LEIDSCH DAGBLAD Rellen nemen in hevigheid toe Moskou verwerpt EG-plan definitief WhM$ Gerechtelijke stappen tegen Femis-bank Zigeuners geen verblijf gunnen' Benzine prijs in Engeland fors omhoog Troepen VS dichterbij grens met Oostblok Britse regering verbiedt alle demonstraties Incident bij begrafenis hongerstaker Voor Afghanistan Vliegtuigkaping Grote brand in San Francisco Rode Brigades: doodvonnis ZATERDAG 11 JULI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau W«ne S*igel 1 2311 BG Leiden Voor teJ.nry w coWon LONDEN (DPA) - Esso is van plan haar benzineprijzen in j Groot-Brittannië aanstaande dinsdag met acht pence per gal lon (negen cent per liter) te ver hogen. Verwacht wordt dat de andere oliemaatschappijen in Engeland zich bij die prijsverho ging zullen aansluiten. In dat ge val gaat super gemiddeld 1,66 pond per gallon kosten of ruim 1,88 gulden per liter. Volgens Esso is de prijsverhoging nodig in verband met dé koers daling van het pond sterling ten opzichte van de dollar. Doordat voor olie in dollars moet worden betaald zijn de kosten voor in voer van olie de laatste tijd aan zienlijk gestegen. Enige weken geleden zijn de prij zen van benzine en dieselolie in Engeland al met tien pence per gallon (ruim elf cent per liter) verhoogd. In maart verhoogde de Britse regering de benzine-ac- cijns met niet minder dan twin tig pence per gallon (bijna 23 cent per liter). BONN (UPI) - Generaal Edward C. Meyer, de stafchef van het Ame rikaanse leger, heeft in een inter view verklaard, dat overwogen wordt een groot deel van de Amerikaanse troepen in West- Duitsland dichter bij de grens met Oost-Europa te legeren. Meyer, die een rondreis maakt door Europa, zegt in een vraag gesprek met de "Stars en Stri pes", het officiële blad van de Amerikaanse strijdkrachten, dat een aantal gevechtseenheden wellicht overgeheveld zullen worden naar plaatsen die dichter bij de grens van de Bondsrepu bliek met Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije. In Washing ton deelde een woordvoerder van het ministerie van defensie desgevraagd mee dat het plan ze ker niet nieuw is en vooral op de lange termijn moet worden be- Volgens de woordvoerder is het al lang bekend dat het nodig is dat de Amerikaanse troepen in West- Duitsland op betere plaatsen worden gelegerd. Drie of vier jaar geleden werd om die reden al een deel van de troepen van het zuiden naar het noorden ver plaatst. Meyer zegt in het interview dat sommige Westduitse officieren gekant zijn tegen de Amerikaan se plannen. Maar volgens hem zal met het verhuizen van een deel van de troepen de militaire paraatheid worden verhoogd en geld bespaard. BREDA (ANP) - De officier van justitie te Breda zal een vorde ring instellen bij de rechtbank in die plaats tot het opleggen van een voorlopige maatregel tegen de Femis-bank en haar directeur Nieuwstadt wegens overtreding van de wet op het kredietwezen. Met deze vordering wordt beoogd door middel van tijdelijke maat regelen in afwachting van ver dere strafvervolging een eind te maken aan een aantal activitei ten van de Femis-bank. Volgens justitie is optreden tegen de Femis-bank noodzakelijk ge zien de ernstige bezwaren die naar voren zijn gekomen in een onderzoek dat door de fiscale op sporingsdienst is ingesteld op verzoek van minister Van der Stee van financiën. Het belangrijkste bezwaar van jus titie tegen de Femis-bank is dat deze bank, hoewel zij geen gere gistreerde kredietinstelling is in de zin van de wet toezicht kre dietwezen, openlijk heeft ge tracht gelden aan te trekken van het publiek. Volgens artikel 42 van die wet is het verboden aan niet geregistreerde kredietinstel lingen om bedrijfsmatig gelden aan te trekken beneden een be drag van 100.000 gulden per transactie. Het tweede bezwaar is het gebruik van het woord "bank" in de naam. Op