Term jeugdsekte slaat nergens op KERKDIENSTEN "Geen recht op hoog salaris 99 Ook 'kolenboycot' tegen Zuid-Afrika Nuchterder kijk op nieuwe rehgieuze bewegingen Marnix van der Sijs en Hijme Stoffels van het jongerenblad 'Weerwoord' een uitgave van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk hebben door een lange reeks gesprekken met mensen van allerlei sekten een nuchterder kijk gekregen op het verschijnsel 'nieuwe religieuze bewegingen'. Zij spraken met Bhagwan-aanhangers, Baha'i-gelovigen, beoefenaars van Transcendente Meditatie, deelnemers aan de leefge meenschappen van Divine Light Mission en van Jeugd met een Opdracht, opwekkings predikers en gebedsgenezers. Zomaar een greep uit het veelkleurige aanbod van de laatste jaren. "Weg met de indianenverhalen en de kwaadaardige mythevor ming". roepen Van der Sijs en Stoffels uit. "En als de rook dan wat is opgetrokken, kunnen we misschien beter beoordelen wat er werkelijk aan de hand is". Marnix en Hijme - hun serie in 'Weerwoord' bevatte acht afleve ringen distantiëren zich van het beeld waarmee Sipke van der Land, ook gereformeerd, met zijn tv-programma 'Niet te gelo ven' zoveel opschudding veroor zaakte. "Dit moest bij de kijkers wel de in druk wekken dat het hier ging om zwaar gehersenspoelde sla ven van fanatieke, op seks, geld en macht beluste nepgocroes. slaven die alleen door ervaren te gen-programmeurs van een wis se ondergang gered konden wor den". Zij vinden het verdrietig voor Sipke, maar ze zijn dit type mensen op hun rondgang langs een groot aantal centra van deze bewegingen niet tegengekomen. "De mensen die wij ontmoetten waren levendig of in zichzelf ge keerd, humoristisch of saai, ver velend of sympathiek, impulsief of bedachtzaam. In elk geval éch te mensen, géén robots". Marnix van der Sijs en Hijme Stof fels probeerden vooral jonge aan hangers aan het woord te laten. Maar dat lukte lang met altijd. Sommige groepen hadden nau welijks jonge leden. "De term 'jeugdsekte' of 'jeugdreligie', die nogal eens voor deze godsdiensti ge groepen wordt gebruikt, slaat dan ook als een tang op een var ken. Jongeren onder de 18 tref je er vrijwel niet aan. De gemiddel- Saaie kost De twee 'Weerwoord'-medewer- kers hebben zich af en toe wel mateloos geïrriteerd Steevast repten de ondervraagden over het verdwijnen van astma, lande righeid, gebrek aan concentratie vermogen en andere kwalen na hun toetreding tot de beweging van hun keuze. De geschriften waarop zij zich beriepen waren voor Van der Sijs en Stoffels vaak ontoegankelijke en saaie kost. Vermoeiend was het ook, telkens weer te moeten horen hoe uniek, heilzaam en alomvat tend de leer van de betrokken beweging voor de mensen zou zijn. Hun conclusie is, dat deze groe pen in het algemeen gesproken mank gaan aan 'politieke en HIJME STOFFELS onderzoek nieuwe religieuze bewegingen maatschappelijke bewusteloos heid'. "Of ze zich nu christelijk noemen of niet. de nadruk ligt op zelfont plooiing, persoonlijke verlich ting of bekering. En daar blijft het bij. Bhagwan interesseert zich alleen voor individuen. De Kamper studenten willen andere beloning predikanten Een student van de theologische hogeschool van de Gerefor meerde Kerken m Kampen die nu lid is van de werk groep 'Samen delen' aan deze kerkelijke opleiding zal stróks - als een plaatselijke kerk hem beroept genoegen moeten nemen met een be scheiden inkomen. Hij zal be reid zijn, een deel van het vastgestelde salaris 'in te le veren', en moet de kerkeraad ook duidelijk maken waaróm precies. Het is helemaal niet zeker, dat een kerkeraad, die voor het in stand houden van een predi kantsplaats een flink bedrag op de begroting