het welzijn van de scharrclkip. met toe nemend resultaat Zy zyn zo overtuigd van hun gelyk. dat het Instituut voor Pluimvee- Onderzoek er geen afwijken de mening op na mag hou den. Erdtsieck ..De verdedigers van de scharrelkip vinden het niet goed dat wij een onder zoek houden naar de kwali teit van de legbatterij. Zij zeg gen: legbatterijen zyn ondin gen. dus er valt niks te onder zoeken. Wij zeggen: het kan wel waar zyn. maar dan wil len wij dat wel via gedegen onderzoek vaststellen De actievoerders begrijpen niet hoe de ogen van de weten schappers droog kunnen blij ven by het zien van zoveel zielige kippen, die op elkaar worden gepropt in enge kooi en. Erdtsieck waarschuwt voor te veel emotie en te wei nig kennis ..Het is waar. dat er in een legbatterij vervelen de dingen gebeuren Ki| n die elkaar pikken bijvoor beeld. Maar laten degenen die zich daar druk om maken ook eens gaan kijken naar be- dryven waar de lieve diertjes op de grond zyn gehuisvest Daar is het probleem van de pikkcry en het kannibalisme veel groter". Niettemin heeft het instituut het onderzoek naar de beste .huisvesting van kippen een zeer hoge prioriteit gegeven. Onder druk gezet door de pu blieke opinio wil de overheid nu ook weten of de legbatte rij het produkt van dt hoog ste wijsheid is of niet Behal ve emotionele bezwaren zyn er ook klachten over dc ku a litcit van de produkten Zo wordt in een bulletin van het instituut gemeld dat in de legbatterijen waarmee 95 procent van de pluimveehou ders werkt, het probleem van de verliezen door breuk en kneuzing van eieren nog sU I nk Ls ow rwnnnsn „Maar ook hot houden van kip pen op de grond heeft een aantal bezwaren", /.egt de heer Erdtsiec k „Niet alleen doet zich daar meer pikkcry voor maar er is ook meer kans op dierziekte Boven dien gaat vyf procent van de eieren, die op de grond wor den gelegd, verloren. Dus je moet onder meer onderzoo pén het vertikken hun ei in een nest te leggen vertegenwoordiging JOS BOUTEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7