grond van artikel 43 van de wet toezicht kredietwe zen is het aan niet geregistreerde instellingen verboden zich bank of het woord bank in de naam te gebruiken. Het woord "bank" is voorbehouden aan instellingen die onder toe zicht staan van de Nederland- sche Bank. Femis staat niet on der toezicht daarvan. De officier van justitie heeft bij wij ze van voorlopige maatregel bij de rechtbank gevorderd aan Fe mis en aan de directeur opdracht te geven zich te onthouden van advertenties en andere publika- ties waarin het publiek opge wekt wordt gelden toe te ver trouwen aan Femis. tenzij duide lijk blijkt dat het gaat om het aantrekken van bedragen boven de 100.000 gulden. Voorts wordt gevorderd dat Femis wordt verboden zichzelf als bank aan te duiden. Ook wordt geëist dat Femis zich zal onthouden van het beleggen van bijeenkom sten waarop informatie wordt ge geven over het "tele-bankieren". De rechtbank te Breda zal de vor dering op 21 juli in de raadkamer behandelen. LONDEN (Reuter) - In grote delen van Engeland zijn gis teravond opnieuw ernstige rellen geweest, nadat de rege ring alle demonstraties in Londen voor een maand had verboden, in een poging het geweld tot staan te brengen. Tijdens een toespraak aan een diner sprak premier Mar garet Thatcher over 'de breekbaarheid van de Britse de mocratie.' Mevrouw Thatcher zei: 'het vernisje van de beschaving is erg dun, het moet worden gekoesterd wil het voortbestaan.' Hier wordt in de Londense wijk Brixton gisteravond en vannacht op veel plaatsen i >n televisiewikel geplunderd. Dit soort ongeregeldheden deden zich i Engeland voor. Inmiddels trokken duizenden zwarte en blanke jongeren plun derend door verscheidene dis tricten van de Britse hoofdstad. De jongelui gooiden daarbij ben zinebommen, staken winkels in brand en voerden felle gevech ten met de politie. Er waren voorts ernstige ongeregeldheden in Liverpool, in Preston, in het graafschap Lancashire, in de ha venstad Huil aan de oostkust en in Birmingham.de tweede stad in Engeland. Tegen middernacht had de politie al meer dan 140 onluststokers gearresteerd. Toen waren ook al meer dan 30 politiemannen en tientallen burgers gewond. In Walthamshow, waar de meeste relzoekers van Indische afkomst waren, werd oen man met een bijl bewerkt. In Dalston moesten een moeder en haar 18 maanden 28 PAGINA'S 2 Smit-Kroes: nog geloof in Viditel PAGINA 21 Prijzen mogen sneller omhoog PAGINA 7 Polen diep in ellende PAGINA Wat te doen bij afsluiting gas? PAGINA 13 BELFAST (UPI/ANP) - Het is gisteren tot ongeregeldheden gekomen bij de begrafenis van Joe McDonnell, de vijfde IRA-hongerstaker die woens dag overleed. Terwijl de Brit se ordetroepen zich, als ware het afgesproken, afzijdig hiel den bij de begrafenisplech tigheid, schoten ongeveer 200 agenten toe op het moment dat drie gemaskerde mannen een saluut afschoten ter na gedachtenis van de 30-jarige McDonnell. Daarop doorzochten ze een huis in de buurt van het kerk hof, waar naar hun vermoe den een schuilplaats was van terroristen. Toen vervolgens woedende demonstranten en mensen uit de rouwstoet met stenen begonnen te gooien, schoten de agenten gummi kogels in de menigte. Ver scheidene mensen zouden gewond zijn geraakt. De Ierse premier Garret Fitzge rald heeft gisteren twee hoge functionarissen naar Londen- gestuurd. Het doel van de Iers-Britse ontmoeting was, zo verklaar de een Ierse woordvoerder, "aan de Britse regering dui delijk te maken dat Dublin bezorgd en teleurgesteld is over het mislukken van de pogingen om de crisis in de Maze-gevangenis te beëindi gen. Geen zon De Bilt verwacht gedurende het week einde weliswaar droog weer, maar weinig zon. De middagtemperatuur varieert van 17 graden aan zee tot 22 graden in het oosten van het land. Ma tige, noord-westelijke wind, later ver anderlijke wind, windkracht 2. Na