rest van Nederland nog gelooft in Viditel, wmm nude Smit-Kroes Economie tf Beursweek ZATERDAG 11 JULI 1981 PAGINA 21 prijs van een Viditel-tv-toe- stel omlaag moet. Hij schat de extra elektronika die in een kleuren-tv moet worden ingebouwd op 400 a 500 gul den. In de winkel kost zo'n toestel echter f 1900 meer dan de standaarduitvoering. Maar Viditel is volgens hem ook pas rendabel met 100.000 abonnees, anders is de infor matieleverancier, die jaar lijks zo'n f60.000 tot f70.000 aan personeelskosten en ap paratuur kwijt is, niet ge neigd met de proef door te gaan, omdat alles veel te kleinschalig is. Er moeten dan bovendien hieer bedrij ven (zo'n 500) meedoen, die veel meer wetenswaardighe den leveren. Dat aantal en het aantal abonnees kan volgens een schatting van PTT in 1985 al gerealiseerd zijn. Wel moet dan nog heel wat geld geinvesteerd worden in tele foonverbindingen en compu terapparatuur: ruim 100 mil joen. Meer techniek Verder moeten de technische mogelijkheden worden ver ruimd. Een eerste aanzet daartoe is al gedaan. De abonnees van Viditel kunnen elkaar standaarbrieven schrijven om te feliciteren of om een afspraak af te zeggen of te verplaatsen. Met behulp van de cijfercodes die het Vi- ditel-tv-toestel kent, kan men zo'n standaardbrief opstel len. Bedrijven of particulie ren die beschikken over een compleet toetsenbord met cijfers en letters, zijn niet aan die standaardbrieven gebon den. Zij kunnen zelf een soort 'elektronische post' aan el kaar sturen via de centrale computer in Amsterdam of Den Haag. Met name deze mogelijkheid wordt aardig benut binnen Viditel. Zo'n 3000 brieven worden er per week op deze wijze verzon den. Een andere interessante moge lijkheid is de encyclopedie functie die Viditel wil gaan vervullen. Daarvoor zijn ex terne computers nodig, die weer gekoppeld worden aan het Viditel-bestand. Die mo gelijkheid is men op dit mo ment technisch aan het voor bereiden. De Koninklijke Uitgeverij Tijl in Zwolle, die veel beursberichten verzorgt, maar ook een databank voor de EG bijhoudt, wil meedoen aan dit experiment. De PTT zal meer van zulke 'gateways' creeren. Er zijn naast Tijl nog acht gegadigden die de, in ei gen computer opgeslagen kennis, via Viditel 'openbaar' willen maken. Daarbij beho ren organisaties uit de bank en reiswereld en nog andere uitgevers. Geldverkeer Via de koppeling met externe databanken zou heel veel specifieke kennis beschik baar kunnen komen. Ook zou daarmee de mogelijkheid worden geopend om plaats te bespreken m een vliegtuig, boekingen te doen voor de schouwburg of het geldver keer via bank of giro te rege len thuis vanuit de fauteuil of op kantoor achter het bureau. Een eerste presentatie van zo'n gateway, waarbij ge bruik gemaakt gaat worden van een externe computer van Tijl, zal in september-ok- tober van dit jaar moeten be ginnen. Echt bruikbaar wordt de gateway pas vol gend jaar mei-juni Prof. dr. G. Zoutendijk, voorzit ter van de Viditel-stuurgroep, vindt dat het huidige systeem nog te veel technische beper kingen heeft. Een daarvan is de overdrachtsnelheid van de telefoonlijn. Daarmee is het niet mogelijk foto's of grafi sche voorstellingen van enige kwaliteit over te seinen. Het tv-toestel als terminal, alleen uitgerust met cijfcrtoetsen. is ook al zo'n beperking. „Ik denk dat die beperkingen op den duur zullen verdwijnen en dat wij een vanuit de huis kamer toegankelijk netwerk van computers zullen krij gen. Daarin is informatie met een grote verscheidenheid opgeslagen en ook de moge lijkheden om met anderen te communiceren zullen wor den uitgebreid. Dat kan bete kenen het verzenden van be richten, maar ook het spelen van een spel met iemand die je helemaal niet kent' .Een derde mogelijkheid is. Vi ditel te gebruiken om dingen te laten uitrekenen waarbij fi WbJbA^I heid. Men kan dan de pro grammatuur die nodig is voor berekeningen en spel letjes. opvragen bij Viditel Die kennis hoeft men niet zelf te kopen of te maken. Een voorbeeld daarvan is het opvragen van een program ma waarmee men het belas tingbiljet stap-voor-stap kan invullen. Verder is het denk baar