heeft staan, zo'n plotselinge lastenver lichting al bij voorbaat gretig accepteert. Immers, wat zijn de diepe beweegredenen voor die vrijwillige versobe ring en wat zouden later, als de man of vrouw weer ver trokken is, de gevolgen kun nen zijn? Het is ook niet als een financieel meevallertje voor de kerkeraad bedoeld. Het geld dat de plaatselijke kerk aan de minimum-domi nee zou overhouden zou ge bruikt moeten worden voor uitbreiding van het eigen ker- kewerk en/of het werelddia- konaat. Er zijn al een paar afgestudeer de studenten die kerkeraden met deze 'boodschap' hebben geconfronteerd. Uiteraard moeten kerkbesturen, zo ze daarvoor gevoelig zijn, wen nen aan de gedachte dat de predikant met zijn salaris nauwelijks boven het mini mumloon uitkomt. Maar men toonde hier en daar toch be grip en waardering voor de argumenten. De Kamper stu denten vinden daarin vol doende aanleiding om hun streven te propageren en door te zetten. Een predikant heeft niet automatisch recht op een hoog salaris, menen zy. Behoefte Twee jaar geleden liet de werk groep 'Samen delen' voor het eerst van zich horen. Na een aantal colleges sociologie was een groep studenten in de theolgie tot de conclusie gekomen dat de beloningsop- bouw voor predikanten niet deugt. Die is te kapitalistisch naar hun zin. Het predikantssalaris is met na me gekoppeld aan leeftijd, er varing en grootte van de ge meente. 'Samen delen' wil het beginsalaris als norm ne men. Alleen de gezinssamen stelling van de dominee en bijzondere omstandigheden rechtvaardigen de nodige toeslagen daarbovenop. Een predikant met drie kinderen heeft nou eenmaal meer geld nodig dan een iemand zonder kinderen of met één kind. Een salaris dus naar werkelij ke behoefte. Inkomensverschillen zijn, vol gens de Kamper studenten, reet na de school zijn gaan werken, dan word je dubbel bevoordeeld. Zo redeneert de werkgroep 'Samen delen'. In haar filosofie is betaling vol gens intelligentie en oplei ding verkeerd. Het argument dat een predi kant vaak meer uren maakt dan normaal gaat volgens de studenten niet op. Hij moet dan maar wat minder werken. Van het overblijven de geld zou ook een hulp kunnen worden aangesteld. Je zou een bovengrens van 50 werkuren moeten s STUDENT HANS KATER- BERG betaling naar behoefte niet per definitie verwerpe lijk. Zij willen vooral een eer lijker regeling, die bijvoor beeld een eind maakt aan de toestand dat iemand krach tens leeftijd, ervaring en plaats van werken automa tisch een salaris van zeg maar f. 80.000 in z'n zak steekt. Mensen die hebben gestudeerd zijn toch al bevoorrecht. Zij kregen de kans. Anderen niet. De werkenden hebben het geld voor die studie mee opgebracht. Als je als afge studeerde dan ook nog een veel hoger salaris krijgt dan mensen die bijvoorbeeld di- Praktijk Simon Dingemans en Hans Katerberg vertelden een medewerker van de Zwol se Courant - die hierover een verhaal had dat van de ruim 350 studenten aan de theologische hogeschool bijna een derde lid is van de werk groep. Er bestaat dus veel be langstelling voor deze ideeën. De eis aan de leden dat zij er straks in de praktijk zelf vorm aan moeten geven remt het lidmaatschap nog wat af. 