Was senaar liet steken vallen" Bewoners Bijdorp recht op dertig ligplaatsen Voorschoten waakzaam tegen het botulisme [Le/cfee agenda Gemeente vraagt inwoners om medewerking en oplettendheid Vragen over sluiting tehuis LEZERSj SCHRIJVEN Kaagweek Warmond met tobbetje steken volop aan de gang HH'HiTM ZATERDAG 11 JULI 1981 VOORSCHOTEN - De gemeente Voor schoten vraagt haar inwoners mee te werken aan de bestrijding van het botu lisme. Tot nu toe is Voorschoten nog niet op grote schaal getroffen door deze .snel om zich heen grijpende ziekte on der watervogels. Maar toch wil de ge meente zich alvast indekken tegen een mogelijke ontwikkeling van de ziekte. "Als het warm weer wordt, dan kan de ziekte zich snel uitbreiden. De afgelo pen jaren is het met de slechte zomers meegevallen, maar nu het goede weer inzet moeten we toch weer voorzichtig zijn", aldus een gemeente-ambtenaar. Het botulisme vindt zijn oorsprong m een bacterie die een gif produceert dat voor watervogels dodelijk is. Er treden lang zaam voortschrijdende verlammings verschijnselen op bij de dieren, waar door deze uiteindelijk verdrinken. De bacterie ontwikkelt zich het beste bij een watertemperatuur van tegen de 20 graden celsius. Omdat de afgelopen zo mers niet zo warm waren heeft de ziekte de afgelopen jaren weinig slachtoffers gemaakt. Voorschoten vreest dat het botulisme daarmee steeds meer uit de belangstel ling raakt en dat het blijvende gevaar ervan niet wordt onderkend. De ge meente wijst erop dat de bacterie on danks de wat koudere zomers allesbe halve uitgeroeid is. De bacteriën blijven gewoon in leven, zelfs wanneer het wa ter in de winter bevroren is. In een war mer jaar ontwikkelt deze zich dan weer zeer sterk. Al met al kan op deze manier de versprei ding van deze hardnekkige bacterie- vorm eigenlijk alleen maar toenemen, wanneer niet consequent wordt opge treden. Larve De verspreiding van botulisme vindt plaats via kadavers van watervogels die door deze ziekte al zijn omgekomen. Wecfseldeeltjes van deze dode vogels worden door gezonde dieren opgegeten. In de weefseldeeltjes zitten zoveel bac teriën dat enkele tientallen volwassen vogels daaraan kunnen sterven. Een ander gevaar is dat zich in de vogelka davers de larve van de vleesvlieg ont wikkelt die het gif in zich ophoopt zon der er zelf aan dood te gaan. Voor de vogels is die larve een lekkernij. De bestrijding van het botulisme ligt hoofdzakelijk in het opruimen van de vogelkadavers waarin zich de bacterie en de larve ontwikkelen. En juist daar voor heeft de gemeente ook de hulp no dig van de inwoners die nu worden ge vraagd zieke of dode vogels bij de ge meente te melden. De kadavers worden WASSENAAR - Het gemeentebestuur van Wassenaar moet op zijn kop krijgen van het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland (Gedeputeerde Staten) omdat het bij de voorgenomen sluiting van Huize Nieuw Rijksdorp in Wassenaar de nodige steken zou hebben laten vallen. Dat vindt het lid van provinciale staten E.H. Schuyer (D'66) uit Wassenaar. Schriftelijk informeert het D'66- statenlid of Gedeputeerde Staten geen mogelijkheden ziet om de gemeente Wassenaar als eigena resse van Huize Nieuw Rijks dorp te berispen voor het feit dat ze onder andere niet erg scheutig was met informatie. Schuyer heeft nogal wat kritiek op de manier waarop de sluiting van het bejaardentehuis tot stand moet komen. Ook de lange duur waarop een en ander gestalte moet krijgen irriteert hem. Voor de duidelijkheid voegt Schuyer er aan toe dat zijn kritiek zich niet richt op het feit dat de voor genomen sluitng op ondeugdelij