Twee Nieuwzeelanders op jacht naar succes Werk moet zich nog afbakenen' Beschouw ons maar als actiegroep Hum?» Radio 88 wil informatieve programma's maken LEZERS SCHRIJVEN ACS&AtKL Ad Meijer staat personeel universiteit bij bezuinigingen terzijde II Vakbondsman: Wij zijn zeer gelukkig met Meijer" IZATERDAG 11 JULI 1981 LEIDEN - De uitzendingen mo gen nu nog amateuristisch zijn, over een tijdje hopen de mede werkers van Radio 88 toch pro fessionele. informatieve pro gramma's te maken voor Leiden en omstreken. Hoewel je je kunt afvragen of het wel zo zinnig is om je als piraat aan uitspraken over de toekomst te wagen: de Radiocontroledienst kan tenslot te elk moment van de dag op de stoep staan om de apparatuur even op te halen. Celdeling. Welbeschouwd valt de enorme toename van radiopira ten daar nog het beste mee te vergelijken. De radio kan niet meer worden aangezet of er is wel weer een zender, soms uitge rust met de meest exotische na men, in de lucht. Meestal gaat het om het spel van kat en muis: zorgen dat je niet gepakt wordt. Dirk Jonker, één van de mensen 99 achter Radio 88, ontkent dat hij daarom illegale radio-uitzendin gen verzorgt. Natuurlijk, het is noodzaak om uit de handen te blijven van de PTT. maar die be zigheid ligt volgens hem niet ten grondslag aan Radio 88. "Eerlijk gezegd vind ik het zelfs frustrerend om steeds maar weer op te moeten passen dat je niet wordt gepakt. Wij hopen gewoon dat onze illegale activiteiten op den duur de basis gaan vormen voor een serieuze lokale zender. Legaal dan wel te verstaan". Het idee voor radio 88 werd gebo ren op de piratendag die studen tenvereniging Augustinus dit jaar op 2 mei organiseerde. Voor de gelegenheid verzorgden Dirk Jonker en enkele andere mensen een uitzending. Na afloop vroe gen zij zich af of ze niet door zou den gaan met uitzenden, want de kortstondige onderneming was tenslotte bevallen. Ze gingen door. Aanvankelijk wil den ze een paar dagen per week van vijf tot acht 's avonds uitzen den. Even later kwamen ze tot de conclusie dat dat iets teveel van het goede was: de heren hadden hun krachten schromelijk over schat. Besloten werd één keer per week, op vrijdagavond, van vijf tot negen uit te zenden. Een mooi tijdstip, meenden ze, zo vlak voor het weekeinde Verstoren Twee weken geleden was de eerste uitzending, op de frequentie waar anders BBC-klassiek op de kabel zit. Een plaats die vol gens Jonker met zorg is uitgeko zen door een paar technische mensen "BBC-klassiek komt wisselend door. Als we die fre quentie gebruiken verstoren we niet zoveel". In het eerste programma was er veel aandacht voor de bezuini gingen, die ook in de gemeente Leiden moeten worden doorge voerd. De wethouder Van Dam van financien werd voor deze ge legenheid geinterviewd. In de tweede uitzending was er een lang interview met de Oegstgees ter wethouder Kohlbeck over de activiteiten van de piraten (in Oegstgeest staat de zendmast) Over het meewerken van de wet houder aan een illegale ra- dio-uitzending. zegt Jonker "Een tweeslachtige houding te gen zijn. maar wel meewerken Hoewel het wel begnjpeljk is". Achteraf valt er genoeg kritiek te leveren op beide programma's, oordeelt jonker "Je moet na tuurlijk zo helder mogeluk zijn. leuke en interessante program ma's maken. Onze eeste uitzen dingen misten dat soms wel een beetje. We waren vaak te wijdlo pig'' Hij beschouwt ze dan ook als 'pro beersels'. "Ik denk dat we op den duur goed kunnen worden. De bereidheid om mee te werken is er in elk geval Dat bewijst vol gens ons ook dat meer mensen informatieve radio—uitzendin gen over Leiden en omstreken willen horen Lang niet alle men sen zijn gediend van het muzika le behang dat meestal wordt ge produceerd door piraten. Boven dien gebeurt er natuurlijk ge noeg in dit gebied om een goed informatief programma te ma ken". Even later waagt Jonker zich toch aan een mijmering over de toe komst. "Het zou mooi zijn als ons project een steentje bijdraagt aan de verwezenlijking van lokale ra dio