'Samen delen' wil het beslist niet bij woorden laten. Je kan over zo'n onderwerp heel in teressant blijven discussië ren, maar wie op dit punt werkelijk verandering na streeft, zal er zelf mee moeten beginnen. Hij zal het in z'n portemonnee merken en er desondanks tevreden mee zijn. maatschappij bestaat volgens hem niet. TM-beoefenaars den ken. dat zij de wereld kunnen verbeteren door twee keer per dag hun ogen dicht te doen; kijk niet naar links of rechts, maar naar boven, de rest is leugen praat". Niemand zal de crisis kunnen ont kennen waarin het Westen zich bevindt. Economisch, politiek, godsdienstig, moreel. Van der Sijs en Stoffels vinden het begrijpelijk, dat velen naar ande re oplossingen zoeken. "Maar de oplossingen die deze bewegin gen aandragen zijn krachteloos. Met bidden alleen hef je de ar moede niet op. Door meditatie alleen help je de kernwapens Ne derland niet uit, laat staan de we reld. Door zelfontplooiing alleen kun je het onrecht niet bestrij den". Marnix en Hijme hebben ook alle begrip voor mensen die de kerk de rug toekeren omdat zij zich er niet meer thuis voelen. Toch blijven zij zich betrokken voelen bij de traditie waaruit ze zelf zijn gekomen. "Wij weten ons geïnspireerd door Jezus van Nazareth. De man die vanuit een zeer persoonlijke verhouding met iemand die hij 'Vader' noem de, tot een radicale keus kwam De werkgroep Kairosheeft deze week gepleit voor beëindiging van de handel in en de overslag en het gebruik van Zuidafri- kaanse kolen in ons land. Ook wil zij. dat Nederland zijn betrok kenheid opgeeft bij het gebruik van Zuidafrikaanse techniek op het gebied van kolenvergassing. Daardoor is ons land, volgens 'Kairos', medeverantwoordelijk voor de versterking van het apartheidssysteem, zeker nu an dere leveranciers van steenkool en kolentechnologie beschikbaar zijn. De werkgroep ijvert binnen Nederlandse kerken voor meer steun aan de bevrijding van on derdrukte volken in Zuidelijk Afrika. Een mogelijke 'kolenboycot' is een van de punten in het 'Zuidelijk Afrika-programma 1981', dat het Comité Zuidelijk Afrika, de werkgroep Kairos, de Anti-apart heidsbeweging Nederland en de Boycot Outspan-actie onlangs - in verband met de verkiezingen hebben opgesteld. De Raad van Kerken in Nederland heeft zijn lid-kerken dit pro gramma nu toegestuurd, wat niet betekent, dat de raad er zijn in stemming aan geeft. De sectie 'internationale zaken' van de raad heeft de vier instanties laten weten, dat de raad en zijn secties geen politieke organen zijn. Zij volgen een eigen beleid en werk wijze en kunnen niet ingaan op uitgewerkte politieke voorstel len van een actiegroep. Toch vraagt de Raad van Kerken 'volle aandacht' van zijn leden voor dit stuk. "Al adviseren wij, voor de verschoppelingen en het uitschot van zijn tijd". "Wij we ten ons gesteund door mensen als Dorothee Sölle, Dietrich Bon- hoeffer, Martin Luther King, bis schop Romero, Colin Winters, Beyers Naudé, Ernesto Cardcnal en anderen, die hebben getracht, vanuit een diep doorleefde vroomheid zich in te zetten voor een leefbaarder wereld". "Wij weten ons gesterkt door vele ver halen uit de bijbel, dat boek van en voor mensen in hun relatie tot God". Kenmerk Voorlopig houden Van der Sijs en Stoffels het erop, dat de 'nieuwe religieuze bewegingen' deel zijn van de huidige crisis. "Kenmerk van een vastgelopen maat schappij. Eerder dan dat ze een oplossing en uitzicht bieden". Stoffels studeert theologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Zijn specialiteit is het onderzoek naar nieuwe godsdienstige stro mingen. De VU beschikt ook over een documentatiecentrum (postbus 7161, 1007 MC Amster dam) inzake dit onderwerp. Het geeft desgevraagd advies aan ie der die behoefte heeft aan litera tuur, namen en adressen op dit gebied. S. J. de Groot Ds. Westera bijstandin Leiderdorp geen adhesie hieraan te betuigen, wij willen niet, dat dit als een ne gatief oordeel wordt verstaan. Veel van de beleidsvoorstellen in dit stuk zijn door de Raad van Kerken in Nederland, de Wereld raad van Kerken en verscheide ne lid-kerken al overgenomen, terwijl de nieuwe voorstellen se rieuze aandacht verdienen". De