ke gronden zou zijn genomen. Hij vraagt verder aan Gedeputeer de Staten of ze het gemeentebe stuur van het villadorp op het matje willen roepen omdat die gemeente een brandgevaarlijke situatie laat voortbestaan; Verder wil Schuyer weten waarom Koningstraat De Leiderdorpse Koningstraat is niet onveilig. Er is nog nooit een ongeluk gebeurd, dat kunnen de mensen die al veertig vijftig jaar in deze straat wonen wel ver tellen. Zolang de kinderen op het trottoir blijven, dat zal ze thuis toch wel geleerd worden of an ders wel op school, en de fietsers datzelfde trottoir niet langer ge bruiken als rijwielpad (want dat is natuurlijk wel gevaarlijk) is er niets aan de hand. Er zijn plan nen de straat anders in te gaan delen, doch daar moeten wel bo men aan geofferd worden en dat is iets waar wij vierkant tegen zijn. Van de bomen moeten ze af blijven, deze horen in de Ko ningstraat. Bij het doorvoeren van bovenstaande plannen, wordt er parkeergelegenheid ge schapen voor 46 auto's, terwijl er al.meer dan 50 stuks zijn. Waar moeten de overigen dan blijven? Laat toch de straat blijven zoals hij nu is. Mw. M. van Eek-van Teijlingen, Koningstraat 59, 2351 PG Leiderdorp. niet duidelijk zegt wat de be stemming van Huize Nieuw Rijksdorp is, en waarom deze de opzegging van het huurcontract niet uitvoert, maar integendeel tegen een forse huurprijs de be woning "gedoogd"? Zo wil het D'66 statenlid ook pre cies weten hoe de bewoners van Huize Nieuw Rijksdorp op de hoogte zijn gebracht van de slui ting. Dat schijnt op een niet zo frisse manier te zijn gebeurd, vermoedt Schuyer. "Is het waar dat provinciale ambtenaren 's avonds laat mensen hebben wak ker gemaakt om van de sluiting mededeling te doen?", vraagt hij het college van Gedeputeerde Staten. Hij vindt de tijd die de bejaarden hebben om het huis te ontrui men (voor 20 juli) aan de krappe kant. Hij legt het college van GS dan ook de volgende vraag voor: "Welke reden is er om na een ja renlange procedure de termijn van sluiting te stellen op 'éen maand, hetgeen voor de bewo ners als een totale verrassing is gekomen? Waarom is de gesug gereerde termijn van 1 januari volgend jaar niet aanvaardbaar gebleken?". Aan de waslijst van vragen voegt Schuyer ook deze toe: "Is het college bereid om de termijn als- Het interieur van Huize Nieuw Rijksdorp. nog te verlengen". Hij wijst daar bij op de emotionele reacties, de spanning bij de bejaarden over hun toekomst, de medische com plicaties en de vakantieperiode waardoor de bejaarden veelal niet in de gelegenheid zijn hun kinderen/familie te raadplegen. Tenslotte wil hij dat in het vervolg direct betrokkenen ruim van te voren worden ingelicht. "Het blijkt immers dat het mogelijk is dat discussie over sluiting be perkt blijft tussen provincie en gemeente zonder dat de inwo ners van een en ander (voldoen de) kennis dragen" DEN HAAG (GPD) - Melitta Ne derland B V. mag van de Recla me Code Commissie niet meer in haar advertenties suggereren, dat Granini Vruchtennektar voor de volle honderd procent uit vruchtesap zou bestaan. Want verder dan maximaal vijftig pro cent puur sap komt Granini niet. De rest is gewoon gezoet water, ook al geeft men daar de naam nektar aan. VOORSCHOTEN - Maximaal der tig bewoners in de nieuwe wijk Bijdorp in Voorschoten kunnen een ligplaats voor hun boot krij gen in de Kerksloot of Vinke- sloot. Door de Watersport Ver eniging zijn namelijk dertig lig plaatsen speciaal voor deze be woners gereserveerd Mochten niet alle plaatsen weggaan, dan zullen de bootliefhebbers die op de wachlijst staan van de vereni ging aan bod