Beschouw ons maar als een actiegroepje om dat doel te berei ken". WIM BRANDS LEIDEN - Gelukkig is de horeca inmiddels wat wijzer ge worden. Maar tot voor kort was het oppassen geblazen bij het betreden van een drink- of eetgelegenheid. Voor je het wist, werd je lafhartig in de rug aangevallen door een met een gitaar gewapend jongmens. Terwijl jij in alle rust dacht bier of biefstuk te kunnen verorberen, bezong hij luidkeels de Streets of London of gaf zich over aan Blowin' in the wind. Te pover om te boeien en te voor spelbaar om irritatie te omzeilen. Allemaal vooroordelen wellicht - en mocht dat zo zijn, dan is het »n elk geval aan slijtage onderhevig. Dat het anders en vooral leuker kan, bewijzen Robbie Laven en Marion Arts in Scarabee. Een Leids etablissement dat elke dinsdagavond speciaal voor hen volstroomt. Opmerkelijk, maar voor wie het tweetal wel eens heeft gehoord niet verwonder lijk. Lavën en Arts bewandelen namelijk niet de geijkte folk-pa- den en slaan al improviserend veel andere muziek wegen in. Ou de jazzmuziek voert daarbij de boventoon. Marion Arts zingt (voortreffelijk) en geeft op haar gitaar het ritme aan, terwijl Robbie Lavën voort durend duidelijk maakt waarom hij op de raamaffiches als multi- isntrumentalist staat aangeduid. Hij claimt er 25 te kunnen bespe len en heeft een fractie daarvan in de kleine café-ruimte tot zijn beschikking. Tot in de finesses beheerst Lavën al die instrumen ten niet (geeft hij zelf toe), maar het komt hun mixture van stijlen wel ten goede (zegt hij ook zelf). Maakt het authentieker, vindt Lavën. Op de vraag waarom ze zich zo graag breed oriënteren, heeft hij een simpel antwoord. "Van alles wat spelen, is veel leuker". Ma rion Arts:"We hebben ook niet een grote voorkeur voor jazz of folk. Eigenlijk is het allemaal even leuk". Het kost ze ook niet veel moeite om zich de diverse muziekvormen eigen te maken. "Door er veel naar te luisteren, heb ik een bepaalde stijl vrij snel onder de knie", zegt Robbie La ven. Hij noemt het in dat ver band ook een voordeel dat ze al lebei uit Nieuw-Zeeland komen. "Net als Nederland heeft Nieuw- Zeeland niet echt een specifieke muziekcultuur, zoals bijvoor beeld Ierland. Als Ier is het lo gisch Ierse muziek te spelen, ter wijl wij ons met van alles kunnen bezighouden". "Folk-boom" Twee Nieuwzeelanders met Neder landse namen. Dat klopt ook, want Robbie vertrok in de jaren vijftig met zijn ouders naar de Nieuwe Wereld en Marion werd weliswaar in Nieuw-Zeeland ge boren, maar heeft een Neder landse vader en moeder. Hun le vensverhaal kan dan ook groten deels in het Hollands (Lavën) worden verteld. Een zeker niet alledaags levensverhaal dat La- vèn halverwege de jaren zestig laat beginnen bij, wat hij zelf de "folk-boom" noemt. Daar wer den Marion en hij allebei in mee gesleurd. Speelden ook een paar keer samen, zonder dat dat ech ter grote gevolgen had. Dat kwam pas later in de beginja ren zeventig met de Redhot Pep pers. "Een revival rock and roll groep, dat klonk heel goed, heel authentiek". In 1975 werd de groep beroeps en kreeg gaande weg een redelijke bekendheid in Nieuw-Zeeland. Er werden vier platen opgenomen en opge treden in voorprogramma's van gevestigde namen als Steeleye Span, Flo and Eddie, J.J. Cale èn Canned Heat. Dat succes werd voortgezet, nadat de groep de oversteek naar Au stralië had gewaagd. "Maar het ging daar toen toch een stuk moeilijker", zegt Lavën. "We hadden nogal wat moeite om ons aan te passen. Vooral omdat ze van Marion in Australië een soort Linda Ronstadt wilden maken. Ook binnen de groep staken fru straties de kop op. Marion en ik werkten hecht samen en dat gaf nogal wat problemen binnen de groep". Die daarom dan ook in 1980 werd opgedoekt. Robbie Lavën en Marion Arts bezig in Scarabee - "Van alles wat spelen is veel leuker". Vrts en Laven besloten met z'n tweeën verder te gaan en dat hun toekomst in Europa moest lig gen. Marion "Vooral omdat we met Europa meer voeling had den dan met Amerika" April vo rig jaar