kerken moeten dit programma, zo meent de raad, niet alleen als informatie behandelen maar in eigen kring ook doorgeven aan hen die zich regelmatig met de problemen rond Zuidelijk Afrika bezighouden. De 32 beleidsvoorstellen hebben onder meer betrekking op sanc ties die Nederland tegen Zuid- Afrika kan treffen, zoals verbre king van de economische betrek kingen (te beginnen met een olie boycot), verscherping van het wapenembargo en isolering van het apartheidsregime, ook inter nationaal, bijvoorbeeld op het gebied van sport, cultuur en we tenschap. Het stuk bevat verder voorstellen tot vergroting van de steun aan bevrijdingsbewegingen (ANC en Swapo), politieke en materiële steun aan de negen 'frontlijnsta- ten', verruiming van de hulp aan vluchtelingen in Afrika en verbe tering van de positie van vluchte lingen in Nederland zelf. Ten slotte doet het programma voorstellen voor initiatieven die Nederland in internationale or ganen zou kunnen nemen om de apartheid te bestrijden en de Zuidafrikaanse aanwezigheid in Namibië (Zuidwest-Afrika) aan te vechten. mevrouw Westera Mevrouw ds. H. Westera-Franke, hervormd predikant in Aarlan- derveen, wordt met ingang van 1 oktober 'bijstand in het pasto raat' in dienst van de hervormde gemeente te Leiderdorp. De be noeming daartoe door de Leider- dorpse kerkeraad heeft zij deze week aangenomen. Zij krijgt een gedeeltelijke pastorale opdracht voor de wijken benoorden de En- gelendaal (Voorhof, Binnenhof en Winkelhof). Deze behoren tot de wijk die op het ogenblik, door het vertrek van ds. Geursen naar Arnhem, zonder predikant zit. Mevrouw Westera - die pas op la tere leeftijd theologie is gaan stu deren en in Leiden, waar zij woonde, veel kerkewerk heeft gedaan heeft ook in Aarlander- veen een gedeeltelijke functie. Toch was vooral het winterwerk te omvangrijk voor haar om vol doende tijd over te houden voor huishouding en gezin en haar an dere contacten. Hervormde Kerk: beroepen te Peize J. van der Werf Schiedam; aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Lei derdorp H. Westera-Franke Aar- landerveen, naar Op- en Nede- randel kandidaat L. G. Groenen- berg Hardinxveld; toegelaten tot de evangeliebediening en be roepbaar mevrouw W. Kohl Die- men, mevrouw A. van der Mey Leiden, J. Euwema Tiel en A. J. Verbeek Bergen op Zoom. Gere formeerde Kerken: bedankt voor Idskenhuizen G. P. Wijn beek Voorthuizen. Gereformeer de Gemeenten: bedankt voor Oosterland J. van Haaren Amers foort, voor Gouda J. van Ecke- veld Zeist. Op uitnodiging van burgemees ter en wethouders hebben het gemeentebestuur en alle predi kanten van Dronten met elkaar gesproken over de opvang van minderheden, het woningbouw beleid, de zelfhulpgroepen, de vraag naar gastgezinnen voor mensen in moeilijkheden en een ontwikkelingsproject voor Tan zania. Het gesprek was goed en wordt voortgezet. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 hr De Haan, Bodegraven. 11.45 oecum. Marekerk 10 ds. De Jong. 5 ds. Talsma, Den Haag; Maranathak. (L. Morsweg) 10 dr. Riet veld. Den Hlü; Regenboog (Merenwjjk) 9.30 zr. Meyer en pastoor v. Well; Bethlehemk (Driftstr.) 10 ds. Beks, Bevrijdingsk.(Montgomerystr9 dr. Jongeneel; Vredesk.(Burggravenl10 ds. Sytsma, Waalse kerk (Breestr geen dienst. Acad. Ziekenhuis 10 I d 11 enhi r Diakonessenhuis 10.30 hr v Straelen. Endegeest 9.30 ds. Friederich Geref. Kerk Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk, Petrak (Sunnamestr.) 10 hr. Brouwer. Katwijk. Oude Vest 10 ds. Verdoorn, 5 ds. Syts- Maranath «k.(L Morsw.) zie herv. gem Bevnjdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10.15 dr. Jongeneel. zie ook herv gem Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.) 