komen. Eind juni vorig jaar werden de eer ste 48 houten steigertjes voor het aanmeren van kleine pleziervaar tuigen in de Kerksloot officieel in gebruik genomen. Deze stei gertjes lagen aan het begin van de Molenlaan. Het plan was om in totaal 150 ligplaatsen nabij de Molenlaan te realiseren. De stei gers moesten ervoor zorgen dat de bootjes ordelijk in het water zouden komen te liggen. Voor heen lagen de boten schots en scheef en sloegen booteigenaars eigenhandig palen in het water om de touwen van de boot aan vast te maken. Het plan van de watersportvereni ging werd niet door iedereen in dank afgenomen. De bewoners aan de Carel Fabritiuslaan, het verlengde van de Molenlaan, za gen met de komst van aanlegstei gers een gedeelte van hun rust verloren gaan. Booteigenaars die nu in de Kerksloot lagen, werden min of meer verplicht om lid te worden van de watersportvereni ging, om hun plaatsje niet kwijt te raken. Ze kregen nog wel de zekerheid dat ze vijf jaar daar met hun bootje zouden kunnen liggen. De huur van de plaats zouden ze dan aan de gemeente moeten betalen. De plannen werden ondanks de te genstand toch uitgevoerd. Na de 48 steigers van vorig jaar, ligt het nu in de bedoeling om nog 66 lig plaatsen te realiseren. Het gaat dan om 28 plaatsen in de Kerk sloot langs de noordwestelijke zijde van de Molenlaan (gedeelte tussen de Asserlaan en Zeeman plantsoen), 10 ligplaatsen in de twee zijsloten van de Kerksloot en 28 in de Vinkesloot. De bewo ners van de Fabritiuslaan zullen voorlopig de steigertjes nog niet voor hun deur krijgen. De bewoners van de wijk Bijdorp krijgen bij deze tweede realisatie van aanlegsteigers een voor keursbehandeling. Het idee hier achter is dat een gedeelte van de bewoners de desbetreffende sloot als het ware bij de achter deur hebben liggen. In totaal worden er dertig plaatsen gere serveerd. De bewoners van de wijk moeten dan wel binnen twee maanden bij de watersport vereniging kenbaar maken dat zij interesse hebben in zo'n lig plaats. Het tobbetje steken is in Warmond traditie geworden. WARMOND - In Warmond is gisteravond het langzaam traditio neel geworden tobbetje steken en parapluhangen als onderdeel van het feestprogramma rond de Kaagweek afgewerkt. Onder grote hilariteit van het publiek werden deze ludieke spelen uit gevoerd. Verder stond gisteravond nog een barbecue-avond op het programma in park Groot Leerust Vanochtend is vanuit datzelfde park een bosloop gestart. De deel nemers lopen hoofdzakelijk door het Bos van Krantz. Ook is een rommelmarkt bij het verenigingsgebouw het Meerpunt gehou den. Deze markt, die wordt georganiseerd door "Ut Sloepie" zal verder nog de hele middag duren. Rond twee uur begint in de Beatrixlaan de rir.grijderij, die onder deel uitmaakt van een wedstrijdenreeks en een daarmee verbon den competitie, die in deze regio wordt gehouden. In het Meer punt wordt rond het zelfde tijdstip, het startsein gegeven voor de Warmondse flipperkampioenschappen. Eveneens om twee uur begint het plaatselijke jeugdcircus Atleta met een voorstel ling in Park Groot Leerust. s Avonds treden vanaf half negen de "Urban Heroes" in het Tref punt op. Zondagochtend is zowel een fiets- als een waterpuzzel- tocht. Het fietsen begint bij Park Groot Leerust om half tien en om elf uur gaat de puzzeltocht met bootjes van start bij de Kaag- societeit. dan later onderzocht bij het Centraal Diergeneeskundig Instituut. "Hier in Voorschoten zijn nog geen kada vers gevonden, maar we zijn pas met de actie begonnen, sinds het warmer weer is geworden. In Voorschoten is het bo tulisme in het verleden wel