stonden ze met hun kof fers in Amsterdam. "Heel onno zel", herinnert Lavèn zich De spullen konden in Den Haag worden uitgepakt en vandaar probeerden ze de draad van het Nieuwzeelands succes weer op te vatten. Tot nu toe is het tweetal niet echt ontevreden. "In vergelyking met anderen mogen we echt niet mopperen". Maar in hun strijd om een reputatie op te bouwen, zal de twijfel nog wel eens driftig aan hun knagen. "Hier gaat het nog wel", zegt Laven met een armbeweging het interieur van Scarabee bestrijkend. "Mensen komen echt om naar ons te luis teren. Maar vooral bij schoolcon- ccrten is het nog wel eens moei lijk en bij twee cafés in Den Haag zijn we ook maar mee gestopt Daar was je gewoon een deel van het meubilair. Voor mij is dat nog niet eens zo erg. Of ik nu een noot alleen hoor of met meer mensen, dat maakt niet zoveel uit. Voor Marion is het veel erger. Die heeft als zangeres veel meer contact met het publiek". Het lijkt een raar gevoel om als redelijk gelouterde artiesten weer praktisch op het punt nul te zijn aangeland. Maar Robbie Laven zegt er geen grote moei lijkheden mee te hebben en ver wijst bovendien naar een zonni ger toekomst. Bandopnamen van hun muziek - kort geleden gemaakt - hebben de interesse opgewekt van twee platenmaat schappijen en het is dus zeker niet denkbeeldig dat na Nieuw- Zeeland en Australië ook Ne derland het tweetal in zijn ar- M sluit. Via een notering in de hitparade'' Robbie Laven is er niet afkerig van. "Het zou leuk zyn, maar we werken er niet echt aan. Trouw- nes, ik zou niet eens weten hoe dat moet: een hit maken". BART JUNGMAN Smerige kapitalisten Niet gek, dat interview met onze nieuwe CDA-fractievoorzitter Joop Walenkamp in het Leidsch Dagblad van 4 juli j.l. Aange naam verrast was ik door Joops uitlating dat hij met 'socialisten' niet zozeer de PvdA bedoelt als- wel de PSP Dat is precies wat de PSP-fractie in de gemeenteraad ook wel eens probeert aan te to nen, zoals onlangs nog bij het verbeteringsplan Noordvest ten aanzien van de Digros-parkeer- garage. Vervolgens zegt Joop evenwel dat PSP-raadslid Annelies Ponsen van mening is dat winkeliers al lemaal maar 'vieze, smerige kapi talisten' zijn. Ik kan mij niet her inneren dat Annelies of enig an der PSP-raadslid ooit iets derge lijks beweerd heeft. Joop doet die uitlating naar aanleiding van het 'gekraakte' en vervolgens door de gemeente tegen parke ren met palen afgezette terreintje dat tijdelijk braak ligt in de Camp. ADVERTENTIE GROTE ZOMERMANIFESTATIE Bij dit onderwerp heb ik in de raad op 25 juni j.l. het woord gevoerd. Daarbij heb ik mij tegen de voor stellen van de winkeliers verzet omdat: 1. Volgens mij het Leidse kernwin kelgebied weinig geschikt is, vanwege zijn historische struc tuur met nauwe straten, voor winkelend publiek met de auto. Ik heb daarom gepleit voor een (beveiligde) fietsenstalling in de Camp. Fietsen nemen minder plaats in, zijn niet mi lieu-vervui lend enzovoort. 2. Het parkeerprobleem in de Camp wordt grotendeels veroor zaakt door het personeel van de winkeliers in de Camp. Dat zijn langparkeerders, mensen die ge durende de volledige openings tijden van de winkels parkeer ruimte bezet houden. Wat dat be treft zouden de winkeliers daar om de hand wel eens in eigen boezem mogen steken. 3. De winkeliers zich beroepen op plannen van twintig jaar geleden (Basiswegenplan 1961). Volgens die plannen zou er van de Camp niet zo veel overblijven. Er is, ge lukkig, sindsdien in het gemeen telijk denken het een en ander gewijzigd. Tegen die nieuwe plannen (o.a. bestemmingsplan van 1978) is door de winkeliers niet geprotesteerd. voor hel hele gezin Nu ook: elke 100ste bezoeker gratis retour met de Schiphollijn Menkenhal Vondellaan 41 Leiden dagelijks geopend 10.00-18.00 zon. 12-00-18.00 Nee, wij zouden wel gek zijn om winkeliers 'vieze, smerige kapi talisten' te noemen. Ook PSP-ers doen namelijk wel eens inkopen, maar dan wel liever bij een klei nere winkelier dan Digros. Jos van der Putten PSP-raadslid Nieuwsteeg 