8.30 en 5 Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 kand Bouwsma. Chr Geref. K. (Steenschuur)' 11 prof Versteeg. Apeldoorn. 5 ds VuMT, Nieuw-Vennep Geref. Gem. (N Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard Geref. Gem in Ned (Bethl.kerk Driftstr11.30 en 5.30 Evang.-Luth. Gem (Hoogl. Kerkgr 10.15 ds. Hage, Deventer Remonstr.-Doopsgez. Gem (Lok horstk.): 10 ds. Koek Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 Evang. Christengem (Middelstegr. 3) 10 hr Dikkes Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- Irrw sing.-l 215 hr HoOgMWMld Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr 10 en 7.30 Nieuw-Apost. Kerk (H. Rund 24) 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Lokhorstk elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10 45 predik- Christian Science (Steensch 6) 10.30 Kerk van J. Chr v d. Heiligen der L Da gen (Brahmsl 9.30. 10.30 en 11.20 Oud-Kath. K. (Zocterw.singel); 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo 8.30. 9 30 en 11. Rijndijk Leiden-V.schoten) zat. 7, zo 9.30 en 11.30; Steenschuur zat 7. zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7; Boshuizerkado zat 7. zo. 9.30 en 11; Lam men schans weg zat. 7, zo. 9,10.30 en 12, Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15. H Rijndijk (zie Zoeterwoude) ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. K. 10 ds. Houtman, Amstelveen, 6 30 ds. Stolk. Alphen. Chr. Geref. K 9.30 dienst. 2.30 ds. v.d. Weerd. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gem. Adventsk 9 ds Bogers. 6.30 ds Richter. Bodegraven; Kruisk. 9.30 ds. Heijmans. Opst.kerk 10.30 ds. Bogers; Salv.kerk 6.30 ds. Lefeber; G Herderkerk 9 ds. Verheul. 6.30 ds Oosthoek; De Bron 10.30 en 6.30 ds. Verheul; Ashram (Mars diep) 9.30 ds. Steinhart'Onderweg' (Lij- sterl.) 10 ds Kind; Sionskerk (Plane- tens.) 9 30 ds Ouwendijk, 6.30 ds. Koele- wijn, Woubrugge jörref Kerk Mar.kerk 10.30 ds. Stolk, 6.30 ds Haspels, A dam, Salv.kerk 9 ds. Stolk. 6.30 ds. Lefeber Zie verder herv. gemeente. Ned. Geref. K. (school Wil- lemstr.) 9.30 br Fróling, 4 30 br. Knol. Chr Geref K 9 30 dienst. 2.30 ds. Blom, Meerkerk Oud-Geref Gem. (Hooftstr 240) 9.30 en Bapt.gem. (Molenwerfstr 1) 10 en 6.30 evang. Leidekker Bapt.gem Noord (school Kalkovenw 62) 10. Volle-evang.gem (school Westprelu- dew 10 hr. v.d. Hoorn. Leger des H (Corn de Vlamingstr 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk zat. 7, zo 9.45 en 11.30. Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 30 en 11 BENTHUIZEN Herv. Gem. 9 30 kand. De Man, Sprang. 6 ds. v.d. Linden. Ou dewater Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar BODEGRAVEN Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Sirag. Hillegersberg, 6.30 ds De Bruijn. Ermelo. Salv.kerk 9 30 ds Blenk, Oudewatcr, 6 30 ds Gooijer, Putten. Bethl.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd. Geref. K 9.30 ds. v.d. Weg. Hattem, 6.30 ds Eldennan BOSKOOP Herv Gem Dorpskerk 9 30 I'. I .eeuw. Mnarn. 6 30 ds Lang- hout. Putten, in geref kerk. De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. K 9.30 ds. Omta, 6.30 zie herv. gem. Chr. Geref K.: 9.30 ds v.d. Boomgaard, Rijswijk, 5 leesdienst. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7. zo. 9.30 en 11 HAZERSWOUDE: Herv Gem 9.30 ds. Boer. Katwijk, avondmaal, 6.30 hr. Christ. Leiden Geref. K.: 9.30 ds Ferwerda, Sassen- heim. 5 ds. Welbedacht. Rk Kerk dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10 HILLEGOM Herv. Gom 9.30 ds. Drost, Rijswijk, 7 ds Kolkman, De Kaag. Geref. K.: zie herv. gem. Chr Geref. K 10 en 7 ds. Biesma. Rk Kerk Mart. zat. 7, zo. 8.30. 