zon dag wordt het weer iets beter, er wordt wat meer zon verwacht en hogere tem peraturen, die kunnen oplopen tot 22 12 juli Zon op 5.33, onder 21,.57 uur. Maan op 17.32, onder 2.31 uur. Hoogwa ter in Katwijk om 0.17 en 12.57 uur, laagwater om 8.21 en 20.59 uur. 13 juli Zon op 5.34, onder 21.56 uur, maan op 18.36, onder 2.57 uur. Hoogwa ter in Katwijk om 1.16 en 13.54 uur, laagwater om 9.18 en 21.59 uur. PROFITEER ERVAN! GROENEVELD Kuikenpotenper 5 kg. 25,- normale winkelprijs 37,50 kuikenfiletper kg. 13,- normale winkelprijs 19,- Deze week extra voordelig klpcarbonade ook ideaal voor op de barbecue 2 KILO VOOR11,00 BARBECUE STICKS in pepersaus per kilo3,50 MOSKOU (AFP/Reuter/Tass) De Sowjet-Unie heeft gisteren het EG-plan om twee internationale conferenties te houden over Af ghanistan "onaanvaardbaar" ge noemd. Afgelopen maandag had minister van buitenlandse zaken Gromiko tegenover de voorzitter van de EG, zijn Britse collega Lord Carrington, verklaard dat het plan "niet realistisch" was. Het Sowjet-persbureau Tass meld de dat Gromiko de Afghaanse ambassadeur in Moskou, Habib Mangal, ontving en 'het onrealis tische karakter en de onaan vaardbaarheid van het voorstel onderstreepte", omdat het voor stel niet van meet af aan verte genwoordigers van de Afghaan se regering erbij betrekt. Het voorstel voorzag in een conferen tie van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad van de VN (Sowjet-Unie, China, Ver enigde Staten, Frankrijk en MIAMI (AFP) - Een toestel van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Eastern Airlines is gis teren op een vlucht van Chicago naar Miami gekaapt en naar Cu ba gestuurd. Er zouden 80 passa giers en 12 bemanningsleden aan boord zijn. Het toestel werd vlak voor de landing in Miami ge kaapt. Het is veilig geland in Ha vanna. Dit verklaarde een woordvoerder van Eastern Airli nes. Over de kapers en over hun motieven is nog niets bekend. Het toestel dat Puerto Rico als eindbestemming had en een tus senlanding wilde maken in Mia mi, werd door twee man gekaapt. De Cubaanse autoriteiten plaat sten de twee kapers onder arrest, aldus een woordvoerder van Eas tern Airlines. Hij verklaarde geen aanwijzingen te hebben dat er geweld werd ge bruikt of gewonden vielen. Er worden voorbereidingen getrof fen voor de terugkeer van het toestel naar de VS, zo zei hij. Groot-Brittannië) met de drie resterende buurlanden van Af- ghanstan, India, Pakistan en Iran. Deze zou moeten worden gevolgd door een tweede confe rentie waarbij verschillende Af ghaanse partijen zouden worden uitgenodigd. Tass refereerde niet aan het bezoek van Carrington aan Moskou, maar sprak over een voorstel af komstig van "sommige westerse landen". Gromiko verwierp te genover Carrington het voorstel niet, maar noemde het "niet rea listisch". Carrington liet Gromi ko weten dat er geen Afghaanse partijen in eerste instantie waren uitgenodigd om het probleem van de wettigheid van de door de Sowjet-Unie in het zadel gehol pen regering in Kaboel te omzei len. Gromiko zei gisteren vol gens Tass dat de voorstellen van de Afghaanse regering van mei 1980 en van Brezjnjev begin dit jaar een goede basis voor een re geling vormden. Volgens deze voorstellen moet Kaboel met de buurlanden Iran en Pakistan on derhandelen ten einde een einde SAN FRANCISCO (DPA) - Bij de grootste brand sinds de aardbe vingvan 1906 zijn gisteren in San Francisco 21 gebouwen uitge brand, voordat men het vuur meester was. In de ruines zoekt de brandweer naar doden. Veel mensen liepen lichte verwondin gen op. Veel van de verwoeste gebouwen waren huizenblokken. Volgens de brandweer is de brand ont staan in een niet meer gebruikte badinrichting. Brandstichting wordt niet uitgesloten. Het vuur breidde zich sneller uit dan normaal, verklaarde de plaatsvervangende brandweer chef Ray Landi. te maken