2 Leiden LEIDEN - Hij wil het een halfjaar aankijken. Lukt het niet of "blijkt dat je niets kunt doen, dan kap ik er mee". Drs. Ad Meii er is door de Leidse universiteit aangetrokken om personeel dat door het bezuinigingsmes wordt bedreigd met raad (en daad) bij te staan. De reorganisatieplan nen vorderen weliswaar niet erg, maar dat er gedwongen ontsla gen vallen, lijkt in elk geval on vermijdelijk. Wat het personeel zelf van zo n on afhankelijk personoelsadviseur vindt, is voor Meijer dus nog even afwachten, maar alle be trokken partijen hebben hem met tromgeroffel en klarocnsto ten binnengehaald. Ook het Col lege van Bestuur vond het van groot belang dat er naast de be staande instanties (afdeling per soneelszaken. vertrouwensman) een buitenstaander kwam om medewerker^, van de universi teit. die bij de inkrimping in de knel komen terzijde te staan Meijer is zelf trouwens de eerste die de wenselijkheid daarvan on derschrijft. "het is fijn dat er ie mand van buiten is voor de men sen die zich bedreigd voelen of Zich Zelfs bedreigd weten'' Ook met de persoon van Meijer is ie dereen danig in zijn nopjes Hij is afkomstig uit vakbondskringen en heeft voor ambtenaren, die op hun werk problemen hadden al met het adviesbijltje gehakt. "Ik verkeer in de gelukkige omstan digheid", zegt hij, "dat ik wat tijd beschikbaar heb om dit soort werk nu ook aan de universiteit in Leiden te doen" Meijer legt wat zijn nieuwbakken functie betreft de nadruk op het onafhankelijke karakter daar van "Ik ben niet in dienst van de universiteit cn dat geelt een stuk vertrouwen. Van de zijde van het College van Bestuur is mij trou wens ook gewaarborgd dat me niets in do weg wordt gelegd" Dat de Hagenaar door diezelfde universiteit wordt betaald, doet daar volgens hem niets aan af "Ik ben financieel niet van die honorering afhankelijk en ieder een kan er ook beslist op reke- nert dat alle gesprekken binnens kamers blijven" Opletten and. van buiten i LEIDEN - "Wij zijn zeer gelukkig met Meyer Een man met een geweldi ge erv aring, die goed in staat zal zijn mensen te helpen en de universi teit kritisch te begeleiden Dr. A J Vyverberg van de Centrale van hogere en middelbare functionarissen by overheid en onderwijs (VA WO) is enthousiast over de onafhankelijke personeelsadviseur Logisch ook "want wij hebben er in het verleden altijd sterk voor gepleit" Vijverberg 'Destijds bij de reorganisatie van het Centraal Reken Insti tuut. hier aan de universiteit hebben wij ook een personeclsadviseur naar voren geschoven. Dat is toen een erg groot succes geweest Hoe zijn "free lance-werk" er pre cies uit gaat zien, is voor hem ook nog een vraag. "Moeilyk om dat exact aan te geven. Maar om dat het zich toespitst op mensen die zich wezenlijk bedreigd voe len. wordt het terrein natuurlyk al enigszins afgebakend, het is vooral opletten of er wel zorgvul dig met (te ret ht<-n van dl HMO sen wordt omgesprongen". Dat het zich niet in strikte zin zal beperken tot het verstrekken van adviezen staat voor hem vast "Als mensen daar prys op stellen, dan zal ik ze ook begelei den in gesprekken met byvoor- beeld het universiteitsbestuur Kyk, het hoger personeel zal voor een deel best zyn eigen boontjes kunnen doppen, maar bij het lager personeel zou ik heel goed als een belangenbehar- tiger kunnen optreden En over de behoefte daaraan heb ik nau- wclyks twijfels. Iedereen kan vrij zakelyk over bezuinigingen praten, maar als men zelf het slachtoffer is. dan raakt men gee ui''tioneeril li: l.m i I;. 1 g...-d dat er iemand is die zegt en schryft wat ze zelf niet goed kun nen of durven De lichte vertraging in de bezuini gingsoperatie ziet Meyer niet als t letsel voor zijn werk Do stukken geven trouwens al dui delijke aanwyzingen in welke richting je moet denken Veel medewerkers weten verduveld goed hoe de vlag er voor staat en wie weet kan ik die mensen wel geruststellen Want hoe langer een proces duurt, hoe groter de onzekerheid". BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3