10 en 11.30; Jozelk. zat. 7. zo. 10 en 11.30 HOOGMADE Herv Gem. 10 ds. v.d Hoek. avondmaal. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 DE KAAG Herv Gem 9.30 ds. Kolk Rk Kerk zat. 7. zo. 8 en 10 KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 9 30 ds. Aarents, 6 ds. Kielder, Zevenhoven. Ontm.kerk 10 ds. Heijmans, 't Harde, 6.30 ds. Vermeulen. Geref. K.: 9.30 ds. Reedijk, Rhoon, 6.30 ds. Kersten Rk Kerk zat 7. zo 9 30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman. 6 ds. De Jong, O. Kerk 8.30 en 10 ds. Visser. Nieuw- land. 6 ds. Driebergen, Ichthusk. 10 ds. Guijt. Hei- en Boeicop, 6 ds. v. Roon. Pniélk. 9.30 ds. Driebergen, 6 kand. Vis- Gr. v. Pr.school 10 ds. De Jong. Overduin 2 ds Baas. Hoeksteen (Bur gersdijkstr.) 10 Duitse dienst. Geref K Vr kerk 9 30 ds. Janssens. R.dam: Tnumfatork 9 30 ds. Kersten, 5 ds Ge- sink, Noord wijk Geref K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K.: 8.45 ds. De Lange, 7 Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Oosthoek. Alphen. 7 zie ge ref. kerk. Geref. K.: 10 en 7 ds. Swierts, Maassluis. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref K. Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Beks, Leiden; Hoofdstr. 10 dienst; Scheppingsk. 9 ds. Knorth. Bapt.gem. (wijkgeb.Zijlkw 10 hr. De Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30 LEIMUIDEN Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree. Geref. K 9.30 ds. Los, 7 mevr. Hartman. Kampen. Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30. 9 30 en 11.15 LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 9 en 7 ds. De Gelder, Pauluskerk 10.30 ds. De Gelder Geref. K. 10 mevr. v. Vliet, 7 dienst. Geref. K. Vrijg. 10.30 en 4.30 ds De Put- Ned. Geref K. (Salvatori): 9 hr. Bos, 5 gec. dienst in Heemstede, ds. Rietkerk. Chr. Geref. K 10 en 4.30 ds De Graaf. Ede. Geref. Gem.: 10 en 4. Rk Kerk Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30. 10.30 en 11.45; Engelbew. zat. 7. zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv Gem. 9 30 en 6.30 ds Bronsgeest, avondmaal Geref. K. 9.30 mej. v. Delft. A dam Chr. Geref. K 9.30 en 6.30 ds. Hamstra Remonstr. Gem.: 10 drs. Tjalsma Rk Kerk: zat. 7.30. zo 9 en 10.45. NIEUtVVEEN: Herv. Gem 9 30 ds Ge braad. 6.30 ds. Molenaar Geref. K. 9.30 ds Elderman. Bodegra ven. 7 kand. Wallinga. Rk Kerk zat. 7, zo.9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Goverts. Geref. K.: 9.30 en 6.30 ds. Rang, avond- Chr. Geref. K.: 9.30 en 3 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. K.(W. Verlaat): 9.30 ds. Hoogen- raad, Zeist, 7 ds. Hiensch, Barendrecht. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 hr. Bakker. Katwijk, 5 hr. Visser. 7 ds. Bol. Vijfhuizen, Hoofdstr. (Zee) 10 dr. Henkei. Den Haag: geref. Buurtkerk 7 ds. Hoekstra. Uithoorn; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Schrijvers, Woerden, 8 nam. Duitse dienst. Geref. K.: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v. Ar- kel. Bloemendaal, 7 ds. Hoekstra. Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Gesink. 7 zie herv. gem Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 hr. v. Duin. Rk Kerk Zee zat 7. zo. 9.30 en 11. Binnen zat. 7, zo 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 ds. Kalkman. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST Herv.Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. Vegter; Pauluskerk 9.30 ds. Vegter; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. mr. v. Leeuwen. Lochem. 7 ds. Brokerhof, Voorhout. Geref. K.:10 ds. Ter Linden. 7 zie herv gem. Geref. K. Vrijg. 8.45 ds. De Putter. 3 kand. Bouwsma. Ned. Geref K. (Gem.centrum) 8.45 ds Brink. 