dat Viditel voor de huis computer een soort bood schappenlijstje verschaft, een voorraadadministratie, een simpele boekhouding of gewoon toch weer een (tv- tennis)spelletje". Bij de presentatie van het Rapport van de stuurgroep Viditel deed Neelie Smit- Kroes een tamelijk ge vaarlijke uitspraak voor een (bijna) demis sionaire staatssecreta ris. De proef met Vidi tel moet in elk geval doorgaan tot in 1983, zo zei zij en ook: de Kamer zal daarna zeker zeggen dat Viditel definitief moet worden. Op grond van soortgelij ke uitspraken heeft PTT eerder besloten dagbladreclame voor Viditel te maken en nu ook de radio en tv-han- del te gaan bewerken in verband met de ver koop van de speciale Viditel-tv's. Desgevraagd verklaarde mevrouw Smit veel ver trouwen te hebben in het nieuwe medium. „Ik ben er met ziel en zalig heid van overtuigd dat er een grote toekomst voor Viditel is wegge legd en dat we nu al moeten gaan praten wat we ermee gaan doen. Niet meer discus- siren of Viditel wel door zal gaan, want al be treft het een proef, ik ben ervan overtuigd dat in de Kamer een zelfde mening heerst." „Mocht ik in de oppositie te rechtkomen (dat lijkt me trouwens doemdenken, al dus de staatssecretaris) dan nog meen ik dat we de PTT hierin moeten steunen, want ik geloof er werkelijk in". De bewindsvrouwe meent dat de belangstelling voor Viditel nu aantrekt en dat meer pu bliciteit daar alleen maar goed aan zal doen. „Binnen vijf jaar kan het elektroni sche medium 100.000 tot 150.000 abonnees hebben" Marginaal Inmiddels heeft ook de Neder landse Omroep Stichting een rapport uitgebracht over Vi ditel. Hoewel de NOS wil blij ven deelnemen aan het expe riment tot 1983 (als de defini tieve parlementaire beslis sing valt), is het commentaar van de stichting niet mals: „Viditel is op het ogenblik nog een marginaal medium met een zeer klein bereik. Ook binnen de voorlichtings activiteiten vanuit de NOS speelt Viditel geen belangrij ke rol. Zo bezien valt een kos- ten-baten-analyse zeker na delig uit Maar gezien de korte tijdsduur van de proef tot nog toe, de onwennigheid, kinderziekten en het tekort aan apparatuur, vindt men het bij de NOS toch verant woord het experiment voor te zetten, al wil men wel een eigen overkoepelende orga nisatie gaan vormen, samen met de andere omroepen, om zo kosten te besparen. Het Viditel-experiment van de PTT wil nog niet erg vlotten. Dat is gebleken bij de presen tatie van een rapport van de stuurgroep die het elektroni sche experiment begeleidt. Voornaamste tegenvaller is het feit dat de speciale tv-toe- stellen die er voor nodig zijn duur blijven: rond de f 4000. Daardoor melden zich niet veel particulieren en is het voor de informatieleveran ciers onaantrekkelijk om ge- Via een terminal (met schrijfmachine-toetsen bord en commando-knop pen) worden bij de aange sloten bedreven Viditel- pagina's in de computer gestopt. gevens in de computerdata bank te brengen of om die ge gevens 'vers' te houden. Zakelijk De stand van zaken: er staan nu ruim honderdduizend pagi na's met informatie ter be schikking. Er zijn 3500 abon nees geregistreerd, waarvan er in feite 3000 de mogelijk heid hebben om via de tele foonlijn beeldpagina's uit de computer op te vragen. Het grootste gedeelte daarvan zijn zakelijke aansluitingen, omdat de PTT indertijd een aantal abonnementen per in formatieleverancier verplicht stelde. De groei zit hem op dit moment derhalve in de particuliere aansluitingen. Met name om dat de radio- en tv-handel is geactiveerd om meer Viditel- abonnees te werven. Daarom is het aantal van particulieren nu tot 37 procent gestegen: 63 procent van de toestellen staat echter nog bij het za kenleven. Ir. P. J. G. M. Ruiten, projectlei der van Viditel, vindt dat de Spelletje Ook nu kan men met Viditel al spelletjes opvragen. Niet de programmatuur ervan, maar de beelden, die meestal geld kosten Die spelletjes ïn-dc- dure-databank blijken tot ie ders verbazing het meest aan gevraagd te worden. Vermoe delijk blijkt daaruit dat men Viditel nu nog menigmaal de monstreert, maar aan de an dere kant ook dat de informa tie nog