aan de "buitenlandse inmenging" in Afghanistan. Gro miko gaf maandag Carrington te verstaan dat met buitenlandse inmenging per se niet de Sowjet- Unie werd bedoeld. oude baby naar een ziekenhuis worden gebracht, nadat ze onder de voet waren gelopen door een groep van 60 zwarte jongelui. Vanmorgen was het aantal gewon den aan de kant van de politie opgelopen tot 40 en waren 231 relschoppers gearresteerd. Het totaal aantal gewonden loopt in de honderden. Volgens Scotland Yard gaat het bij de verwondin gen van de politiemensen om beenbreuken, buiten bewustzijn raken en hersenschudding. Een van de gewonde politiemannen in Southall zou in ernstige toe stand verkeren. Volgens de Britse politie zit er een organisatie achter de wijdver breide rellen. De organisatie zou op militaire leest zijn geschoeid. Zelfs een spionage-netwerk, als mede auto's, die als complete werkplaatsen zijn ingericht voor het maken van bommen, zou de ze organisatie ten dienste staan. De politie heeft tot dusver geen verband gelegd tussen de rellen en politieke extremisten, maar V/IJ1JJ.CIXVV sommige kranten en politici sug gereren dat linkse activisten een rol hebben gespeeld. Die sugges ties zijn gebaseerd op pamflet ten, die na de rellen zijn gevon den. De Britse conservatieve minister van binnenlandse zaken, William Whitelaw, kondigde gisteren aan dat inzet van militairen als 'laat ste redmiddel' niet kan worden uitgesloten. Hij toonde zich ove rigens uiterst gereserveerd te genover zo'n stap. Premier Thatcher, die van plan was een bezoek te brengen aan Liverpool, heeft tot uitstel van dit bezoek besloten. Wel sprak ze met vertegenwoordigers van de Indiase gemeenschap in Sou thall. waar vorige week de rellen woedden. ROME (DPA/AFP) - De links-ex tremistische Italiaanse organisa tie "Rode Brigades" heeft giste ren opnieuw een van zijn gegij zelden voor een eigen rechtbank ter dood veroordeeld. Het betreft de op 11 juni ontvoerde Robeto Peci, broer van het voormalig Rode-Bngadelid Patrizio Peci die na zijn gevangenneming de Italiaanse justitie uitvoerig over zijn organisatie had ingelicht. Dit is in een in Rome verspreid com muniqué bekendgemaakt. Advies aan gemeenten Peci is een van de drie mensen die de Rode Brigades in handen heb ben. Begin deze week executeer den ze de Venetiaanse fabrieks directeur Giuseppe Talierco. Donderdag werd de Napolitaan- se christen-democratische politi cus Ciro Cirillo ter dood veroor deeld. Over de derde gegijzelde. Renzo Sandrucci, een hoge func tionaris bij de automobielfabriek Alfa Romeo, velden de Rode Bri gades, voor zover bekend nog geen oordeel. het moment door Nederland trekken niet in uw gemeente op. Dat advies heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gisteren gegeven aan alle Nederlandse gemeenten. De VNG herinnert aan de afspraak van de gemeenten met de minis ter van justitie dat in voorko mende gevallen "onverwijld de uitwijzing ter hand wordt geno men van illegaal in ons land ver blijvende zigeuners". Dit laatste onder meer, aldus de VNG, om gesleep met mensen te voorko- De Vereniging geeft drie motieven om aan de gemeentebesturen te adviseren de betrokken groep zi geuners niet op te nemen. In de eerste plaats is de verantwoorde lijkheid voor de zigeuners vol gens de afspraak aan de regering, in de tweede plaats wordt het op nemen van zigeuners te duur, en in de dere plaats zouden volgens de VNG "valse verwachtingen" bij de zigeuners kunnen worden gewekt. Ue groep van rond de 140 zigeu ners trekt al enkele dagen van de ene naar de andere gemeente om te proberen zich te laten registe ren, en zo een verblijfsvergun ning te krijgen. Op dit moment staat de groep bij het recratieter- rein De Lickebeart bij Vlaardin- gen, maar daar mag zij maar tot aanstaande woensdag blijven. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1