4 ds. De Lange, avondmaal Van Wijckerslooth 4 ds Bouma. Noord- wijk Endegeest, zie Leiden. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 11.30; Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11 OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder. Geref. K.: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Mondeel, Reeuwijk. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 8. 9.30 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Bijl, Nijeveen. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst. 2.15 ds. Toor- man, Den Haag. RIJNSBURG: Herv. Gem. Voorhof 10 ds. Batelaan, Voorschoten; Bethelkerk 8.45, 10 en 5 ds. v. Niel; cam ping 10 mevr. Doyen. Geref. K.: Petrak. 9.30 ds. Damsma, 6.30 ds. Gesink. Noordwijk; Imm.kerk 9.30 kand. Donkersloot, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Dams ma; camping 10 mevr. Doyen. Geref. K. Vrijg.: 10 ds. Glas, 5.15 lees- Chr. Geref. K.: 9.30 leesdienst. 5 ds. Overduin, R.dam. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br Frinsel, Montfoort. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zat. 7. zo 7 30. 9 en 10.30 SASSENHEIM Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 7 ds Ferwerda. Geref. K.: 9.30 ds. Welbedacht, Hazers- woude, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K.: 10 dienst. 5 ds. Biesma Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. K. 9.30 hr. Dulfers, Rijsenout, 5 ds. Jaspers Focks Rk Kerk Aardarr. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Veldkamp. Den Haag. Geref. K. 9.30 en 6.30 hr. Schoenmaker. Oude Wetering. Geref. K Vrijg. 9.30 leesdienst, 5 ds Heida. VOORHOUT Herv Gem 10 ds. Bro- Rk Kerk zat. 7, zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: HeiV. Gem. Dorps kerk 10 mevr. ds. Flesseman, Amstel veen, 7 ds. Lutmers, Den Haag; aula Noord-Hofl. 9.30 kand. v.d.Velden, Leiden; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Geref. K.: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5 ds. Burger. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; aula Noord-Hofl. zo. 11. WADDINXVEEN: Herv.Gem. Brugk. 9.30 ds. Oosterom, 5 ds. Gijsbertsen, Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Verboom; Bethelk. 9.30 ds. Verboom, 5 kand. v. Harten; Imm.kerk 9.30 dr. De Ru, 7 ds. Holwer- da. Geref. Kerk: Kruisk. 9 ds. v.d. Berg, 5 ds. Snoeij; Ontm.kerk 10.15 ds. v.d Berg. Rk Kerk: Victork. zo. 10; Ontm.kerk zo. 8.30 en 11.45. WARMOND: Herv.Gem. 10 vic. Colyn. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 dr. Dirksen. Leiden, 4.30 ds. Zoutendijk, Noorden, 7 ds. Karres, Leidschendam; Kievietk. 10 ds. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Twist, Oegstgeest; Dorpscentrum 9.30 ds. Harteman, Moer- kapelle. Geref. K. Zijllaan 10 ds. Versluys, Maassluis, 7 ds. Damsma. Rijnsburg; Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. v. Aalst, Baarn Rk Kerk: Will. zat. 7, zo. 10 en 11.30; Jozefk. zat. 7. zo 9.30 en 11; G. Herderk. zat 7, zo. 9.30 en 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. K.: 9.30 ds. v. Reenen, Harder wijk, 6.30 ds. Verdoorn. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv Gem. 9.30 ds. Molenaar. Geref. K.: 9.30 hr Schreuder, Tienho ven, 7 hr. Voogd, Holl. Rading. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Herv.Gem 10 ds. Hemmes Rk Kerk: St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr Dienaark zat. 7, zo. 10; H R(jnd(jk zat. 7. zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM Herv. Gem 9.30 kand Westrik. Utrecht, 6.30 kand. Schneider, Kampen, gez dienst Geref. K 9.30 en 6.30 kand. Schneider ('s avonds in herv. kerk)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4