steeds niet BO WH u lijk is of onvoldoende 'vers' wordt gehouden. Met name over die 'updating', zoals dat in computerland wordt ge noemd, heeft de PTT zorgen Hoewel de toekomst van dit elektronische medium dus bepaald wel wat belooft, lij ken publiek en informatiele veranciers af te wachten. De PTT wil dat nu doorbreken met een reclamecampagne, speciaal via de radio- en tv- handel. Ook zullen er pagina grote advertenties verschij nen. Jammer is het voor het medium dat de publieke koopkracht nu duidelijk een dalende lijn vertoont, terwijl voor Viditel op zyn minst f500 per jaar moet worden neergeteld. De aanschaf van een speciaal tv-toestel is daarbij maar één factor. Voor elke keer raadplegen van de computer betaalt men com- putertyd en telefoonkosten. Weet men precies welke pagi na's men wil raadplegen, dan vallen die kosten wel mee. Gaat men 'bladeren' in het systeem, dan lopen die kos ten vry behoorlijk op, zeker als men via allerlei omwegen dl i ii. tr bereikt. De stuurgroep vindt dan ook dat er veel aandacht moet worden besteed aan de zoge naamde 'zoekboom': de structuur waarmee men on derwerpen opzoekt. Ook kunnen de kosten aardig op lopen als de informatie die men opvraagt niet gratis is. KNMI. PTT. NOS en ANWB verstrekken bijvoorbeeld hun kennis kosteloos. Maar bepaalde bureaus, met name als zij zich hebben gespeciali seerd (computerspelletjes byv.) vragen 25 tot 99 cent per pagina voor hun kennis. Het gevraagde bedrag wordt automatisch op de rekening van de Viditelklant geboekt. Verder moet ook nog het abonnement inclusief de adapter tussen tv en telefoon worden betaald: f 11,80 per maand Totaal kan het maandbedrag voor een abon nee - by regelmatig raadple gen van de computer mak keluk zo'n f 100 gaan bedra gen Nederland loopt nog allerminst warm voor het Viditel- experiment dat de PTT is begonnen. Het aantal abon nees van deze informatiebank valt tegen. Het systeem is duur en wordt als overbodig beschouwd. Rotterdam.' de eerste gemeente die aan de proef meedeed, besloot deze week zelfs met ingang van 1 augustus de deelname stop te zetten. Viditel heeft nog zo'n anderhalf jaar om uit te groeien tot een volwassen medium. In 1983 moet het parlement over voortzetting een definitief besluit nemen. De demissionaire staatssecreatris Smit-Kroes is als één van de weinigen optimistisch. Een overzicht van de onwennigheid de kinderziekten en het tekort aan apparatuur. AMSTERDAM - Na de scherpe val van de vorige week wilde in Wall Street het herstel niet goed doorbreken. Steeds werd een poging daartoe ver ijdeld omdat de rente eerder nog tekenen tot verder stij ging dan dalen vertoonde. Nadat vorige week twee ban ken tot een rente van 20,5 procent waren gekomen, volgden deze week vrijwel al le grote banken en dat zat Wall Street flink dwars. Wall Street was het grootste probleem in de strijd om de rente, hoewel het de vraag is of de monetaire autoriteiten in Amerika daar erg van on der de indruk komen. Wel zal in Canada op het eind deze maand te houden top van de zeven belangrijkste indus trielanden de extreem hoge rente van de Verenigde Sta ten weer als een belangrijk agendapunt naar voren wor den geschoven. Evenals kort geleden in Parijs zal ook nu Amerika ongetwij eld laconiek reageren, daarbij gesteund door de Engelse conservatieve regering. Bei den houden stug vol hun fi nanciële politiek te laten ba seren op streng monetaristi- sche beginselen, dat wil zeg gen de groei van de geianoe- veelheid in omloop binnen strakke regels te houden, zonder zich te bekommeren om eventuele nadelige eco nomische consequenties in binnen- en buitenland. Amerika zal daarbij kunnen wijzen op tekenen van infla tieversnelling in het land, nu de voedselprijzen na lange tijd van rust weer zijn gaan stijgen. Ondertussen duwt de torenhoge Amerkaanse rente de dollar steeds verder om hoog. Alle belangrijke inter- natipnale valutacentra no teerden fors hogere koers- standen voor de dollar. Ook in Amsterdam bereikte de Amerikaanse munt nieuwe hoogtestanden op circa f2,75. Hoe ongunstig dit werkt voor Amerika's export zal uit de binnenkort te verwachten