eens voorge komen, maar niet in groten getale, ter wijl we toch vrij veel water hebben. Dat neemt echter niet weg dat we voorzich tig moeten blijven en dat de burgers ook attent moeten zijn. Als de mensen vo gels met verlammingsverschijnselen of dode vogels zien dan moeten ze dat zo snel mogelijk doorgeven aan de ge meente. Op die manier kunnen we deze ziekte het beste bestrijden". ZATERDAG Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café avond, 21-1 uur. Waag - Aalmarkt, antiek- en curiosa markt, 9-17 uur. Warmond - Beatrixlaan, ringrijderij, 14 Verenigingsgebouw Meerpunt, fiipper- kampioenschappen, 14 uur. Park Leerust, jeugdcircus Atleta, 14 Trefpunt, optreden Urban Heroes, 20.30 ZONDAG Jam - Tweede Binnenvestgracht, optre den groep Moving Targets, 22.30 uur. Vakantie-activiteiten in buurthuis De Kooi - maandag van 14 tot 15.30 uur, volksdansen. Vakantie-activiteiten buurhuis Groenoord - maandag om 14 uur de film 'Nergens goed voor'. Warmond - Park Groot Leerust, fiets- puzzeltocht, 9.30 uur. Kaagsocieteit - start puzzeltocht te wa- MAANDAG Werklozen Adviescentrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Kantine NEM - ingang 5-Meilaan. ruil- n veilingavond van 'De Postzegelvrien- teurfotografie, 20 u Vakantie-activiteiten: buurthuis De Kooi, kinderkermis op dinsdag van 14 tot 15.30 uur. Vakantie-activiteiten: buurthuis Groenoord, verkleedpartij gevolgd door een modeshow, dinsdag om 10 uur; 's middags disco. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, F.B. Kruis. Klaproos 34, tel. 126371; zo, J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538; zo, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123; zo, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53. tel. 121334. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, V. Tol, Zwijnenburg, Verhage: M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oran jelaan 29, tel. 152130. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, tel. 891037; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur in gezondheidscen trum Florijn 10, tel. 891000. Voorschoten - za, J. Vrijenhoek, Bach- laan 1, tel. 2356; zo, B. Schotanus, Veur- seweg 20, tel. 2356. Wassenaar - noord, J.A.J. Paulides, v. Z. v. Nijeveltstraat 42, tel. 14561; zuid, K.T. de Wit, Kerkstraat 42, tel. 12460. dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 10 juli tot 17 juli door: Apotheek Leiden Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 763134; apo theek Beker, Ljjtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- vlinder 36. tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten v.d. Waalslaan, tel. 4641. gezondheidscentrum, Kanaalstraat Lisse: proef met afsluiting LISSE - Binnenkort wordt er een drie weken durende proef geno men met een afsluiting op don derdagavond en zaterdagmiddag van een gedeelte van de Kanaal straat in Lisse. Alle verkeer mag gedurende die proef van de Kapelstraat de Ka naalstraat niet in. Maar voordat men overgaat tot deze afsluiting zal de gemeente met de winke liers van de Kanaalstraat een ge sprek over de proef hebben. LEIDSCH Kt DAGBLAD De Molenlaan krijgt er 66 officiële ligplaatsen bij. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur): zater- overschrljvlng geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV l Haarlem Kwartaalabonnement 1 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post291,70 Hoofdrt A A M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome. Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 •H. v. Egmond Hel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2