stroom van winstcijfers over het tweede kwartaal van 1981 wel blijken. Omgekeerd is deze ontwikke ling juist weer positief voor de andere industrielanden. Een factor die niet vergeten mag worden, ook al bevor dert de hoge dollar wel de in flatie in vele landen en drijft hij de energiekosten op. Maar het deze week bekend ge maakte halfjaar-resultaat van Naarden International gal nog eens duidelijk aan wat het voor vele Nederlandse ondernemingen betekent dat op de internationale markten de hoge dollar Amerika's concurrentiekracht onder mijnt. Het gehele jaarresul taat 1981 werd nu al in de eer ste zes maanden verdiend Dit feit, samen met het door werken van de loonmatiging, zal onze economie vooral in 1982, fors doen oppeppen. Zo kwam het Centraal Plan Bu reau deze week tot de nieuwe conclusie en het overschot op dc handelsbalans zal zelfs gi gantisch worden, grotendeels door het veel duurdere aard gas en kan zeker tot 10 mil jard gulen oplopen. Hoewel dit een positief gevolg voor de gulden en de rente zou moeten hebben, was de obli- gatiemarkt er deze week niet ondersteboven van. De extreem hoge dollar trekt nog altijd beleggingskapitaal vanuit Europa aan, terwijl onze beurs nog steeds tobde met de nadelige gevolgen van de vorige week opgetreden rel in de pandbriefsector.' Juist voor het afgelopen weekeinde werd onder lei ding van de Nederlandsche Bank een steunsyndicaat op gericht van ABN, AMRO bank en de NMB, samen met de verzekeringsmaatschappij door C. Wagenaar Nationale Nederlanden, ten einde te voorkomen dat pandbrieven door te zware eenzijdige verkopen onder onevenredige druk zouden komen te staan Dit zou zelfs het buitenlandse vertrouwen in alle Neder landse waardepapieren kun nen ondermijnen en dat wil, zoals valt te begrijpen, de centrale bank tegen elke prijs voorkomen. Er moest deze week meteen door het syndi caat al een stevige prijs wor den betaald om het vooral in de eerste drie dagen heersen de overweldigende aanbod aan pandbrieven op te van gen. Op sommige dagen ste gen die omzetten tot ver over de 100 mihoen gulden, waar van alleen al van de West- land-Utrecht dagelijks zo tus sen de 60 en 80 miljoen gul den en meest tegen zulk ex treem lage koersen, dat het rendement opliep tot 14,5 procent, tegen rond 12 pro cent voor andere obligaties. Het syndicaat komt zo dus wel goedkoop aan zyn materiaal, maar kan aan de andere kant ook lang met deze pandbne ven in zyn maag blyven zit ten. Het hangt er helemaal vanaf wanneer en hoe het sterk geschokte vertrouwen in de pandbrief zodanig wordt hersteld dat het pu bliek dit waardepapier weer accepteert. Voorlopig drei gen. althans de Tilburgse, maar vooral de Westland- Utrecht Hypotheekbank, van deze oude, vertrouwde geld bron verstoken te blyven en dat kan tot verstrekkende ge volgen leiden De obligatiemarkt deed deze week verder weinig en bleef zo ongeveer op het slot van de vorige week hangen Pier son bracht de voorgestelde rente van 11,75 procent van oen deze week geplaatste obligatielening op 12 pro cent, maar zelfs by een emis siekoers van 99,5 procent werd de lening een mager De aandelenmarkt was. zoals reeds opgemerkt, eerder om laag gericht. Dit door een slecht halfjaar-bericht van Oc-Van der Grinten, die ver der voor 1981 op een winstda ling van 20 procent rekent En van de VNU, die in de eer ste zes maanden van dit jaar 35 procent minder heeft ver diend Eerstgenoemde zakte van f127 op f105, de VNU van f 65 op f 60. In dezelfde sector liep Elsevier-NDU van f115 op f 100 terug, terwyl Audet zo'n f 10 verloor Tien gulden of meer verloren ook de KLM. Schuitema. NMB en ADM-Bchcer. Van Gelder zakte tot f 3,50. waar na de notering tydelyk werd opgeschort tot nieuwe be richten over de situatie vol doende tijd tot verwerking konden krijgen, nu de onder neming uitstel van betaling heeft aangevraagd Gelukkig waren er ook koers- verbeteringen, maar helaas weinig cn van zeer beperkte omvang. Naarden Internatio nal kon f 2 aantrekken op het fraaie winstbencht en Ryn- Schelde-Verolme trok een drietal guldens aan

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21